Meer dan opiniepeiling... Toch nog verkiezingsstrijd Discussie over huwelijk „C.D.U." hersenschim „Provo's hard aanpakken HAAGSE AGENDA STEM BIJ STATENVERKIEZINGEN HEEFT EEN DUBBEL GEWICHT Voor samenstelling Senaat LEU)sen DAGBLAD De tegenstrijdige berichtgeving uit Indonesië, waarop de we reld gedurende de laatste we ken is getrakteerd, is een duidelijk gevolg van president Soekamo's krampachtige pogingen om een on afwendbare ontwikkeling toch nog te keren. Elke presidentiële ruk aan de rem wekte de indruk, dat het tenslotte toch allemaal by het oude zou blijven. Dat dit na de jongste berichten niet waarschijnlijk meer is, en dat er rich, zij het schoksge wijze. een verandering voltrekt, vloeit vooral voort uit de belangwek kende frontverandering van de stu denten, voorheen Soekamo's beste hulptroepen, op wier bijval hij al tijd kon rekenen. Een tijdlang is Indonesië'» presldent-voor-het-le ven erin geslaagd de aankomende intellectuelen te imponeren met zijn filosofische slagzinnen. Maar de kri tische zin van deze jongeren bleek toch sterker ontwikkeld te zijn dan de president heeft vermoed. Nu ple gen studenten de steden te bewo nen en dus hebben zij van het be gin af aan niet alleen te maken ge had met leuzen, maar ook met de harde praktijk van het leven. Op het platteland ziet de bevolking im mers altijd nog wel een uitweg om door bebouwing van een klein stukje grond de honger buiten de deur te houden. Men is daar tot op zekere hoogte onafhankelijk van de stij gende prijzen. In de steden ligt het anders. De snel oplopende kosten van levensonderhoud en de onmoge lijkheid zich op andere wijze dan via de winkels van levensmiddelen te voorzien confronteerde de studen- tenmasa's met de feitelijke resulta ten van Soekamo's regime. Een met waardeloze munten gevulde porte monnee scherpt het denk- en on derscheidingsvermogen. Vooral na de mislukte rode staatsgreep van eind september Jl. bleken de studen ten minder volgzaam dan voordien. Gesteund door de legerleiding ga ven zij tekenen van ontevredenheid over Soekamo's beheer. Met name minister Soebandrio van Buiten landse Zaken en de derde vice-pre mier Saleh werden, onder de ver denking handlangers van Peking te zijn, het mikpunt van aanvallen. Soekamo's toom over deze onge dachte ongehoorzaamheid bleef zon der uitwerking. Militairen en stu denten waren dat was voor ieder een duidelijk in opstand geko men en wensten zich niet langer klakkeloos neer te leggen bij de pre sidentiële uitspraken. Was de mis lukte staatsgreep voor de president .slechts een rimpeling in de oceaan van de Indonesische revolutie", studenten dachten er kennelijk an ders over. De PKI had driemaal gepoogd de macht te grijpen, (resp. in 1926, 1948 en 1965), nu was het welletjes. Als „president" heeft Soe- kamo afgedaan, als „symbool" zal hij wellicht nog worden getolereerd zolang hij nuttige diensten kan be wijzen bij het bewaren van de een heid. Als gevolg van de gebeurtenis sen op de tiende maart is de uiterst slaperige verkiezingsstrijd vlak voor sluitingstijd toch nog enig leven Ingeblazen. Er is ge beurd. wat vele politici zo graag wilden vermijden: de monarchie is wél een onderwerp voor de verkiezingsstrijd geworden. Niet in de officiële party propaganda, de folders, de affiches, maar wel in de schermutselingen, die de laatste dagen hier en daar zijn uitgebroken. De vraag of een be paalde partij of een bepaalde po liticus, voor of tegen de monar chie la en hoe hij oordeelt over de Amsterdamse nozemrellen schijnt opeens van beslissend be lang te zijn. Door deze ontwikkeling heb ben de statenverkiezingen als graadmeter voor het oordeel over het kabinet-Cals aan waarde in geboet. Een paar maanden ge leden nog leken de verkiezingen van 23 maart een unieke politie ke enquête. Het was de eerste en misschien de