Economische kraan lijkt overal dol gedraaid... DE STRAAT fusiefuiken staan nu wijd open Kerkdiensten Leiden en omgeving LEIDSCH DAGBLAD 011 DE ZEVEN VETTE JAREN HEEN rakkiug (Van onze financiële medewerker) eds duidelijker tekent het zich af dat West- ipa over de conjunctuurgolf heen is en een af- onvermijdelijk lijkt. Weliswaar hollen bestedingen nog wat door, maar in het bedrijfs- jen loopt het niet meer zo gesmeerd als sinds was voorgkomen. De zeven vette jaren zijn orbij, maar of er werkelijk magere jaren op zul- I volgen valt niet te zeggen. Daarover zijn de onomisten het nog lang niet eens. Wel is het in- At gerijpt dat de bestedingsdrang in de indu- lielanden zodanige vormen heeft aangenomen, lirdoor sommige economisten zeggen dat de kra tvan de economie dolgedraaid lijken te zijn. Tot iloe komt dit het duidelijkst tot uitdrukking op [kapitaalmarkten waar de klassieke vorm van de erschrijding van de conjunctuurtop, de rentestij- ig, zo langzamerhand benauwend wordt. Zware last voor huurders mnlndering van activiteiten op {{bied van onroerend goed is in lud één van de gevolgen van jortgezette stijging van het ren- i. Voor nieuwbouw door par- feren wordt hier en daar al een toor hypothecair krediet bere- van VA en wie zal zeggen het einde is. Voor degenen, die keren naar een eigen woning is jtiware last, die op de schouders genomen en voor instellingen ilzen laten bouwen voor verhuur leen gewaagde onderneming ge- 1. zeg een bedrag van f 50.000 men tegenwoordig niet zo heel taming meer, maar bij een ren- et van V/i moet met inbegrip nste lasten per jaar toch onge- 1 5500 aan huur worden gere- om aan de kosten te komen, mensen met een vast inko- is aan een dergelijke uitgave betrekkelijk woongenot niet te Betrekkelijk woongenot, i de nieuwbouwhuizen zijn door- van zodanige kwaliteit dat ionen er in een onverdeeld ge- pn is. Ten dele op kosten van de fiscus getwijfeld zou de gestegen ren al van veel meer invloed op wateringen van de industrie zijn werkt, als de fiscus niet een deel de last op de schouders gescho- ireeg. Afgezien van het feit dat «dragend kapitaal in het geheel te bekomen is, geven de onder- tórs er de voorkeur aan te wer- imet leenkapitaal, omdat de ren- kostenfactor in mindering van winst kan worden gebracht bij berekening van de vennootschaps- stag (47%). p zichzelf is het niet zo erg dat de us op deze wijze er toe bijdraagt de Investeringen nog enigermate men tegemoet treden aan de sty le bestedingsdrang. Veronderstel, hr gebeurd zou zijn als er tegen- de stijgende bestedingsmogelij k- jen van de bevolking, voortvloei- uit de loonsverhogingen, door omvangrijke investeringen geen foktieverruiming zou zijn ont- "n. Let wel, geen stijging van de Kewyorkse beurs naar elders? Newyorkse stock /exchange dl de plannen voor een nieuw tow van 50 miljoen dollar in 'ïork laten varen en is op zoek 'estigingsmogeiykheden buiten jkd. zo heeft de president var «urs, Keith Funston, bekendge Lr zijn reeds 10 mogelijke ttJmgsplaatsen in New Jersey, 1 in Hoboken en Weehawken, on- op hun bruikbaarheid. beurs heeft twee weken gele- gedreigd Manhattan te veria- toet het oog op de voorgestelde van de belasting op aan- «ïransacties, die deel uitmaakt net ingrijpende programma van ■jungherzieningen van de bur ge- van New York, John De basis van dit pro een stedelijke inkom- ^lasting, maar het houdt ook in inkomsten van de stad uit de ÏT °P aandelentransacties van 150 miljoen dollar zullen Jnnston heeft eerder deze maand *ard dat de verhoging een ver- nnS van de lasten zal betekenen miijoenen aandeelhouders la'ne tot Hawaii die gebruik York*1 ef^ectenbeurzen 411 arbeidsproduktiviteit, want had die gelijke tred gehouden met de inko mensstijging dan zou er thans geen centje pijn zijn in onze economie. Onverminderde kapitaalschaarste