Indonesië waarheen? il f Beter een totale breuk dan politiek verdrag POTPOURRI VAN NIET MEER TE ONTWARREN BERICHTEN Heet vuur ROOLVINK „DOORGAAN" SCHEVENINGEN DENKT AAN „HOLLANDSE NIEUWE" Vissersschepen in de verf Oost-Duitsland niet in V.N. Paus op bezoek bij Italiaanse president TIEN MAANDEN GEËIST TEGEN „GOUDVISSER" 17 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze reisredacteur mr. Leffelaar) Uit de dagelijks onoverzichtelijker wordende potpourri van be lichten uit het ontredderde Indonesië is met zekerheid slechts een conclusie te trekken. Deze: niet sinds Indonesië's onafhankelijkheid In 1919 tecf* het lund een belangrijker politieke periode meege- cnsskt dan deze, die begon met de nachtelijke staatsgreep van ko lonel Oentoeng op 30 september 1965. keuzen. Men kon zich ontdoen van de president en op die manier de linkse terugkeer voorkomen, of men kon proberen hetzelfde doel te be reiken door de president politiek on schadelijk te maken. Om goede redenen verkoos het le ger het laatste. In de eerste plaats blijft president Soekarno ondanks al les voor de gemiddelde Indonesiër de grote vader, die met een wenk van zyn toverstaf alle problemen kan op lossen. In de tweede plaats zou het leger zich met een weliswaar poli tiek krachteloze, maar toch symbo lisch nog steeds niet weg te cijfe ren president Soekarno, verzeke ren van de steun van vrijwel de gehele bevolking. Deze steun zou bij een totale uitschakeling van de pre sident vermoedelijk niet te verkrij gen zjjn. 1 prefldent Soekarno heeft ln het mfeden meer dan eens voor hete vu ren gestaan en zich steeds met on betwistbare kundigheid weten te handhaven. Een van de ernstigste bedreigingen van zijn gezag was de opstand van 1959, toen een aantal Tooraanstaande Indonesiërs onder leiding van professor Sjafroeddin een tegenregering vormden op Sumatra. De opstand faalde omdat het leger, de enige bindende kracht in het uit- Vlli gestrekte eilandenrijk naast het - Uymbolische magnetisme van presl- Soekarno zelf, trouw bleef aan 'Djakarta. Strijd strijd tussen haar opperfiguren, zo als de generaals Soeharto en Nasoe- tion, en de president. De eerste ron de werd gewonnen door president Soekarno met het ontslag van ge neraal Nasoetion als minister van Defensie. De tweede ronde ls nu be gonnen. Hoe vaag de berichten ook zijn, hoe onbetrouwbaar ook, het ls duidelijk dat er een conflict ls tussen generaal Soeharto en president Soe karno. Wie deze ronde wint is evenmin te voorspellen als de volgende uit barsting van de Krakatau. Maar zelfs wanneer de uitkomst wel ls te voor zien, ook dan heeft men ook geen betrouwbare gegevens omtrent de derde eh vierde ronde die ongetwij feld nog zullen volgen. Men kan met vrij grote zekerheid vaststellen dat het leger zijn machtspositie niet zal laten verzwakken, men kan desnoods een gissing op lange termijn ma- ken en zeggen dat dr. Soebandrio op den duur zal verdwijnen, en dat ge neraal Nasoetion opnieuw een be langrijke functie zal gaan innemen, Maar ook deze mogelijkheden leve ren niet meer op dan wat fiches voor het eindeloze politieke gokspel aan de evenaar. Voor het Westen, ongeacht wie er tenslotte in Indonesië de lakens gaat uitdelen, is de belangrijkste vraag, welke rol dit strategisch gelegen land gaat spelen in de Oost-Westverhou ding. Na een duidelijke uitspraak van drs. Schmelzer, fractievoorzitter van de KVP over de noodzakelijkheid tot doorgaan van de belastingverla ging, heeft zijn collega van de AR. er het zijne over gezegd. „We hebben ons er tot dusver nog niet concreet over uitgesproken, maar ik kan u wel zegen, dot de tweede-kamer fractie van de Anti-Revolutionaire Partij op het standpunt staat: de belastingverlaging moet doorgaan en niet slkkeneuren". Dit veiMaarde de heer B. Rooi vink gistermiddag in Utrecht tijdens een bijeenkomst van enkele honderden anti-revolutionaire vrouwen. Het desbetreffende wetsvoorstel, aldus de heer Rooi vink, is destijds bijna unaniem aangenomen en bo- vend'ien maakte de vermindering van de directe belastingdruk een van de punten uit, waarover bij de kabinetsformatie concrete uitspraken zijn gedaan, evenals trouwens in de troonrede 1965. De heer Roolvlnk noemde