beste gelegenheid om na te gaan of de formidabele zwenking in de landspolitiek, die met het optreden van mr. Cals c.s. gepaard ging, werkelijk op de volkswil steunde. De gemeen teraadsverkiezingen in Juni aan staande zijn van nature minder geschikt als opiniepeiling bo vendien zijn dan de Kamerver kiezingen al weer veel dichterbij. Maar met het naderen van de 23ste maart werd dit aspect van de statenverkiezingen steeds on- De discussie over het huwelijk en alles wat daarmee samen hangt heeft dit nadeel niet. Voor het eerst sinds jaren is er nu een bijzonder duidelijk punt. Maar het is een punt waarover som mige partijen, vooral de V.V.D. en de P.v.d.A. verdeeld zijn. Het MtMitfmiiiNUiiiiiiiHnuitinniiiimiiiniiiniiiiiHinHiiiHiiimiiiiiHiiiiiiiiüiiiiiniiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiitiiHUiH belangrijker. Niet alleen werd het regeringsbeleid weinig con creter dan het in de laatste troonrede was, ook de oppositie kwam niet erg uit de verf. Na tuurlijk zijn de hoogte van de belastingen en de staatszorg voor de gemeenschapsvoorzienin gen belangrijke politieke onder werpen maar ze hebben het nadeel, dat ze zich moeilijk laten concretiseren en dus weinig mensen in beweging brengen. Met een ontroerende zorg schrij ven nu alle politieke partijen over schoner water, betere wegen en meer recreatie. Maar de po litieke duidelijkheid wordt er niet erg door bevorderd. Alle partijen immers blijken zich voor deze nuttige zaken in te span is opvallend, dat deze partijen zo lang mogelijk hebben gezwe gen over de probleempjes, die zich bij de nadering van het hu welijk ontwikkelden. Maar het viel ook op, dat de uitlatingen toen zij eenmaal waren gevallen tot nieuwe onduidelijkheden leidden. Bij alle duidelijkheid is er dus veel onduidelijkheid. De laatste prognoses voorspellen toenemen de belangstelling voor de boe ren. de christelijk-historischen en de pacifisten. Wie zegt, dat deze belangstelling meer met emotionele en irrationele over wegingen samenhangt dan met zakelijke is vermoedelijk niet ver van de waarheid. Over de belangstelling voor de Boerenpartij kan men kort zijn: het is een weerspiegeling van de rancunes en frusta ties die in een snel veranderende maatschappij nu eenmaal niet uit kunnen blijven. Maar met de sympathie voor de P.S.P. ligt het anders. De on duidelijkheid van de P.v.d.A. over de monarchie en de pogin gen van deze partij om de dis cussie als „niet actueel" in de hoek te schuiven zal ongetwij feld heel wat niet-pacifistische socialisten bij wijze van protest op de P.S.P. laten stemmen. De winst van de P.S.P. bij de deze week gehouden gemeenteraads verkiezing in Spijkenisse is mis schien een voorbode. Ook de toenemende sympathie voor de C.H.U. hangt met het huwelijk van de Kroonprinses samen. Natuurlijk mag de Unie zich verheugen in de sympathie van een aantal teleurgestelde anti-revolutionairen, maar even zo natuurlijk trekt de Unie stel lig ook liberalen, die niet erg in genomen zijn met de houding van de Amsterdamse heer Gruy- ters, en meer zien in het hart stochtelijk beleden orangisme van de Unie. Emoties dus en niet de zake lijke overwegingen voeren de bo ventoon in de verkiezingsstrijd. ZATERDAG 57: Café Chan tan t Goemans. Vanaf 8 uur nm. Warmond ('t Trefpunt)Optre den van Popsclub mm.v. The Moen- piepers". 8 uur n.m. ZulderkerkDonateursconcert Jeugd- kamerorkest. 8 uur DJn. ZONDAG Aula Du Rieuschool: Volle Evange lie-zending. Spr. dhr. J. Maasbach. 10 uur vjn. Dr. Van Voorthuyzenschool (aula): Pinkstergemeente. Spr. dhr. W. Seegere van Haarlem. 3 uur n.m. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie van Jehovah's getuigen. 4 en 6.30 uur n.m. Openbare lezing: 2.30 en 5.15 uui Janvossensteeg 57: Café Chantant Gastoptreden Henri Goemans. Vanaf Oude Rijn 5Gemeente vooi spronkelljk christendom Spr. en.' lis- N. v. d. Brugge. 