veroordeelt optreden cabaretier V oor j aarsstemming de Leidse veemarkt N0URILAX „Onnodig gekwetst" Prof. Strömgren een half jaar gasthoogleraar te Leiden Wegens roofoverval drie jaar geëist Reclame voor eigen gemeente *00 *00 „Differentiatie onderwijs groter J^TERDag 19 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD Op propaganda-avond in Leiden Feest Antoniusparochie louwpastoor J. Commandeur 25 jaar priester Gruyters. „De heer Gruyters mag er als liberaal uiteraard een eigen me ning op na houden, maar in de ar tistieke vormgeving, in de politieke tactiek zo men wil, is hij te kort geschoten", aldus de heer Vonhoff. ,Van een ingreep in de persoon lijke vrijheid van het Amsterdamse gemeenteraadslid is geen sprake ge weest". De heer Vonhoff had wat deze kwestie betreft kritiek op de critici, omdat volgens hem de me ning van het dagelijks bestuur wel degelijk gesteld mag worden naast die van de heer Gruyters. Een liberaal forum bestaande uit drs. Th. H. Joekes, mr. A. van Vuure, dr. E. Nordlohne, mr. M. J. van Emde Boas, ir. F. Wagen- vaker en de heer H. J. L. Vonhoff, heeft vrijwel unaniem in zeer scherpe bewoordingen het cabaretprogramma afgekeurd, dat gis teravond tijdens een propagandabijeenkomst van de V.V.D. in Leiden door Gerard Cox werd gebracht. De forumleden waren van oordeel, dat de grenzen van moraal en fat soen hier ver werden overschreden en dat er op deze avond onnodig werd gekwetst. Zij spraken dit oordeel uit nadat er uit de zaal de bUeen- komst werd gehouden in de foyer Tan de Stadsgehoorzaal om com- mentaar was gevraagd op het optre den van de cabaretier. Gerard Cox maakte tijdens zijn optreden aan het begin van deze pro paganda-avond enkele grapjes, die jonder meer beledigend voor het ko ningshuis waren. Hij dreef in zijn 'iWJes vooral de spot met Prinses Beatrix en met Prinses Christina. 81 Een enkeling, de vragensteller, ver liet gedurende Coxs optreden demon- jtratief de zaal Het forumlid Vonhoff verklaarde liter met nadruk, dat de VVD zich jij partij achter de monarchie stelt, i althans zolang deze monarchie wordt i («dragen door het Huis van Oranje Kwestie-Gruyters Eerder op de avond was de heer rj ïonhoff, ook naar aanleiding van vraag, ingegaan op de kwestie- Drees-provo's Op deze forumavond werd ook het manifest van de 63 aan de orde ge steld. De heer Vonhoff, die van een staatsrechterlijk en een emotioneel probleem sprak, achtte het moment, waarop het request werd ingediend, verkeerd gekozen. Wat de ordeverstoringen op 10 maart betreft, deze werden door het forum ten zeerste afgekeurd. „Het gooien met bommen en op het an dere wijze verstoren van de open bare orde niet alleen door jonge ren, maar ook door Drees-provo's valt niet goed te praten". Voorts werd op deze avond gedis cussieerd over het imag van de VVD bij de jongeren. „Teveel wordt de VVD vereenzelvigd met het libera lisme van een eeuw gelden". Zo was de mening van het forum. Advertentie <5>at£, gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer Desiree Juwelier v d WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote Keuze Op het graveren kunt wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. GEEN OPHALEN VAN EXTRA HUISVUIL In de komende weken zal geen extra huisvuil worden opgehaald. Op dinsdag 12 april begint men weer. Een deel van de binnenstad en de omgeving van de Oude Vest zijn dan aan de beurt. Voortaan voor „vaste" leerstoel glosse" bezetting Bij K.B. is prof. dr. B. G. Strömgren, hoogleraar aan het Insti tute for Advanced Studies in Princeton, USA, benoemd tot ge woon gast-hoogleraar in Leiden in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen voor het tijdvak van I april tot 1 oktober van dit jaar, om