LEIDSCH DAGBLAD Weer Los ongeregeldheden in Angeles' neger wijk I Prinselijk paar niet op Cozumel aangekomen Duizend man van de Nationale Garde in staat van alarm ff Soeliarto zou alleen belast zijn met het herstel van de orde Kabinetscrisis in België ten einde VERBLIJFPLAATS NOG ONBEKEND Minister vraagt rapport Pyromane in Alkmaar Om 2 dogen is (dstf Ut CUUfy (Sud teuwo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 16 MAART 1966 No. 31822 Directeur: EL A. E. van Dishoeck J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 len twee schoten. Gomez, in hoofd en borst getroffen, wankelde. Hij werd nergens binnengelaten en zakte ster vend op het trottoir ineen. Kort na de arrestatie van de eerste dader werd ook een begin gemaakt met het plunderen van winkels, vooral drankzaken. Bovendien werden steeds r passerende blanke automobilis- mishandeld. De tweede dode is 26-jarige neger, die bij het ver- van een drankwinkel in een kruisvuur van politie en raddraaiers terecht kwam. Hij overleed ter plaat- De man had niets met de onge regeldheden te maken. Aan de westelijke rand van de negerwijk Watts in Los Angeles het gisteravond opnieuw tot onlusten gekomen. Vorig jaar ugustus kwamen ongeveer tienduizend negers in Watts in op- nd: zes dagen lang werd er gebrandsticht, geplunderd en ge- „jhten, hetgeen 35 personen het leven kostte. De schade bedroeg Jiaar schatting 700 miljoen gulden. Gisteravond begonnen de ge welddaden toen een jongeman stenen wierp naar politiewagens, n de loop van de avond groeide het aantal muitende negers tot leshonderd. Twee personen werden gedood, tientallen werden ge- Omdat de politie een herhaling van de gebeurtenissen van jaar vreesde, zette zij een gebied van twaalf huizenblokken il. De orde kon worden hersteld, maar de sfeer in de wijk is ge- Twee doden en vele gewonden Voor geval van nood heeft de po- gevraagd de Nationale Garde in t van alarm gereed te houden. Ht is intussen geschiedongeveer A aiiend man in de kazernes in Ful- t irton, Glendale en Long Beach taan klaar om zo nodig in te grypen. •e gouverneur van de staat Califor- Brown, die per vliegtuig onder- eg was van Washington naar Sa- nmento, gaf zijn piloot opdracht wr Los Angeles te vliegen. De bur- Wfester van Los Angeles. Yorty, id zich met hoge ambtenaren in d hoofdbureau van politie om de uatregelen te coördineren. Plaatse- ie leiders van de beweging voor assengelijkheid maanden de bevol- fog tot kalmte. De bevolking scheen har we] oren naar te hebben. Vol les een politle-autoriteit was er Wn sprake van een vergelijking met tori? jaar. het Amerikaanse persbu- Press begonnen de lenten toen een jonge neger een ito met stenen bekogelde, die door blanke onderwijzer werd be- \De onderwijzer werd licht ge en stapte uit de wagen. De Mie arresteerde de dader. Tieners, r ole juist uit school kwamen, verza- WEERBERICHT end droog KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: over algemeen veel bewolking. In de en ochtend plaatselijk mist en JgWTWegend droog weer. Zwakke tot 1 westelijke wind. Vannacht 1 man nac^tvorst- Ongeveer dezelfde ^Ma6temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon 17 MAART op: 6.51 uur; onder: 18.47 uur op: 5.44 u.; onder: 13.22 u. in Katwijk te 0.16 en te 8.04 en 20.50 uur. "««net bestaat oit 20 pajina'i melden zich en begonnen te schreeu wen en te dreigen. De snel aangroei ende menigte bekogelde daarop nog andere auto's met stenen. Een wagen werd omvergeworpen en in brand ge stoken. Daarna werden twee vracht autochauffeurs aangevallen. De een wist te ontkomen, de ander werd Een neger wordt gearresteerd in de negerwijk Watts in Los Angeles, omdat hij weigerde ge hoor te geven aan een bevel in zijn huis te blijven. neergeschoten. Deze man, een zekere Lawrence Gomez, was zich helemaal niet bewust van ongeregeldheden, toen hij uit zijn tankauto met water stapte om een hoeveelheid water af te leveren. Een twaalftal jonge ne gers kwam om hem heen staan. „La ten wij de waterman te pakken ne men", riep een hunner en daarop vie- KOLONEL ENGEL OVERLEDEN In het militaire ziekenhuis Oog in Al in Utrecht is gisteravond op 58- jarige leeftijd overleden kolonel C. L. H. Engel, vice- voorzitter van. de „Nederlandse vereniging van expoli- tieke gevangenen". Kolonel Engel, die