7.30 uur naaf Steenschuur 6: Kerk van j, Christus van de heiligen der !u dagen. Spr. dhr. Diender. 10.3^ MAANDAG Den Burcht: Verklezingsbijeenh P.v.dA. 8 uur nm. Gebouw Ohr. Belangen: Jaan» dering Leldse Tuiniers- en bloom, vereniging „Door Eendracht Vw den". 8 uur n.m. Met een enkel woord 1 Mr. Beernink op toogdag van C.H.U. in Vlissingen Waarop de huidig© ontwikkeling precies zal uitlopen, is nog ïoeilijk te voorspellen. Maar dat de studenten hun kritische hou ding zullen laten varen is nauwe lijks aan te nemen. Zij hebben „openlijk de noodkreet van het hon gerende volk" laten horen, „dat be droefd het optreden van zijn leiders gadeslaat, die de staatsgelden ver brassen". In hun pamfletten is na drukkelijk vastgesteld, dat de stroop- smeerders, die president Soekarno omring(d)en, de studentenacties in diskrediet trachten te brengen door te beweren, dat de „nekolim" (neo- kolonialisten en imperialisten er achter zouden zitten". Maar „de ne- kollm-radio zetelt in Peking, dat be reid ls honderd miljoen dollar te ver schaffen als wij maar aan de Chi nese leiband blijven lopen". En nog scherper klonk het in de pamfletten: „Monumenten worden opgericht, van onze rijst" en „wij moeten het feit onder ogen zien, dat Indonesië het voorwerp is van internationale lach lust". Dit alles bewijst, dat het ge daan ls met de magische invloed van de president. De New York Herald Tribune schreef in dit verband, dat leger en studenten „macht hadden geproefd". Al ziet het er naar uit, dat de onrust in Indonesië nog wel enige tijd zal aanhouden, er zijn krachten wakker geworden, die zich niet meer laten wegdrukken. Schematisch ge zien belooft de „opstand" veel goeds. Het nieuwe span, dat de Indonesische wagen uit de modder wil trekken, be staat namelijk uit een jeugd, die zich weliswaar fel tegen ck communisten heeft gekeerd, maar anderzijds, zo lijkt het, over ruim voldoende soci aal besef beschikt om een (in de goe de zin des woords) progressieve poli tiek voor te staan. Daarnaast staan de militairen, beschikkend over een machtsapparaat, dat een waardevolle aanvulling vormt voor het ten uitvoer leggen van de denkbeelden van de studerende jeugd. Idealen en macht gaan dus hand in hand. Niettemin ligt de weg naar de toekomst vol voetangels en klemmen en zijn er heel wat hinderlagen, waarop de nieuwe leiding bedacht dient te zijn. Wat de wereld en Nederland niet in de laatste plaats graag zouden willen zien is een definitieve keer in posi tieve richting: bereidheid tot harde arbeid, niet door het oprichten van mooie gebouwen, maar door verster king van de innerlijke kracht, met name door te woekeren met de enor me schatten, die de natuur aan In donesië heeft geschonken. Verschei dene landen staan gereed om de hel pende hand uit te steken, maar zy willen er zeker van zijn, dat hun steun niet in een bodemloze put ver dwijnt en niet opgaat aan inflatie, corruptie, neo-imperialisme en onder linge wedijver tussen de strijdkrach ten. Nodig is rust, voedsel en boven al werklust. BINNENLAND Nekkramp bij herhalers In de legerplaats Nunspeet is bij een mili tair van 312 bataljon infanterie, die sinds 8 maart voor herhaling onder de wapenen was, nekkramp geconsta teerd. De man is overgebracht naar het Dr. A. Mathijsenhospitaal in Utrecht. Alle burger- en militair per soneel in den legerplaats hebben sul- fa-tabletten gekregen en ze doen lichte dienst. De militairen mogen wel met bewegingsvrijheid. De toe stand van de zieke militair is goed. RotterdamSchiedam Op 6 april zal een nieuwe verbinding tus sen Rotterdam en Schiedam voor het verkeer worden opengesteld. Deze nieuwe weg, circa 2.7 km lang, kruist de Delfhavense Schie (Beukelsbrug), de Schiedamse Schie. heeft een via duct en twee onderdoorgangen. Het dwarsprofiel bestaat uit