onderwijs te geven in de sterrenkunde. Prof. Strömgren. die in 1908 in Go tenborg (Zweden) is geboren, stu deerde de sterrekunde aan de univer- Tafelzilver voor prinselijk paar nog bij „Begeer" De diireotie van de „Koninklijke Van Kempen en Begeer" heeft ver klaard, dat het tafelzilver van het nationale huwelij ksgeschenk voor Prinses Beatrix en Prins Claus nog niet aan het Hof is afgeleverd en compleet in haar kluis ligt. Berichten uit Duitsland, volgens welke een Keulse verzamelaar en deskundige op het gebied van tafel zilver, Glaub, van een met het Hof geliëerd persoon een der couverts voor zijn verzameling in bruikleen heeft gekregen, berusten derhalve op een misversband, aldus deze ver klaring. Gebleken is, dat een fuctionaris van „Begeer", buiten medeweten van de directie, aan de Duitse ver zamelaar een proefmodel van drie delen had uitgeleend. Toen dit de directie donderdag ter ore kwam, heeft zij uiteraard meteen maatrege len genomen om de modellen terug te halen, hetgeen dezelfde dag nog is geschied. il j Bouwpastoor N. J. Commandeur 1) van de Antoniusparochie in Lei- ra-Zuidwest is woensdag 25 jaar eD priester. Hoewel de bepalingen voor vasten de laatste jaren aanzien- zijn verzacht is het in rooms- dholieke kringen nog steeds ge- raikelijk, dat festiviteiten naar Ia- datum worden verschoven. Daar- wordt het feest van pastoor Co- aandeur gevierd op zondag 17 april, j toneer na een mis van dankbaar- 5 'keid om kwart voor tien de vereni- li i togen om één uur de jubilaris zullen oldigen in „Het Honk" aan de tooseveltlaan. De parochianen zijn en half uur later welkom. Nicolaas Johannes Commandeur lit het Noordhollandse plaatsje Ou- lorpwerd op 23 maart 1941 tot pries- gewijd in het oude klooster van Franciscaner Minderbroeders in 7 fleert. Een jaar later na de af- van zijn theologische stu- die - kreeg hij zijn eerste taak als gw nissiepredikant met als standplaats üeuwe Niedorp. Dat duurde 'twee laar tot hij in 1944 als kapelaan lelft werd geplaatst. Meteen zat hij over zijn oren in het verzet, wat hem op gevangen zitten in Delft en Rotterdam kwam te staan. Gelukkig «reikte hij ongedeerd de bevrijding, ttama hij zich onmiddellijk inzette "oor de zielzorg van N.S.B.-ers en SAl indere getineerden in het Armenta- rium in Delft. Kort daarna werd hij •ens landelijk geestelijk adviseur ran de bond van Zuivelhandelaren, ïelke functie hij tot de dag van J «ndaag is blijven vervullen. Ook toen hij in 1952 kemleider voor de ■middenstand werd in Utrecht. Ook oen hij reserve aalmoezenier bij de kndmacht werd. En ook nog toen hij in augustus 1961 met veel ver ten in Leiden-zuidwest werd inge- kald als de nieuwe pastoor van de Intonius-parochie-in-opbouw. Door tjn opgeruimdheid en jovialiteit *on hij snel de sympathie van velen. Hij werd geestelijk adviseur van de S1" Voetbalvereniging Docos en de R.K. Harmonie. De drukte en spanningen, ffJI' <he aan het werk van de bouwpas- ij-* toor zijn verbonden, werden hem Wffben te veel. Een lichamelijke inzin- ,^tog waarschuwde hem het wat kal- aan te doen. Even nam hij deze *aarschuwing ter harte, toen slokte fijn werk hem weer op. En over a enkele weken zal hij het middelpunt tin van het dubbele feest, dat de jAntoniusparochie staat te wachten; inzegening en ingebruikneming van de nieuwe kerk en het zilveren priesterfeest van de bouwpastoor. Advertentie H I S WA 11e internationale watersport en kampeertentoonstelling schepen in alle prijsklassen tenten in velerlei variëteiten gepavoiseerde boten-schouw accessoires en toebehoren *n voorproefje van uw vakantie 18 t/m 27 maart NIEUWE Hamsterdam siteit van Kopenhagen, waar hij in 1938 benoemd werd tot hoogleraar. Tevens was hij directeur van het Ob