„Budapester Zigeuner Orkest" veroverde op slag zijn gehoor IN STADSGEHOORZAAL Onweerstaanbaar en onverwoestbaar BENDER kunst Mexico beg niet zo veel van kaleiöoscoQP ZENDING IN INDONESIË ViVil Wenka A. van DORP PROTEST Wereldrecord DONDERDAG 24 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Arpad Raduly. Primas Pécsi ging goochelend te werk ln „Op de golven de deinende Balaton" van Hu- bay, waarin hij alle denkbare kunst grepen voortoverde. Kortom: deze avond toonde over tuigend aan, dat Hongaarse zigeu- nermuziek, ondanks alle „beat"-mu- ziek onverwoestbaar blijft en de s onbekommerd kan uitheffen boven de zorgen van alledag. De nodige toegiften konden na al ït spontane meeleven natuur lijk niet uitblijven. Er zal wel niemand geweest zijn, die zijn gang naar dit concert be treurd heeft. Temeer omdat men kon genieten in eminent ensemblewerk en van soli, die telkens weer spraken van een superieure instrumentale beheer sing. Maar daar zijn het dan ook nongaren voor. Deze muziek zit hun volkomen in het bloed! H. Golven van enthousiasme omspoelden in de Stadsgehoorzaal het optreden van het „Budapester Zigeuner Orkest", dat helaas vermoedelijk in verband met de verkiezingsuitslagen door een te gering publiek werd bijgewoond. Dit uit 17 man, plus de primas Jószef Pécsi, bestaande ensemble, behaalde naarmate de avond vorderde een stijgend succes, gepaard gaande met ritmisch hand geklap en uitbundige toejuichingen, telkens wanneer in vurige vaart of in melancholieke sfeer, een melodieus nummer voorbij gegleden v/as. Het veroverde op slag zijn gehoor! Hongaarse zigeunermuziek, tot ln het uiterste gedisciplineerd en gecul tiveerd, oefent gelukkig nog steeds een onweerstaanbare aantrekkings kracht uit, zelfs als zij, gelijk ditmaal ^■vanzelfsprekend de specifieke charme van het improviseren mist. Dat im proviseren is slechts mogelijk bij een klein ensemble. Niettemin gaf het uitgebreide, afwisselende en meesle pende programma alle gelegenheid de toehoorders in verrukking te brengen, zij het in eigen volksliede- of arrangementen van bjjv. de rhapsodieën van Liszt. Mondriaan-expositie Holland-Festival In het kader van het Holland- Festival wordt dit jaar in het Haags Gemeentemuseum van 17 juni tot 8 augustus een Mon driaan-expositie gehouden. De expositie bestaat voor een be langrijk deel uit doeken, afkom- uit de collectie van het jse Gemeentemuseum, dat de grootste Mondriaan-verzame- ling ter wereld bezit Andere schilderijen komen uit particu liere musea in Amerika en zullen voor het eerst in Europa worden getoond. De expositie toont een over zicht van het werk van Mon driaan. Ze is deze en volgende maand in de Art Gallery in To ronto (Canada) en gedurende de maand mei in het Museum of fine arts in Philadelphia (V.S.) Theatergastenavond in Maastricht Peter Lohr, directeur van de Haar- mse Schouwburg en zijn collega Wlm Bary van het Maastrichtse cul- tarele centrum hebben samen een Idee uitgewerkt voor een jaarlijkse theater-gasten-avond. In Maastricht, h' die zondag, op de vijfde Wereld- Theaterdag, plaats vinden. Als theater-„fans" zijn o.a. uitge nodigd de Commissaris der Koning- la van de provincie Limburg en de fouverneur des Konings van de ge lige provincie. De bisschop hn Roermond, fractieleiders van gedeputeerde en Provinciale Staten en W. van zuid-Limburge ge meenten, besturen van arbeidsorga nisaties, onderwijsinstellingen, perso- neelvereniglngem, Jeugdclubs en toneelverenigingen, redacties van Khoolbladen en toneelcritici. Op die 'vond zal, voordat het ensemble Studio" met „Dagboek van een gek" roder regie van