Hoe oud zijn kinderen? Bi GARDEROBE KOKOSMAT Rauwe groenten \^0DAÖ 10 MAART 1060 L D.-nCHM I Geheel links: 'Linoleum- vloer met divars gelegde biezen in afwijkende kleur. Een smalle gang lijkt hier door breder. Links: Gemoderniseerde gang. Deuren zijn vlak ge maakt met hardboard en de ouderwetse granieten vloer is beplakt met linoleum in twee kleuren. Links onder: Deel van de hal bekleed met aanbouw- panelen. Aantal haken naar keuze. Ladenkastje voor handschoenen, dassen en borstels. In plaats van zo'n kleine decoratieve spiegel kan op deze wand ook een groot model worden aange bracht. Op de vloer tapijt. Ben o»d gezegde wrl dat de eerste indruk de beste k. Dit is natuurlijk niet helemaal waar, maar het k een feit dat Uw gang of hal toch een bepaalde indruk maakt op de mensen die U om de een of andere reden bezoeken. Zelfs de man-met-veters die niet verder komt dan de drempel zal een indruk mee nemenNu is het echt niet de bedoeling dat U de ingang van Uw huis volpropt met wild gedra peerde wanddoeken, koperen snuisterijen, Delfts blauw en soortgelijke zaken. Die tijd hebben we ge had. We zoeken meer naar een gulden middenweg. Niet te nuchter, niet te knus, maar gewoon gezemg en tegelijk praktisch. De gang van een pas gebouwd flatje heelt mee dat alles nog nieuw is, maar dikwijls zijn de gekozen materialen en de afwerking erg sober. Vaak te so ber De ingang van huizen-op-leeftijd maakt theestal een ouderwetse indruk en zo is er zowel in gloednieuwe ais in stokoude gangen wel iets te doen. Berst de vioer. U onbeperkt nat afnemen. Zelfs vlekken van inkt en schoensmeer laten zich gemakkelijk verwijderen. Woont U in een oud huis dan zul len de gangdeuren ook wel om een opknappertje vragen. U kunt de deuren met plasticleer laten bekle den, maar als U een beetje handig bent kunt U ze zelf ook vlak ma ken met een plaatje hardboard. Neem de plaat rondom twee centi meter kleine dan de deur en ver geet vooral niet de achterkanten van de platen een dag of nacht vain te voren flink nat te maken, 't Eenvoudigste is een fikse regen bui af te wachten Door drogen zullen de platen na het aanbren gen mooi glad trekken en blijven. In uw gang moet natuurlijk een gelegenheid zijn om jassen op te hangen. Heem een strakke, moderne kapstok of betimmer £en Tweka badkostuum voor de komende zomer. In het boven- 'M/e is middenvoor een driehoekige opening een stuk wand met hout en schroef daarop een aantal ha ken. Voor de kinderen plaatst u twee of drie haken een flink stuk lager. De ruimte boven deze haken kunt u benutten voor een spiegel en dan liefst met een schapje of lade eronder. Wat dto spiegel betreft kan de woninginrichter U aan bijzonder wmdige combinaties helpen. Kijkt u dan ook eens naar hangende toiletmeubeltjes die eigenlijk be doeld zijn voor de slaapkamer. In oude huizen bevinden zich in de gang soms werkkasten (zwabbers, stoffers, enz.) meestal onder de trap. Soms is van zo'n kast met weinig moeite een garderobe-nis te maken. Als de wanden van Uw gang bekleed zijn met plasticleer of als U een houten wandje hebt gemaakt, is een kapstokkleed niet meer nodig, want deze materialen kunnen heel goed tegen een nette Jas. Hoeden worden weinig meer gebruikt en in de meeste gevallen zal een plank of rekje hiervoor dan ook niet broodnodig zijn. Is Üw gang tamelijk klein, maak de „kle- dingberging" dan vooral niet gro ter dan werkelijk nodig is. Als U de kapstok of welke oplossing dan ook alleen gebruikt voor de kleding die U dagelijks nodig hebt, zijn minder haken nodig dan U denkt. Jassen die U maar een enkele keer gebruikt kunt U beter in de kast