Op de kapitaalmarkt is echter al een heleboel pijn. De Amsterdamse effectenbeurs gaat hevig gebukt on der de kapitaalschaarste. De depres- van dien aard dat er geen hoop op verbetering in het voorjaar kan opbloeien. Tijdens de donkere bezet tingsjaren was er een populair lied van de Betuwe, die eens weer in bloei zou staan. De beursbengels, de ontspanningsclub van leden van de Vereniging voor de effectenhandel en beursbedienden, zouden een der gelijk lied over de kapitaalmarkt niet behoeven aan te heffen. De kapi taalschaarste, die feitelijk al direct na de oorlog optrad, houdt onver minderd aan. De achtergronden zijn al herhaal delijk geschetst: onvoldoende kapi taalvorming door de zware belasting druk op hogere inkomens en het op drogen van de kapitaalstroom uit het buitenland. Zolang aandelen Kon. Olie, Unilever, Philips en meer van dergelijke beurscoryfeëen werden weggekocht als broodjes bij de bak ker, werd onze kapitaalarmoede ge camoufleerd, maar sinds twee jaar doen de gevolgen van de fiscaliteit zich in toenemende mate gelden, om dat het buitenland het verworven be zit tegen haast elke prijs wil terug sturen. Zwakke kapitaalmarkt Het nieuw gevormde spaarkapitaal dat voor belegging in aandelen in aanmerking komt is evenwel onvol doende om het buitenlandse aanbod te kunnen absorberen, laat staan dat er geld beschikbaar zou zfjn voor omvangrijke kapitaalmissies. Philips heeft de situatie op de ka pitaalmarkt al dusdanig zwak geacht dat het niet raadzaam werd geoor deeld om de koers van het aandeel onder druk te laten zetten door het aanbod van stockdividenden, dat on getwijfeld zou zijn losgekomen als de gebruikelijke uitkering van 5% aandelen zou zijn gegeven. Hoewel Philips ondanks een recente lening in Zwitserland zelf het geld best kan gebruiken, werd tot verhoging van het contante dividen besloten om een pleister op de wonde te leg gen en te voorkomen dat de beurs het hoofd er bi] zou laten hangen. Niet meer op eigen kracht werken Andere bedrijven die de deur van de kapitaalmarkt vergrendeld zien, bunnen op eigen kracht niet het in vesteringsprogramma uitvoeren dat uitgevoerd zou moeten worden om gereed te zijn voor de bij een con junctuurteruggang in hevigheid toe nemende concurrentiestrijd. Met ver eende krachten moet getracht wor den het hoofd boven water te hou den en het gevolg is dat de fusie fuiken allerwegen zijn uitgezet en wijd openstaan. In de afgelopen week was het grootste nieuws van het fusiefront de omstandigheid dat Vereenigde Touw- fabrieken en Apeldoomse Nettenfa- brieken in eikaars netten verstrikt raken. Vorige week was het Konink lijk Zout, die het met Kempensche Zink op een akkoord gooide. Daar tussendoor zijn er allerlei kleinere bedrijven die hutje bij mutje doen. Evenals de samensmelting van de werven De Schelde en Rotter- damsche Droogdok Mij met Moto- renfabriek Thomassen en de haast ontelbare andere fusies, die er in de afgelopen maanden tot stand zijn ge komen is er alles wat op fusiege- bied de klok slaat van zuiver natio nale betekenis. In Europees verband Werkelijk Europese samenwerking in de on dernemers wereld van allure is er groeiende tussen de twee be langrijke staalconcerns uit het Ruhr- id en Hoogovens. Dat is een heel belangrijke ontwikkeling, want Hoog ovens wordt er door verzekerd van de bezetting van een deel der over capaciteit welk noodzakelijkerwijze zou ontstaan bij de uitvoering van omvangrijke investeringspro gramma, terwijl bovendien de belan gen van het Ruhrgebied gekoppeld worden aan die van IJmuiden. Daar door wordt internationaal de positie der samenwerkende bedrijven ver sterkt als het in de „Europese Ge meenschap voor kolen en staal" eens net zo zou gaan spannen als in de EEG. Voor de Duitse staalindustrieën Hosch en Dortmund Horder Hut ten Union is