twee geschei den rijbanen, elk van zeven meter, met op de middenberm ruimte voor een trambaan. BUITENLAND Geen herstel De regeringsleiders van Arabische staten, die in Cairo bijeen zijn, hebben afgesproken hun diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland niet te herstellen. Deze werden vorig jaar verbroken toen West-Duitsland diplomatieke banden met Israël aanknoopte. Drie Arabi sche landen deden dit niet: Tunesië, Marokko en Libië. Verbod in Rhodesië De Rhodesi- sche politie heeft gisteren alle bijeen komsten en vergaderingen in de campus van de universiteit van lisbury verboden. Dit verbod werd afgekondigd op de derde dag van studentendemonstraties tegen houding van de universiteit inzake de onafhankelijkheidsverklaring van Smith en andere zaken. Sterke poll- tie-eenheden zijn in de campus ge stationeerd. Eerder Joeg politie daar met politiehonden een demonstratie van honderd studenten uiteen. Johnson benoemt Indiaan Ro bert Lafollette Bennett, een 53-jarige Indiaan van de Oneida-stam, is door president Johnson benoemd tot com missaris voor Indiaanse zaken, eer- onderafdeling van het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Bennett is de eerste Indiaan sedert 1871, die deze afdeling beheert, die zich bezig houdt met het wel en wee van de 500.000 Indianen in de V.S. Arrestaties onder Maffia De Italiaanse politie heeft meegedeeld dat arrestatiebevelen zijn uitgevaar digd tegen achttien personen, waar onder een burgemeester en verschei dene Maffia-leiders, in verband met een serie moorden en moordaansla gen in het gebied van Palermo op Sicilië. Rebellen verbannen De bekend ste Venezolaanse rebel, Rangel, drie van zyn kameraden zijn gister avond per vliegtuig naar Rome trokken. Zij waren vrijgelaten op voorwaarde, dat zij Venezuela voor onbepaalde tijd in ballingschap ver lieten. Zij hadden sinds oktober 1963 wegens rebellie gevangen gezeten. Levenslang voor moordenaar 38-jarige Deense monteur Sörensen is gisteren veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op vier jonge Deense politiemannen. Sören sen heeft bekend. Sedert hij in sep tember is gearresteerd heeft hij zich bij elke ondervraging voortdurend verontschuldigd. Weer Starfighter neergestort Voor de 32ste maal sedert januari 1965 is een Starfighter van de West- duitse luchtmacht verloren gegaan Gisteren stortte bij Lechfeld in Beieren een toestel van dit type neer, waarbij de piloot de dood vond- Se dert begin vorig jaar bedraagt het aantal doden als gevolg van ongeval len met Starfighters achttien. Auto van Moordenaars gevonden De Franse politie heeft in Parijs een auto teruggevonden, die gebruikt moet zijn door de moordenaars van een Belgische politieagent in Brus sel. De auto, een witte Citroën ID-19 met een Belgisch nummer stond dicht bij het metrostation „La Chapelle". Het is een van de nummers, die de Belgische politie heeft doorgegeven als toebehorend aan de moordenaar. In de auto zijn bloedvlekken gevon den. De politie zet het onderzoek voort. (Van onze parlementaire redactie) De fractieleider van de CHU in de Tweede Kamer, mr. H. K. J. Beernink, meent dat de vorming van een grote christelijke party op korte termen niet te verwezenlijken valt. „Laten we het maar eerlijk zeggen, een soort CDU zit er op het ogenblik niet in", zei hij vanmorgen op de christeiyk-hlsto- rische toogdag in Vlissingen kort voor hy het voorzitterschap overdroeg aan drs. A. D. Tilanus, die nog zeer onlangs heeft laten blijken wel mogeiyk- heden te zien voor een Nederlandse CDU. Mr. Beernink onderschreef de con clusies, die de KVP onlangs in een rapport over de partijstructuur heeft getrokken. Tegen het door de KVP gesuggereerde onderzoek naar de mogelijkheden tot vorming ven één christelijke volkspartij, had hij in principe geen bezwaar, maar hy liet blijken