Rome beleefde avond uit de duizend en een nacht Jonge musici speelden voor een goed doel Haal heerlijke wenerworsties in huis! [ezond KAMERMUZIEK IN DE Trek in 'n hot dog? ZWANENBERG ONDANKS FABELACHTIGE PRIJZEN VOELDE NIEMAND ZICH BEKOCHT Waardering voor de nieuwe generatie Noerejew en Carla Fracci in Sylphide kunst kaleiöoscQQp Rozebotteljam ZWAARDEMAKER Uitstekend concert korps „Excelsior" WOBN0DAÖ SO MAART WM PAGINA T (Van onze Romeinse correspondent) Het operatheater van Home is geen erg ontl ge i-Pafm? \P-'an°l Kol ')ouw- Wet werd in 1880 gebouwd voor rekenin asman .ang jo e i 1 v 1 j Zij, die gisteravond in de La kenhal musiceerden: v.l.n.r. eer ste rij Vera Verzijden (zang). Coby Kolderman (viool), Ada ling. derman (viool). Tweede v.l.n.r.: Lyke Kuggeleyn (cello), Leo Verschrage (viool). Joke Hartzheim (viool). Else Bongers (viool). Birgit Schaedtler (pia no). Theo Bles (piano) en Rien de Reede (fluit). (Foto L.D /Holvast) Een goede gedachte en een goed doel: jeugdige, nog al of niet studerende vakmusici uit onze stad en omgeving, gaven een ..ka mermuziekconcert" in de stijlvolle ..Grote Pers" van ,de Lakenhal onder auspiciën van de Lionsclub Leiden - Noordwijk ten bate van de Voorschotense Padvindersgroep voor invalide jongens ..M'Hala Panzi". Dit door talrijke belangstellenden, o.w. de burgemeesters van Leiden en Leiderdorp bijgewoonde concert, dat door de president van de Lyonsclub. de heer Schuil, geopend werd. heeft nog eens overduidelijk aangetoond, hoe verheugd wij mogen zijn met een jeugd, die op muzikaal terrein tot frappante prestaties in staat is. j dig onvoorwaardelijk tot het abso- Gelukkig wordt nu door haar ook eens het klassieke genre naar voren gebracht, zonder ophef, zonder arrogantie, zonder valse schijn, maar eerlijk, recht-door-zee en wat het voornaamste is: steunend op een hecht technisch fundament, gevolg van ernstige studiezin. Er wordt dan ook op onze conservatoria hard gewerkt, ook al lljd &ezell,S bijeen hield, hoort men daarvan weinig tè weinig in het openbaar. Zij zorgt dat haar fakkel door de eeuwen heen wordt voorgedragen en vormt een verblijdend tegenwicht al datgene, dat men tegenwoor- luut „tijdelijke" kan rekenen. Een avond, welke de Lyonsclub in elk-opzicht waardig was. Woorden van dankbaarheid na be ëindiging der muziek, alsmede een goed glas wijn, dat allen nog enige Nu dan: het was een muzikale avond, die klonk als een klok! Bo- aan stond een fameuze, tot in détail en tot in elke nuance uitge werkte vertolking van „Introductie, thema en. variaties" voor fluit en piano, gebaseerd op het lied „Trock- ne Blumen" uit Schuberts beroemde liederencyclus „Die schone Müllerin" Het waren de fluitist Rien de Reede eminent leerling van Koos Ver heul en de pianist Theo Bles, die hier aller gespannen aandacht tot het laatst toe en dat zégt wat, want de variaties zijn vele en Schu bert vervalt wel eens in herhalingen geboeid vasthielden. Weemoed en juiching wisselen elkaar af met een waarlijk virtuose bekroning tot be sluit. Twee reeds gerijpte superieure comparanten waren hier in volledige harmonie aan het woord, met alle denkbaar schone beloften voor de toekomst Met, groeiende belangstelling na men wij ook kennis van het spel van de pianiste Birgit Schaedtler, minder dan 120 onder zijn handen tot stand vijn gekomen. De hierby passende begeleiding werd evenwich tig verzorgd door Joke Hartzheim (viool), Lyke Kuggeleyn (cello) en Ada van der Bent (piano). Interessant was ook de kennisma king met een sonate voor strijkkwar- ter van de vruchtbare componist J. F. Fasch (1688-1758), tijdgenoot van J. S. Bach en te Leipzig leerling van diens voorganger, de Thomas-cantor Kuhnau.. Wel niet een werkje „om