het samengaan met IJmuiden van bijzondere betekenis, omdat zy daardoor verlost worden van de noodzaak zelf omvangrijke bedragen te investeren voor een „sprong naar de kust". Hoogovens en staalbedrijven kun nen zich het dure transport van grondstoffen naar ver van de aan- voerhavens gelegen streken niet lan ger permitteren. Het Hosch-concern kan nu de uit afschrijvingen be schikbaar komende bedragen voor investeringen in apparatuur voor de verwerking van het in IJmuiden ge walste staal en het daar vervaardig de blik. Op die manier wast de ene hand de andere en het zou te wensen zyn sr in Europees verband meer van dergelijke clubs gevormd zouden wor den. Daarbij zou tevens op hulp van de fiscus moeten worden gerekend, die op het ogenblik door het belas ten van zichtbaar wordende interne reserves vaak een niet te overbrug gen hinderpaal blykt als door een heid macht wordt geschapen. Omwenteling in de koopvaardij Ook in de koopvaardij is het nood zakelijk dat de fisfcus de redidlings- boei toewerpt door faciliteiten, welke aanpassing aan de nieuwe tijd mo gelijk moeten maken. In het deze week verschenen jaarverslag van de Stoomvaart Mij. „Nederland" is er op gewezen dat het complex van maatregelen ter verbetering van de rentabiliteit en het behoud van het concurrentievermogen van de vloot grote investeringen vereist. Op de kapitaalmarkt behoeft niet te worden aangeklopt, zodat de rederij moet roeien met de riemen die zij heeft en dat is alleen mogelijk als de fiscus buiten boord blijft. In de koopvaardij vindt een ware omwenteling plaats in de wijze van laden en lossen, welke enorme be sparingen op arbeids- en havenkos- ten mogelijk moet maken. Geheel nieuwe vervoersmethodes stellen nieuwe eisen aan de havenoutillage en Rijkswaterstaat zal er samen met de gemeentelijke havenautoriteiten op bedacht moeten zijn dat de Ne derlandse havens berekend zijn voor de nieuwe taak. Enorme investering is noodzakelijk Overal in de wereld wordt er aan gewerkt de havens geschikt te ma ken voor de steeds groter wordende tank- en vrachtschepen. Vaartuigen tot 200.000 ton worden allang niet meer als de maximale grootte be schouwd. De Sjah van Iran heeft deze week in de Perzische golf een gigantisch laadstation voor tankbo- te<n in bedrijf gesteld. Aan de vaste wal was de bouw voor een dergelijk station niet mogelijk, zodat het op een eiland voor de kust kwam, waar heen de olie via een massale buis leiding heen wordt gepompt. De investering was zo iets in de orde van grootte van 300 miljoen gulden en dat voor èèn, zij het om vangrijke, haveninstallatie. Ook in Nederland zijn op dit gebied kolossale investeringen nodig. Waar zal echter het kapitaal vandaan komen, als de overheid de inkomens zodanig afroomt dat vermogensvor ming taboe is en de beschikbaar ko mende belastinggelden in de eerste plaats worden bestemd voor de ver groting van alle, behalve de kapitaal uitgaven. Veertien dagen geleden, toen ik op deze plaats schreef over „Christus wandelt langs de straten", was het nog niet te voorzien, dat er aanleiding zou zijn om zo kort daarna over de straat apart en nadruk kelijk iets e zeggen. Ik ach de zaterdagse „Woord- (en) van Bezinning" zinvol wanneer ze enige belangrijke of opzienbarende dingen uit het le ven van de afgelopen week iets nauwkeuriger bezien, er diepte in aanbrengen, bepaalde lijnen eruit doortrekken en (voor ieder verstaanbaar hopelijk) met de bijbel verbinden. Dit alles over wegend, acht ik het noodzake lijk vandaag over „De straat" te schrijven. Van overoude tijden is de straat in dorp of stad belang rijk geweest. Dat bemerken we aan de veelheid van uitdrukkin gen, die met de straat samen hangen: Je kunt iemand over de straat brengen, een gezin wordt soms uit huis op straat gezet, een door zijn werkgever ontsla gene komt op