WIE NEEMT STRAKS DE PLAATS VAN MAO IN? Aartsbisschop van Canterbury met vreugde en hoop naar Rome manneii Vergrijzing van de „top" is een groot probleem in China Bouw Lelystad eist 30 miljoen per jaar Incident bij vertrek uit Londen ZWAARDEMAKER WOENSDAG 23 MAART I960 LEIDSCH DAGBLAD (Van een bijzondere medewerker) Mao Tse-toeng is getroffen door een verlamming, aldus het jongste gerucht over de 72-jarige, die (althans voor de buitenwe reld) nog altijd de onbetwiste leider van communistisch-China is. Mao is de eerste man in een regime van bejaarde heren. De lei dende groep in de Chinese partij en daarmee in de regering van het land is namelijk sinds 1949 nagenoeg ongewijzigd geble ven. Sterker nog: aan de macht zijn dezelfde mannen die zich lang vóór de tweede wereldoorlog van de macht in de Chinese partij meester maakten en hun volgelingen aanvoerden in de strijd, die leidde tot de stichting van de volksrepubliek. Geen van hen is jon ger dan zestig en de 72-jarige Mao is dus volgens (hardnekkige) geruchten ziekelijk. Het ziet er dus naar uit dat binnen afzienbare tijd een aflossing van de wacht zal plaatshebben in Peking. Onvoldoende aansluiting van jongeren Mu bestaat er voor politici geen pfinstoengrerechtlgde leeftijd en er rijn voorbeelden van staatslieden, die met 70 jaar of ouder in de kracht hun politieke leven ston den (Adenauer, De Gaulle)Geen an- politicus echter heeft in ome tijd zo lang d< werkelijke macht In banden gehad als de boeren-re- folutionair Mao, en weinigen hebben io zeer hun stempel gezet op de na oorlogse politiek In Azië en eigenlijk In de hele wereld. Voorlopig lykt een zekere continuï teit wel verzekerd, anders dan in ve lt andere communistisch geregeerde staten is er in China, met uitzonde ring van de val van maarschalk P'eng Te-hoeai in 1960, eigenlijk nooit sprake geweest van openlijke verdeeldheid onder de hoogste leiders Ondanks grote politieke tegenslagen, roals met de „grote sprong voor waarts" en de oprichting van de volkscommunes, zijn er in de to van het partij- en regeringsapparaat leen belangrijke wijzigingen opge- f Reden. De „top" nu bestaat uit een tien tal mannen. Meest oude strijd makkers van Mao, met hem afkom stig uit de klasse van kleine en iets meer welgestelde boeren, en bijna al lemaal afkomstig uit een der vier provincies Klangi, Hunan Bzuch'uan en Shensi, d.w.z. uit de oucle revolutionaire kerngebieden Ogenschijnlijk zijn het dan ook, naast de gedeelde politieke inzichten, vooral gemeenschappelijke ervarin gen en persoonlijke loyaliteit, die de le mannen rond Mao Tse-toeng bij eenhouden. Vanzelfsprekend komen binnen de- ie groep verschillen van mening voor, al blijkt daarvan naar buiten weinig. Een zorgvuldig afwegen en in groter verband plaatsen van uitspraken der verschillende leiders, en een moei- laam tussen-de-regels-door lezen van de schaarse persberichten der Chinezen zelf zijn vrijwel de enige methoden om tot meer Inzicht in de le zaken te komen. 8oms lijkt het mogelijk om naar aanleiding van belangrijke kwestie als bijv. het ideologisch conflict met de Bowjet-Unie een zekere differen tiatie in het oordeel der Chinese top figuren te ontdekken. Van Mao Tse- zelf zijn hierover geen opval lende uitspraken bekend, maar de meeste waarnemers zijn het erover eens dat bijv. de minister-president Tsjoe En-lai en de minister van Bui tenlandse Zaken Tsjen-Jl minder ra dicaal lijken te zijn dan de presi dent van de volksrepubliek Lioe Sjao- iji en de vice-premier Teng Hsiao- plng, beiden vertegenwoordigers van de almachtige partij, en bekend als haar meest vooraanstaande theoreti- Stabiliteit Zo er enerzijds al sprake mag zijn van gradueel verschil van inzicht, lijkt anderzijds de samenstelling van de leiderskern een zekere stabiliteit wel te waarborgen. Al* we, al te sim plistisch ongetwijfeld, Tsjen-Ji en Tsjoe En-lai de „bureaucraten" noe men, en