LEIDSCH DAGBLAD m i wr classic m Dit weekeinde no: nieuwe regering PvdA verliest 4 zetels Topvanzes Eigerlaiigsnoorclelijke helling bedwongen I v Personeel Hoogovens krijgt 16,8 miljoen Kabinet-Boeynants krijgt vertrouwen Opgericht 1 maart 1860 ZATERADAG 26 MAART 1966 No. 31831 Directeur: E. A. E. van Dishoeck goofdredacteur: J. Brouwei OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Verwachting in Djakarta: Economie Het nieuwe Indonesische bewind leeft een financiële wanorde geërfd raarvan zelfs optimisten zeggen dat let jaren zal duren voordat orde op aken gesteld kan worden. De popu lariteit en zelfs het voortbestaan het nieuwe bewind zullen waar schijnlijk afhangen van de uitslag in deze strijd tegen de chaos. Indonesië zou om in dit jaar aan gjn verplichtingen van de buiten landse kapitaaldienst te kunnen vol doen een bedrag van 450 miljoen dol lar nodig hebben. Het land heeft niet ;ns de hoop dit te kunnen betalen. Det buitenlandse deviezen zijn uit geput. Het land moet leven van de lopende inkomsten, die bijna uit sluitend uit de uitvoer van rubber, olie, tin en kopra moeten komen. De olieopbrengsten in 1965 worden geschat op 75 miljoen dollar, terwijl de uitvoer van rubber, tin, kopra en andere produkten naar schatting 450 miljoen dollar opbracht. Maar Indonesië is een land van 105 miljoen mensen; een voldoende in- om de economische economie zelfs op éénvierde van de normale kracht te doen voortdraaien heeft het vorig jaar 350 miljoen dollar gekost. Hoewel het bewind van president Soekarno miljoenen dollars aan of ficiële en particuliere reizen naar het buitenland heeft verspild, werden de WEERBERICHT Dit eerste lente-weekeinde zal een at meer winters dan voorjaarsach tig karakter hebben. Vanochtend lag voornamelijk in de noorderlijkc provincies plaatselijk een laag van twee a drie centimeter sneeuw. Ook *erden daar de laagste temperatu- ttn, tot min drie graden Celcius ge meten. Een actieve depressie nadert ons met sneeuw, regen en veel wind via Schotland. De fronten zullen in de svond en nacht passeren. Achter deze depressie zal de aanvoer van koude lucht geleidelijk weer op gang komen, vergezeld van gure buien en opklaringen. Morgennacht kan daar- Kl opnieuw nachtvorst voorkomen. Deze maart-koudegolf heeft inmid dels bjjna geheel Europa in haar tfeep, met als gevolg dat de lente ®og ver van ons is verwijderd. 27 MAART Hoogwater te Katwijk te 06.13 ei 1833 uur. Laagwater te 02.05 en 14.28 uur. '28 maart: Hoogwater te 06.52 e: 19.16 uur; aagwater te 02.38 ei 15.01 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's ten dele nagekomen. Deze betalingen hebben de rest van de 175 miljoen dollar als sneeuw voor de zon doen verdwijnen en nog een groot tekort gelaten. Hoe zal het in 1966 gaan? Waar schijnlijk nog slechter dan in 1965. Het ministerie van Handel heeft deze maand meegedeeld te verwach ten dat de uitvoer van andere pro dukten dan olie 400 miljoen dollar zal opleveren. Indien de olieuitvoer weer 75 miljoen dollar in de devie zenpot brengt, dan komt het totaal op 475 miljoen dollar. Dat is 325 mil joen dollar minder dan het bedrag dat nodig is voor de buitenlandse Het nieuwe Indonesische kabinet van generaal Soeharto zal kapitaaldienst vermoedelijk vanavond worden bekendgemaakt, aldus hebben betrouwbare zegslieden vandaag in Djakarta verklaard. De woordvoerders zeggen dat de ministerlijst vrijwel volledig is. Het uit vijf personen bestaande buitenlandse verplichtingen slechts presidium, dat nu het kabinet vormt, ia| vandaag in Bogor bijeenkomen met president Soekarno. Er is een tons dat het Indonesische staats hoofd wijzigingen in het kabinet zal eisen. Vermoedelijk, aldus woord- Toerders, zullen daardoor echter geen prote problemen ontstaan. Het nieu we kabinet zou zestig ministers en itaatssecretarissen tellen. De nieuwe regering zou een top van !s ministers krijgen: dr. Leimena, ceede vice-premier in Soekarno's oude kabinet, de sultan van DJokja, die zal fungeren als coördinator voor Economische Zaken, Malik, minister