HIS WA GROTER DAN OOIT Tenten voor vele doelen Meer standaar dboten doen intree I ffet kamperen wordt steeds fijner Laatste liaed Rtkening houden net vijf factoren BUNGALOWTENTEN Walker ANDRE JAMET Sporlhuis v. d. Staay oe Ities ik een boot? SPORTVRIEND Wout Bergers HPflRL.STR.Z32 TEL.-24681 RUNSBWEG 121 TEL:50007 LEIDEN j/wffigjPAg 17 MAART 1966LEIDSCH DAGBLAD ^^BHiPii)iiiinimniii||i|||||,|||||||>|||||l,||||,|,||,||||,||||,||,||,|||,,|,||||,,|||||,,|,|||,,|||||||||,|,,|||||,,|,ui||i|||ii||iii|||iiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiimiiiiiiiHimiiiiiiiiiiim ^iiHiiiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllWWIIIIIIIWW miniiiiiiniiiiiimniiifi Iff Van onze correspondent) Met man en macht heeft men de laatste dagen ge- werkt aan de voorbereidingen voor de Hiswa 1966. Boten t werden geschilderd en gepoetst en nieuwe boten werden J met behulp van takelwagens op hun plaats gezet. Het re- sultaat van dit alles is vanaf 18 maart in de Amsterdamse RAI te zien. De tentoonstelling duurt tot 28 maart. De Hiswa 1966 van 18 tot 28 maart in het RAI-gebouw in Amsterdam is groter dan ooit. en dat ondanks de teruggang in de omzet, die de jachtbouwers in ons land verwachten als gevolg van de verhoogde omzetbelasting. Deze internationale watersport- en kampeertentoonstelling, die dit jaar voor de elfde keer wordt gehouden, beslaat een oppervlakte van 22.000 vierkante meter. Dat is 1000 vierkante meter meer dan vorig jaar. Zij telt 250 deel nemers. De laatste keer waren dit er 220. Steeds meer De Nederlandse vloot van pie- f ziervaartuigen is de laatste tien f jaar belangrijk toegenomen. In f 1955 telden zij ongerekend ka- f no's en roeivaartuigen, volgens f schattingen van de Koninklijke f Verbonden Nederlandse Water- f sportverenigingen en de ANWB f ongeveer 20.000 zeïlvaartuigen f en rond 8.500 motorvaartuigen, f Vijf jaar later werden deze ge- f tallen geschat op resp. 30.000 f en 12.000. Op het ogenblik is de f waarschijnlijk aan de lage kant f gehouden schatting voor beide f f categorieën samen 65.000 a f 75.000. Wanneer men deze ont- f wikkeling vergelijkt met die in J !ere landen, met name Frankrijk, is de groei echter f betrekkelijk gematigd te noe- f »-C! tl de kem van een boot dient Tekeniri te houden met vijf <Wn. Abreerst zijn daar de 'ere" en o plaats waar men de f wil gan gebruiken en de dmdspirant-eigenaar en probleem. Verder het aantal gezins- W of bekeden, dat normaal aan zn, de mogelijkheden zomerliging en winterberging e' 15 duiclijk, dat men voor de latere een ander type boot *ensen an voor varen op de rivierei of op het IJsselmeer, Wtawateen, de Waddenzee of «oordzee.Even duidelijk is, dat T°or westrijdzeilen, waterskiën Wrefc zeetochten een ander J"? ^ig heeft dan voor puide-geruik op de vertrouwde öl d« motorbootvaarder, die bo< op stromend water wil to it algemeen een hogere ia vrten dan degene, die op woomlie wateren wil blijven. *0 di in zijn vakantie reizen t buenland wil combineren i n f varen met een motor- utÜken naar een boot die J ut is-oor vervoer over de weg of op het dak van zijn zeevdstrijdzeiler zal grotere i groter comfort stel- L Jfeetoerzeiler comfort bo nk De invloed van de *dt van belang bij de keu- wanneer de thuishaven t to 0311 tiJwater gelegen is r ag water droogvalt. Dan dient met een platbodem jacht te kiezen. Kunde Zeer zwaarwegende factoren zijn de kunde van de eigenaar en het bemanningsprobleem. Om de ver trouwde plas te verlaten en op de binnenwateren te gaan zwerven moet men zeilkundig meer in zijn mars hebben. Het varen op IJssel meer, Deltawateren, Waddenzee en Noordzee stelt hogere eisen aan de bekwaamheid en onderlegdheid van de zeiler. Het bemanningsprobleem zal een