HOFNAR expositie van teelden Waddinxveen het zakelijke type Spel met gevoelens iVoornamenlijk in rarnaar-plantsoen PEWANnv kunst. DEMMENIE ROOKT CARLTON Avontuur in Soho Het huwelijk in moderne stijl Wie het huwelijk van de tiende maart nog eens wil zien, maar dan niet op het kleine t.v.-scherm maar op een breed film doek, niet in zwart-wit maar in kleur, is deze week bij Camera aan het goede adres. Het theater aan de Hogewoerd ver toont elke middag in doorlopende voorstelling een uitgebreide reportage over het huwelijk van prinses Beatrix met Claus van Amsberg. ,AG 11 MAART 1960 £AG jor de eerste maal vindt in Waddinxveen een beeldenexpositie De beelden staan opgesteld in verschillende tuinen o.a. bij feion, terwijl het grootste gedeelte is opgesteld in het War jansoen. De expositie wordt gehouden onder auspiciën van irpluskring en op initiatief van de heren H. van den'Dool en ejdrecht van de Kunststichting Waddinxveen. ening vond gistermiddag het Geref. Verenigingsge- groot gezelschap was aan- de opening bij te wonen neester C. A. van dei* Hooft echtgenote, de beide wet- m de gemeente-secretaris, ïdlkanten, ledtin van de 2 ELECTRISCHE IRIJFMACHINES IN 1 Agnes Berck: ..Drie vrouwen". (Foto Leid9ch Dagblad) Kunststichting van de Stichting Culturele kring, oud burgemeester J. Warnaar enz. Alvorens burgemeester van der Hooft de expositie oofficieel voor ge opend verklaarde g°af de burgemees ter het woord aan de kunstenaar Pim van Moorsel. Hij zette uiteen dat de Carolus- kring een groep is, welke niet is ge bonden aan statuten en aan een voozritter. De leden staan geheel vrij van elkaar, slechts hierin gebonden, dat zij hun ideaal van tentoonstellen gezamenlijk verwezenlijken en dat zij buiten willen tentoonstellen en, <Jus niet in musea, zodat iedereen met de kunst in contact kan ko men. Vervolgens zette de heer van Moorsel uiteen wat kunst betekent. In een tijd van computers is de mens geneigd de kunst aan een formule te binden wat echter onmogelijk is. In het kort beschreef de heer van Moorse! de kunst als volgt: „Ware kunst kenmerkt zich, waar de kun stenaar de waarheid zoekt. Het gaat de kunstenaar dan ook niet om schoonheid in de kunst, maar om het zoeken naar en vinden van de waarheid gekristalliseerd in de schoonheid". Tot slot bracht de heer van Moor sel zijn grote dank namens alle kun stenaars over voor de bijzonder gro te medewerking die nodig was om tot de expositie te komen. Zelfs in de nacht werden telefoontjes gevoerd en steeds vonden zij bij de burge meester een open oor. Als blijk van dankbaarheid werd de burgemeester, namens de Caroluskring een beeld houwwerk aangeboden van de hand van mejuffrouw Agmis Berck. Ver volgens dankte hij allen die aan de totstandkoming van de tentoonstel ling hebben meegewerkt. Burgemeester van der Hooft toon de zich bijzonder verrast voor het aangeboden, geschenk. Hij resu meerde de gesprekken on de tot standkoming van de tentoonstelling. De burgemeester zou graag zien dat verschillende beelden na het sluiten van de expositie een plaats zullen krijgen in verschillende Wad- dinxveense woningen en tuinen. Dan pas kan van een geslaagde exposi tie worden gesproken. Omdat mej. Agnes Berck als een van de motoren van de expositie mag worden gezien werd haar namens het gemeentebestuur een fraai boe ket bloemen aangeboden. Na de of ficiële opening werden de beelden persoonlijk in ogenschouw genomen, terwijl de kunstnaars een toelich ting gaven op de vervaardigde beel den. De expositie zal duren tot 31 ok tober. 31 beeldhouwwerken staan op gesteld. Zy zjjn vervaardigd door de navolgende beeldhouwers Agnes Berck, Adriaan Bruggeman, Maart v d. Burgh, Marina Gobus, Kees de Kat, Sybilla Krcsch, Wlm Buij- (endijk, Ad van Mocrsel, Pim van Moorsel en H. Oostenbrink. De beelden zijn ook beschikbaar voor de verkoop. AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL. 18.21.43 kaleiöoscoQP Roman van Klaus Mann verboden Een gerechtshof in Hamburg heeft in tweede aanleg de roman „Mephis- to" van Klaus Mann een zoon Thomas Mann voor West- Duitsland verboden. Dit geschied de op verzoek van de regisseur Peter Gründgens-Gorski die heeft gesteld dat in de hoofdfiguur van het boek zijn in 1963 te Manilla overleden