Archeologie vraagt om {Pechdag verdere specialisatie ALBANY NORDISKA NEDERLAND N.V. Spaans toneel in L. de Coligny-hbs Uitbreiding aantal medische studenten TE DIEREN geschoolde wevers Uitstekend paasvee op Leidse veemarkt ZATERDAG 26 MAART 1 LEIDSCH DAGBLAD V_^ De 49-jarige Amsterdamse d. Abel had donderdag z'n pech dag. Bij laswerkzaamheden aan de in aanbouw zijnde vuilverbrandings installatie aan de Leidse Gabriël Metsustraat zakte de man in een uit sparing in de vloer, waardoor hij zijn linkerbeen bezeerde. Het leek al lemaal nogal mee te vallen, maar toen de lasser kort daarna de trap naar de eerste etage beklom zwikte hij door zijn linkerbeen en raakte met zijn rechterbeen tussen de trap bekneld. De heer Van der Abel had nu beide benen bezeerd en op de vierde etage aangekomen bleek het i letsel ernstiger dan het zich liet aan- j i zien: de benen bleken zo ernstig be- i j zeerd, dat de Amsterdamse lasser I j achterover tegen de grond sloeg. j Buiten bewustzijn werd hij naar het j Academisch Ziekenhuis in Leiden Zekerheid in de textielindustrie ORATIE VAft PROF. BASTET Gistermiddag heeft prof. dr. F. L. Bastet met een oratie in het Groot Auditorium officieel het' ambt van gewoon Leids hoogleraar in de klassieke ar cheologie aanvaard. Zijn oratie droeg de titel ..Simulacrum valde ridiculosum Tot de beroemdste bronzen die ons uit de oudheid zijn overgebleven aldus prof. Bastet, behoort de Doorn- uittrekker in het Conservatorenpaleis te Rome. Dit beeld is ons reeds se dert plm. 1200 bekend. De raadsels die het opgeeft zijn door elk geslacht weer anders opgelost. De geschiede nis van de bestudering vertoont niet minder boeiende aspecten dan de probleemstelling op zichzelf. De be handeling hiervan laat zien, hoe de klassieke archeologiie als moderne wetenschap gegroeid is. In de late middeleeuwen staat het beeld bij het Lateraan op een hoge zuil en heeft de functie van afschrik wekkend heidens idool. Nadat het in 1471 in het eerst*) museum ter we reld is opgenomen, gaat men het be wonderen om zijn schoonheid, en na volgen. Men houdt het in die da gen soms voor een personificatie van de maand maart. Een eeuw la ter interpreteert men het als een her dersknaap. Pas in de 18de eeuw past men het in een kunstgeschiedenis van de oud heid in, maar ook dan komt een Winckeïmann nog niet aan een stilistische analyse toe. In de 19de eeuw treden vooral romantische in terpretaties naar voren. Onder in vloed van sterke classicistische ten- denzen dateert men het beeld dan in de 5de eeuw v. Chr De vele nieuwe opgravingen, o.a. te Olympia, heb ben door de overvloed aan materiaal de problemen eerder vergroot dan verminderd. Tegen 1900 treden dan nieuwe ten- denzen op. Vondsten van een aantal replieken, waaronder gallo-romeinse terracotta's, en de constatering dat het schema van de doornuittrekker reeds in de middeleeuwen is nage volgd, o.a. in de Romaanse kunst, doen de onderzoekers inzien, dat het beeldje thuishoort in de hellenisti sche tyd. Zy steunen daarbij op zorgvuldige stijlanalyse en ma ken gebruik van een veel rijker fo- i tografische vergelijkingsmateriaal j dan voorzien mogelijk was. Tegenwoordig zou alleen nog iemand, die dit materiaal niet ge bruikt, de doornuittrekker in de 5de eeuw voor Chr. willen dateren. Hieruit resulteert het kernpro bleem voor de moderne onderzoeker: vakliteratuur en materiaal zijn lang- Zwembad „De Vliet" begin mei open Tijdens een gisteravond in restau rant „Van der Heyden" gehouden ledenvergadering van- de Leidsche Zwemclub heeft de voorzitter van de Leidse Sportstichting, drs. J. P. van der Reyden verklaard, dat het zwem bad „De Vliet" in Leiden op 6 mei voor het publiek zal worden opengesteld. De verwarmingsinstal latie zal 29 april worden aange bracht. Op de Bevrijdingsdag (5 mei) zal er reeds een waterpolowedstrijd worden gespeeld. Bij het 85-jarige bestaan De titel ..De vrouwen krijgen hun zin" doet vermoeden, dat vrouwen