LEIDSCH DAGBLAD Schieten wordt beperkt Soeharto weigert te praten met Soekarno PROF. ZERNIKE OVERLEDEN Katwijker verdronk Groko GEMINI-VLUCHT EEN ETMAAL UITGESTELD Dr. Kuiper (VS) over maanlanding Jongeman van brancl bezeten ZWARE SLAG VOORNASSER IN JEMEN Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 MAART 1966 No. 31821 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Nieuwe regels voor politie en douaniers De politie mag in de toekomst bij een arrestatie geen gebruik maken van haar vuurwapen, als de identiteit van de aan te houden personen bekend is en redelijkerwijs mag worden aangenomen, dat uitstel van de aanhouding geen onaanvaardbaar gevaar voor rechtsorde oplevert. dekking op heterdaad) en aanhouden van iemand, wordt vermoedt dat hij een pen voor direct gebruik gereed heeft en dit tegen personen zal gebruiken. W aarschuwing De politie moet zwaar lichamelijk letsel of erger trachten te voorkomen. Voordat er wordt geschoten, zal er in het algemeen met luide stem een duidelijke waarschuwing moeten wor- HET INGANG VAN 1 JULI 1966 Zo luidt een van de bepalingen van de nieuwe instructie voor het ge- an vuurwapens door de rijks bij tie. Deze instructie is vastgesteld door minister Samkalden van Justi tie De nieuwe regels, die ook zullen voor de gemeentepolitie en de rijksbelastingdienst, zullen met in gang van 1 juli 1966 van kracht wor den. Douaniers zijn niet onderworpen aan de beperking dat niet mag wor den geschoten als de identiteit van te houden personen bekend is. Dit omdat in geval van smokkel be trapping op heterdaad gewenst is. het gebruik van vuurwapens in de toekomst beperkingen die verder gaan dan de bestaande in- xucties. Er zal worden geschoten wanneer 8 aan te houden persoon verdacht van of veroordeeld is wegens een ernstig misdrijf, dat bovendien moet rorden aangemerkt als een grove untasting van de rechtsorde. Deze omschrijving laat uiteraard ruimte interpretatie door de politie- unbtenaar. Schieten is verder geoorloofd: voor het verspreiden en het in bedwang houden van samenscholingen en volksmenigten, die een ernstige be dreiging vormen voor de openbare n voor het beteugelen van melingen; het aanhouden van iemand die en inrichting ontvlucht of dit tracht te doen (maar alleen bij ont- De lancering van de Gemini-VIII ruimtecabine, die voor vandaag was vastgesteld, is gisteren een maal uitgesteld en zou hedenmiddag om 4 uur Ned. tyd plaatsvinden. Er werd gisteren lekvorming geconsta teerd in het ruimtevoertuig en in d< Atlas-aanjaagraket. Deze laatste moet de Agena-raket omhoog bren gen, waarmee de ruimtevaarders rendez-vous zullen trachten te be werkstelligen. De moeilijkheid scheen te liggen in de toevoer var vloeibare zuurstof in een helium- tank, welke wordt gebruikt om d< brandstoftanks van de Atlas van sa mengeperste lucht te voorzien. De NASA-technici verwachtten de pro blemen op tijd te kunnen oplossen. Nobelprijswinnaar in stilte begraven Van onze Groningse correspondent) alle stilte is gisteren op de be- raafplaats Zorgvlied in Amsterdam [jpt stoffelijk overschot ter aarde be id van prof. dr. Zernike die op jarige leeftijd in Naarden is over men. Prof. Zernike was oud-hoog- ïaar in de theoretische natuurkun de Rijksuniversiteit in Gro- ninjen. In 1953 ontving hij de No- tlprijs voor natuurkunde als belo- or zijn theoretische en ex- (rimentele onderzoekingen op het oor de statische fysica en de WEERBERICHT Opklaringen Het KNMI venvacht van heden- morgenavond: bewolkt met plaat- "Js opklaringen, maar in de nacht ochtend hier en daar mist. Op L booste plaatsen droog weer. *«ke tot matige noordwestelijke J®J- 10 het noordoosten van het plaatselijk nachtvorst, overi- FM weing verandering in tempera- (Opgemaakt om 11.15 uur). WATERSTANDEN 16 MAART w.n op: 06.53 uur; onder: 18.45 uur wLop: 0509 uur'- onder: 12.16 uur r^ter in Katwijk te 11.20 uur; ^Swater te 06.22 en 19.23 uur. na°uner bestaat uit 