EIDSCH DAGBLAD Winterweer verdringt de lente HANOI zou Chinese troepen kunnen krijgen „METEN MET TWEE MATEN USJE TENGEVOLGE VAN GLADHEID llV WEERT TE WATER: VIJF DODEN Jok in het weekeinde log koude poollucht Banken binden strijd aan met de postgiro Cals niet overwerkt Uw tuin vol bloemen in de zomer alles (Sud QCit Vlieland leuwa ijericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 MAART 1966 No. 31830 recteur: E. A. E. van Dishoeck afdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Het winterweer heeft de lente, die thans alleen op de kalen- :r aantoonbaar is, verdrongen. Verse import van poollucht met |van maartse buien bracht hagel, sneeuw en onweer. Op som- ige plaatsen in het oosten en zuiden van het land lag vanochtend lot 5 cm sneeuw. Het barre weer eiste vanochtend in Weert vijf mensenlevens. ;n busje met zeven arbeiders schoof over de met sneeuw bedekte en geraakte te water. Van de inzittenden, allen Belgen, kon- in slechts twee mensen zich redden. In Den Dolder slipte een auto in een sneeuwstorm: één dode één gewonde. Bij een verkeersongeluk in het Limburgse Herten o als gevolg van de gladheid zes personen gewond, van wie twee nstig. Ook tijdens het weekeinde blyft ons land in de koude poollucht, maar gd en buien zullen langzaam afnemen, zo is de verwachting. De wegeninformatiedienst KNAC-ANWB waarschuwt: het verkeer ut rekening te houden met versgevallen sneeuw in de provincies Zeeland, I ord-Brabant, Limburg en in het zuiden van Zuid-Holland. In het noorden imldden van ons land kan men nog hinder ondervinden van eerder geval- j sneeuw. LICHTE VORST toze weerkundige medewerker is aanzien van het weekeinde niet injstisch: hij meldt een volslagen mts weertype, dat ons diep in de ïerjas doet wegduiken en waarbij totelucht inmiddels alweer tot de üellandse Zee is verdreven, t de bovenlucht is het zeer koud. rorstgrens lag vanochtend boven liand op 300 meter hoogte en op 'kilometer hoogte vroor het 36 ien. Ook tijdens het weekeinde ons land in de koude poollucht i, maar wind en buien zullen wel paarn afnemen. Tijdens opklarin- i is er in het binnenland 's nachts ite vorst te verwachten. Verdronken Op de dikbesneeuwde weg van Loo- naar Weert schoof vanochtend busje met zeven arbeiders uit het i^ische Caulille van de weg en ram in de Zuid-Willemsvaart te- (ht.Twee mannen konden het bus- tijdig verlaten en zich zwemmend taligheid brengen. De vijf anderen verdronken. Zij hadden nog wel auto kunnen verlaten, want kik- nmannen hebben vastgesteld, dat niemand meer in het busje be- üd, Het ongeluk is waarschijnlijk vjjten aan de gladheid. De twee overlevenden zijn in een ienhuis opgenomen. Het zijn de öiurder, de 50-jarige Piet Sevens rijn 17-jarige zoon Jan. De zoon eft onder water de schuifdeur aan lijkant van de wagen geopend en t«n naar de kant gezwommen. Hij toen hij de kant had bereikt, on- ddellyk weer het ijskoude water Rgaan, waar het hem gelukte and te redden. Het bleek zijn so vader te zijn. Overmand door kou zijn vader en zoon naar de bijzijnde woning gegaan, waar onmiddellijk de politie en een ienauto belde. Het busje is inmiddels opgetakeld, astreeks het middaguur waren vier ïhtoffers geborgen, b Herten (Limburg) slipte van- ïd een personenauto en botste een boom. Ook kwam nog een met arbeiders als gevolg van gladheid tegen een boom tot stil- od. In totaal werden zes personen vond. Zij zijn naar een ziekenhuis bracht. Geen rijbewijs een ziekenhuis in Bilthoven is tochtend vroeg de 24-jarige J. G. 1EERBERICHT 10UDE NACHT fet KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: wisse- I bewolkt en geleidelijk afne- ade buiigheid. Krachtige tot ma- aan de kust aarvankelijk nog i wind overwegend tussen 'west en west. Vannacht op vele •&tsen in het binnenland lichte f!. Morgen overdag dezelfde tein turen als vandaag. (Opgemaakt U-15 uur). 26 MAART 6.30 uur; onder: 19.03 uur. i^op: 8.08 uur; onder. -.