tijdens de oor logsjaren twee jaar en vier maanden in Duitse gevangeschap doorbracht, was tevens president van de „Fede ration internationale libre des dé- portés et internés de la résistance". Verwarring in Djakarta: Generaal Soeharto bevelhebber van het Indonesische leger, heeft van daag tegengesproken, dat president Soekarno vorige week vrjjdag zjjn politieke macht aan hem zou hebban overgedragen. Dit werd door radio- Djakarta bekendgemaakt. Volgens Soeharto was hij slechts belast met het herstel van rust en orde, zoals het geval was na de mis lukte staatsgreep van vorig jaar. Naar goed ingelichte kringen van daag meedeelden wenst het leger drie nieuwe vice-premiers in het nieuwe Indonesische kabinet. Het zijn gene raal Nasoetion voor defensie-aange legenheden, sultan Hamengkoeboe- wono voor economische zaken en dr Roeslan Abdoelgani voor buitenland se zaken. De post van premier wordt door president Soekarno bezet. De drie huidige vice-premiers, Soeban- drio, Leimena en Saleh zouden op last van het leger worden ontslagen. Bij de besprekingen tussen presi dent Soekarno en de leiders van de strijdkrachten, die maandag en dins dag plaats hadden, zou Soekarno de generaals hebben voorgehouden dat hjj nog steeds „de grote leider van de revolutie, de president en opper bevelhebber" was. Volgens goed inge lichte kringen had Soekarno zich tijdens die besprekingen gedragen alsof er niets was gebeurd Hij had voorgesteld dat iedereen in de rege ring zou aftreden om hem de vrije hand te geven voor een reorganisatie naar eigen goeddunken. De leiders van de strijdkrachten weigerden ech ter hierop in te gaan, waarmee zij zich voor de eerste maal in ruim twintig jaar openlijk tegen het staatshoofd verzetten. De generaals zouden Soekarno duidelijk hebben gemaakt dat zij een klein compact kabinet wensen, dat in staat kon worden geacht het land doeltreffend te regeren. Soebandrio, die slechts aan een onmiddellijke arrestatie schijnt te ontkomen door Soekarno als diens schaduw te blijven volgen, zou bij overleg tussen de president en de generaals in het paleis in Bogor tegenwoordig zijn geweest. Document Het nieuwe militaire bewind in Indonesië heeft een document ge vonden, waarin president Soekarno de moord gelast van vier leden van het bewind, aldus hebben zeer be trouwbare woordvoerders in Singa pore vandaag gemeld. Volgens de woordvoerders, die voortdurend van de ontwikkelingen in Indonesië op de hoogte worden gehouden, is het document „verba zingwekkend" en kan het tot „ge weld" tegen president Soekarno zelf leiden. Tot dusverre heeft het militaire bewind Soekarno gehandhaafd een „soort constitutionele monarch", aldus de zegslieden. „Thans is de toestand wellicht helemaal veranderd", zeggen zij. Nieuwe goudkoorts in Serooskerken Bijna duizend gouden munten Nadat de laatste dagen de opgra ving in het goudveld van Seroosker- ke niets meer hadden opgeleverd, kon men gistermiddag echter na drie uur graven weer negen munten aan de vondst toevoegen. De totaalstand is hierdoor gekomen op 990 exem plaren. De schatgravers, die tot voor twee weken geleden eenvoudig niet konden geloven dat ooit het duizend ste exemplaar gevonden zou worden, worden met de dag optimistischer. Het gaat spannen in Serooskerke. Het dorp komt opnieuw in een soort „goudkoorts" nu het ernaar uitziet dat de duizend wordt volgeboekt. Niet alleen de eerlijke vinder, maar de hele gemeenschap van het dorp heeft er veel belang bij. De gemeen te wil namelijk in de toekomst een badgelegenheid laten maken van de opbrengst van de gevonden munten. Rooms-liberale coalitie (Van onze Brusselse correspondent) Nadat de partijraad van de katho lieke CVP gisteren aan formateur Van den Boeynants het fiat heeft gegeven op zjjn regeringsprogramma en op het vormen van een coalitie met de liberalen, zal de nieuwe rege ring waarschijnlijk morgen worden persoon van de formateur, heeft de partijraad zijn goedkeuring gegeven. Minister Segers liet duidelijk uitko men, dat ook hij de voorkeur zou geven aan een regering van socia listen en katholieken, maar, zo zei hij, nu we eenmaal zó ver zijn als thans, moet onze voorkeur wijken ivo°r de solidariteit. Men heeft naax »"ormd- P'-sfo ral hel kabinet hem gelulsterd en de partUraad heeft Van den Boeynants volmacht gegeven