Chesterfield I)r. F. Sierksma bedankt voor programmaraad 65 DEELNEMERS CONCOURS .MUZIEK VAN ONZE TIJD" DINSDAG 15 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D, OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. fl.T.S. geeft te weinig plaats aan uitvoerende kunstenaars (Van één onzer redacteuren) Dr. F, Sierksma uit Leiden heeft de uitnodiging om lid te worden van de programmaraad van de Nederlandse Televisie Stichting van de hand gewezen, vooral omdat hij het niet geheel eens kan zijn met de samenstelling van de raad. Te weinig uit voerende kunstenaars hebben daarin volgens hem een plaats ge kregen. Onverwacht verzoek aan Leidenaar Dr. Sierksma heeft enkele jaren geleden het boek „Testbeeld" ge schreven, essays over mens en te levisie. Naar aanleiding van de ver schijning van dit werk heeft hij voor de camera over televisie gedis- >erd met de t.v.-criticus H. ifsma. Maar daarmede houdt eigenlijk de binding op, die deze we tenschappelijk hoofdambtenaar de Leidse Universiteit voor de psychologie van de godsdienst en de geschiedenis van de primitie- godsdiensten had met de televi- Dat neemt niet weg, dat hij op 25 februari van het bestuur van de N.T.S. een telegram ontving met het verzoek zitting te nemen in de pro- Tevoren was hij niet gepolst of in gelicht De uitnodiging kwam als een volslagen verrassing. Hij had er zijn gedachten nog helemaal niet over laten gaan. Htf wist nauwelijks, wat het lidmaatschap van de raad zou inhouden. Voorzichtig van dat moment af heeft hij zich met deze kwestie bezig gehou den. De kritiek, die van enkele zij- jverd geuit, maakte hem al voorzichtig. De deur werd voor hem echter dicht gedaan door het niet .arden van door culturele or ganisaties als kandidaat voorgedra gen personen, te weten mevr. Hans Snoek, de acteur Hans Tiemeijer en de criticus Henk Schaafsma. Hij stond volledig achter het protest van de federatie van kunstenaars, voor al toen hem bekend werd, dat Hans Tiemeijer moest plaats maken voor regionale belangen. Dr. Sierksma-acht het toneel als culturele manifestatie dermate be langrijk, dat hij een raad niet vol ledig acht zonder een representant i het toneel. En dat dient volgens hem Hans Tiemeijer te zijn, die hij ook als mens zeer hoog heeft staan. een programmaraad van een instelling, welke veertig procent van de zendtijd gaat vullen acht hij het absoluut noodzakelijk, dat er meer actieve kunstenaars in zitten. Dit argument weegt voor hem zwaarste. Interview Juist toen hij het bedankbriefje aan de N.T.S. wilde gaan schrijven verscheen Vrij Nederland met een interview met prof. drs. J. Henrick Mulder, voorzitter van de genoem de programmaraad, een interview, dat dr. Sierksma zachtjes uitgedrukt „niet erg gelukkig noemt". Hij kent prof. Henrick Mulders, hoogleraar aan de Rijksacademie voor Beelden de Kunsten niet persoonlijk, maar het interview zegt hem genoeg. Prof. Henrick Mulder zegt enkele kernachtige dingen, zoals „De N.T.S. wordt gewoon een nieuwe zuil naast de andere zuilen" en „Die hele vertroebelde Gooise ether laat mij volkomen koud". Hij zegt verder „Het enige dat ik behoef te doen is het aangeven van de hoofdlijnen en dat is zo hebben ze me gezegd iets, dat maar een dag per week be hoeft te kosten. En ik ben daar, al zeg ik het zelf, precies de juiste man voor. „En tot slot zegt hij". „En ik ben dat weet iedereen wel niet op m'n achterhoofd gevallen. Laten ze het maar met me proberen. Ze zullen er geen spijt van hebben, denk ik". Cliff wordt godsdienst onderwijzer De Britse popzanger Cliff Ri chard wil godsdienstonderwijzer worden. De eerstkomende anderhalf jaar moet hij nog toneel- en film contracten afwerken, maar daar na wil hij gaan studeren, wat hem nog drie jaar zal kosten. „Ik heb definitief besloten gods dienstonderwijzer te worden", zegt de 25-jarige Cliff, die reeds enkele bezoeken heeft gebracht aan Trent Park College, dat gods dienstonderwijzers opleidt. Cliff zei: ,JIet staat nog niet vast dat ik daar ga studeren, maar de directeur wil mij dol graag als leerling hebben. Intus sen blijf ik zo hard mogelijk stu deren. Ik ben vastbesloten