servatorium van die universiteit. In 1951 aanvaardde hij een professoraat aan de universiteit van Chicago. Se dert 1957 is hij als hoogleraar verbon den aan het Institute for Advanced Studies te Princeton. Prof. Strömgren heeft gastprofes- soraten in vele landen vervuld, is lid van verscheidene akademies van we tenschappen, w.o. de Koninklijke Ne derlandse Akademie van Wetenschap pen, en werd vele malen in zijn ge boorteland en elders onderscheiden. Van 1948 tot 1952 was prof. Ström gren secretaris-generaal van de In ternationale Astronomische Unie. Het werk van deze geleerde ligt op gebie den waarvoor zowel op de Leidse Sterrenwacht als ook elders, grote belangstelling bestaat. Prof. Strömgren zal gedurende en kele maanden te Leiden werkzaam zyn. Hij bezet dan de leerstoel van prof. dr. L. Woltjer, welke stoel in het vervolg gebruikt zal worden een wisselende bezetting. Voor de rechtbank in Den Bosch hebben donderdag twee inwo ners van Geldrop terechtgestaan, die ervan worden beschuldigd op 23 december j.l. als politiemannen verkleed onder Nuenen een roofoverval te hebben gepleegd op een chauffeur van de ODA- fabrieken uit Sint Oedenrode, die in een auto een geldbedrag van 25.000 gulden vervoerde. GANGSTERFILM CALVIJNMUSEUM In Rotterdam is opgericht de stich ting „Het Calvijnmuseum", die zich ten doel stelt „het oprichten en in standhouden van een Calvijnmu seum, dat de geschiedenis van Cal- vyn, van het calvinisme in Neder land en van het calvinisme In de wereld (speciaal het Nederlandse aandeel in de verbreiding ervan) op aanschouwelijke wijze in beeld wil brengen. Voorzitter van het stichtingsbe stuur is de hervormde predikant ds J. van der Haar. In verschillende andere landen bestaat reeds een dergelijk museum. Het waren een 29-jarige huisschil der en zijn neef een 27-jarige gla- zenzetter, die beiden nog niet eerder met de Justitie in aanraking waren geweest. Zij verkeerden beide in zor gelijke financiële omstandigheden. Toen de glazenzetter op de televisie een gangsterfilm had gezien, was by hem het initiatief geboren. De mannen huurden in Eindhoven wat toneelkleding die hun het uiterlijk van rijkspolitiemannen gaf, leenden een auto en reden in de richting van Nuenen. Daar passeerde kort daar na de chauffeur van de ODA-fabrie- ken met zyn geldtransport. Hy werd door de „politiemannen" aangehou den die hem sommeerden te stoppen en onder bedreiging met een ouder wets Duits luchtpistool commandeer den ze hem het geld af te geven. Zij openden de deuren van de auto en haalden beide geldkistjes eruit. De chauffeur moest ook zyn contact sleuteltje afgeven. Zijn auto werd in het struikgewas langs de berm ge duwd. In volle vaart verdwenen de overvallers. Bij een familielid heb ben zy de buit eerst in een schuur onder zakken cement verstopt. Kort daarna hebben zij die weer opge haald, een deel bij zich gestoken en het overige bij een kanaal in de grond begraven. De politie, die mannen nog dezelfde avond arres teerde, heeft daar niets gevonden. Volgens de verdachten zouden be woners van het naburige woonwa genkamp iets gemerkt kunnen heb ben en het geld hebben meegeno men. Uit het voorlichtingsrapport bleek dat de glazenzetter onder zorgelijke omstandigheden is opgegroeid. Vier jaar geleden is hij getrouwd en nu had hfj de zorg voor vrouw en vier kinderen. De huisschilder kwam uit een gezin met acht kinderen. HU had geen gewoon lager onderwys ge volgd en kon lezen noch schrijven. Beide verdachten waren werkloos. De officier van Justitie, mr. J. Do- ny eiste tegen beiden drie jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest. De rechtbank heeft de zaak tegen de glazenzetter terugverwezen naar de rechter-commissaris voor het doen