EIDSCH DAGBLAD )ok Cals wil „afkoeling" Russische brief is één aanklacht tegen China voor agent Grote winst voor sociaal-democraten Als liberaal voel ik mij niet langer thuis in de V.V.D." ijericht 1 maart I860 DINSDAG 22 MAART 1966 No. 31827 ;t«ur: E. A. E. van Dishoeck Ldredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bU vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 'in raad over te nemen maatregelen orde in Amsterdam te handhaven (Van onze parlementaire redactie) (inister-president Cals heeft de Amsterdamse provo's opge- i om hun kritiek niet langer op ondemocratische manier te Tijdens een zeer rumoerige verkiezingsbijeenkomst van de y. in Amsterdam zei mr. Cals, dat de provo's al te vaak ge il zijn om zich op voorhand tegen de overheid te keren. er van uit, dat de overheid tegenpartij is en zich niet laat t door het algemeen belang. Daarmee geven zij blijk van een on- rratische instelling. De minister-president voegde er aan toe, dat gezagsondermijnende houding niet alleen bij de provo's voorkomt rook bij verscheidene dagbladen. Mr. Cals schaarde zich achter bur- iscussie tijd ens erkiezingsrede minister-president, die tijdens ïerkiezingsrede herhaaldelijk in raakte met her en der tus- publiek verspreide provo's verbaasd te zijn over de „onge- iceerde" wijze, waarop zijn za- ig in Valkenburg gedane uit- i de dagbladen waren geko- „Ik ben er op grond van inlich- overtuigd, dat bepaalde inlandse sensatiebladen contact gehad met Amsterdamse pro- aldus mr. Cals, „Het heeft me 5 verbaasd, dat dit zo plotse- in de belangstelling is komen te omdat het reeds in de dagen de tiende maart in de kranten i afkoelingsperiode en pleitte t komen aan alle vormen van ordever storingen in de stad. „Ordeversto- rende acties en onnodig lichamelijk geweld voor welk doel en onder wel se omstandigheden dan ook, zijn onver enigbaar met de spelregels van de democratische meningsvorming, zoals die in ons land en onze stad alge meen worden aanvaard", zeggen zij in een gisteravond uitgegeven ge meenschappelijk Veranderd Cals herinnerde ins aan het gesprek dat hij liddag met de buitenlandse ireniging had gehad en waarin woord „bewijzen" had vervan- *>r .sterke aanwijzingen". Hij de, dat hij „de buitenlandse r van had beschuldigd de Am use provo's aangezet te hebben werpen van de rookbommen, ebben geen moment gedacht, zonder het optreden van bui- ise persvertegenwoordigers jokbomen gegooid zouden zijn" mr. Cals. Met zijn kritiek op landse pers had mr. Cals willen wijzen op de gevaren, evenredige publiciteit van een ordeverstorende feiten" voor .tie zouden kunnen ople- „Zowel de pers, als de radio televisie dreigen daardoor een t beeld te geven van wat bij de rote meerderheid leeft en daar- ook, meestal onbewust, uitlok- werken voor onevenwichtige lie- mr. Cals zei bijzonder veel ring te hebben voor een be an de VARA om in de door ^ïeester Van Hall gevraagde af- feperiode terughoudendheid in itgeving te betrachten. Bespreken het slot van zijn betoog richt- hister-president zich geheel en 1 de provo's in de zaal: „Eén i me bijzonder lief zijn", zei melijk. dat we de problemen, t jeugd zo intens bezighouden ]k met elkaar zullen kunnen ken. Voor de jeugd zal dat niet Lkelijk zijn maar voor ons snen zal het nog veel moei- i". afloop van deze emotionele i ontstond er wat beroering zaal, want een deel van het waaronder een aantal leden dt boerenpartij onder aanvoering de heer Koekoek, bleken op een i te rekenen. Maar mr. Cals, i vermoeide indruk maakte snel de zaal. Ook het •bestuur voelde niets voor een Slechts door de lichten uit te 1 slaagde men er tenslotte in ooerige bezoekers naar buiten Fractieleiders fractieleiders in de gemeente- van Amsterdam zijn van me- nverwiild een einde moet De fractieleiders zijn ernstig ver ontrust over de emotionele sfeer in de stad, die al diverse malen tot ernstige incidenten heeft