straat te staan, in bepaalde kleding of toestand kun je nu eenmaal niet over straat gaan. Er zijn nog talloze verbindingen, waarvan ik slechts een enkele noem: de straat kan geschonden wotden, de straat is vrij, op straat wordt soms ge predikt, je had straatzangers en er is straathandel. Wanneer je het over de straat hebt, kun je de verkeersruimte bedoelen of meer de huizen die er langs staan, ja zelfs de mensen van die huizen vatten we soms met „de hele straat" samen. Het blijkt, dat de straat reeds heel lang en intens sociale en economische betekenis had. Bij tijden kreeg de straat 00'. poli tieke betekenis. Als jongen maakte ik in de late twintiger jaren en in de jaren '30 relletjes mee vanwege de werkeloosheid en later nog rond het opkomen WOORD VAN BEZINNING van de N.S.B. Uit andere lan den weten we van straatge vechten en straatrevolutie. Dezer dagen is er in Neder land veel te doen over de straat en de straatgebeurtenissen op 10 maart in Amsterdam by het prinselijk huweiyk. Ik spreek uitsluitend over mezelf, beslist niet vanuit mijn beroepsgroep of namens de kerk waartoe ik behoor, wanneer ik stel het een misseiyke en on-Ne- derlandse zaak te vinden de hu- wehjksdag van een jong paar te verstoren. Er wordt gelachen om de traditie in Staphorst rond een huweiyk, waaraan het dorp geen goedkeuring kan geven. Maar rond het huweiyk op 10 maart was niet eens traditie in het spel, het was zo maar een gevoel van onbehagen, mis schien nog meer de zin om by alles, ook by dit, wat „te rot zooien". „Maar", zo wordt misschien gezegd, „dit was toch geen pri- vé-huwleyk slechts, het gaat het gehele volk aan". Juist, doch vanuit republikeinse visie kan dit straatrumoer niet verdedigd worden. Je mag in Nederland republikeins denken, maar niet daarby de straat danig annex eren. En wanneer een groep van meer dan zestig intellectuelen en semi-intellectuelen een brief schryft naar aanleiding van het optreden van de politie en dan vraagt of de status van de bur gemeester als hoofd der politie geen wijziging behoeft, dan vraag ik me alleen af wat in Frankrijk of Oostenrijk gedaan zou worden wanneer een optocht met de President der republiek in het middelpunt door monar chisten op soortgehjke wijze be groet en begeleid werd. Ik ver moed, dat dan eerst recht van optreden der politie gesproken moest worden! Dat de democratie erbij ter sprake gebracht wordt, lykt me nog de ergste misvatting. Want we bedoelen toch zeker de par lementaire democratie en daar by past niet, dat we op straat de dingen uitzoeken. Wat men dezer dagen verstaat onder de mocratie met vrije meningsui ting, is meer anarchie Ik meen dat hier niet slechts de grondslagen der democratie in gevaar zijn. In de Teleac- cursus „Samenleven nu en mor gen" ging het op het eind over bedreigde democratie en be dreigde humaniteit. Dat wijst tn.i. zonder meer heen naar de diepere werkelykheid van het mens-zyn. Leefruimte wordt ons geschonken, zélf heb ik die nodig en ik gun ze ook een an der. Dat is het wat de bybel verstaat onder liefde tot de naaste. Het gaat hierby niet om sen timentaliteit, maar om een con creet respecteren van de ander ook by verschil van mening; om samen een geordend geheel te vormen, dat juist by verschil lend inzicht zo boeiend kan zyn. De rook van de bommetjes is het ergste niet, die rook is al lang opgetrokken. Maar het gaat om de menseiykheid en de menswaardigheid. Zeker in Ne derland zyn dit beseffen, die met de bijbel en het christelijk geloof samenhangen. (Advertentie) Van der WERFF HUBRECHT Postbus 446, Amsterdam-C Telefoon: 020-222032' Beursoverzicht no. 397 GOUDWAARDEN Zondag 20 maart Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: 10 u ds. P. Kloek. Hooglandse Kerk: Wegens restaura tie geen dienst. Marekerk: 10.30 u ds. J. M. D. van den Berg; 5 