uitbrengen van een psychia trisch rapport. In de andere zaak volgt het von nis op 31 maart. DIENSTENVELOPPEN ZIJN VERDWENEN ^oorJzee-QpIaate! Na de dienstenvelop- pen. met uitzondering m. m GEMEENTE voor het rijk, zijn verdwe- |^ir] K AT WIJ K nen en de Francotyp- frankeermachines ook in de gemeentelijke huishou ding hun intrede hebben gedaan, biedt dit voor de gemeentebesturen en -in stellingen voor het eerst de gelegenheid om voor eigen stad o[ dorp recla me te maken. In deze re clame beschikt de ene ge meente over meer anta- UIT sie dan de andere. Zo heeft b, de ge- GEMEENTE RIJNSBURG meente Katwijk deze mo gelijkheid aangegrepen om een verantwoord stukje ..public relations" te bedrijven. Op brieven, die men van het gemeen tehuis ontvangt, kan men sinds kort lezen: Ge meente Katwijk - Noord- KATWUK AAN ZEE 22. VI .64 FR 7441 ZEG HET MET BLOEMEN HUMSBURG 19. VI .64 Rijnsburg zoekt het en terecht in de bloe men. Op de enveloppe, die deze gemeente ge bruikt, staat te lezen ..Zeg het met bloemen uit ge meente Rijnsburg" Het Leidse gemeentebestuur LEIDEN 22 IX .65 i eenta LEIDEN voert op zijn brieven het Leidse wapen, welk voorbeeld ook door vele gemeentelijke diensten is overgenomen. LNEDERIANDI |CENTJ FR 7375 INEDERIANJDJ ICEN1J FR 10767 Voor alle gemeenten bestaat de mogelijkheid om hierin op welk moment ook verandering in aan te brengen. Boeiende lezing voor Leidse huisvrouwen De leden van de Afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hebben gisteren in de Leidse Stadsgehoorzaal een fijne middag gehad. Dit is vooral te dan ken aan mevr. M. Boone-Van Til burg, presidente van de afdeling Brielle, die een boeiende en geani meerde lezing hield over Zeeland. Mevr. Boone, die vele jaren in Zeeland woonde, vertelde de Leidse huisvrouwen veel over haar jeugd. Zeeland, dat pas de laatste jaren uit een zekere isolement is bevrijd, streeft thans naar toerismebevorde- ring. Dank zy de goede verbindings wegen is het voor een ieder mogelijk zonder lange omwegen de Zeeuwse eilanden te bezoeken. Veel vertelde mevr. Boone over de laatste wereldoorlog en de eeuwige stryd tegen het water. Zeeland verschilt thans wat de jongeren betreft niet zoveel met andere provincies, deze interessante lezing, sprak me vrouw W. H. van Dam-Nederhoed een dankwoord tot haar collega uit Brielle. Advertentie werkt zacht en zeker bij verstoppingsproblemen lil 95 Onderwijsforum in Leiden Het onderwijs zal in de toekomst worden gekenmerkt door een steeds grotere differentiatie. Het onderwijs moet zich meer en meer aan passen aan de leerlingen met hun verschillende belangstelling, hun verschillende intelligentie en hun verschillend leertempo. Dat is de verwachting van drs. C. van der Zwet van het Christelijke Pedago gisch Centrum in Voorburg, die zitting had in een vijf mans forum, dat gisteravond in het Leidse Museum voor Volkenkunde praatte over de essentiële verschillen tussen Daltononderwijs, Montessorironderwijs gedifferentieerd klassikaal onderwijs en de ouderwetse school". Dat gebeurde op initiatief van de Leidse Vereniging voor Pedagogiek. In het forum hadden zitting drs. C. van der Zwet, de heer J. H. M. Reijs van het Haags Montessori-ly- ceum, de heer D. L. Hage, hoofd van een Dalton-ulo in Den Haag, de heer J. J. van Riesen, gemeenteiyk Hoopvolle vooruitzichten (Van een deskundige medewerker) De eerste indrukken van de gisteren gehouden Leidse veemarkt waren aanmerkelijk beter, dan tot dusver dit jaar het geval Is geweest. Alle sec toren kwamen met goede aanvoeren voor de dag en men had ook niet te klagen over het marktbezoek. Hoewel het nog wat vroeg in het jaar is om van voorjaar te kunnen spreken en regen en wind gisteren nog de overhand