hangen. Uw gang zal daardoor rui mer en minder rommelig lijken. Ala U eenmaal zover bent zullen zich in een oud huis nog wel an deren probleempjes voordoen. We denken aan nieuwe deurkrukken, de trapleuning en de voordeur die door al dat moderniseren nog ou der gaan lijken dan ze al zijn. Die krukken geven weinig moeilijkhe den, maar wat de rest betreft moet geval voor geval worden bekeken. Soms kan een voordeur worden op geknapt door de houten panelen door glas te vervangen of door de deur aan beiden kanten vlak te maken bij sommige trappen is het voldoende de druk bewerkte stijlen te vervangen door strakke ronde. In andere gevallen zal het goed koper zijn een eenvoudige ijzeren leuning aan te brengen. 't Belangrijkste zouden we bij na vergeten namelijk de ruige ko kos-mat. Deze matten worden meestal te klein genomen. Wilt U de vloerbedekking van Uw gang netjes houden neem dan een rui ge deurmat van 80 x 100 of 100 x 100 cm. Natuurlijk maakt U voor af een plan dat U zonodig in ge deelten laat uitvoeren. Vergeet vooral niet daarin een nieuwe lamp op te nemen. Ook lampen zijn ge voelig voor mode en moeten dus bij de sfeer van Uw verbeterde of gemoderniseerde gang worden aan gepast. Laat de ruimte het toe, zet dan een klein bankje, een rotan schelpje, een gezellig tenen mand- stoeltje of zo'n exclusieve vlinder- fauteuil in Uw gang. Misschien is er ook plaats voor een klein la denkastje. Erg handig voor dassen, handschoenen, regenkapjes en an der kleingoed. En als dan alles klaar is en U de deur opent voor Uw gasten dan wordt de eerste indruk beslist de beste. Ep Simons. Het is een gekke wereld. Aan de ene kant zijn jongens van zestien, zeventien jaar scholieren die de wereld nog door een kinderbril bekijken, die gewend zijn standjes te in casseren en zich druk maken over een repetitie, een rapport, een slechte aantekening. Aan de andere kant hebben ze op hun twaalfde een uitgesproken mening over allerlei dingen, waarbij ze kans zien een eigen smaak te ontwikkelen en er zeer vaststaande ideeën op na houden wat betreft goed en kwaad, mooi en lelijk en de fei ten-des-levens, waarvan ze uiteraard volledig op de hoogte zijn. Zodat je soms denkt: „Tjé, wat zijn de kinderen te genwoordig vroegrijp", en je soms piekert: „Tjé, wat blijven ze toch lang kinderachtig en vervelend. Groeien ze dan nooit op?" Wiat u, op uw twaalfd* Jaar „a4- les" van de voetbalcompetitie, de hitparade, de levensgeechedenis van uw favorieten? Misschien von den we op die leeftijd een bepaald soort muziek wel aardig om te ho ren. maar we verdiepte ons er nau welijks in. Wat betekende voor ons een zanger, een band», een wereld kampioen, een voetballer, een film ster? We vingen hier en daar een beroemde naam op, we knipte wel eens een foto uit, we vonden het leuk tegen een bal te schoppen of „Hup Lagendaal!" te schreeuwen maar voor de rest trokken we ons van de wereld weinig aan en gingen knikkeren, touwtje springen of haasje-over doen. Avonturen kon je enkel in Arizona of Texas beleven; het enige beroep dat een beetje opwinding beloofde was dat van woudloper of Indiaan; je had een vaag idee dat het ook wel spannend kon zijn om filmster te worden, of treinbestuurder, of brandweerman, Moederlijke overpeinzing me niet. We waren kind, en de wereld ■moest maar wachten tot we géén kind meer waren. De scheidslijn tussen die twee le vensstadia was trouwens vrij scherp getrokken en werd over schreden op je veertiende jaar. Dan ging je óf werken, óf stude ren, maar je was geen kind meer, je was iemand l Maar uw zoontje, of mijn doch tertje? Elf jaar oud, scholiertje en kind. Heus? Och