Uitgelaten huldiging dievenhui" na Haags bij 100 Miisciiinfeest bestaan kunst kalei öoscqqp HET BUDAPESTER ZIGEUNER ORKEST NAAR ONZE STAD Lach naast ernst Muziek, poézie, film, toneel, jazz, dans Renaissance I11 Engelse hoofdstad zijn dagen van vrij parkeren bijna geteld Minister opent Keukenhof DONDERDAG 17 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Echte, vurige, Hongaarse zigeuner muziek neemt nog steeds een grote plaats in veler harten in. Men zal er weer eens van kunnen genieten tijdens een concert, dat het originele Boedapester Zigeuner orkest onder leiding van zijn primas József Pécsi op 23 maart in de Stadsgehoorzaal komt geven tijdens zijn tournee door ons land. Wij hebben dezer dagen door middel van de grammofoonplaat alvast een uitnemende indruk kunnen krijgen van de prestaties van dit ver maarde ensemble, dat reeds sinds 1959 grote successen in Europese steden oogst. muziek en ook de dansen, welke ten gehore gebracht zullen worden, be horen in hun zuiverheid tot de rijke folklore van het Hongaarse land. Dat van dit musiceren een over rompelende bekoring uitgaat, zal men op deze avond opnieuw kunnen er varen. Melodie en verend Czardas ritme zullen elkaar in steeds an dere nuanceringen afwisselen in een rijk gevarieerd programma, dat de avond van de verkiezingsuitslag zal op luisteren. Dirigent-primas fozsef Pécsi en de zangeres Clementine Horvath Fabelachtige techniek, warme mu- siekaliteit en het vasthouden aan de oeroude tradities van d'e echte zigeu- nermuziek zij het dat ook ar rangementen van dirigent Pècsi van Mozart, Kodaly of Bartok opklinken - zijn enige kenmerken van dit ge heel uit zigeuners bestaande orkest, dat tot de uitnemendste en toon aangevende van Hongarije behoort. Sedert enkele jaren dragen Clemen tine Horvath met haar zigeunerzang en Jozef Okrös met zijn cymbaal tot de muzikale triomfen bijDe elemen ten van de oude Hongaarse volks- Oude vondst in schroothoop Oud-ijzerhandelaar J. Kosters uit Bruinisse zag dezer dagen in een hoop schroot, die men met behulp j van een magneet verplaatste dat een stuk metaal dat men voor ijzer aan zag, niet op de magneet reageerde. schiedenis van het Prof. Zeemanly ceum in Zierikzee, de heer W. P. Martens. Deze kwam tot de conslu- sie dat het een bronzen bijl was die ongeveer 1000 jaar voor Christus vervaardigd moet zijn. De bijl is bij het ploegen in de omgeving van Dreischor naar boven gekomen. De juiste vindplaats kon echter niet meer worden nagegaan. Samen met een hoop oud roest heeft de heer Kosters de bijl bij een land bouwer te Dreischor gekocht. Het voorwerp is afgestaan aan het ge meentemuseum te Zierikzee. Bij de monding van de Oude Ha ven aan het Sas te Zierikzee werd een 15de eeuws waterkannetje naar boven gebracht. Men maakt ter plaatse thans een zwaaikom voor schepen. De haven wordt daar diep uitgegraven. „Elckerlyc-moe?" Het middeleeuwse spel „Elcker- lyc" dat In het kader van het Hol land Festival al 17 jaren achtereen op de binnenplaats van het Histo- sche Prinsenhof te Delft ten tonele wordt gevoerd, zal dit jaar voor het laatst in zijn huidige opzet te zien zijn. Het is zelfs niet uitgesloten dat men er definitief mee stopt en in de toekomst een ander Neder lands toneelspel gaat brengen. Het aantal voorstellingen in dit jaar is reeds ingekrompen van 7 tot 4. Redenen daartoe zijn het toene mend nadelig saldo en de heffing van vermakelijkheidsbelasting door de gemeente. Thans worden besprekingen ge voerd tussen het bestuur van het Holland Festival, de Stichting Del- festa te Delft en de Nederlandse Co medie over deze kwestie. Men is nl. tot de conclusie gekomen dat het noodzakelijk is de „Elckerlyc" op de helling wordt gezet. De spelers van de Nederlandse Comedie beginnen wat „elckerlyc-moe" te worden. De voorstellingen worden dit jaar gegeven op 17, 18, 24 en 25 juni. „Hendriek de Kevser" koopt oud pand De vereniging „Hendriek de Key- ser" die zich het behoud ten doel stelt van architectonisch of histo- rich belangrijke oude gebouwen, heeft haar 162ste pand aangekocht en wel het pand Lagedijk 52-54 te Koog aan de Zaan. een van hout opgetrokken object, kenmer kend voorbeeld Jubileumconcert Ned. Kamerorkest In de Kurzaal te Scheveningen heeft het Ned. Kamerorkest, in ver band met het 10-jarig bestaan een concert aangeboden aan het gemeentebestuur van Den Haag „ten behoeve van de burgerij". Het pro gramma opende met het concert in F. voor drie violen en orkest van Vi valdi. De beide concertmeesters wing de Zaanstreek. de oude bebou- oud- concertmeester Willem Noske speelden hierin de solopartijen. Advertentie /an het oudste Hierop \olgde het Octet in es op. het begin van 20 van Mendeslssohn. Na de pauze ?t een deel volgde kennismaking met de aan het .Goedjaar" orkest en dirigent Szymon Goldberg j opgedragen „Scherzi per archi" van die de Nederlandse componist Robert Het complex, gedeelte dateert de 18de eeuw, is nadien uitgebreid het zgr De kopgevels. klokgevels, loodrecht op de straat staan, zijn Heppener, dat in zijn luchtige speel- versierd met in Louis XV en XVI- se stijl en met aardige effecten een stijl uitgevoerd snijwerk: een van de groot succes oogsste. De componist kcpgevels bevat een rijk versierde kon komen danken voor de bijval. De ingangspartij. Oorspronkelijk was avond werd besloten met de Sinfo- het huis als woonhuis in gebruik, nia Concertante in es. K.V. 364 van doch naderhand kreeg het ten dele Mozart, met Goldberg en Joke Ver een bedrijfsbestemming. Het inte- meulen als solisten. Het vrij talrijk rieur bevat o.a. een aardige 18de opgekomen publiek dankte de uit- eeuwse kamer. Het pand staat ver- voerenden met een langdurig ap- meld op de Rijksmonumentenlijst. plaus. Er waren veel bloemstukken. Parijs toneel voor scholieren Componisten vragen: Maak Bruno Maderna dirigent Concert- O gebouworkest In een zeer uitvoerige ..open brief" in het ..Algemeen Han delsblad" dringen de progres sieve componisten Reindert de Leeuw. Louis Andriessen, Misja Mengelberg, Peter Schat en Jan van Vlijmen aan op de benoe ming van Bruno Maderna tot tweede dirigent van het Concert gebouworkest. Zij oefenen te vens ernstige kritiek op het pro grammabeleid van het Concert gebouworkest, dat zij te behou Op uitnodiging van K. en O., in samenwerking met de Leidse Jeugd Actie trad gistermiddag het Par ij se gezelschap ..Les Realisa tions Theatrales" onder leiding van Roger Colas voor het voetlicht met ,,Le bal des Voleurs'' van de bekende Franse toneelschrijver Jean Anouilh. „Het dievenbal", een comedie bal-het jeugdige, let. schreef hij in 1932, het behoort tot zijn z.g. „pièces roses". Het onder scheidt zich van zijn meeste werken door de uitbundige vrolijkheid die het oproept, de spectaculaire verwarrin- en de romantische afwikkeling- de liefdesverhouding tussen Ju liette, de jongste van de twee nichten Lord Edgard en Lady Hurf, en Catherine Fournet als Juliette en Gerard Blane als Gustave slaagden er volkomen in dit waar te maken, wat onder de gegeven omstandighe den een moeilijke opgave was. Ook Marianne Girard toonde zich een actrice van klasse in haar uit beelding van Eva, die in de voor haar ietwat weemoedige slotscène een hoogtepunt vond. Met Monique Me- lisant als Lady Hurf en Alexis Nitzer als Lord Edgard. Jean Puynerneau de inbrekers- en gouw- als Peterboon GUles GlüUot als H<w- dievenbende w aarvan Petobono de t christian Forges en Stanislas als eider en Hector de In liefdesaange- de financiers en niet te vergeten de legenheden minder succesvolle pre- j ïoortTeffeHjke muSioiën Jean-Claude ten den t is. Rij s bevonden zich trouwens alle De drie gauwdieven, meeste* ta meaewerkenden op hetzelfde niveau, het transformeren van hun mtertUk. wat de grote kracht en aantrekkelijk. "<"1" heid van deze voorstelling uitmaakte. 