LEIDSCH DAGBLAD Ruïneuze Franse politiek jegens NAVO definitief Aardgastarieven lager voor grotere afnemers Zware slag voor de communicatielijnen van noord naar zuid Ministers gehelmd in de strijd VARA VERBIEDT ZO IS HET. 'tl ster matras Beroering op Cuba (3ud ^)ïte Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG SI MAART 1966 No. 31835 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 (Van onze correspondent in Washington) Na de nota's van de laatste dagen aan de NAVO-bondgenoten heeft Frankrijk gisteren Washington officieel laten weten, dat het j van plan is voor juli a.s. de in West-Duitsland gelegerde Franse troepen aan het NAVO-commando te onttrekken, terwijl dan ook niet langer Franse officieren zullen meewerken aan het NAVO- hoofdkwartier. Per 31 maart 1967 zullen het NAVO-hoofdkwar- tier in Rocquencourt bij Parijs en de Amerikaanse en Canadese bases van Franse bodem moeten verdwijnen. De geheime twee zijdige overeenkomsten over laatstgenoemde zaken werden in de Franse nota's opgezegd. Hiermee is een einde gemaakt aan de onzekerheid over de oog merken van Frankrijks president, waarover overigens, sinds het be zoek van de Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Ball, aan Couve de Murville, afgelopen maandag, al geruchten de ronde deden, die dicht bij de waarheid bleken te zijn. onze lachspieren, maar als wij ook op die tak zitten, wordt het ernstiger". Dit zei de gouverneur van de Ko ninklijke Militaire Academie in Bre da, luitenant-generaal Van den Wall Bake, gistermiddag in Utrecht, waar hij sprak bij de jubileumviering van de Utrechtse Studentenweerbaarheid. Dit korps bestaat 100 jaar. Hij stelde de vraag of onze vrijheid nog wel wordt bedreigd. Hij gaf toe dat er de laatste jaren wel iets is veranderd. Laten wij ons echter niet door mooie leuzen in slaap laten wie gen. De doelstelling van het commu nisme, het veroveren van de wereld heerschappij, is niet veranderd. Al leen de tactiek, die wordt gebruikt om dit doel te bereiken, is gewijzigd. Het vredesoffensief kan wel eens de gevaarlijkste tactiek zijn, aldus de gouverneur van de KMA. Naar zijn oordeel zou de vermindering van spanning wel eens rampzalig doel treffend kunnen zijn. De Franse socialistische partij heeft gisteravond haar afgevaardigden in het parlement opdracht gegeven een motie van afkeuring in te dienen te- regering op grond van de po- V. d. Wall Bake: ernstig gevaar' In de Amerikaanse hoofdstad be staat overigens geen duidelijk beeld de gedragslijn, die president Johnson thans denkt te volgen. Vast lijkt te staan, dat Washington Frank- oor een flink deel van de kosten wil laten opdraaien, die de verplaat sing van het hoofdkwartier, de com municatielijnen enz. met zich zal meebrengen (de schattingen liggen thans tussen de 700 miljoen en een miljard dollar), maar of verder uit voering zal worden gegeven aan de ,stoere plannen, die men hier hoort vermelden, zoals de verplaatsing van het politieke hoofdkwartier van de NAVO uit Frankrijk, lijkt dubieus. Vooral in militaire Amerikaanse kringen is men er van onder de in druk, dat de NAVO-organisatie zon der Frans territoir een onsamenhan gende, wellicht ten dode opgeschre ven zaak is, waarbij men erop wijst, dat de militaire Echtverbindingen en andere lijnen van communicatie tussen het noordelijk deel van de NAVO en de zuidelijke ledën (Portu gal, Italië, Griekenland en Turkije) een paskwil wordt als men steeds om Oostenrijk, Zwitserland en Frankrijk heen zou moeten. In kringen van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington Ujkt men minder