Wat deed u nog gauw even toen u vrijdag 11 maart een parkeerwachter tyj uw auto zag staan? „Onderwijs in moeilijke, maar boeiende periode" Langegracht Demping dit jaar voltooid C.H.U. achter de monarchie Koninklijk zilver voor K. A. Karstens Gerucht C. W. Paauw ontving Kononderscheiding Leidse jeugd helpt een handje MOTORRIJDER AANGEREDEN DONDERDAG 17 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Alb. Boogaard op inspectiedag Leiden oude normen en moraal, zoals die zich de laatste decennia manifes teert. „Moraal geldt slechts, heeft slechts kracht, als er niet over wordt gediscussieerd", aldus prof. Van Nif- trik. „Alleen het feit al, dat over de moraal kritisch wordt gesproken duidt al op een crisis in die moraal. De demping van de Lange gracht wordt noq dit jaar vol tooid. Het klaarmaken van deze gracht zal begin april worden aanbesteed. De voorzitter van de afdeling Leiden van de N.R.K.M., de heerC. J. Lambermont, lid van de Leidse raad, deelde dit gis teravond op de jaarvergadering van de afdeling mee. Advertentie ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook Id briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. „Moet niets van republikeinse stromingen hebben" De heer D. van der Kwaak, gedeputeerde van Zuid-Holland en lijstaanvoerder van de CHU, sprak gisteravond tijdens een Honderden onderwijzers en onderwijzeressen uit Leiden en om geving waren vanochtend in de Leidse Stadsgehoorzaal bijeen voor de 69ste jaarlijkse vergadering van de „Vereniging van onderwij zers en onderwijzeressen in de inspectie Leiden". De belangrijkste onderwerpen op deze druk bezocht inspectiedag waren de bestuurs verkiezing, een inleiding van prof dr. G. C. van Niftrik en een op treden van Seth Gaaikema. De inspectiedag, die in de loop der Jaren is gegroeid tot een plezierige traditie, stond onder voorzitterschap van de heer Alb. Boogaard, die in zUn openingswoord een terugblik wierp in de geschiedenis van de ver eniging. Na de oprichting in 1869 staakte de organisatie in 1879 haar activiteiten, maar sedert 1886 worden geregeld vergaderingen belegd. Uit oude notulen las de heer Boogaard anekdotes voor, waaruit bleek dat veel problemen die actueel zün ook in de vorige eeuw voorkwamen. HU zag bijvoorbeeld een verband in de opmerking „de slechtheid van de wereld is de schuld des opvoeders" en het onderwerp, dat prof. Van Niftrik later op de ochtend zou be handelen, „Crisis der moraal". Boeiend Naar de mening van de heer Boogaard bevindt het onderwijs zich op het ogenblik in een moeilijke maar uiterst boeiende fase van ontwikke ling. Hij noemde in dat verband punten. Door de verlaging van de leerlingenschaal (in acht jaar van 35 naar 32%) zijn de excessen ver dwenen en kan het onderwijzend- personeel met minder leerlingen meer doen. Verder wordt de nood zaak tot research in het onderwijs nu ingezien. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de oprichting van de „Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs" eind vorig jaar. De heer Boogaard noemde ook een groeiende belang stelling bij het onderwijzend perso neel voor de inhoud en de structuur van het onderwijs. „De tijd dat de onderwijzer dacht, dat hij het alleen voor het zeggen had op onderwijs gebied is gelukkig voorbij merkte de heer Boogaard op. „Er kan nu open lijk worden gesproken over de te kortkomingen in het onderwijs zon der dat de onderwijzer zijn gezicht verliest". De heren J. Chr. Bartels man en Kruit werden in het bestuur tan de „Vereniging van onderwijzers tn onderwijzeressen in de inspectie Leiden" opgevolgd door de heren J. F, v. d. Wijngaard en A. C. Verhoe ven. Voorzitter Boogaard dankte voor dè heer Bartelsman voor de wijze, waarop hij de organisatie van de inspectiedagen gedurende lange tjjd heeft verzorgd, een prestatie, waarvoor hij ook door de gezamen lijke exposerende firma's op de in spectiedag werd geprezen. „De crisis der moraal heeft gevaar lijke kanten, maar ook geweldige mo gelijkheden", zo begon prof. dr. G. C. van Niftrik zijn uiteenzetting. Prof. Van Niftrik is hoogleraar in de god geleerdheid en de geschiedenis van de Nederlands Hervormde Kerk aan de Amsterdamse