u ds. L. Kievit. Oosterkerk: 10 u ds. J. Groot. Bethlehemkerk: 10 u ds. Joh. Poort. Maraivthakerk: 10.30 u ds. H. J. van Achterberg. Bevrijdingskerk: 9 u ds. H. Bouter; 7 u dr. P. L. Schoonheim. Konlngskerk: 10 u ds. L. Kievit. Vredes'kerk10 u ds. J. de Wit. Ver. Vrijz. Herv. (Leidse Volkshuls) 10.30 u ds. P. J. Barnouw te Den Haag. Eglise Wa-llomne: 10.30 u ds. Ph. De- bu te Rotterdam. Acad. Ziekenhuis: 10 u ds. J. Maas- Dlaconessenhuis: 10.30 uur ds. J. Spoelstra te Boskoop. Geref. Kerk. Zuiderkerk: 10 u ds. Kronemeijer; 5 u ds. Bovenberg. Petraikerk: 10 u ds. Bovenberg; 5 u dr. Vlijm: 7 u ds. W. Bakker te Kat wijk aan Zee (dienst voor belangstel lenden). Oude Vestkerk: 10 u dr. Vlijm; 5 u ds Haverkamp. Maranathakerk9 u ds. Haverkamp; 5 u dr. Dronkert. Bevrijdingskerk: 10.30 u ds. Haver kamp; 5 u ds. Kronemeijer. Groenhoven: 10 u dr. Dronkert. Jeugdhaven De Mirt: 10 u Ouderen- dienst dhr. De Jong. Cbr. Geref. Kerk: 10 en 5 u dr. W. H. Velema. DooDsvez. Gem.: 10.30 u ds. H. van Bilderbeek. Geref. Kerk (vrijgem.): 10 en 5 uur ds J v d. Haar. Nieuw Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): 9.45 en 4 u dienst (donderdag 7.45 u dienst) Vril Kat» 'Vreewijkstraat 19): 10 30 u gez. H. Mis. Oud Kat* k (Zw. Singel 50) 9.45 u Hoosmis: 5 u Vespers (woens dag 9 30 uur H. Mis). Rem Gem.: 10.30 u ds. L. van Os (N.P.B.). Evang. Luth. Gem.: 10.15 u mej. mr. M. N. Riemers te Amsterdam. Evang. Ohr. Gemeenschap (Middel stegracht 3)10 en 5 u dhr. Dlkkes. Christian Science (Steenschuur 6) 10.30 u dienst. Leger des Heils: 10 uur Helllglngs- samenkomst; 6.45 u Openluchtsamen komst Gangetje; 7.30 u Verlossingssa menkomst o.l.v. brig, en mevT. J. H. Drent je. Baptlstengem.: 10 en 5 u ds. K. Reillng te Hengelo (dinsdag 7.30 uur bidstond) Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst (dinsdag 8 uur stud. Van Vliet). Aarlamlerveen Herv. Gem.: 10 u ds. M. H. Boogert; 6.30 u ds. M. Ha- nemaaijer te Alphen a/d Rijn. Geref Kerk: 9.30 en 7 u ds. J. F. W. Erd- mann. Ohr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords; 2.30 u dr. H. Velema te Lelden. Alphen aan den Rijn Herv. Gem., Adn-entskerk, Julianaetr.: 10 u ds. M. Hanemaaijer; 6.30 u ds. P. A. Lefe- ber. Kruiskerk, Gouwsluls: 10 u ds. W. VerwelfOpstandlngskerk10 u ds. P. A. Lefeber; 6.30 u ds M. H. Boogert te Aarlanderveen. Geb. Nabij. Jeugd- kapel: 10 u dhr. J. J. van Peteeem; 5 u Jongerendlenst. Martha-Stichting: 10.30 u ds. J H. Bogers te Alohen. Oudshoomseweg Wllk I: 10 u ds. G. Cadée; 7 u dhr Ad. Booven te Drie bergen. Wilk IT. Slonsfcerk: 9.30 en 6 30 u ds ,H. Koudstaal. Wijk TH. Ge bouw Onderweg: 10 u ds. Nutbev te Alohen a/d RHn. Geref. Kerk, Mara nathakerk, Raadhulsstr.: 10 uur ds. Schuring: 5 u ds Westerveld. Salva- torlkerk, W de Zwijgerlaan- 10 uur ds Westerveld; 6.30 u ds. Schuring. Alphen-Noord. Goede Herderkerk: 10 en 6 30 u dr. F. H. von Meyenfeldt te Hilversum. Geref. Kerk (vrlieem.l: 9 30 u leesdlenst; 5 u ds H. Scholte. Chr. Geref Kerk: 9.30 en 5 u ds. R Kok. Oud GerefGem.: 9.30 en 4 uur leesdiensten Rem. Geref. Gem geen dienst. Baotistengem.: 10 en 6.30 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Hen'. Gem.: 9 30 en 6 u ds. W. A. S. Laurense. Geref. Ge meente: 9.30 en 6 u ds. F. Harinck. POLITIEKE ROOKBOMMETJES (Van onze parlementaire redactie) De communistische fractievoorzitter Bakker heeft deze week in de Tweede Kamer geprobeerd 't drei gende verlies van zyn party te ke ren door 'n frontale aanval op het regeringsbeleid rondom het huwe iyk van de Kroonprinses. De C.P.N., die sinds het moment, diat Prins Claus in het nieuws kwam, een de monstratieve onverschilligheid ten toon spreidde en zelfs niet eens meedeed, toen er over de huwe- lykswet werd gestemd, staat nog al duidelyk op verlies by de ver kiezingen voor de provinciale sta ten, die