1 het vak nog onbedre- komen er nog het beste af, in tegen stelling met hun rivalen, de fortuin jagers en aan de grond geraakte fi nanciers DupontDufort père et fils, die door twee dienders tenslotte ge vankelijk worden opgebracht. (Van onze kunstredactie) Van 's morgens elf uur tot 's avonds zes uur zullen enige dui dend achten. De componisten j zenden op 21 mei in het Haags Gemeentemuseum kunnen worden beziggehouden door- of zichzelf bezighouden mèt oefenen op een pianola, experimenteel toneel. ..jazz and paetry", glasblazen, slij pen, stippen en graveren, kostuumdemonstraties, hedendaagse mu ziek. filmvoorstellingen over kunst en Den Haag, een beknopte ex positie van schilderijen en hun makers, dansen, het glas (ook in functie) en zelfwerkzaamheid of knutselen. Dit bleek op de persconferentie, 1 schilderijen opbouwen, die eigendom van kunstnijverheid. De vereniging fuseerde in 1938 met de „Vereeni- ging van muziekmuseum". Sedert dien werden ook oude muziekinstru menten aangekocht. In de afgelo pen eeuw heeft de thans „Vereeni- ging van Haagse Museumvrienden" geheten instelling 247 werken ge schonken. Een keuze uit deze col lectie zal bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan worden geëxpo seerd van 5 april t.'m 28 mei. Ofschoon de regisseur Roger Colas die zich een uiterst bekwaam vakman toonde, vanzelfsprekend het accent op de komische verwikkelingen legde, wist hij daarnaast met uitzonderlijke vaardigheid de juiste sfeer te schep pen waarin Juliette e de jeugdige kracht in de liefde in staat 1 Opmerkelijk waren de juiste reac- I ties van de toeschouwers, allen leer- 1 lingen van het VHMO. De gierende lachbuien die gedurende de gehele voorstelling niet van de lucht waren, konden niet verhinderen dat men. waar nodig en vooral aan het slot, muisstil de handeling in gespannen aandacht volgde. De uitgelaten huldiging na afloop Gustave, door duurde nog lang nadat door K aangebo- Een koninklijk bestek Klassiek geschenk voor mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. (TIT) Koninklijke Van Kempen éfc I constateren dat Bernard Haitink volgens eigen zeggen weinig contact heeft met de nieuwe mu ziek. ,,Wat we nodig hebben", aldus de componisten, ,,is een vi sie als die van Mengelberg in dertijd of die van Maderna nu." ,De «muzikale) evolutie is een on verbrekelijke gang van zaken, een visie die ons de enige juiste lykt en die het publiek moet inzien. Want het werkelijk belang van een insti- tuur als het Concertgebouworkest ligt niet in het gebruikelijk conser veren van een overigens klein deel van de muziekgeschiedenis, maar in een actualisering van het uitvoe ringsapparaat, van het orkest en daarmee van het publiek", zo zeggen de briefschrijvers. Zij wijzen er tevens op, dat het bestuur van het Concertgebouw or- j^. H f. baron van Zuylen van kest al sinds een half jaar weet, dat Nyevelt nam het initiatief om de Maderna bereid zou zyn een positie vereeniging tot het oprigten van in Amsterdam naast Haitink te aan- een mUseum van moderne kunst" te vaarden. „Wij menen, dat wij het stichten. Men wilde een collectie 'echt hebben u te vragen wat "u met die wetenschap hebt gedaan. Wy beschouwen immers onzelf als mede verantwoordelijk voor de kwaliteit van de nieuwe muziek en voor de plaats, die zij in ons land inneemt". die de „Vereeniging van Haagsche Museumvrienden" had belegd. en waarop het programma voor de Mu seumfeestdag werd ontvouwd door de voorzitter, notaris J. W. Th. Kuiler. De vereniging bestaat 29 mei 100 jaar en heeft achter de schermen gewerkt: gelden inzamelen voor het aankopen van kunstwerken voor het Gemeentemuseum. Het eeuwfeest is aangegrepen om eens naar buiten te treden en er ook werkelijk een feest van te maken. orden van de gemeente Den Haag. Begonnen werd in een lokaal in de A kademie aan de Boschkant met twee schilderyen. De verzame ling groeide vry snel. Meer ruimte vond de