Spirit nu in 3 minuten uwoven schoon Modinettes uit de Philippijnen Sympathiestaking in Da Nang voor afgezette generaal Gemeente Nijmegen van blaam gezuiverd N.K.V. eist snelle beslissing C.A.O.'s DA0 15 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD LieM Ha een reis met luchtvaart- inische moeilijkheden is gis- 7 een groep van ruim 60 rv se longedames, die in 'Yeierlandse confectiefabriek i werken, in een chartervlieg- uit Hongkong op Schiphol gekomen. gaan op een contract van 3 werken in een confectie fabriek in Gendringen bij de Duitse grens, waar de personeels- situatie voor het werven van „mo- dinettes" ongunstig is als gevolg van concurrentie in Duitsland. Gunstig is die situatie trouwens nergens in ons land. In Gendringen heelt het bedrijf 8 woningen weten te huren, in ieder waarvan 8 meisjes onderdak zullen krijgen. Zij zullen daar voor zich zelf zorgen. De groep werd begeleid door een sociaal werkster. Reeds eerder zijn in ons land Phïlippijnse meisjes aangekomen, die in enkele ziekenhuizen (o.a. in Leiden) tewerk gesteld zijn. Op de foto de goedlachse Phi- lippijnse meisjes op Schiphol. tn algemene sympathiestaking de afgezette opperbevelhebber het eerste Zuidvietnamese leger- i, generaal Thi, heeft het leven 's lands tweede stad. Da Nang, nel stilgelegd. Er hebben zich nog Incidenten voorgedaan, hoewel rinkels waren gesloten en alle activiteiten kwamen stil te iboeddhisten in deze streek (het ritn) willen dat er weer een bur- jk bewind komt op basis van streekse verkiezingen, plaatsvervangend commandant Da Nang verwacht dat de actie ten nachtkaars zal uitgaan. Hy geen enkele maatregel geno- .Chuan, de plv.-commandant, is teur geweest van de dienst der lologische oorlogsvoering in mm. ielkaanse en Australische troe- hebben in de rimboe op 50 km Baigon een zeer grote bevoor- gsbasis van de Vietcong ont- Men trof er naast vrachtauto's, hoeveelheden brandstof en ns ook 280 ton rijst aan. Tsjechoslowaakse persagent- iCTK deelt uit Hanoi mee, dat schoolkinderen zijn geëva- td uit de Noordvietnamese dstad „om het aantal slacht- in geval van bombardementen «minderen". helft van de overblijvende 40.000 eren in de stad zal in de nabije imst worden geëvacueerd, aldus speciale rechtbank ln Saigon [gisteren de 52-jarige Dang Cao ter dood veroordeeld omdat hij 156 350.000 gulden heeft ver- terd uit de schatkist van de I, waarbij hij werkzaam was. Hij let geld nodig te hebben gehad speelschulden te betalen. De ver heeft zes kinderen. De ïg maakt deel uit van een van premier Ky om een Ie te maken aan inflatie en prijs- ONGRESOVER MONARCHIE Arnhemse correspondent) De monarchie" is het thema van congres, dat georganiseerd door Organisatie van studenten ln de chledenis in Nederland (OSGN) medewerking van de Nijmeegse «Jkrische studentenkring „dr. Huy- van donderdag 31 maart tot en zaterdag 2 april in het Koltlng- te Nijmegen zal worden gehou- ln de thematische opzet van het ipes dat in het teken zal staan een historische bezinning op de mrchale staatsvorm, wordt aan- ht geschonken aan de verschlj- ftvormen van het instituut „ko- ischap" in de diverse tijdperken, to OSGN-bestuur is erin geslaagd i aantal competente inleiders aan tokken. Prof. dr. P. E. Schramm, jileraar aan de universiteit in zal spreken over Myth os „turns. Prof. dr. L. J. Rogier, tosor in de nieuwe geschiedenis "Ümegen, spreekt over „Oranje en Nederlandse volk". „Typologie to monarchie na de middeleeu- 's het onderwerp, waarover 1 to. E. H. Kossmann, hoogleraar