Kees van Iersel aan '■od komt, de schouwburgdirecteur tost de theaterboodeshap van de di- rtcteur-generaal van de U.N.E.S.C.O. ^ne Maheu, voorlezen en uitvoerig het programma van het nieuwe thea terseizoen bespreken. Na de voorstel- blijven de theaterbezoekers dan gezellig bij elkaar in de Redou- toralen onder de schouwburg. In Haarlem zal directeur Peter Lohr "u het eind van het lopende thea- torseizoen zijn theater-gasten-avond pantseren. De violisten van wie er telkens een naar voren kwam om de rol van primas te vervullen de twee alt violisten, de twee bassisten, de cel list de bepaald virtuose klarinet tist en de twee cymbalistenzij allen zijn vergroeid met hun instrumenten en zij scheppen die uitzonderlijke sfeer, waarvan de liefhebber van dit genre nauwelijks of niet genoeg kan krijgen. De glanzende violengroep trok wel het leeuwendeel van de aandacht, maar ook alle anderen gingen zo knap te werk, dat men voortdurend in vervoering kwam aoor hun uitzonderlijke prestaties en hun innerlijk bewogen muzikaliteit. Naast al dit auditieve genot was er natuurlijk ook het visuele, want de kleurige rood-witte zigeuner kledij, zorgde voor een extra spectaculair kijkspel. Daarbij kwam nog, dat twee vo cale solisten een belangrijke bijdrage leverden tot het stormachtig succes: de sopraan Clementina Horvath en de tenor Perenc Béres, die de he mel zij dank! —zonder microfoon met hun klankrijke stemmen de zaal vulden. Vooral de eerste hield met haar Hongaarse volkswijzen en zi- Ve sopraan Clementina Hor vath tijdens haar meeslepende zang. Links van haar primas Jószef Pécsi. (Foto L.D./Holvaat) geunerliederen de toehoorders volko men in haar ban, waartoe ook de opwindende voordracht bijdroeg. Dat de cymbalisten Jósef Okrös met zijn .Cymbaal Polka" en Gyula Racs met „Mooi kilnkt de cymbaal" eveneens met briljant spel allen veroverden, spreekt vanzelf, evenals de cellist PIANO PER CENTIMETER Muzikale flatbewoner of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk In onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in Uw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. deskundig in klank Orgelcompositieprijs voor Jan Vriend De jury van de internationale orgelcompositieprijs vraag „Schnit- gerprys Zwolle 1966", bestaande uit Sir Thomas Armstrong (Engeland), Prof. Wolfgang Portner (Duitsland) en Louis Toebosch (Nederland), heeft de tweede prijs, groot f 1.000, toegekend aan de componist Jan Vriend uit Amstelveen voor diens compositie „herst 1965". De Jury be sloot de eerste prijs niet toe te wij zen. Aan de prijsvraag hebben 29 componisten uit 9 landen meege daan. Het bekroonde werk zal wor den uitgevoerd tijdens een Holland- Pestival-concert op 16 juni in de Grote Kerk in Zwolle. Daarna zal de prijs aan Jan Vriend worden uit gereikt. Tsarapkin naar Moskou terug De Russische ontwapeningsonder handelaar Tsarapkin is teruggeroe pen van zijn post bij de ontwape ningsconferentie in Genève, zo is gis teravond gemeld. Tsarapkin, een van de bekwaam ste onderhandelaars van de Sowjet- Unie, heeft zijn regering sinds 1958 Ir Genève vertegenwoordigd. Hij was ook de Russische afgevaardig de by de onderhandelingen over een kernstopverdrag tussen de drie gro te mogendheden die zijn uitgelopen op het kernstopverdrag van Moskou in 1963. Van betrouwbare diplomatieke zjj- in Genève is vernomen dat Tsa rapkin gisteravond verscheidene de legaties heeft bezocht en heeft ver klaard dat hij niet naar Genève zal terugkeren. Hij zal worden vervangen door Rosjtsjin, die Jarenlang de plaatsver vanger is geweest van Zorin, een oormalig Russische