Lioe Sjao-sji, Teng Hslao- plng en een nog betrekkelijk onbe kende maar blijkbaar sn^J aan in vloed winnende figuur als P'eng Chen (de burgemeester van Peking) ds „partijmensen" dan vertegen woordigen de inmiddels ongeveer tachtigjarige maarschalk Choe-Te en fis minister van Defensie Lin-Piao het militaire element. Aan te nemen valt dat uit deze groep te zijner tijd ten of meer opvolgers vain Mao Tse- toeng t« voorschijn zullen komen. Het is echter opvallend hoe hoog k gemiddelde leeftyd van deze „ver- m°edeiyke kroonprinsen" is. Aan het tnvel van veel autocratische regi mes: onvoldoende zorg voor conti git in het leiderschap, Hjkt men f *|k la Peking niet te zijn ontkomen. "tUswaar schijnt het collectief leid- schap in China harmonisch te func tioneren, maar onder de „vergrijsde" top bestaat een soort vacuum. Door wie dit te zijner tyd zal worden op gevuld, is nog met geen mogelijkheid te voorspellen, en het schijnt juist deze onvoldoende aansluiting van de jongere generatie aan het revolutio naire elan van Mao en de zijnon te zijn, die de grote Chinese leider tot een teleurgesteld en verbitterd man heeft gemaakt. Wat Mao deed Mao Tse-toeng heeft bergen ver zet. Hij heeft eertijds onder onvoor stelbaar moeilijke omstandigheden, voortdurend bedreigd door het regime van Tsjang Kai-sjek en tegengewerkt door het internationale communisme onder leiding van Moskou, zijn par tij van de grond gekregen, zijn be roemde „lange mars" ondernomen en met succes bekroond gezien. Hij heeft voor, tijdens en na de oorlog met Ja pan in het door hem beheerste ge bied de grondslagen voor zijn volks republiek gelegd, en in een bloedige burgeroorlog zijn macht over het ge hele Chinese vasteland uitgebreid en geconsolideerd. HU heeft in een land met een misschien 700 miljoen grote, voornamelijk agrarische bevolking, blootgesteld aan jaarlijks terugkeren d!e natuurrampen, door industriali sering en grootscheepse programma's voor de verhoging van de produktie van het platteland althans een mini mum aan bestaanszekerheid voor zijn onderdanen geschapen. Hij heeft het vernederdio en machteloze China van de laatste helft van de vorige en de eerste helft van deze eeuw weer aanzien en macht in de wereld gege ven. Nu echter dreigt de grote crisis te komen. In het eigen land ziet de mas sa de revolutie niet meer zoals Mao en zijn veteranen haar zagen. De jongeren hebben nooit iets anders ge kend en aanvaarden de toestand als een gegevendheid, niet als iets dat door veel moeizame strijd werd ver worven. En ook in het buitenland lijkt het Chinese gezag te tanen. Wie na Mao? De periode van Mao loopt ten ein de. En wat dan? Sommige waarne mers verwachten dat de 67-jarige lioe Sjao-sji, thans zonder twijfel China's tweede man, tijdelijk Mao Tse-toeng zal opvolgen totdat een nieuwe sterke man naar voren komt. Het meest daarvoor is aanmerking lijken te komen de al eerder genoemd Teng Hsiao-plng (61), P'eng Chen (65) of de, in zekere zin als „buiten staander" te boek staande Lo Jui- oh'ing, een van weinige wat Jon gere invloedrijke figuren van het ogenblik. Lo, wiens gegeven nttnm vertaald zou kunnen worden met „veelbelovend minister", is thans o.a. chef van de generale staf van het volksbevrijdingsleger en secretaris van het centrale comité van de par tij. Jarenlang leidde hij de staatsvei ligheidsdienst, in welke functie hy uiteraard vele touwtjes in handen had. oude traditie van een burgerlijke ambtenarenstaat, ooit een militair de macht -definitief in handen zal krij gen. Een enigszins schoolmeesterach tige doctrinair van het slag van Lioe Sjao-sji zou beter kansen heb- Kerke lijk Leven NED. HERV. KERK Ben uroepen te Velsen-N. (-toe®.) A. J. Iinden te Creü c.a. Gouda vac. H. v. d. Akker) W. F. Kuyl te 't Woud te Scherpenzeel (Fr.) en te Spijk (Gr.) D. Voortman te Nleuwol- da te DeOft (vac. L. Vroegladewey) A. Goot]er te Wezep. Aangenomen naar Oudenbosch ca. L. A. Nagtegaal, le- gerpred. te Ede naar Groesbeek J. H. Sohelllngerhout te Markelo naar Juteilp-Hoomerta A. J. van Blnsbergen te Opperdoes ca., die bedankte voor Ouderkerk a/d Armste!Bedankt voor Oude Tonge H. J. de Bie te Alblasser- dam. GEREF. KERKEN GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Bedankt voor Carman (Manitoba. Can.) J. Stratlmg te Alkmaar. