D j Bouw van Antoniuskerk nadert zijn voltooiing 3 m 5% RIJ-INSTRUCTEUR MOET flOO,- BOETE BETALEN MATRASSEN LEDIKANTEN 4Wo Voordelig sparen AMRO BANK Enorme collectie libellen wordt in Leiden bewerkt' Voor de Leidse kantonrechter A. van DORP DINSDAG 15 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD Klokken gaan binnenkort luiden Advertentie Grote keuze - Lage prijzen. Dubbel feest op 17 april De bewoners van Leiden-zuid- west zullen zeer binnenkort dui delijk kunnen horen, dat er schot 'zit in de bouw van de Antonius- l kerk aan de Boshuizerlaan, hoek Vijf Meilaan. Twee zware bronzen klokken l (285 en 165 kilo) zijn vorige week aangekomen. Dezer dagen gaan zij omhoog in de klokken toren. Wanneer dan de elektri sche installatie is aangebracht, worden ze meteen in gebruik ge komen. Het is mogelijk, dat reeds aan staande zondag hun sonore Stemmen over zuidwest zullen [schallen. Het gaat heel vlot met deze nieuwe 'rooms-katholieke kerk. De pastorie is alweer een tijdje ge- >ed en in gebruik. Voor het eigenlijke kerkgebouw met b" 1 de sacristie (tevens dagkerk) is de streefdatum echter nog steeds 10 april: eerste paasdag. .u Zouden de bouwers deze dag ech- 1 ter niet kunnen halen, dan viert de parochie dubbel feest op 17 april. Bouwpastoor N. A. Commandeur is op die dag 25 jaar priester. Wel staat vast, dat ook op 17 april het ontmoetingscentrum dat naast de kerk op palen verrijst nog niet gereed zal zijn. Dat wordt wel een maandje later. Veel te doen Maar in de kerk zelf gaan de za ken zo vlot, dat men aan begin april durft vast te houden. Toch moet er nog heel wat gebeuren. Het grote gebouw van 24 bij 26 meter staat overeind. Het golvende plafond is al geheel met latten be timmerd. De glazen wand, waardoor men op het kerkplein ziet, is dicht. Maar de vloer moet nog worden gelegd. Enkele wanden moeten nog worden bepleisterd. De verlichting is nog niet aangebracht. Er is nog ge noeg te doen. Boven het altaar en het priester koor zijn in het plafond verstelbare lampen aangebracht. De verlichting in de kerk zal van tien lampen op palen komen, waarvan er buiten op het kerkplein ook vier zullen worden geplaatst. Aansluitend op het kerkplein wordt door de gemeente een parkeerplaats aangelegd voor zo'n dertig auto's. De inrit komt aan de Boshuizerlaan, Op de grond liggen nu nog de lei dingen bloot, die het gesloten ge luidscircuit gaan vormen, waarop ge hoorapparaat j es voor slechthorenden zullen kunnen worden aangesloten. Verlichting Het nieuwe kerkgebouw vanaf de Vijf Meilaan gezien. (Foto LX)./Holvast) terwijl de wagens het pleintje aan de Vijf Meilaan zullen moeten ver laten. MISHANDELING VAN BUURVROUW „En als ze nu fatsoenlijk gebeld en fatsoenlijk gevraagd had of ik mijn zoontje eens wilde waarschuwen, dan had ze een fatsoenlijk antwoord ge kregen", zo luidde het verweer van Leidse ambtenaar, die zich zelf weinig fatsoenlijk had gedragen, door zijn buurvrouw te mishandelen. Het zoontje van verdachte had met krijt op de huisdeur van de beneden buur staan schrijven. Daar was dan zo een en ander op gevolgd. Volgens de buurvrouw had zij bij de buurman aangebeld en ge vraagd zijn zoontje eens te willen waarschuwen. In dit opzicht verschil de de lezing omtrent de gebeurtenis met die van de buurman, verdachte die betoogde dat de buurvrouw zo maar in de gang was gekomen, waar na hij haar driemaal had gesom meerd de gang te verlaten. Zoiets