geleid. Zy doen een beroep op alle betrokkenen om medewerking te geven aan een volledig herstel van rust en veilig heid. De verklaring werd uitgegeven na tweeënhalf uur discussiëren. De fractievoorzitters onderschrijven de mening van de burgemeester, dat een afkoelingsperiode noodzakelijk is. Donderdagmiddag zullen zy met mr. Van Hall de te nemen maatregelen bespreken. Genoegde Het distriotsbestuur van de Com munistische Partij Nederland heeft burgemeester Van Hall gisteren te legrafisch ver2)ooht: de agenten, die zich hebben misdragen uit dienst te nemen en de commissaris, die de verantwoordelijkheid draagt, onmid- deljjk te schorsen Oer-provo Robert Jasper Groot- veld (33), die als tweede op de lijst „Provo" voor de gemeenteraadsver kiezingen staat, zal zich terugtrek ken. Hij is het volkomen met burge meester Van Hall eens. „Ik heb ge probeerd deze ontwikkeling tegen te gaan, maar het is een lawine, die niet meer is te stuiten", zegt hij. Wijkinspecteur J. Dekker (23) en zijn verloofde L. Post (20) die zaterdag middag aan het begin van het inci dent op de Prinsengracht in conflict en handgemeen met twee hoofd agenten kwamen, hebben via een ad vocaat bij de officier van Justitie een klacht over de behandeling door de politie ingediend. De heer Bermond (22), die door een klap met een gum miknuppel een lichte hersenschud ding heeft opgelopen, heeft burge meester Van Hall schriftelijk om ge noegdoening gevraagd. Vervolg pag. 2 ■fa Minister-president Cals tijdens de verkiezingsvergade ring van de KVP in Amsterdam, gisteravond. De Amsterdamse burgemeester mr. G. van Hall heeft veel bijvat ge kregen na zijn televisie-interview met Mies Bouwman van zaterdag avond. Veel loffelijke reacties ontvangt ook de Amster damse hoofdagent Wijnker voor zijn beheersing op zaterdagmid dag. In veel kranten heeft een foto gestaan, waarop de agent kalm voor een menigte jongelui uitloopt. Die foto heeft veel reac ties opgeroepen. Burgemeester Van Hall krijgt zowel schriftelijke als telefonische adhe siebetuigingen vanuit heel Neder land. De meeste briefschrijvers blijken het met het Amsterdamse politieoptreden geheel eens te zijn. Slechts drie meenden hun onte vredenheid over de Amsterdamse gezagdragers met schcldkannona- des te moeten onderstrepen, e 29-jarige hoofdagent Wijnker is door zijn beheerste optreden tij dens de provorel van afgelopen za terdag op de Prinsengracht met sympathiebetuigingen overstroomd. De hoofdagent was ondanks het feit, dat hij belaagd werd door een grote horde provocerende jon gelui, waarbij zijn pet in het ge woel achterbleef, uiterst rustig ge bleven en reageerde niet op de scheldwoorden, die men naar zijn hoofd slingerde. Zijn superieuren worden geregeld uit alle delen van het lang gebeld, waarbij men zijn waardering voor het politionele op treden wil uitspreken. Ook worden er geschenken afgele verd voor de agent, die hiervan echter niets wil weten. „Ik deed gewoon mijn plicht", zegt hij, „en dan kan zoiets ook voorkomen. Wel vind ik het geweldig zoveel steun te ontmoeten, dat geeft een politie man moed". Overleden aan brandwonden In het Bergwegziekenhuis in Rotterdam is de 37-jarige mevrouw A. M. Beije- Sijbe overleden aan de ernstige brandwonden, die ze dit weekeinde opliep. Zondagochtend raakten de kleren van mevrouw Beije in brand bij het aanmaken van de kachel. KOSMOS-113 GELANCEERD In de Sowjet-Unie is gisteren de Kosmos-113 gelanceerd. Doel: we tenschappelijk onderzoek van de ruimte. Het observatorium in Bo- chum West-Du itsland) sugge reerde gisteren, dat de Russen een satelliet in een baan gebracht had den om te trachten een rendez-vous en koppeling tot stand te brengen met de Kosmos-112, die verleden week donderdag gelanceerd werd. Er zijn aanmerkelijke verschillen vast gesteld tussen de 112 en de 113: in de hoek met de evenaar, in de hoog te, de tijd voor een omloop enz. In de Russische