van een dergelijk onderzoek weinig verwachtingen te koesteren. De pleidooien van socialistische zijde voor een politieke hergroepering, wees mr. Beernink beslist, af. Mr. Beernink zei, dat hy de boot naar fusie met de anti-revolutionai ren heeft afgehouden. Hy noemde een dergeiyke fusie onmogeiyk zo lang tussen beide party en nog zoveel politieke en religieuze meningsver schillen biyven bestaan. Onvolwassen Natuuriyk sprak ook mr. Beernink over de gebeurtenissen bij het hu- welyk van Prinses Beatrix. „Ons volk past ervoor geterrori seerd te worden door een stel on volwassen kwajongens. Wat op 10 maart in Amsterdam heeft plaats gehad, heeft bij menigeen de ogen voor het provoprobleem doen open gaan. Ik ben ervan overtuigd, dat een overgrote meerderheid van ons volk een flinker aanpakken van de provo's zou toejuichen". De heer Beernink zei er eveneens van overtuigd te zyn dat de meer derheid van het volk wettelijke maatregelen genomen wil zien om kwetsende uitzendingen tegen te gaan. Doelend op het satirische pro gramma „Zo is het" merkte hy op, dat vrijheid van meningsuiting nog geen vrijbrief inhoudt om voor de tv met modder te spuiten. „Het gaat niet aan om personen, die zich niet kunnen verdedigen, belachelyk te maken of te bespotten en het is be paald ontoelaatbaar wanneer din gen worden gezegd die kykers kwet sen in hun godsdienstige overtuigin gen", aldus mr. Beernink. ZATERDAG 19 MAART Kon. Schouwburg. Haagsche Come- die. Lessen ln laster. 20.15 uur. Dillgentia. De Nieuwe Camedie. An tigone. 20.15 uur. Kurhaus Paviljoen. Le Bal des Vo- leurs. 14 en 20 uur. Mont d'Or. Shaffy Ohantant. 21 uur Theater in de Steeg. Tom Keiling. 20.15 uur. ZONDAG 20 MAART Kon. Schouwburg. Haagsche Came die Cactus bloem. 14 uur; Droom van een midzomer nacht. 20.15 uur. Mont d'Or. Shaffy Ohantant. 21 uur Plee Nautlca. Rudy de Heua. plano. 11.30 uur. Theater in de Steeg. Tom Keiling. 2M6 uur. MAANDAG 21 MAART Kon. Schouwburg. Nederlandse Co rned ie.' Mevrouw Warrens Beroep. 20.15 uur. Dillgentia. Smetana Kwartet. 20.15 uur. DINSDAG 22 MAART Kon. Schouwburg. Nieuw Rotterdams Toneel. Arsenicum en oude kant. 20.15 uur. WOENSDAG 23 MAART Kon. Schouwburg. Nederlandse Co rned ie. Hedda Gabler. 20.15 uur. Dillgentia. Melvyn Martin Llbman, piano. 20.16 uur. Theater Pepijn. Cabaret Jaap van der Merwe. 20.30 uur. Theater ln de Steeg. Cabaret Albert Mol. 20.15 uur (vanaf 22 maart). Tsjechen uit Kenia Twee func tionarissen van de Tsjechische am bassade in Nairobi en de vertegen woordiger van het Tsjechische pers bureau Ceteka in die plaats hebben aanzegging ontvangen dat zij Kenia moeten verlaten. Een reden is niet opgegeven. ■fa Met ingang van 1 april zullen de KLM-stewardessen op de Noord-Atlantische routes de passagiers in een nieuw uniform tegemoet treden. Dit gemoderni seerde uniform is wat minder ge tailleerd en lichtblauw van kleur. Het jachthoedjemaakt plaats voor een vlot rond dopje. radio-activiteit. 8 uur nm. Hogewoerd 175: Dienstvergad» van Jehovah'e getuigen. 7.25 uur rabbas" Stadhuis (wachtkamer trouw» Zitting Bouwfonds Ned. Gemeti 7-8 uur run. Stadsgehoorzaal (kleine zaal)' denverg Coöp. Ralfïeisenbank L Oegstgeest. 8 uur nm. Stadsgehoorzaal (foyer)Klein»: recital Preek Sachs. 8 uur nm, WOENSDAG Camera-theater: K. en O.-filrn de maand „The great Impostor",) 9.15 uur nm. Hotel CentralJaarvergadering )gé. 8 uur nm. Stadhuis (trou sociale raadsvrouw. 4-6 uur nj£ DONDERDAG Hogewoerd 175: Dienstveren van Jehovah's getuigen. 7.25 uui Rest. Van der Heijden: Leid*, rantleclub. Spr. dhr. TJ. Hoo« over „Verkooptechniek". 8 uur t Stadsgehoorzaal (foyer): K Causerie prof. dr. M. A. Beek, archeologische reis langs Eulrti Tigris". 8 uur n.m. show Theater Miniatuur. 8 De Lakenhal: Indonesische ..Pcrhlmpunan Peladjar". 8.30 u Kliniek Interne Geneeskunde II burgeweg)K. en O.