gemeenteuniversiteit. De Amsterdamse hoogleraar gaf een uiteenzetting van de oorzaken van de aantasting en omverwerping van De platonische overkoepeling van het leven, zoals die in de vorige eeuw be stond, bladdert af en met kunst en vliegwerk wordt op het ogenblik nog iets van die oude normen staande ge houden". Over de kern van die crisis: „Technisch is de mens ontzettend ver, maar moreel is hij een puber. Als cultuur heeft de mensheid geen dragend ethos meer, waar zij zich mee kan integreren. Dat is de schizo frenie van onze tyd". Met uitspraken en voorbeelden van Descartes, Kier kegaard, Marx, Nietzsche en Sartre behandelde prof. Van Niftrik wezen van en verschuiving in de moraal (suspensie van de ethiek). Als de taak van de ethiek op het ogenblik zag hij: het onderzoeken hoeveel al gemeen menselijks, natuurlijks of goddelijks de oude waarden bevatten om er dan een eigentijdse vorm aan te geven. In de middaguren verzorgde de ca baretier Seth Gaaikema een spits ca baretprogramma, waarmee de inspec tie Leiden bewees de traditie van een goede programmakeuze voort te zet ten. De onderwijzers en onderwijze ressen hebben veel plezier gehad aan de spitse grappen en woordspelingen van Gaaikema met zün voortreffe^ lüke begeleider Roelof Stalknecht. Advertentie propagandabijeenkomst in res taurant Van der Heijden. Voor dat hij aan het woord kwam, herdacht voorzitter G. v. d. Vliet de overleden oud-voor zitter dr. Tilanus, waarna een minuut stilte in acht werd ge nomen. Voorts schonk hij aan dacht aan het rumoer op de hu welijksdag van Prinses Beatrix en aan de hetze tegen de mo- Dc heer K. A. Karstens herdacht gistermiddag met zyn echtgenote, kin deren, de directeuren en collega-werknemers van Electra W. M. Brandt op feestelijke wüze het feit, dat hü veertig jaar geleden het bedrüf aan de Oude Varkenmarkt binnen stapte narchie in ons land. De heer Van der Vliet verklaarde onder bijval er blij over te zijn, dat de CHU niets van republikeinse stromingen moet hebben. „Wat moet en kan het ook?", zo luidde het onderwerp van de heer Van der Kwaak. Hij wees er op, dat ons land twee belangrijke dagen te gemoet gaat: 23 maart (verkiezingen Provinciale Staten) en 1 juni (ge meenteraadsverkiezing. Wü moeten duidelijk onze taak en opdracht ken nen, aldus de heer Van der Kwaak, die vervolgens met tal van cijfers een beeld gaf van onze provincie. Hoewel slechts 5 procent van de bevolking blijkt te weten, hoe het provinciaal bestuur functioneert, houdt dit be stuur zich met tal van facetten bezig zoals de planologie, de aanleg van wegen, het culturele werk, het finan ciële toezicht op de gemeenten en de woningbouw. Zuid-Holland, grootste provincie van ons land, telt 2.850.000 inwoners en 550 polders en waterschappen. Uit 83 statenleden worden zes ge deputeerden gekozen. De provincie telt daarnaast 1300 ambtenaren. Op 7 juli kiezen de Provinciale Staten de 75 leden van de Eerste Kamer. Woningbouw Na deze en andere zaken van alge- lene aard te hebben aangestipt, ging de heer Van der Kwaak nader in op de woningbouw, die hem, ondanks de huidige vlotte gang van zaken, zor gen baarde voor de nabije jaren. Als de regering niet ingrijpt, loopt het fout met de woningbouw, aldus de heer Van der Kwaak. Voorts stond spreker stil bij de werkgelegenheid en de recreatie. Het verwondert hem steeds weer, dat al- lerwege om recreatieruimte wordt ge roepen, terwijl de meeste mensen nog nooit in de nabijheid van hun woon plaats gebruik hebben gemaakt van de opengestelde landgoederen. Tenslotte schonk de heer Van der Kwaak aandacht aan de financiële aspecten van het regeringsbeleid. Hü verwachtte een janboel als de rege ring niet spoedig ingrüpt. Speciaal de woningbouw en de omschakeling op aardgas vergen veel van de kapitaal markt. VEERTIG JAAR BIJ ELECTRA-BRANDT De jubilaris, die door de jaren opklom tot chef van de afdeling auto-elektriciteit, was in de dagen van zyn indiensttreding nog Kareltje Karstens ,een jongetje, dat een spe ciaal bankje nodig had om behoor - lük boven de werkbank te kunnen uitkomen. De heer W. M. Brandt, de grondlegger van het bednjf, die thans nog de functie van algemeen