over naar huis te schrijven", doch toch wel belangrijk ervan kennis te nemen als stijlproef uit die tijd. Het werd verdienstelijk, ofschoon nog te schools en niet volkomen zeker ge speeld door Coby Kolderman (viool), Leo Verschrage (viool), Joke Kolder man (alt) en Lyke Kuggeleyn (cello). Daar valt nog wel wat aan te veilen! Tenslotte waren de reeds herhaal delijk geprezen violiste Joke Hartz heim, de nog wat voorzichtige, maar over een fraaie toon beschikkende celliste Lyke Kuggeleyn en de voort- dispositie Mozart en Haydn, met varend-stuwende pianiste Ada klaar toucher en fijnzinnige kaliteit, bijzonder groot is. Tevens laten haar technische kwaliteiten weinig of niets meer te wensen. Eerst liet zij zich, tezamen met de violiste Else Bongers. wier uitnemende stok- voering en fraaie streek zich paren aan een nog te schuchtere voor dracht. lichtelijk te dominerend ho ren in de Sonate in G gr. t. voor viool en piano van Mozart, in Haydn onderscheidde zij zich door een sty- listisch zuivere opvatting. De sopraan Elly HillingaPasman en de mezzo-sopraan Vera Verzijden schonken welklinkende zang in duet ten van Purcell, J. C. Bach en Ca- rissimi, later in enige door Beetho ven bewerkte, te zelden gehoorde Engelse volksliederen, der Bent, met élan op dreef in Beet- hovens bekend Trio in Es, op 1 No 1, dat een voornaam besluit aan deze veelzijdige avond gaf. Nogmaals: wij verheugen er ons van harte over, dat de jonge genera tie zo gedegen en toegewijd voor den dag komt en de klassieke muziek geeft, wat haar toekomt. Pierre H. Dubois ontving prijs literaire kritiek In Muiderslot De prijs voor de literaire kri tiek 1966. die is toegekend aan de Haagse auteur-journalist Pierre H. Dubois is vanochtend aan hem uitgereikt door de vice- voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, prof. dr. P. Minderaa. tijdens een bijeenkomst in het Muider- VEEL MUZIEK IN ROTTERDAM Op 18 mei opent „Rotterdams Doe len" met een galaconcert onder directie van Eduard Flipse. Deze dirigeert het Wilhelmus, Leonore III en Diepenbrocks „Te Deum". Franz j typografie Paul Decker leidt Van Baarens 1 „Musica per Orchestra" en Ravels Daphnis-suite II, compleet met koor. Er komen deze zomer voorts tal van concerten, behalve door het Rott. Philh. Orkest, ook door het Concert gebouworkest onder Bernard Haitink, de Berliner Philharmonie onder Von Karajan en het Westfunk-Orchester Baden-Baden onder Ernest Bour (moderne werken). Op 6 juli wordt de wereldpremière gegeven van Michael Haydns' sinds 1804 verloren gewaande „Missa His- panica", die door de Amerikaanse musicoloog Charles Sherman is te ruggevonden in Stockholm. Op 14 juni opent het Holland Festival in de grote Doelenzaal, op 20 juni is er een concert „1966" voor het congres van de Internationale Music Cqunsil (Unesco). Over enkele weken worden 30.000 exemplaren van het eerste nummer van „Ouverture" (dat in september als maandblad blijft verschijnen) verbreid, met alle gegevens omtrent de talrijke komen de manifestaties. Expositie in Den Haag: Stanley Morison en de typografie Van 31 maart lm 29 april wordt in het Rijksmuseum Meermanno- Westreenianum Museum van het bock in Den Haas de tentoonstelling gehouden „Stanley Monson en de typografisihe traditie". De expositie is georganiseerd door de Kon. Bi bliotheek van Brussel ,in samenwer king met het Rijksmuseum Meer- manno-Westreenianum, en is een de grootste in de wereld der Vorig jaar werd door beide instel lingen het werk getoond van de meesterdrukker Giovanni Mander - steig, die vooral naam maakte met de verzorging van bibliofiele uitga ven. Stanley Morison was medewer ker bij „The Monotype Corporation Ltd": het dagblad de Times en de Cambridge University