volgende week worden ge houden. Door dit gebrek aan belangstelling liggen de Amsterdamse rookbom menwerpers politiek dichter by de „pacifisten" dan by de communis ten. Maar nu de discussie voort duurt is de C.P.N. er op uit om alsnog een standpunt in te nemen, de provo's binnen en buiten Am sterdam moeten weten dat ze ook by de C.P.N. welkom zyn. Zeldzaam De heer Bakker mag niet mopperen over het resultaat van zyn aanval. De overgrote meerderheid heeft zyn verzoek om de minister-pre sident vragen te mogen stellen over het beleid weliswaar afgewe zen, maar daardoor kan de heer Bakker nu met een schyn van re delijkheid beweren, dat hU te kort gedaan is in zyn rechten als volksvertegenwoordiger. Het komt byna nooit voor, dat een parlementslid geen gelegenheid krygt om een minister in het open baar een paar al of niet pitti ge vragen te stellen. Zoiets wordt beschouwd als een van de parle mentaire grondrechten. Vragen Door Bakkers tactiek en de reactie van de Kamer zijn er vlak voor sluitingstyd nog een paar politie ke rookbommetj es geworpen. Niet naar het prinselyk bruidspaar, maar naar minister-president Cals, die nu het etiket heeft gekregen van iemand, die liever niet wil vertellen, hoe het precies zit met het jonkheerschap van Prins Claus, het woordje „von" dat nu toch „van" moet worden, het wapen van de nieuwe prins, zyn stan daard en zyn grootkruis. Cals heeft daarvoor een begro tingswijziging ingediend en die is nog niet goedgekeurd. De heer Bakker kon zich hier tegen weer verweren met de opmerking dat het zeker nog een maand duurt voor het zover is. Dan is het onderwerp niet actueel meer. Eigeniyk bedoel de hy: dan zijn de verkiezingen allang voorby. Want zowel voor- en tegenstanders dachten bij dit alles natuuriyk in de eerste plaats aan de verkiezingen, die volgende week worden gehouden. De com munisten geen wind in de zeilen geven en geen verdeeldheid in eigen ryen aanmoedigen, dat zullen zo ongeveer de gedachten zyn ge weest. Gescoord Of de heer Bakker dit soort vragen wilde stellen is niet zeker, wel waarschynlyk want het politieke- optreden had mevrouw Brautigam al (schriftelyk) aan de orde ge steld. En twee keer vragen stellen over hetzelfde onderwerp is geen gewoonte. V erki ezingen De kamermeerderheid heeft zich te gen de communistische stunt po gen te verweren met het argument, dat er over het beleid toch wel ge sproken kan worden als de Kamer binnenkort gaat pratei over de kosten van het huwelijk. Premier Op het eerste gezicht heeft de meer derheid een succesje behaald, maar wie nog eens kykt ziet, dat de heer Bakker toch een aardig puntje heeft gescoord. Hy heeft niet al leen laten zien, dat zyn party het huwelijk wel degelijk belangrijk vindt, hy kan ook nog jammeren over discriminatie van de commu nisten. En hy kan bovendien be weren, dat het beleid een openbare discussie blykbaar niet kan ver dragen. Waarschynlyk was de monarchie beter gediend met een pittige ver dediging van mr. Cals ln de Twee de Kamer dan met dit uitstel tot over een maand. Maar het is r gezegd: alleen staatslieden denken aan de volgende generatie, politici komen niet verder dan de volgen de verkiezingen. Er in ons parle ment overheersen de politici, voor al als de verkiezingen voor de deur staan. Bodegraven Herv. Gem.: 10 u ds. Balke; 5 u ds. Den Hartogh; 6.30 u ds. C. A. van Harten. Bethlehemkerk, Nieuwerbrug: 9.30 u ds. Van Harten; 6.30 u ds. den Hartogh. Geref. Kerk: n 6.30 u ds. R. v. d. Berg. Geref. Kerk (vrijgem.): 9.30 uur leesdlenst; 3.30 u ds. H. Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 u leesdlenst (dinsdag 7.15 u ds. Chr. van Dam te Werkendam). Evang. Luth. Kerk: 9 u ds. B. G, te Winkel. Evang.krlng: 10 u eredienst; 6.45 u dhr. Th. Dtkikes te Lelden. Boskoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. de Leeuw; 6.30 u ds. W. L. HelJ- mans. Rem. Kerk: 10 u ds. A. Hoff- Visser te Den Bosch. Chr. Ger. Kerk: 9.30 en 4,30 u ds. L. Floor te Nleuw- Vernnep. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst. Geref. Kerk: 9 en 5 ds. J. Spoelstra. Hazerswoude Herv. Gem 9.3 6.30 u ds G. Jonkers. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Brink. Jeugdkapel .Leeuwensteln 10 uur. Belnsdorp: 10 uur ds. J. L. Keyzer te Abbenes. Ge ref. Kerk: 10 en 5 u ds. J. D. A. de Zwart te Bennebroek. Chr. Ger. Kerk: 10 en 5 u ds W. van Dijk. Evangeli satie-samenkomst (Haven 50) evang. G. Mik te Umulden (donderdagavond 8 uur ln gebouw Haven 50. evang. J. Zijlstra te Gouda). Hoogmade Herv. Gem.: 10 u ds. Fred. J. Broeyer. Katwijk aan den Rijn Herv. Gem. Dorpskerk: 10 u ds. J. P. Katwijk aan Zee: 5.45 Roon te J ds. H, S. J. Kalff te Bennebroek (Jeugddienst) Kapel Nwe Duinweg: 10 en 6.30 u ds. A. Baas. Gym .lokaal school Nardsstr.: 10 30 u ds, Jac. de Vos te Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 u ds. A. C. van Beek: 5 u ds. F. Pijlman te Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Herv. Gem.. Nwe Kerk: 10 u ds. Bouman (Openb. bel 6 11 ds. De Vos Oude Kerk: 10 u ds Hagen (OB); 6 u ds. Vroeglndewey (OB) Ichtuskerk: 10 u ds. Vink (OB); 5 u ds A. VIietstra te Waarder. Hulp kerk Hoornes: 10 u ds. Boer; 6 u ds. Hagen Gr. v. Pr .school: 10 uur ds. Zeeshospltlum: 6.45 Geref. Kerk. Voorstraat: ds. Pijlman (OB); 5 u ds. Bak ker; Plet Hein laan10 u ds. Bakker (OB); 5 u ds. Van Beek. Ohr. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. van der Etn. Geref. Kerk (vrijgem.)8.30 en 7 u da. J. Keizer te Brouwershaven; 10.30 en 5 u ds. Breen. Geref. Gem.: 10 en 5 u leesdlenst. Geref. Gem. In Ned.: 10 en 5 u Leesdlenst. Koudekerk aan den Ri|n Herv. Gem.: 10 en 7 u ds. Quak. Geref Kerk: 10 en 7 u ds. Makklnga. leiderdorp Herv. Gem.: 10 uur dhr J. v d Hoek; 6 30 u ds. J. P. Honnef Kerkzaal Zijlkwartier: 6.30 u dhr. J. v. d. Hoek. Gebouw: 10 uur Jeugctkerk. Geref. Kerk: 10 u ds. J. van Drie; 6.30 uur ds. F. Mlnnema. Kerkzaal Zijlkwartier10.30 u da. Mln nema; 5 u ds. Van Drie. Ver. Vrijz. Herv, Gebouw Lindelaan 12a: 7 u ds. Jacobs te Den Haag. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. M Hoekstra te Oegstgeest; 7 u nm ds. Wapenaar (Jeugddienst). Ge ref. Kerk: 9.30 en 7 u ds. Baaljens Llsse Herv. Gem.. Grote Kerk: 10 u ds. W. Oost te Vijfhulzen; 7 u ds W. E. Steenbeek te Ingen (Jeugd dienst). Helv.kapel: 10 u ds. S. Kool stra Geref Kerk: 10.30 u ds. Van Wijk; 5 u ds. Te Winkel. Ohr. Geref Kerk: 10 u leesdlenst; 7 u ds. J. P Geels. Geref Gem.: 10 en 4 u ds. W Suyker. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 u leesdiensten. Ned. Prot Bond: 10.30 u ds. S. M. A. Daalder te Haarlem. NI 6.30 9.30 en 6.30 u ds. M. Hlensch. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u dhr. J. van Leeuwen. Rem. Geref. Gem.: 10 u ds. T. Mayer. Oegstgeest Herv. Gem.. Groene Kerk: 10.30 u ds W. G. Meljerlng te Voorschoten. Pauluskerk10 u ds. J. Irik; 7 u ds. W. E. Verdonk. Vrijz. Hen-.: 10.30 u ds. D. T Los te Poor- tugaal. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. Meyer. Geref Kerk (vrijgem.): 8.30 en 3 uur ds. F. de Vries. Nleuwveen Herv. Gem 9.30 u ds Wapenaar te Lelmulden; 6 30 u ds. N. den Oudsten te Utrecht. Cref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds C. Augustijn te Am sterdam. Noord wijk aan Zee Herv. Gem.: 10 u ds. D. Keurling. De Rank: 5 u ds. Kloek te Lelden. Sole Mlo: 10 u ds. A. L. Lapré. Geref. Kerk: 10 u ds. H. A. van Bottenburg; 5 u ds. W. Dek ker. Herv. Ger Evang., VGLO-school, Schoolstr. 