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Boskoop J. P. Ver steeg te Wormerveer. GEREF. GEMEENTEN o VRIJE EVAXG. GEMEENTEN lediankit voor Bergum W. F. Pr aas te BAPTISTEN GEMEENTEN Delfzijl S. J. Zijl- DROP IN SNELSLUITVERPAKKING Door de zó-open zó-dicht Venco- zakjes blijft de inhoud stof- en vocht- vrij, hóe vaak U ook presenteert I Er is voiop keus in allerlei heerlijke drop soorten. En alles verpakt in die handige zakjes voor 50 cent. VENCO DROP OM VAN TE WATERTANDEN (Van onze parlementaire redactie) De bouw van Lelystad zal in de komende vijf jaar een overheidsin vestering vragen van zeker 20 tot 30 miljoen grilden per Jaar. Het Juiste BEZOEK T AN PAUS PAULUS De primaat van Engeland, dr. Michael Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, is gisteren voor een bezoek aan Paus Paulus VI in Rome aangekomen. Bij zijn aankomst zei de primaat, dat hij „met vreugde en vol hoop" naar Rome was gekomen. „Ik voel mij gelukkig Paus Paulus had twee zaakgelastig den naar het vliegveld Fumicino ge zonden om dr. Ramsey te begroeten, t.w. aartsbisschop Angelo dell'Acqua, plaatsvervangend staatssecretaris van het Vaticaan en mgr. Jan J. Wille- brands, secretaris van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid onder de christenen. Verder waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig Sir John Guthrie Ward, de Britse ambassa deur in Italië en Michael Williams, de Britse gezant by de heilige stoel. De welgedane 61-jarige anglikaan- se prelaat glimlachte breed en zei: „Ik gevoel mij zo gelukkig in Rome te zijn en Paus Paulus te zullen ont moeten, Voor ik uit Engeland vertrok heb ik niet alleen van angli canen maar ook van vrye kerken uitingen van welgezindheid ontvan gen". Op de vraag wat hy dacht dat zijn ontmoeting met de Paus zou beteke nen voor de eenheid onder de chris tenen, zei hij: „afwachten". 99 Verrader' BU het vertrek van dr. Ramsey uit Londen hebben enkele voor hetzelfde vliegtuig geboekte predikanten een incident veroorzaakt. Zij probeerden door te dringen in het eerste klasse compartiment van het toestel waarin een eeuwen geleden bezweken brug tussen de kerken van Rome en Can terbury: een brug van respect en barmhartigheid, die weliswaar nog wankel is maar die u spontaan op eigen initiatief hebt betreden, hier toe geïnspireerd door wijs vertrou wen", aldus de Paus. Paus Paulus schonk dr. Ramsey een fresco uit de twaalfde eeuw met een afbeelding van Christus van de hand van een onbekende Noord- italiaanse kunstenaar en een werk in 55 delen over de geschiedenis van de concilies. Dr. Ramsey schonk de Paus zijn verzamelde werken in 7 delen, gebonden In marokijnleer, waarop de wapens van Paus Paulus en het aartsbisdom Canterbury staan. De aartsbisschop keert vrijdag naar Londen terug, na onderweg een bezoek te hebben gebracht aan de hoofdzetel van de Wereldraad van Kerken in Genève. In de haven van de Australi-bour om via Lissabon, de Cana- sche stad Sydney is de driemas- rische eilanden, Barbados ter New Endeavour (Nieuwe West-Indië, de Galapagos-eilan- jing) binnengelopen na acht maanden op zee te zijn geweest. Op 1 augustus van het vorig jaar verliet het schip Ramsgate Har- den, Tahiti, de Cook eilanden, Tonga, Norfolk Island eindelijk in Australië aan te komen. De 240-tonner heeft plaats voor 24 passagiers en acht bemannings leden. Ditmaal ging een beman ning van zeventien mee. allen zeelieden-uit-liefhebberij Aus traliërs en Engelsen), onder wie drie vrouwen. De aartsbisschop