onder de indruk en daar voelt men eerder voor isolering en bestraffing van De Gaulle (door stopzetting van elke samenwerking inzake het aankopen van materiaal of het waarschuwingssysteem voor verrassingsaanvallen) en voor aansturen op een grotere integratie de overgebleven NAVO-leden, waarbij dan een stoel zou kunnen worden opengehouden voor een e' tueel na-gaullistisch Frankrijk. De militairen geven de voorkeur aan een beleid, dat geheel gericht is op het oplossen van de strategische pro blemen Welke benadering president John- n, die persoonlijk hoogst geprikkeld lijkt te zjjn door het optreden van De Gaulle in de NAVO-kwestie, ten slotte zal kiezen, is moeilijk te voor- Voorzichtigheid zal zeker zijn devies zijn. Maar velen in de Ameri kaanse hoofdstad vragen zich af of daarmee de uitdaging van de gaul listische politiek, met haar mogelijk heden om tot herverdeling van het Europese evenwicht te komen bij ge lijktijdige ontspanning, doeltreffend beantwoord kan worden. Tot zover onze correspondent in Washington. „Tak weggezaagd" De door Frankrijk gevoerde politiek ten aanzien van de NAVO betekent een ernstig gevaar. Het beeld van de man, die bezig is de tak onder zich zelf weg te zagen, werkt wellicht op „Saamhorigheid is versterkt Minister van Buitenlandse i Zaken, mr. Luns, onder wiens voorzitterschap de permanente j1 NAVO-raad in Parijs heeft ver- li gaderd over de gevolgen van Frankrijks uittreden uit de I NAVO, herhaalde gistermiddag bij zijn terugkeer op Schiphol i1 met nadruk wat hij reeds na afloop van de vergadering in de Franse hoofdstad heeft ver- klaard, n.l. dat de saamhorig- l heid van de veertien andere J NAVO-landen door deze bespre- I; kingen is versterkt. „Deze lan- zullen alle één lijn blijven 1 trekken tegenover het optreden Frankrijk", aldus minister J Luns, die het uitgesloten acht, 1 1 dat Frankrijk ooit nog op zijn beslissing zou terugkomen. De NAVO-partners zijn tij- 1 1 dens de bijeenkomst overeenge- i 1 komen, dat de militaire samen- I smelting voortgang dient te 1 1 vinden. Minister Luns wees er i hierbij op dat de houding van 1 de NAVO tegenover Sowjet-Rus- 1 land niet meer het sche karakter heeft van de tegen- j stelling West-Oost, maar dat 1 het duidelijk in de bedoeling ligt om met de Russen te komen 1 tot beëindiging van de koude Van betekenis is, dat de tijdlimiet die De Gaulle gesteld heeft aan de geallieerden 1 april 1967 is, aan de vooravond van de volgende nationale verkiezingen. De president hoopt klaarblijkelijk de kiezers voor een vol dongen feit te stellen. In de socialistische verklaring wordt De Gaulle beschuldigd van het breken van zjjn woord jegens de bondgenoten van het land en van het verzwakken van de collectieve veiligheid en alle hoop op doeltref fende ontwapening. Verklaard wordt verder, dat de po litiek van De Gaulle de herbewape ning van West-Duitsland zal aan moedigen en de eenmaking van Eu ropa belemmeren. Geklaagd wordt over de afwezigheid van Frankrijk op de ontwapeningsbesprekingen en hiervoor wordt De Gaulle aanspra kelijk gesteld. litiek van generaal De Gaulle ten op zichte van de NAVO. De uitvoerende commissie van de partij, die hiertoe besloot, gaf een verbitterde verklaring af, waarin kri tiek geleverd wordt op De Gaulle's NAVO-politiek. Het parlement komt begin volgende maand bijeen en de socialistische mo tie zal dan vermoedelijk ingediend worden. Er is weinig of geen hoop, dat zij zal aangenomen worden, daar de gaullisten en hun bondgenoten de meerderheid hebben in de huidige Nationale Vergadering. De motie, die zeer waarschijnlijk gesteund