atwij kers bekwamen ich in fijne keuken Flora Nova toont 50 wilde rododendrons Tuinbouw handhaaft de minimumpr i j sregeling autosportweek CFCVOOFZlttCF J li .Jt>. in noordwijk Afscheidsreceptie in het Casino Tegengaan van het prijsbederf oecumenisch avondgebed jjQAO 25 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA -3 lp initiatief van het V. V. V.- bestuur EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Na veertig jaar brigadewerk in Noordwijk aan Zee Tijdens viering Bart de Groot werd van eeuwfeest TW T Tl T"h Ter gelegenheid van het honderd I jarig bestaan van Noordwijk als bad- j plaats zal van zaterdag 4 tot en met 5 zondag 12 juni in die plaats een na tionale autosportweek worden gehou- Het evenement wordt op 4 juni ge- opend met een sterrit vanuit een aan- j tal Noordzee-badplaatsen voor antie ke auto's. De volgende dag zullen deze vele tientallen jaren oude wa- gens uitkomen in een slalom. Dins dag 7 juni strijden de Nederlandse politiekorpsen om een wisselbeker, die de hoofdprijs is van een nationale politie auto6lalom. Twee dagen later toont de Franse stuntrijder Gil Delamar het nut aan van het gebruik van veiligheidsgor dels. Hij zal met een snelheid van rond 70 km per uur opzettelijk een j aantal botsingen veroorzaken. Het hoofdnummer is stellig de le Grote Prijs van Nederland autoslalom op zaterdag 11 en zoifdag 12 Juni. j Clubteams van vijf rijders komen hierin tegen elkaar uit. Het ligt in de bedoeling dat dit onderdeel volgend jaar reeds op internationaal niveau wordt gehouden. uitnodiging van de VVV-Kat tarnen gisteravond in „Musi- vijftig deelnemers (sters) bij- in de cursus „fijne keuken", estuurslid van VW, de heer Schoneveld, heette alle deel- i(sters) met him echtgenoten loofden hartelijk welkom en in ponder de artiesten Geraldini itwijk, Herman Teunisse uit in en Wim Devilee uit Leiden. aokcursus 1966 is, aldus de Schoneveld buitengewoon ge- AIs sluitstuk van deze cursus at bestuur van VVV gemeend A it avond een wedstrijd te ver- IV me van de deelnemers*sters) ste werkstuk had vervaardigd, jury werd gevormd door de L. Remmers en de directeur TV, de heer Chr. Verplancke. I jury 1M Hoogveld verving, beer Schoneveld hoopte dan it elkaar een prettige avond te hebben. Vervolgens werd aan gelegenheid gegeven de werk. te beoordelen. Ondertussen heer Geraldini een tweetal pftrucs zien en de heer Devi- geheugentest. de beoordeling van de werk werden de eerste twee prij staande uit twee mooie be- btschiikbaar gesteld door de Remmers en H. J. Fransen, te prijswinnaars(essen) uitge- Het bleek dat mevrouw Den ran der Plas de beide prijzen ïacht had gesleept, ïïerige zeven prijzen bestaande taarten en gebruiksartikelen werden naar keuze overhandigd dooi de tweede voorzitter, de heer T. den Duik. Voordat hij hiertoe overging dankte hij namens VVV de heer Remmers, die belangeloos deze cur sus leidde, voor de wyze van onder richt. Volgens de heer Den Duik was er een enorme vooruitgang in de werkstukken te bespeuren sinds de vorige cursussen. De prijswinnaars waren: 3e prijs de heer J. van der Plas: 4e prijs mevrouw Van Buren; 5e prijs T. den Duik jr.; 6e prijs mevrouw Van der Plas: 7e prijs me vrouw M. Zwitser-Parlevliet; 8e prijs mevrouw De Mooij en 9e prijs mevr. C. Bezemer-Parlevliet. Hierna werd gelegenheid gegeven de werkstukken te bezichtigen, waar bij de jury nadere uitleg gaf. Na het gebruik van enkele con sumpties werd het verdere ge deelte van de avond verzorgd door De heer P. L. Remmers (links) bekijkt met enige cursisten de werkstukken. Naast hem me vrouw Den Dulk-Van der Plas. die de eerste en tweede prijs in de wacht sleepte, daarnaast haar man. de heer T. den Duik jr.. die de vijfde'prijs won. en tenslotte mevrouw De Mooij. die op de achtste vrijs beslag legde. (Foto L.D./J. v. Duijn, Katwijk a/Z.) het cabaretgezelschap waarby „de muzikale keuken" van de heer Ge raldini veel byval verwierf. