Veelzijdig artiest wil je een stuk kaas uit het vuistje MARCO BAKKER: D. F. Houwaart uit de C.H.U. „Soms moet beroep worden veranderd Straffe maatregelen van premier Ky? Proefschot van Surveyor itgesteld ui BRAND DOOR ROKEN OP BED Tabaksverkoop in Rhodesië geheim en gióteren MASSAMOORD OP KATTEN James _5 WOENSDAG 30 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 (Van onze Haagse correspondent) ..Ik vraag me af of ik het in dit land kan volhouden zonder in een hokje te worden geduwd." zegt Marco Bakker. Deze 28-ja- rige Hagenaar is een veelzijdig artiest, die zijn eigen weg gaat, nog steeds vierbaans: liederen, opera, musical en show. Toch heeft hij het idee, dat hij eer daags wel gedwongen zal wor den een keus te doen. ..Maar dat zal me wel moeilijk vallen. Want zoals het nu gaat heb ik het goed naar mijn zin". Bas-bariton Jacob Marinus Bak ker. die zijn voornamen tot Marco samentrok, op de lagere school be kend stond als een knap tweede- 6tem-zanger, op de mulo als gitaar speler en op de kweekschool als bandleider, kwam in aanraking met de musical toen hij op het Amster damse conservatorium opera en zang studeerde. „Ik kreeg de kans als koorlid aan „My fair lady" mee te doen. Dat kwam goed uit, want mijn studiebeurs was niet al te ruim. Twee en een half jaar heb ik meegedaan; de laatste zes maanden in de rol van Jamy. Je leert verschrikkelijk veel van zoiets, gewoon door je ogen open te houden. Sonneveld. Kaart en an deren in de praktijk bezig te zien, is een unieke kans". Maar drie jaar operaklas op het conservatorium heeft evenzeer een stempel op hem gedrukt. Als liede- renzanger trad Marco Bakker op met werken van klassieken maar ook (en misschien liever) van modernen als Ton de Leeuw en Joep Straesser. De dirigent Bruno Maderna vroeg hem een werk van Stravinsky (Abra ham en Isaac, 1963) als eerste in Ne derland te zingen, een aanbod dat Margo heeft moeten afslaan wegens andere verplichtingen. Als operazan ger vertolkte hij de rol van student in „De droom" van Ton de Leeuw, het vorig jaar op het Holland Festi val. Als musicalster hebben de tv- kijkers hem vorige week vrijdag kun nen zien als Shaun in de NCRV- produktie ,X>e nieuwe wereld". „Ik ben gaan voorzingen bij Studio van de Nederlandse Opera Stichting" vertelt Marco Bakker. „Eigenlijk meer om hun mening te horen dan om een rol te krijgen, maar ze wilden me toch voor Sarastro in „Die Zau- berflöte". Ik heb nu een contract voor vier maanden. Behalve „Die Zauberflöte" doen we ook twee Me- hotti's. Marco Bakker heeft voorts aan Je NCRV een script aangeboden voor een musikaal show-programma van een half uur. Dit is inmiddels door de amusementsohef van de NCRV- televisie, Dick van Bommel, aan vaard. Waarschijnlijk komt het in mei op het scherm. De echtgenote van Marco Bakker. Anita Radier, krijgt er een dansrol in. Tijdens de zitting van de Amers- foortse gemeenteraad heeft de heer Houwaart gisteravond bedankt voor het lidmaatschap van de raad en voor het lidmaatschap van zijn par tij, de CHU. Als reden voor dit besluit werd aangevoerd dat de heer Houwaart bezwaar heeft tegen het feit dat de CHU gebracht heeft stemmenwinst te verkrijgen naar aanleiding van de gebeurtenissen rond het prinselijk huwelijk. De heer Houwaart had 8 jaar zit ting in de Amersfoortse gemeente raad. Hij werd gewaardeerd als des kundige op het gebied van onder wijszaken en hij maakte zich ver dienstelijk voor