staat er immers in de wet? Toen de buurvrouw kennelijk niet snel genoeg aan de sommatie gevolg had gegeven, had de buurman de vrouw een klap gegeven, zo bekende hij. En dat leverde dus mismandeling op, waarvoor de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank f50 boete vroeg. „En wie heeft dat nou gezien dat ik haar sloeg, want het gebeurde in de gang en de andere buren waren er niet eens bij", protesteerde ver dachte. „U hebt zelf bekend te heb ben geslagen", constateerde de rech ter en veroordeelde overeenkomstig de eis. Royaal Dat neemt niet weg, dat men al een duidelijk beeld kan krijgen van het royale strakke interieur, waarin aanstonds zevenhonderd stoelen zullen worden geplaatst. Niet alleen de betimmering van het plafond werkt mee aan een goede akoestiek, maar ook de ongelijke achtermuur. Hoewel men venvacht, dat "er geen geluidsinstallatie nodig zal zijn, heeft men de leidingen toch gelegd om niet later voor onaangename verrassin gen te worden geplaatst. De doop vont, waarin een fontein zal sproeien, begint ook zijn definitieve marme ren contouren te krijgen. Biechtstoe len en devotiekapellen zijn duidelijk te onderscheiden in de schuine muur langs de Churchilllaan. De gebrand schilderde ramen, die deze muur zullen omlijsten; komen zeer binnen kort. Congres in Leiden voor Neerlandici Het jaarlijkse congres voor studen ten in de Nederlandse taal- en let terkunde wordt dit jaar in Leiden en Noordwijkerhout georganiseerd op 30 en 31 maart en 1 april door de Leidse Vereniging voor Neerlandici. Het motto is „Waarde Vriend"; brief en literatuur. Over dit onder werp zal prof. H. A. Gomperts een inleidende lezing houden, waarna de heer H. van Galen Last spreekt over het uitgeven van brieven. De heer G. K. van het Reve zal spreken over het ontstaan van zijn reisbrieven en dr. H. W. van Tricht belicht „een jaar post uit het leven van Frederik van Eeden". Op de derde, speciaal Rotterdamse, dag, houdt dr. G. de Groote een lezing over „Het beeld van Erasmus in de Nederlandse bewerkingen van zijn brieven". NAAR DE BOLLEN Met een DC-4 van de Britse maat schappij Invicta zullen zondag 3 april de eerste bezoekers uit Engeland op de Rotterdamse luchthaven aanko men voor een bezoek aan de bollen velden. Dit zullen de eersten zijn van in totaal ruim zestigduizend passa giers, die naar ons land vliegen om de bollenstreek te bezoeken, hetgeen een nieuw record voor de luchthaven betekent. Het merendeel komt voor slechts één dag naar Nederland. HAARLEMMERSTRAAT 111 VRAGEN OVER RELLETJES OP 10 MAART Het socialistische tweede-kamerlid evr. G. Brautigam heeft in schrif telijke vragen aan de ministers van Justitie en van Binnenlandse Zaken aangedrongen op het doen instellen een onderzoek naar het optreden politie en marechaussee na af loop van de huwelijksplechtigheden Prinses Beatrix met Prins Claus. Met name wordt gevraagd, dat bij het onderzoek wordt nagegaan of mensen, die niet bij de ordeverstorin- waren betrokken, zijn geslagen dan wel dat op andere wijze hard1- handig jegens hen is opgetreden. Het naar huis zenden van een ver pleegster van het Sint Elisabethgast- huis in Haarlem naar aanleiding van uitlatingen over incidenten rondom het huwelijk is voor het raadslid van de Partij van de Arbeid, de heer J. J. Voogd aanleiding geweest schrif telijke vragen te stellen aan het col lege van burgemeester en wethou ders van Haarlem. Hij informeert