zal wor den door andere oppositie-elementen, is in feite gericht op de openbare mening en de volgende verkiezingen, die in 1967 gehouden zullen worden. Centrale verwarming aantrekkelijker Onderhandelingen tussen de commissie samenwerking regio nale organen gasvoorziening (S.R.O.G.) en de gasunie heb ben geleid tot verlaging van de aardgastarieven voor grote afne mers. Rekening houdende met de nieuwe inkoopprijs zal de SR.O.G. de ge meente adviseren het bestaande ta rief voor een jaar af name boven 2.100 m3 per jaar te verlagen van 9 cent per kubieke meter met een vast recht van f 108 per jaar tot 7 cent met een vastrecht van f 150 per jaar. Deze grens van 2.100 kubieke meter per jaar wordt bij gebruik van meer dan één gaskachel bereikt en zal ze ker bij centrale verwarming worden overschreden, zo wordt medegedeeld in het communiqué, dat1») in aanslul- Het nieuwe standaardtariefschema luidt als volgt: by een jaarverbruik tot 300 m3: 25 cent per kubiek meter en f 12 vastrecht; tussen 300 600 m320 cent en f 27tussen 600 2.100 m3: 10 cent en f 87 en bjj m dan 2.100 m3: 7 cent en f 150. Korting WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Vannacht hier en daar mist. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Wei nig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 APRIL Zon op: 06.16 uur; onder: 19.13 uur. Maan op: 13.31 u.; onder: 05.09 u Hoogwater in Katwijk te 11.51 uur. Laagwater te 06.56 en 20.02 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's „Zo is heigaat vanavond niet door. De VARA heeft onoverkome lijke bezwaren tegen een onderdeel van het satirisch programma. De sa menstellers Rinus Ferdinandusse, Jan Blokker en Dimitri Frenkel Frank hadden een kritische beschou wing gewijd aan het beleid van bur gemeester Van Hall van Amsterdam in verband met de politie. Het dage lijks bestuur van de VARA vindt het niet gewenst na de spanningen, die de laatste weken zijn opgetreden tussen de Amsterdamse politie en de burge rij de zaak opnieuw in de schijnwer pers te plaatsen, mede gezien de be slissing van enkele dagen geleden de berichtgeving hierover zoveel moge lijk af te zwakken en daarmede een afkoelingsperiode te bereiken. De VARA betreurt het, dat door het verschil van inzicht door één bepaald dit programma moet verval- maar -telt er prijs op te verkla- dat zy hoopt, dat df twee uitzen dingen, die nog resten, zullen door gaan. Eindredacteur Hans Jacobs is daar echter niet zo zeker van na de be over deze kwestie hebben plaats ge had. „Onze basis was satire stoelend op de actualiteit. We mochten de actualiteit benutten, zoals we wilden. Dat is nu afgelopen. Het is de vraag of we dan nog kunnen doorgaan. We hadden echt geen pro-provonummer. Een kritische beschouwing. Meer niet Maar het mocht niet". Rinus Ferdi nandusse noemde het een „hoofdarti kel, maar dan in onze stijl". Hans Jacobs, die in dienst is van de VARA, vond het niet redelijk, dat men niet had willen praten over de inhoud van het nummer. Hij kon er de VARA-leiding, die was vertegen woordigd door Jan de Troye namens het hoofdbestuur en Piet te Nuyl en Otto Montagne namens de VARA-te- levisiesectie, niet van overtuigen, dat een compromis mogelijk was. Het be stuur bleef op zijn standpunt aan en achtte elk programma-onderdeel over burgemeester Van Hall onaanvaard baar Het televisieprogramma van de VARA ziet er nu als volgt uit: van 21.55 tot 22.20 uur: een aflevering uit de Franse serie „Comedies et sprekingen, die gisteren en vannacht nouvelles", getiteld „Het meisje van De ministers Vondeling en Samkalden hebben