LEIDSCH DAGBLAD ROYALE ZEGE VAN LABOUR Parijs weigert voor NAVO te kosten betalen MEST Stakers negeren kevel van reclilei Russische Loena-10 moet haan om maan gaan beschrijven in soorten alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 APRIL 1966 No. 31836 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Britten geven premier Wilson hun vertrouwen MEERDERHEID IN PARLEMENT NU VELE TIENTALLEN ZTELS De Labour-partij lieeft bij de gisteren in Engeland gehouden verkiezin gen de grootste overwinning behaald sinds de politieke aardverschui ving in 1945 (Labour won toen met een meerderheid van 146 zetels). Bij het ter perse gaan van deze editie luidde de nog niet officiële uitslag, die overeenkomt met de voorspellingen: Labour 345 zetels (een winst van 45) Conservatieven 229 zetels (een verlies van 50) Liberalen 9 zetels (een winst van 3) Noordierse republikeinen 1 zetel en parlementsvoorzitter (partij loos) 1 zetel. Dit was de stand na 585 van de in totaal 630 districten. De nog resterende zetels komen uit gebieden die voor het merendeel als conservatief bekend staan. Labour heeft nu echter al ruimschoots de absolute meerderheid. Men heeft Labours „doorbraak" zien aankomen sinds middernacht, toen de ene wankele conservatieve zetel na de andere tuimelde. In- middels had de BBC al om vijf voor elf, aan de hand van de toen j waar door het grote aantal kleurlin gen het imniigratievraagstuk een grote rol speelt. Zo vergrootte de party haar meerderheid in West- Bromwich en Southall. Partijleider Wilson boekte een gemakkelijke over winning in het veilige district Huyton (Liverpool), en oppositieleider Heath behield de zetel van het district Bexley in Kent. maar met een ge halveerde meerderheid. Liberalen De conservatieven hadden vanoch tend vroeg nog in geen enkel district een zetel op Labour veroverd. De kleinere liberale partij, veroverde twee zetels, een op Labour en een op de Conservatieven, maar verloor er ook één. Het aantal liberale stem men was minder dan in 1964, maar de daling was minder scherp dan volgens de voorspellingen het geval Alle Britten boven de 21 i jaar kunnen kiezen met uit- i zondering van lords, krank- i zinnigen en misdadigers. a Er waren natuurlijk onver- a wachte dingen: a Herbert Charles Jones, een 72-jarige voormalige landar- beider in Somerset stierf, J J toen hij zijn stem uitbracht. De bruid Judith Cole ging J J onmiddellijk na het kerkelijk J huwelijk naar de stembus en J liet de gasten wachten. J Een vrouw in Sivansea J (Wales) had op de voorruit van haar auto een biljet ge- plakt met „Stem conserva- tiet", tenvijl haar man op de achterruit een biljet had aangebracht met „Stem La- f bour". f. Een verkiezingsagent van f Labour stopte een biljet in de brievenbus aan de voor- f J deur in een buitenwijk van J f Londen en werd onmiddellijk f door een hond in zijn hand gebeten. J Roof uit loketten Rovers heb ben in Miami Beach, Florida de safeloketten van een luxe hotel ge forceerd en zijn er met geld en ju welen van- de gasten ter waarde van naar schatting 1 miljoen dollar van door gegaan. Verleden jaar werden in de streek twee hotels op gelijke wyze beroofd voor naar schatting 200.000 dollar en juwelen. WEERBERICHT k regen Het KNMI verwacht van heden tot morgenavond: overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Overwegend matige wind. aanvanke lijk tussen zuid en zuidwest, later rui mend naar noordwest. Iets lagere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 APRIL Zon op: Of 1 uur; onder: 19.15 u. Maan op: 15.02 uur; onder: 05.36 uur Hoogwater in latwijk te 00.34 en 13.04 uur. Laagwate, te 08.30 en 21.17 uur. bestaat uit 36 pagina's had moeten zijn. Partyleider Gri- mond» toonde zich vannacht dan ook niet ontevreden: de liberalen zullen hun politiek handhaven en er mer name naar streven dat Labour zijn nationalisatieplannen