het realiseren van het twee de deel van de belastingverlaging ook een kwestie van rechtvaardig heid. Gewekte verwachtingen mogen niet worden beschaamd, zo zei de heer Roolvink, dat zou het vertrou wen in de overheid ondermijnen. Dr. J. Linthorst Homan over EEG Analyse ïki SOEKARNO magische figuur De rollen zijn nu omgekeerd, en fearom onverzichtelijk en gecompil eerd. Het leger is in opstand ge- bmen, maar zonder in feite ontrouw te worden aan de president. Het ver- iet van het leger begon in eerste in tentie als een wraakneming op de communistische groeperingen, die 6 ials in koelen bloede vermoord- een greep naar de macht de le, wanneer deze geslaagd was, i koste van het leger was gegaan. Steun [Met de verijdeling van de staats- ep meende het leger te kunnen re- op de steun van president en aanvankelijk leek het inderdaad op dat deze ver- atingen niet werden teleurgesteld, 'dent Soekarno benoemde de al- gerespecteerde generaal Soe- tot chefstaf van de strijd- titen in de plaats van de ver- generaal Jani, en ook leek president zich niet direct te men- gen ln de grootscheepse razzia's op nunisten in de hele archipel. 'Maar president Soekarno's tij- '*li)ke afwachtende houding, die nvankelijk werd geïnterpreteerd als MO stilzwijgende instemming met de uprtctles, bleek met het verstrijken un de maanden sinds de staats- k greep ln september andere bedoelin- 1 gen te verbergen. Deze bedoelingen 'wrden nooit door de president ge formuleerd, maar zij waren af te le- i aan de hand van een aantal rei- Het zich niet lenen voor een ^Terbod van de Indonesische commu- fche partij. Als minister van dïrwljs en Cultuur benoemde hij mirdjo, die bekend stond als een lun de adviseurs van de vermoede- H]k geëxecuteerde communistische Ipirtjjlelder Aldit. Bovendien hand lede hij, ondanks grote' pressie, minister van Buitenlandse Za- l tan, dr. 8oebandrlo, terwijl deze al- peen wordt beschouwd als Peking- pftthiaant. Twee leuzen i Vit dwe feiten kon het leger geen ïttdere conclusie trekken dan dat I jmlflent Soekarno bezig was aan een .terugkeer' van de linkse vleugel b ie Indonesische politiek. Op dit P®nt gekomen, had het leger twee IJ V.s., Engeland en Frankrijk Jwben gisteren verklaard, dat Oost- WUWand geen lid kan worden van volkerenorganisatie omdat het wn staat is. eidsraad, zeggen de drie lan- de pogingen om Oost-Duits- taM6011 afzonderlijke staat er- hinn k^gen slechts kunnen ver- poeren dat het Duitse volk zijn !rn bekomst bepaalt en een vreed- regeling in Europa moeilijker Cen toeken. Oost-Duitsland heeft lit v m i geleden gevraagd lid van •N' te mogen worden. Frankrijk heeft bij het com promis van Luxemburg met veel minder genoegen genomen dan de vaak gestelde eisen, dat de institutionele verdragsmethoden een grondige herziening zouden verlangen en dat er een politiek verdrag zou worden gesloten. Anderzijds namen de vijf genoe gen met een Franse verklaring, dat Frankrijk zich niet zou hou den aan de in het verdrag van de E.E.G. vastgelegde procedure van meerderheidsbeslissingen in de raad. Blijkbaar konden de vijf deze oplossing aanvaarden om dat aldus verder werken mogelijk werd gemaakt. Dit was begrijpe lijk en in de gegeven omstandig heden juist, mits er geen verdere concessies worden gedaan, noch in de richting van verdere ver zwakking van de institutionele methode, noch in de richting van een politieke unie met het hui dige Frankrijk. Verdere verzwakking van de insti tutionele bestel zou maken dat het niet zou zyn opgewassen tegen de sociaal-economische verdragstaken. Het enige bestaansrecht van de groep van Zes is gelegen in het feit, dat de zes landen institutionele pioniers wegen wilden banen. Deze opmerkin gen werden gemaakt door dr. J. Lint horst Homan, lid van de Hoge Auto riteit van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, tijdens een in leiding voor de Kamer van Koop handel voor Twente en Salland. Onze gemeenschappen hebben, al dus de heer Linthorst Homan, eco nomisch de wind mee gehad, behalve op het gebied van de steenkool. ZU z(jn nog nimmer echt op de proef gesteld in een economische crisis, welke middelpuntvliedend zou wer ken, doordat zij het nationalisme zou aanwakkeren. Zij