Ja, meestal wel. Ze huilt als ze haar knie bezeert, zoals alle kinderen, maar niet al tijd. Soms ook begint ze te vloeken als een volwassen zeerob. Ze speelt met serviesjes, poppen en puzzels, maar niet altijd, soms wil ze plot seling bladerdeeg maken of boon tjes afhalen als een volwassen huis vrouw. Ze is blij met een dubbel tje voor een rol drop, maar geef haar vier gulden en ze stapt ge decideerd naar een platenwinkel om zich haar lievelingszanger aan te schaffen. Ze vindt het leuk om in prentenboeken te bladeren en gekke strips te lezen, maar wan neer ze terugkomt van het weke lijks bezoek aan de openbare lees- aa*i, vertelt m lang» haar neus weg: „Ik heb maar weer een boek van Tonke Dragt genomen, die schrijft heel goed." Letten wij, op ons elfde jaar, ooit op de schrij vers van boeken, of op de naam van de uitgever? Nu, onze kinder tjes doen dat wel. Niet kinderach tig, hè? BJj een gesprek over gezins planning, waarbij het dochtertje ooibemerkt aanwezig was, liet ze zich achteloos ontvallen; „Na tuurlijk hoeft niemand meer kindertjes te krijgen als-ie niet wil. Je neemt maar pillen in". We zijn niet preuts wat betreft de voorlichting, maar over „de Pil" had; ik haar nog niets ver teld. Waar haalt een kind dian zoiets vandaan? Daarom weet je tegenwoordig nooit of je kinderen nu wel of geen kinderen meer zijn. Ze komen uit school, werpen hun boekentas in een hoek en kondigen aan: „Vol gende maand ga ik trouwen." Of ze geven plotseling de brui aan een pas begonnen, hoopvolle loopbaan om terug te keren naar de school banken. Of ze zeggen, tussen twee happen brood-met-pindakaas door: „O ja, je hebt toch wel gehoord van diie nieuwe jonge schrijver, die onder de naam Kobus Kwabbei zoveel furore maakt? Nou, dat ben ik! Volgende week ga ik een we reldreis maken, de minister heeft me een literatuurpijs toegekend Zorg Jij voor voldoende sokken, mams?" De ene dag vragen ze vader om te komen helpen bij het plakken van een fietsband, die alwéér lek is, de volgende dag vertellen ze je rustig diat ze een brommer heb ben gekocht en die snert-fiets aan de voddenman hebben meegegeven, 's Morgens doen ze hun beklag om dat het kleine zusje tijdens hun afwezigheid beslist wel eens een extra snoepje krijgt toegestopt, wat ze verschrikkelijk oneerlijk vinden, en 's middags waarschuwen ze Je dat je met eten niet op ze hoeft te rekenen, omdat ze in de stad gaan dineren. Op hun kamer zitten ze in Donald Duck te lezen en als z» Je Kaasomelet 4 ederen. 4 eetlepels melk, 50 g gerastpte kaas, 20 g boter, zout, peper, paprika. Klop de ederen en de melk los, voeg de geraspte kaas toe en maak het beslag op smaak met zout, peper en paprika. Smelt de boter in de koekepan en bak hierin lang zaam de omelet gaar en goudbruin. Sla de omelet voor het opdienen dubbel. Vanille-soufflée 3% dl melk, vanille stokje, Vi dl koffieroom, zout, 60 gr suiker, 25 gr bloem, 3 eieren. Laat melk en room met het vanillestokje trekken en breng ze langzaam aan de kook. Roer 2 eierdooiers met de suiker en de bloem glad. Doe een deel van de hete melk bij het dooiermengsel en breng het daarna over in de pan met kokende melk. Laat het 8 minuten doorkoken (goed roeren). Haal het vanillestokje eruit en laat de vla afkoelen. Roer de derde eierdooier ongeklopt door het kou de mengsel en spatel ten slotte het sty fgeslagen eiwit van alle 3 eieren er luchtig door. Vul een beboterde vuurvaste schotel voor 2/3 met dit mengsel en plaats deze plm. 20 minuten in een matig warme oven tot het deeg goed gerezen, gaar en lichtbruin is (niet de ovendeur openen tydens het bakken). Dien de souflée