Holland Leiden telt de stemmen Informatrice van Leidse YYY maakte reclame in Duitsland Wiesbad én MARC BLANCPAIN OVER FRANKRIJK IN DEN VREEMDE Plezierig© reis voor Willy Diemer (22) Humeri- und Farbdia-Schau Klaverjas- competitie PTT plaatst nieuwe brievenbussen Vier gewonden bi] explosie op schip Niertransplantatie in Leids ziekenhuis pOffDERDAG 24 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 rnit 3,-7.1966 von 10-19 Uhr im Hdiiptb.ihntu.i JCmnrnm - Schaurn - 'haqm !hf« tofU-A'orr -i r 1 Butié^sb&hn Hinder I <i n d h<hen EkeuLahm Dit is een van de biljetten waarmee Nederland in de Duitse steden toeristische propaganda maakt. (Foto L.D./Holvast) „We zijn wat aangegaapt! Uren stonden de Duitsers soms te kijken. Bent U wel echt? Bent U wel Hollands? Soms zeiden ze niets. Dan vroeg ik: wilt U wat vragen? Nee, we kijken alleen maar, zeiden ze dan". Dan zijn en kele indrukken van de 22- jarige VVV-informatrice Wil ly Diemer, die vorige iveek te rugkeerde van een tocht naar Duitsland. Willy Diemer is een van de ruim twintig meisjes, die deze maand in enkele Duitse steden propa ganda hebben gemaakt voor het toeristenbezoek aan Ne derland. Dat leverde haar een mooie reis, een plezierige tijd en tientallen kostelijke erva ringen op. De meisjes werden uitgezon den op initiatief van de Neder landse Spoorwegen en de Alge mene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer om het Duitse toeristenbezoek aan Nederland te stimuleren. Omdat het vooral ging om het bezoek per trein werd de propaganda gemaakt op enkele Duitse sta tions. Dat gebeurde in de steden Stuttgart, München, Bremen, Essen, Wiesbaden en Neuren berg. Willy Diemer en haar bei de collega's werkten in Neuren berg en Wiesbaden. Met aan plakbiljetten en een propagan- dastand, waar de drie meisjes in Volendams kostuum op klompen foldertjes uitreikten, werd voor namelijk reclame gemaakt voor treinreizen, die in duur variëren van 4 tot 12 dagen. Stand plaats voor een dergelijk bezoek aan Nederland is Zandvoort of Amsterdam en van daaruit ma ken de Duitse toeristen uitstap jes naar Volendam, de Keuken hof of andere attracties. Geweldig „Het liep geweldig", vertelt Willy Diemer. „Een reisbureau in de buurt van het Neurenberg- se station waar wij reclame maakten merkte het onmiddel lijk. In korte tijd waren de trein reizen naar Nederland volge boekt". Willy werd uitgezonden namens de VVV-combinatie Holland. De andere meisjes in de groep, die Neurenberg be zocht, waren Els Willemse van de Noordwijkse VVV en Tineke Schut van het informatiekantoor van de NS in Den Haag. In Wiesbaden werkte Willy Diemer samen met Marja Bakels en Hanneke Vernooij van de VW- Utrecht en het Utrechtse spoor- weginformatiekantoor. „Het be zoek aan die steden duurde van maandag tot vrijdag", vertelt Willy. Daarbij is inbegrepen de tijd die nodig was voor het op bouwen van de stand, compleet met een miniatuur-Keukenhofje en een projector, die continu kleurendia's vertoonde. Voor die kleine bloemententoonstelling in de stationshal werden per koel wagen verse bloemen uit Neder land aangevoerd". Druk De opening van zo'n propa- gandastand ging steeds gepaard met veel ophef. Er werd bijvoor beeld een receptie georganiseerd waarop Hollandse kaas, Hol landse jenever en Hollands bier werd gepresenteerd en Charles J. Belmon, AN W-directeur in Keulen, hield een officiële toe spraak. De Duitse kranten heb ben veel aandacht besteed aan deze wijze van propaganda in de Duitse stations. „Het is ontzet tend druk