Veelzijdig Ger. Kerk concert in Sassenheim WANDKLEDEN, MINIATUREN EN SIERADEN BIJ HEUFF kunst kaleiöoscQop „DISCIPLINE" BIJ DE VIETCONG Mammoet- maltijd n R.A.I. Kerkconcert van vijf koren in Alphen IN DE GREEP(y. VAN [fy DE GRIEP? Waardevolle solisten werkten er aan mee WOENSDAG 23 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Veelzijdige collectie: Ms steeds is er in Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7. Wassenaar. Kr een artistiek verantwoorde, smaakvolle expositie te zien. dit- til bijzonder kleurrijk. Want wie kennis neemt van de fraaie tndkleden van Nora de Jong. de miniaturen van de Spaanse, in ircelona wonende Elisa Lagoma Y de Barinaga en het edel- tedwerk en de sieraden van Jan Koldewey, zoon van de bekende thitect B. J. Koldewey. wordt getroffen door een het oog stre- <ie coloristische weelde. Een veelzijdige en in menig op zicht kostbare collectie, welke nog tot en met 31 maart Uw aandacht kan vragen. Decoratieve wandkleden te over nrvan wij in het bijzonder wil- noemen: „Rode fauna", „Ma lta met kind", „Twee vogels" en «uw", spanningsvol en trefzeker Ook de kleinere stukken als In terboom" en „Tak" stempelen de Jong tot een artieste met fenige inslag. miniatuurkunst wordt tegen- rdlg weinig meer beoefend, wei als gevolg van het feit, dat zij minutieus ambachtelijk kunnen flat. de autodidacte Elisa Lagoma, nige buitenlandse lid van de Wal Society of miniature painters" onden hetgeen op zichzelf al erkenning inhoudt is deze rolledig bekwame handen. Zij uardigde o.a. muurschilderingen kerken in Logrono en Barcelo- Haar werk is van een uiterste jjning en verraadt meermalen let portret, dat haar specialiteit te invloed van een Ei Greco. Haar Idzakelijk op ivoor, een enkele il op laki of glas uitgebrachte a. een reeks figuurtjes of, .Clown", „Waarzegster", iristus" e.a. meermalen in tradi- lele zin. De vele religieuse onder- de tot in détail verzorg- bloemstukjes en guirlandes ver- tn een grote begaafdheid voor elegante en zeer aparte, aantrek- |ke genre van de „artista pin- waaraan men een visuele ver kan beleven, mslotte zijn daar de strakke deken van Koldewey. Een der ttigste is zijn „Bronzen duif". Il&n paren zich zijn stijlvolle ilaars, schalen en bekers, als- 'Jte - te kust en te keur een d reelheid kostelijke sieraden (col- I, waaraan iedere vrouw haar agde kan beleven, omdat zij ver r||derd zijn van de kitsch. Zeer bet bijzonder vestigen wij nog de dacht op zijn „IJzeren wand je met bronzen Christus". jjdm. N.V.V.-congres de laatste dag van het jubi- icongres van het NW (zaterdag W) zal in het RAI-congrescen- i in Amsterdam een mammoet- tójd plaatshebben, waaraan be- de 800 congressisten ook 1400 t&ren zullen aanzitten. Het zijn ttrkers van het NVV en hun fcnoten, die zich in' de afgelo- in het hele land bij de le aving verdienstelijk hebben ge- lelii Jet. Het NVV trakteert deze pro- Wisten nu op een dagje uit in 'erdam. In 17 rondvaartboten rondvaarten door de Amster- havens en grachten worden kkt vijftien bussen staan 1 om de echtparen ook de nieu- tatenwijken van de hoofdstad te "zien. K NW-congres wordt van 30 K tot en met 2 april in het RAI- tecentrum gehouden. Aan de fogszitting op 30 maart gaat een van het NV V-bestuur voor- k openingszitting wordt bijge- ad door 200 gasten, onder wie 01"' uit het buitenland. 