zijn ook nog niet toegekomen aan de hoofdzaak van het verdragswerk, namelijk de struc tuurpolitiek, behalve misschien in de agrarische sector. Het Europa dat wij willen schep pen bestaat op de kaart, maar moet in realiteit zijn vorm nog vinden. Bij alles wat tot heden is gedaan, heb ben de nationale grenzen tussen de verdragslanden wel aan betekenis verloren, want commercieel zijn de barrières lager geworden, maar «U hebben nog heel veel van hun be lemmerende werking behouden. Er zijn talloze andere belemmeringen dan die der douane alleen. Dit betekent, dat men bij het ver dere werk, ook wanneer een econo mische crisis uitblijft, nu gaat stui ten op hetgeen aan de betrokken na tionale huishoudingen het meest eigen is, namelijk intern bestel, wetgeving, beleid en gewoonten. De verdragen wilden, dat de benadering van die moeilijkheden er een zou zijn in de dimensies van het gebied als geheel, en gericht zou zijn op de moderni sering ervan voor de toekomst. Nieuwe visie de totale visie en de individuele en gezamenlijke nationale belangen in de raden kunnen de lidstaten hun invloed doen gelden. Met nog zwakkere commissiebe voegdheden en nog sterkere raads- macht dan nu na Luxemburg be staan, zouden de gegeven enorme verdragsbeloften niet te verwerkelij ken zijn. De heer Linthorst Homan zei het zelfs utopistisch te achten in dergelijke omstandigheden die moge lijkheid zelfs maar te veronderstellen. Wat zou dan aan de Zes nog het recht geven een sociaal-economische weg te willen gaan, welke afwijkt van die der andere Westeuropese landen? Wanneer de verdragsbeloften niet kunnen worden nagekomen, dan is het veel beter daarvan ook niet de schijn op te houden, doch gezamenlijk met een wijder West-Europa opnieuw te beginnen. Dat nieuwe zou heel wat minder zijn dan in 19611963 mogelijk zou zijn geweest. Het zou een teleurstel lende anti-climax zijn. Geprobeerd moet worden die anti-climax te voor komen. Wij kunnen hem echter stel lig niet voorkomen door nu nog ver dere concessies te gaan doen aaneen Frans verlangen naar een totaal „terugdraaien" van het in 1952 en 1958 begonnen groeiproces. In Scheveningen is men thans druk bezig de vissersschepen nieuwe verflaag te voorzien. Zo heerst daar overal drukke bevryvig- heid opdat de schepen volledig uit gericht de jacht op de „Hollandse Nieuwe" kunnen beginnen. De heer Linhorst Homan gaf de volgende samenvattende analyse van de toestand: Het compromis van Luxemburg biedt de kans, dat er enige jaren volgen gedurende welke een sa menvoegende commissie en een samenvoegende raad kunnen bij dragen tot een voltooiing van de douane-unie, een verdere ontwik keling van de sociaal-economische unie en verdere nuttige arbeid; 9 het hiaat in de politieke controle door 't Europese parlement wordt steeds gevaarlijker; 9 verdere verzwakking van het in stitutionele bestel moet blijvend worden afgewezen; 9 in de gerezen omstandigheden moeten eisen tot een politiek ver drag worden afgewezen 9 wordt aan eisen tot verdere insti tutionele verzwakking of tot een politiek verdrag het dreigement verbonden van een totale breuk, dan verdient die totale breuk de voorkeur 9 de toetreding van andere West europese partners is noodzakelijk. Daar dit een geheel nieuwe visie en houding vereist, werden Hoge Autoriteit en commissies belast met het aanbrengen der nieuwe proporties en vrijgemaakt van de Invloed der lidstaten. Pas in de dialoog tussen Kerkelijk Leveu NED. IIERV. KERK Beroepen te Zeist (vac. A. H. Lentz - toez.) J. v. Winterswijk te Zeven bergen te Jaarsveld P. v. d. Heuvel, kand. te Bde te Hoogeveen (5e pred.pl. - toez.) E. J. C. Hamminga te 's Heer Abtskerke. Aangenomen naar Veenendaal (vac. D. v. d. Berg) H. Jongerden te Schoonhoven. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen E. Th. Thijs te FLnsterwolde te Zoutkamp H. To renbeek, kand. te Den Ham (O.). Be dankt voor Alblasserdam (2e pred.pl.) G. de Vries te Capelle aan den IJssel. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Nieuwe Pekela B. B1J- leveld te Bussum. Aangenomen Assen A. C. Noort te Groningen. GEREF. GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Bedankt voor Leerdam F. Mallan V Veenendaal voor Rhenen M. van Beek te Alblasserdam. Concilie Ned. r. k. kerkprovincie (Van onze correspondent) Op 27 november, de eerste zon dag van de advent, begint de eerste fase van het concilie der Nederlands rooms katholieke kerkprovincie. Dit „pastorale concilie" zoals men het beraad het liefst aanduidt zal voornamelijk een allen omvattend be raad zyn van de hele r.k. samenle ving. Dat beraad is op vele plaat sen al op gang, maar zal verder worden gemobiliseerd. Het episcopaat wil naast de priesters en gelovigen ook deskundigen hun bijdrage laten leveren en tevens vanaf het begin de christenen der andere kerken en de niet-christenen in Nederland aan vragen en verwachtingen van de r.k. het woord laten komen over hun kerk. Een centrale commissie onder voor zitterschap van kardinaal Alfrink alle reacties verzamelen en ad viezen aan de kerkelijke leiding sa menstellen. DERTIG PRIESTERS UIT HET AMBT (Van onze Romeinse correspondent) Op 21 maart zal Paus Paulus een staatsbezoek brengen aan het Italiaanse staatshoofd Giuseppe Saragat. Hij zetelt in het quirinaal als niet-r.-katholieke president, althans politiek de vertegenwoor diger van een „lekenpartij", de sociaal-democratische. Maar de be trekkingen tussen Vaticaan en quirinaal zijn veel beter dan zij se dert de eenwording van Italië ooit zijn geweest. Nieuwe kerkelijke In 1965 hebben 30 r.k. priesters hun ambt verlaten. Ongeveer de helft van hen was kapelaan. De leef tijd van allen was beneden de 50 jaar. Drs. G. Toussaint van het pastoraal instituut van de Neder landse kerkprovincie legde er giste' ren ln Breda de nadruk op, dat er I indeling in Italië? Voor het eerst zal een eska dron kurassiers (de lijfwacht van de president) te paard de pauselijke stoet vergezellen van de grenzen van Vaticaanstad (op het Pietersplein) tot het quirinaal. dwars door heel de oude stad. Waarschijnlijk het belangrijk ste onderwerp van gesprek tus sen de Paus en het Italiaanse staatshoofd zal zijn de nieuwe kerkelijke indeling van Italië. De geschiedenis van dit land, een maal onderverdeeld in tal van kleine staatjes, is altijd ten nauwste sa- mengeweven geweest met die van de kerk. Vandaar dat men in Italië niet min der dan327 bisdommen vindt. Sommige daarvan zijn zo klein, dat menige parochie in ons land groter iis. Reeds bij het concordaat van 1929 werd vastgesteld, dat dit aan tal geleidelijk zou worden terugge bracht. Er zijn ook enkele bisdom men opgeheven. Dat gaat altijd met grote moeilijkheden gepaard. Reeds in 1929 werden twee kleine diocesen, Sarzena en Brugnato, in Ligurië op geheven en ingelijfd bij La Spezia. Om gevoeligheden te ontzien werd aan het nieuwe bisdom niet de naam van La Spezia gegeven, maar die van Luni, dat is de antiek-Ro meinse naam van Spezia, met de bij voeging „of tewel La Spezia -Sarzana - Brugnato". Maar de gelovigen van Sarzana zijn tot op deze dag over tuigd, dat dit een maatregel ls ge weest van de fascistische regering om hun stad te vernederen, die ln 1921 heldhaftig weerstand had ge boden aan Mussolini's zwarthemden. teld hebben, dat wanneer u uw kromstaf laat vallen deze in het bisdom van uw buurman terecht komt1"? De grenzen van die bisdommetJ es zijn ook heel zonderling: er zijn dorpen en ook huizen en kamers, die van twee verschillende bisdommen deel uitmaken. In theorie zou het Vaticaan er naar streven het aantal bisdommen terug te brengen tot dat der Italiaanse provincies en ook de grenzen met die der provincies wil len doen samenvallen. Die provin cies zijn 93 in getal. Zelfs de grootste optimisten zijn overtuigd, dat dit nooit zal lukken. Als men binnen een jaar of tien zou kunnen geraken tot 120 of 130 bisdommen zou men al heel blij zijn. Er zijn nu voor de 327 bisdomen 280 bisschoppen. Voor de staat heeft dit alles be tekenis. De bisschoppen en leden van elk diocesen-kapittel hebben inkomsten uit de staatskas. Door de bank kost elk bisdom aan de staat per jaar tenminste twintig miljoen lire. Het Vaticaan dringt er op aan, dat die gelden ook na de opheffing van het bisdom zullen worden be taald. Wanneer er een bisschop van één dier lilliput-diocesen sterft, pleegt het Vaticaan te dralen met het be noemen van een opvolger, waar- geen