het christelijk natio naal schoolonderwijs. De heer Hou waart is hoofd van de NCRV-actua- liteitenrubriek Attentie. Arrestatiebevel in zaak-üelgado De Spaanse rechter van instructie, die belast is met. het vooronderzoek in de zaak van de moord op de Por tugese oppositieleider Delgado en zijn secretaresse, heeft een bevel tot aan houding en voorgeleiding van een commissaris van de Portugese politie getekend. Het gaat om Antonio Gon zales Cesmedo, die wordt verdacht van medeplichtigheid aan de moord. Hij moet op 18 april voor de rechter van instructie verschijnen, die de borgtocht op één miljoen peseta (60.000 gulden) heeft vastgesteld. Zoals bekend werden de stoffelijke resten van Delgado en zijn secreta resse bijna een jaar geleden in de provincie Badajoz, nabij de Portugese grens gevonden, nadat zij vermoede lijk op 13 februari daaraan vooraf gaand waren vermoord. NEDERLAND 1 AVRO Teleac, tv-cursus Nieuws in het kort NTS Klaas Vaak. voor de kleuters Franse les Shindig, tienerprogramma NTS-joumaal AVRO's Televizier, actualiteiten James Bond, geheim agent 007 AVRO-danstest '66 NTS-joumaal NEDERLAND 2 KRO Nieuws in het kort NTS Onze man in Keulen De onsterfelijke wals, speelfilm NTS-joumaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 8.25 uur Marcus Passion 11.25 uur Reliëf 1964 HILVERSUM 2 (Van onze Amsterdamse correspondent) „Algemeen wordt aangenomen, dat automatisering de werkgelegenheid in de industrie sterk zal doen teruglo pen. We moeten ons daarom ver trouwd maken, dat een eenmaal ge kozen beroep niet gedurende de ge hele actieve werkperiode kan worden beoefend". Dit zei vanmiddag de heer A. Kloos, voorziter van het NVV op de openingszitting van het 24ste con gres van dit Verbond in het RAI- congrescentrum in Amsterdam. De heer Kloos maakte verder bekend, ■Jï Een scène uit ..De nieuwe I Shaun en Mieke Bos als Karol- wereld". Marco Bakker als ka. Toestand in Zuid-Vietnam De proeflancering van een Atlas- Cenitaur-raket van Kaap Kennedy, die een namaak „Surveyor" in een langgerekte elliptische baan om de aarde moest brengen voor de naboot sing van een zachte maanlanding, is voor onbepaalde tijd uitgesteld we gens technische moeilijkheden met de raket. De lancering was bedoeld als een van de laatste repetities voor een werkelijke zachte maanlanding van een Surveyor-instrumentarium op de maan in mei a.s. Technische moeilijkheden met de lanceerraket en de Surveyor zelf hebben het landingsprogramma reeds meer dan drie jaar vertraagd, waar door Rusland in het begin van dit jaar de primeur van een zachte lan ding kon boeken. De Amerikanen hoopten dit jaar enige zachte lan dingen uit te voeren. Het. is niet be kend of men deze voornemens nu moet laten varen. Heineken komt weer met bonusaandelen Dividend 14 proeent De Raad van Bestuur van Heine- ken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. deelt mede dat besloten is voor te stellen ter aanpassing van het no minale kapitaal aan het in de ven nootschap werkzame vermogen het geplaatste kapitaal van f 52.500.000 te verhogen tot f 70.000.000 door middel van ruiluitreiking van bonus aandelen in de verhouding van een nieuw aandeel op drie oude aande len. De maatschappij zal tegelijker tijd een belastingdividend in contan ten uitkeren van f 8.33 per aandeel van f 100. welk bedrag zal worden verrekend met de in te houden divi dendbelasting. De nieuw uit te geven aandelen zullen volledig