Groningen, zal spreken "Dl Prof. dr. J. de, Meyer, hoog- tor ln Leuven, een Inleiding zal iton over „De monarchie tussen ®n rechts in het hedendaagse st-Europa", Oud-premier dr. W. 55 Zal op de laatste congresdag onderwerp „Monarchie, demo- -fi. republiek" behandelen. Het ®u'tend forum, dat zal bestaan Pcof. mr. J. van der Hoeven, dr. E. J1 Raalte, prof. dr. L. M. de Rijk en 3' Scholten, staat onder leiding Jto N. Bootsma. I, Van enkelt Belgische universi- y is belangstelling getoond voor congres, zodat wellicht voor het ton relatie tot stand zal komen Belgische en Nederlandse Bij een derde deel van de Zuld- koreaanse parlementsleden is onbe hagen gewekt door het besluit van de regering om op grote schaal troe pen naar Zuid-Vietnam te sturen Zij vragen zich af of men daardoor geen maatregelen van China uitlokt. De ongeruste parlementsleden heb ben de regering verzocht een zoda nige wijziging van het defensiever drag met Amerika te eisen, dat Amerika verplicht is onmiddellijk te hulp te komen bij communistische agressie tegen Zuid-Korea. Staaroperatie van De Gaulle President De Gaulle zal over twee weken aan staar worden geopereerd, aldus meldt „Paris Jour". De opera tie zal worden verricht door prof. Louis Guilauinat, die in 1951 eenzelf de behandeling van beide ogen van de Franse president volbracht. Deens gezin dood in Spanje Een deens echtpaar (35 en 32) is met hun twee dochters (7 en 4) dood aangetroffen in hun huis in het Spaanse dorp Banalmadena. Het viertal was zaterdag per vliegtuig uit Kopenhagen aangekomen voor een vakantie van tien dagen met een groep andere Deense toeristen. De lichamen werden in de bedden in het huis aangetroffen. Men vermoedt dat zij in het wild groeiende bananen I hebben gegeten die zeer giftig zijn. Waarde aandelen RoDeco bleef nagenoeg gelijk Aankoop van veel scheepvaartfondsen Aan het jaarverslag van Rotterdamsch Beleggingsconsortium N.V. (Robeco) ontlenen wij, dat de inkomsten van de vennoot schap in 1965 wederom zijn toegenomen en wel van bijna f 71 min tot ruim f 79 min. Door de sterke stijging van lonen en prijzen in 1965 zijn de bedrijfskosten toegenomen van f 1.4 min tot f 1.8 min. De kosten van beheer incl. tantièmes en belasting bedroegen 0,12% van het vermogen tegen 0,11% over 1964. Het beschikbare winst saldo bedraagt bijna f 8.2 min. hetgeen de uitkering van een onge wijzigd dividend over het door een 2j^% agiobonus vergrote ka pitaal mogelijk maakt. Voorgesteld wordt, het dividend in contanten te bepalen op f. 9,25 per aandeel van f. 50 nominaal. Aange zien in november reeds een interim dividend van f. 4 per aandeel is uit gekeerd, zal het slotdividend f. 5,25 bedragen. Tevens wordt voorgesteld wederom 21A% in aandelen uit de agioreserve te declareren. Het verslag noemt de oprichting van de zusteronderneming Rolinco de belangrijkste gebeurtenis voor de vennootschap ln 1965. Van het begin af kon Rolinco zich met succes ont wikkelen. Terwijl de Nederlandse belegger in 1965 het koerspeil van Nederlandse aandelen met bijna 12% en dat van de Nederlandse internationals met 16% zag dalen, bleef de waarde van het aandeel Robeco nagenoeg gelijk. Het effect van de koersdalingen in Nederland, Duitsland. Frankrijk en België werd gecompenseerd door koerswinsten op de beleggingen van Robeco in Amerika en Japan. In de V.S. is de waarde van de beleggingen van Robeco door stijging der koersen met ca. 10% toegenomen. Eind 1965 bedroeg het totale belang van Robeco in Amerikaanse ondernemingen