Buitenlandse Zaken, Roeslan Abdoelgani, minister voor Externe betrekkingen, Idham Kjalid, vice- roorzitter van de raadgevende ver gadering, en Soeharto. Het vakverbond der Moslims heeft n een wet gevraagd ter bestrijding m corruptie in het staatsapparaat, aldus meldt het persbureau Antara. Dit gebeurde naar aanleiding van de verklaring van leden der studenten bonden, die tijdens de demonstraties aantal ministeries zijn binnenge drongen. Uit de in hun bezit zijnde documenten zou blijken, dat som mige ministers grote banksaldi in het buitenland bezitten. Een der voormalige bewindslieden had bijna 60 miljoen gulden gedeponeerd bij Zwitserse banken. De studenten ga- en de exacte cijfers van alle saldi Tjj. oor handhaving voer zelfs op het het vorig jaar. Sowjet-Unie Wat de totale schuld betreft is de Sowjet-Unie de grootste krediteur van Indonesië. De verplichtingen aan de Russen belopen in totaal één mil jard dollar. Japan is de belangrijkste niet- communistische krediteur, ofschoon geen cijfer hier beschikbaar is over het totaal van de openbare en parti culiere schulden aan Japan. Een 200 miljoen dollar is Indonesië schuldig aan de V.S. In grootte zijn de volgende schuldeisers West-Duits- land en Nederland. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben slechts beschei den sommen van Indonesië tegoed. Door Duitsers en Schot Een groep van vijf klimmers heeft gisteren de top van de Eiger bereikt, voor het eerst via de gevaarlijke noordelijke helling. Twee Duitsers waren er het eerst, gevolgd door een Schot en twee andere Duitsers. Bij deze beklimming verloor deze week de Amerikaan John Harlin het leven. De laatste uitputtende klim van de mannen was een loodrecht stuk berg wand van ruim honderd meter en een hellende ijsvlakte die vijfenveertig meter breed was. Het weer was er barmelijk slecht. Het stormde en er viel sneeuw. Op de top werden de klimmers verwelkomd door een Britse Alpinist die daar door een helikopter was afgezet en twee dagen heeft zit ten wachten. Het is de eerste maal, dat de ge vaarlijke noordelijke helling van de bijna vierduizend meter hoge Eiger, in Berner-Oberland, via de directe route ls beklommen. Tot dusver was het Alpinisten nog slechts gelukt deze wand zigzaggend te beklimmen. Val lend gesteente, ijs en stormen vormen er de grootste gevaren. De eerste die de Eiger beklom was de Ier Charles Barrington, dat was in 1858. Daarna volgden nog 121 succesvolle pogingen. Negenentwintig klimmers sti ei-ven door uitputting of vielen. Het is tot nog toe aan slechts één man gelukt de Eiger alleen te beklimmen. Het was de Zwitser Michel Darbellay, die in 1963 de top bereikte. De tragische historie van de noor delijke Eigerwand begon in 1935 toen de Duitsers Mehringen en Sedlmayer op een hoogte van ruim drieduizend meter doodvroren. De plaats waar hun leven eindigde draagt d^ naam „Dodenbivak". Wat is de beloning van een klim- In de Amsterdamse R.A.I. is gisteravond het traditionele Boe kenbal gehouden. V.r.n.l. minis ter mr. M. Vrolijk, de heer P. Brand, voorzitter C.P.N.B.. me vrouw Vrolijk, minister A. Von deling en echtcienote mer, die de Eiger heeft bedwongen? Heinrich Harrer, een Oostenrijkse deelnemer van het eerste team dat in 1938 de noordelijke helling langs de zigzagroute besteeg, formuleerde het zo: „Na onze behouden terugkeer waren we ons meer bewust van het voorrecht te mogen leven. Dit gevoel heeft mij na die klim langs de mach tige noordelijke helling nooit meer verlaten." N i É&ükkN"" srS* Boerenpartij wil beter praten Na haar verkiezingszege ziet de Boerenpartij zich thans geplaatst voor een groot tekort aan partykader en aan sprekers, die in behoorlijk Nederlands de doelstellingen van de party kunnen vertolken, aldus de heer G. Stroeve in Gramsbergen, die \oor deze party gekozen ls tot lid van de Staten van Overijssel. Om aan dit tekort enigszins tege moet te komen had het partijbestuur reeds enkele cursussen ïn het spre ken in het openbaar georganiseerd. Men wil deze cursussen thans in 't gehele land houden. Reeds vóór