31 maart wordt het extra druk RAl-congrescentrum, want lTordit er ook de landdag gehou- de vrouwenbond van het 7 Er worden 4000 vrouwen uit hele land verwacht. De vice- van het NVV. de heer A. J°n. zal de vrouwen toespreken. Jubileumcongres wordt zater- tond besloten met een ontspan - Wandkleed van Nora de Jong: Twee vogels (Foto L.D./Holvaet) Lisbet Sanders ANTWOORD VAN JOHNSON AAN DE CAULLE in Barabbas Grote prestatie Een extra toneelavond van K. en O. in samenwerking met het Leids Academisch Kunstcen trum vond gisteravond plaats in de voorname en intieme sfeer van de „Grote Pers" van de La kenhal. Ditmaal was het de Neder landse. na de oorlog in Parijs verblijf houdende actrice en voordrachtkunstenares Lisbet Sanders, die de aandacht van een klein, maar geïnteresseerd publiek geboeid hield met de op voering van het door haarzelf geschreven toneelspel ..Barab bas". waarin zij zeven rollen ver tolkte. De eerste acte speelt ergens ln een grote stad, het tweede en derde in Jeruzalem. In deze laatste bedrijven, die geënt zijn op het Evangelie-ver haal van Goede Vrijdag, en waarbij de acteurs en actrices in de vorm van de oude commedia dell'arte worden geacht zich dermate in de stof te verdiepen dat zij zich door de tra giek laten meeslepen en de gevoelens van de dramatische figuren tot de hunne maken. Het was geen geringe opgave waar toe Lisbet Sanders zich geroepen voelde. Het zal haar een genoegdoe ning geweest zijn dat het publiek met intense belangstelling haar optreden dat van half negen tot bijna elf uur duurde en op zichzelf al een prestatie van betekenis was, volgde. Het publiek uitte zijn dankbaarheid met een gul applaus, dat door K. en O. en het LAK met een fraaie bloe menhulde werd onderstreept. B. H. De regering-Johnson heeft Frank rijk gisteren een nieuw en volledi ger antwoord gegeven op de voorstel len van president De Gaulle voor het losmaken van Frankrijk van de NAVO. Het was de tweede Amerikaanse boodschap van de Verenigde Staten aan De Gaulle over de NAVO. John son heeft eerder een boodschap ge stuurd. die een korte ontvangstbe vestiging van de voorstellen van De Gaulle bevatte in afwachting van overleg met de andere dertien bond genoten in de NAVO. Vrijdag heb ben de 14 landen in het openbaar uitdrukking gegeven aan hun geloof in de noodzaak van een geünificeerd militair systeem voor de gemeen schappelijke verdediging. Aangenomen wordt dat Johnson in zijn tweede boodschap de na druk heeft gelegd op de Amerikaan se vastbeslotenheid samen met de andere bondgenoten één lijn te trek ken bü het handhaven van een ge in tegreeerde NAVO-structuur, zelfs als Frankrijk zich daaruit terug trekt. HIS WA 11e internationale watersport- en kampeertentoonstelling Ook nu weer een grootse verzameling boten en tenten in de meest uiteenlopende typen, uitvoeringen en prijsklassen! Daar bij worden natuurlijk de accessoires en toebehoren (kortom èlles wat u een aangename vakantie bezorgt) niet vergeten. En alt speciale attractie een imposante schouw van gepavoiseerde schepen, 'n Voorproefje van uw vakantie! 18 8/m 27 maart AMSTERDAI Hoog peil, lof was algemeen Voorbereid door de Chr. Gem. Zangvereniging ,,Con Amore" is gisteravond in de Opstandingskerk door vijf koren een kerkcon cert gegeven. Door allerlei andere activiteiten op Prot. Chr. gebied was de belangstelling niet groot: dat was wel héél jammer, want deze avond stond op hoog peil. De lof was algemeen in Alphen. Na opening door de voorzitter van „Con Amore", de heer J. Bogerman, zong het Geref. Kerkoor uit Alphen a. d. Rijn. Na het vertrek van de heer Boelee is men thans ln een interim- periode, want de nieuwe dirigent, de heer Verboom, is nog niet ter be schikking. Het overigens ook incom plete koor, werd nu gedirigeerd door de heer Baars uit Zwijndrecht. Het viertal eenvoudige liederen werd zui ver ten gehore gebracht. Tweede koor was van de zangver eniging uit Boskoop, dat vooral „De heilige stad" van S. Adams goed zong. waarbij de uitstekende sopranen op vielen. Dirigent van dit 35 stemmen tellende