2: 10 uur ds. G. van der Kamp te Den Haag: 7 u ds. H. G Abma te Gouda. Noordwyk-BLnnen Herv. Gem.: 10 u ds. A. van den Hout te Utrecht; 7 u ds. H. J. Bogers te Alphen aan den R\jn. Geref. Kerk: 9.30 u ds. W. Dekker: 5 u ds. B, Bouma. Van den •rghstichtlng11 u ds. Van der Lln- n te Rljnsburg. Ned. Prot. Bond: geen dienst. N'oordwijkerhout Hen'. Gem.: 10 ds. A. H. Smits; 7 u Geref. dienst uitgaande van de Ger. Kerk te Noord- wijk; 7 u De Zllk (aula R.K. Mela- Jeasahool) ds. A. H. Smits. Oude Wetering Herv. Gem 9.30 ds. Lelleman. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u ds. Kr. Smit te Voorschoten. Rem. Geref. Gem.: 10 u dr. A. W. Cramer. R(|nsaterwoude Herv. Gem.: 10.30 u ds. Llndenburg te Ter Aar; 7 u dhr. E. Bouman te Katwijk aan Zee. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u Dienst des Woords 2.15 u ds. R. Kok te Alphen aan den Rijn. Rijnsburg Herv. Gem., Grote Kerk 10 u kand. Bamihoorn te Llsse; 5 u ds. M C. Groene woud, Bethelkerk: 10 u ds. M. C. Groenewoud; 5 u kand. Geref. Kerk: 10 en 5 u ds. G.deVrles Geref Kerk. Petralkerk: 950 u ds. v. d. Lin de; 5 u ds. T. Spllker te Utrecht, Ra- penburgkerk9.30 u ds. T. Spllker; 5 u ds. Bljleveld. Maranathakerk: 9.30 u ds. Bljleveld; 5 u ds. v. d. Linde. Sassenhelm Herv. Gem.: 9 en 1050 u ds. W. H. Walvaart; 7 u ds. D. Keunlng te Noord wijk aan Zee (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 u ds. J. D. te Winkel: 5 u ds. P. D. Kuiper. Ohr. Geref. Kerk: 10.30 en 5 u ds. L. S. den Boer. Ned. Prot Bond: 10.30 u ds. G J. van Hartesveld. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 u ds. D. Lekkerkerker. Ger. Kerk: 10 en 5 u ds. K. Vegter te Oegstgeeet. Geref. Kerk (vrllgem.): 10 en 5 uur prof. H. J. Schilder. Voorhout Herv. Gem.: 10 u ds. Oskamp. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u ds. van der Geest; 7 u ds. Saraber Hrilp en Heil: 10 u ds Zijl stra Rijndilk: 10 u ds. Saraber Geref. Kerk: 9. 10.30 en 5 u ds Modderaar. Geref Kerk (vrijgem.)10 en 5 uur ds. W. G. de Vries te Groningen. Waddlnxveen Herv. Gem.: 9.30 u ds J. R. Cuperus: 6.30 u ds. J. Ver wellus. Bethel: 9.30 u ds H G Ab- te Gouda; 11.30 u ds. P Fader. Maleise dienst ïmmanuëlkerk9 30 u Haarlem; 7 u ds. F D. Emous te Den Haae. Geref. Kerk: 9. 10.30 en 6 30 u ds. B Koekkoek. Rem. Geref. Kerk: geen dienst. Ohr. Afge scheiden Gem.: 9.30 en 5 u ds. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 u ds. Aolbers te Oegstgeest (Jeugd dienst): 7 tl ds. H. Walvaart te Sas senhelm. Wassenaar Herv. Gem., Dorps kerk: 10 u vie. R. Steenstra; 7 u ds. J. A. G. van Zanten. Kieviet-kerk: 9 u jeugdkerk; 10 u prof. dr. H. Berkhof te Lelden. Devlerhuls: 10 15 u ds J. A. G. van Zanten. Doroscentrum10 uur jeugdkerk. Geref. Kerk. Bloemcamo- laan: 10 en 5 u ds. E. Plllman. Z111- laan: 10 en 5 u ds. A. Vos te Bnam. Ned Prot. Bond, L. Kertcdam: 10.30 u ds. D. A. Werner, Johannahttls: 10.30 u ds. D. Tlalsma te Arnhem. Herv. Geref. Evang., Dorpshuls: 10 u C. J. Kestlng te Dlrksland; 7 uur ds. L. Vroeglndewey te Delft. Wonbrugge Herv. Gem.: 9.30 en 6 30 u ds. Kempenaar. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u drs. Sohlpuers te A'dam. Ned. Prot. Bond: 7 u (O Raedthuys) ds. Van MuMem te Rotterdam. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 ti ds. F de Jonge: 7 u nm. ds. J. C. 3. Bronsgeest. Geref Kerk: 9.30 en 7 u ds. H. G, A. Melnders, Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 u ds. C. L. v. d. Broeck (bidstond voor het gewas); 6.30 uur ds. C. L. v. d. Broeck. Geref. Kerk:: 10 en 6.30 u de. R. A. Fllnterman te Den Haag. Rem. Geref. Gem.: 10 u C. Ohr. Dulnker te Rotterdam. STADSGEHOORZAAL Tel. 01710—31704 'n Gastvrij huis in Leiden 23 maart 1966 aanvang 20 uur een enig CONCERT van het BOEDAPESTER ZIGEUNERORKEST o.l.v. primas JOZFER PECSI. Pryzen der plaatsen f4.-, f5.- en f 6.-. Plaatsbespreking maan dag, dinsdag en woensdag a.s. van 2 tot 4 uur. Dagelyks by de firma Bender, Hogewoerd, Leiden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9