Press. Hij maakte door zijn werk en zijn falsi- mile-uitgaven de mensen bewust van het belang van een goede druk en van de Westeuropese typografi sihe traditie. Op de expositie in het museum aan de Prinsessegracht in de resi dentie worden naast werken van Morison boeken getoond, die Mori son gebruikt als illustratiemateriaal. Fernand Baudin stelde de catalogus voor de tentoonstelling samen. De catalogus is gezet uit de Albertina, een nieuwe letter van The Mono type Corporation. Deze letter werd ontworpen door de Nederlandse kun stenaar Chris Brand en wordt, bij het drukken van de catalogus, voor het eerst gebruikt. slot. Deze twee-jaarlijkse prijs' (f 1.000) is een gezamenlijk ini tiatief van genoemde maatschap pij en de Commissie voor de col lectieve propaganda van het Ne derlandse boek. De commissie van advies was una niem van mening dat de prijs aan Dubois toegekend diende te worden. Zij kwam tot deze conclusie op grond van de wekelijkse kolommen van deze criticus in een dagblad terwijl zij bovendien in haar beschouwing betrokken heeft zijn bundels „Een houding in de tijd" (1950) en „voor eigen rekening" (1954). Verder tal rijke besprekingen voor het tijd- schrift „Het boek van nu" tot de redactie daaxwan in 1962 verander de en zijn biografische studie over Mei'cellus Emants (1964). De jury be schouwt de toekenning van de prijs mede als een erkenning van de be tekenis van Dubois' markante per soonlijkheid voor het Nederlandse culturele leven in onze tijd. Voorts zegt de commissie o.a. dat zyn buitengewone eru ditie een belangrijke bijdrage lever de tot een verheldering van onze in zichten in de veelvormigheid van onze eigen cultuur en vooral ook van de Franse, waaraan hij vele beschou- wingèn heeft gewijd. De commissie bestond uit: prof. dr. K. Meeuwesse, dr. C. Rijnsdorp en drs. M. B. Teipe. van de hotelhouder Costanzi om te voorzien in het gebrek aan een, met de toen nog gloednieuwe waardigheid van hoofdstad overeenstemmende, schouwburg in Rome. Maar sedert 1880 heeft het grote theater (meer zitplaatsen dan de Parijse Ope ra) nooit een avond beleefd als die van donderdag 24 maart j.l. De twee grootste mannelijke dansers van onze tijd, Rudolf Noerejew en Erik Brulin, traden op tezamen met Carla Fracci, de vermaar de „prima ballerina" van de Milanese Scala, die hard op weg is, nu voor Margot Fonteyn de jaren beginnen te tellen, de grootste klassieke danseres van West-Europa te worden. Erik Bruhn. herkomstig van het terecht beroemde Koninklijk Deens Ballet, maar behalve in de twee eeuwen oude Deense ti-aditie tevens gevormd in de school van Lening- grad. is reeds drie maanden in Rome en heeft, letterlijk werkend tot hij er bij neerviel, het „corps de ballet" der opera van een vrij middelmatig geheel omgetoverd tot een goed, zij het nog niet uitstekend, geheel. Tevens heeft hij de drie balletten, die het programma vormen, „gezet". Die balletten zyn: de tweede acte van het Zwanenmeer. de balkon scène van Prokofjiew's „Romeo en Julia" en één der grote balletten, die de trots vormen van het Ko ninklijk Deens Ballet, namelijk „La Sylphide" -van de FransDeense choreograaf Auguste Bournonville. Wonder van deze tijd Noerejew, het wonder van onze tijd, in sommige opzichten zelfs van meer belang dan indertijd Nijinsky (Noerejew is namelijk uiterst muzi kaal, wat Nijinsky niet was en heeft groot talent getoond als choreo graaf) had reeds twee jaar geleden in Londen verklaard, dat hy graag eens zou dansen met Carla Fracci. Die gelegenheid heeft zich thans voorgedaan en Erik Bruhn, ten zeer ste bevriend met Noerejew, die zijner zijds hem beschouwt als „de enige man van wie ik nog iets leren kan", had aan zijn jeugdiger collega de hoofdrol