— jjmter in Katwijk te 5.41 en 18.15 kagwater te 1.35 en 13.56 uur. 'nummer bestaat uit 30 pagina's M. Verhoeven overleden aan verwon dingen die hij vannacht om drie uur opliep, toen zijn auto op de Soest- dijkerweg in Den Dolder slipte èn te gen een boom botste. De jongeman, die niet in het bezit was van een rij bewijs, reed met een snelheid van 80 km in een sneeuwstorm. Een 20- jarige mede-inzittende ligt met lichte verwondingen en een shock in het zelfde ziekenhuis. Sneeuw ook in België en Parijs. In het oosten van België komen sneeuw lagen van 15 centimeter voor. De treinenloop tusen Antwerpen, Brus sel en Charleroi ondervond door op gewaaide sneeuw vertraging. Het vroege voorjaarsweer in Parijs is on derbroken door sneeuw- en hagel buien. De sneeuw smolt op de weg, maar vroor vast aan de autoruiten, Echo's I en II zichtbaar Volgens het Laboratorium voor Ruimte-onderzoek in Utrecht zijn de Amerikaanse ballon-satellieten Echo I en II bij gunstige weers omstandigheden de komende tijd weer zichtbaar in de avonduren. De giro-afdelingen van ver- i rentie van de postgiro ten opzichta scheldene handelsbanken zijn bezig van de banken. Alle beschikbare cfj- terrein te verliezen in de stryd te- fers tonen dit aan, zo meende hfj. gen de postgirodienst. De totaliteit Het bankwezen hoopt nu langs van het Nederlandse bankwezen is nieuwe wegen en in nieuwe vormen zich daarom op het ogenblik aan het beraden op gezamenlijke acties. De bankiers denken hierbij aan de in stelling van één bankgirocentrale. Drs. J. A. H. Delsing, directeur van de Nederlandsche Credietbank, die dit gisteren tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering van de bank meedeelde, constateerde een duidelijk sterker geworden concur- een passend antwoord op deze toe genomen concurrentie te vinden. Drs. Delsing zei zich ervan bewust te zijn dat de instelling van een bankgirocentrale zowel organisato risch als technisch een moeilijke zaak is. Minister-president mr. J. M. L. Th. Cals is volgens de Rijksvoorlichtings dienst niet overwerkt. De premier was inderdaad de laatste dagen zeer vermoeid en heeft daarom woens dagavond rust gehouden. Gisteren heeft hij echter zijn werkzaamheden normaal hervat. Gistermiddag ver gaderde hij o.a. enkele uren met de kamercommissie voor de B.V.D. Vandaag zou premier Cals ook de ministerraad presideren. INDONESIË WEER IN VN? /\uto s bedekt onder de sneeuw. Mensen weggedoken onder paraplu s om zich te be schermen tegen de winterse bui die gisteravond Amsterdam overviel. Wie had dit nog ver~ wacht? Maart roert zijn staart. Wereldtitelstrijd wielrennen '67 in Nederland Bij het ter perse gaan van dit num mer vernemen wij, dat de internatio nale wielerunie (ICI) heeft besloten de wereldkampioenschappen wielren nen 1967 voor profs en amateurs aan Nederland toe te wijzen. w- Niet welkom" Portugal heeft Engeland meege deeld, dat het toezicht van de R.A.F. en van de Britse vloot op de Por tugese scheepvaart in het kanaal van Mozambique niet welkom is. De Britten hebben Lissabon in antwoord daarop laten weten dat toezicht alleen plaats vindt met het doel schepen in het gebied te iden tificeren en niet om te intervenië- De Echo I is .zichtbaar heden avond van 20.49 tot 21.00 uur, mor gen (26 maart) van 21.17 tot 21.28 urn-, op 27 maart var 1952 tot 20.30 uur, op 28 maart van 20.20 uur tot 20.31 uur, op 30 maart van 19.23 uur tot 19.34 uur, en op 31 maart van 19.51 tot 20.02 uur. De satelliet is zichtbaar in het zuiden, gaande I ren. van west naar oost. j Tezelfdertijd wees het Britse mi- De Echo II is hedenavond zicht- i nisterie van Buitenlandse Zaken een baar van 21.36 tot 21.47 uur, op 26 openlijke klacht van de hand van maart van 21.00 uur tot 21.11 uur, de Zuidafrikaanse premier Verwoerd, op 27 maart van 20.24 tot 20.35 uur, dat de Britse operaties indruisen te- op 28 maart