hadden, was er toch reeds duidelyk een voorjaarsstemming waar te nemen. Met het voorjaar voor de deur en in de verwachting dat het mond- en klauwzeer mogelijk spoedig zal zyn overwonnen, zijn de vooruitzichten dan ook wel iets hoopvoller. Behoudens in de sectoren wolvee en gebruiksvee, die weinig verandering boden, had de handel over het geheel genomen een beter en vlugger verloop met weinig prysverandcring. Met ruim 500 dieren meer dan verleden week bedroeg de totale aanvoer 1517 dieren. Gebruiksvee Kerkelijk Leveu NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (toez.) R. J van de Hoef te Hlerden te Vtn- keveen A. Klein Kranenburg te Hoe- veliaken te Zeist J. Vutjst, secre taris Herv. Jeugdraad te Voorburg. Aangenomen naar Beverwijk-Heems kerk (ln overleg met de vereniging - - van vrijzinnig hervormden te Bever- Het bestuur meent, dat de oprichting wyk en omstreken) R. van 't Linden- ervan ln Nederland een grote, tot hout te Lekkerkerk. Bedankt voor Eist heden bestaande leemte opvult. <D->. G. Broere te Dlnteloord. Zowel de afdeling melk- en kalf- koeien als die van de vare-koeien waren met ruime tot grote aanvoe ren vertegenwoordigd. Wegens het koude en natte weer is de belangstel ling echter nog niet groot. Voor bei de diersoorten verliep de handel dan ook kalm tot matig by een iets ge drukte stemming en de dieren wa ren zeker niet duurder. De aanvoer van vare-koeien bestond hoofdzake- lyk uit middenklasse dieren, het geen in de notering tot uitdrukking komt. Notering: melk- en kalfkoeien van f1000 tot f1275, en f1400; beste kwaliteiten tot plm. f 1550; vare- koeien van f 725 tot f 1000 en f 1375. Jongvee Weinig aanvoer en nog een gerin ge belangstelling bij een kalme han del. Notering: pinken van f 400 tot f550 en f675; graskalveren van f 225 tot f 375 en f 450. Vette koeien Deze afdeling gaf ook een grote aanvoer te zien, maar er was een goede vraag. Mede als gevolg van de naar verhouding ruime aanvoer van goede kwaliteiten had de han del een vlug verloop en was de af deling vroeg geruimd. Hoewel de pry zen van vette koeien iets sty ver kwamen te liggen konden die van wege het ruimere aanbod niet wor- Iden opgetrokken. Worstkoeien en slachtstieren, waarvan er weinig worden aange boden, waren duurder. Notering in kg. geslacht gewicht: vette koeien van f 3.40 tot f4 en f4.40; luxe dieren tot plm. f3.60 a f3.70 en zelfs hoger; slachtstieren van f4.20 tot f4.50; worstkoeien van f3.40 tot f3.60. Vette kalveren Ondanks de goede en ruime aan voer had de handel een vry vlot verloop en werden alle dieren ge plaatst. Hoewel de afzet voor export in de achter ons liggende week niet aan de verwachtingen heeft voldaan, waardoor zoals overal elders de pry- zen iets daalden, waren de aanko pen en de vooruitzichten nu weer gericht op een beperkte export mo- geiykheid naar Italië aan het be gin van de komende week. Notering per kg levend gewicht: van f2.40 tot f2.70 en f2.85; enkele prima dieren tot f3. Nuchtere kalveren Normaal voor de tyd van het jaar, ook nu weer een goede aanvoer. By een goede vraag naar slachtnuka's, had de handel een redeiyk tot goed en pryshoudend verloop. Geen aan bod van mestkalveren, derhalve hiervan geen pryzen. Notering: slachtnuka's van fl.3 tot fl.5g per kg levend gewicht. Wol vee Hoewel nog steeds ver beneden normaal, was de aanvoer op deze afdeling toch aanmerkelyk groter dan voorgaande weken. Daar de af zet voor export nog geen mogeiyk- heden biedt, bestaat er nog weinig animo voor slachtdieren met gevolg dat de handel ln vette schapen en lammeren een stug en traag verloop bleef houden. Door de tydeiyke toe name van het verbruik van nuchter- kalfsvlees, is de binnenlandse vraag naar lamsvlees iets afgeremd, waar