dit door te zetten". Zondag zal Cliff in Lewes in Sussex zijn eerste rede houden over de „christelijke volwassenheid". „Ik wil best weten, dat ik doods benauwd ben", zei hij. „Het is een heel ander gehoor dan dat waar aan ik gewend ben". R.T.N. heeft kwart miljoen leden De R.T.N. heeft thans meer dan een kwart miljoen leden-contribuan ten. Vrijdag was dat aantal geste gen tot 250.813. Men heeft er de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en de radio- raad telegrafisch van in kennis ge steld. Dit telegram zal worden ge volgd door een brief die vergezeld gaat van een accountantsverklaring. De R.T.N. is van mening „nu met recht aanspraak te kunnen maken op de zendtijd die geldt voor een omroep-organisatie B: 4 uur televisie en 28 uur radio per week geduren de de eerste fase van haar taakver vulling. Weer ruzie over „Der Stellvertreter" Zes liberale gemeenteraadsleden zijn in Antwerpen uit de raadsver gadering gelopen nadat burgemees ter Lode Craeybeeckx zei, dat zijn beslissing om het omstreden stuk over de rol van paus Pius XII tij dens de tweede wereldoorlog Der Stellvertreter van de Westduitse auteur Rolf Hochhuth niec in het openbaar besproken zal worden. De liberalen wilden de kwestie op de agenda plaatsen, maar de burge meester zei, dat beslissingen van de stedelijke autoriteiten over het handhaven van de orde geen onder werp van openbare besprekingen uit maken. Verbod van AVRO Gert Timmerman mag niet voor VARA-tv zingen Bijna zouden de liefhebbers van Gert Timmerman hun ster deze week tweemaal voor de tv horen zingen. Maar die vlieger gaat niet op. De AVRO, die vrijdag' een programma onder de titel „Is Gert thuis?" uit zendt, heeft verboden dat Gert zater dag opera-aria's voor de VARA-tv mag zingen. Mies Bouwman had hem namelijk uitgenodigd op te treden in haar zaterdagse tv-show „Mies-en- In verband met dit verbod geeft de AVRO de volgende verklaring: „Dit is een zuiver contractuele zaak; het is bij ons, net als bij de andere omroep verenigingen, een gewoonte dat een artiest zeven dagen vóór en zeven dagen na een uitzending, niet bij an dere omroepen optreedt". Drie maanden voor heling van schilderij Een 37-jarige opkoper uit Utrecht is gisteren door het Gerechtshof in Amsterdam wegens heling van het 17de eeuwse schilderij „Het vinden van Mozes" van Bartholomeus Breen- berg na 'n eis van 4 maanden gevan genisstraf. De rechtbank in Utrecht had hem in eerste instantie 8 maan den, waarvan 4 voorwaardelijk op- I NEDERLAND I VARA 6.30 uu ir Wielrennen ParijsNice 7.00 uu Nieuws in het kort, NTS 7.01 uu ir Klaas Vaak, voor de kleuters 7.05 uu ir Journaal voor gehoorgestoorden 7.32 uu r Engelse les 8.00 uu ir NTS-journaal 8.20 uu ir Achter het nieuws, actualiteiten 8.45 uu ir Simon Carmiggelt leest voor 8.55 uu ir Z-cars, t.v.-film 9.45 uu r Signalement: Orson Welles 10.25 uu r Actueel humanisme 10.35 uu ir NTS-journaal 10.40 uu ir Teleac, t.v.-cursus 11.10 uu ir Sluiting NEDERLAND II NCRV Nieuws in het kort, NTS Dieren kijken, t.v.-film Haal je kijkgeld terug, t.v.-prijsvraag Krachtpatsers, documentair programma Relief '64 Attentie, actualiteiten Dichterbij, kerkelijk programma NTS-journaal Sluiting 8.00 uur 10.05 10.35 10.40 i 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA I HILVERSUM I HILVERSUM II en gióteren Het schilderij, dat voor f 35.000 was verzekerd, was door een Zweeds mu seum in bruikleen gegeven aan het Centraal Museum in Utrecht. Daar werd het in maart 1965 gestolen door een 20-jarige kunstschilder, die de opkoper om bemiddeling bij de verkoop van het kunstwerk had ge vraagd. Het schilderij werd kort na het I de diefstal door de politie in de win- I kei van de opkoper teruggevonden. In een nieuwe versie van hzt leven en proces van Jeanne dArc van Raylond Legrand zal Colette Renard de hoofdrol ver- Vullen. Dezer dagen gaat de pre mière in het Cirque de Montmar- tre in Parijs. Hierbij Colette Renard als Jeanne d'Arc in wapenrusting komt te paard de piste op. „Is Gert thuis" vraagt de AVRO-televisie zich vrijdag avond af in een programma op Nederland I. Ja zeker, kom bin nen en maak het