gisteren een bezoek gébracht aan de Konink lijke Landmacht tijdens een oefe ning op de Doornspijkse hei in Drenthe. Hier zitten de gehelmde minis ters (Samkalden op de rug gezien en Vondeling in zij-aanzicht) ge zellig in een gepanserd perso- neelsvoertuigsamen met de staatssecretaris van Defensie, G. J. H. M. Peijnenburg rechtsen luitenant-generaal F. van Veen daarnaast) Advertentie SAMEN NATUURLIJK - GEZELLIG Maar ook voor recepties, bruiloften e.d. bieden wij plaats tot 50 pers in ons gezellig restaurant op de lste etage. RESTAURANT PETER LEENEN GANGETJE 14 - TEL 24905 het pompstation"; avn 22.20 tot 22.35 uur: een optreden van de Colum- biaanse gitarist Alfonso Castillo. Verder is het programma ongewij zigd gebleven. Teneinde de toepassing van aard gas ook voor de verwarming van woningblok door middel van één trale verwarmingsketel economisch mogelijk te maken heeft de Gasunie zich bereid verklaard aan de gemeen ten, die het laatste tarief toepassen een korting te verlenen op de inkoop prijs voor de hoeveelheden gas, dit ten behoeve va.n woningblokverwar ming worden geleverd. Deze korting zal ten goede' komen aan afnemers, die meer dan 20.000 kubieke meter per jaar voor de woningblokverwar ming verbruiken. S.R.O.G. en Gasunie zullen vóór 1 november van elk jaar met elkaar in overleg treden omtrent de hoogte var deze korting voor het komende stook- seizoen. Voor de periode tot 1 novem ber 1966 bedraagt de korting 2 cent per kubieke meter. Met betrekking tot de inkoopprijs van het gas zal voor de gemeenten in de provincies Groningen, Fries- Prinselijk paar terug op Cozumel Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gisteren met een particulier vliegtuig uit Merida, de hoofdstad van de Mexicaanse staat Yucatan, terugge keerd naar het eiland Cozumel. Het paar heeft een tocht gemaakt langs de Maya-ruïnes in Yucatan. Dins dagavond heeft het paar in een huurrijtuig een tocht door Merida gemaakt. |IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB Somber record (Van onze weerkundige medewerker). De lentemaand maart heeft ons dit jaar geen lente gebracht. In de Bilt bleef de temperatuur be neden de 12 graden. Verleden jaar werd op 29 maart nog 21 graden gemeten. De grootste afwijking ivas het tekort aan zon. Sinds het begin van de zonneschijnregistra- tie in De Bilt, dit vanaf 1899, is het tot vanmorgen met 62 uren zon een record sombere maart ge worden, welk record tot heden op 71 uren zon stond, waargenomen in 1954. Normaal geeft maart in De Bilt 127 uren zon en in 1931 bedroeg het record zelfs 202 uren. Wij blijven op het voorjaar wach ten dat ons tot heden in de steek laat, want tot nu toe de warmste dag van dit jaar was 22 februari met in De Bilt 14 graden. land en Drenthe een korting van 5% gehandhaafd blijven. SR.O.G. en Gasunie hebben voorts nieuwe regels vastgesteld, die aange ven onder welke omstandigheden de gemeenten en onder welke de gas unie, gerechtigd zijn tot industriële gasleveringen. De voorheen vastge stelde grens van 1 miljoen kubieke meter jaarverbruik, boven welke de Gasunie in het algemeen gerechtigd was tot rechtstreekse levering, is in de nieuwe regels naar boven verscho ven tot 5 miljoen kubieke meter. De tarieven voor de industriële ver bruikers zullen gelijk zijn ongeacht of de gasunie dan wel de gemeente zal leveren. 1 ijdens het jubileumcon gres van het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen in het R.A.I.