-cursus om hartinfarct. 8 uur nm. Lldwlnaschool Lammensch&ui ommlssie evr. dr. i/ verpleging". 8 uur 1 Louise de Collgny-h.b.s. Opvoering "vm TENTOONSTELLINGEN Galerie Cartouche CL Tentoonstelling tekenln tho*8 en beelden Rein Geraedte. Degelijks 25 uur, en vrijdag 7—9 uur. (t/m 31 LakenhalTentoonstelling van ven Oskar Kokoschka. Werkd. 1 v.m.4 uur nm.; zond. 14 u (t/m 18 april). De Lakenhal: Dag. 10-4 uur; Legermuseum (Pesthuislaan)! uitzondering van zaterdag van 1 (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkeni (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u;1 dags 13-17 uur. Rijksmuseum van Oudheden', lijks 10-5 uur; zond. 1-5 uur. Rijksmuseum voor de geschl der natuurwetenschappen: Dig uu zond 1-4 uur. Wassenaar (Kunstzaal I (Van onze parlementaire redactie) Voor de meerderjarige burger breekt op 23 maart de dag aan, waarop hij zich volgens de kieswet bij de stembus in zijn gemeente heeft te melden om deel te nemen aan de verkiezing van provinciale staten. Hoewel het de volgende week woensdag dus allereerst gaat om de 655 mannen en vrouwen, die straks onze elf provincies moeten besturen, hebben de verkiezingen toch nog een wijdere strek king. De uitslag geeft niet alleen een tussentijdse opiniepeiling over de landspolitiek. maar beïnvloedt ook de samenstelling van de Eerste Kamer, die in ons staatsbestel indirect wordt gekozen. De stem, die men de volgende iveek woensdag uitbrengt, heeft dus een dubbel ge wicht. Provinciale staten hebben in naam tot taak de provincie te be sturen, maar in de praktyk hebben ze er bepaald geen dagwerk aan. In de eerste plaats is het dagelyks be stuur van de provincie in handen van Gedeputeerde Staten, een col lege van zes gesalarieerde bestuur ders, maar bovendien is de provin cie niet meer wat zij bijvoorbeeld was onder de Republiek der Verenig de Nederlanden: machtige, souve- reine staten, die geen invloed van buitenaf duldden. Hoewel er een kentering te bespeuren is in de ou de vrees voer het provincialisme, is de provincie toch nog altyd een in stelling met een beperkte taak, die tussen twee veel krachtiger lichamen is geschoven: de gemeente en het Rijk. Controle In feite wordt van provinciale sta ten niet meer dan een controleren de activiteit verwacht. De besluiten (verordeningen), die de staten ne men.' worden voorbereid en uitge voerd door gedeputeerden met aan het hoofd de commissaris der Ko ningin. Het toezicht van de staten is beperkt tot zaken betreffende de provinciale huishouding. Voor het medebewind, dat de gedeputeerden door de rijksoverheid is opgedragen (uitvoering van wetten en regelin gen) zijn zy geen verantwoording schuldig aan provinciale staten, maar aan de rijksoverheid. Datzelf de is het geval met het toezicht, dat zU moeten uitoefenen op de gemeen tebesturen en de waterschappen als mede met de rechtspraak in be- stuursgeschillen, die zU beoefenen. Het statenlid komt er in de prak tyk meestal niet vaker dat twee keer per jaar in een zitting van enkele dagen aan te pas. Via de commis sies van by stand wordt hy wel enigszins bij d« besluitvorming be trokken, maar in wezen wordt van hem slechts bekrachtiging van die hesluiten gevraagd. Het gaat zelden om spectaculaire besluiten. Meestal moeten nieuwe tarieven voor ponten en veren worden vastgesteld, regle menten van waterschappen of veen- polders goedgekeurd of subsidies ver schaft voor sociale en culturele in stellingen in de provincie. Begroting Pas als de begroting wordt behan deld. wordt het interessanter. Dan is er de kans een visie te ontvouwen, op het te voeren beleid. Dan gaat het om de ruimteiyke ordening van de provincie (wegen, bruggen, hui zen, recreatie), om de cultuur (sub sidies voor muziek, ballet en toneel) om de volksgezondheid (streekzie kenhuis. bejaardenoorden), om