koor is D. van den Bosch. Hierna volgde het Evangel isatie- koor uit Bodegraven, ongeveer 40 le den, gedirigeerd door de heer S. Cok. Na een wat hoog gegrepen vertolking met Psalm 116 van G. Jellema, be wees het koor in het Evangelisatie lied „Jezus roept jongeren" toch tot heel goede zang in staat te zijn. De herenstemmen hebben versterking nodig. Bodegraven heeft het voorrecht een uitstekend mannenkoor te bezitten, ongeveer 40 leden, waarvan ook de heer Van den Bosch dirigent is. Wij hebben genoten van „Old Black Joe" van St. Forster. In „Land Erken- nung" van Grieg zong het koorlid J. Gaastra verdienstelijk de baritonsolo. Tenslotte de organiserende vereni ging „Con Amore" zelf. Enige jaren geleden heeft men lange tijd gedob- WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! ningsprogramma. dat rechtstreeks door radio en televisie wordt uitge zonden onder het motto zestig jaar berd op de grens van de bestaans mogelijkheid. Nu is het met plm. 70 leden weer een van de grootste plaat selijke koren. De heer S. Cok is bezig er een uitstekend geheel van te ma ken. Dat werd duidelijk uit de drie gezongen liederen. Helaas zijn er te weinig tenoren, waardoor het klank beeld niet homogeen is. Wij hopen voor deze vereniging, die in de heren v. d. Berg en Bogerman stuwende krachten heeft, dat men nog wat he ren kan animeren lid te worden. Vier koren traden hierna gezamen lijk op. gedirigeerd door de heer Cok. op het orgel begeleid door de heer M. Boot uit Bodegraven en de trom pettist, de heer A. Rijkaart uit Ha- zerswoude. Een machtig geheel, dat veel Indruk maakte. Terecht meende ds. W. Verweü in zijn slotwoord, dat hij met weinige woorden kon volstaan. Na het dank gebed werd gezamenlijk psalm 150 1 en 3 gezongen. Ad. Int. Vijf finalisten muziekconcours Vijf musici zijn doorgedrongen tot de derde ronde van het Internatio naal Concours voor vertolkers van .Muziek van onze tijd" in Utrecht, ni. Harald Boje, piano (Duitsland), Marta Gozdecka, piano (Polen), Zygmunt Krauze, piano (Polen), Ro ger Smailley, piano (Engeland) en de 15-jarige Christian Bor, viool (Ne derland). Vanmorgen hebben zij aan de eindronde in het Utrechtse Ge bouw van K. en W. deelgenomen. Z\j zullen tevens optreden in het slot- oonoert op morgenavond in datzelfde gebouw. Bernard Kruysen naar Amerika De ook in onze stad bekende bariton Bernard Kruysen zal maandag 28 maart naar de Ver. Staten vertrekken, waar hij in Toledo met orkest-begeleiding „Mephisto" van Berlioz zal ver tolken. Het volgende jaar gaat Bernard Kruysen een grote tour nee door Amerika maken. Danstheater naar Berlijn Wereldpremière „Screen-play" Het „Ned. Dans Theater" geeft van vrijdag 25 t/m maandag 28 maart een viertal uitvoeringen in het nieuwe theater van de „Akade- mie der Kiinste" in West-Berljjn. Tjj- dens de openingsvoorstelling op vrijdag 25 maart geeft het gezel schap de wereldpremière van het ballet „Screen-Play", dat Job San ders in opdracht van het „Ned. Dana Theater*' ontwierp op muziek van Charlie Mingus. De Engelse ontwer per John Law maakte de kostuums en décors voor dit ballet. „Screen-play" is een ballet waarin bij de instudering de creatieve ver mogens van de zes dansers een groot aandeel hebben gehad. Zij mochten namelijk min of meer hun eigen vrije bewegingen bepalen, maar net als in een spel moesten er bepaal de regels gevolgd worden. De func tie van de choreograaf was zo onge veer die van een scheidsrechter. Het ballet zal worden uitgevoerd I door Anne Hyde. Martinette Jan maat. Mea Venema. Lennie Wes terwij k, Job Sanders (afgewisseld door Marten Molema» en Charles Czarny. De eerste voorstelling in ons land van „Screen- play" zal worden gegeven op 