geweest. Er schijnen door zo'n stationshal 46.000 men sen per dag te lopen en ik heb de indruk dat ze bijna allemaal iets gevraagd hebben. Het was vaak erg vermoeiend: praten, praten en nog eens praten en dan nog ieder ogenblik poseren voor foto's ook. We werkten van tien tot zeven en in die tijd heb ben wij pakken folders uitge deeld. Ik heb tevens de kans aangegrepen wat extra reclame voor Leiden te maken. Dat kun nen die Duitsers gemakkelijk eens bezoeken als ze toch in Am sterdam of Zandvoort zitten". Of het er rechtstreeks verband mee houdt is natuurlijk nooit te bewijzen, maar op het ogenblik zijn de Leidse hotels en pensions voor de paasdagen vrijwel vol geboekt, voornamelijk met Duit se gasten. Vorig jaar was daar geen sprake van. WILLY DIEMER BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Franolscus, dr van C. P. L. Mshoorn en A. A. van Veen; Dennis. janald. zn van P. H Admiraal en O. E. Hagedoorn; Daniël Pieter, zn van 'Llndhout en B. van der Torre; As- W Johanna Cornelia, dr van J. H. Graaf en M. W. C. Lleverse; pieter foutthan, zn van J. Roeloffs en B. C. to Dam; Alexandra Theodora Johan- dr van F. W. M. van Remundt en j.H, M. Corel; Maarten, zn van S. ®nmer en J. G. ter Borg. OVERLEDEN A, van BurLk, 61 Jr, man; C. A. J. J. 1, 85 Jr. w.v. A. Bijl; J. Flippo, ïan; A. E. Hatoraken, 36 jr, e.v. van Belkum. Advertentie "SS»» ZOEKT O EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook In briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Zuiderkwartier meldde zich het eerst Na het sluiten van de stembus gisteravond om zeven uur heerste er in de 58 Leidse stembureaus grote activiteit. De stemmen moesten worden geteld In de Sleutelstad waren dat er 57.454. Bovendien moest nauwlettend worden toegezien op ongeldige stemmen en blanco stembiljetten. In totaal waren dit er 2113. In do eerste klasse van de klaver- Jasoompetltie 1965—'66 zal morgen avond hoogstwaarschijnlijk de beslis sing vallen. Door het aantal overwinningen, dat het team van T en D in de afgelopen ronden kon boeken, staat het vrijwel op de drempel van het kampioen schap en behoeft het morgenavond in de laatste ronde alleen het team van Sportief" te verslaan om zich kam pioen te kunnen noemen. Mocht „Sportlef" winnen dan kan alleen „Groenoord" nog met T en D gelijk komen In welk geval een beslissings wedstrijd zal moeten worden ge speeld. De ronden, die in de afgelopen dagen werden gespeeld gaven de na volgende uitslagen te zien; Zaalberg SLF 173%—161%; AWST en D 143182; GroenoordMDS 172% 156%; T en I>—P v H 177151; AWS4 Azen 163182; Sportief MDS 174%—150%T en D—Sportief 191%153%; Zaalberg4 Azen 172% —160%MDS—Zaalberg 179%—144% SLF—T en D 159%—170%. Standen: Zaalberg 162654; T en D 15—2551; Groenoord 15—2536%; Sportief 15—2491%; 4 Azen 15— 2482%— MDS 15—2476; P v H 15— 2389; SLF 14— 2297; AWS 14—2153%. Gevonden voorwerpen Herenschoen, herenportemonnee, ketting met hanger, regembroek met riem, hamer, autostep, étui inhouden de sleutels, losse sleutels, sleutels met ring, herenhandschoenen, herenbril, herenpolshologe, damesregenjas, autocontactsleutels, heren winter jas, boodschappentas, sjaal, vulpen, muts, bankbiljetten, armband, broche, ak- tentas, colbertjasje, dames polshor loge, rekenliniaal, boeken, gymschoen, schooltas Inhoudende boeken, gelds bedrag, zegelring, kinderschoentje, kinderhandschoenen, dameshand schoenen, dameshandtas, vlag, porte feuille met inhoud, overall, ringetje, matrassen, almanak 1966, steekwa- gen, halsketting, dienblad, 2 dozen inhoudende flesjes, schoenentas, kin dertasje. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuws teeg 8 te Leidein, ingang poort, op woensdag middag tussen 2 en 5 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Zodra in de diverse stembureaus het procesverbaal was opgemaakt, werd dit doorgezonden naar het Cen traal Stembureau in het Stadhuis, dat moest zorgen voor de totaaluit slag. Intussen was ook onze verkiezings- dienst op toeren gekomen. Ook nu weer waren alle stembureaus door een koerier bezet. Drie kwartier na het sluitingsuur van de stembureaus kwam de eerste uitslag binnen, dit maal afkomstig van het stembureau, dat zitting had in het Clubhuis van Zuiderkwartier in de Anjelierstraat. Men had er 874 stemmen geteld. En kele minuten later meldde zich num mer twee, het wat „de post" uit de school van de Leidse Schoolvereni ging aan het Noordeinde. Om half negen was reeds de oogst van 31 bu reaus binnen. Een uur latei- was het nog slechts wachten op de uitslag van drie stembureaus. Kwart voor tien kwam „Don Bosco" uit de Mariën- poelstraat binnen, oP de voet gevolgd door het bureau van de „Gem. Reini ging". Precies tien uur was het verkie zingsresultaat „rond". De post uit de Pestalotzischool sloot de rtf met een totaal aantal stemmen van 1046. Conclusies waren toen spoedig ge trokken. Wij wisten hoe Leiden had gestemd. Op tal van plaatsen in de stad heeft men daarvan door middel van onze bulletins kunnen lezen. Emigreren is Franse traditie In de compleet bezette zaal XII van het Academiegebouw sprak Mare Blancpain voor ,,Le Centre Culturel Frangais de Leyde" over ,,Les Frangais et la France a l'étranger". De heer d'Ailly stelde hem voor als de secretaris-generaal van de Alliance Frangaise te Parijs, waar hij overigens nooit te vinden is, want men zou hem eerder in Amsterdam, Buenos Aires of Tokio kunnen tegenkomen dan in Parijs. Zijn taak is het, zonder chauvinisme, de Franse geest buitenslands te propageren door daar het werkelijke aangezicht van zijn land te laten zien. Tussen de twee wereldoorlogen in, aldus spr. zijn de Fransen honkvast gebleven. Daarvoor en daarna zijn steeds tallozen de wijde wereld inge trokken. Emigreren is Franse tradi tie. Zij hebben destijds een koning schap bezeten in Italië en in Enge land. Tijdens de kruistochten lever den zij de grootste „bataljons" kruis vaarders. Spr. ging uitgebreid in op de rol van de Fransen in de „door iedereen" veroverde Nieuwe Wereld. Zij hebben als eerste de St. Laurens Baai beva ren en de staat Louisiana gesticht. Op de initiatieven van de Norman- diërs berustten de expedities naar Zuid-Amerika. Als illustrerende mop stelde de heer Blancpain, die zich tij dens heel zijn causerie als een grap jas deed kennen, dat de Caribische Advertentie VERJAARDAG? GEEF EEN MEUBELCHEQUE! Reeds vanaf 10 gulden bij de goede woninginrichter. In Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest De in de gemeenten Leiden, Leider dorp en Oegstgeest geplaatste brie venbussen (uitgezonderd enkele bus- in de buitenwijken van Leider dorp en Oegstgeest) zullen worden vervangen door nieuwe polyester brievenbussen met twee inwerp- openingen. Zoals daarop staat ver meld, moeten poststukken voor Lei den, Leiderdorp en Oegstgeest in het linker gedeelte van de bus worden geworpen, terwijl correspondentie voor alle overige bestemmingen in het rechter gedeelte dient te worden gedeponeerd. Het publiek wordt ver zocht hieraan zoveel mogelijk te voldoen, aangezien