de zuivering van lucht en water (uit voering hinderwet), kortom zaken waarbij iedere burger is geïn teresseerd. Maar die kans doet zich meestal maar één keer per jaar voor, tenzy een streekplan ln behandeling komt of een bestemmingsplan. Het aantal leden van provinciale staten is in de provinciewet (Thor- becke) geregeld en variëert met het aantal inwoners. Zeeland heeft er bijvoorbeeld 43, Zuid-Holland daar entegen 83. De nieuw gekozen staten treden pas de eerste woensdag in juni in functie. Zy kiezen dan de zes gedeputeerden uit hun midden. De commissaris der Koninging wordt voor het leven benoemd door de Kroon. Hy is tevens belast met de handhaving van de openbare orde (ingeval van oproer kan hy bij voorbeeld militaire hulp inroepen) en heeft het toezicht op de ambteiyke verrichtingen van de burgemeesters. Voorts adviseert hy by benoemin gen en onderscheidingen. De taak van de gedeputeerden in de provincie is gewichtiger dan by- voorbeeld die van de wethouders in de gemeente. Zy beschikken naast hun autonome taak als uitvoerder over een fors brok zelfbestuur. Ook I hebben zy het toezicht op de ver- schillende provinciale diensten, zoals Waterstaat en planologische dienst, twee instellingen die de laatste ja ren enorm im omvang zyn toegeno men, hetgeen bewyst dat de activi teit der provincies groeiende is. Het secretariaat van de provincie, de griffie, staat onder leiding van de griffier, die door de staten wordt benoemd en ontslagen. De provin cies krijgen hun financiën hoofd- zakeiyk uit het provinciefonds, dat door de ryksoverheid uit de belas tingmiddelen wordt gevoed, zy kun nen ook zelf beperkt enige belastin gen retributies en leges heffen. De autonomie van de provincies is lange tijd, door de beperkte moge- Dag. 10-17 uur; bovendien 8-10 uur nm.; zondags geslot» 31 maart). Dag. 2 en 8 Lido: „Trottoir meisjes". 18 j 2.30, 7 en 9.15 uur; zond. 2.», 7 en 9.15 uur. Luxor „Saboteur ln volle Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur; 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Woh „Wonderful life". AJ. Vrijde (24 uur)„Meisjes tuseen di 16". 18 Jr. Res: „De heerser van kamp pore". 18 Jr. Zend. 2.30, 4.45, 9.15 uur. t)ag. 2.30. 7 en 9.15 Camera: „Topkapi". 14 Jr. Del 9.15 uur. Middags van 2 to:i Huwelijksreportage. AJ. Studio: „Een ochtend van as' 18 Jr. Dag. 2.30, 7 en 9.15 uul; 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Astra Wassenaar: Vrijdag 8 us 7 en 9.15 uur „Hercules t« zonen van de zon". 14 jr. u middag 2.30 uur „De duiustt van het leger". A.l. Zondag 7 uur „Een nacht van liefde", li Avond- en nachtdienst der apofl Geopend voor spoedeisende p' apotheek Reijst. Steenstraat 20136. Op zaterdag 19 maart Itt den voor spoedeisende gevallen) gens van 8 tot 12 uur bovendH opendapotheek Herdlngh en B!i Hogewoerd 171, tel. 20502. Ap: R. van Breest Sma Henburg ta dorp en Apotheek Voorschots geopend. De Oegstgeestse Apotft op zondag 20 maart gesloten vam tot 24 r— ZONDAGSDIENST DER HUlStf Voor spoedgevallen zijn van dagmtddag 12 uur tot maandatf 8 uur bereid waar te nemen toren: H. Jasperse. Witte Skff tel. 24961; Gaasbeek, Hogewow tel. 20266; Van Leeuwen, v. d.l delerkade 28. tel. 20412; Van Haagweg 60. tel. 26509 en Frulnlaan 11. tel. 31337. BH geen gehoor van o» ö®1* ipeclaltst fol diens «•naroem"'1 lijkheden die de grondwet b«^ ring gebleven. De wetgever is vineiale activiteiten tot ver lfl gentiende eeuw met enig w»® wen biyven gadeslaa. De valt echter een duidetyke te bespeuren. Het ziet er Wj dat de provincie bezig is nieuwe plaats ln het staatsb^ veroveren, die een groeiend t** provinciaal burgerschap tot t lijkt te krygen. Wat dat bdjj de verkiezingen van de week woensdag stellig meer b- leen een tussentydse opto1"1 over de landspolitiek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2