stiefvader Gustaf Griindgens wordt beledigd. De roman werd eerst in het Duits in Amsterdam uitgegeven. Eind vo rig jaar verscheen het ook in de Bondsrepubliek. Klaus Mann pleeg de in 1949 zelfmoord. Volgens de aanklager is er een duidelijke gelijkenis te constateren tussen de opportunistische „Mephis- to" en Gusutaf Griindgens, die voor al door de vertolking van de Me- phisto-rol bekend is geworden en onder Hitier algemeen Intendant van het Pruissische theater in Berlijn was. Vooraanstaande literatuurdes- kundlgen hebben de stelling dat het om een sleutelroman zou gaan, be streden. Daartegenover verklaarde getuigen k charge dat Klaus Mann, die in de nazi-tijd naar het buiten land uitweek, er nooit een geheim van had gemaakt, dat hij wel dege lijk Griindgens op het oog had, die gehuwd is geweest met zijn zuster Erika Mann. Men verwacht dat de uitgeverij niet in de uitspraak zal berusten. Twee Cubanen veroordeeld Een militair tribunaal in Havan na heeft twee voormalige hoge of ficieren van het Cubaanse leger tot 25 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een samenzwering om pre mier Fidel Castro te vermoorden. Het zjjn ex-majoor Rolando Cubelas, een voormalige „revolutionaire held", die de leider van het komplot was, en ex-majoor Ramon Guin. Twee mannen, onder wie een voor malige tweede secretaris van de Cu baanse ambassade in Madrid, kre gen twintig jaar. Zij verklaarden al le vier dat zij schuldig waren het tenlastegelegde. De openbare aanklager had gezegd, dat zij Castro wilden laten doden met een geweer dat uitgerust was met een televizier en een geluiddemper. De samenzwe ring zou „door de Amerikaanse in lichtingendienst zijn gefinancierd en uitgedacht". Wilde stakers legden boete op aan werkwilligen (Van onze Londense correspondent) Een ernstig symptoon in het tot nu toe onuitroeibare Britse euvel van voortdurende wilde stakingen om vaak de kleinste grieven, heeft zich bij een der autofabrieken van de Britsh Motor Corporation in Cowley voorgedaan: drie arbeiders, die weigerden deel te nemen aan een wilde staking, werden in een groteske „rechtszitting" door hun mede-arbei ders tot een boete veroordeeld! Zij warden door een scheeuwende en tierende menigte van driehon derd man samengedreven op een bin nenplaats waar iemand de lugubere gedachte had een strop boven de hoofden van het drietal te laten ben gelen, terwijl op een muur de woor den waren gekalkt „hang de ba staart op". Geïntimideerd beloofden zij te betalen maar later weigerden zij dit. Dit geval verwekte nationale op schudding met als gevolg dat de bondsbesturen ingrepen en leiders van de wilde actie terugkrabbelden en toegaven te ver te zijn gegaan. Maar dit incident is een wrange il lustratie van hoe diep in sommige gevallen de Engelse arbeidsverhou dingen zijn gezonken. Koningin naar Looiden Konin gin Juliana zal op 6 en 7 juni een prlvé-bezoek aan Londen brengen, zo is gisteren in de Britse hoofdstad medegedeeld. De ambassadeur, dr. J. H. van Royen, deed deze mededelingen op een bal van de Nederlandse kolonie in Londen ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix. Hij vertelde, dat de Koningin bij deze gelegenheid een raam in de Neder lands-hervormde kerk in Londen zal onthullen, dat gewijd is aan de nage dachtenis van Koningin Wilhelmina. ogelijk door 2 lintinrich tingen in 1 machine. Met één vingerdruk, moeiteloos, zonder het steeds zo verve- lende verwisselen van de linten, kiest u het lint voor de „gewone" brieven die toch al opvallen door het fraaie Triumph schrift, kiest u het lint voor dat •extra „persoonlij fce cachet" of voor reproductie. ,Zo'n meesterlijke Triumph- Electric - die zijn kwaliteit altijd schriftelijk beveBtigt vraagt slechts Veel meer vertelt u (vrijblijvend) graag j KANTOORMACHINE BEDRIJF 'HAARLEMMERSTR. i 167—171 TELEFOON 21400 ïerse schrijver O'Connor overleden De Ierse schrijver Frank O'Con nor, wiens verhalen in de VS in brede kring zjjn gepubliceerd. is plotseling in zijn Avoning te Dublin overleden. O'Connor, wiens ware naam Mi chael O'Donovan, was, is 64 jaar geworden. Hij is tweemaal gehuwd geweest. Tot zijn boeken behoren „The wild bird's nest", „Bones of contention", „The big fellow" en „The midnight court". Hij