vereniging in 'n huis aan de Korte Beestenmarkt, maar wegens ruimtegebrek moest de collectie van 1881 tot 1884 worden opgeslagen op cc zolders van het Diakonieweeshuis. Daarna werden de schilderijen ge- exposeerd in de Nieuwe Doelen aan de Korte Vyverberg. In 1919 ver huisde de collectie naar enige zalen van het Panorama Mesdag tot zij in 1935 definitief naar het Gemeente museum kon worden overgebracht, Aanvankelijk schonk de vereniging alleen schilderyen, later ook pren ten en tekeningen en voorwerpen i Schilderijtje voor 2.2 miljoen (Van onze correspondent), j Een schilderijtje van een 1 afmeting niet groter dan een 1 briefkaart, voorstellende de f 1 Heilige George en de draak 1 en toegeschreven aan de 'I Vlaamse schilder Hubert van 'I Eyck, is gisteren bij Sotheby 1 I ii Londen voor 220.000 pond f <22 miljoen gulden) geveild. Het bieden begon bij 20.000 pond (f 200.000) en bereikte i bet eindbedrag in 2 minuten ei 12 seconden. J Be eigenaressedie het J f werkje had geërfd, deed het J van de hand uit vrees voor Maf stal, hoewel financiële J j overwegingen natuurlijk ook J wel een rol hebben gespeeld, i Het is zo goed als zeker dat 5 i bet schilderstukje naar de Ver. Staten gaat. f Er zyn bijna 2500 Museumvrien den, maar het bestuur verwacht, dat dit aantal de komende weken en maanden aanzienlijk zal groeien. Al le leden kunnen op 21 mei aan de feestdag deelnemen. In diverse zalen zal een grote verscheidenheid aan interessante programmapunten worden geboden o.m. worden kostuums gedemon streerd onder de titel „Uitgaan in Den Haag van 1866 tot 1966". Oude muziekinstrumenten worden be speeld, terwijl elders Otto Ketting hedendaagse muziek Iaat horen. Be rend Boudewijn en leden van De Nieuwe Komedie improviseren een toneelspel. Hans Wesseling verzorgt een uitvoering „jazz and poetry". De dag wordt besloten met een dans feest in de stijl van 1866. (Van onze Londense correspondent) Spoedig zal er in het grootste deel van het enorme gebied van de Lon dense metropool een uitgedijde pannekoek, die veel groter is dan de provincie Utrecht vrijwel geen plekje meer te vinden zijn waar automobilisten hun wagen kosteloos kunnen achterlaten. De parkeerme- terzone, die thans het centrum ten noorden van de Theems beslaat, zal volgens de jongste plannen vijfmaal zo groot worden en een gebied van 60 vierkante km. omvatten. Schandaal in Canada Gerda Munsinger werkte bij NAV'0 Hel Münchense d,Sb.,e. Süddeut- g sche Zeitung meldt dat Gerda Mun- 1 ig&4 ZQU ze West-Duitsland heb- singer heeft gewerkt bij het NAAO- ben veriaten Kort naderhand be hoofdkwartier in Fontainebleau na dat haar toegang tot de V.S. was ontzegd omdat ze gevaar zou ople veren voor de staatsveiligheid. Hierbij het miniatuur schilde-1 Vlaamse meester Hubert rijtje, dat voor 2.2 miljoen gul- Eyck, getiteld ..De draak den is geveild. Het is van de De vrouw is nu het middelpunt van een politiek schandaal in Ca nada. In 1953 heeft ze poging ge daan om zich bij haar man te voe gen. Munsinger is militair in het Amerikaanse leger geweest en is in Duitsland met haar getrouwd. Volgens het blad werd haar de toegang tot de V.S. geweigerd omdat haar ouders in Oost-Duitsland wo nen, waar haar vader een vrij lage functie bekleedt in de communis tische partij. Later is ze van Mun singer gescheiden. Michael Munsin ger is nu politieagent in New York. richtte ze uit Parijs aan kennissen dat ze een goed betaalde baan had gevonden in het NAVO-hoofdkwar- tier in Fontainebleau. Eerder had ze in een hotel van het Amerikaanse leger in Garmisch-Partenkirchen gewerkt. Later werkte ze daar op een bureau van het leger, maar ze werd ontslagen omdat haar Engels te gebrekking was, aldus de Süd- deutsche Zeitung. Het nieuws over haar baan bij de NAVO baarde dan ook wel enig op zien onder haar vrienden. Bij bezoe ken aan Duitsland pronkte Gerda met haar nieuw verworven rijkdom, waarvan boze tongen