u gemakkelijk. zegt zijn vrouw Hermien. En ten we in elk geval, dat hij graag dan maar afwachten wat produ- voor de grijze oudjes zingtdie eer Jef de Groot gemaakt heeft j hem „hun jongen" noemen en van dit nogal veelbesproken zin- Hermien zal daaraan wel mee- gende echtpaar. Van Gert we-\doen. Er komen in dit program- I ma ook nog een paar gasten. Slotconcert met winnaars 9T Het internationaal concours van de Stichting Gaudeamus wordt dit jaar van 17 t/m 24 maart gehouden. Het aantal inschrijvingen is groter dan in voorgaande jaren, n.l. 40 met in totaal 65 deel nemers. Zij zijn o.m. afkomstig uit de Beneluxlanden, Frankrijk, Zwit serland, Duitsland, Polen. Hongarije, Engeland, Israël, Tsjecho- Slowakije, Argentinië, de Ver. Staten en Japan. componisten. Tijdens de eerste ronde, die op 17, 18 en 19 maart in het Utrechts Con servatorium plaats heeft, worden de deelnemers door de jury uitsluitend beoordeeld op de vraag of zij wel tot de tweede ronde worden toegelaten. Deze eerste ronde is niet openbaar. De tweede en derde wel. De tweede ronde wordt eveneens in het Utrechts Conservatorium gehouden en wel op 21 en 22 maart. De derde en laatste ronde vindt plaats op woensdag 23 maart, wederom in het Conservatorium. Als afsluiting van het concours wordt een dag later in de het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen een concert gehou den, waaraan de prijswinnaars deel- Aan dit concours voor vertolkers in muziek van onze tijd doen zo wel instrumentalisten als vocalisten mee. De deelnemers zijn vrij in de samenstelling van het programma dat zij indienen met de-ze voorwaar de dat er minimaal zes werken op moeten voorkomen, die in deze eeuw zijn geschreven, terwijl twee werken moeten zijn geschreven na 1950. Bo vendien moeten minstens twee wer ken afkomstig zijn van Nederlandse' Josephine van Gasteren niet naar Griekenland In september heeft de natio nale toeristenorganisatie van Griekenland de actrice Josephine van Gasteren uitgenodigd een Nederlandse toneelmanifestatie te organiseren op het eiland Spetsai voor de zomer 1966. Hiervoor waren reeds besprekin gen gaande met o.a. Henk van Ulsen en Jules Croiset. Mevrouw Van Gasteren heeft nu, zo deelt ze in een communiqué mee, van officiële Griekse zijde bericht ge kregen dat deze toneelmanifestatie dit jaar geen doorgang kan vinden. Er is namelijk inmiddels een kabi netswisseling geweest en degene, die mevrouw Van Gasteren hadden aan gezocht hebben hun functie neerge legd. Tevens werd besloten tot grote bezuiniging op de uitgaven voor de festivals in Griekenland. Om dezelfde reden zullen de gezelschappen van Jean Louis Barrault en het Wacht- angoff Theater uit Moskou niet deel nemen aan het grote Griekse toneel festival in Delphi. De eerste prijs, die beschikbaar is gesteld door de Fondatlon Euro- peènne de la culture is 13.000,- de tweede f1500,- en de derde f 1.000,-. Als voorzitter van de jury treedt Henk Stam op, de andere juryleden zjjn René Allain Franrijk), Prof. Wolfgang Fortner (Duitsland), Prof. Siegfried Palm (Duitsland) Prof. dr. Francis Travis (Ver. Sta ten). De internationale muzlekweek van de Stichting Gaudeamus wordt dit jaar gehouden van 26 september tot en met 3 oktober. Opera's in seizoen 1966-1967 De Ned. Operastichting zal in het volgend seizoen (tot begin maart 1967) de volgende serie opera's bren gen: „Fidelio" van Beethoven, „An drea Chenier" van Giordano, „Elek- 10.30 Morgendienst. 11.00 Klas. tra" van Straus, „Götterdamme- 11.15 Schoolradio, 11.40 Lichte rung" van Wagner, „Co* fan tutte" >?f* tuln1 van Mozart, Regoletto" van Verdi. Koekoek: links? Een lieftallig en onbevangen omroepstertje maakte ons gis teravond in de zendtijd voor po litieke partijen nog eens duide lijk dat de Boerenpartij zich im mer fel gekeerd heeft tegen het aannemen van de anti-Rem-wet. Dat is zéér oud nieuws, zult u zeggen. Die mening waren ook wij toegedaan. Dat wü deson danks enige ogenblikken ge boeid naar het scherm hebben gekeken, had dan ook weinig uitstaande met de politieke idea len van de Boerenpartij. Er was iets anders dat de aan dacht trok. Een oude