16 pagina'» Meer in het bijzonder werd met de Nobelprijs de betekenis onderstreept van professor Zernikes uitvinding van de fase-contrast-microscoop. Professor Zernike die 38 jaar lang hoogleraar in Groningen is geweest droeg vele binnen- en buitenlandse onderscheidingen. Hij was comman deur in de Orde van Oranje Nassau, ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw en lid van de Koninklijke Nederlandse Academie van Weten schappen. Geniaal „Het mannetje dat op bescheiden wijze door het laboratorium scharrel de". Zo kenschetste op 16 juni 1958 de Eindhovense hoogleraar C. J. Bouwkamp, zijn leermeester prof. dr. P. Zernike bij diens afscheid als hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Groningen. Dat was een omschrij ving die wellicht geheel en al paste op de uiterlijke verschijning van de Nobelprijswinnaar, maar achter dat uiterlijk ging een zeer geniaal na tuurkundige schuil Een uitvinder ook die de wereld meer heeft nagelaten dan alleen de in vakkringen hoogge roemde fase-contrast-microscoop. Zo heeft hij onder andere de Zernicke galvanometer ontwikkeld en de ul tra-centrifuge. Professor dr. Frits Zernike, gebo ren in Amsterdam, is in totaal 45 jaar in Groningen werkaam geweest. Hij begon aan de Rijksuniversiteit als assistent van de beroemde astro noom prof. dr. J. C. Kapteyn later (van 1915 tot 1920) was hy lector en van 1920 tot 1958 was hy hoog leraar in de wiskunde, de technische natuurkunde en de thoretische werk tuigkunde, ook wel samengevat on der de noemer theoretische natuur kunde. Van 1938 tot 1939 was hy rectormagnificus. Vele onderscheidingen Een jaar voordat hem de Nobel- prys werd toegekend, ontving pro fessor Zernike een andere hoge bui tenlandse wetenschappelyke onder scheiding, Dat was de Engelse Rum- ford-medaille die hem werd verleend voor zijn verdiensten by het ontwik kelen van de fase-contrast-micro scoop. Twee jaar voordat hem deze onderscheiding te beurt viel was professor Zernike al benoemd tot ere- rnn de Engelse Royal Microsco pical Society. Dit zyn slechts enkele van zyn vele onderscheidingen. Kort voor zyn 75ste verjaardag op 16 juli 1963 verwierf hij nog het eredicto- raat van een universiteit in Modena (Italië). Prof. Zernike woonde na zijn hoog leraarschap nog verscheidene jaren in Groningen. In 1962 verhuisde hy naar Naarden. Prof. Zernike was lid van het curatorium van de Stich ting Reactor-Centrum Nederland. den gegeven, die zo nodig kan worden vervangen door een waarschuwings schot. Dit moet zo gebeuren dat ge vaar voor personen of goederen zo veel mogelijk wordt vermeden. Men moet er zich van bewust zyn, dat wanneer aan een waarschuwing of een waarschuwingsschot niet onmid dellijk gehoor wordt gegeven, gericht schieten zal volgen. De voor de ambtenaren van de rijksbelastingdienst (douaniers) op gestelde instructie is in hoofdzaak gelyk aan die voor de politie. Wel is het vuurwapengebruik door douane beambten beperkt tot het terrein van toezicht aan de grens. De overige ambtenaren van de ryksbedasting- dienst, die gerechtigd zijn een vuur wapen by zich te hebben, mogen hiervan alleen als verdedigingswapen gebruik maken. Niet gestopt Een Italiaanse en ;n Indiase zakenman zyn door een rechtbank in Blantyre veroordeeld tot elk vyftig gulden boete of drie maanden hechtenis omdat zy by het passeren van de auto's waarin zich premier Hastings Banda en zyn ge volg bevonden niet hadden gestopt. Ter verdediging voerden beide man- aan, dat zy te laat hadden be merkt dat de premier van Malawi aantocht was Douaniers De douanier mag zyn wapen ge bruiken om visitatie van motorry- tuigen mogelyk te maken, met dien verstande dat uitsluitend mag worden geschoten op het motorrytuig; voor het neerschieten van dieren, waarvan aannemelyk is dat zy wor den gebruikt als voorwerp van smok- kelary, of ter begunstiging hiervan. In Duitsland De 49-jarige R. Berkheij uit Kat wijk Ls vannacht in