delen in de winst van het lopende boekjaar. (In 1964 werd eveneens een bonusaan deel uitgereikt, toen in de verhou ding een nieuw aandeel op vier oude) De raad van bestuur stelt zich voor, over het boekjaar 1965/1966 over het verhoogde kapitaal een on veranderd dividend te declareren van 14%. Premier Ky van Zuid-Vietnam heeft gisteren gezegd dat hy mogelijk tot drastische maatregelen gedwon gen zal zijn om een einde te maken aan de politieke onrust in het land. De regeringspropaganda om de be volking in de noordelijke gebieden van het land op de hoogte te stellen van het feit dat het militaire bewind voor terugkeer tot een burgerregering is, zal worden geïntensiveerd. Als alles goed gaat, zouden begin komend jaar verkiezingen kunnen worden gehouden. De regering heeft tot nog toe niet ingegrepen bij de demonstraties m het noorden (voornamelijk Hoeé en Danang) waar studenten onmiddel lijke verkiezingen hebben geëist. Maandagavond zijn in een dorpje in de Mekong-delta twee Zuidviet- namezen gedood en 36 gewond toen een Vietcong-strijder tijdens een filmvoorstelling een granaat tussen het publiek wierp. Ook een zestal Amerikanen liep hierbij verwondin gen op. Verscheidene bataljons Amerikaan se mariniers zijn maandag met een hevig spervuur ontvangen toen zij in de provincie Qoeang Ngai een zui veringsoperatie begonnen. De verlie zen aan Amerikaanse zijde werden Mevrouw VisserBruinsma moest gisteravond in een Enschedees zie kenhuis worden opgenomen, nadat zij haar brandende woning was ge haald. De benedenverdieping van haar woning brandde geheel uit, waarbij een schade van ongeveer 4000 gld ontstond. Omstreeks tien uur ontdekte de juist in zijn woning teruggekeerde heer Visser brand in zijn woning. Binnengekomen trof hij zijn echtgenote bewusteloos op bed. Met behulp van buren slaagde de heer Visser erin haar naar buiten te brengen. De inmiddels gearriveer de brandweer begon de strijd tegen het vuur met twee hoge drukspui- ten. Tien minuten na aankomst kon het sein „brand meester" worden ge geven. Mevrouw Visser, die vermoe delijk op bed gerookt heeft en daar bij in slaap gevallen is, werd bewus teloos, maar zonder brandwonden, in een ziekenhuis opgenomen. Zij kon nog niet worden verhoord. In Rhodesië zal de tabak niet meer in het openbaar geveild worden. De verkoop van tabak wordt nu zuiver een zaak van de tabaksvereniging (die door de regering gesteund wordt) en de kopers. Dit is gec om te voorkomen dat spionnen op de veilingen waarnemen hoe de verko pen plaatsvinden, aldus is van welin gelichte zijde in Salisbury vernomen Groot-Brittanië heeft een embargo afgekondigd op de RhodesdsChe ta bak. Het is daarin* gevolgd door vele andere landen. „matig" genoemd, terwijl 43 leden van de Vietcong sneuvelden. Later verbrak de Vietcong het contact. De bombardementen op Noord- Vietnam zijn de afgelopen twee dagen in kracht afgenomen als ge volg van het slechte weer. De landen van het communistische blok zouden graag helpen om tot be ëindiging van de oorlog in Vietnam te komen. Zij zoeken naar een ge legenheid die het hun mogelijk zal maken tussenbeide te komen, zo heeft een Japans reizende ambassa deur gisteren in Rome verklaard. Hij zei dat deze landen, evenals Engeland en Frankrijk, geloven dat de tijd nog niet rijp is om een actieve rol te spelen om een einde aan de oorlog te maken. Hij zei dat niemand kan zeggen wanneer dat wel het geval zal zijn: misschien