niet ten uit voer brengt. Verlies bekende uitslagen het socialistische succes voorspeld. Toen vier uit- I de Toi'ies verloren een paar slagen binnen waren van de vele honderden, voorspelden de reken- bekende figuren. De vroegere atleet machines al een meerderheid van Labour van ruim honderd zetels. Christopher Chataway (het. enige De overwinning van premier Wilsons partij kon zo spoedig worden Britse parlementslid dat ooit de mijl vastgesteld omdat in Britse verkiezingen altijd eerst de resultaten binnen vier minuten heeft gelopen) bekend ivorden van de stedelijke districten, waar Labour vast in het moest het nu afleggen tegen zijn zadel zit. Al de eerste door de socialisten veroverde zetel trok de aandacht, namely k in Exeter, sinds 1885 in conservatieve handen en nu met een meerderheid van 5.5 procent ver overd door de dochter van wylen Morgan Phillips, die jarenlang alge meen-secretaris van de Labour-party is geweest. Spoedig volgde een nieuwe sensatie: de overwinning der socia listen in Smethwick, waar minister van Buitenlandse Zaken Gordon Walker vorig jaar (omdat Labours immigrantenbeleid een rol speelde) by tussentydse verkiezingen verloor. Nu won de socialistische afgevaar digde van het district royaal van zyn conservatieve tegenstander. Gordon Walker (die „.a het débacle van Smethwick als minister moest aftre den) zelf zegevierde nu in Leyton, zyn eigen district, met grote meer derheid. Er gaan al geruchten dat hü in de toekomst zal terugkeren in Wilsons kabinet, nu als minister voor Europese Zaken. Voor Hoge Raad Boer Voortman heeft juridische strijd verloren 1 Van onze correspondent) Landbouwer G. W. Voortman uit Eefde heeft zyn juridische strijd tegen het Landbouwschap over be slaglegging op aan hem toebehoren de gelden verloren. De Hoge Raad verwierp vanmorgen zyn beroep in cassatie. Het Landbouwschap had enige ja ren geleden beslag laten leggen op gelden van eiser bij een bank, om dat boer Voortman had geweigerd de heffing van het Landbouwschap enkele honderden guldens te be talen. Boer Voortman vorderde in een civiele procedure voor de Haagse rechtbank terugbetaling van de gel den, maar zyn eis werd in april van het vorig jaar door de rechtbank af gewezen. De Hoge Raad heeft thans deze uitspraak van de rechtbank juist geoordeeld. Het is de bedoeling, zo deel de de verdediger van boer Voortman mr. L. van Heijningen uit Den Haag, mee nadat het arrest van de Hoge Raad bekend was geworden, aal de zaak nu zal worden voorge legd aan het Europese Hof voor de rechten van de mens in Straatsburg. Ook tweede demonstratie verboden Burgemeester mr. G. van Hall heeft vanmorgen naar aanleiding van het verzoek van de organisatie „Provo" en de socialistische jeugd Van Ne derland toestemming te verlenen tot het houden van een demonstratie op maandagavond 4 april, in Amsterdam het volgende meegedeeld: „Gezien het optreden en de publi- katies van de aanvragers van toe stemming tot het houden van een demonstratie op 4 april geen enkele zekerheid geeft dat de demonstra tieve optocht, die zy zich voorstellen te houden ook ordelyk zal verlopen, wordt de vereiste vergunning niet verleend". EDWARD HEATH leider van de conservatieve oppositie socialistische rivaal. Hetzelfde ge beurde met oud-minister van Lucht vaart Amery de man die de oppo sitie tegen de oliesancties jegens Rhodesië leidde. Andere prominente conservatieve verliezers: oud-minis ter van Binnenlandse Zaken Brooke, dame Patricia HorsbySmith, sir Samuel Storey, de plaatsvervangende voorzitter van het lagerhuis, lady Tweedsmuir en commander Courtney (die kortgeleden, na een bezoek aan Moskou, by wyze van chantage door de Russen was zwartgemaakt en daardoor in moeiiykheden kwam met zyn plaatseiyke kiesvereniging). Ook de linkse liberaal-gezinde conserva tief Humphrey Berkeley, die geyverd had voor hervorming van de