Weiss by Keulen in de Ryn verdronken. De heer Berk heij was als machinist werkzaam op de motortanker „Sarina" van de re derij Ph. van Ommeren uit Rotter dam. Bij het binnentakelen van een roeiboot, waarmee hij een bezoek aan de wal had gebracht is de heer Berk- hey waarschijnlijk uitgegleden, waar door hy te water raakte. Aan de 86-jarige prof. Peyton Rous van het Newyorkse Rocke feller instituut zijn gisteren in Frankfurt de Paul Ehrlich- en Volgens waarnemers in Singapore De nieuwe machthebber in Indonesië, generaal Soeharto, schijnt griep te hebben, aldus is door welingelichte zegslieden in Singapore meegedeeld als commentaar op een bericht van radio-Djakarta, waarin werd gezegd dat Soeharto ziek was. Hij kon derhalve niet aanwezig zijn bij een onderhoud in het paleis van Bogor tussen pre sident Soekarno en de minister van Defensie, g ener aal-majoor Sar- bini en zijn plaatsvervanger. Waarnemers gaven echter te kennen dat de voornaamste reden van Soeharto's weigering om naar Bogor te komen niet ivas gelegen in de lichte ongesteldheid van de gene raal, maar in het feit dat hij niet met Soekarno ivenst te praten over de jongste ontwikkelingen en zijn plannen om de eerste vice-premier, Soebandrio, te laten vallen. Nieuwe regering Welingelichte kringen zeiden dat de generaals bij president Soekarno nieuwe regering met slechts 25 ministers hebben ingediend. Het on der toezicht van het leger staande blad Djawa Proklamasi zei gisteren dat zowel burgers als militairen in nieuwe regering zitting hebben. Wat er met Soebandrio precies li de hand is, is nog al tyd niet duidelyk. Sommige bronnen zeggen de militaire leiders Soebandrio met 25 andere vooraanstaande poli tieke figuren, onder wie zestien pro- communistische ministers, in Bogor gevangen houden. In een ander be richt is gezegd, dat Soebandrio niet gearresteerd, maar zich nog in het paleis van de president in Bogor bevindt. Luchtmacht is gebleken uit een in Singapore be luisterde uitzending van radio-Dja karta. De desbetreffende order was afkomstig van vice-maarschalk Her- lambang, van wie eerder werd aan genomen dat hy was gearresteerd. Voorts heeft radio-Djakarta be kendgemaakt dat alle leiders en an dere active leden van de verboden communistische party zich voor het einde van de maand by de autori teiten moeten melden. Als de betrok kenen dit niet doen, zullen er „krachtige maatregelen" tegen hen worden genomen. In de Indonesi sche hoofdstad keert het normal'- le ven weer terug. De winkels en minis teries, waaronder dat van Buiten landse Zaken, die tijdens de betogin gen gesloten waren, zijn gisteren weer geopend. Mevr. Ratna Sari Dewi Soekarno, de 25-jarige echtgenote van de In donesische president, heeft bij een groot hotel in Djakarta een enorme roomtaart besteld, waarop moet ko men te staan „gelukgewenst met de ontbinding van de PKI". Zij wil deze taart aanbieden aan de echt genotes van de generaals, die zy heeft uitgenodigd om by haar de ontbinding van de Indonesische communistische partij t' Woede-aanval Dit gebaar heeft nieuw voedsel ge geven aan de geruchten, dat Soe karno tydens een woede-aanval zelf de ontbinding van de Indone sische communistische party heeft gelast. Soekarno zou in woede zyn ont stoken by het lezen van een docu ment, dat men op het ministerie van Buitenlandse Zaken had gevonden toen dit door scholieren en studen ten werd geplunderd. Uit dit docu ment zou men hebben kunnen op maken dat Soebandrio van plan is geweest een geheim verdrag met communistisch China te sluiten. Het Indonesische leger heeft be slag gelegd op de woningen van ver scheidene echtgenotes van de presi dent, zo meldde gisteren de klan- destiene zender „Vry Indonesië". In deze uitzending werd het be staan onthuld van twee „officieuze" echtgenotes naast de drie wettige vrouwen van Soekarno. Het station bevestigde voorts berichten uit To kio dat het leger de residentie van Ratna Sari