over zes maanden, misschien over een jaar. In de V.S. moeten 34.600 dienst plichtigen onder de wapenen komen, aldus heeft gisteren het ministerie van Defensie bekendgemaakt. In januari werden 38.280 man opgeroe pen. Het aantal oproepen beweegt zich sinds vorig jaar september m verband met de oorlog in Vietnam op betrekkelijk hoog niveau. „DREIGEMENTEN EN BLUF" Het Indonesische legerblad „Berita Yoedha" heeft de Chinese protest nota tegen het sluiten van het kan toor van „Nieuw-China" in Djakar ta „dreigementen en bluf" genoemd, waar het Indonesische volk niet bang van is. Indonesië zal zijn soevereini teit in alle omstandigheden verde- I digen. „het Indonesische volk bemint j de vrede, maar de vrijheid nog meer en wil niet door een ander land wor den gedicteerd". Wanneer de betrek kingen tussen beide landen slechter worden is China daarvoor verant woordelijk. aldus het blad. De kranten in Menado op Noord- Celebes zullen met ingang van vol gende maand niet meer verschijnen, aldus Antara. Ze hebben geen lood meer voor de zetterij. De Javaanse studentenorganisatie Pil heeft giste ren gewaarschuwd, dat het bouwen van nog meer monumenten de hui dige inflatie zal versnellen. De Sowjetrussische partijleider. Brezjnew. heeft gisteren geëist, dat er een eind komt aan de bloedige ver volging van de Indonesische commu nisten. Bij de opening van het 23ste partijcongres heeft Brezjnew blijkens een uittreksel van zijn redevoering gezegd „Onze gehele partij en volk ver oordelen de anti-communistische cam pagne in Indonesië. Wij eisen dat er een eind komt aan de repressaille- maatregelen tegen de Indonesische communisten". Dit was misschien de krachtigste Sowjetrussische uitspraak over de arrestaties van en de moorden op In donesische communisten na de mis lukte staatsgreep van 1 oktober. De Russische pers heeft reeds eerder over de behandeling van de Indone sische communisten geklaagd, maar de hoogste leiding had zich tot nu toe van commentaar onthouden. De opmerkingen, welke Brezjnew aan Indonesië wijdde, bevatte dit maal niet de gebruikelijke betuiging van vriendschap aan Soekarno. dat door de drie vakcentrales ge meenschappelijk in de loop van dit jaar een nieuw actieprogramma zal worden ontworpen. De NW-voorzitter zei voorts, dat in het verbond een organisatiepa troon is ontwikkeld, waarmee het zijn aantrekkingskracht voor de beamb ten en het hoger personeel tracht te Verhogen. Een nieuwe benadering van de jongere werknemers is in voorbereiding, zo ze hij. De heer Kloos acht het beslist geen overdreven luxe, dat er een speciaal departement komt, dat zich met de ontwikkeling en de consequenties van de wetenschappelijke vooruitgang zal moeten bezighouden. Er is n.l. een kortsluiting tussen de natuurweten schappen en zijn veelvuldige toepas singen en de manier, waarop deze maatschappelijk wordt opgevangen. De maatschappelijke reactie komt steeds sterk vertraagd. Wat de belastingen betreft, zei de NW-voorzitter: „Zouden wij in de komende jaren op grond van uitbrei ding van gemeenschapsvoorzieningen, of door de noodzaak van verdere in komensoverdracht, de belastingen moeten verzwaren, dan zou toch eens overwogen moeten worden of de di recte belastingen niet veel geruislo zer werken dan de indirecte. Het pro gressie-effect is een probaat middel om inflatie te (Van onze Enschedese correspondent Hoofdagent Jan Siemerink uit Hengelo vond gistermiddag een sta