of indien de maatregel niet als ontslag of als schorsing kan worden ge schouwd zij dan op zodanige wijze getroffen is, dat de betrokkene dit op redelijker wijze als zodanig moet begrijpen. Op welke wijze, op grond waarvan en door wie is de politie van Haarlem in deze kwestie ge mengd?, wil de heer Voogd weten. En verder luidt zijn vraag: indien mocht blijken, dat de vrijdag getrof fen maatregel onrechtmatig is, zijn burgemeester en wethouders dan be reid te bevorderen dat zij ongedaan wordt gemaakt? Zaak—Ben Barka Twee politiemannen waren „verraders" De Parijse prefect van politie Pa- pon heeft gisteren gezegd dat de twee politiemannen die zich na in hechtenis bevinden in verband met de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka „verraders en deserteurs" waren. Papon heeft dit in de Parijse ge meenteraad verklaard in antwoord op vragen over de aan Ben Barka geboden bescherming en de mede plichtigheid van de politie in de af faire. Bij het gerechtelijke onderzoek is gebleken dat Ben Barka in oktober in een drukke straat aangesproken door Souchon en Voitot van dë politie-afdeling die de handel in verdovende middelen bestrijdt. De politie had Ben Barka in een auto een villa in een voorstad over gebracht. In antwoord op de vragen van socialistische en communistische le ien van de gemeenteraad zei Papon: ,De politiemannen Souchon en Voi- ot zijn verraders en deserteurs, naar de zwakheid van deze twee verloren soldaten dient geen blaam te werpen op de reputatie van de prefectuur der politie die tijdens moeilijke Jaren gewetensvol haar plichten vervuld heeft en nog ver vult". U kunt voordelig sparen op een renteboekje of op een spaarrekening. U kunt voordeliger sparen op een termijnspaarrekening met 6 maanden opzegging. U spaart het voordeligst op een termijnspaarrekening met 12 maanden opzegging. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK MET SUBSIDIE Staking op top van hijskraan Engeland is op het gebied van stakingen heel wat gewend. Maar de gekste van alle stakin- gen wordt thans hoog boven de city van Londen beleefd. Daar bevinden zich namelijk sinds gisteren vier mannen op de top van een reusachtige hijskraan, 80 meter boven de grond en zij weigeren naar beneden te komen i voordat er voldaan is aan hun i verlangens, o.a. inzake betaling I van overwerk. Algemeen werd verwacht dat de mannen gisteravond hun hoge positie zouden prijsgeven. Maar zij besloten de nacht bo- I ven op de smalle kraanbalk door te brengen. Ze zijn vol goede moed. Ze werden door hun ka- meraden op de grond toegejuicht en door hen van voedsel kens De stichting voor wetenschap pelijk onderzoek van de tropen (Wotro) heeft prof. dr. L. D. Brongersma, hoogleraar in de systematische dierkunde aan de Leidse Universiteit en directeur van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in deze stad, een subsidie verleend voor het doen bewerken van een grote collectie libellen (odonata) uit Suriname en van de Kleine An tillen. Deze bewerking geschiedt door dr. D. C. Geijskes, die tij dens zijn jarenlang verblijf in de West de verzameling bijeen heeft gebracht. Het gaat hier om een kleine 17.000 libellen, waar van circa 15.000 exemplaren uit Suriname en uit Brits en Frans Guyana afkomstig zijn en onge veer 1600 van de Kleine Antil len. Dat deze bewerking in het Rijks museum van Natuurlijke Historie in Leiden plaatsvindt, geschiedt omdat het