exacte vegende c«,ers 'er "„U beschikking staan, over priesterover- deugdelijke statistiek g JjW* "axeM toLTSoNe5: hun hcoek derlandse priesters, waarvan er 8915 ln ons land waren. •fa In de door een pyromaan bedreigde buurt in Amsterdam worden door leerlingen van tech nische scholen, nieuwe, gratis ter beschikking gestelde sloten op de deuren geplaatst. Na herhaalde brandstichtingen hopen de be woners nu beter beveiligd te zijn. Hier leerlingen met montage be zig in de Nieuwe Hoogstraat. De officier van Justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. L. van der Berge, geloofde niet erg, dat een 24-jarige loonslachter, die zich voor diefstal van gouden sieraden uit een hoofdstedelijke juwelierszaak had te verantwoorden, onder invloed van sterke drank had gehandeld. Volgens hem was het zuiver berekening ge weest. „Verdachte sloeg een gat in de etalageruit, liep een half uurtje om en keerde vervolgens terug om zyn slag te slaan. Niet met de beverige hand van een dronkeman maar met vaste hand hengelde hij door het hekwerk voor een waarde van f. 25.000 aan ringen, horloges, halskettingen enz. uit de etalage", aldus mr. Van den Berge, die tegen de verdachte een jaar gevangenis straf waarvan twee maanden voor waardelljk en aftrek van voorlopige hechtenis eiste. Uitspraak 80 maart. BACH WORDT NIET ZALIG VERKLAARD Het Vatikaanse weekblad l'Osservatore della Domenica heeft op vragen van drie lezers geantwoord, dat de componist Johann Sebastian Bach niet zalig verklaard kan worden, omdat hij protestant was. Dit sluit niet uit, aldus het week blad., dat de dlep-religieuze ziel van Back niet getroffen was door de r.- katholieke liturgie en vroomheid. „Als we luisteren naar het magni ficat, het sanctus, de drie korte mis sen en bovenal naar de plechtige mis in b mineur, bemerken we een diepe en nauwe verwantschap met de li turgische tekst. We herkennen de oecumene van de godsdienstige ge voelens In Bach's muzikale uitdruk kingswijze, maar wij begrijpen niet wat de waarde of de gelegenheid is van een verzoek om een proces tot zaligverklaring". Toch, zo gaat het blad verder, zijn de werken van Bach het erfdeel van de gehele christenheid. Zondagsarbeid De intercommunie De generale synode der Geref. Kerken heeft zich gisteren te Lun- teren bezig gehouden met een rap port handelende over de intercom munie. In de discussie spitste de zaak zich toe op de gemeenschap pelijke avondmaalviering met de N.H. Kerk. In het licht daarvan hield de synode zich bezig met de uitspra ken van haar voorgangster in Apel doorn 1961 over de gemeenschappe lijke kerkdienst. Verschillende sprekers konden zich in de door de commissie voorgestel de conclusie toch niet helemaal vin den. Anderen waren van gevoelens, dat de uitspraken van de synode van Apeldoorn toch wel enige herziening behoeven. Het feit dat in de N.H. Kerk vrijzinnige predikanten legi tiem plaats hebben en dat de kwestie van het functioneren van de belijde nis hier al eveneens een woord mee spreekt, maakte een van de voor naamste bestanddelen van het debat uit. De commissie stelde aan de synode voor om deputaten te benoe men voor interkerkelijke toenade ring. De discussie werd afgebroken I verzocht om principiële bezinning óp om in de zitting van donderdagmid- de vragen van zondagarbeid en zon dag te worden voortgezet. 'dagsheiliging. De generale synode der Geref. Kerken heeft gisteren in Lunte- ren een aantal richtlijnen over de zondagsheiliging opgesteld, waarin o.m. staat dat zondags- arbeid als zodanig niet kan wor den verboden of zondig ge noemd op grond van de bijbel. Sociale, economische en technische factoren kunnen zondagsarbeid wen selijk, misschien wel noodzakelijk maken, aldus de richtlijnen. Maar wel is overleg met werknemers nood zakelijk en dient hun welzijn in overweging te worden genomen. Ook moet worden overwogen of de sa menleving met zondagsarbeid wordt gediend. Gemeenteleden mogen zich uit solidariteit niet aan noodzake lijke zondagarbeid onttrekken. De synode stelde de 18 richtlijnen op „voor nadere bezinning" en in ant woord op een verzoek van het CHV dat aan de Nederlandse kerken heeft

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15