-gebouw in Amster dam heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksge zondheid (rechts) de voorzitter van het thans 60-jarige N.V.V. de heer A. H. Kloosde versier selen opgespeld van het Ridder schap in de Orde van de Neder landse Leeuw. Tevens deelde minister Veld kamp mee, dat de heer F. Eichelsheim in Amsterdam hoofd van de interne dienst van het N.V.V., is onderscheiden met het Ridderkruis in de Orde van Oranje-N assail. Tijdens het congres heeft het N.V.V. zijn stilzwijgen van de laatste maanden over de ontwik keling van het ledental verbro ken. De heer Kloos maakte be kend, dat door een grote toeloop het ledental op 1 maart jongst leden een recordhoogte heeft be reikt van 545.799 leden. Staking in VS van lokomotief- personeel Achtduizend machinisten en sto kers van lokomotieven in de Ver enigde Staten zijn gisteren onver wacht, maar met toestemming van de vakbond, in staking gegaan, zy zfjn ontevreden over de veranderin gen in het werkschema als gevolg van de inkrimping van het personeel en vergang van kolen op olie. De vakbond heeft opdracht gegeven er- ir te zorgen dat het vervoer, dat het belang is van de nationale veiligheid, doorgang vindt. Men wil door de staking de werk gevers dwingen te onderhandelen een verbetering van de beroeps opleiding. HUWELIJK VAN MARGRIET NIET DIT JAAR Het huwelijk van Prinses Margriet i mr. Pieter van Vollenhoven kan dit jaar niet worden verwacht. Dit heeft een woordvoerder van de R.VX). vandaag in antwoord op een desbetreffende vraag gezegd. Wel kan voor het zomerreces van de Tweede Kamer de indiening van het ontwerp van wet tot goedkeuring van het huweiyk worden tegemoet gezien. In antwoord op de vraag waar het huweiyk zal worden gesloten, ant woordde de woordvoerder dat de plaats nog niet bepaald is. Absolute meerderheid voor Verwoerd De Nationalistische partij van de Zuidafrikaanse premier Verwoerd was, vanmiddag omstreeks 1 uur, nog twe zetels af van een absolute meer derheid in het parlement. Bij de stemming voor de 170 leden van het parlement had zjjn partij 84 zetels tegen 36 voor de Verenigde party, de grote oppositiepartij, en een voor de (liberaal gezinde) Progressieve party. De party van Verwoerd heeft 86 ze tels nodig voor een absolute meer derheid. uitslagen kwamen vandaag slechts langzaam binnen en het is niet waarschyniyk, dat het beslissen de stadium voor hedenavond zou wor den bereikt. De oude samenstelling was: Nationalisten: 106 zetels, Ver enigde party49, Progressieve party één. De New York Times schryft dal volgens In Washington ontvangen be richten op Cuba een grote reorgani satie van het militaire en regerings apparaat aan de gang is. Het bewind van Fidel Castro zou een crisis als nimmer tevoren doormaken. De af gelopen maand zouden wel honderd officieren zün gearresteerd. Sommi gen wordt een te nauw contact met Chinese vertegenwoordigers verwe ten. De buitenlandse dienst is ook In beroering. Verscheidene Cubaanse di plomaten zouden asiel In het buiten land hebben gevraagd. De berichten zyn volgens het blad afkomstig van diplomaten, vluchte lingen en uit klandestiene bronnen. Advertentie teuwA Uit het Leidsch Dagblad van 31 Maart 1866: Van het algemeen kerkhof i te 's Hage is naar het naburg i Eik en Duinen overgebracht het lijk van wijlen den rijks archivaris, den heer Bakhui- i zen van den Brink, een hulde, den geleerden afgestorvene bewezen door zijn letterkun dige vriend, den heer Potgie ter, te Amsterdam. In de zitting van den Ge meenteraad van 1.1. Donder- dag is o.a. medegedeeld dat i door Z.M., in overeenstem ming met het besluit van den 1 raad. de jaarwedde van den 1 Burgemeester is bepaald op f3000.—.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1