EIDSCH DAGBLAD staking bij de Franse gas- len elektriciteitsbedrijven B.P. bestelde booreiland in Nederland Kongo's leider neemt alle macht in handen :erbericht Jongen speelt politie inbrekers in handen pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 MAART 1966 No. 31828 E. A. E. van Dishoeck fdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bjj vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 evensmiddelen naar India i derde regeringszending ter le- el i van de in India nog steeds le hongersnood wordt ver- ru met de „Indian Success", die g uit Rotterdam vertrekt, ministerie van Buitenlandse in Den Haag deelt mee, dat zending zal bestaan uit 245 ton melkpoeder en 280 ton magere poeder voor een bedrag van 000 gulden. De zending wordt derde week van april in Bom- terwacht. tweede regeringszending, be de uit 100 ton volle melkpoe- ;n 57 ton babyvoedsel, verliet land op 15 maart en zal in de week van april in Bombay Minister-president mr. f. IL Th. Cals, die zijn stem dit \niet verheft, maar in de bus Sikkens autolokken «nemende wind iKNMI in De Bilt verwacht len- tot morgenavondhalf bewolkt met nu en dan tot krachtige en aan de harde of stormachtig toene- wind, aanvankelijk westelijk, :nd naar noordwest. Iets temperaturen. (opgemaakt om 11.15 uur) 24 MAART 06.35 uur; onder: 18.59 uur. lop: 07.37 uur; onder: 21.38 uur. - water te Katwijk te 04.41 en l lor; laag water te 00.42 en 13.01 «lom. er bestaat lit 18 pagina's LICHAAM VERMISTE RUNNER GEVONDEN (Van onze IJmuidense correspondent) Een Harlingen vissersvaartuig heeft vanochtend op de Noordzee bij Ter schelling het stoffelijk overschot op gevist van de 19-jarige matroos-run ner W. A. van der Hilst uit Amster- am. Hij was een van de twee runners die zijn omgekomen bij het vergaan van de baggermolen Tiger, vrijdag nacht op 50 mijl ten noorden van Terschelling. Nog vermist wordt de 22-jarige matroos-runner G. van Wolveren uit IJmuiden. De werknemers bij de Franse gas- en elektriciteitsbedrijven zijn gisteravond voor een etmaal in staking gegaan ter verkrijging van een loonsverhoging. Het ge volg van de staking was, dat er vanochtend in grote steden als Parijs geen vers brood verkrijg baar was. omdat de bakkerijen, evenals de meeste kantoren en fabrieken, gesloten waren. De metro reed met ongeveer de' helft van het aantal treinen. Op vele kruispunten brandden de stoplichten niet. De bussen re den normaal. Autobezitters ston den gisteren in de rij voor de benzinepompen, omdat ook deze vandaag niet functioneerden, hetgeen tevoren was aangekon digd. Restaurants, bars en par ticulieren hadden grote voorra den kaarsen ingeslagen of be hielpen zich met gasflessen of gaslantaarns. Stakingen voor loonsverhoging in de genationaliseerde industrieën zijn de laatste tijd geregeld voorgekomen Advertentie en het publiek is er min of meer aan gewend geraakt. Een aantal firma's heeft zelfs elektro-generatoren aan geschaft om op dergelijke stakings dagen niet gedupeerd te worden. Ook de overheid was weer voorbereid op de moeilijkheden, die uit een staking als deze voortvloeien: er werden in Parijs vierhonderd legervrachtauto's gereed gehouden om forenzen te ver voeren, die tengevolge van de ver minderde treinenloop geen verbin ding met het centrum van Parijs konden krijgen. Beatrix en Claus verlaten Cozumel Alstublieft, de oproepings kaart - Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteren het eiland Cozumel verlaten. Aan boord van de „Avecita" het jacht van oud-president Adolfo Lopez Mateos, zijn zij naar het na bijgelegen eilandje Nujeres vertrok ken. Via een Nederlandse woordvoer der heeft het paar laten weten, da zij alleen dan naar het eilandje gaan als zij te voren de zekerheid hebben, dat daar geen persvertegenwoordi gers zijn. Nujeres is veel kleiner dan Cozu mel. Het eiland heeft slechts één ho tel. Het paar is voornemens daar zijn intrek te nemen, indien zij be sluiten op het eiland te blijven. Het eiland heeft slechts 750 be woners, maar is een bekend toeris