was een van de beste Ierse schrijvers van korte verhalen. Plannen van „De Haagsche Comedie" Voor het komend seizoen heeft „De Haagsche Comedie", behalve op „Der Meteor" van Dlirrenmatt beslag weten te leggen op het omvangrijke drieluik „Come into the garden Maud", „Shadows of the evening" en „Song at twilight" van Noel Coward, naast Shaws „You never can Tell' en „Sergeant Musgrave's dance" van de in ons land totaal verwaarloosde John Arden. Minder bekend zijn „How's the world treating you" van Roger Milner, „Je veux voir Mious- sow" van de Rus Valentin Kataiew, terwijl wellicht ook opgevoerd zal worden „The creeper" van de Engelse schrijfster Pauline Macauly. Hierbij komen nog enkele klassieken. uitsluitend tabak PM CT. Nikolai van dier Heydes „Een ochtend van zes weken'' STUDIO Kort geleden ging tijdens de filmweek in Utrecht een nieuwe Neder landse film in première: „Een ochtend van zes weken" (Un printemps en Hollande) van de 29-jarige Nikolai van der Heyde. De kritieken waren jui chend. De vaak scherpe cri tici hadden enkel lof voor deze avondvullende produk- tie, die als korte film op sta pel was gezet maar onder de handen van de houwer wat grotere proporties aannam. Niemand was meer verbaasd over dit enthousiasme dan de nog jonge cineast, die in elk interview naar voren brengt dat zijn volgende film voor hem zelf belangrijker is dan de laatste. Hercules Wat dat betreft: ook wij zien vol belangstelling uit naar het volgende werk van NLtolai van der Heyde. want al heeft hij zich in deze „ochtend van zes weken" een talentvol en bezield filmer getoond, de beperking, die de meester verraadt, kon hij zich kennelijk nog niet opleggen. Het uitlopen van het scenario, waar door de korte film lang werd, is net teveel van het goede. Men moet al een zeer doorgewinterde liefhebber zjjn om de wijze, waarop Van der Heyde zich in sommige scènes uitleeft te kun nen waarderen. Want hij filmt in de eerste plaats voor de fijn proevers. Zijn uitgangspunt is zo weinig concreet. Een man, beze ten van de autosport, ontmoet een jonge Franse atouw, een ge vierd fotomodel. Ze voelen zich tot elkaar aan getrokken, geven zich aan elkaar over, ze noemen het liefde, maar tochhun uitgangspunten zijn zo verschillend, dat een botsing niet kan uitblijven. Zes weken houdt het stand. Dan gaat zij terug naar Frankrijk. Zijn een zaam bestaan in Amsterdam mist dan meteen alle inhoud. Ondanks de aanwezigheid van een vluchtig vriendinnetje. De film wordt niet gedragen door de handelingen. Integen deel. Jan Blokker als verteller moet zelfs de brug slaan tussen de scènes, waarin Nikolai van der Heyde de gevoelens, de emo ties, de stemmingen en de ge dachten gestalte probeert te ge ven. Hij slEiagt daar vaak won derwel in, vooral ook door de wijze waarop hij zijn hoofdrol- vertolk (st)ers Anne Colette, Hans Culeman en Lili van den Bergh (VPRO-omroepster) van zijn intenties wist te overtui gen. Van der Heydes film doet denken aan b.v. La Notte van Michelangelo Antonioni, die ook zo gaaf wist te werken met men selijke emoties, hartstochten en remmingen. Natuurlijk is de Ne derlandse cineast nog beperkter in zijn mogelijkheden, maar het pleit voor zijn talent, dat hij zulke reirünisanties oproept. Wij zeiden het reeds: we zijn be nieuwd naar zijn volgende film. Hans Culeman kan de neerslachtigheid van zijn Franse vriendin Anne Co- lette) niet begrijpen. Een beeld uit Nikolai van der Heydes subtiele spel met menselijke emoties. LUXOR Een aantal voet balliefhebbers uit Manchester strijkt, na de Cup-final in Lon den te hebben bijgewoond, uit gelaten in de z.g. vermeakswijk Soho neer. Als een van hen, die meent een groot vrouwen veroveraar te zijn, bij een meisje in een bar een blauwtje loopt, weten de anderen de on gehuwde en onervaren Harry over te halen ook een kans te wagen. En wat de Don Juan niet gelukt, daarin slaagt Harry wel: de film schetst zijn kennis making met het knappe meisje (Diana Cilento), dat beweert van zeer goede familie te zijn en in Oxford te hebben gestu deerd. Om een lang en soms vermakelijk verhaal kort te maken: de bedeesde Harry raakt zo geboeid door het meis je, dat hij besluit tot een ge zamenlijke vakantiereis. Dit hoofdmotief wordt doorkruist