dr. Geijskes daarvoor in de West aan de benodigde vakliteratuur en aan vergelijkingsmateriaal ontbrak. Wanneer deze zeer omvangrijke we- Acad. examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. geschiedenis mej. S. A. M. Claassen (Hapert) Ka<nd. ex. W. sociologie de heer G. Dijkhuis (Leiden); doet. ex. 2 ge neeskunde de heren: R. F. Hamburg (De Haag), B. v. Leeuwaarden (Rot terdam) semiartsex. de heer J. M. M. Dormaar (Leiden) de heer K. J. Heering (Haarlem), de heer P. I. M. Sohilperoord (Den Haag)artsex. de heren W. R. Faber (Leiden), D. A. F. van Lith (Leiden). tenschappelijke arbeid voltooid zal zijn, wil dr. Geijskes nog een collectie netvleugeligen (neuropteroidea) uit Suriname bewerken. Het woord neuropteroidea is een wat „ramme lende verzamelnaam" en de netvleu geligen vormen een systematisch moeilijke groep, waarvan het aantal soorten dat in de west voorkomt, nog onbekend is. Zij zijn minder in aan tal dan de libellen. Dr. Geijskes, die indertijd eerste as sistent is geweest van prof. Roepke in leven hoogleraar in de entomologie de landbouwhogeschool in Wage- ningen vertrok in maart 1938 naar Suriname, waar hij als entomoloog benoemd was bij het Landbouw proefstation. Hier werkte hij onder leiding van prof. Stahel, een Zwitser geboorte. Reeds als student had dr. Geijskes een reis naar Trinidad gemaakt en daar libellen verzameld. Na tot 1952 bij het Landbouw-Proef- station te hebben gewerkt, werd hij tot algemeen gouvemementsbioloog benoemd en twee jaar later tot direc teur van het Surinaams Museum in Paramaribo, voor de oprichting waar van hij ten zeerste had geijverd. Na zijn pensionering in 1965 keerde hij via de Kleine Antillen, waar hij odo nata verzamelde, naar Nederland te rug. Dr. Geijskes heeft tweeënhalve maand op de Kleine Antillen doorge bracht, die hij alle vijftien in getal voor zijn verzameling heeft be zocht, De 1600 exemplaren, welke hij er bijeenbracht, behoren tot veertig soorten. Vanaf het eiland St-Lucia trof hij in noordelijke richting in de bergen een eigen fauna aan (afkom stig uit Zuid-Amerika) naast ubi- quisten In het laagland. Ook op de Grote Antillen is een eigen fauna waar te nemen, welke in wezen eveneens Zuidafrikaans is, doch verschilt van die op de Kleine Antillen. Daarnaast zijn vormen waargenomen van libellen die uit Noord-Amerika en Mexico over de Grote Antillen en via de Kleine An tillen Zuid-Amerika trachten te be reiken. Ad verten Cl* Zoekt U een gouden armband of collier voor f70,- en f 100,- of f300 en f800,—. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. Het Leidse rechtscollege kwam gisteren tot de conclusie, dat een 21-jarige rij-instructeur uit Lisse een wel zeer slechte beurt had gemaakt en in zijn Verkeersopvoedkundige taak schromelijk te kort was gescho ten. Een onder zijn toezicht rijdende leerlinge had met een lesauto op het kruispunt Juliana van Stolberglaan- De Ruüterstraat te Noordwijk geen voorrang gegeven aan een van rechts komende auto, hetgeen een hevige botsing tot gevolg had. „Het uitzicht is ter plaatse zeer slecht en ik zag die auto niet aan komen", verklaarde verdachte het feit, dat hij niet had ingegrepen toen zijn leerlinge het kruisingsvlak poor de andere auto ging blokkeren. „Volgens drie getuigen reed u als de juridische bestuurder met onver minderde en nog wel vrij hoge snel heid dat kruispunt op en moest er dus wel een botsing volgen", las de