f 723 miljoen hetgeen ruim 43% van het vermogen uitmaakt. Per eind 1964 waren de cijfers f. 651 miljoen of 40%. Wat Nederland betreft heeft Robeco op de Amsterdamse beurs scheepvaartwaarden gekocht. VoortB werd van emissies gebruik gemaakt om het belang bij veelbelovende on dernemingen uit te breiden. In de periode 1 oktober 1965 tot 1 januari 1966 werden o.a. gekocht: 100 stuks Lucas Bols, f. 25.000 Heine- ken. f. 100.000 K.J.C.P.L., f. 50.000 K.P.M., f. 25.000 Scholten-Honig, f. 30.000 Kon. Zout-Ketjen. f. 300.000 Scheepvaart Unie, 72 stuks Ogem, f. 45.000 Spaarnestad, 5.000 stuks Zwanenberg-Organon. Het belang in de Zuidafrikaanse goudmijnindustrie werd verminderd. Hierbij werd een aanzienlijke koers winst gerealiseerd. Eind 1965 be droeg de waarde der beleggingen in de Zuidafrikaanse goudmijnen niet temin f. 33 miljoen. Grote schade bij opruiming van Nelsons resten Het opruimen van de resten van het Nelson-Monument In Dublin is niet geheel naar wens verlopen: de lading explosieven die de Ierse genie gebruikte was zo groot, dat talrijke gebouwen in de omgeving min of meer ernstige schade opliepen. Bo vendien ontstand er een breuk in de voornaamste gasbuis van de wyk. In de talrijke klachten die bij de auto riteiten zijn ingediend, worden schadeloosstellingen van in totaal verscheidene honderdduizenden gul dens gevraagd. Men is het er over eens, dat de autoriteiten meer schade hebben veroorzaakt dan de leden van het verboden „Ierse republikeinse leger", die onlangs met behulp van een hel se machine het bovenstuk van het gedenkteken sloopten! In het Instituut van Ierse architec ten had men tot de laatste ogenblik gepoogd de autoriteiten te bewegen tot uitstel van het opruimingswerk. De regering wilde er echter tot elke prijs voor zorgen, dat de puinhoop verdwenen^zou zijn voor de vie ring van St. Patricks Day, de natio nale feestdag van Ierland op 17 maart. Ook in dit geval bleek haas tige spoed niet zo goed. Spaanse politie joeg honderden studenten uiteen De politie is gisteravond twee maal tussen beiden gekomen om 'n demon stratie uiteen te dryven van 2000 studenten in Pamplona, die betoog den om steun te verlenen aan hun mede-studenten in Barcelona. Borden dragend met „Wij zijn geen communisten", probeerde de groep op te marcheren naar het hoofdkwartier van de provinciale regering. Maar voordat zij het gebouw bereikte greep de politie in en dreef haar uiteen. Later verzamelde zich een nog gro tere groep op een plein schreeuwen: „Weg met Fraga (de minister van voorlichting Manuel Fraga) en met borden met „minder zwemmen en meer waarheid". Dit was een toespeling op het feit dat de minister kort geleden in Pa- lomares gezwommen heeft, de plaats waai* de Amerikaanse atoombom vermoedelijk in zee gevallen is. De politie greep weer ln en ge bruikt dit keer brandslangen. Er werd geen melding gemaakt van ar restaties. De studenten zijn van de univer siteiten van Navarra die in handen is van „Opus Dei", een katholieke lekenorganisatie. Schade-eis toegewezen In een uitvoerig gedocumenteerd Koninklijk Besluit is bepaald, dat de gemeente Nijmegen het volledige be drag van 215.000 gulden zal ontvan gen, dat was gevraagd als oorlogs schade voor het verloren gaan van Huize Belvolr. Dit betekent het de finitieve einde van de kwesties, die in 1963 nogal wat stof heeft doen opwaaien, toen een uit gemeente dienst ontslagen ambtenaar het ge meentebestuur van Nijmegen ervan betichtte, frauduleuze handelingen te hebben gepleegd bij het declareren