pel dode katten in een berensloot. Tijdens zijn dagelijkse tocht ont dekte hij de opgetaste kadavers. Alle dieren waren gevild. Aangenomen mag worden, dat het de dader om de vellen was te doen. De Westduitse recordhouder op de 100 m. vrije slag Hans Joachim Klein heeft waarschijnlijk een lichte her senschudding opgelopen bij een auto- ongeluk op de weg van Darmstadt naar Eberstadt. orge Berkeley t wijsgerige i Het Wereldvenster. Serie wijsgerige monografieën. Uitg.: Voordelen van „Z-cars" Gisteravond naar „Z-cars" ge keken inplaats van naar „Ik ge loof het wel", een documentaire over buitenkerkelijkheid met een grote hoeveelheid mensen die hun gedachten over het pro bleem naar voren brachten. Wij hadden natuurlijk naar deze Ne derlandse produktie moeten kij ken, maar „Z-cars" trok meer en wel om drie redenen. In de eer ste plaats omdat deze serie zo voortreffelijk gemaakt is. In de tweede plaats omdat hoge kwali teit zo ontspannend werkt, en in de derde plaats omdat deze serie zo'n benijdenswaardig licht werpt op de werkmethoden van de Liverpoolse politie. Men krijgt uit deze serie de indruk, dat de .bobbies" aandacht hebben voor alle klachten, hoe gering ook, dat de politie behalve een be schermende instantie ook een soort sociale- en maatschappe lijke instantie is, die de mensen met raad en daad ter zijde staat. Onlangs is een vergelijking ge trokken tussen de A'demse en de Liverpoolse politie. De laat ste zou minder hardhandig op treden dan de eerste. Daar is weer tegenin gebracht dat de Engelse politie wel degelijk met was weer dat de mods en rockers was opgetreden, net als de Amsterdamse politie tegen de provo's. Het verweer daartegen was weer dat van de mods en rockers met fietskettingen en buizen alles vernielden wat zij tegen kwamen, terwijl de provo's ongewapend zijn, afgezien van hun lange haren en incidentele rookbommen. Wat is nu wel en niet waar? Geeft „Z-cars" een te rooskleurig beeld, of is het beeld in grote lijnen juist? Anderzijds: gaat het bijde Amsterdamse misschien net zo toe als bij de Liverpoolse politie (het waren steeds agenten die drenkelin- getjes redden, terwijl de burgerij op de kant toekeek), maar zijn we ons dat misschien niet be wust, omdat er geen televisie serie, getiteld „Draai vijf maal acht" op het scherm komt? Wij geloven dat de televisie een be langrijke bijdrage tot de afkoe lingsperiode zou kunnen leveren als één en ander eens grondig in een documentaire werd uitge- >cht. Op Nederland-I draaiden „hu welijksvoorwaarden" en „De me thode-Wanninger" als in een Tibetaanse gebedsmolen hun maandelijkse ritueel af, en be steedde „Attentie" aandacht aan de aardappelschaarste die schijnt te dreigen. „Attentie" bracht een uitstekend reportage uit Enge land, waar de beide kandidaten van Labour en de conservatieven in Smethwick (de plaats waar minister van Buitenlandse Za ken Gordon Walker zijn zetel verspeelde door de rassenkwestie, waarbij de conservatieven vrij vertaald, de leuze hanteerden: „Wie Labour stemt of liberaal, krijgt nikkers op zijn trap-por- taal") werden geïnterviewd door John Peereboom, waarna in Layton ook Gordon Walker zelf nog zijn vertrouwen in de uit slag mocht uitspreken. Dahlia Lavi Op Nederland II was Koos Postema in .Achter het Nieuws" het geluk beschoren de Israëli sche filmster Dahlia Lavi te in terviewen. Dean Martin, vertel de zij, is een van de aardigste collega's die zij kent: erg opti