van Canter bury bij zijn aankomst in Rome. de leider van de Anglicaanse Kerk zich reeds bevond, onder geroep van „Ramsey is een verrader, geen kwes tie van vrede met Rome. Engeland is een protestantse natie". Een politieman, die dr. Ramsey naar zijn plaats had begeleid, hield de demonstrerende predikanten terug en leidde hen beleefd maar dwingend naar het compartiment toeristen klasse. De predikanten Ian Paisley uit Ulster en John Wylie, die naar Rome vlogen met de bedoeling daar tegen diens bezoek aan de Paus te demon streren, is toestemming geweigerd om Italië binnen te komen. De twee predikanten moesten in het stations gebouw van het vliegtuig blijven waar zij een spandoek vertoonden waarop stond: „aartsbisschop Ramsey verrader van protestants Brittannië". Drie uur nadat zij in Rome waren aangekomen werden zij op een vlieg tuig naar Londen gezet. „Dood van het protestantisme" Drie andere Britse predikanten, die ook met het vliegtuig van dr. Ram sey waren meegekomen en bij aan komst op het Romeinse vliegveld met spandoeken demonstreerden waarop de anglicaanse aartsbisschop als ver rader van het protestantisme werd aangemerkt en zijn voorgenomen be zoek aan de Paus als godslasterlijk werd genoemd, konden de controle passeren. Een van deze drie, Brian Green, had een rouwband om de arm voor wat hij noemde de „dood van het protestantisme". Er zijn enorme moeilijkheden In de Sixtijnse kapel heeft de aartsbisschop van Canterbury zich vandaag in een toespraak tot Paus Paulus gericht. Hierin wees de leider van de Anglicaanse Kerk o.m. op de enorme moeilijkheden, die moeten worden overwonnen op de weg naar eenheid in de leer. HU sprak echter de hoop uit, dat een steeds in omvang toenemend i gesprek tussen rooms-katholieken en anglicaanse theologen, evenals met andere stromingen, tot stand zal komen teneinde gezamenlUk de god- deiyke openbaring te onderzoeken. Dr. Ramsey spoorde de naties aan hun geschillen op vreedzame wUze te regelen en te streven naar een gro tere soevereiniteit dan die van elke staat afzonderlUk. bedrag is moeiiyk te schatten, om dat het onzeker is op welk moment ook particulieren zullen gaan deelne men aan de ontwikkeling van de nieuwe stad, die honderdduizend in woners moet krUgen. Dat zei minis ter Suurhoff van Verkeer en Water staat, gisteren van de begroting 1966 voor het Zuiderzeefonds. Minister Suurhoff sprak nadruk kelijk tegen, dat het plan, zoals de stedebouwkundige prof. C. van Ees teren dat voor Lelystad heeft ont worpen, van de tafel zou zyn ge veegd. Slechts een onderdeel van dat plan, betrekking hebbende op de eer ste groeifase van de stad in de ko mende 10 tot 15 jaar, moest worden aangepast aan de snelle ontwikke ling, zo zei luj. Het kabinet hoopt spoedig een beslissing te kunnen, nemen over dit geamendeerde deel- plan. De minister zei voorts, dat voor de komende tien jaacr besloten is tot een gericht ontwikkelingsbe leid om mensen en bedrijven naar Lelystad te trekken. In antwoord op vragen van de so cialist Mazure en de KVP-er Teys- sen zei de heer Suurhoff, dat er zo wel in de kring van middenstand als grootbedrijf veel belangstelling be staat voor de vestiging in Lelystad. Deze belangstelling zal nog door de regering worden onderrsteund met een gerichte wervingspol itiek. Ondanks krachtige pleidooien van de ohr.