de verkiezingen is een cursus gehouden in Ommen. Deze werd in januari be ëindigd. Cursisten waren daar o.m. de heren J. Ubak in Staphorst en G. Stroeve in Gramsbergen, die beiden zyn gekozen tot lid van de Staten van Overüssel. In Apeldoorn is op het ogenblik een spreekcursus gaan de waaraan dertig vrüe boeren en enkele vrije boerinnen deelnemen. De Indiase premier mevr. Gan dhi brengt een kort officieel be zoek aan Frankrijk. President De Gaulle ontving haar in het Elysée. Ook Japanse CP niet naar Moskou De Japanse communistische par ty, één van Pekings trouwste vol gelingen heeft gisteravond doen we ten evenals China geen gevolg te geven aan de uitnodiging tot bywo- n het Russische party con - Moskou. In een telegram aan de Russische partij wordt gezegd dat Moskou de pro-Russische groep in Japan, waarvan de aanhangers een af gescheiden communistische party ning gres i I hebben opgericht, steunt. Doodzieke Turkse president naar zijn land terug President Cemal Gürsel van Tur- kye, die begin februari in het Wal ter Reedhospitaal in Washington werd opgenomen, gedeeltelyk ver lamd en lydend aan suikerziekte, is gisteren aan boord van een door president Johnson ter beschikking gesteld vliegtuig naar zyn land te ruggekeerd. Zyn toestand is nog steeds zeer ernstig. Men had gehoopt hem in het Walter-Reedhospitaal met een speciale behandeling te kunnen genezen. Hy heeft 46 dagen in een coma gelegen. President Johnson en minister van Buitenlandse Zaken Rusk de den de Turkse president uitgeleid op de luchtmachtbasis Andrews. Eerste Kamer in september: In september treden 37 van de 75 Eerste Kamerleden af, name lijk de kamerleden, die gekozen werden door de statenleden in de provincie Zuid-Holland (groep IV) en de provincies Gelderland, Overijssel, Gronin gen en Drenthe (groep II). Aan de hand van de onofficiële uitslagen van de woensdag gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten is berekend, dat de samenstel ling van de Eerste Kamer in sep tember als volgt kan zyn: zetelverdeling KVP oud VVD ARP CHU PSP CPN SGP Boeren By deze opstelling is geen rekening gehouden met de mogelijkheid, dat Statenleden hun stem uitbrengen op kandidaten van andere partyen. Wanneer byvoorbeeld de Statenleden van het Geref. Pol. Verbond in Gro ningen en Overyssel en de Staat kundig Gereformeerden in Gelder land en Overyssel hun stem zouden uitbrengen op de kandidaten van de ARP, dan zou de ARP een zetel méér toegewezen krygen ten koste va: Boerenparty. Ook andere combina ties zyn mogelyk. De uitslag van de jongste verkie^ zing zal pas volledig tot uitdrukking komen in de samenstelling vai Eerste Kamer nadat de andere groe pen (I en III) in september 196 38 andere leden van de Eerste Kamer zullen hebben gekozen. WINSTUITKERING De ongeveer tienduizend werkne- meer dan vorig jaar. Deze winstuit- de Hoogovens gaat binnen kort, als de aandeelhouders op 26 april de jaarstukken goedkeuren, 16,8 mil joen gulden als aandeel in de winst verdelen. Het is twee miljoen gulden Nieuwe formule Vakbonden en hoogoverdirectie h6bben een nieuwe formule voo winstdelingsregeling opgesteld, gezien de oude niet meer bevredi gend werd geacht. Deze ging uit het aandeelhoudersdividend en niet van de winst. Thans is overeenstem ming bereikt over een zogenaamde variabele winstdelingsregeling, waar bij elk jaar een vast percentage van de bedrijfswinst vooi het personeel beschikbaar komt. Ook zal de Hoogovens elk jaar een extra bedrag in de pensioenfondsen storten, waardoor de pensioenen meer vereenstemming komen met het gemiddelde loon of salaris gedurende de laatste drie jaren. Medicamenten naar Indonesië Het Nederlandsche Roode Kruis zendt volgende week een hoeveelheid medicamenten ter waarde van tien duizend gulden naar Indonesië voor de hulpverlening aan daklozen van de overstomingsramp van 17 maart in het gebied van Soerakarta. Door slechte communicatiemiddelen kun nen de centrale regering van Indo nesië en 't Indonesische Rode Kruis de toestand nog niet geheel overzien. Wel staat vast, dat er grote behoefte is aan medicamenten. Crisis in België voorbij (Van onze Brusselse correspondent) Met 119 tegen 80 stemmen heeft de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers gis- avond aan het nieuwe kabinet van premier Vanden Boeynants vertrouwen gegeven. Bij de op positie hadden zich twee Brus selse P.V.V.