bekendmaking over de Kosmos-113 werd gezegd, dat de wetenschappelijke instrumenten aan boord normaal werken. Griep in Mexico 150 doden In de Mexicaanse staat Durango zijn de afgelopen zeventien dagen meer dan 150 mensen aan griep over leden. Dit is in de Mexicaanse hoofd stad bekendgemaakt. Verkiezingen in Finland overwinning opgeleverd voor de soci aal-democraten onder leiding van Rafael Paasio. Meer dan 85 pro cent van die kiezers heeft van het stemrecht gebruik gemaakt. Tien procent van de 2.8 miljoen kiesge rechtigden bracht voor de eerste maal zijn stem uit. Hoewel nog niet alle uitslagen bin nen zijn, wordt verwacht dat de so ciaal-democraten 55 van de 200 ze tels in het parlement zullen krijgen. In het vorige parlement bezetten zij 38 zetels. De linkse partijen zullen, naar men aanneemt, 104 zetels be zetten. In het vorige parlement had den de niet-socialistische partijen met 113 zetels de meerderheid. Vanochtend vroeg gaven alle par tijleiders de overwinning van de so ciaal-democraten toe. Premier Viro- lainen, voorzitter van de centrum partij wenste Paasio geluk in een tv-uitzending. Hij sprak de hoop uit dat zijn partij kan komen tot loyale oppositie. Peking bereidt bevolking voor op gewapend conflict met Moskou digd, hetgeen betekent dat zij winst noch verlies hebben gemaakt De grote verliezers waren volgens waar de conservatiev HT IEERBERI Westelijke wind et KNMI in De Bilt verwacht van tot morgenavond: half tot bewolkt met tijdelijk enige re- Overwegend matige wind uit fflke richtingen. Weinig veran- jt ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 23 MAART °P: 06.37 uur ronder: 18.58 uur. lep: 07.24 uur: onder: 20.25 u. [■•ter in Katwijk te 04.16 en UUr. Laagwater te 00.12 en dommer bestaat nit 18 pagina's Aan de vooravond van het volgers de Chinezen tegemoet zijn 23-ste congres van de communis tische partij der Sowjet-Unie, dat 29 maart in Moskou begint, heeft het Kremlin zich in een uit voerige brief gericht tot de zus terpartijen in de Oosteuropese landen. De brief is één lange aanklacht tegen communistisch- China, dat herhaalde pogingen van de Russische leiders om tot een gesprek te komen van de hand heeft gewezen en zijn be volking voorbereidt op een ge wapend conflict met de Sowjet- Unie. Bovengenoemde brief van 21 pa gina's die volgt op een geheim schrijven aan de partij-organisaties in de Sowjet-Unie zelf is gisteren gedeeltelijk gepubliceerd in het West- duitse blad „Die Welt", dat in Ham burg verschijnt. De brief, die nu in dc Oosteuropese partijleidingen wordt besproken, bevat aldus Die Welt bekende en onbekende feiten. Be kend zijn de aanvallen in de Chinese pers, waarin de Sowjet-Unie eenvou dig een militair, tegen China gericht samenspel met de Amerikanen voor dc voeten wordt geworpen. Nieuw zijn de mededelingen over de mate waarin Chroesjtsjow's op gekomen om het conflict by te leg gen. Brezjnew en Kosigin hebben de Chinezen onderhandelingen op het hoogste niveau voorgesteld, zy hebben ook voorgesteld dat Noord-Vietnam, China en de Sowjet-Unie gedrieën over de Vietnamese kwestie zouden confereren. Beide voorstellen zyn van de hand gewezen. In het stuk wordt nogmaals be vestigd dat Mao Tse-toeng in China zelf een grootscheepse agitatie laat voeren, waarin de bevolking wordt voorbereid op een oorlog met de Sow jet-Unie. De bewering, dat Moskou China's westelijke provincie Sinkiang wil bemachtigen, wordt daarbij steeds herhaald. China bereidt een wereldoorlog voor, herhalen de Russische brief schrijvers ook nu weer. Deze aan klacht, vindt Die Welt, wordt byna tegengesproken door de mededeling, dat de Chinezen, bij al hun „revo lutionaire agigatie", ir hun eigen op treden niettemin de uiterste voor zichtigheid tegenover het „imperia lisme" in acht nemen. Tot zover „Die Welt". Crisis in Peking Prof. D. S. Zogoria van de Colum bia universiteit heeft gisteren tegen over de commissie