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Sportsplinters De Nederlandse schaakster mevr. C. Vreeken is met 4 pnt op de elfde plaats geëindigd in het tweede internationale damesschaaktoernooi, dat gisteren in Belgrado is besloten. Er waren dertien deelneemsters. De eerste plaats in de eindrangschik king wordt gedeeld door wereldkam pioene Ncna Gaprindasjwili van de Sowjet-Unie en Alexandra Nicolau van Roemenië met elk 9 pnt. Belangwekkende expositie van Boskoopse siert eel tprodu kten De Noordwijkse Reddingsbri gade heeft haar eminente voor zitter Bart de Groot op de meest grootse wijze hulde gebracht. Spontaan hebben de leden hem bij zijn afscheid tot ere-voorzitter benoemd. De heer De Groot is het eerste brigadelid aan wie dit eervolle predikaat werd toege kend. Nog een tweede onderscheiding werd daarana toegevoegd tijdens de druk bezochte afscheidsreceptie in het Casino. De heer Van Gelderen, tweede voorzitter van de Kon. Ned. Bond tot het redden van Drenkelin gen, maakte daar gisteravond bekend, dat het bondsbestuur besloten had de heer De Groot te benoemen tot lid van verdienste van de KNBRD. Namens de bond dankte de heer Van Gelderen de jubilaris voor het zeer vele werk, dat deze voor de be veiliging van het strand langs de Hollandse kust had verricht, waarna hij de heer De Groot het insigne op- leuk bloemdessin, u per 5 stuks 1B Snoezig, zeldzaam goed- mP' R 1 - nu per u stuks B Haarlemmerstraat '72 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA j De secretaris-generaal van het Departement van Landbouw en I Visserij, dr. J. H. Patijn, zal 7 j april de Boskoopse bloementen- toonstelling „Flora Nova" ope nen. die daar van 8 tot en met 17 april zal worden gehouden. Op deze tentoonstelling, die, naar de burgemeester van Boskoop, G. W. baron van Dedem uiteenzette, geen plaatselijke aangelegenheid is, maar een zaak van nationaal belang ver tegenwoordigt, zullen veertig inzen ders een unieke kleuren- en bloemen pracht laten zien, met alle sortimen ten van heden en voor de toekomst. De tentoonstelling zal worden ge- I paard aan de herdenking van het I vijftigjarig bestaan van de Boskoop- se boomkwekerij. j De opzet van Flora Nova '66 is, aan vakman en liefhebber te laten zien, wat Boskoop op sierteeltgebied heeft te bieden. De nadruk valt op soorten envariëteiten, die er de laatste jaren j zijn bijgekomen. De onderlinge concurrentie er zyn prijzen te winnen maakt de j deelnemers tamelijk zwijgzaam over hun inzending, maar enkele bijzon derheden zijn toch al bekend. Ean firma, die zich specialiseert in bij zondere, meest botanische, dus origi neel, wilde rododendrons, toont in eentuintje 50 bloeiende soorten, ook geschikt voor kleine tuinen, die tot nu toe nog te weinig bekend zijn. I Elders worden verschillende clematis- soorten, uiterst geschikt voor de I particuliere tuin, in bloei getrokken. Ook wordt een aantal gewassen ge- toond met weerstand tegen extreem koude winters; deze groep is belang- I rijk voor de export naar koude lan den. Nieuwe azalea I Er zal ook aandacht worden be steed aan de nieuwe, uit Engeland afkomstige Exbury Azalea's, waarvan in Nederland veel wordt verwacht. I In dezelfde inzending zullen interes sante coniferen worden getoond, waaronder de Metasequoia, pas en- j kele jaren geleden ontdekt, die zich in ons land uitstekend thuisvoelt. In talrijke inzendingen zullen de beroemde Boskoopse rododendrons te zien zyn. Belankwekkend zal een in tweeën gedeelde inzending zijn, met de ene helft gewassen van rond I de eeuwwisseling, in allernieuwste soorten, zodat verleden en heden kunnen worden vergeleken. Het Proefstation voor de Boom kwekerij zal verschillende, ook voor vakmensen volkomen nieuwe krui singen van allerlei gewassen laten zien. Plant Propaganda Holland zal een gehele tent inrichten, vooral om buitenlandse afnemers, waarvan er 1500 door Boskoopse exporteurs zyn uitgenodigd, te tonen wat er te koop is. De aanleg aLs geheel zal worden verzorgd door de Vlaardingse arran geur C. Vogel, die binnen- en buiten landse ervaring heeft met Neder landse sierteeltprodukten. Op deze receptie kwamen velen uit Noordwijk en daar buiten de heer en mevr. De Groot de hand ten afscheid drukken. Het werd een ware manifes tatie van hulde aan de man, die veer tig jaar lang het brigadewerk in Noordwijk op een voortreffelijke wijze heeft gediend en geleid. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Vrijwillig Drie wethouders en de gemeente secretaris vertegenwoordigden he gemeentebestuur. Loco-burgemeester G. Vogelaar achtte het van grote be tekenis, dat de badplaats over een goede reddingsbrigade kon beschik- Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen zal zijn minimumprijs- regelingen ook in 1966'67 op de oude, beproefde wijze voortzetten. In de gisteren in Scheveningen gehou den vergadering werd hiertoe beslo ten. Het bestuur achtte handhaving gewenst, omdat door de stagnatie in de EEG nog niet duidelijk is gewor den, of er een EEG-interventierege- ling tot stand zal komen en of zo'n regeling enige invloed zal hebben op de minimumprygsregeling. Het afgelopen jaar werd uit de mi nimumprijzen fondsen 6.95 miljoen gulden aan vergoedingen uitgekeerd, waarvan 1,95 miljoen voor tomaten, 1.16 miljoen voor sla en ruim 1 mil joen voor witte kool: De normale gang van zaken is, dat, als een party groenten of fruit op de veiling door draait dat wil zeggen, dat de gebo den prijs beneden de vastgestelde mi nimum prijs daalt die partij uit de /eiling wordt genomen, terwijl de te ler een beneden de minimumprijs lig gende vergoeding ontvangt. Het af gelopen jaar is met zeer kleine to maten een proef genomen met een andere werkwijze. Er werd niet gewacht tot ze op de minimumprijs onverkoopbaar zouden markt zouden verdwijnen, doch in een bepaalde tijd van het jaar werd de kwaliteit twee van dit produkt vóór het veilen uit de markt geno men. In dit geval werd dezelfde ver goeding uitgekeerd als bij door draaien. Het bestuur hoopt uit dit experiment de nodige ervaring te putten om te beoordeelen of. even tueel ra aanpassing, voortgang op deze weg wenselijk is. In de toelichting oo zijn voorstel tot handhaving van de minimum- prijsregelingen stelde het bestuur, dat het hoofddoel van die regelingen blijft: algeheel prijsbederf te voorko men door overtollige hoeveelheden uit de markt te nemen. Het begrijpelijke verlangen om de bestaanszekerheid in de tuinbouw geheel veilig te stellen, welk verlan gen de laatste Jaren ook in de kas- produktensector duidelijker merkbaar wordt, kan niet met behulp van mi nimum-prijsregelingen worden bevre digd. Het bestuur is van mening, dat de belangrijkste grondslag voor de bestaansmogelijkheden in de tuin bouw gelegen ls in gezonde bedrijven, die liggen in gebieden met een sterke infrastructuur en die voorzien zijn issen van rond i minimumprys onveruwpundi 'UUUC111 de andere de zyn en aldus automatisch uit de van een krachtige afzetorganisatie Het ondernemersrisico, dat naast winstkansen ook verliesm< gelijkheden inhoudt, zal niet kunnen worden weg genomen. Met behulp van de mini mum prijsregelingen kunnen slechts al te grote marktverstoringen worden afgeremd. De afschaffing van de tuinbouwafzetverordening, die tevens afschaffing betekende van de pu- bliekrechtelijke veilplicht, behoeft I volgens het bestuur geen beletsel te zijn voor de voortzetting van de rege-1 ling. Op voorstel van de veiling in Wate- j ringen kreeg het bestuur opdracht alle hem ten dienste staande midde- len aan te wenden om te bereiken, dat de jarenlang ongewijzigd geble ven tarieven van de fusthuur meer worden afgestemd op de inmiddels sterk gestegen kosten, die aan de ex ploitatie van het meermalig fust zijn verbonden. Uit de toelichting van de voorstel lende veiling en het gunstige pre advies van het bestuur bleek, dat het bestuur van het Produktschap voor Groenten en Fruit in 1958 en in 1964 een verzoek de fusthuren voor de handel te verhogen heeft afgewezen. Het bestuur van het centraal bu reau acht blykens het pre-advies, het bestuur van het produktschap, waarin diverse sectoren van het bedrijfsleven