De stunt van Wallace Gemeente Noord wijk contra W. Passchier ECHTGENOTE ondwet Interunie Philips lagere winst ondanks hogere omzet Proef stemmen in Maasdriel Akkoord over lonen in de treilvisserij 8RDAG n MAART 1666 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (Van onze correspondent) -jarige moeder van vier kinderen heeft zich dezer dagen 3at gesteld voor het gouverneurschap van de zuidelijke staat ia, ondanks het feit dat zij tot nu toe nog geen enkele rol in tiek heeft gespeeld. ide mocht denken dat dit een goede, maar kansloze grappen- is, vergist zich en heeft tuiten de man van Lurleen Wallace j.Dat is namelijk de huidige gouverneur van de staat Ala- iê 46-jarige George Corley Wallace, die ook tuiten Amerika als een van de krachtigste rassenscheiders uit het zuiden. openbare school tehouden door het letterlijk de toegang tot het school gebouw te versperren. De Nationale Garde was toen nodig om de gouver neur, die op Alabama's regeringsge bouw niet de federale Amerikaanse vlag maar de vlag van de in de bur geroorlog een eeuw geleden verslagen geconfedereerde staten laat wappe ren, tot rede te brengen. Lurleen Wallace plotseling is voor het gouverneur- unit zyn oorzaak in d van Alabama, die voor- Ist verkozen politici na het van hun ambtstermijn een lang geen gooi meer mo- naar een politieke baan. Dit houdt voor de ambitieuze dat hij zich niet herkies- g stellen voor het gou- bap dat hij nu één ter- vier jaar heeft bekleed, tft hij gepoogd in deze si- randering te brengen door Endement op Alabama's in te dienen, maar het van de staat gaf hem nul Skest. Vandaar zijn huidige ig om zijn vrouw te laten winnen, dan verandert er [6 het echtpaar al bekend Lurleen blijft haar potje de kinderen verzorgen en jjdt zijn leidersgaven aan Alabama. Alleen officieel gouverneurse zijn en hij tent tegen een jaarsalaris par. dit kunststuk lukken en Ie kiezers van Alabama zo hun racistische, altijd den in de mond nemende dlace dat zij in meerder- orleen stemmen dan kan Wallace de toekomst met tegemoet zien. In 1970 ge nl. zelf weer voor het schap kandideren, terwijl irleen weer aan de beurt komen, enz. enz. Niet te veel het nog niet en eerst zal mei van dit jaar moeten de Democratische nomi- in de voorverkiezingen, dan nog bij de eigenlijke n een Republikeinse te- aan haar zegewagen zal den. Zelf zal zij daarvoor, de Wallaces al bekend Et al te veel gaan doen. szingscampagne zal door den gevoerd en dat is mis- beter, want in tegenstel- zijn wat verlegen vrouw sma's gouverneur bekend idenschudder, die nimmer reinreis maakt zonder na inzittenden van de trein IQ te hebben leren kennen. ke ideeën zitten uiteraard 'Alliiief. Officieel worden zij als „steun voor de prin- vrij initiatief, van lo- BED r, van oprechtheid en in de overheid", der officieel betekent dit Dgelijk tegenstand tegen ratie, tegen inmenging iton en tegen alles wat nn sociale voorzieningen Agressie Nu wil Wallace zyn politieke dy namiek vooral richten op „commu nistische agressie van buitenaf". Wie niet goed begrijpt wat hy daar mee bedoelt, hoeft zich maar even te realiseren dat in de ogen van Wallace „alle burgerrechtenorganisaties, dr. Martin Luther King, de Kennedy's, ae vakbonden en een groot deel van i nis is het al 'n keer voorgekomen dat de regering in Washington min of j een vrouw zich kandidaat stelde om meer agenten zijn van de internatio- haar man regeringstouwtjes in han- nale communistische samenzwering" den te kunnen geven, ni. in presi- van buitenaf tegen de reine staat J dent Johnsons staat van herkomst te beseffen wat deze agressie (Texas. Alabama inhoudt. Kandidaten De Fergusons Of de truc met de kandidaat van Lurleen zal lukken is overigens nog niet te overzien. Er zyn nog heel wat meer kandidaten in het veld, onder wie oud-gouverneur Patterson, wiens denkbeelden over rasseninte- "ratie zomogelijk nog krasser zyn dan van Wallace, procureur- generaal