voor de betrek kingen met het buitenland van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat Communistisch-China op het ogen blik worstelt met de ernstigste crisis in de buitenlandse politiek in de ge schiedenis van het land en dat het waarschynlijk is, dat Peking door de druk van de Ver. Staten zijn koers tenslotte zal moeten verzachten. Prof. Zagoria zei verder dat „In China het protesterend gemompel van ontevredenheid over de politiek van Mao duidelijk hoorbaar is" en dat er „geloofwaardige berichten zyn dat de Chinese leiders steeds meer verdeeld raken over de buitenlandse politiek". Volgens prof Zagoria is het zeer waarschynlijk dat wij als Mao Tse- toeng sterft, een felle machtsstrijd in China zullen zien zoals na de dood van Stalin in de Sowjet-Unie. Een tweede getuige die voor de com missie verscheen, dr. C. Hinton van de George Washington universiteit, onderstreepte dat Peking vorig jaar grote nederlagen heeft geleden in de onderontwikkelde landen. Deze ne derlagen, zo zei hij, zijn zo ernstig geweest dat het niet onmogelijk is dat de Chinese buitenlandse politiek op de helling is zoals in de Sowjet- Unie is gebeurd na dt Cubaanse ra- kettencrisis. leidei PAASIO. der sociaal-democraten n, niet Het zal, zo neemt n gemakkelijk worden een nieuwe re gering te vormen nu de sociaal-de mocratische partij de grootste is ge worden. De meest voor de hand lig gende oplossing lykt een coalitie van sociaal-democraten en centrumpar ty. Sommige waarnemers hadden de verwachting uitgesproken dat de communisten wel deel zouden gaan uitmaken van een nieuwe regering, maar de verrassende overwinning van de sociaal-democraten maakt dat dit lang niet zeker is MEISJE VAN 17 GREEP INBREKER (Van onze Venlose correspondent) In Venlo kwam een inbreker van een koude kermis thuis door een meisje van 17 jaar. De man, een 19- jarige inwoner van Venlo was 's avonds aan de achterzyde een woning binnengedrongen. De doch ter des huizes, de 17-jarige Els Bak ker, hoorde gestommel en ging eens poolshoogte nemen. De inbreker voelde zich ontdekt en ging ei on- middelijk vandoor. Het meisje zette een achtervolging in en wist de in breker enkele straten verder te pak ken. Zy pakte de inbreker zo bard aan, dat leze zich gedwee aan zyn lange haren door het zwakke ge- slacht liet meeslepen naar de plaats van de inbraak. De man bekende daar meteen en liet zich vervolgens gewillig overleveren aan de politie, den onwel geworden. Aardbeving in Oeganda: reeds 79 doden Radioberichten uit het door een aardbeving getroffen westen van Oe ganda melden, dat het aantal doden in het gebied van B wam ba is geste gen tot 79. Br zyn nog zeven ver misten waarvan de dood niet is be vestigd. Bwamba ligt in het heuvel- gebied aan de voet van de berg Roe- wenzori. Overleg over c.a.o. ivil niet vlotten HOVENIERS WORDEN NU ONGEDULDIG Het overleg tussen de werkne mersbonden met de kring hoveniers van de Vereniging De Nederlands© Bloemistery over een nieuwe c.a.o., die op 1 januari jongstleden had moeten ingaan, wil niet erg vlotten. De werkgevers willen f 133,50 voor de eerste knechts betalen, f 126,- voor de vakarbeiders, f 122,50 voor geoefenden en f 120,- voor de onge schoolden. Verhoging van de vakan tie-toeslag tot zes procent wyzen zy De hoveniersafdelingen van de Al gemene Nederlandse Agrarische Be- cjyfsbond zyn een beetje ongeduldig geworden. Daarom wordt nu op plaatselyk niveau overleg gepleegd. Dat is volgens de A.N.AJ3. nooit zyn bedoeling geweest, maar nu biykt dat wat landelyk niet lukt plaatselyk wel slaagt meent de A.N.A.B. een van de plaatselyke summiere overeenkom sten aan zyn hoveniersleden als richtiyn te moeten geven. In de praktyk blykt nameiyk voor 23-ja- rigen en ouderen een loon te zyn overeengekomen van f 142,50 plus al lerlei toeslagen, vergoedingen en een tantieme van f 250.