-historische senator Kranen burg voor snelle aanleg van een spoorweg naar Lelystad, meende mi nister Suurhoff, dat men van de Ned. Spoorwegen moeilijk kan verwachten, dat ze nu al voor diit doel enige hon derden miljoenen guldens gaat inves teren in een gebied dat nog vrywel „leeg" is. Opnieuw een demonstratie Een nieuwe demonstratie heeft zich vandaag voorgedaan kort voordat de aartsbisschop naar het Vaticaan ging voor een ontmoeting met de Paus. Drie van de vijf protestanten, die gis teren met de aartsbisschop van Lon den naar Rome waren meegevlogen, verschenen vanochtend ln een kerk dienst, welke de aartsbisschop hield in de Engelse Kerk van Alle Heiligen ln het centrum van Rome. Het drietal twee predikanten en een leek die op de voorlaatste rij achter in de kerk zaten openden tydens de preek plotseling hun jas sen, waarin witte leuzen genaaid wa ren met als tekst: „Aartsbisschop Ramsey verrader aan het protes tantse Groot Brittannië." Dr. Ramsey scheen het niet te be merken, dat drie Italiaanse recher cheurs er waren er 20 in en rond de kerk de mannen naar buiten werkten. Al 1.6 miljoen voor Geref. Werelddiakonaat Het werelddiakonale werk van de Geref. Kerken wordt dit Jaar be langrijk uitgebreid. Dit is mogeiyk door die sterke sty ging van collecte opbrengsten en giften. De februari- aktie voor wereldihulp leverde nu al 1,6 miljoen gulden op. Daaronder zyn de collecte-opbrengsten van byna 700 plaatseiyke kerken. Men wacht nog op de bijdragen van ruim 130 kerken. In de 1,6 miljoen gulden is een bedrag van ruim f 300.000. begrepen aan rechtstreekse giften via giro 2211 van het Algemeen Dia- konaal bureau te Utrecht. Advertentie Brug Paus Paulus antwoordde o.m. dat de vriendschap voortaan de betrek kingen tussen Rome en Canterbury zal kenmerken en leiden. „U herstelt SEV1LLA ORANGE MARMELADE Aardbeving In China Een serie van vier aardbevingen heeft gister middag de Chinese hoofdstad Peking getroffen. De derde van de serie was de zwaarste. De mensen renden uit hun hulzen, vazen op planken vielen Handkus voor president rechtbank Een dankbare verdachte druk te gisteren in de Almelose recht- saal een kus op de hand van de president van de rechtbank mr. A. J. van Rhede van der Kloot. Het was een 37-Jarige woon wagenbewoner uit Enschede, die ln de nacht van 24 op 25 april van het vorig jaar de 31-jarige woonwagenbewoner Bennie Pril doodschoot, toen deze met zyn broer zyn wagen binnendrong. Gisteren kreeg verdachte een vonnis te horen van tien maan den met aftrek van voorarrest. Dat voorarrest had precies tien maanden geduurd, zodat de ver oordeelde naar rijn gezin kon terugkeren. Tien dagen geleden eiste de officier drie jaar gevangenis straf, maar de rechtbank was van mening dat verdachte der mate overstuur was, dat hy de grenzen van noodzakehjke zelf verdediging wel had overschre den, maar dat er toch sprake was van noodweerexces, toen hy ln het wilde weg begon te schie ten. De binnendringers hadden al eerder gedreigd dat ze „ver dachte wel zouden krUgen". Ook de raadsman van ver dachte, mr. J. C. van der Sys had in rijn pleidooi een beroep gedaan op dit .noodweerexces". Wegens het overtreden van de vuurwapenwet werd verdachte tenslotte tot genoemde straf ver oordeeld. Mgr. W. Bekkers in ziekenhuis Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, die op 3 maart in rijn geboortedorp Sint-Oedenrode nog zyn teleurstelling uitsprak over de benoeming van de conservatieve Ro meinse curie-kardinaal Oütoviani tot voorzitter van de pauseiyke geboor teregelingscommissie en dezelfde dag op advies van zyn huisarts besloot tot Pasen zyn werk neer te leggen, omdat hy overwerkt was, wordt in het St. Jozefziekenhuis in Eindhoven opgenomen. Het secretariaat van het bisdom zegt hierover in een commu niqué: „OP advies van enkele medici heeft de bisschop besloten zyn rust kuur te onderbreken voor een kort verbiyf in het St. Jozef ziekenhuis te Eindhoven. Afgezien van de kansen op versnelling van herstel, dient deze opname vooral gezien te worden als preventieve maatregel: „het schep pen van zo goed mogeiyke oondities voor de toekomst". Snel antwoord op geboortebeperking Paus Paulus heeft de theologen in zyn commissie voot de geboortere geling opgedragen alle andere werk na Pasen terzyde te leggen en hem op de grond en het meubilair stond snel antwoord te geven op de kwes- te rammelen. I tie van de geboortebeperking.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9