technisch adviseur bekleedt, haalde het niet zonder plezier nog eens op hoe het in die eerste dagen toeging met de heer Karstens. De heer Brandt was niet de enige, die gistermiddag in restau rant Van der Heijden terugblikte op het verleden en de staat van dienst van de heer Karstens. Dat deed in Avondfeestjes kosten geld (f 100,- boete) Een 24-jarige Leidse broodbezorger kon de verleiding, welke uitging van zün tas met geld niet weerstaan. Hü was nauwelüks vier meken in dienst van zün nieuwe baas, of hü putte uit de tas ten dienste van zün avondfeestjes, terwül hü daaruit ook andere kosten betaalde. Het liep op tot f. 378,45 en toen ging hü de laan uit bü de baas. Voor de Haagse politierechter gaf hü de feiten toe. doch beriep zich tevens op huwelüksmoeilükheden. „Die heeft iedereen weieens in zün leven, maar dan gaat men toch nog niet stelen", weersprak de officier van Justitie. Omdat het overigens met verdach te tot dusver goed was gegaan, wilde hü ditmaal volstaan met f 100 boete en voorwaardelük twee maanden ge vangenisstraf, waartoe de rechter veroordeelde. Burgemeester Van der Willi- gen speldt de Koninklijke onder scheiding op. (Foto L-D./Holvast) eerste instantie burgemeester mr. G. C. van der Willigen, die constateer de, dat de verhouding tussen de heer Karstens en de directie altüd der mate goed geweest moet zün, dat het tot zo'n sterke en langdurige verbondenheid kon komen. Behalve een zeer waardevol werknemer is de heer Karstens ook altoos een goed burger geweest, reden waarom het de burgemeester bü zonder verheug de, dat hü er mededeling van kon doen, dat het H. M. de Koningin had behaagd de jubilaris te onderschei den met de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Geschenken Na het opspelden van de onder scheiding sprak de heer W. M. Brandt een hartelük en zeer per soonlijk woord van hulde tot de ju bilaris, die er in niet geringe mate toe heeft bügedragen, dat het be drüf, waarvan hü al voor de offi ciële oprichting personeelslid was tot bloei kon komen. Na de heer Brandt sprak de heer J. Hoekveen, financieel directeur, die zün toe spraak besloot met het overhandi gen van het vererend getuigschrift van de Ned. Mü voor Nüverheid en Handel met daarbü behorende draagmedaille. Een envelop met in houd, een pechlamp en een gouden dasspeld mocht de heer Karstens ontvangen uit handen van de heer N. van der Hoogt, technisch direc teur. Het personeel, waarvan de heer Fr. van der Zeeuw de woord voerder was. liet zich evenmin on betuigd en schonk een complete vis- uitrusting, alsmede een reusachtige mand fruit. Na deze huldiging volg de een druk bezochte receptie. De Electra-Brandt-familie zal in april nogamaals in feestelüke stem ming büeenkomen. Op 20 april zal het 40-jarige bestaan van de zaak intern worden gevierd en op 23 april is er in „Avifauna" in Alphen aan den Rjjn een receptie. Protest De heer Van der Kwaak meende n protest te moeten laten horen tegen de financiële politiek van de huidige regering. Net als in een ge woon huishouden moet de tering naar de nering worden gezet. Politiek be drijven is het dienen van de staat en de medemens. De heer Van der Kwaak deelde nog mee, dat hü zich nu voor de laatste keer verkiesbaar heeft gesteld. Na de komende periode wil hü plaats ma ken voor een jongere. U nam het zekere voor het onzekere en stak eerst een Hunter op. Maar welke was het? Hunter mèt of Hunter zónder filter? Was het een Hunter zónder filter? Dan genoot u van de lekkerste American Kling Size, die er is. Stak u een Hunter mèt filter op? Dan proefde u niet het filter, maar alleen geurige tabak. Hoe het zij, u hebt op 11 maart het beste merk gerookt, dat voor uw geld te koop is. Geruchten als zou de Leidse wet houder van Sociale Zaken, de heer S. Menken, een redelüke kans maken om dit jaar de heer A. Deerenberg op te volgen als lid van het College van Ged. Staten van Zuid-Holland, zün van alle grond ontbloot. Dit deelde ons vanochtend de heer H. J. A. M. Vrouwenvelder, lijstaanvoerder van de Kring Den Haag van de KVP mede. De huidige KVP-fractie in de Sta ten van Zuid-Holland, omvattende zestien leden, waarvan er zeven niet terugkeren, is