- per jaar, alsme- .en vakantietoeslag van zes pro cent. De door de A.tsT.A.B. als voor beeld genoemde plaatselyke over eenkomst is identiek aan de eisen de plaatselyke bestuurders van deze bond. „Mochten wy in de komende maan den nog op landelyk niveau met de hoveniers tot overeenstemming ko- dan zal in die c.a.o. niet al les verankerd kunnen worden wat reeds op plaatselyk niveau wordt overeengekomen", aldus de AJJ.A.B. in zyn bondsorgaan „Verenigt u". De N.V.V.-bond hoopt dan naast de goedgekeurde C.A.O. tevens de in de praktyk uitbetaalde lonen te kun nen vermelden. „Op die manier kan ook in 1966 een vakbond zyn „nuttige landeiyke functie" bUjven vervullen", aldus voegt de A.N.A.B.- scribent daaraan gekscherend toe. Drs. GRUYTERS: Drs. Gruyters (34) sinds okt. 1962 lid van de gemeenteraad van Amsterdam, zou na de verkiezingen (op 1 juni) fractievoorzitter in de gemeenteraad zyn geworden en hy werd ook genoemd als toekomstig wethouder van de hoofdstad. Dat gaat nu niet door. Hy heeft inmid dels zyn ontslag als gemeenteraads lid bij burgemeester mr. G. van Hall ingediend. De heer Gruyters heeft de vol gende korte verklaring gegeven: „Ik heb als lid bedankt omdat in de WD landelyk een dusdanige mate van conformiteit wordt geëist, dat ik my als liberaal in de VVD niet langer thuisvoel". De heer Gruyters weet nog niet wat hy nu gaat doen. „Daarover wil ik eerst nog een paar dagen nadenken". .Onhoffelijk" Mr. Toxopeus, liberale fractievoor zitter in de Tweede Kamer noemde gisteravond op een verkiezingsby- eenkomst van de WD in Amster dam, de wyze waarop drs. Gruyters heeft gemeend zich te kunnen ont trekken aan de huweiyksplech- tigheid in het Amsterdamse stad huis „hoogst onhoffeiyk". Dooi zich bovendien te scharen achter de brief van de 63 die de burgemeester ver antwoording willen laten afleggen over het optreden van de politie, wekte hy de indruk dat de WD het niet zo nauw neemt met hand haven van de openbare orde, zo zei Auto tegen boom: drie doden Op de Utrechtseweg tussen Rens- woude en Scherpenzeel botste gister middag een personenauto in volle vaart frontaal tegen een boom Van de drie inzittenden waren er twee op slag dood: de 61-jarige mevrouw Wagenaar uit Soest en haar 32-Ja- rige ongehuwde zoon. De heer Wa genaar sr. (61) werd in zorgwekken de toestano opgenomen in het zie kenhuis in Amersfoort en overleed gisteravond. Omtrent de oorzaak van het onge val tast de politie volkomen tn het duister. Op de rijbaan warer. geen rem- en slipsporen te zien, terwyi zich op dat moment ook geen ander verkeer op de weg bevond. Vermoe- dehjk heeft de heer Wagenaar sr. de auto bestuurd en is onder het ry- Toxopeus. „Ik moest en kon niet anders dan scherp reageren om het standpunt van de VVD duide- ïyk te maken", verklaarde hy. „Drs. Gruyters was in een positie, dat hy er op werd aangezien de gevoelens van de party te vertolken. Ik wil een discussie over de monarchie niet uitsluiten, maar ik heb het hem byzonder kwalyk genomen dat hy juist op dat moment heeft gespro ken, zoals hy sprak. In de politiek behoort men te weten wanneer men iets kan zeggen en wanneer men moet zwygen". Ofschoon de liberal© fractieleider duidelyk de meerderheid van de bezoekers op zyn hand kreeg had hy toch oppositie te verduren voor zyn kritiek op drs. Gruyters. Die oppositie kwam voornamelijk van de Amsterdamse jongeren. Advertentie (§uct ^Ite, teuwo In Mei l.l. is te Peking de eerste steen gelegd van een nieuwe R.-K kerk; het ge bouw zal 300 voet lang en 150 voet breed zijn, terwijl de to ren boven de hoogste gebou wen der Keizerlijke stad zal uitsteken. Heden Woensdag aan vaardde Dr. J. A. Boogaard het buitengewoon hooglee- raarsambt bij de geneeskun dige faculteit der Leidsche Hoogeschool in het groot auditorium van het gebouw der Academie, met een rede voering over: „de Anato misch-Physiologische rich ting in de hedendaagse ge* neeskunde".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1