5 april in de Kon. Schouwburg in Den Haag. In Berlijn worden drie verschillen de programma's ten uitvoer ge- i bracht. De eerste solist van het Con- I certgebouworkest. Anner Bijlsma, zal op 27 en 28 maart bij de uitvoe ring van het „Recitel voor cello en I acht dansers" betrokken zijn (de zesde suite voor cello van Bach). „Sender Freies Berlijn" zal op 19, 30 en 31 maart opnamen maken voor een televisieprogramma van een half uur. Op 31 maart keert het gezelschap in ons land terug. „Sassenheims Chr. Mannenkoor"Vivaldi, om reeds met haar volgende gaf in de Geref. Kerk een concert. uit Pergolese's Stabat Mater (waarin Niet alleen was door ziekte 'n kwart der leden afwezig, maar enige uren voor de aanvang bleek ook de diri gent Job de Vries door hoge korts uitgeschakeld. Zonder voorbereiding zijn twee Leidse vakstuderende jon gedames ingesprongen om de pro grammagaten in te vullen: Els Bon- gers als violiste en Ada v.d. Bent als begeleidend pianiste. Een daad, die door de honderden aanwezigen hoog gewaardeerd is, nog afgezien van de uitermate loffelijke kwaliteitsresulta ten. De medewerking van het „Huis vrouwenkoor", afd. Sassenheim on der Tilly Stenz bleef gehandhaafd Evenzo die van de altzangeres Rijk je Wolleswinkel. Het Sassenheims Mannenkoor pleegt zich in hoger sferen te be wegen uitdrukking bedoeld zon der de er vaak aan gegeven bijklank.' Zo hebben we ditmaal Hendrik An- driessen's „Christus stervende" niet leren kennen noch de Missa Qua- tuor Vocum van de belangwekkende. Zuidnederlandse tijdgenoot van Sweelinck, Carolus Luyton. We za gen daaraan, hoe Job de Vries over een fijne artistieke speurzin beschikt. Dit koor had werken van Haydn, Schubert, Mozart en Verdi inge studeerd maar bovendien moest de Alt-Rapsodie van Brahms vervallen. Muzikaliteit is bij wat Tilly Stenz onderneemt steeds gegarandeerd en haar leiding van haar (voor ons nieuwe) dameskoor bleek tot nobele, intelligente, verklankingen te hebben geleid. In Eece Panis van Schubert klonken de pianissimo's en de middenligging al voortreffelijk, in Mozarts Tantum Ergo zette zich ook de hoogte in een een aantal opmerkelijk goedgesteun- de stemmen. Na de pauze zijn de dames in muzikaal opgaande lijn van Latijn op Italiaans en Frans overgestapt in koren van Rossini en liederen, in kennelijk Napolitaanse stijl op Franse tekst, van Luigi Den- za. Vooral „Speranza" van Rossini moet indruk gemaakt hebben. Wat Denza maakt „pakt" door zijn leuke lichte beweeglijkheid en Tilly Stenz bewees ook in deze keuze haar goe de smaak. De naam Denza is bij ons niet ingeburgerd, maar wel zingen alle Nederlandse sweet sixteen ko ren" zijn Funiculi Fanicula! Ook hier zat Ada v.d. Bent geroutineerd aan de vleugel. Rijkje Wolleswinkel zong zich in tegen de zware akoestische druk van het kerkgebouw met een aria van de latere Verdi zich al aankondigt), frappant ingeleefd, haar mooi don kere alttimbre met zuidelijke gloed te overgieten, waarmee Ilandel's on sterfelijke Messiah-lijdensaria „He was despised" een sterke tegenstelling vormde door de gevoelige ingetogen heid van de soliste. Driemaal door haar echtgenoot Jonh Mostaert ideaal-orkestrerend begeleid: vak werk! Met de begeleiding van de plaatsgenoot en hoogverdienstelijke pianist Piet van Zoen vervolgde de alt haar programma-aandeel in de vermaarde Eurydice-aria van Gluck. Haar inlevingskracht werd ten over vloede duidelijk in de Daifla-aria van Saint-Saëns. Els Bongers en Ada v.d. Bent heb ben zich geweerd in Mozart's viool sonate in G en in het Scherzo en de Finale van een Sonatine van Dvo rak. De pianiste haalde, vlot door gaand, een egaal welluidend zingende toon uit de vleugel. De viooltoon, kon door de