centraal staan in dit toneelstuk van Serafin en Joaquin Alvarez Quintero. Dat klopt. En helemaal toevallig is het niet, want dit blijspel in twee bedrijven werd gisteravond opgevoerd ter gelegenheid van het 85-jarig bestaan van de Leidse Louise de Coligny-h.b.s. Het grootste deel van die 85 jaar werd deze school bevolkt door het vrouwelijke geslacht. Pas enige tijd geleden kwam daarin verande: Prof. dr. A. W. Bijvanck (r.) wenst de nieuwe hoogleraar ge- (Foto L.D. Holvast) zamerhand onoverzienbaar groot ge worden. Toenemende specialisatie is voor de archeoloog noodzakelijk. De nieuwe gegevens nemen vrijwel da gelijks toe, en vragen om uitgebrei de taakverdeling. Na afloop van de cratie, die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde prof. Bastet in de ontvangstzaal van de Academie. overgebracht. Leidse Groningers zagen marionettenspel De Leidse Groningers waren gis teravond bijeen in de Jacobazaal van „Den Burcht", die ondanks het slechte weer nog vrij goed bezet was. Na opening door de voorzitter, de heer L .Klevering, die alle aanwezi gen hartelijk welkom heette, werd het Gronings laid, „Van Lauwerszee tot Dollart tou" gezongen. De avond, die nu eens niet werd gevuld met toneel werd verzorgd door de heer P. J. On derwater met zijn Miniatuur Theater. Hij bracht een marionetten show, die zeer uitgebreid was, veel af wisseling bood. Het Is niet te zeggen, welk onderdeel van het programma het meeste insloeg, daar alle num mers op zich successen waren. Ook bracht de heer Onderwater Groning se liedjes, die door de marionette Martina gezongen werden. Alle voor deze show genodigde poppen zijn dooi de heer Onderwater zelf gemaakt. Ook de zeer verzorgde kleding kwam van zijn hand. Mevr. Onderwater komt hulde toe voor de hulp, die zfj haar man biedt bij het brengen van de show. De traditionele verloting was deze keer vervangen door het tegenwoor dig zeer veel gespeelde bingospel. Mooi prijzen waren hiervoor beschik baar gesteld. De heer Leemans zorg- j de voor de aanvang van de avond met pianospel reeds voor de goede stem- ming. Op 30 april wordt het seizoen besloten met een toneelavond. Naar de mening van prof. dr. P. Muntendam, hoogleraar in de sociale geneeskunde in Leiden, zal de gezondheidszorg in ons land een ernstige terugslag ondervinden, wanneer niet spoedig tot een uitbreiding van het aantal medische studenten wordt ge komen. Dienstplicht voor jonge vrouwen Als gevolg van recente gebeurte nissen zou menigeen denken dat de textielindustrie in economisch opzicht een moeilijke tijd door maakt. Niettemin zyn er nog zeer sterke en steeds groeiende textiel bedrijven in ons land. De snelst- groeiende daarvan is waarschijn lijk Albany-Nordiska (Nederland) N.V. te Dieren, de Nederlandse vestiging van een Amerikaans- Zweeds concern. Ons middelgrote, nieuwe bedrijf (geopend in 1964) is in korte tijd zodanig gegroeid dat de fabrieksruimte binnenkort met 60% moet worden uitgebreid om aan de gestadig toenemende vraag naar ons produkt te kun nen voldoen. Wij maken een sterk gespecialiseerd textielprodukt. dat uitsluitend voor technische doel einden bestemd is. Van ruwe wol en diverse kunstvezels fabriceren wij in feite een belangrijk ma chineonderdeel voor de papierin dustrie, namelijk geweven papier machinevilten. Ons bedrijf be schikt hiervoor over een strijk- garenspinnerij, een gespeciali seerde viltwevery en -stikkerij en een afdeling voor chemische na behandeling. Albany-Nordiska maakt een tex tielprodukt, dat volkomen onaf hankelijk is van de sterke schom melingen op de textielmarkt. In tegendeel - het is bijzonder in trek, dankzij de voortdurende stij ging van het papierverbruik. Het verbruik van papier houdt gelijke tred met de welvaart. Het einde van deze gunstige ontwikkeling is in de komende tientallen jaren nog niet in zicht. Degelijke vakkennis op het ge bied van de textielproduktie gaat hand in hand met een uitgebrei de kennis van