wedstrijdzeiler doen beslui ten een tweemansboot boven een driemansboot te verkiezen. Omdat de watersport vooral een gezinssport is zal menig huisvader genoegen nemen met een wat min der sierlijk en levendig schip dat hij eigenlijk zou willen hebben, maar waarin alle gezinsleden leef- en i siaapruimte kunnen vinden en waar- j in bovendien de kleren en verdere bagage van de opvarenden ge- j stouwd kan worden. Voorkeur Zomerligging en/of winterberging zijn in bepaalde streken van ons land moeilijk te vinden. Zo zal men soms de voorkeur moeten geven aan een kleinere boot, die nog net in de garage past of aan een minder diep stekende boot waarmee men nog juist in een haventje of een sloot bij een boerderij kan komen. Wat betreft de prijs dient men er rekening mee te houden dat deze niet alleen de aanschaffingsprijs is, maar dat men ook, om maar iets te noemen, het onderhoud van de boot zal moeten kunnen bekostigen. VAN EN op HISWA 1966 Dealer LEIDEN en omstreken een speciaal ontwerp gebouwd. Zelfs aan het grootste schip van de expo sitie ligt een standaardromp ten grondslag. De seriebouw is echter minder sterk toegenomen dan men enkele jaren geleden voorspelde. De oorzaak hiervan moet onder meer worden gezocht in de grote investe ringen, die seriebouw vergt. De meeste werven zijn kleine tot mid delgrote bedrijven en kunnen deze niet opbrengen. Verder is een toename van de toe passing van gewapend polyester merkbaar en een groei van het aan tal typen kleinere kajuitscheepjes. Dit laatste zowel bij de zeil- als bij de motorjachten. In steeds kleinere rompen worden inrichtingen onder gebracht waarvoor vroeger meer ruimte nodig was. Voor de amateur bouwers komen steeds grotere sche pen in verschillend gevorderde staat van voltooiing op de markt. Wat be treft de rompvorm vallen geen re volutionaire nieuwigheden te mel den. De vooruitgang manifesteert zich hier vooral in vaak al voor des kundigen zichtbare verfijningen van de onderdelen en constructies en in de beslagen en de inrichting van de tuigage. Boot-tent Een opmerkelijke noviteit, die de watersportliefhebber èn de kampeer der aangaat is een opblaasbare boot tent. Dit is een combinatie van een 2-persoonskano met een lengte van 4 meter, een breedte van 70 centi meter en een diepte van 40 centi meter, die eenvoudig is om te bou wen tot een tent met de afmetingen 2.50 x 1.25 x 1.30 meter. Enkele andere nieuwigheden zijn: Een slaapzak met uitneembare synthetische vulling, zodat de hoes eenvoudig gewassen kan worden. De vulling is aan een zijde bovendien twee keer zo dik als aan de andere kant. Wat van belang is in koude of warme nachten; Een blaasblag voor een lucht bed, die tevens als voetbal dienst kan doen; Een opvouwbare bolderwagen; Een dichtklapbaar grillrooster, waarmee het grillen een barbecuen eenvoudiger is dan op de veelal toegepaste vlakke open roosters; Een 2-pits gaskomfoor met in frarood grill. Advertentie HISWA '66 FRITS DE GOEDE Janvossensteeg 37 - Leiden Telefoon 20607 Bootbeslag in chroom en tufnol touw in nylon en manilla staal draad jachtzeilen in katoen en dacron bootkleden en zonnetenten in katoen en forlitex 450, diverse kleuren tentdoek KS 202 per me ter, nylon ritssluitingen caravan- luifels naar maat eigen reparatie-inrichting. ok zijn de aluminium frames voor bungalowtenten die twee jaar geleden hun intree deden, belangrijk verbeterd. Men is nu zover, dat een aluminium frame geleverd kan worden dat jaren mee kan. Daarmee valt dus het bezwaar van de hogere kosten (ongeveer 30 procent) weg. Het gebruik van aluminium levert een besparing van 50 procent op het gewicht van het frame op. Dit komt neer op 35 a 40 procent van het totale tentgewicht. Van heel klein en licht