zyn vertegenwoordigd, niet het ge schikte orgaan om verantwoorde be slissingen te nemen indien dergelijke tegenstrijdige belangen in het geding zijn. Het heeft hier inmiddels zijn consequenties uit getrokken en zal er in zyn verdere beleid rekening mee I houden. ken. Bijzonder te waarderen valt het, dat dit werk op een vrijwillige basis j geschiedt. Namens 't gemeentebestuur j zwaaide hij de heer De Groot lof toe voor alles wat deze In zijn veertig jarig bestuurslidmaatschap voor de badplaats heeft gedaan. De heer Vogelaar releveerde voorts hoeveel de heer De Groot in de bezet tingstijd onder moeilijke omstandig heden voor Noordwijk had gedaan. „Moge God u nog vele jaren voor uw gezin en uw vele vrienden sparen". Hoofdinspecteur A. N. Merkelbach vertolkte de dank van het politie korps voor de goede samenwerking met de Noordwijkse Reddingsbrigade. De taak van de brigade verlicht die van de overheid. De heer Merkelbach feliciteerde de heer De Groot met ellens benoeming tot ere-voorzitter en sprak de hoop uit, dat de Jubilaris ook ere-adviseur van de NRB zou blijven. Steun In zjjn dankwoord haalde d© heer De Groot aan, dat de NRB bewust vele jaren haar zelfstandigheid had bewaard, doch toen enkele jaren ge leden het te beveiligen gebied moest worden uitgebreid was het onmoge lijk gebleken zelfstandig de nodige financien bjjeen te krjjgen. Dank baar was de heer De Groot, dat men toen het gemeentebestuur bereid had gevonden de NRB daadwerkelijk te steunen. De scheidende voorzitter hoopte, dat het gemeentebestuur ook in de toekomst deze wensen welwillend zal overwegen. Het doel: de beveiliging van het strand zal daarmee gediend zyn. De heer J. de Ruiter bracht de goede wensen over van „Noordwijk Actief". Hij dankte de heer De Groot voor het vele werk ten behoeve van de badplaats verricht en bood een herinneringsgeschenk aan. De heer M. Viool getuigde als voor zitter van de technische commissie van de NRB van zyn lof voor de lei ding van de heer De Groot. Als ver tegenwoordiger van de Katwijkse Reddingsbrigade zei de heer E. Wouda, dat de soheidende voorzitter De nieuwe voorzitter van de N.R.B.. de heer B. de Jong. met de door de erevoorzitter Bart de Groot (rechts) aangeboden wis selbeker. (Foto L-D./Holvaart) een kerngezonde brigade achterliet Hij dankte de heer De Groot nog voor diens hulp bij de oprichting van de buurbrigade. Voorts voerden nog het woord, de heer De Meye, namens de contact commissie kustbrigades en de heer Schrijver, voorzitter van de Wasse naar se Brigade. Wisselbeker De heer De Groot bleek verrast over al deze lof. Hij bood de Noord wijkse Reddingsbrigade een wissel- beker aan, welke jaarlijks zal worden uitgereikt aan het lid, dat zich het meest verdienstelijk had gemaakt. De heer B. de Jong, opvolger van de heer De Groot, aanvaardde de tro fee, en doopte haar onder luid ap plaus als de „Bart de Groot-beker" In zijn dankwoord zei de heer De Groot trots te zijn op de verleende onderscheidingen en de hem toege zwaaide lof, doch al deze eer over te dragen op de actieve werkers van de NRB. „Mijn liefde voor het brigade werk zal altijd blijven branden". Nog geruime tijd bleef men daarna ln in tieme kring gezellig bijeen. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK De Oecumenische raad van Leiden heeft zich in een schrijven tot de centrale kerkeraad der hervormde ge meente gericht, waarin wordt voor gesteld tot het houden van een, oecu menisch avondgebed. Dit oecumenisch avondgebed zou beurtelings in een van de gebouwen der participerende kerken gehouden kunnen worden. Men stelde voor, dit avondgebed, na beëindiging van het studentenavondgebed eind mei, te beginnen in het koor van de Pieters kerk gedurende de zomermaanden. Per maand zou dan eenmaal een pre dikant of geestelijke var) de Ned. Herv.-, de Geref.-, de R.-K. kerk en van een van de kleine kerken kunnen voorgaan. In meerderheid kan de centrale- kerkeraad zich met dit voorstel ver enigen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9