kantonrechter mr. W. de Koning in het proces-verbaal. „Ik stond vrij wel stil en kan dus nooit hard ge reden hebben", wierp verdachte tegen. „Zelfs uw leerlinge verklaarde, dat de snelheid van de auto vrij hoog was en u niets ter correctie heeft ge daan", vulde de kantonrechter de voor de rij-instructuur bezwarende feiten nog aan. Toen verdachte nog opmerkte, dat zijn lezing de enige juiste was, merkte de rechter vrij scherp op: „Dus die drie getuigen i uw leerlinge verklaren volgens maar wat". De officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, legde er in zijn requisitor de nadruk op, dat hij verdachte, die zich uitgeeft voor ry-instructeur, de gemaakte verkeersfout bijzonder kwalijk nam. Hij eiste een boete van f 100 subs. 20 dagen. ,Ik heb die auto echt niet zien aankomen", zei verdachte nog. „En u moet toekomstige automobilis *n nog wel leren, dat zij kruispunten met matige snelheid moeten naderen en ter dege moeten uitkijken", gaf de kantonrechter aan zijn misnoegen uiting. Hij vonniste de rij-instruc- teur met f 100 boete conform de eis Gevaarlijk De magistraten konden evenmin veel waardering opbrengen voor de overtreding, die een 40-Jarige auto mobiliste uit Voorschoten had be gaan. Uit het proces-verbaal kwam melijk naar voren, dat zij met haar auto op de Veurseweg een staande vrachtauto passeerde, juist toen er een tegenligger naderde. „Door die vrachtauto zag ik de autobus niet aankomen en omdat een andere auto vóór mij gewoon doorreed nam ik aan, dat de weg vrij was", aldus zette verdachte de reden van haar manoeuvre uiteen. De rechter vond, dat verdachte •n zeer gevaarlijke gedachtengang had gevolgd. De officier was tot de zelfde conclusie gekomen en eiste ter correotie een boete van f 75 subs 15 dagen. De kantonrechter ging in zijn vonnis boven de eis uit: f 80 subs 16 dagen. Te laat „Ik had hem inderdaad moeten zien aankomen. Toen ik hem zag was het echter al te laat om een botsing te voorkomen", aldus liet een 23-Jarige kraamverzorgster blijken, dat zij niet ter zitting was gekomen om zich van het haar ten laste ge legde feit vrij te pleiten. Zij gaf vol mondig toe, dat zijn met haar auto op het kruispunt Haagse Straatweg- Rijksweg 4 bij het afslaan geen voorrang had verleend aan een op het rijwielpad rijdende bromfietser. De botsing was voor de bromfietser goed afgelopen en had zich beperkt tot materiële schade. Na deze bekentenis had de offi cier uiteraard weinig meer te zeggen en kon hij zijn requisitoir beperken tot de opmerking: „Ik hoop, dat het een goede les voor verdachte is weest". Een Ier, die de kraamver zorgster overigens op f 75 kwam te staan, want conform de eis vonniste de rechter haar tot f 75 boete 16 dagen. Geen tijd „Dans van de reiger" Nederlandse film ook in Leiden in première De nieuwe Nederlandse speelfilm „De dans van de reiger" gaat op 7 april in première, onder andere in Studio in Leiden. Voor deze film, die zich aan de Joegoslavische kust afspeelt, werd het scenario geschreven door de Belgische auteur Hugo Claus. De produktie en regie waren in handen van Fons Rademakers. Do muziek werd geschreven door Jur- riaan Andriessen. In de hoofdrol speelt de Zweedse actrice Gunnel Lindblom (ojn. be kend uit de film „De grote stilte") Elena, een aantrekkelijke vrouw die ongelukkig in haar huwelijk is. Haar tegenspeler is de Franse acteur Jean Desailly (o.m. bekend uit de film „La peau douce"), in