bij oorlogsschade. Na ontvangst van deze klacht opende de Haagse officier van Justi tie, mr. J. Maris, een aandacht trek kend onderzoek waarbij direct al wiord verklaard, dat onregelmatighe den hadden plaats gehad, Geen vervolging Na het onderzoek door de rijks recherche, dat vele maanden had ge duurd, deelde de Haagse officier van Justitie mede, dat geen aanleiding was gevonden een strafvervolging te gen het gemeentebestuur in te stel len. Desondanks trok het ministerie van Financiën de toezegging in om het volledige bedrag van 215.000 gul den te zullen uitbetalen, dat was ge vraagd wegens verwoesting van Hui ze Belvoir. Van een voorschot van 175.000 gulden, dat al was uitbetaald, vorderde het ministerie 124.000 gul den terug. In de hierna gevoerde briefwisse ling weigerde het ministerie enig ar gument aan te geven om dit ver anderde besluit toe te lichten. De gemeente Nijmegen ging daarop bij de Kroon in beroep. Onbehoorlijk In do uitvoerige documentatie van het Koninklijk Besluit wordt thans dit achterwege laten van enige mo tivering door het ministerie-, in strijd geacht met een behoorlijk bestuur. Er wordt vastgesteld, dat het ge meentebestuur destijds in diepgaand overleg met hoofdambtenaren van het ministerie de schadevordering heeft opgesteld en dat niet is geble ken, dat deze vordering in stryd is geweest met de werkelijkheid. Op grond hiervan wordt de be- Met de beleggingen in Japan heeft Robeco bijzonder goede resultaten geboekt. De resultaten behaald met de Engelse portefeuille waren gun stig. schikking van de minister van Fi nanciën tot reducering van de uit betaling, vernietigd. In kringen van het Nijmeegs ge meentebestuur, waar het Koninklijk Besluit gistermiddag werd ontvan gen, heerst grote vreugde over deze uitslag van het onderzoek. Men acht het gemeentebestuur thans van alle blaam gezuiverd. advertentie Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren 1. Spuit'3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten.. Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 t: BERGERAC N.V., DEN HAAG. TEL070-60 De Nederlandse tennissterren Trudy Groenman en Elly Krocké, zijn gisteren begonnen met een in tensieve training voor de Zuidafri kaanse kampioenschappen die 28 maart beginnen. „In de politiek zijn snelle beslis singen soms nodig. De regering heeft de uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek. Zy moet nu van deze verantwoordeiykheid gebruik maken en ook maar de schyn ver mijden, dat een beslissing over de te nemen maatregelen haar uit elec torale overwegingen misschien niet erg welkom is. Er moet spoed wor den betracht, opdat er een eind komt aan de onzekerheid, waarin duizen den werknemers verkeren". Dit schrijft „Ruim Zicht", het of ficiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond naar aanlei ding van het lang uitblijven van een beslissing over diverse c.a.o.'s, die door het College van Ryksbemidde- laars voor onverbindendverklaring aan minister Veldkamp van Sociale Zaken zijn voorgedragen. De ministerraad, aldus „Ruim Zicht", heeft jongstleden vrijdag geen gelegenheid gehad om deze zaak te behandelen. Toch meent het NKV dat spoed betracht dient te worden. Het dringt aan op een driehoeks- gesprek tussen de minister, het col lege van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Volgens het N.K.V. zijn er op het ogenblik negentien arbeidscontrac ten goedgekeurd, inclusief die voor de metaalindustrie en Phüips. Onder Amsterdam is de ..Artaudofoon een nieuw