tenoord. Volgens de woordvoerder heeft de Prinses nog geen definitieve plan nen. Het paar zal echter hoogst waarschijnlijk enkele dagen op Nuje res blijven. Nederlandse werven zijn hun Britse collega's te snel afge weest. De British Petroleum (B.P.) voor 51 procent eigen dom van de Britse staat heeft een booreiland ter waarde van ruim tien miljoen gulden in Ne derland besteld .omdat de Britse platformbouwers niet in staat waren zo snel te werken als de Nederlanders". De woordvoer der van de B.P. voegde eraan toe, dat het ook een kwestie van geld was. De opdracht omvat een boorplat- form op acht poten en een mate riaaleiland op zes poten. De onder bouw van het boorplatform wordt gemaakt door Verolme. Het dek wordt geconstrueerd door een com binatie van werven, die optreedt on der de naam „Holland Shipbuilding Association". De „zespoter" wordt grotendeels gemaakt door De Groot Zwijndrecht N.V. (onder- en boven bouw". Er wordt koortsachtig gewerkt om het project op tijd gereed te hebben. In mei moet het worden afgeleverd. Het is mogelijk, dat B.P. binnenkort nog eenzelfde boorplatform in ons land zal bestellen. Dat zou dan in augustus klaar moeten zjjn. De order is echter nog niet binnen. Het is zelfs nog niet bepaald, wie dat zal bouwen. De plannen voor de produktie van gas op het Britse deel van het con tinentale plat zijn hiennee in een nieuw stadium gekomen, zo bericht Reuter. Het boorplatform zal worden ingezet tachtig kilometer van de Britse kust, waar B.P. onlangs een commercieel exploiteerbaar gasreser- voir heeft ontdekt. Stem van een 15-jarige in de bus: Leicis meisje van 15 stemt Stemdistrict 57 in L e id en- zuidwest heeft vandaag een ■primeur gehad. Om kwart over negen stopte een triom fantelijk lachende Els Baer- veldt haar ingevuld stembil jet in de bus van het stem bureau aan de César Franck- straat. Els is vijftien jaar. „Doodengivas haar commentaar toen zij het stembureau verliet, een wat onthutste stemming in het bureau achterlatend, want daar ontdekte men inmiddels de leeftijd van het kapstertje. Er was niets meer aan te doen. Els Baerveldt had gel dig gestemd. Dat was haar plicht, want vorige week ont ving zij een oproep om van daag te komen stemmen. „Oproeping voor stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten Zuid-Holland, voor Baerveldt, Pieternella Wilhelmina, Mo- zartstraat 229, v, 5 november 1950", stond er op de grijze oproepkaart van Els. Toen Els zich in de kleuter school aan de César Franck- straat vervoegde, kreeg zij zonder commentaar haar stembiljet en zij was dus in staat haar stem uit te bren gen. De drie leden van het stembureau namen het voor val nogal laconiek op. Net als Els, die zei nog helemaal geen politieke ambities te hébben. (Foto L.D./Holvast) Parlement in feite naar huis gestuurd De Kongolese president, gene raal Moboetoe, heeft gisteren alle wetgevende macht aan zich getrokken. Hierdoor is aan het parlement alle macht ontnomen. In Leopoldstad werd verwacht, dat de begroting en een nieuw plan voor vermindering van het aantal provincies van 21 tot 14 nu bij decreet van kracht zullen worden. In het decreet werd ove rigens niets gezegd over ontbin ding van het parlement, maar waarnemers in Leopoldstad zijn van mening, dat de parlementa riërs wel naar huis zullen gaan of dat de volksvertegenwoordi ging zichzelf op reces zal sturen. Het huidige parlement, het tweede in de geschiedenis van Kongo, voortgekomen uit de verkiezingen Snel reageren Dankzij snel reageren van een kor date jeugdige Amsterdammer heeft de politie van het bureau Lodewijk van Dejjsselstraat gistermorgen drie mannen kunnen aanhouden, die er van worden verdacht vannacht te hebben ingebroken bij een radiozaak aan de Johan Huizingalaan, waar een waarde van ongeveer f. 6.000 aan transistorradio's, bandrecorders en platenspelers werd gestolen. De 16-jarige zieke Johan Ruiter, kon vannacht niet slapen. Toen hij naar buiten keek, zag nij tot zijn ver bazing drie mannen, die aan de ach terzijde van de radiozaak in