door een beroving van de Don Juan, die den op resolute wijze wraak neemt. Er komen hier en daar een paar trage passages voor, maai- regisseur Muriel Box bleek vakman' genoeg om ze te laten volgen door een ver rassende werveling van nieuwe gebeurtenissen. Al bij al een amusant verhaal, dat een kijkje geeft achter de schermen en, terloops, de onervarenen voor houdt, dat het lang niet alle- maal goud is wat er in Soho blinkt CAMERA Het „drie-in-één" is een genre op zichzelf gewor den, dat vooral door Italiaanse cineasten naarstig wordt be oefend. Het bekendste specimen is nog steeds „Boccaccio '70", al zijn daarna vele soortgelijke produkten uitgebracht van nog al gemengde kwaliteit. Maar ondanks soms in het oog springende verschillen hebben baast al die korte filmverhalen uit Italië twee dingen gemeen: ze zijn humoristisch en pikant. Beide ingrediënten bepalen ook het karakter van „Huwelijk in moderne stijl" (Amore moder- no), dat deze week 's avonds in het theater aan de Hogewoerd draait. Lichtvoetig amusement dus, een soort gekuiste Playboy-in- filmbeelden. In het genre is „Huwelijk in moderne stijl" ze ker niet onverdienstelijk en me de door de vlotte verteltrant al leszins onderhoudend. Het aar digst vinden wij het derde filmpje, „De Zweedse echtgeno te", vooral door de met veel REX Veel strijd, spier kracht en geheimzinnigheid vindt men in de film „Hercules tegen de Moloch". Het geheel speelt zich af in het oude Grie kenland, ten tijde van de grote macht van Mycene. De zoon van de koningin van deze land streek, de „god" Moloch, eist van de andere landstreken schatting en krijgsgevangenen, die hij op gruwelijke wijze om het leven brengt. In de onder horige staten groeit een verzet, maar geen heeft de moed tegen viycene in opstand te komen. De troonopvolger van een na burig gebied meent dat het lang genoeg heeft geduurd met deze onderdrukking zodat hij besluit zelf de „god" te bestrijden. Vele moeilijkheden moet hij hierbij overwinnen, maar gesterkt in de liefde van een prinses weet hij tenslotte de macht van de on derdrukkers te breken. Dan blijkt ook waarom „Moloch" zo bloeddorstig is. In deze film. die geen verras singen aan de kijker biedt, wordt de hoofdrol van Hercules goed vertolkt door Gordon Scott hij is de ideale held. Toch kan men niet aan de indruk ont komen dat het geheel weer te groots en te stereotiep is opge zet. Van dit soort gaan er der tien In een dozijn. Sound of music TRIANON „The Sound of music" blijft nog een weekje in het theater aan de Breestraat. Deze musical, waarvoor be faamde figuren als Rodgers en Hammerstein de handen ineen sloegen, bevat lichte muziek van de hoogste klasse. Een nadeel van dit werk is dat het wat al te zeer is uitgesponnen en de inhoud soms wat te zoetig van toon is. Julie Andrews speelt de vrouwelijke hoofdrol met grote overtuigingskracht en charme. ironie aangezette milieuschilde ring van een Siciliaanse fami lie, die Aerbljsterd wordt door de losheid van de Zweedse ze den. Minder geslaagd is „De douche": het gegeven is aan de magere kant, terwijl teveel op de pikanterie en te weinig op de humor is gemikt. Niet erg origineel, maar wel grappig is „De wereld is van de rijken", waarin een zachtaardige „un derdog' plotseling een portie zelfvertrouwen verwerft en daardoor in één dag uit alle misère raakt. „De man met de blinddoek,'' LIDO „De man met de blinddoek" is een comedy-thril ler van de gewone, plezierige soort met in de hoofdrollen Rock Hudson en de mooie, zij het zeer hese Claudia Cardinale. Rock Hudson, die deze keer het vak van psychiater uitoefent, krijgt opdracht een voor de V.S. van het allerhoogste belang zijnde geleerde te genezen. Die missie is echter zo geheim dat de psychiater steeds geblind doekt naar en van „basis X" wordt gebracht, waar de zieke natuurkundige verblijft. Nie mand mag er van af weten. De zaak wordt enigszins gecompli ceerd als de zuster van de ge leerde en een bende oplichters zich er mee gaan bemoeien. Zo als te verwachten klaren Rock en Claudia dit zaakje,maar voor het zover is hebben zij samen heel wat te doorstaan gehad. dcène uit: .Huwelijk in moderne stijl" (..De wereld is voor de rijken")

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17