-leden gevoegd. Zodra het kabinet-Vanden Boey nants vorige week eenmaal tot stand was gekomen door de samenwerking van liberalen en katholieken was het duideiyk dat het ook in de volksver tegenwoordiging over een voldoende meerderheid zou beschikken. Sinds de verkiezingen heeft de liberale P.V.V. 48 zetels en de katholieke C.V.P. 77, zodat de meerderheid op de 212 zetels die de kamers telt ver zekerd scheen. Het debat over de regeringsverkla ring dat donderdag en vrijdag heeft plaatsgehad heeft weinig of geen nieuwe gezichtspunten geopend. Het heeft zich trouwens gekenmerkt door de kalmte en rust met welke het ls gehouden. Twee zaken rijn duideiyk gewor den. In de eerste plaats dat de so cialisten in de oppositie zyn en dat zy het zullen blijven. Wel heeft de voorzitter van de B.S.P. verklaard dat het een legale oppositie zal zijn, dat de party niet de straat op zal trek ken (hy zei er uiteraard niet bfj: zoals Spaak dat by de koningskwestie heeft gedaan) maar dat zy met alle legale middelen zal strijden tegen de huidige liberaal-katholieke coa litie. De socialisten hebben ook een aantal bezwaren tegen het regerings programma geformuleerd, met name tegen het plan om de kwestie van de ziekenfondsen op de lange baan te schuiven. Gebleken is ook dat zy alles op alles zullen zetten om de Vrouwen staken al vijf weken in Belgische fabriek (Van onze Brusselse correspondent) Er is in België een staking die al bijna aan haar 40ste dag toe is: die van de vrouwelijke arbeiders in de F.N.-wapenfabrieken in Herstal. By- na 2000 vrouwen hebben daar het werk neergelegd omdat zy van oor deel zyn dat zy recht hebben op sa larissen die even hoog zyn als die in haar mannelyke collega's. Aanvankeiyk waren de vakbonden buiten het conflict gebleven, maar na enige dagen hebber zy geprobeerd de leiding van de actie in handen te krygen. Dat is echter niet gelukt. De directie van de FJJ.-fabrieken, c'e grootste producent van wapens en munitie in België heeft in een com muniqué de vrouwelijke arbeiders ge wezen op de verantwoordelijkheid. De mannelyke arbeiders worden name lijk als gevolg van de actie van de dames ook met werkloosheid be dreigd. en de produktie is bijna ge heel stilgevallen. In hetzelfde com munique bestrijdt de directie overi gens de opvatting van de vrouwen dat zy te weinig zouden verdienen. Tot nu toe schynen de staakster? niet van zin het werk te hervatten. Daarby speelt de omstandigheid dat de meesten gehuwd zyn en de in komsten van het gezin door de man elders worden verkregen een rol. Niet gelukkig In de tweede plaats bleek dat dat zoiets op de lange duur helemaal niet onmogelijk moet worden geacht met e bij de Waalse C.V.P.-leden en bij de Brusselse liberalen is men niet helemaal gelukkig met de regering- Vanden Boeynants, zij het om niet identieke redenen. De Waalse vleugel van de katholieken heeft altyd meer gevoeld voor een samengaan met de socialisten., er zyn Brusselse li beralen die hun belangen niet ge noeg verdedigd achten door de P.V.V. Volgende week zal de regering voor de senaat moeten verschijnen., ook daar zal zij ongetwijfeld een meer derheid van stemmen verkrijgen. Uitgesproken het beste j MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 VOLAUTOMATISCHE roomfondanteitjes niet duur weI heerlijk (Ê)uct Qïreutvs Zondag is de aan het zee strand te Scheveningen lig gende walvisch door niet minder dan 1500 personen bezichtigd geworden. In de gemeente Zwoller- kerspel werd dezer dagen het lijk van een landbouwer ter aarde besteld waarbij een 100 tal genoodigden waren die o.a. gebruikten: 15 pon den koffie, 7 zoetemelksche kaasjes en 2 mudden tarwe tot brood verbakken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1