akoestische druk aanvanke lijk niet bloeien, maar er werd van lieverlee toch aanpassing gevonden, waarom Dvorak's vurig genomen mu- zikanteske finale het best van al een idee zou geven van een vergevor derd virtuoos kunnen. Zes boeketten bezegelden de «eg* van de zes uitvoerenden, waarna het raadslid Verschoor de dank kwam brengen namens de aanwezigen voor hetgeen cultureel en artistiek gebo den was op dit daadwerkelijk hoog staande concert, dat door ds. De Boer met gebed was ingeleid. JONGEN VAN ZESTIEN AAN WAPEN GEBOEID Een zeer jeugdige guerrilla-strij der werd afgelopen week tijdens ge vechten in de wildernis van de z.g. „zone-D" in Vietnam aangetroffen met de nek aan zijn machinegeweer geboeid. Dit hebben officieren van het Amerikaanse leger in Saigon beschaafd-beheerste j meegedeeld. De boei die door een zware ketting aan het wapen was verbonden, verhinderde de 15- of 16- jarige jongen zich terug te trekken tijdens een opmars van een com pagnie Amerikaanse parachutisten. De jongen werd door een granaat gedood. Het is bekend dat de Vietcong haar leden aan de wapens vastbindt als disciplinaire maatregel voor de gevallen waarin de soldaat zijn wa pen heeft verloren zich op eigen houtje wil terugtrekken. Het was echter de eerste maal dat Ameri kaanse officieren dergelijke kettin gen en boeien op een persconferen tie lieten zien. Zij zeiden voorts dat een andere jongen met een touw aan een boom was vastgebonden. Ook hij vond de dood. Het is lente. Ook in de paardenweretd en de eerste war me zonnestralen laten het bloed sneller door de aderen stromen. De Noord Vietnamese regering heeft de V.S. gisteren ervan beschul digd dat zij reeds meer gifgas en an dere giftige chemischem iddelen in Vietnam gaan gebruiken. De V.S. waren daar in 1965 mee begonnen en hadden daarna hel mobiele instituut voor ondenoefc van het Amerikaanse korps toot bacteriologische en chemische oor logvoering" van Japan naar Zuid- Vietnam overgebracht. Met behulp van „Westduitse militalristen" had oen de Amerikanen een aantal cen tra voor de produktie van .strijd gas,, in Vietnam getxmwd. In de Zuidvietnamese etad Da Nang is het vandaag tot een anti- Amerikaanse betoging gekomen, waaraan werd deelgenomen door on geveer 2.000 personen. De betogers droegen spandoeken mee waarop de verwijdering van de Zuidvietnamese regering werd geëist. Gisteravond maakten studenten zich meester van het radiostation ln Hoeé, verder naar het noorden, en zonden anti-Ameri kaanse programma's uit. In ons bericht van gisteren „Viet cong kreeg zware klappen" werd hel aantal slachtoffers onder de guerril lastrijders per abuis als 40 opgegeven. Hiervoor diende men te lezen: 460. Enorme brand in de stad Aken De Westduitse stad Aken, vlak bfl de Limburgse grens gelegen, is gis teren geteisterd door de zwaarste brand, die sedert het ednde van da oorlog in West - Duitsland heeft ge woed. Dertien brandweerkorpsen uit Aken en omgeving, in totaal 170 brandweerlieden tellende, hebben van gistermiddag twee uur tot van ochtend vroeg de brand bestreden, die woedde in de autobandenfabriek van Englebert Gisteren werden grote delen van de stad in inktzwarte duisternis gehuld. Op de plaats van de brand schoten vurige steekvlam men door de dikke zwarte rook, die normaal blussen onmogelijk maakte. Het vuur vond gretig voedsel in de zeer brandbare grondstoffen, welke in grote hoeveelheden waren opge slagen. Het ene gebouw na het an dere werd door het vuur aangetast en zakte in elkaar. Het personeel van 2100 man is door de brand werke loos Onder hen bevinden zich vele Nederlanders uit de grensstreek. De schade beloopt ln de miljoenen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15