tot zeer comfortabele bungalows In de watersportafdeling (natte Hiswa), die 75 pro cent van de stands omvat, geven de exposanten met 600 boten van klein tot groot een imposante nautische show. De motorjachtliefhebbers zullen watertanden van het grootste jacht van de tentoonstelling, een door gebroeders De Vries scheepsbouw in Aalsmeer vervaardigd 25 tons motorjacht van het type Rlo Grande, dat een lengte heeft van 16.80 meter. Het hart van de wedstrijdzeiler gaat open bij het zien van de Tempest, een nieuwe tweemans-kielboot van de „International Yacht Racing Union" en een polyester „Hornet", die ook als bouwpakket kan worden gele verd. Nieuw en ook belangrijk voor de „natte Hiswa" is, dat de exposanten voor het eerst voor demonstraties en proefvaarten gebruik kunnen maken van de achter het RAI-complex gelegen jachthaven. In verband met de geringe doorvaarthoogte van bruggen, die om deze haven te bereiken gepasseerd dienen te worden, kun nen hier echter alleen kleinere schepen een ligplaats kiezen. Grote tent Hoe indrukwekkend de vlootschouw in de water sportafdeling ook moge zijn, het grootste nieuws van de Hiswa 1966 komt van de kampeerafdeling. Het streven van de fabrikanten een grote tent te leveren die niet veel weegt en snel is op te zetten heeft een revolutionair tentframe opgeleverd, dat bestaat uit één poot. Er zijn drie typen van te zien: Een centrale stok, waaraan met staalkabels zwe vend een vierkant buisframe is opgehangen Een centrale stok, waaraan met staalkabels en twee buizen een vierkant buisframe is opgehangen, Meer comfort De fabrikanten van tenten stre ven behalve naar gewichtsbesparing ook naar het bieden van meer com fort. In een groot aantal collecties is dit jaar de stationaire tent opge nomen. Het gaat hier speciaal om kampeerders die bungalow- of com binatietenten ergens één of twee maanden neerzetten. Deze tenten hebben een aanmer kelijk vergroot woonoppervlak. Was de verhouding tussen slaap- en woongedeelte tot nu toe ongeveer 1 1 of 1:1%, bij de stationaire tenten is het woongedeelte in oppervlakte drie vier keer zo groot als het slaapgedeelte. Ook bij de tenten, die meer voor toeristisch kamperen zijn gemaakt, is een tendens merkbaar naar vergroting van het woonopper vlak ten opzichte van de siaapruim te. Op de watersportafdeling ls een duidelijke toeneming van het aan tal standaardtypen te constateren. Slechts een enkel schip is volgens se warandaluifel en desgewenst ook een stormpunt of keukenhoek gezet kan worden. Deze tent heeft veel ge bruiksmogelijkheden. Als er alleen een nachtje geslapen wordt of als de kinderen weg zijn gebruikt men de tent alleen. De tent met waranda- luifel wordt gebruikt als het regen achtig is of als men ergens een paar dagen blijft. Als het regent of als er inkijk van de buren is bevestigd men er bovendien de stormpunt aan. De stormpunt kan ook direct aan de eigenlijke tent vastgemaakt wor den. Dit doet men als er een straf fe wind waait uit veranderlijke rich tingen. Men krijgt hiervoor voor de tent een kookplaats die vrij van re gen en wind is. Bungalow Een tent met veel ruimte la de bungalowtent. Zij wordt voorname lijk gekocht door automobilisten of hen, die de bagage vooruit sturen. Luifelzfjstukken verhogen de be woonbaarheid van de woonruimte vooral bij slecht weer. Als men een bungalowtent ergens enkele weken achtereen laat staan is het bijzon der gemakkelijk als er ook een ach- terluifel aan zit. Wanneer de wind: draait blaast hij niet onder de enige luifel die tevens in- en uitgang is. In warme vakantiestreken brengt de achterluifel meer shaduw en de mo gelijkheid van een heerlijk doorwaai en van het woongedeelte met zich mee. Advertentie „HISWA" Watersportartikelen