de rol van haar apatische echtgenoot Edward. Nadat hij, een Jaar geleden, ontdekte dat zijn vrouw een escapade gemaakt had met een matroos (Manfred de Graaf), kan hij haar dit niet ver geven en sluit zich geestelijk en lichamelijk voor haar af. Van Doude speelt in deze emotio nele film de derde persoon; Paul. Een min of meer belachelijke toerist en tijdelijk minnaar van Elena; zij gebruikt hem als instrument om haar jaloerse echtgenoot tot actie ten opzichte van haar te bewegen. Verder ziet u Mien Duymaer van Twist als de moeder van Edward, Jan Teulings en Kitty Jansen. Volgens het proces-verbaal was een 36-jarige vertegenwoordiger uit Voorschoten met zijn auto al achter uit rijdende tegen auto gebotst. De vertegenwoordiger verzekerde de kantonrechter echter dat hij op het moment van de botsing niet achteruit reed maar midden op de weg stil stond. „Hij is dus tegen mij opgereden", zo luidde zijn conclusie. „Drie getuigen verklaarden destijds tegen de politie, dat u reed en niet stilstond", repliceerde de kanton rechter. „Dat is niet waar", hield verdachte vol. „Als u gelijk heeft, dan is het toch wel vreemd, dat uw vrouw enkele dagen later geen ver klaring tegen de politie wilde afleg gen", vond de kantonrechter. „Zij had daar toen geen tijd voor", ver klaarde verdachte de houding van zijn echtgenote. „Dat is dan in uw nadeel", sloot de rechter het onder zoek af. Gezien de getuigen-verklaringen twijfelde de officier geen moment aan de werkelijke gang van zaken en eiste een boete van f 60 subs 12 dagen. „Ik reed niet maar stond stil", hield verdachte voet bü stuk. De kantonrechter vonniste conform de eis. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Marcel Philippe Henri, zn van H. A. van Ee en M. DevelLng; Robertus Anrtonlus, - XT Kampen en N. Regeer; Jo hannes Pauius Petrus Cornells, zn Bent; Petronella Gerarda Antonia dr A. T. Tournay en C. M. J. Uljtte- waal; Hubertus AugustLnus, Anne Krlstlne. dr Elisabeth Maria, dr vau t\. j Ouwerkerk en C. H. C. C. Padden burg; Jolanda Antoinette, dr van J D. B. Ewers en A J van Dam; Allda Artine. dr van H, M van Velde en A. E Duiker; Saskla Carolina dr van G. H. H. Dlelen en W H. M. Kelf- kens; Maria Johanna, dr van A J van Huizen en M J. Taffijn; Arlette Angellque Eveline Patricia Berkel en J Stok kei; Mlrja: Duijn dr P J M C M. Haasbroek; Michael zn van M. Slfneoe en J van Doorn, Willem Leendert. zn van B J. van dei PI en A. A. van der Pla6. GETROUWD G. Schouls en E Kapaan; B. J. Blair Bell A Privé; W. Kasterm'ans m Gressie en C. J Verduln; W J, J H. Verberg en E.' de Haas; A A M. Dusée "rerbei i E. Piekaar OVERLEDEN J Verhoeven, Th li M Br I f MtT lln Nü is er de nieuwe Biokosma Verbena-serie, Speciaal voor hen die het altijd zo moeilijk hebben met hun huid. De zuiver natuurlijke Verbena kruiden werken wonderbaarlijk: huidverjon- gend en huidvernieuwend. Micros copisch fijne vochtdeeltjes dringen tot diep in de huid door, versterken de huidspieren, geven een verjongd uiterlijk. Grijp nü de kans om kennis te ma ken met deze complete serie (milk, lotion, dag - en nachtcrème). De tijdelijke introductie aanbieding be draagt f 3.95 (waarde f 7.50) j. w; M M Glas. 37 Jr J. Houtkamp; J, A Nleuwenhul- i. 78 Jr, man; O. Vertoom, 72 Jr, BIOjjvOSMA natuurlijk Drogisterij - Parfumerie VIJF MEIPLEIN 98 - TEL. 33982 RIJNDIJKSTRAAT 2 - TEL. 30260 LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3