correspondentie, welke in de verkeerde opening is ge worpen in vele gevallen vertraging in de verzending resp. de bestelling zal ondervinden. Met de vervanging van de brievenbussen is al een aan vang gemaakt. Het zal evenwel nog geruime tijd duren voor alle bussen zijn vervangen. Sluiting van benzinestation Met grote verbazing heb Ik in het LD van 21 maart gelezen, dat het benzinestation van de heer A. v. d. Pouw Kraan aan de Hoge Rijndijk in Voorschoten op last van hoger hand Is gesloten, aangezien de auto mobilisten het rijwielpad moeten passeren om benzine te tanken. Dat zou te gevaarlijk zijn. Is het soms zo, dat de grote maat schappijen in deze sluiting de hand hebben gehad, omdat zij niet kon den zien, dat deze firma in het be lang van de gemeenschap goedkope benzine etc. verkocht? Naar mijn mening worden heel wat autobezitters door deze maat regel gedupeerd. Eet is te hopen, dat de mimflister van Verkeer en Water staat alsnog aan de heer A. v. d. Pouw Kraan een vergunning geeft, zodat de afrastering rond de pompen verdwijnt en er weer benzine kan worden getankt. Het is in het be lang van velen. Veel dank voor de P. Bekooij, Dillenburgerstraat 3a, Leiden. Onze stadgenoot prof. dr. P. J. Gaüiard, hoogleraar In de cytologie aan de Leidse Universiteit is bij kb. benoemd tot lid van de weten schappelijke raad voor de kernener gie. wilden het vlees van een Fransman van alle mensenvlezen het smake lijkst vonden. De gedwongen emigratie der Huge noten heeft hele volksstammen van Franse namen voorzien (zie Neder land, zie Zuid-Afrika)In de 18de eeuw was Frankrijk het meest be volkte Europese land. Dit had een aanzienlijke export van Fransen ten gevolge. In Canada wonen vijf mil joen Franssprekenden. Die zijn er nog altijd op tal van eilanden in de West. In die emigraties is een export aan intellect begrepen. Men denke aan het Verre Oosten, wat later aan Napoleon in Egypte. Symptomatisch zijn Voltaire's bemoeienissen om de Pruisen met de Franse geest te con- De 19de eeuw geeft een export te zien van in Frankrijk onderbetaalde officieren, van koks, van „demoisel les" als gouvernantes en dgl. (10.000 alleen al in het Rusland van Nicolaas II), van geestelijken en religieuses (5000 scholen), van wijnbouwers, kooplieden (vooral Mexico), van lera ren (thans 60.000 in totaal), kolonis ten en vanavonturiers. Het effect van dat emigreren is een „algemene presentie" van Frankrijk in de wereld. Zo is ook het kleine Ne derland een naam op de' hele aarde als gevolg van zijn emigratielust. De emigrant gaat aan een later handels verkeer vooraf. Het Frans herwint weer zijn prestige als internationale taal op het Engels door zijn toene mende mensen-export. Het beheerst congressen en de diplomatie. Waar het Frans voet aan de grond heeft verruimt zich de culturele horizon (bijv. onder de zwarten) Esperanto bewerkt dit niet, omdat er geen Espe- ranto-cultuur bestaat. De boeken ex port is na de laatste oorlog vervier voudigd en daarmee het getal frans- lezenden. Ds. Charensol heeft tenslotte de spreker, hartelijk dank betuigd voor zijn gloedvolle en geestige causerie. De IJmuidense zeesleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller is vanochtend erin geslaagd de Nederlandse kust vaarder „Triton", die vannacht op de Noordzee ter hoogte van Den Hel der, door een zware explosie in de machinekamer werd getroffen, IJ- muiden binnen te slepen. De motor- Van district Leiden J. Th. Witte voorzitter Expogé Het district Leiden van de Neder