Richmond Flowers, een ge matigde progressief, oud-parlemen- tarier Carl Elliot, en nog deren. In 1917 werd daar gouveneur Fer guson afgezet wegens verduistering waarop in 1924 het hoogerechtshof van Texas bepaalde dat hy nooit meer voor politieke functies is de staat in aanmerking mocht komen. Daar op kwam Miriam Ferguson op de proppen. Zy diong naar het gouver neurschap met de leuze dat de kie zer door zyn stem op haar uit te - i brengen niet één, maar twee gouver- neurs tegelyk kon krygen, immers Raad van advies wetenschapsbeleid (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer is gistermiddag zonder hoofdelyke stemming akkoord gegaan met het voorstel van minister Diepenhorst (Onderwys en Weten schappen) om een raad van advies voor het wetenschapsbeleid in te stel len. Deze raad, die minimaal vyf en maximaal negen leden zal tellen, zal by het uitbrengen van zyn adviezen voor het wetenschapsbeleid rekening moeten houden met het algemeen be lang en de mogelykheden. die de re gering heeft- om dit te bevorderen. De raad zal by haar adviezen niet alleen de wetenschappelijke aspecten in aanmerking moeten nemen, maar ook de economische belangen en de financiële, sociale en politieke gevol gen, die kunnen optreden by prakti sche toepassing van resultaten van wetenschappelyke onderzoekingen. De raad zal een onafhankelyk secretariaat krygen. De leden voor de raad worden voor 5 jaar benoemd en kunnen daarna eenmaal worden her benoemd. Op voorstel van mej. dr. Klompé (KVP) besloot de Kamer de zittingsduur van de voorzitter te be perken tot maximaal tien jaar. JAARVERSLAG 1965 Vraag een exemplaar van dit zojuist-verschenen jaarverslag bij Uw bankier of commissionair of zend een briefkaart aan Interunie. A N.V.. Internationale Beleggings Unie „Interunie", Postbus 617, Den Haag DIVIDEND 18% De Raad van Commissarissen en de Raad van Bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampenfa brieken delen mede. dat in het Flowers kan waarschynlijk reke- pa en ma Ferguson beide. ;n op de stemmen van de negers J De kiezer van Texas geloofden in en dat zou ditmaal, nu ongeveer een argument en in 1924 en 1932 was derde van het electoraat uit negers j mevr Ferguson gouverneurse van bestaat (gevolg van de kiezersregis- Texas. In feite trok inderdaad pa tratiecampagnes sinds vorig jaar)touwtjes, maar, en dat mag wel eens een flinke rol kunnen spe- J George Wallace wel eens overden- n- ken, zy liet zich niet permanent aan Tenslotte nog dit: hoe gek het ook het fornuis kluisteren. In één geval mag zyn, helemaal orgineel is het zette zy haar eigen zin door en te- Idee van Lurleen en George niet. kende zy zelf brutaalweg een wet, In Amerika's kleurryke geschiede- 'waar pa tegen gekant was. Zaak van de Noordwijkse gemeente-incasseerd er voor Centrale Raad van Beroep in Utrecht De Centrale Raad van Beroep in Utrecht behandelde gister j W. op twee gedachten hinkt: het ion11 vallen. Veranderingen .aande moet men overi- maken dat het echtpaar jen maar vasthoudt aan p en nooit verandert. Dat r zo. Al nu heeft de gou- Ideiyk gemaakt dat de kndere aspecten zal krij- nl. allemaal rassen- at de klok sloeg en het m n dat Wallace in opwin- I janke staatgenoten toe- nder zyn bewind „nooit, i", rassenintegratie in. cholen werkelykheid zou 1 atie is nu voor een deel h (Ikheid geworden, ook al ce indertyd alles gepro- lerste negerkind uit een evergoeding ir weduwe Eird Philipe irmei 1 ht. 0 nse weekblad France- ïfber i gisteren veroordeeld iot Op! tosstelling van 7500 gul weduwe van de bekende -rd Philipse en een ver- ^j)( ruim 22.000 gulden aan larige zoon Olivier, omdat i van het blad zonder Jfm een ziekenhuiskamer ledrongen en een foto len had gemaakt, die de p I een operatie zou onder- Mo op 11 maart van het was verschenen, werd verzoek van mevrouw tl beslag genomen, doch er al talloze exemplaren ^verspreid. Cll ank in Parys was van