met een theedoek of ver- warme deksel afgedekt (om inzak ken te voorkomen) op. zien voorbijlopen zeggen ze: „O ja, dat is waar ook, ik heb een kaar tje voor de schouwburg genomen vanavond. Ze spelen een stuk van Ionesco, moet heel goed zyn." Wat zijn onze kinderen tegen woordig? Onschuldige bloedjes of vroegrijpe volwassenen? Ge- frusteerde pubers of kinderach tige kleuters, vol jaloezietjes en onhebbelijkheden? Of alles te gelijk? Wie het weet mag het zeggen: déze moeder kan er geen touw meer aan vast kno pen! THSA BECKMAN Twee modellen uit de nieuwe collectie van Jacques EstereU boven een tweedelige creatie waarvan het buitenste deel It voorzien van gaten. Onder een bruidsjapon van witte katoen met voor en ach- ter losse, aan baleinen hangen- dc. ..panelen". ouderwetse granieten vloer moderne gladgestreken be is geschikt voor verschil- materialen. Wordt Uw gang of hebt U een vry- Let een tuin dan kunt beste linoleum nemen. Met .ssje of blokje in een andere kunt U Uw gang een deco- aanzien geven. Een loper is niet meer nodig. Is uw gang dan kunt U hem breder lijken door dwars of schuin stroken in afwijkende kleur, vraagt heel weinig onder als U de waspot maar goed en geen schoonmaakmid- gebruikt waarin was is ver- Alleen een schrale wasbeur; als door wrijven de zijde ach- niet meer terugkomt. De linoleumvloeren worden door teveel was. Woont een hooggelegen flatje, in een aan de straat en hebt U eer gezin dan kimt U overwe- de stenen vloer van Uw gang tapijt te beleggen. Bijzonder en Uw gang lijkt daardoor en moderner dan met een Voor dit doel komen en vilttapijt in is ook ver- tegels die los worden U kunt deze tegels verwis- en daardoor plaatselijke sllj- voorkomen. Over nat schoei- U zich geen zorgen te want modern tapijt kan be tegen vocht dan tegen droogte. en plaktapijt zijn geschikt voor het bekleden trap. De kwetsbare voor van de treden worden afgewerkt met een plastic Sip neus of nog mooier met een lal latje van hardhout. Lino- is op een trap vrijwel on- en plaktapijt gaat dit betreft ook jarenlang te. Er is niets tegen een mooie traploper, maar dan moet heel goede kwaliteit ne- en anders geeft deze stoffe- i alleen maar narigheid. In de meeste vooroorlogse huizen 'e wanden van de gang gewit een meter vanaf de vloer be- zich dan een lat waaronder J Hts een lambrizering is maakt. Laat deze latten wegbre- n. de muren bijwerken en be- van plint tot plafond met plastic-leer. Dat kunt (W)ETENSWA ARD Rauwe groenten zijn zeer rijk aan vitamines» die deels zeer gevoelig zijn en door lang koken of stoven onwerkzaam kunnen worden. Wan.» neer de groente wordt gesmoord (d.i. in heel weinig roomboter aangebakken) en daarna zon der toevoeging van vocht in een gesloten pan wordt gaargemaakt, worden de wezenlijke be standdelen door een klein vetlaag je omsloten en kunnen zodoende niet door b.v. de inwerking van de lucht vernietigd worden. Bovendien behoudt de groen te op deze wijze bereid, het beste haar natuurlijke smaak en geur, zodat vrijwel geen zout toegevoegd behoeft te worden. Prei en kool op deze wijze klaargemaakt zijn beslist een lekkernij. Warme bischuitpudding 12 beschuiten, 3 eieren, liter melk, 70 g suiker, 150 g boter, 100 g rozUnen, 1 theelepel kaneel, bo ter, paneermeel. Roer de eieren met suiker en ka neel. Voeg de melk toe. Besmeer de beschuiten met boter en laat deze in het vocht weken tot het er helemaal is Ingetrokken. Leg deze massa laag om laag met de rozij nen in een boter ingevette en met paneermeel bestrooide warme pud dingvorm en laat deze VA è- 2 uur koken.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13