mistisch, blijmoedig, geduldig. Haar levensfilosofie hield de drjehoek: „Health, love and wealth" in, oftewel gezondheid, hef de en rijkdom". Vanuit Stutt gart werd direct een filmpje over de beklimmers van de Noorde lijke Eiger-wand overgeseind. Waaruit we konden leren dat de Alpinisten hun hobby beoefe nen om vrienden te maken. Germ de Jong Over het onverdraaglijke toon tje en de onbenulligheid van de serie „De diamanten van Pali- nos" spraken wij reeds eerder. Daarom doet het des te meer plezier te kunnen melden dat het programma over de schilder Germ de Jong (onlangs 80 jaar geworden) het volstrekte tegen deel was. Geen loos gebabbbel, geen toontje, maar een origineel man („op den duur krijgt je je eigen licht als schilder") met omlijnde ideeën (.Amsterdam is net een garage"), die het begrij pelijk maakte dat Carmiggelt hem af en toe graag ten tonele voert in zijn „Kronkels". Ook nu was Carmiggelt de gespreks partner. Hij slaagde er goed in Germ de Jong op de voorgrond te schuiven, waar deze slechts node leek te vertoeven. iiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiifiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Be la Brandon Bekende strijkorkesten. 20.25 Marcus Telemann/bew. Kurt Redel VOOR DONDERDAG KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende 23.55- 7.32 N' De heer P. Jongeling, lid lstieke Staal- egen: Nws. 8.10 Lichte gr. 8.40 V. cl. hulsvrouw. 9.35 Wateret. 10.00 Aubade: licht ge- .05 Promenade-oi menzang: geestelijke Omroepork, en solist: mod. Vocaal ens.: gewijde muz 17.00 jeugd. 17.15 volksliedjes. 17.30 Staaitsopera o.l permaulohen Jos. Strau berger. Lisa Otto. Josef Traxel, Man- Wilhelm Schüchter: De Franse zange liette Greco kwam gister, op Schiphol aan en es Ju-I n id dag trad vonds op in het Kurhaus in eveningen. Het was haar eer- zaaloptreden in ons land. Bamberg o.l.v. Per il amando (Araque), id.: Coplas. King- i country bov (Relchner). Debbie Rev- town (Knight). Ricky I Ktiss vor der Hnustilr flng's an (Gaze). Orkest Peter Cramer; Strawberry fair (Sharpless). Beverley Sisters; Cllckety clack (Kalln), Kallri Twins; Av morl- AVRO7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym '20 Lichte gram. VPRO: 7.50 Dagope- ïlng. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. 8.45 Morgenwijding. 8.55 Gram. 9.00 Operamuz. 9.40 Lichte gram. 10.00 Voor de kleuters 10.10 Lichte gram. (Om 11.00-11.02 Nws.). 12.00 Amateurs mu siceren. 1227 Meded. tb v. land- en tuinbouw. 12.30 Pianosnel: amus.muz Radlokamerork tenfcwartet: klass. Nws. 16 02 Kurt r. d. Jeugd Hilversum III. FM en 240 m. NRU/VARA: 9 00 Nws. 9.02 Ge var z.progr. 15.40 Lichte gr. 16.00 Nws. 16.02 16.05 Zorro: progr. voor tieners. 17.00 Nws. 17.02 Act. 17.05-18.00 Gevar. gr. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I: VARA: 14.30-15.05 V. d vrouw. NTS: 18.30 Teleac: Pech onder - automobilisten nationaal jeugdjournaal. 19.15 Van ge west tot gewest. VARA: 19.35 De Lucv Show. NTS: 20.00 Journaal. VARA": 20.20 Achter het nieuwse. 20.45 Tel uit Je wist, quiz. 2120 De verkoper TV- eenakter. 21.55 Zo is het toevallig ook nog eens een keer. satirisch progi il. 22. Britse verkiezingen. Nederland II: NTS: 20.00 Nws. in het irt NCRV20.01 Attentie voor sport Is zo bij de luchtmacht. TV-film .45 De Joodse Godsdienst. NTS: 21 20 hou van Holland ogr. 22.05 Jourha Britse verkiezingen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5