Prance-Dimanche een had gemaakt en mevr haar zoon grote schade end. Men moet het sportieve element in de verkiezingen niet onderschatten. Iedere keer weer is het de grote vraag welke plaats als eerste de uit slagen bekend kan maken. En er wordt hard voor gewerkt om als overwinnaar uit de (stem) bus te ko men. De Gelderse gemeente Maas- briel heeft by de verkiezing van le den voor de provinciale staten woensdag veel kans op de over winning. Want het is de eerste ge meente in Europa, waar geheel met machines zal worden gestemd. De 6 gloednieuwe Amerikaanse machines, waarmee dit zal gebeuren, zyn aangekomen en er wordt nu al druk „proefgestemd". Alle inwoners van de gemeente Maasbriel worden namely k tot en met dinsdag in de gelegenheid gesteld te oefenen. Woensdag zal er ongetwyfeld span ning zyn. Men denkt tussen 10 voor half 8 en half 8 de uitslagen be kend te kunnen maken. Voor de im porteur van de machines wordt het ook de proef op de som: zullen de apparaten zegevieren over het „handwerk"? De machines werken gehele me chanisch. Als de kiezer een handel overhaalt, gaan de gordyntjes ach ter hem dicht. Hy kan dan een ap paraatje naar de plaats dirigeren, waar de kandidaat van zyn keuze genoteerd staat. Een druk op de knop is dan voldoende. De handel wordt weer overgehaald, het apparaatje valt terug in zyn oude stand en de gordyntjes gaan weer open. Aan de achterkant van de verzegelde machine is het aantal op de kandi daten uitgebrachte stemmen onmid dellijk af te lezen. Ook ln Tietjerkstradeel, Assen, Vlissingen en Wassenaar wordt me chanisch gestemd, echter niet ln de gehele gemeente. Maasbriel heeft de primeur, maar het denkt bovendien woensdag ook nog een overwinning te boeken. De spanning voor de wed strijd is er al. De training is be gonnen de president zei dat B. en W. zon der bezwaren op een later tijdstip hadden kunnen ondertekenen. Mr. De Heer vond dat het standpunt van het college van B. en htend de zaak van de heer W. Passchier inkasseerder bij de gemeentebedrijven in Noordwijk, die op 9 maart 1965 door B. en W. werd ontslagen, omdat hij op grond van gewetensbezwaren had geweigerd zich te laten doorlichten. B. en W. waren bij de Centrale Raad in appèl gegaan tegen de uitspraak van het Amb tenarengerecht in Den Haag, dat op 25 oktober j.l. het ontslag nietig had verklaard. De gemeente Noordwijk was ter zitting vertegenwoordigd door drs. Th. A. M. van der Horst uit Den Haag, de heer W. Passchier door mr. J. de Heer uit Gouda. Drs. Van der Horst wees op de preventieve gezondheidszorg, die de gemeente had genomen door de heer Passchier te ontslaan. Deze echter zei geen uitzon deringspositie te willen innemen, daar bleek dat er geen enkele ge meente kon worden genoemd die een dergeiyk ontslagbesluit in het amb tenarenreglement heeft opgenomen. Voorts meent hy dat er geen belan genafweging had plaats gevonden, een standpunt waar de gemeente lynrecht tegenover staat. De president vroeg de verklaring voor het verschil in datum van de ondertekening en het besluit. Drs. Van der Horst meende dat dit een administratieve misslag was, waarop artikel in het ambtenaren reglement is imperatief opgevat, dan is er ook geen plaats voor de afweging van de belangens. Anderzyds zegt het col lege wel degelyk de belangens tegen elkaar te hebben afgewogen. Tot slot vroeg de president of de vertegenwoordiger van de gemeente Noordwyk het besmettingsgevaar daar groter is dan elders. Drs. Van der Horst meende van wel gezien de grote drukte gedurende de zomer maanden. De Centrale Raad zal over drie weken uitspraak in deze zaak doen. Ook voor Katwijkse kottervloot De onderhandelingen over de loonregeling treilvisserij zuid voor 1966 tussen de Redersvereniging voor de Nederlandse Zee visserij en de werknemersbonden hebben tot overeenstemming geleid, zo blijkt uit een circulaire die de ..Centrale van Zeevaren den ter koopvaardij en Visserij" aan