slagwerkinstrument, gedemonstreerd. Het is een schepping ran de beeldhouwer i ran hei Prins Bernhardfonds. Frans de Boev-Lichtvelt en de De naam van het instrument is componist Peter Schat, daartoe bedoeld als een hommage aan in staat gesteld door een subsidie Antonin Artaud. UITGEBREIDE WAPENSMOKKEL ONDERSCHEPT (Van onze Roermondse correspondent) De grensbewakers van de Konink- lilke Marechaussee in Vaals heb ben een uitgebreide wapensmokkel onderschept. Vijf Turken, die de wa pens met een bestelwagen van het Belgische grensdorpje Eysden uit via Nederland naar Duitsland brachten, zijn aangehouden. Drie van hen zijn inmiddels aan de Duitse politie en één aan de Belgische justitie uitgele verd. De vijfde Turk, is in Maastricht ingesloten. Min of meer per toeval zag een van de marechaussees in de auto van de buitenlanders een pak liggen, dat verdacht veel leek op een geweerkolf. Van onder de ach ter- bank van de auto kwam inderdaad een groot jachtgeweer, kaliber 2 1/4 cm vandaan. Een nader onderzoek van de auto en de Turken leverden 6.65, een 9 mm cilinder revolver, en kele Italiaanse jachtgeweren, sabels I en een grote partij munitie op. I De Duitse en Belgische politie zijn l bij het verdere onderzoek, dat in Ne- derland wordt geleid door Adjudant, Jeurissen, van de Koninklijke Ma rechaussee in Vaals, ingeschakeld. Vermoed wordt, dat men te doen heeft met een grootscheepse wapen smokkel door een komplot, dat via deze internationale route al ver scheidene wapenzendingen naar Duitsland heeft gesmokkeld. Het onderzoek heeft inmiddels ge leid tot de aanhouding van een Turk in de Belgische grensplaats Maaseik. Deze buitenlander was in het bezit van vijf revolvers, twee pistolen en leen karabijn. deze contracten vallen 438.000 werk nemers en de gemiddelde loonkosten stijging erin, zo wordt door dit ver bond berekend, bedraagt voor 196( ruim zeven procent. Voor elf c.a.o.'s heeft het College van Ryksbemiddelaars „Met rode lampen" gezwaaid. In acht gevallen (37.000 werknemers) heeft het college minister Veldkamp al voorgesteld, de betrokken c.a.o.'s onverbindend te verklaren .Met nog drie andere is het dat volgens het N.K.V. aanstaande woensdag van plan. Premier Castro tegen dolce vita Premier Castro van Cuba heeft de oorlog verklaard aan zijn verte genwoordigers, die zich in het bui tenland in het „zoete leven" storten en „op partijtjes in kapitalistische lenden grappen over de revolutie en obscene verhalen vertellen". Zy die Schuldig worden bevonden, moeten in militaire dienst of zullen in de landbouw worden te werk gesteld. Er zijn al enkele arrestaties verricht. Castro maakte dit bekend in een toespraak voor de televisie. Castro zei verder, dat Peking de Cubanen verwijt dat zij „gevaarlijke revisionisten" zijn en dat een derge lijke beschuldiging het toppunt van belachelijkheid is. Castro, die sprak ter gelegenheid van de dertiende verjaardag van een mislukte poging president Batista in zijn paleis te vermoorden, zei dat China leugens en laster verbreidt over de Cubaanse revolutie. Hij kwam terug op een toespraak die hij in januari heeft gehouden waarin hy China ervan beschuldigde toe zeggingen voor rijstleveranties niet nagekomen te zijn. Gevechten tussen Hindoes en Sikhs in Nieuw Delhi Meer dan 100 personen zijn giste ren gewond geraakt bij een treffen tussen Hindoes en Sikhs in Nieuw- Delhi. De Hindoes zijn ontstemd over het voorstel van de regering om de Sikhs een eigen staat te geven. Zy achten de rechten van de Hindoes ln een