om zijn kabinet te vormen. Het ligt in de bedoeling van de formateur om met een regering van twaalf ministers en acht staatssecre tarissen te komen. Met een enkele uitzondering minister Segers voor Buitenlandse Zaken zal hij een ploeg willen vormen van betrekke lijk jonge ministers. De socialisten die vast besloten zijn nu bij voort during in de oppositie te blijven, hebben daarvan reeds gezegd: de formateur probeert me. jonge men sen een reactionair regeringspro gramma aan de man te brengen. Men geeft het nieuwe kabinet geen lang leven. De schattingen, zelfs in kringen van de CVP, lopen van zes weken tot zes maanden, en Aanvankelijk was er in de boezem van de CVP nog wel enige tegen stand. Nadat oud-minister Segers, die bij de katholieke vakbonden een belangrijke stem in het kapittel heeft, een pleidooi had gehouden, zowel voor een samengaan van ka tholieken en liberalen als voor de Prinses Beatrix en Prins Claus zijn niet op het eiland Cozumel voor de Mexicaanse kust aan gekomen. Waar het jonge paar zich op dit ogenblik wel bevindt, is niet bekend. Een villa eigendom van de voormalige Mexicaanse president Adolfo Lopez Mateos bij het strand van het zonnige eiland, wordt in gereedheid gehouden voor de Kroonprinses en haar echtgenoot, maar wanneer de gasten zullen komen blijft een geheim. Leden van de staf van de villa hadden gisteren verse bloemen neergezetmaar la ter hoorden zij, dat de aankomst van het paar was uitgesteld. Mevrouw Lopez Mateos had tele grafisch uit de stad Mexico laten weten, dat de Prinses en de Prins „tot nader order" niet zouden komen. Mevrouw Lopez was twee dagen bezig geweest om de villa voor het paar gereed te maken. Het Jacht „Avecita" ligt ook voor gebruik klaar. De villa, met 120 man personeel, heeft een eigen pier en zwembad. Geheime vlucht De Amerikaanse luchtmacht heeft in het afgelopen weekeinde Prinses Beatrix en Prins Claus in het geheim van Frankfort in West-Duitsland via Washington naar Texas gevlogen. De kosten 558 dollar 79 cent per per soon zjjn door het Koninklijk Huis voldaan. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder van het ministe rie deelde mee, dat de Nederlandse koninklijke familie enige tijd vóór het huwelyk in Amsterdam de Amerikaanse ambassade in Den Haag had gevraagd, of het mogelijk zou zijn, dat de jonggehuwden hun huwelijksreis zouden beginnen met een Amerikaans overheidsvliegtuig. Men hoopte, dat de Prinses en de Prins op deze wijze althans enkele dagen rust zouden hebben. Als zij per lijnvliegtuig zouden reizen, zou dit zeker niet het geval zijn. Speciale missie Dankzij regelingen, die de Ameri kaanse ambassade en het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in het geheim hadden getrof fen, konden Prinses Beatrix en Prins Claus zaterdag in Frankfort aan boord gaan van een KC-135, de militaire versie van het straalpassa- giersvliegtuig Boeing-707. Dit toestel was eerder met een speciale missie naar het Amerikaanse hoofdkwartier in Wiesbaden gekomen. Voor zover er plaats was, vlogen ook leden van het gezelschap van de Prinses en de Prins mee over de Atlantische Oceaan. Woordvoerder Marshall Wright kon niet zeggen, hoeveel per sonen dat waren geweest. In het toestel zaten ook o.a. twee Ameri kaanse luitenant-kolonels en een onderofficier. Uitbreiding proef met „weekeinde- executie" Minister Samkalden (Justitie) heeft besloten de proef met de zgn. weekeinde-executie van vrijheids straffen tot veertien dagen uit te breiden tot de arrondissementen Assen. Groningen 's-Hertogenbosch Breda. Zoals bekend werd in 1964 een be gin gemaakt met het experiment in het arrondissement Den Haag en is het in 1965 uitgebreid tot het arron dissement Rotterdam. De minister acht het gewenst dat nu ook in andere delen van het land ervaring wordt opgedaan. Voor deze vorm van tenuitvoering van de straf kunnen in aanmerking komen vrij heidsstraffen met een duur van niet meer dan 14 dagen, opgelegd aan mannelijke veroordeelden. Zij moe ten daar zelf om vragen in een ge motiveerd verzoek. L)e Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken McNamara verblijft voor een korte winterva- kantie in de Zwitserse plaats Zermatt. Arabische staten blijven bij besluit Op de conferentie van Arabische premiers in Cairo is gisteren beslo ten tot