zijn leden heeft gezonden. De vorig jaar overeengekomen herberekeningsregeling voor het ga rantie loon, waardoor by slechte rei zen in ieder geval een weekloon van f 145 kon worden betaald, is afge schaft Het garantieloon ondergaat daardoor een verhoging van f 10.75. Bovendien werd overeengekomen het garantieloon te verhogen tot f 150 per matrozendeel. In dit bedrag zyn de compensatie voor de AOW-pre mie, alle compensaties voor de huur verhogingen en de compensatie voor de premie aan het bedrijfspensioen fonds voor de zeevisserij meebere- kend. Verbetering De afschaffing van de herbereke ning en de verhoging tot f 150 bete kenen een reële verbetering van het garantieloon met by na twaalf pro cent. Enkele toeslagregelingen (voor gezouten makreel, kleding-, boet- en klimgeld en dergeiyke) werden ver hoogd, terwyi de vakantie met drie dagen werd uitgebreid tot 18 werk dagen per jaar. Ook de vakantie toeslag werd verhoogd. Geen overeenstemming werd be reikt over de kwestie georganiseer- den-ongeorganiseerden. Partyen gaan daarover verder spreken in de loop van het op 1 januari jongstle den begonnen contractjaar. De CKV heeft het bestuur van de Vereniging van Schipperseigenaren gevraagd de verbeteringen in deze nieuwe loonregeling ook van toepas sing te verklaren op de Katwyker kottervloot. Voor de CAO treilvissery noord zyn inmiddels ook voorstellen tot verbetering ingediend. Het overleg over deze CAO duurt nog voort. In de Spaanse hoofdstad zijn 60.000 Nederlandse tulpen ge plant om de lente een bijzonder V.N.-leger blijft nog op Cyprus De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten de troepen van de V.N., die zich op Cyprus bevinden, daar nog drie maanden te houden. De raad ging akkoord met een ontwerpreso lutie van deze strekking. Engeland zal de kosten van het Britse contingent van de V.N.-stryd- macht op Cyprus voor zyn rekening nemen. De Nederlandse vertegen woordiger, dr. J. G. de Beus, zei dat het feit dat hij voor de resolutie had gestemd, Nederland niet verplicht tot nieuwe financiële by dragen. De Nederlandse regering zou een besluit hierover nemen in het licht van de vorderingen, gemaakt op de weg naar een politieke oplossing. De nieuwste aanwinst van de hoofdstedelijke dierentuin Ar- tis is gistermiddag aangekomen per staatkaros oftewel een diep- lader: het was Barbara, een oli fantenmeisje dat de bruid is voor Murugan, de 13-jaar oude bewo ner van het olifantenhuis. Muru gan heeft hiermee zijn tweede fleurig aanzien te geven. De Ma- drileense tuinman op deze foto geeft de bloemen nog wat extra water. ANTON KERSJES NAAR RUSLAND Anton Kersjes, de dirigent van het Kunstmaandorkest, is uitge nodigd om gedurende de periode van 2 tot en met 24 oktober in Rusland zes concerten te geven. Het is nog onbekend in welke steden hij zal optreden. Anton Kersjes is van plan ook Neder landse muziek in Rusland te in troduceren en te propageren. Na beëindiging van zijn Rus sische tournee zal Anton Kersjes enkele concerten bij het Gelders Orkest leiden. Sportsplinters Bas van Duivenbode (26). kam pioen van Nederland in het half- zwaargewicht. komt maandag a.s. in het Paryse Paleis des Sports in de ring tegen de 23-jarige Fransman Bernard Thebault. De Amsterdam mer bokste vorige maand reeds tegen de ongeslagen Paryzenaar en ver loor toen onverdiend op punten. Het gevecht is wederom afgesloten op acht ronden. Van Duivenbode zal worden geassisteerd door zyn trainer Dick Groothuis. 9 Lidy Jansen—Venneboer heeft zich gisteren door een overwinning met 16, 63, 63 op de Ameri kaanse Mary Habicht in de derde ronde van het internationale tennis toernooi van Cannes geplaatst. De andere drie Nederlandse deelneem sters werden allen uitgeschakeld Astrid Suurbeek door de Britse Rita Bentley (68. 46», Els Spruyt door de Britse Margaret Lee (6—2, 36, 5—7) en Adda Bakker door de Finse Leena Ahonen (36, 16). Op 9 en 11 april a.s. organiseert de R.