Touw en Staaldraad Bootbeslag - Tuf nol-blokjes Stuurraderen en Ankers „DUNLOP" Bootschoenen Bootlaarzen Lantaarn. Nylontouv/ - Polypropylene, Polyethylene en meerdere soor ten touw in diverse kleuren en dikten. „EPIFANES" BOOTLAKKEN, TOUWHANDEL sinds 1876 J. DE LA BIJE (D. Bergman) Watersport (recreatie) in f rieden waterskiën, zeilen en va- vormn. Van boven naar be- ren in een speedboot. (Vanonze correspondent) Bij de keuze van een tent dient men er van uit te gaan, dat een volwassen persoon aan slaaplengte twee meter nodig heeft. De slaapbreedte wordt over het algemeen op 60 centimeter gehouden. Alleen voor kampeerders die op veldbedden willen slapen wordt zij met 10 centimeter uitgebreid. Voor kinderen tot ongeveer Vijftien jaar is een slaapbreedte van 50 centimeter voldoende. uitbreiden met 'n grotere woonruim te op de dagen dat zij eens rustig op een plaats blijven. De kampeer ders die twee tot vier weken op een terrein blijven nemen een tent waar in geen ruimtegebrek te vrezen valt, een tent met alles erop en eraan, die zij per bodedienst vooruit sturen of zelf in hun auto meenemen. Dwarsslaper ■Jï Bij de schepen wordt meer en meer gewapend polyester toe gepast. Een van de vele model len op de Hiswa 1966 is deze Freeman 22 polyester motorkrui ser. die is uitgerust met een i ci linder 29 pk benzine-motor. De prijs bedraagt f 22.800. De hoogte van de tent hangt ge heel af van de eisen van het kam perende gezin. Voor een kindertent is een nokhoogte van 1.10 a 1.30 me ter voldoende. Sportieve volwassen kampeerders nemen ook met deze hoogte genoegen. Voor sterk mo- biele kampeerders wordt een nok hoogte van 1.1,0 tot 1.70 meter vol doende geacht. Voor stationaire kampeerders en zij die een grotere en zwaardere tent mee kunnen nemen en zich op het standpunt stellen dat de mens niet voor niets een rechtopgaand wezen is, is er dan nog de tent met stahoogte. Ouders met kleine kinderen zullen deze bij zich in de tent willen heb ben en dus kamperen in een tent voor meer dan twee personen. Zodra de kinderen er geestelijk aan toe zijn, krijgen zij vaak een eigen tentje. De tent van de ouders blijft echter ook dan het centrale punt, waar gegeten wordt en waar men verblijft wan neer het slecht weer is. Zo erg klein zal de ouder lijke tent dus niet kunnen zijn. Het dagverblijf zal berekend dienen te blijven op het voltallige gezin en op de bagagaberging. Veel invloed op de keuze van het kampeermateriaal heeft het vervoer middel waarover men beschikt. Voet- kampeerders zoeken een tweeper soonstent met een maximumgewicht van vier kilogram. Kampeerders met fiets, bromfiets en scooter zullen 7 a. 10 kilogram als maximum beschou wen. Watersporters die in een tent overnachten vormen een apar te groep. Zij staan heel anders te genover het kamperen. Aan het com fort van hun tent stellen zij mini male eisen. Een eenvoudig huttentje met minimale luifel is voor hen al vlug goed genoeg. Zij stellen echter hoge eisen aan muggen-dichtheid. Een goede tent voor kinderen of ouderen die zich sportief voelen is de meestal lichte en weinig volumi neuze „dwarsslaper". Dit is een tent voor 2 a 3 personen, met meestal een mooie lyn, veel ruimte voorin de tent en achterin, gemakkelijk bereik baar een bagagepunt. De all-round kampeertent is de huttent. De lage typen hiervan zijn licht, zeker als het gaat om een „af lopende hut", waarbij de achterste stok korter is dan de voorste. Dan is de combinatietent, een hut tent met meestal een nokhoogte van minstens 1.60 meter waaraan een los- Kampeerders per auto die veel trekkend kamperen en dus vaak voor één nacht hun tent opzetten zoeken naar een model tent dat zij kunnen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9