landse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen uit de bezettingstijd (Expogé) heeft gisteravond in „Cen traal" haar jaarvergadering gehou den. Daar de voorzitter, de heer F. Voor zaat, wegens vertrek naar Arnhem zijn functie tussen tijds ter beschik king moest stellen, stond de vergade ring aanvankelijk onder leiding van de vice-voorziter mevrouw C. H. Hen driksenSnel. Zij wijdde enkele woorden aan de nagedachtenis van de afdelingsleden, de heren E. Ekelaar en W. Hoger - vorst, die in het afgelopen jaar zijn overleden. Het gedetailleerd jaarverslag van de secretaris, de heer W. M. van den Burg, wees op een aantal activiteiten waaronder enkele instructieve bijeen komsten en excursies. Eind 1965 telde het district 99 leden en 40 donateurs. Het verslag van de penningmeester, de heer A. Plekkringa, onthulde een goed financieel beleid en een batig saldo. Dit laatste gold ook de z.g. „ziekenkas", die beheerd werd door mevrouw HendriksenSnel. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. Op voorstel van het bestuur 'werd de heer J. Th. Witte tot dusver commissaris bij ac clamatie tot de nieuwe distrticts- voorzitter gekozen. De periodiek af tredende bestuursleden, mevrouw C. H. HendriksenSnel en de heren W. M. van den Burg en H. Bol (commis saris) werden eveneens bij acclamatie herkozen. Tot slot besprak de vergadering nog enkele huishoudelijke zaken. Belangrijke medische primeur In Leiden is onlangs de eerste niertransplantatie in Nederland met succes verricht. De directeur van het Academisch Ziekenhuis deelt naar aanleiding van deze belangrijke medische primeur mee: „Ongeveer drie weken geleden is ln het Academisch Ziekenhuis in Leiden de eerste niertransplantatie in Nederland verricht. Het betrof hier een 26- jarige man, bij wie een nier van zjjn moeder werd getransplanteerd. Aan deze operatie is zeer veel werk in teamverband voorafgegaan voordat tot de ingreep kon worden besloten. De patiënt zal aan het eind van deze week uit het ziekenhuis komen. Het is de uitdrukkelijke wens van allen, die aan het welslagen van deze niertransplantatie hebben meegewerkt niet met name te worden genoemd," reddingsboot „Prins Hendrik" heeft ter hoogte van IJmuiden vier zwaar gewonden van boord gehaald en over gebracht naar IJmuiden, waar ambu lanceauto's zorgden voor onmiddel lijk vervoer naar het Antonius Zie kenhuis in IJmuiden-Oost. Vannacht was al een arts aan boord gegaan. Bij het binneslepen van het zwaar achterover hellende schip de ge hele machinekamer was volgelopen, was ook de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" aanwezig om even tueel hulp te bieden. Verder was de sleepboot „Simson" vanmorgen vroeg- uit IJmuiden vertrokken en is er op zee in geslaagd bergingspompen aan boord van de „Triton" te brengen. Opvarenden van de sleepboot wa ren overgesprongen om de pompen te bedienen. Voorts waren de sleepboten ..Hector" en „Nestor" bij het binnen lopen van het transport aanwezig om eventueel te kunnen ingrijpen. De kustvaarder is omstreeks één uur binnengesleept in de Bijleggershaven, waar het schip voor anker wordt ge bracht. Bergers zullen nu trachten de machinekamer te dichten en het schip weer in vlakke toestand te brengen. Bij de ontploffing zijn alle ramen en deuren uit de bovenbouw en de brug geslagen, het achterschip is zeer zwaar beschadigd. (Advertentie) 4* GOUDEN RINGEN GOUDEN ARMBANDEN GOUDEN BROCHES GOUDEN HORLOGES U weet 't Uw geld is goed besteed.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11