het produktieproces van papier en karton. De gebruikte machines zyn voor een belangrijk deel sterk verschil lend van die in de overige tex tielfabrieken. Daarom is het voor een textielbedrijf niet mogelijk op viltproduktie over te schakelen. Dit geeft ons, mede dank zij 70 jaar ervaring in het fabriceren van papiermachinevilten, een bij zonder sterke concurrentiepositie. Het maken van een goed vilt voor een bepaalde papiermachine wordt soms voorafgegaan door jarenlange research. Ieder vilt moet voldoen aan bepaalde indi viduele eisen. Massaproduktie en lopende handwerk zijn daarom bij ons onbekende verschijnselen. Albany-Nordiska is volkomen in gericht op de produktie van enkel stuks. Deze methode vereist aan zienlijk méér vakmanschap dan in grote industrieën, waar het hele produktieproces door een druk op de knop bestuurd kan worden. Papierproduktiemachines zijn bijzonder duur; pas als ze continu kunnen draaien, zijn ze volledig rendabel. Het verwisselen van een papiermachinevilt neemt soms uren in beslag. Dat kan de pa pierfabriek duizenden guldens kosten. Papiermachinevilten moe ten dus buitengewoon sterk zijn. De geringste afwijking in dikte of oppervlaktestructuur kan al funest zijn voor het geproduceer de papier. Daarom worden aan de kwaliteit van de vilten zeer strenge eisen gesteld. Albany-Nordiska (Nederland) N.V. is ontstaan uit een fusie tussen twee reuzen op het terrein van de viltfabricage, Albany Felt Cy. te Albany (USA) en Nordiska Maskinfilt AB te Halmstad (Zwe den». Het concern heeft momen teel 21 bedrijven, o.a. in de Ver enigde Staten, Canada, Mexico, Australië, Finland en Frankrijk. Albany en Nordiska zijn samen gegaan om beter te kunnen vol doen aan de steeds_ stijgende vraag, bedrijf breiden. Nu al is er bij ons plaats voor bekwame textielvakmensen. die niet voortdurend in span ning willen leven, maar een zekere toekomst willen opbouwen. Voor deze vakmensen komt tegen het einde van 1966 weer een aantal woningen - géén flats, maar hui zen met een tuintje aan de rand van de Veluwezoom! - beschikbaar Tot dat moment verzorgen wij alle transportfaciliteiten. Ons bedrijf werkt in twee- en drieploegen dienst, maar niet continu. bedrijf, teamgeest, die sleurwerk. een komst ligt. Publikatie vai (Nederland) N.V., Dieren. met :e goed zijn voor uitstekende toe- Albany-Nordiska De hoogleraar sprak gisteren in Laren (N.H.) op een studiedag van de „Stichting samenwerking Amster damse ziekenhuizen" en leidde het onderwerp „Ontwikkelingstendenzen in de maatschappelijke gezondheids zorg en hun gevolgen voor het zie- huiswezen" in. In deze causerie wees prof. dr. Muntendam op de taakverdeling tus sen enerzijds de huisartsen ander zijds de specialist. Hy benadruk te, dat in toenemende mate een wij ziging in die taakverdeling zal ko men. dit als gevolg van de voort schrijding van wetenschap en tech niek. Prof. dr. Muntendam liet de waarschuwing horen, dat de ter reinafbakening tussen beide ge zondheidscentra" niet te scherp ge maakt wordt. Prof. dr. Muntendam noemde het een dringende noodzaak, dat uni- versiteits- en andere grote centrum ziekenhuizen gaan samenwerken, zo wel wat de onderlinge hulpverlening betreft als voor onderwijs- en we tenschapsdoeleinden. In het slot van zijn betoog be cijferde prof. dr. Muntendam, dat men in 1980 25 percent meer ver- plegenden nodig zal hebben, dan reeds nu het geval is, doch men zal een aanbod van ruim 12 percent minder hebben. Bij deze ongun stige voorspelling heeft men nog geen rekening gehouden met verkor te arbeidstijden en hoger ziektever zuim, met minder aanbod van jeug digen en met een hogere „consump tie" in de gezondheidszorg door ver oudering van de bevolking. Prof. dr. Muntendam noemde het teleurstellend, dat in de volksgezond heidsnota 1966 aan deze toekomsti ge spanning z.i. onvoldoende aan dacht werd geschonken. Er is, zo zei hij, slechts één afdoende oplossing, te weten een wettelijke