geschonken in „La Sylphi de'.' Bruhn zelf daarentegen danste, steeds met Carla Fracci, zijn eigen, ongehoord moeilijke. choreografie voor Romeo. Het is een onvergtelijke avond geworden en reeds is de zeer grote schouwburg geheel uitverkocht voor de vijf voorstellingen die nog zullen volgen. Trots de fabelachtige prijzen heeft zich werkelijk niemand bekocht ge voeld. Drie sterren van dat formaat ziet men slechts bij hoge uitzonde ring tezamen op het toneel. Hoge prijzen De prijzen voor de gala-avond wa ren hoog, héél hoog zelfs: 2600 lire if 15) voor het „schellinkje" en 20.000 lire f 130) voor parterre plaatsen. Om de enorme belangstel ling te kunnen verwerken had men in de loges zes stoelen geplaatst in- plaats van de gebruikelijke vier. Parterre waren (in de gangpaden) 200 zetels toegevoegd en nog heeft men honderden moeten teleurstellen. Die komen naar men hopen mag by de volgende avonden aan hun trekken. Uit Amerika, Enge land en Scandinaië waren speciale vliegdiensten ingesteld voor deze ge- beui*tenis. Natuurlijk was „geheel Rome" aanwezig. Daar de décors en kostuums voor de drie baletten ontworpen zijn door Enrico d'Assia, dat is de Prins van Hessen, kleinzoon van Koning Vic tor Emanuel III, waren er enkele i prinsessen uit het huis Savoie, Prins Maurits van Hessen (Maurizio d'As sia, de broers geven de voorkeur aan hun Italiaanse naam en zijn Ita lianen» en de hoge Italiaanse adel. De eerste minister Aldo Moro metj vrouw en dochters en nog enkele an- I dere ministers. Natuurlijk Ira von Ftirstenberg en omdat Rome nu een maal een groot filmcentrum is. heel wat „sterren" van het witte doek. onder wie Liz Taylor en Richard Burton. De Franse kapper „Antoine" was voor de gelegenheid met enkele hel pers naar Rome gekomen. Aan de meest bekende filmdiva's had de fir ma Bulgari. de grootste juwelier van Rome en van het Europese conti nent, zijn meest kostbare tiara's, dia demen, oorhangers en wat dies meer zy, te leen gegeven. Alle bezoekers ontvingen parfums van Belenciaga en andere grote huizen, de dames tevens fraaie corsages „Styl 1836", her jaar waarin Bournonville zijn „Sylphide" te Kopenhagen voor het eerst ten tonele bracht. De heren werden verrast met fraaie notitie boekjes met een kaftje in rode moi ré zijde. Stemmige versiering C De zaal was stemmig versierd mei I rode en witte anjers en orchideeën In de drie grootste foyers waren ta! van enorme bloempotten opgesteld J met bloeiende azalea's. In de kleine foyer had de directie van de schouw- burg voor de voornaamste gasten en natuurlijk ook voor de dansers en de pers eeen rijk buffet aangericht. Na de voorstelling die om negen uur be gon en tengevolge van het herhaal de en langdurige applaus eerst na één uur 's nachts eindigde, was er voor een paar honderd genodigden een koud souper, aangeboden door de directie. De omstandigheid, dat de opera indertijd door de eigenaar van het Hotel Quirinale werd ge bouwd, biedt grote voordelen. Zan gers en dansers van aanzien plegen in dat hotel hun intrek te nemen, vanwaar zy binnendoor en dus zon der zich bloot te stellen aan even tuele regenbuien en aan de opdrin gerige belangstelling van het pu bliek, de schouwburg kunnen berei ken. Mondaccordeon in Sassenheiin: De jaarlijkse uitvoering van de Sassenheimse Chr. Mondaccor- deon-vereniging Excelsioris in gevaar geweest door leeglopen van het ledental, maar deze boze droom dreef juist in de laatste beslissende maanden over. En de uitvoering werd tenslotte nog zo danig dat zij de uitstekende indruk bevestigde, die ons het jaar tevoren zonder meer geestdriftig stemde. H. G. Cannegieter - 85 - overleden Bekeml publicist (Van onze correspondent) Te Haarlem is op 85-jarige leeftijd