van 1948 tot 1958 uur gen de internationale praktijken ter en op 29 maart van 21.00 tot 21.11 zee. „Wij vinden deze operaties niet uur. Deze Echo ioopt langs de hemel strijdig met het internationaal ge- van zuid naar noord. I bruik", aldus een woordvoerder. Volgens Philippijnse senator: De Chinese minister van Buitenlandse Zaken, maarschalk Tsjen-Ji zou gezegd hebben dat China gerechtigd is aan de oorlog in Vietnam deel te nemen indien de Verenigde Staten Hanoi of Haiphong zouden bombarderen. Aldus een mededeling van de Phl lippijnse vrouwelijke senator Maria Kalaw Katigbak. Minister Tsjen-Ji zou die uitlating tegenover haar daan hebben toen zij onlangs in China was. Hij had de haven van Haiphong als de „poort van China" bestempeld. China helpt Noord-Viet- nam op het ogenblik met graan, tex tiel en wapens, zei hij. Noord-Viet nam had nog niet om Chinese troe pen gevraagd maar wanneer het dit zou doen zou China aan de vraag voldoen. „Operatie-Texas", uitgevoerd door Amerikaanse mariniers in het ge> bied ten zuiden van Tsjoe Lai ii de provincie Goeang Ngai, is gister avond yoltooid. Driehonderdachten twintig Vietcongstryders lieten in deze strijd het leven. De mariniers ontdekten onder de gesneuvelden het lichaam van een Noordvietnamese opperoff icier. Uit de op hem gevonden documenten bleek, dat hij een regimentscomman dant was, wellicht een generaal, al dus een officier van de Amerikaan se inlichtingendienst. De Zuidvietnamese „rangers" zet ten inmiddels hun zuiveringsopera ties in de delta van de rivier de Mekong, tan zuiden van Saigon, voort. By zware gevechten sneuvel den daar gisteren in enkele uren 238 Vietcong-rebellen. Ontkenning De woordvoerder van het Witte Huis heeft gisteravond een persbe richt tegengesproken, volgens het welk de regering in Hanoi een groot diplomatiek offensief zou zijn be- Vakbonden niet gelukkig O O met beslissing minister Bom brengt geld in het laatje Nog steeds heeft men de voor de Spaanse kust bij Palomares bij een vliegtuigbotsing in de Middellandse zee gevallen Amerikaanse kernbom niet kunnen bergen. Na de belem mering door het slechte weer van de afgelopen dagen moest gisteren de vestzakduikboot „Aluminaut" (81 ton), die voor de berging is ingezet verstek laten gaan vanwege een de fect in haar elektrische installatie. Inmiddels spreekt niet iedereen kwaad van de bom. In het verschei dene kilometers ten oosten van Pa lomares gelegen plaatsje Vera bij voorbeeld zyn de zakenlui zeer te vreden over de stijging van hun om- De Indonesische ambassadeur zet door de aanwezigheid van de Bangkok, Diah, heeft tegenover de -i- MBangk0k World' verklaard, dat In donesië van plan is zijn plaats In de V.N. weer in te nemen. „Dat zou een logische consequentie zyn van de huidige buitenlandse politiek van i Djakarta. De manier waarop de In- donesische leiders dit zullen doen ia I een andere kwestie", zei hij. Indonc- I sië is op 19 januari 1964 uit de V.N. j getreden uit protest tegen toelating I van Maleisië tot de Veiligheidsraad. „VREDESPROGRAM' VAN ERHARD Bondskanselier Erhard van West- Duitsland heeft vandaag een beroep gedaan op alle mogendheden die geen kernwapens bezitten, om het voorbeeld van de Bondskanselier t« volgen en formeel te verklaren dat zy geen kernwapens zullen maken. Erhard deed dit beroep in een „vredesprogram" van zeven punten, dat hij het parlement in Bonn voor legde. In dit program wordt de huidige kernmogendheden dringend verzocht alles In het werk te stellen om tot een akkoord te komen over het niet- verspreiden van kernwapens. West-Duitsland was voorts bereid met de Sowjet-Unie, Tsjecho-Slown- kije en de andere Europese landen, onverschillig of zij tot het Westelijke of Oostelijke blok behoren ver klaringen over het „niet-gebruik van geweld" uit te wisselen. De regering van de Bondsrepubliek was ook ge in teresseerd in bilaterale overeen komsten met