geregeld dienstplicht vcor jonge vrouwen. heeft plaats voor in drieploegendienst. Voor het einde van dit jaar kan voor een woning worden gezorgd. Tot dat moment krijgen gehuwden en kostwinners vergoeding voor reiskosten en een tegemoetkoming in de pensionkosten. Reiskosten sollicitatie worden vergoed tegen retour- prijs openbaar vervoermiddel. Aanmelden dagelijks 8.3017.30 uur. Zaterdags van 8.3012.00 uur. Van Rensselaerweg 2, Dieren (langs kanaal Dieren-Apeldoorn Inlichtingen ook telefonisch onder nr. 083305353. Familieberichten (ontleend aan andere bladen) Geboren: Van Rhijn-De Berst, dr. Bunnik; Sytsema - Heijneker, dr, Hengelo. Getrouwd: L. M. Goedhart en M. Hekkema, Den Haag. Overleden: G. J. van Ho y tem amn, 75 jr, Enschede; J. C. A. Cleveringa. mn. 76 jr, Katwijk aan Zee: J. M. Elshcut, mn, 80 jr, Den Haag; A. L. C. Beekman, mn. 104 jr, Aerdenhout; J. L. W. Mumsen, vr. 84 jr. Den Haag; J. N. A. C. van Hapert, mn, 70 jr Eindhoven; J. C. M. Verhoe ven, mn, 24 jr, Tilburg. ng. Regisseur Jan Chr. Bartelsman was dan ook in de spelerskeuze voorna melijk aangewezen op meisjes en dat bepaalde weer de keuze van dit stuk, dat speelt in een klein Spaans stadje. De pastorie van Don Julian fungeert daar zo'n beetje als de ontmoetings plaats voor jongemannen en huwbare meisjes. Allerlei intriges spelen zich af rond twee geliefden, een oude geestelijke, een ras-koppelaarster, een Jonge dokter en een heleboel aan- gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer Desiree Juwelier v. cL WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote Keuze Op het. graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. trekkelyke jonge meisjes. De Spaanse atmosfeer van het stuk kwam door de levendige wijze, waarop de spelers en speelsters (leerlingen en leer krachten van de school) het stuk op de planken zetten, goed tot zijn recht. Daartegenover stond dat de lange, wat ingewikkelde dialogen remmend werkten op de ontwikkeling van het j verhaal, maar in het tweede bedrijf I kwam de vaart er iets beter in. De i rolverdeling was als volgt: Tom van j der Meer (Don Adolfo Adalid), Ineke j Hoekstra (Juanita la Rosa), Iris Lo- geman (Dona Beien), Marianne van Sisseren (Concha Puerto), Hedzer j Woudstra (Guitarra), Toon Spies (Don Martinez Cecilio), Joon Veen- hof (Don Julian Figueredoi, Carla Segaar (Santita), Jacqueline Ravelli (Pilar), Joke van Zanten (Angela), Myrna Boot (Dieguilla), Hubert j Dankmeijer (Pepe Lora) met Ada j Lugthart, Joy van den Berg en Han- I neke de Wolf. Het Spaanse stuk werd j vertaald door Alfred Pleiter, de decors waren naar een idee van Bob Hageman vervaardigd door C. Hooge- veen en de fa. De Bruyn Claus uit Breda verzorgde de kostuums. De voorstelling van gisteren werd bijgewoond door de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, de directrice, mevrouw Nijweide-Vintges, leerkrach ten, ouders en leerlingen van de bei de laagste klassen van de Louise de Coligny-h.b.s. Vanavond wordt het stuk opgevoerd voor de hoogste klas- (Van onze deskundige medewerker) Hoewel het er gisteren in de maartse sneeuw- en hagelbuien niet erg op leek, toch komt het voorjaar en daarmede Pasen na derbij. Dit paasfeest wordt telkenjare voorafgegaan door de paasveetentoonstellingen en vrijdag was deze tentoonstelling in Leiden. Met weer vele uitstekende slachtdieren, runderen en enkele schapen. In de Grote Pers van het Stedelijk Museum „De La kenhal" gaf gisteravond een Indonesische dansgroep op uitnodiging van de Interna tional Neighbour Group een voorstellingdie behalve door de leden van deze (vrouwen) organisatie werd bijgeivoond door de Indonesische ambas- sadeur in ons land, de heer Soewardjo Tjondronegoro en echtgenote. Deze dansavond heeft be antwoord aan de doelstellin gen van de International Neighbour Group, die contac ten en vriendschappen ivil bevorderen tussen buiten landse vrouwen, wier echt genoten tijdelijk aan de Leid se Universiteit