wetge ving inzake homoseksualiteit en die de regering inzake Rhodesië krachtig had gesteund, verloor zyn zetel. Vervolg op pag. 2 De 8000 stakende stokers bij acht grote spoorwegmaatschappijen in de V.S., die gisteren onverwacht het werk hebben neergelegd, hebben vandaag, ondanks een gerechtelijk bevel het werk te hervatten en een beroep dat minister van Arbeid, Wirtz, op hen had gedaan, de staking voortgezet. Het reizigers- en postverkeer heeft met grote moeiiykheden te kampen. In Chicago strandden 32.000 perso nen. In Illinois staat een grote hoe veelheid munitie voor de oorlogvoe ring in Vietnam op vervoer te wach ten en in Dallas (Texas) hebben de Fordfabrieken het werk moeten sta ken. De Chrysler-fabrieken hebben het werktempo by de bedryven in Twinsburg moeten vertragen, terwyl General Motors heeft laten weten dat de staking binnen 48 uur var vloed zal zyn op de produktie. Een gesprek tussen de voorzitter van de vakbond van stokers en mi nister Wirtz over hervatting van het werk, is gisteravond op niets uitge lopen. De vakbondsvoorzitter zei dat vandaag hoger beroep zal worden aangetekend tegen het gerechteiyke bevel het werk te hervatten. PREMIER WILSON Amerikaanse druk op Bonn (Van onze Par y se correspondent) Na de zitting van de Franse minis terraad, onder leiding van president De Gaulle, heeft de minister van Voorlichting, Bourgès, gisteren in Parijs verklaard, dat Frankrijk in geen geval bereid zal zijn de kosten te dragen, die met het overbrengen van NAVO-garnizoenen en -instal laties naar andere landen gepaard zullen moeten gaan. Bij een compen satie voor de financiële inspannin gen, die de andere veertien NAVO- landen zich voor de gemeenschappe lijke militaire voorzieningen in Frankrijk sedert de oprichting van de organisatie hadden getroost, had de Franse regering, volgens de minis ter, gisteren nog niet stilgestaan. Wij erkennen dat er problemen, ook van financiële aard, moeten worden op gelost, maar we hebben ons over deze zaak nog geen gedetailleerde voor stelling gemaakt, aldus de woordvoer der van de Franse regering. Zoals men zich herinnert hebben de veertien NAVO-landen dinsdag in Parys besloten van Frankryk finan ciële schadeloosstelling te eisen voor de hoge kosten, die in dit land voor de gemeenschappelyke verdediging waren gemaakt. Die kosten worden op zeker anderhalf miljard dollar ge raamd. De weigering van Parys bij voorbaat voor de transportkosten te willen opdraaien, doet vermoeden dat voor de onderhandelingen over deze financiële aspecten van de echtschei ding tussen Frankryk en de Wester- lyke alliantie een weinig vlot verloop zal zyn weggelegd. Het verlangen, dat eerst aan beide zyden leek te heersen, de tegenstel lingen tussen Frankryk en „de veer tien" niet onnodig te verscherpen, heeft trouwens ook in andere opzich ten een deuk gekregen. In NAVO- kringen wordt weinig begrip getoond voor de Franse stelling, dat men zich heel wel uit de militaire organisatie zou kunnen terugtrekken zonder daarom de alliantie zelf de rug toe te keren. Vooral de Amerikanen zijn niet bereid de Fransen op de weg van deze subtiele onderscheiding ie willen volgen. Bovendien worden de Westduitsers op het ogenblik, schynt het. door Washington onder hoge druk gezet om de Fransen vooral geen eigen statuut voor hun voor malige bezettingstroepen in de bondsrepubliek toe te kennen. Onder die omstandigheden wordt het steeds twijfelachtiger of het mogelijk zal zyn een modus vivendi of een gentle men's agreement te ontwerpen, waar door het bondgenootschap tussen Frankryk en het Westen voor de schyn althans nog in stand zou kun nen worden gehouden. Tot zover onze Paryse correspondent. In Milaan is gisteren een nieu we haarmode voor de komende zomer gepresenteerdzoals die is ontworpen door een groep Ita liaanse dameskappers. Eenheid bewaren! De secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, heeft gisteren in Brussel gewaarschuwd tegen reor ganisatie van het bondgenootschap in dit stadium. In een rede voor het Belgische Koninklyke Instituut voor interna tionale zaken waarschuwde Brosio tegen uitbuiten van het terugtrek ken van Frankryk uit de organisatie door een uitgebreide reorganisatie van de NAVO te verlangen. Op het ogenblik, verklaarde Brosio, ziet de NAVO zich geplaatst voor grote moeiiyke problemen, daar de leden met een geheel nieuwe situatie moeten worstelen. Het is van wezen- lyk belang, dat de overige leden hun eenheid en samenhang bewaren. Brosio deelde niet de opvatting van sommigen, dat er geen Sowjet- russische dreiging meer is. De Sow- jet-Unie heeft een totalitair bewind en machtige strydkrachten. Dit land heeft nog steeds belang by het uit eenvallen van Europa, verklaarde hy. De Sowjet-Unie heeft gisteren een raket naar de maan gelanceerd. In de raket is het automatische station Loena-10 geïnstalleerd. De lancering geschiedde in het raam van het pro gramma voor het maanonderzoek, al dus Tass. (Zoals bekend maakte de Loena-9 onlangs een zachte landing op het maanoppervlak, red. L.D.). Het is de bedoeling, dat de Loena- 10 een systeem beproeft voor scheppen van een kunstmatige m: satelliet, die de ruimte in de buurt van de maan verkent en ook de ap paratuur aan boord moet beproeven, die het ruimtestation in een baan dicht om de maan zou moeten bren gen. Met de lancering van de Loena-10, die, als alles naar wens verloopt, satelliet van de maan zou moeten worden, proberen de Russen nieuwe en fundamentele fase in de ruimtevaart te openen, aldus de tenschappeiyk medewerker van Franse persbureau AFP. Dit is de eerste keer in de ruimte vaart, dat een dergelyke poging wordt ondernomen. De omstandigheid, dat de n geen dampkring heeft, zou de moge- ïykheid scheppen van een baan on de maan op geringe afstand van da' hemellichaam. Het nieuwe Russische ruimte-expe riment behoeft op zichzelf geen ver bazing te wekken, omdat de Russi sche geleerden steeds gezegd hebben, dat één van de fasen van het mi programma het laten beschrijven van een baan om de maan door eer maansonde zal zyn. Ook het Ameri kaanse Apollo-programma voor hel zenden van ruimtevaarders naar d( maan, voorziet in een baan van hel Apolloruimteschip om de maan vóór de eigeniyke landing. De Britse ruimtevaartdeskundige Sir Bernard Lovell bleek van me ning, dat de Loena-10 de weg zou kunnen banen naar een bemande Russische vlucht rond de maan in 1967. Het nieuwe Russische experi- Advertentie Rautmntn Teppenm Ten gerieve van onze cliënten hebben wij een mooie, rustige nieuwe afdeling geopend, voor HEREN BOVENKLEDING. De sfeer die erin is aangebracht, is niet alléén gericht op ver koop, maar vooral om er prèttig te kunnen kopen. ment zou televisiebeelden kunnen op leveren van een groot gedeelte van het maanoppervlak. Dit zou ook nodig zyn om een geschikte landingsplaats te kunnen uitzoeken. (Advertentie) voor tuinliefhebbers, die het goed willen doen Geef borders en gazons de juiste behandeling en een goede voedings bodem. COMPOST, per zak 2,25 TEELAARDE, grote zak 2,30 DROGE GEMALEN KOEMEST 2,15 Grote zak 4.15 SPECIALE BROEIKASJES om vroeg te zaaien, compleet met potjes, slechts f7,95 weet heeft Nieuwe Ryn 50 - Tel. 2 08 24 (01710) (§ud Qlie, teuwo Uit het Leidsch Dagblad van 3 April 1866: Den 26sten Maart is Parijs in den Faubourg St.- 1 Antonie de groote hammen- 1 en worstenmarkt begonnen. De Parijse hammenmarkt is 1 een der belangrijkste van 1 dien aard. De aanstaande kermis te i 's-Gravenhage zal o.a. I zocht worden door een ca- roussel van een geheel nieu we vinding. In het geheel zal hij 500 personen kunnen be vatten De caroussel wordt door 2 man door middel van 1 een kamrad in beweging ge- 1 bracht.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1