en uit liepen en allerlei radio-apparaten tn een bestelauto laadden. Omdat hij niet de beschikking over een telefoon had en niet naar buiten mocht, besloot hij zijn fototoestel te halen en en kele foto's te nemen. Voor de zeker heid noteerde hij ook het nummer van de auto. De foto's bleken mislukt te zijn, maar dankzij het kenteken nummer kon de politie de eigenaar van de wagen en daarmee de drie inbrekers achterhalen. De mannen, een 25-jarige voeger, een 20-jarige metselaar en een 18- jarige tegelzetter zullen aan de officier van Justitie worden voorge leid. van vorig jaar. Behalve het wegstem men van premier Kimba in november vorig jaar en het goedkeuren van de staatsgreep van Moboetoe twee we ken later, heeft de volksvertegenwoor. diging op wetgevend gebied niets be reikt. De Mexicaan Osorio-Tafall, die lei. der is van de technische VN-hulp aan Kongo, verwacht, dat de omvang van het programma binnen twee jaar tot het conventionele type kan worden verminderd. Nu nog is „Kongo" het grootste technische hulpprogramma, dat de VN ergens verzorgen. Maar Osorio-Tafall deelde mede, dat het reeds is verminderd tot zevenhonderd deskundigen en 15 miljoen dollar per jaar tegen 2500 deskundigen en 29 miljoen dollar per jaar in midden 1964. De deskundigen zijn uit 47 lan den afkomstig, maar de meesten zijn Franssprekenden uit België, Franrijk, Zwitserland, Haïti, Syrië er. de Liba non. De vermindering van het hulp programma is mogelijk geworden door de regering steeds de verantwoorde lijkheid voor haar eigen openbare dienst toe te vertrouwen De VN heb ben nog hoge adviseurs bij alle mi nisteries. Zij hebben „enige zeggen schap bij het uitstippelen van het be leid". Verder hebben de VN deskun digen beschikbaar gesteld voor zeer gespecialiseerde functies als thesau rier-generaal, directeur-generaal van de nationale banken en directeur van het bureau voor economische coördi natie De VN hebben voorts instituten voor de opleiding van onderwijzers, personeel voor de burgerluchtvaart, voorlieden in de mijnen, meteorolo gisch personeel, medische en admini stratieve assistenten. Een deel van de medische assistenten wordt in staat gesteld zich in België en Franrijk als dokter te bekwamen. Naarmate dt opleiding van Kongo lezen vordert neemt de regering meer verantwoordelijkheid over. Eind 1964 nam zij de magistratuur over en in ugustus 1965 het onderwijs, zodat de daar werkzame personen niet langer employés der VN zijn maar Kongo-1 lese ambtenaren. Januari 1967 is de streefdatum voor de artsen en juni 1967 voor de andere leidinggevende functies. Osorio-Tafall zei, da onder het bestuur van generaal Moboetoe „de politieke stabiliteit verbeterd en de nationale veiligheid veel groter i9 geworden". De resterende verzets- haarden van de rebellen komen meer en meer in handen van de regering. Osorio zei verder dat België vijf jaar geleden een Kongo achtergelaten had met een inheemse bevolking die voor een groot deel het lezen en schrijven machtig was en met een uitstekend transport- en communicatienet. Hij wees er op, dat de gebieden met de hoogste opbrengst niet geleden heb ben van de rebellie en dat de uitvoer nog steeds groter is dan voor de on afhankelijkheid. Maar een gevaar is dat de verdeeldheid der stammen steeds verder om zich hee grijpt en dat Kongo nog nationaal bewustzijn mist. Ook al heeft de centrale rege ring enige stabiliteit gekregen, de provinciale regeringen zijn nog steeds zonder veel waarde. (9uct leuwo Uit het Leidsch Dagblad van 23 Maart 1866: J Door den Hoog Eerw. heer A. C. Quant, deken van Lei- f den, is Dinsdag de plechtige l eerstesteenlegging verricht voor een nieuu te stichten roomsch-catholiek kerkge- bouw tf Voorschoten. Te Berlijn is een jong- mensch, die getracht had zich door steenkolendamp om hei leven te brengen, na dat hij urenlang bewusteloos was geweest, in het leven te ruggeroepen door middel van inspuiting met bloed, dat aan zijn broeder en een knecht was afgetapt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1