zijn verbon den en hun Leidse gastvrou wen. Het dansgezelschap, dat uit een aantal in Nederland stu derende Indonesiërs bestaat, op zijn beurt trachtte op deze avond „begrip te kiveken voor een hier in het Westen zo on begrepen land". Hoewel geen beroepsdan sers, brachten de tijdelijk in ons land verblijvende Indo nesiërs een fascinerend pro gramma van Javaanse, Su- matraanse en Balinese dans kunst, die zeer verscheiden is. Naast klassieke dansen loer den ook enkele Indonesische volksdansen uitgevoerd, waarbij mejuffrouw Thea Tarek op charmante wijze voor de toelichting zorgde. Na de voorstelling was er ge legenheid om Indonesische verfrissingen en versnaperin gen te gebruiken, waarvan dankbaar gebruik werd ge maakt. LEVERANCIERS VAN DE BIEFSTUK Men weet in Leidens omgeving, drommels goed de beste „slachttypen' van runderen te vinden en ze doel matig op te kweken of te voederen zodat ze bij het slachten veel nuttig rendement opleveren vooral van de beste kwaliteit vlees. De Nederlandse welvaart-consu ment vraagt veel vlees en weinig vet en het beste vlees is wel dat van het achterstel der runderen, de biefstuk ofwel in restaurant Nederlands de chaateaubriant. En de Leidse slacht - runderen leveren veel van dit vlees. Op deze tentoonstelling waren nog al verscheidene zwartbonte en en kele blaarkopdieren naast toch over wegend roodbonten, welke laatsten wel het beste vleestype van de Ne derlandse runderen vertonen. Voor alle kleuren gold ditmaal dat zeer vele dieren een ereprijs verwier ven. In Leiden worden ze „gepunt" en als ze van het maximum van 300 punten er minstens 255 behalen krij gen ze deze onderscheiding. Zo wa ren er rubrieken waarvan de meer derheid boven de 255 punten kwam, in een paar rubrieken zelfs alle die ren. In de rubriek der afgewisselde roodbonte koeien werd aan een op vallend best exemplaar 297 punten toegekend. Van de viertand-vaarzen was het hoogste aantal 295 en 289 (2 maal) punten terwijl bij de stieren 295. 291 en 2x 290 punten werden toe gekend. Hoewel deze aantallen punten re latief zijn, wijzen ze toch wel op een uitstekende kwaliteit. Kampioenen I van resp. G. J. van Leeuwen te Oud I Ade, J. W. N. v. d. Poel te Zoeterwou- j de en J. H. Verbrugge te Middenmeer I en voor een tweetander van fa. v. d. Werf en Kooter te Hazerswoude. We hoorden dat de 291-punten van v. d. I Poel kampioen was geworden en een van 284 punten van A. A. Ammerlaan te Zoetermeer reserve-kampioen. Uit de zeer grote aantallen vrou welijke runderen werd niet die van 297 punten, van J. de Waal te Am sterdam kampioene doch de vier tan- der van Gebr. Spronk te Zoetermeer terwijl reserve werd die van P. Roos te Ter Aar, resp. met 295 en 289 pun ten. Alle excellente slachtrunderen evenals trouwens meerdere anderen. Van de roodbonte dikbillen (steen- of paardebillen) werd kampioen een viertander van Gebr. Spronk te Zoe- tander van W. M. Immink te Amstel veen (275 p.) In de afdeling niet-roodbonten werd kampioen 'n blauwbonte afge wisselde koe van Gebr. Spronk (276 p.) en reserve een tweetander van J. L. Dekker te Beemster (ook 276 p.). Kampioen-dikbil werd een best ge spierde viertander van P. v. d. Eijk te Benthuizen (280 p.) en van de stie ren werd kampioen een van J. de Waal te Amsterdam (284 p.) en re serve een tweetander van P. v. d. Eijk (ook 284 p.). Algemeen kampioen van de dag werd de rode viertander van Gebrs. Spronk te Zoetermeer. Vette kalveren waren er ook en wel van beste kwaliteit. Het kampioen schap der roodbonten en dat der niet roodbonten (in dit geval een zwart- blaar) was voor A. de Wit te Aals meer die ook met een zwartbonte het reserve-kampioenschap veroverde. Het reserve-kampioenschap der rood bonten was voor een kalf van C. v. d. Stelt te Abbenes. De schapen (twee viertallen, resp. ere- en eerste prys) waren van fa. v. d. Werf en Kooter te Hazerswou de. beste tentoonstelling

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3