door de pryzen gedrukt en van vette schapen zelfs iets lager waren. De overhouders voor de weiderij verliep by het ruime aanbod ook Iets min der willig. Notering: vette schapen van f90 tot f105 en f115; vette lammeren van f90 tot f 100 en f115; enkele prima overhouders voor de weidery tot f120; fokschapen met 1 lam van f140 tot f160; fokschapen met 2 lammeren van f200 tot f240. Varkens (buiten de markt) De handel in varkens voor fok- en mesterij had in de afgelopen week by een vry krap aanbod en een goede vraag een goed pryshou dend verloop. Vooral naar biggen van goede en zwaardere kwaliteit was er een behoorhjk goede vraag en bleven deze dieren onverminderd duur. De handel in slachtvarkens daar entegen, hoewel beter dan verleden week, bleef een matig ve rloop hou den. De opheffing van het vervoers- verbod voor het Oosten en Zuiden des lands, had hier in het westen een verruiming van het aanbod tot gevolg. Hoewel de pryzen van verle den week niet houdbaar waren en zoals in de verwachting lag iets op liepen, vertoonde dit weekeinde toch weer een tendens tot iets lagere pry zen. Pryzen: drachtige zeugen van plm. f325 tot f450; schrammen van plm. f85 tot f115; biggen van plm. f60 tot f65 en f72; lichte slacht varkens van plm. f2.08 tot f2.12 per kg levend gewicht; siachtzeugen van plm. f 1.60 tot fl.70 per kg le vend gewicht. inspecteur van het onderwys in Lei den en de heer H. C. Ipenburg, hoofd vglo in Leiden. Na een drie tal korte inleidingen over aspecten van de verschillende onderwysvor- men beantwoordde het forum onder leiding van de heer Van der Riesen vragen. Drs. Van der Zwet ging in zyn inleiding na wat de fundamen tele achtergronden zyn van alle po gingen om het onderwys te vernieu wen. Hy verduideUjkte zyn ideeën door een simpele vergehjking te trekken tussen de „voeding" en de „opvoeding", althans wat werkwyze betreft. Drs. Van der Zwet kwam daarby tot de slotsom, dat onderwys en de vernieuwing ervan gericht zyn op een verrijking van de per- soonlykheid van de leerling en die leerlingen willen stimuleren ln het zich eigen maken van dat, wat de ouderen hen aan kuituur willen overdragen. Waar het om gaat in de onderwysvemieuwing was naar de mening van drs. Van der Zwet: „Hoe kunnen wy er beter dan tot nu toe voorzorgen dat de waardevolle ele menten in de leerstof door de leer ling worden opgenomen?" Toekomst Als ouders er by de wet toe wor den gedwongen hun kinderen naar school te sturen dan acht lk het een plicht van de school die kinderen dat mee te geven, wat zy nodig hebben voor hun toekomst", was één van de uitspraken van drs. Van der Zwet, die verder van mening was dat on derwys er op gericht moet zyn door middel van het „werkehjk beleven" de leerstof op te nemen in de per- sooniykheid van de leerling te bevor deren. De heer Reys gaf een beknop te uiteenzetting van de grondslagen en werkwyzen van het Montessori- systeem, waarby hy pleitte vooi een overdragen van de cultuur ln een vorm waarby het kind centraal staat. Het in Nederland ongeveer 40-jaar bestaande Dalton-systeem werd in het kort belicht door de heer Hage, waarna de aanwezigen ln een dis cussie nader ingingen op enkele on- derwysproblemen. Daarby kwamen ter sprake de taak en de opvattingen van het on derwijzend personeel, het doorschui ven van minder begaafde kinderen naar byvoorbeeld Montessori-«mder- wys en de verschillen in de bespro ken onderwijsvormen. Nog een keer „Rooie Sien" Het Amsterdamse Volkstoneel on der directie van Bepple Nooy geeft op donderdagavond 24 maart, op veler verzoek, nog één opvoering van „Rooie Sien". De (afscheids) voorstelling zal plaats hebben in de Leidse Schouw burg.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3