-K. Sportvereniging WCR in Rhoon, een wandelmars en drum band-demonstratie. Deze evenemen ten worden georganiseerd ten bate van de Stichting „Socutera", welke stichting televisie-uitzendingen ver zorgt, ten behoeve van de hulpbe hoevende mens. boekjaar 1965 de omzet van de vennootschap en de United Sta tes Philips trust 7.545 miljoen gulden bedraagt, hetgeen een stijging van 8% ten opzichte van 1964 (7.002 miljoen gulden) be tekent. Het bedrijfsresultaat bedraagt 908 miljoen gulden (in 1964 935 miljoen gulden). Na aftrek van het saldo van overige baten en lasten van 160 miljoen gulden, de belasting ten bedrage van 347 m.'Ijoen gulden, toevoeging van de netto-opbrengst van niet-ge- consolideerde deelnemingen van 18 miljoen gulden en na aftrek van 20 miljoen gulden minder heidsbelang derden, bedraagt de nettowinst 399 miljoen gulden (v.j. 405 miljoen gulden). Van de nettowinst wordt 170 mil joen gulden of 43 (vorig jaar 206 miljoen gulden of 51 in het be- dryf gehouden, terwyi de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op 28 april zal worden voor gesteld om over het boekjaar 1965 een dividend uit te keren van f 2.10 8.4% (v.j. 8%) op de cumu latief preferente winstdelende aan delen en f 4.50 18 (v.j. 16 op de gewone aandelen. Daar op 6 januari 1966 reeds een interim dividend van f 1.50 6 op de preferente en gewone aande len betaalbaar werd gesteld, be draagt het slotdividend f 0.60 2.4 op de preferente aandelen en f 3 12 op de gewone aan delen. De Raad van Beheer der NV Ge- meenschappelyk bezit van aandee- len Philips' Gloeilampenfabrieken be richt tevens dat zal worden voorge steld over het boekjaar 1965 even eens een dividend uit te keren van f2.10 8.4% (v.j. 8%) op de cumulatief preferente winstdelende aandelen en f 4.50 18 (v.j. 16%) op de gewone aandelen. Aan gezien ook hier een interim dividend van f 1.50 6 betaalbaar werd gesteld, bedraagt het slotdividend f 0.60 2.4 op de preferente aandelen en f 3 12 op de ge wone aandelen. (Over 1964 heeft Philips naast het contante dividend van 16 nog 5 in aandelen gedeclareerd ten laste van de agio-reserve Red. L.D.). Meer vrijheden voor Franse communisten Na afloop van een ideologisch de bat binnen de Franse communistische party dat een week in beslag nam, heeft partyleider Waldeck Rochet gis teren ln het partyblad l'Huma- nité een vrye en meer democratische politiek aangekondigd. Uit zyn betoog blykt dat verschei dene leidinggevende Franse commu nisten, die zich enigszins los wilden maken van het Russische-communis- me, een overwinning hebben be haald. Rochet beloofde meer politieke, godsdienstige en culturele vrijheden, zoals vorig weekeinde door het cen trale partycomité was bepaald. Hy richtte een oproep voor gezamenlijke actie tot communisten en christenen „in de stryd tegen sociale onrecht vaardigheid en in het streven naar vryheid, vrede en socialisme". De communisten, aldus Rochet, zyn bereid besprekingen met de so cialistische party te beginnen over gezamenlijke politiek activiteit. Tot de vooraanstaande communisten die een vryere partypolitiek voorstaan behoort de schryver Louis Aragon, die vorige maand de veroordeling van de Russische schryvers Sinjawski en Daniel scherp kritiseerde. Twee Noord wijkers in Zaterdagteam Als voorbereiding op de ontmoe ting met het Franse zaterdagelftal in het toernooi om de Coupe Fer- nand Chanelle op zaterdag 7 mei in Kaatsheuvel, speelt het voorlopig Nederlands zaterdagelftal maandag in Amersfoort een oef en weds try d tegen de tweede divisieclub HVC. De 4-2-4 opstelling is: doel: van der Niet (Noordwyk). achter: Visser (Heersjandam), De Graaf (IJssel- meervogels)Van der Giesen( Zwart Wit *28) en van der Herberg (CJW> midden: Kiel (Go Ahead, Kampen) en Rooyen (SSC '55), voor: Van Beek (SDVB), Groenebeek. (Gein oord), Van der Lippe (Noordwyk) en Krans (SJSj.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17