opname, gemaakt tijdens de behandeling van de' wet in de Tweede Ka mer, werd nog eens afgedraaid. Met de heer Koekoek achter de microfoons als vurig redenaar. Na enig speuren ontdekte men echter dat de film ons de Ka merleden en ministers in spie gelbeeld toonde. Men consta teerde bijv. dat de heer Koekoek zijn horloge aan zijn rechterpols droeg, ofschoon dat meestal niet de gewoonte is. De colbertjasjes van de heren sloten plotseling anders. De ministers schreven opvallend veel met de linker hand. Een kleine vergissing van de technicus dus, die de film ken nelijk verkeerd had geplaatst. Maar een fatale vergissing in een politieke uitzending als deze. Want wat wil Koekoek nu eigen lijk? Praat hij voor links of voor rechts? Is hij het nu eens met de VVD of niet? Wat moeten de kiezers na een dergelijke uitzen ding? De B.P. blijkt plotseling zo „links" als het maar kan „Jacht op fortuin" Het programma via Nederland I werd grotendeels in beslag ge nomen door „Jacht op fortuin" een af en toe wat zoetelijke film over de „high society" in Phila delphia, waarin Paul Newman een zeer acceptabele rol vertolk te. Op het andere net presenteer de de KRO het traditionele maanavondprogramma. Met „Waauw", de gedanste hitpara de natuurlijk met een opvallend debuut van de Haagse „The Haigs"), met het marionetten theater van Bert Brugman en met weer eens een interessante documentaire over Zuid-Ameri- ka. Peru was nu aan de beurt. Er was veel belangwekkends te zien, evenals bij de beelden die „De man uit Parijs" te zien gaf over oud- en nieuw Parijs. programma KRO: 18.00 De Zilvervloot; Intern. i microfoon gebracht door Theo Eerdmans en Jaap Brand, onder Gabrl de Wagt., 18.30 Lichte muz., 20.30 Van hart tot hart: gi uitz., 21.00 Cello-recital: mod. i 21.30 Kerkorgelconcert: klas. en 21.55 De zingende kerk. bloemlezing uit het Greg, repertoire. 22.15 Zie, vorming. 22.30 Nws., 22.40 Epiloog. 22.45 Lichte gram., 7" Hilversum II. 298 m. AVRO: 18.00 Nws., 18.15 Act Licht ensemble met zangs de kinderen, 19.00 Paris vous parle; gespr. brief uit Parijs. 19.05 Gamelan: Ind. progr., 19.35 Sit&r: radiotijdschrift B.55 Voor Ontmoetingspunt onderwerpen21 .te omroepkamerkoor zangsol.: mod. muz., 22.25 Ik geloof, dat Licht VOOR WOENSD 1, 402 i Dames van het netr. ensemble en 22.10 Lichte gram. praatje, 22.30 .00 Venster op de muz.. muz. lezing, 23.40 trio. 23.55 - 24.00 Nws. Hilve 7.10 Dagopening, vs)7.45 Gewfjde Deze serie zal na maart gevolgd worden door de Lente-opera. Later worden de opera's bekend gemaakt, die men tijdens het Holland-festival ten gehore zal brengen. 12.30 Nws., 12.40 Variant ber. en lichte gram., 13.30 Instr* trio klas. en mod. muz., 14.00 18de Intern. Heinirlch Schützfest-Berlijn 1965: Ka- Jeugd, 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Praatje. 17.15 Licht lnstr. kwartet, 17.30 Koorzang: volksliedjes 17.50 Overheidsvoorl.: Den Haag aan 7.35 Van de voorpag.. persover» zicht). 8.00 Nws.. 8.10 Lichte gram- 9.00 Van alle markten thuis, praatjé voor de hulsvrouw. 9.05 Klas. plano concert. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA 10.00 Lichte gram., 10.45 Voor de kleu ters. 11.00 Nws.. 11.02 RVU; Nuttige genealogie, door H. L. Kruimel, 11.32 Sopraan en piano: oude liederen, 12.00 sproken portret, 14.00 Radiokameror kest en solist: klas. en mod. muz, 15.00 Voor de jeugd (16.00-16.02 Nws) 17.00 Voor de zieken, 17.30 Dansorkeet gram., 14.00 Nws.. 14.02 Act., 14.06 uevar. gram. NRU/AVRO: 15.00 Nws.. 15.02 Lichte gram.. 16.00 Nws., 16.02 Volksliedjes, 16.30 Rhythm and blues, 17.00 Nws., 17.02-18.00 Gevar. platen- programma voor automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I - AVRO: 17.00-1T 36 Voor de kinderen. NTS: 18.30 Teleac De Attische tragedie. 19.00 Nws in het kort, 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (her. les 23; les 24). KRO: 19.35 sportredacteur. NTS: 20.00 Van .00 Op -2235 NTS; 22.30 In het kort. AVRO: 20.01 Voorpagina, (Advertentie) Voortaan steekt u heel gewoon een wereldberoemde sigaret op. ...the famous taste of New "York

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5