Dewi, „weelderig in gericht uit de staatskas" heeft be zet. Een contingent studenten uit Bandoeng, die reeds weken in de Indonesische hoofdstad gestatio neerd waren ter ondersteuning van hun medestudenten in Dja- karta hebben een mars door de stad gemaakt. De krans op de voorgrond werd meegenomen ter ere van de doden, die tijdens de acties zijn gevallen. Ludwig Darmstadter-prijzen uit gereikt voor zijn pionierswerk bij het kankeronderzoek. Het is de hoogste Duitse geneeskundige prijs, welke bestaat uit een gou den plaquette en een bedrag van 100.000 mark. waarvan de helft voor de winnaar bestemd is en de rest voor jongere geleerden, die hij voordraagt. Prof. Rous was de eerste die bewezen heeft dat virussen de verspreiding van kwaadaardige gezwellen kunnen veroorzaken. Zijn pionierswerk heeft geleid tot belangrijke ontwikkelingen bij het kankeronderzoek. Verder werd zijn werk vermeld over de kankerverwekkende werking van sommige chemische substanties, met name koolwaterstoffen. Er Is niets, dat een Amerikaanse landing op de maan tegen 1968 in de weg staat, aldus verklaarde dr. Gerard P. Kuiper, directeur van het ruimte laboratorium van de universiteit van Arizona, gisteren tegenover journa listen van de Phoenix Gazette. Het „Surveyor-programma", waaronder Amerika een zachte landing op de maan hoopt te maken met een vol ledig uitgerust ruimteschip, zal in mei beginnen. De eerste vier lance ringen worden beschouwd als tech nische om na te gaan of de uitrus ting goed werkt. Zij zullen een periode van zes tot negen maanden bestry- ken. Als de eerste landing slaagt zal het tydschema vermoedelyk versneld worden. „Wy moeten niet vergeten", aldus dr. Kuiper, „dat de Russen ten minste vijf maal faalden alvorens een zachte landing tot stand te brengen". Dr. Kuiper onderstreepte, dat het maanoppervlak volgens de Russische foto's veel op een lava-veld gelykt, „zodat wij er zonder moeite kunnen landen". /ww&m! W^hugtudsL biackUm, k&mn- LotWJUvi QoudoJü Jmo-eti-s cAofel- 0Mb $mi£K k&fo-en- SduyteJjs tm&v Advertentie V- i-1^ diepvries soepgroente 25 ct Op de foto: links prof. Rous, rechts dr. Rotter, deken van de medische faculteit van de univer siteit van Frankfurt. Niet dé pyromaan (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse politie heeft gis teravond in de Vondelstraat een man aangehouden, die brandende lonten in brievenbussen had gestopt. Het staat wel vast, dat deze man, een 24-jarige magazynbediende, niet de pyromaan is, die in de afgelopen weken zoveel paniek heeft gezaaid in de oude binnenstad. De magazynbediende, die ook brandende lonten in brievenbussen op de Leidsekade en in de Roemer Visserstraat had gestopt, heeft tegenover de politie verklaard, dat hy bezeten was geraakt van het idee om brand te stichten, nadat hy een brandweerwagen had zien passeren. De brandjes, die de man had ge sticht, hebben weinig schade opgele verd. De brandweer was steeds tydig ter plaatse. Op een telefonische tip heeft de politie tegen tien uur in de avond de magazynbediende kunnen aanhouden. In een veldslag met de ko ningsgezinde Jemenieten, die sinds 24 februari ten oosten van de republikeinse hoofdstad Sana'a woedt hebben de Egyp tische strijdkrachten ruim twee duizend man verloren. Verder zouden de Egyptenaren dertig tanks en zestig gevechtswagens hebben verloren. (9ucJ Qheuwö Uit het Leidsch Dagblad van j 15 Maart 1866: In den Schouwburg du Luxembourg te Parijs is een student van de 2e gaanderij in het orkest gevallen. Hij kwam op een muzikant ne der, die vrij zwaar gekneusd werd, terwijl hij zelf er met den schrik afkwam. AdvertentieVerloren - Donderdagmiddageene Por- ite-monnaie inhoudende 6 Gulden benevens een Sleutel tje, mogt deze door eerlijke f handjn zijn opgenomen dan gelieve men zich te vervoegen i aan het Bureau van het 4 Leidsch Dagblad; men kan op eene belooning rekenen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1