minister en nu ambassadeur in Parijs. Westerse woordvoerders weigerden conclusies te verbinden aan de ver vanging van Tsarapkin. Geen aanpassing van personele belasting De staatssecretaris van Financiën heeft mede namens de minister van Binnenlandse Zaken meegedeeld, dat de huurverhogingen per 1 januari 1966 en 1 januari 1967 zondanig zijn gedifferentieerd, dat het, anders dan bij vroegere huurverhogingen, technisch niet mogelijk is de aanpassing van de personele belas ting naar de grondslag huurwaar de te bewerkstelligen door een ver hoging van de belastingvrije voet, een verhoging van de aftrekbedragen en een verlaging van het tarief. Het ligt in het voornemen verhoging van van de druk van de personele be lasting te voorkomen door een wij ziging in dier voege, dat het huur niveau op 31 december 1965 de ba sis zal gaan vormen voor de vast stelling van huurwaarden op of 1 januari 1966. De staatssecretaris verklaarde d!it in antwoord op schriftelijke vraag terzake van Tweede-Kamerlid Van Urk (P.v.d-A.) Geheimzinnigheid rond prinselijk paar (Van onze correspondent in Mexico) bezoekers De grote geheimzinnigheid en de Mexico eerste misleidende verhalen over het verblijf van Prinses Beatrix en Prins Claus hebben in Mexico weinig be grip gevonden. De Mexicanen zelf hebben niet zo veel belangstelling voor het jonge paar. Provo's kent men er niet en wanneer onmiddel lijk de verblijfplaats bekend was ge weest, zou het wat de Mexicanen betreft gebleven zyn bij toe juichingen. Dat hebben ook andere Expositie van Breddels ie vernieuwd Alleeiaesgeest Dat de belangstelling voor de schilderkunst groeiend is, blijkt o.a. uit de sterke vermeerdering van het aantal tentoonstellings ruimten, zowel in onze stad als omgeving. Nu is er weer een bijgekomen: in het geheel gerestaureerde „Al- lemansgeest"in Voorschoten met het pittoreske „opkamertje"waar men een prachtig gezicht over het water, stelt men zich voor re- gelmachtig exposities te houden. De eerste daarvan is gewijd aan een zevental deels abstracte wer ken van de in 1938 in Leiden ge boren Willem F. Breddels, van wie wij ons zijn expositie in Sociëteit „Horus" herinneren, terwijl van hem ook werk te zien was in ,JDe Lakenhal". Breddels schilderde toen nog geheel figuratief. Sindsdien heeft zich zijn talent naar het abstracte genre gericht, hoewel hij nog voor zijn olieverven en gouache vast houdt aan „titels", als „Harts tochtelijk teken", „Droomgestal te". „IJstijdelijk dier", ,JZwevend naakt", „Wit paard" duidelijk herkenbaar), „Op weg" en .Beth lehem". Een ieder leze echter voor zichzelf, wat hem naar het gevoel het beste past. Men constateert bij Breddels een indringende en hartstochtelijke kleurenbewogen- heid, een interessant zien achter de dingen", een aparte wereld, waaraan velen nog zullen voor bijgaan, maar die voor anderen, die er gevoelig voor zijn, zeker van betekenis is. Kerkelijk Leveu NED. IIERV. KERK Beroepen te Onstwedde (vac. J. van 't Ende) (toez.) L. van Nieuwpoort te Elspeet te Waddinxveen (3e pred.- pl J Vos te Rijssen. Aangenomen naar Hagesteln P. v. d. Heuvel, kand. te Ede, die bedankte voor Babylonlën- broek, Brandwijk, Jaarsveld. Poede- royen en voor Wllllge-Langerak. GEREF. KERKEN Beroepen te IJsselmuiden A. J. Stol te te AiDlaeserdam te Gouda (vac. J. HengeveldA. G. Baayen te Zuldland te Noordwijk aan Zee (vac. B. Bou- nva) C. Warner te Raamedonk. Aan genomen naar Doornspijk P. Rullmann te Hoek van Holland. Bedankt voor Paramaribo A. L. Janse de Jonge te Oh&tlillon-Collgny. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te er te Bergum. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande •- vrwoude te V t« Aoeldoorn-Zu_-- Versteeg te Wor- DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Utrecht (2e pred.- pL^mej. da. M. J. van Hamel te Vlls- Breddels ontplooit een artistie ke begaafdheid, welke het recht vaardigt, dat men zijn verdere groei met belangstelling blijft volgen. De tentoongestelde werken van deze opmerkelijke autodidact da teren uit de periode 1964'65. Zij zijn in „Allemansgeest" tot 31 mei te bezichtigen en vormen onte genzeggelijk een sprekende colo- ritische verrijking van de wan den. H. VRAAG OM MEER EXPERTS Bjj de gereformeerde zending in Nederland Is van de Javaanse en Indonesische cbrlsteiyke kerken van Midden-Java het verzoek binnenge komen, neg meer zendlngsarbelders voor Midden-Java ter beschikking te stellen. De bedoeling is, dat de zendings arbeiders zullen worden betrokken bU het kadervormingswerk van de kerken op Midden-Java. Men wil nemeiyk de ambtsdragers en de le den van de kerken een dusdanige op leiding geven, dat ze beter kunnen worden ingeschakeld in de evange lie-verkondiging. Daarbij wil men graag gebruik maken van de Ne derlandse missionaire predikanten, die zich hebben gespecialiseerd in allerlei takken van arbeid, waarmee de kerken te maken hebben of te maken krijgen. De experts zullen na aankomst in Indonesië een aanvullende opleiding krygen, die aansluit by de specifieke toestanden en behoeften 'n Indone sië. Het is niet onmogeiyk, dat de Indonesische kerken in de toekomst nog meer experts zullen vragen naar gelang de behoefte van het kader- vormingswerk op Midden-Java. koninklijke bloede in zoals het Belgisch koningspaar en de Deense Kroon> prinses, die kort geleden in Mexico vertoefde en zeer welwillend stond tegenover de fotograferende en schrU- vende pers. In Mexicaanse perskringen vraagt men zich dan ook af of het paar het zich niet wat gemakkelyker hebben gemaakt met iets meer pelheid of humor en het niet apriori ontwyken van elk contact met de fo tografen en „nieuwsjagers". Het pri- vé-karakter van de wittebroodswe ken zou niet direct zyn opgeheven door een paar vroiyke woorden over zon of visvangst. Intussen vergeet men niet, dat de belangstelling vooral afkomstig is van de buitenlandse pers. Maar ook cüe zou mogeiyk anders tegenover het paar hebben gestaan. Wan neer het niet onmiddeliyk kerig van alle publiciteit En nu Prinses Beatrix heeft laten weten het eiland Cozumel te zullen verlaten, omdiat zy niet met rust wordt gelaten, zou niemand meer weten, waar zy die rust wèl zal vin den. Want, waar de Prinses en haar echtgenoot ook heen gaan, overal zullen Journalisten en fotogra fen hen opwachten. Het Duitse pers agentschap in Mexico sprak in een bericht over „De gevangenen van Cozumel". Het is maar gelukkig, dat het eiland zo'n paradyseiyke gevan genis is. VROUWELIJKE PRIESTERS? Een r.k. theoloog pater Bernard Haring, heeft gisteren verklaard te voorzien dat vrouwen gewyd worden voor de kerk. Haring (Duitsland) zei te geloven, dat het mogeiyk za zyn „om vrouwen te wyden tot diacones". Daarna kan de kwestie bespro ken worden of zy tot priester ge wyd kunnen worden. „Ik zal niet zeggen Ja, maar ik wil de deur er niet voor sluiten". De diacones is een rang die voor afgaat aan het priesterschap. Het onderwerp, dat een levendige dis cussie uitlokte, kwam ter sprake op een internationale comferentie in de universiteit van Notre Dame. Pater Haring, een van meest in vloedrijke r.k. theologen die na gast colleges geeft aan de Brown-univer- siteit, zei dat er in de vroegste ty- den van het christendom al diacones sen waren en hy pleitte er voor dat het ambt hersteld wordt. Opheffing Residentie-Orkest? In Haagse kringen verluidt J dat wordt overwogen het Resi- dentie-orkest te liquideren. t Het orkest zou voortaan gaan optreden onder de naam „Boe- j renkapel". 