handhaving van het oesluit van een jaar geleden om de diplo matieke betrekkingen met West- Duitsland te verbreken naar aanlei ding van het aanknopen van diplo matieke betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Israël. Men aan vaardde ook een resolutie waarin de Amerikaanse wapenleveranties aan Israël worden veroordeeld. Naar Mexico Op de luchtbasis Andrews by Washington stapten Prinses en Prins over in een ander vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, een VC- 141. Dit straalvliegtuig bracht hen naar Laredo in het zuiden van Texas naby de Mexicaanse grens. Vandaar waren zy op eigen gelegenheid door gereisd naar Mexico. Het tarief, dat de jonggehuwden betaalden, was gehjk aan de prijs van een eerste klasbiljet per Ujnvlieg- tuig plus één dollar. Woordvoerder Wright verklaarde tenslotte, dat er geen plannen waren om de Prinses en Prins ook met een luchtmachttoestel naar huis te bren gen. Men verwacht, dat zy voor de thuisreis van lynvliegtuigen gebruik zullen maken. Politie-optreden op tiende maart (Van onze A'damse correspondent) Minister Samkalden van Justitie heeft by het Amsterdamse Gerechts hof inlichtingen gevraagd over het poiltie-optreden tydens het huwe lyk van de Kroonprinses. De minis ter had om dit rapport gevraagd nog voordat het socialistische ka merlid mevrouw Gerda Brautigam schriftelyke vragen over de Amster damse gebeurtenissen had gesteld. Waarschljniyk zal de minister het rapport willen bestuderen alvorens te antwoorden. Het gevraagde rapport zal worden opgesteld door de procureur-generaal by het Amsterdamse Gerechtshof, tevens fungerend directeur van de politie, mr. M. H. Gelinck, in sa menwerking met de hoofdcommissa ris en de burgemeester. Uiteraard was prof. Samkalden als minister van Justitie op de hoogte van de genomen veiligheidsmaatre gelen op de 10de maart. Het gevraag de rapport is dus bedoeld om de juis te politionele werkwijze op die dag vast te stellen. Hoe lang het opstellen van dit rap port zal duren kon men ons van morgen niet meedelen. Amsterdams burgemeester mr. G. van Hall heeft geantwoord op de els van de heer G. Dijkhuizen, voor zitter van het „comité tot bevorde ring van het aftreden van burge meester Van Hall" om onmiddeliyk zyn zetel ter beschikking te steOen. Het comité is het o.m. oneens met het beleid van de burgemeester in verband met het Amsterdamse po litie-optreden by de relletjes in het algemeen. De tekst van zyn telegram luidde: „Bedankt voor uw telegram. Stug volhouden maar. In 1969 gloort de victorie. Van Hall". in t vrije kwartiertje niet duur wel dat laatste is dan het maximum. De Alkmaarse poitie zoekt sinds het weekeinde naar een lange, magere ongeveer vyftigjarige vrouw met donkerblond haar, die in de nacht van zondag op maandag werd be trapt, toen zy een brandende krant door een getralied venster van een aannemerswerkplaats probeerde te gooien. De eigenaar realiseerde zich niet dadeiyk, dat hy de vrouw moest grijpen en riep haar toe: „Wat doet u daar?", waarop de vrouw schreeuwde „Dat heb ik niet ge daan". zy liet de krant vallen en ging er snel vandoor, zy had een lange, zwarte mantel aan. De volgende morgen trof men in de leegstaande woning naast de werk plaats in spiritus gedenkte kranten. Verleden week werden ln Alkmaar twee kleine brandjes door om wonenden geblust op de Oude Gracht: een brandje in een stapel kratten tussen twee woningen en een begin van brand ln een onbe woonbaar verklaarde woning. Men vermoedt, dat hier dezelfde pyro mane aan het werk is geweest. mptde, acu&mM- Iran dn. lio/icw W,,io 's CpNl - "i ibfattl' fi& tfdopiPii k&p e* tyli&efa f0fjek Men zegt dat de Mormo- nen er op bedacht zijn, om een corps naar de Sandwich- eilanden te verhuizen, aange- i zien de bevolking zoowel als de regering zich meer en meer verzet tegen het begin- sel van polygamie. Men zegt, dat Brigham Young zich van de beschikking over twee de- zer eilanden tot kolonisatie heeft verzekerd. De alom, en ook in ons land zoo gunstig bekende i Deensche dichter en schrijver y H. C. Andersen, vereert ook onze stad met een bezoek. Gisteravond was er, na een diner door den heer J. Knep- pélhout den gevierden man 4 aangeboden, ten diens huize 4 van 810 uren receptie. 4

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1