Oosteuropese landen over de uitwisseling van waarnemers bij manoeuvres van de strijdkrach ten. gonnen om te laten weten dat zij onder bepaalde voorwaarden tot on derhandelingen over vrede in Viet nam bereid zou zyn. Het blad „St Louis Post Dispatch' had gisteren gemeld dat de Noord vietnamese regering vooral via niet verbonden landen had laten weten tot praten bereid te zijn als Amerikaanse bombardementen Noord-Vietnam onmiddellijk zouden worden gestaakt, er geen verster kingen meer naar Zuid-Vietnam zouden worden gezonden, en de V.S. het beginsel van deelneming door de Vietcong aan vredesonderhandelin gen zouden aanvaarden. Voor het eerst president Soekarno sinds weken is openten erschenen. n.l. op een ambassadeur van Pakistan, die ,o weer in het {receptie in Djakarta. Links de [hem een vuurtje geef:. De vakbonden zijn niet erg gelukkig met de verklaring van minister Veldkamp, dat hij zich onverbiddelijk aan de aangege ven grens van de gevarenzone zal houden en zes c.a.o.'s onver bindend zal verklaren als de be trokken partijen zich houden aan een percentage, waarmee deze grens zal worden overschreden. Vooral maken de vakbonden zich zorgen over de rol van het College van Rijksbemiddelaars. In de ogen van het NVV heeft minister Veldkamp nu het aanvecht bare beleid van het college als juist erkend, hetgeen niet zal nalaten de nodige verwarring te veroorzaken. Het is nu volstrekt onduidelijk. wel ke maatstaven in de loonpolitiek gelden, zegt het NVV. De goedkeu ring van een aantal collectieve con tracten in belangrijke sectoren van het bedrijfsleven had een andere be- j slissing van de minister doen ver- j wachten, aldus het NVV. Ook het NKV vind het besluit van de regering te rigoureus, vooral ge zien de omvang van de zes contrac ten. Maar ook dit verbond valt het meest over het beleid van het Col lege van Rijksbemiddelaars, dat een veel belangrijker rol heeft gespeeld dan werd verondersteld. Het Ver bond vraagt bekendmaking van de normen, die het college hanteert.. Het wordt in het land niet begrepen, dat wat by de ene CAO wel kan bij :n andere wordt afgekeurd. Ook de voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen. vraagt zich af of er we' steeds met gelijkt ma ten wordt gemeten. Gelet op de CAO's, die al zyn goedgekeurd meent hij te mogen zeggen, dat er meer dan één norm wordt gehan- teerd. Ook hy wacht daarom met spanning op de motivering van het Nieuw gesprek Gisteren werd dus de rode vlag gezwaaid boven de CAO's van het schoonmaakbedrijf, glazenwasserij, houtbedrijf, Twentse Kabelfabriek, Simprosan NV en Gillissen Inter nationaal Tentoonstellingsgebouw. Minister Veldkamp heeft laten we ten dat er dinsdagmiddag 29 maart in zijn ministerie weer een drie- hoeksgesprek met de Stichting van de Arbeid en het College van Rijks bemiddelaars zal plaats hebben. Dan zullen aan de orde worden gesteld de contracten voor het grondperso neel van de KLM, voor de apothe kersassistenten en voor de handels onderneming Goeree en Overflak- kee. Zij hebben in totaal betrekking op ongeveer 12.400 werknemers. Advertentie Advertentie Dan nu zaaien. Prachtige rozcnplanten, clem; lialris, asters en Och, kom liever zelf kijken. heeft !»leid van minister en college, die I Nieuwe Rijn 50 Tin 20824 (01710) Bij het provinciaal ge- J rechtshof van Zuid-Holland J is behandeld de zaak van L. f W. Mulder, beschuldigd van moedwillig brand te hebben f gesticht in een pand in de r Gouvemestraat onder Delfts- l haven. De advocaat-generaal J l heeft veroordeeling geëist tot l de straff se des doods. J Het gemeentebestuur van Remscheid, b\j Düsseldorf f l heeft aan alle kasteleins, tap- t pers en slijters eene lijst doen J t toekomen van 42 personen, f die bekend staan als dron- J kaards, met verbod op boete f l van 1 thaler aan dezen ster- J ken drank te verkopen. J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1