1 Leve de lekker-zittende, fijn-dragende, goed-gesneden lichtgewicht jurkjes en pakjes van soepel nieuw 1 ViVa Terleuka. Vraag het CIN-fashion! CIN-fasliion maakt er wat van. Van ViVa Terlenka. Concert Residentie- Orkest voor K. en 0. Donderdag 31 maart wordt in de Stadsgehoorzaal het vyfde concert in de K en O meesterserie gegeven. Het Residentie-Orkest voert dan het vol gende programma uit. Serenata Not- turna, K.V. 239 van Mozart, het Con cert in G. gr. t., K.V. 313 voor fluit en orkest van Mozart (solist Koos Ver heul) en de Zesde Symfonie (Pasto rale) van Beethoven. WEES HUID! Nu is cr de nieuwe Biokosma Verbena-serie. Speciaal voor hen die het altijd zo moeilijk hebben met hun huid. De zuiver natuurlijke Verbena kruiden werken wonderbaarlijkhuidverjon- gend en huidvernieuwend. Micros* copisch fijne vochtdeeltjes dringen tot diep in de huid door, versterken de huidspieren, geven een verjongd uiterlijk. Grijp nü de kans om kennis te ma ken met deze complete serie (milk, lotion, dag - en nachtcrème). De tijdelijke introductie aanbieding be draagt f 3.95 (waarde f 7.50) Droglstery - Parfumerie De president van de Portugese voetbalbond, die een bezoek aan Angola brengt, heeft een tele- J gram gezonden aan de UEFA waarin hy protesteert tegen de beslissing om de plaats van i finales om de Europabeker 1966 te veranderen en van Lissabon J over te brengen naar Brussel. Hy telegTa/eerde: „Wy had- J den de formele belofte dat de J finale zon plaatsvinden in Lis- sabon en wfj hebben al maat- regelen hie voor genomen, hopen dat de beslissing niet be- vestigd zal worden". Biljartuitslagen De Bollenstreek C I A: De Turk-De Engel 7—2; De Taveerne-Centraal 2—7; Vios- Passage 46; Berg en Dal-Concor- dia 27; Luto—-Amicitia 90. C I B: Plet Gys-Soldaatje 2 2—7; Welgelegen-De Turk 2 7—2 (De Turk kampioen); Oude Post-Oude Haven 7—2. C II: Amicitia 2-De Turk 4 38; Amicitia 3-Concordia 2 4—5; Sport- Vloe 2 3—6; Piet Gys 2-Luto 2 7—2 (Piet Gys 2 kampioen). C III (ext a ronde)Sportrust- Luto 3 9—0; De Engel 2-DOT 2 90; KSA-Oude Haven 2 90; KOT -Royal 8port 2 45; De Taveerne 2- Concordia 3 4—5; Oüde Post 2- Passage 2 7—2; Piet Gys 3-De Beurs 3—6. C IV A: Sport 2-De Parel 2 5—4; Welgelegen 3-De Zeekant 2 0—9; Welgelegen 3-KSA 2 2—7. C IV B: Passage 3-De Taveerne 3 6 3; Oude Haven 3-De Taveerne 3 1—8; De Zeekant 3-Oude Post 3 45; Kot 3-Vlos 3 6—3; De Engel 4-Soldaatje 3 2—7 (Soldaatje 3 kampioen). C IV C: De Engel 5-Amicitia 4 5—4; Vios 4-Welgelegen 4 2—7; Lu to 4-Sportrust 3 7—2; Piet Gys 4- De Taveerne 4 45. De Russin Galina Proasoemenstsji- kova heeft gisteren haar eigen we reldrecord op de 200 meter school slag gebroken met een tyd van 2 44.6, aldus deelt Tass mee. Galina, een 16-Jarig schoolmeisje, dat de 200 meter ook won op de Olym. pische spelen in Tokio van 1964" haalde 0,7 seconde af van haar vo rige wereldrecord dat zy verleden Jaar vestigde. RIJNDIJKSTRAAT 2 - TEL. 30260 ?Ch by de laatat€ acht met de cy- LEIDEN U ^idy Jansen Ven- De als achtste geplaatste Els Sprayt heeft gisteren in de derde ronde van het internationale tennis toernooi van Menton een onverwach te nederlaag geleden tegen de Britse mevr. Joyce Williams. Deze plaatste zich by de laatste acht met de cy- neboer werd uitgeschakeld. Zy loor van Winnie Shaw (GB): 6—2. 6—2.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15