overleden de publicist H. G. Canne gieter. Deze is tot 1919 dominee ge weest te Jelsum, Lutjebroek en Uit geest. Nadien wijdde hij zich geheel aan zijn arbeid als publicist en ro manschrijver. Zijn functies en publi- katies omvatten een zeer groot Tot zijn dood heeft hij nog ge schreven voor de Haagse Courant, de Amersfoortse Courant, Tubantia, en het Friese blad Stellingerwerf. Zyn overlijden is vrij onverwacht gekomen. De crematie zal geschieden op vrydag 1 april ,J aankomst Met uitzondering van een gitaar en verder trom en piano bleek nu echter alles uitsluitend mondaccor deon en het is logisch, dat voorzitter Tilma op de aanwezige jeugd een beroep deed om de braakliggende instrumenten van een bespeler te voorzien. Het korps telt nu zowat 30 leden. Het publiek liet ze niet in de steek, want de tegenwoordig zo ge zellige toneelzaal van de K.S.A. telde nagenoeg geen ledige stoel. Van de 9 programmanummers halen we er drie naar voren, muzi kale schotels die uit bedreven koks handen stammen: Herautenmars van Wichers, Stradella van Flotow en een Wiener Schnitzel, gegarneerd door P. F. de Kort. Het pasklaar maken daarvan voor dit korps was geschied door de dirigent J. Kriek en de hier niet weg te denken piano begeleider Van Strien, die op zijn beurt dirigent is van het Leidse zusterdoi'ps „Ci'escendo". Deze er varen musici is het toevertrouwd om met dit bijltje te hakken. Zoals het ook met hun directiebijltje gesteld is. Wat maakt ons geestdriftig bij deze zo eenvoudige orkestrale middelen en deze zo eenvoudige muziekscho- ling? Het eenvoudige feit, dat het notenwerk zich omzet in klinkende I beelden, die nergens afleiden van de Kunstmarkt Breda met prijzen (Van onze coiTespondent) Op de Bredase Havermarkt wordt op zaterdag 9 april een kunst- en antiekmarkt geopend. Het is voor de derde maal dat deze markt gedu rende de zomermaanden wordt ge houden. Dit jaar heeft men echter een paar bijzondere evenementen: in de eerste plaats is een kunstprijs ingesteld van f 1000, waaraan twee prijzen zyn toegevoegd, resp. met waarden van f 300 en f 100. Kun stenaars uit heel het land kunnen hun werk inzenden bij de antquair J. van Well, Havermarkt lb te Breda. Er zijn drie inzendingsdata en drie expositie-perioden. De eerste datum van inzending sluit op 18 april. Op 23 april wordt de eerste expositie opengesteld in de Auberge „De Ar ren t", gelegen aan de Havermarkt. Aan het eind van het seizoen worden de prijzen uitgereikt. intenties der componisten, die ons tot geen enkele minder gunstige kanttekening wisten aanleiding te geven en waar de overgave inzit van de eerste tot de laatste speler. Kriek wist alles z'n eigen karakter mee te geven en dat wist ook het publiek ondubbelzinnig te waarderen. Velen weten natuurlijk dat „Sti*a- della" een wereldbekende opera is uit het midden der vorige eeuw en in de „Schnitzel" heeft iedere luiste raar danskoning Johann herkend, nadat de dichter en de boer uit de ouverture van Suppé hem waren vooraf gegaan. Enkele zangnummers (door het halve korps met begeleiding van de andere helft), onder welke het aar dige Excelsior-Clublied van Krietc zelf, hebben de hoofdnummers afge wisseld. Na al deze positieve bijdragen in het kapitel van de zinvolle vrijetijds besteding is later „Commissaris Ma- nus" aan het vertellen gegaan in een kluchtig blijspel van B. Steyaart, ge regisseerd door P. Oudshoorn. Advertentie doet li goecl, elke dag wéér Boeken van Milton in Illinois gestolen Uit de universiteit van Illinois in^ Urbana zyn drie boeken gestolen, die eens het eigendom waren van de Engelse dichter John Milton. De waarde van de drie boeken wordC' geschat op 75.000 dollar.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7