dergelijke staat onvoldoende ge waarborgd. De politie gebruikte traangas om 4,000 Hindoes te verwrijven, die een tempel var de Sikhs met stenen be kogelden. De tempel werd verdedigd door Sikh-strijders met blauwe tul band, gewapend met zwaarden en speren. Een extremistische leider van de Sikhs, Tara Singh, is vandaag in Amritsar, de heilige stad van de Sikhs gearresteerd. De onrust in deze stad neemt toe. De extremistische Sikhs vinden dat het regeringsvoorstel niet. ver genoeg gaat. Btj ongeregeldheden in Bhiwoni Joellandoer zouden zes personen zyn l gedood. Biljartuitslagen De Bollenstreek CIA: CentraalAmicitia 27; De EngelLuto 54; De TurkVios 72De TaveerneBerg en Dal 90 PassageConcordia 7—2C 1 B Oude HavenRoyal Sport 27; Sol daatje—Flora 7—2; De Turk 3—De Turk 2 54; Piet GijsWelgelegen 7—2. C 2: Luto 2—De Turk 4 7—2; Amicitia 2Amicitia 3 27; Concor dia 2—De Zeekant 2—7; Sportr—Piet Gijs 2 9—0. C 3 A: Oude Post 2Soldaatje 2 45; De Taveerne 2KOT 0—9 KSA—De Engel 2 7—2; Piet Gijs 3— Sportrust 2—7, C 3 B: Oude Haven 2 Passage 2 45; Conoordia 3Royal Sport 2 27; De BeursLuto 3 54. C 4 A: De Zeekant 2Sport 2 72; KSA 2Sportrust 2 72; De Parel 2 —De Engel 3 3—6. C 4 B: Vlos 3— Soldaatje 3 27; De Taveerne 3 Vios 3 90; De Zeekant 3De Engel 4 72; Soldaatje 3Passage 3 72. C 4 C: Luto 4—Piet Gys 4 9—0; Wel gelegen 4—De Engel 5 45 (De Engel 5 kampioen)Vlos 4De Zeekant 4 72; Sportrust 3— Amicitia 5 72. CRICKET Derde testmatch een draw De derde en laatste testmatch tus sen Nieuw Zeeland en Engeland ein digde evenals de beide voorgaande ontmoetingen in een draw. Engeland, dat zich zonder John Edrich (herstellende van een blinde darmoperatie) voor de taak gesteld zag 204 runs te scoren ln 273 minu ten, maakte op een langzame pitch en tegen een sterke verdediging 159 voor vier. Geen enkel ogenblk leek het erop, dat de Britten de voor de overwin ning benodigde runs zouden maken. Toen Eric Russel door Bruce Taylor voor slechts twee runs aan de kant was gezet, leek het niet uitgesloten dat Engeland voor het eerst ln de geschiedenis tegen Nieuw Zeeland een nederlaag zou ïyden. Zover kwam het niet, maar het bleef toch een geduchte tegenvaller voor het team van Mike Smith, dat in de serie van drie wedstrijden geen enkele overwinning kon worden ge boekt. Dat was tot dusverre niet voorgekomen. Sportsplinters Drie Nederlandse tennisspeelsters hebben gisteren hun enkelspelen in de eerste ronde van het toernooi van de Carlton Club gewonnen. Lldy Veenboer—Jansen versloeg Anne Marie Studer, Zwitserland met 6—4, 6—4, Ada Bakker won van Jean Sara, Australië, met 6—2, 6—0 en Astrld Suurbeck won van Denise Magnan. Frankrijk met 6—3, 6—2. Voor de 275 km lange wegwed strijd Rotterdam-Meersen voor pro fessionals, die op 30 april zal worden gehouden, zijn behalve Jacques An- quetil, Jean Stabllnski en Henri Anglade nog meer vooraanstaande buitenlandse renners gecontracteerd. De organisatoren hebben zich ver zekerd van de medewerking van Raymond Poulidor. momenteel lei der in Parys-Nice, diens ploeggenoot Rolf Wolfshohl en de Westduitser Rudi Altig. Voorts is nu definitief dat Jan Janssen en Ab Geldermans aan de start zullen verschijnen. Nu het gevecht tussen Cassius Clay en Ernie Terrell dus toch niet plaats zal vinden heeft de World Boxing Organisation (WBAi aange kondigd, dat de door deze in de Ver. Staten opgerichte bond erkende kampioen, Terrell, op 16 mei a.s. zyn titel tegen Zora Folley zal verdedi gen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13