van oordeel, dat straks een nieuwe fractie niet gebonden moet zün aan afspraken, welke men thans zou maken. Met opzet heeft men zich geaistanciëerd van het stel len van kandidaten voor de komende vacature-Deerenberg. Schenking voor Leidse reuma-kliniek De Nederlandse vereniging tot reumabestrüding (het nationaal reumafonds) heeft enkele belangrij ke büdragen beschikbaar gesteld ten behoeve van de reumabestrüding in Nederland. e Leidse reumatologische kli niek zal een complete mobiele uit rusting ontvangen voor het in de eerstkomende jaren te verrichten epi demiologisch bevolkingsonderzoek. Het hiermee gemoeide bedrag zal voorshands ruim f 115.000 CORRESPONDENTIE NN te L Ingezonden stukken, waarvan de afzender ons niet bekend is, komen niet voor plaatsing in aan merking. In het kledingmagazijn De Vries op de Haarlemmerstraat 149 is gen op feestelüke wyze het feit herdacht, dat de heer C. W. Paauw, bedrijfs leider, daar zijn 40-jarig jubileum vierde. De burgemeester van Lelden, mr. G. C. van der Willigen, memoreerde de verdiensten van de jubilaris, vooral tydens de oorlogsjaren en kort daarna. Hij bood hem namens B. en W. gelukwensen aan, maar ook mevrouw De Vries, daar goede werk verhoudingen de basis zün voor trouwe dienst. Hij speldde hem de zilveren medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau op. „Draag haar om de jongeren tot voorbeeld te zün", zo besloot hij zijn toespraak. doorgebracht, steeds een vreugdevolle belevenis is geweest, daar hü altüd als gehjke behandeld werd. De heer Paauw, die vandaag 57 werd, trad als aankomend verkoper in dienst. Thans is hü bedrüfsleider van de twee zaken, die de firma bezit. In de oorlogsjaren heeft hü, dikwüls met gevaar voor eigen leven, veel ge daan voor de familie De Vries en voor de zaak. Na de oorlog heeft hij de totaal uitgeplunderde zaak opge bouwd tot wat hü nu is. Ook op ander gebied heeft hü zich verdienstebjk gemaakt. Hü heeft de Leidse Korfbalbond helpen herop richten een bond, waarvan hü mo menteel lid van verdienste is. Namens het personeel kreeg hü een filmtoestel, terwül zün vrouw bloe men en een Engelswoordenboek wer den aangeboden. In de middaguren werd een geani meerde receptie gehouden. VEERTIG JAAR BIJ DE VRIES Mevrouw De Vries bood hem na mens de directie een enveloppe met inhoud aan, hem dank brengend voor alles wat hü voor de zaak en de fa milie had gedaan. De heer Paauw merkte in zün dankwoord op, dat de tyd voor hem in het kledingmagazün C. W. PAAUW Duizenden leerlingen van Leid- st lagere scholen hadden vandaag geen school, omdat hun onderwij zers en onderwijzeressen in de Stadsgehoorzaal vergaderden. Een aantal scholieren heelt niettemin de handen uit de mouw gestokenzoals uit bovenstaand plaatje blijkt. Onze fotograaf trof deze jon gens aan in de Vondellaan, die in verband met de doortrekking naar het Stationsplein wordt op gebroken. Als echte wegwerkers zijn ze de hele ochtend met dit zware karwei bezig geweest (Foto LD./Holvast) Ernstig gewond Een 24-jarlge motorrüder uit Voor schoten is vanochtend omstreeks acht uur op de voorrangssplitsing Haagweg-Churohilllaan in Leiden aangereden door een bestelauto uit Katwük. De bestuurster van de be stelwagen zou hem geen voorrang hebben verleend. De motorryder kreeg een zware hersenschudding, vermoedelük een schedel basisfractuur en hoofdwonden. Hij is door de E.H.D. naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is de heer A. Fuldauer. huisarts, geboren in Dinxperlo en thans wonende in Hengelo, gepromoveert tot doctor in de faculteit der geneeskunde op een proefschrift getiteld .Hejaardenon- derzoek in een huisartsenpraktük". Promotor was prof. dr. P. Munten dam: idem de heer G. Veldhuisen, bioloog bü het Medisch Biologisch Laboratorium der R.V.O.-T.N.O., ge boren in Ede en thans wonende in PÜnacker. tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op een proefschrift getiteld „Genetische transformatie van de bacteriofaag T4". Promotor was prof. dr. J. A. Cohen. Acad. examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht MeJ. M. M. van Ditóhuüzen (Rotter dam).

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3