beweerden dat ze onmogelijk met haar werk als sec retaresse kon hebben verdiend. Van Frankrijk ging Tegen 1968 zullen in byna elke straat en op elk plein vijf dagen per week parkeerbeperkingen worden toegepast. Het is niet uitgesloten dat bewoners, die voorrang krijgen bo ven forensen, spoedig via kaartjes automaten 5 shilling (2,50 gulden) per week of meer zullen moeten be talen om hun auto voor hun eigen deur te mogen laten staan. Het nieuwe plan betekent, dat dui zenden automobilisten niet meer, zo als zij nu doen, hun wagens in de buitenwijken kunnen neerzetten om hun reis per bus of ondergrondse voort te zetten. Tegenwoordig ko men dagelijks ongeveer 40.000 foren senauto's het centrum van Londen binnen, die achtergelaten worden in straten of op andere plaatsen waar nog vry mag worden geparkeerd, of op dure parkeersterreinen en in par keergarages, of by een meter. De meeste parkeermeters kennen een maximale tyd van 2 uur met als duurste tarief in het hartje van de stad een kwartje per kwartier. Ei* is buiten het centrum een be perkt aantal meters waar men op het ogenblik nog voor 2 shilling (1 gulden) vier uur lang mag parke ren. Maar met dit spotkoopje zal het ook spoedig gedaan zyn. Als het openbare vervoer niet snel aanzienlyk verbetert, zal de si tuatie voor de forensen alleen maar moeilijker worden. Door een tekort aan personeel en voortdurende lang- zaam-aan-acties lopen de busdien sten in Londen hoogst ongeregeld, hoewel de korte afstanden vaak door ee nreeks lijnen (er zijn meer dan 600 busroutes in het Londense ge bied» worden gedekt. Vaak komen ze allemaal tegelijk opzetten en de tussenpozen tussen de „convooien" zyn soms zeer groot. Als gevolg van de enorme afstanden in deze stad, die tot de grootste ter wereld be hoort, verkwist byna elke werkende Londenaar dagelijks ongelooflyk veel tyd met heen en weer trekken. Chinese ambassadeur: Geen vordering in gesprek tussen V.S, en China De Chinese ambassadeur in War schau, Wang Koeo-Tsjoean, heeft gisteren meegedeeld, niet van mening te zijn, dat de V.S. en China vor deringen hebben gemaakt in de hoofdkwesties die by de lange serie Chinees-Amerikaanse gesprekken in de Poolse hoofdstad zijn behandeld. De ambassadeur deed deze medede ling een van de zeldzame uit latingen van Chinese zyde tegenover Westerse journalisten in Warschau na een onderhoud van ruim drie uur met de Amerikaanse ambassa deur Gronouski. Zoals bekend is, is Warschau het enige officiële punt van diploma tieke contact tussen China en de V.S. De uitlatingen van Wang schenen overigens in stryd te zyn met wat Gronouski na het gesprek van drie uur zei. Het was een ernstig gesprek geweest over de huidige situatie in het Verre Oosten. Naar de me ning van de Amerikaanse ambassa deur zyn de Amerikaans-Chinese ge sprekken waardevol geweest voor bei de partyen in zoverre zy een recht streeks contact verschaffen. Gronous ki hoopte oprecht, dat de gesprek ken t.z.t. zullen leiden tot vermin dering van de spanning in het Verre Oosten en tot herstel van de vrede in dat gebied. Het volgende gesprek in Warschau zal op 25 mei gevoerd worden. Er zyn tot dusver 130 gesprekken ge voerd sinds de reeks in '54 in Gèneve begon en in 1958 in Warschau werd voortgezet. Stukadoors-c.a.o.In de afgelopen dagen ia overeenstemming be reikt over verschillende c.a.o.'s, die nauw verwant zijn aan het bouwbe- êï-yf. Men bereikte volledig over eenstemming over de c.a.o.'s voor het stukadoorbedryfhet steen-, hout graniet- en kunststeenbedryf; het grondborings- en buizenleggersbe- drijf: het leidekkersbedrijf en het later naai* Canada, 'steenlassersbedryf. De opening van de nationale bloe mententoonstelling in Lisse, dit jaar onder de naam „Keukenhof 1966" gepresenteerd, zal worden verricht door de minister van cultuur, recre atie en maatschappelyk werk, mr. M. Vrolyk.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7