Voor Leiden dubbele •eden tot feestvreugde Verfoorlog in Djakarta Haal heerlijke gehaktballetjes I Beatrix vijf jaar 3 Leids ingezetene Macaroni op het menu? ZWANENBERG tomatensaus ill huis! Zeven mannen bij blussen bedwelmd Overwegwacliter liet spoorbomen open zeró óckrijven ,ERDAG 10 MAART OP HET STADHUISPLEIN LEIDSCH DAGBLAD )ett oelnze stad heeft vandaag een dubbele reden voor abjvreugde: bet is niet alleen onze Kroonprirses r «trouwt, maar ook een meisje, dat als gewoon ente jarenlang in Leiden woonde en haar op- jng ontving voor de buitengewone verantwoor- Hkheirl, die zij straks krijgt te dragen", aldus 'eik hedenochtend Leidens burgemeester, mr. G. an der Willigen op het Stadhuisplein, nadat heraut - te paard - een proclamatie had voorge- waarin de burgerij mededeling werd gedaan _Hshet huwelijk, dat vandaag in de hoofdstad des j'Js werd voltrokken. „tl! U TEN I E I PAARD je afgelopen maanden hebt u, burgemeester, veel kunnen horen over het huwelijk de levensloop van de Prin- i van haar aanstaande man. /a er zijn hier in Leiden ook |frjlie Prinses nog kennen als de ™\ster van Leiden, die zij 5 jaar Tgeweest. U hebt haar wel eens f'^pen op straat, u hebt haar ook ^als deelneemster aan allerlei jtenaktiviteiten. ins haar verblijf in Leiden rj haar de kans gegeven haar te leiden, zonder onnodi- belangstelling en dr"klap geen geheim, aldus mr. anw Willigen, als ik u vertel dat e altijd zeer op prijs heeft ge- dit moment wensen wij onze adgenote Beatrix en haar aan- [e echtgenoot een lang en ge- huwelijk toe. Wij hopen haar, ec8 dat nog geregeld met haar r het geval is, nog vaak terug in Leiden. jemeester deelde hierna mee, !t „Comité Viering 10 maart" leze dag een feestprogramma [samengesteld, dat zoveel -mo rnet ieders wensen rekening ja zelfs met de wensen van fetwijfeld velen, die de plech- op het televisiescherm wil- het Leid.se Stadhuis- iyfin werd hedenochtend de 1 gende proclamatie voor ezen Men laet eenen yege- l ken mits desen weten, dat huyden den tienden dach maerte van den jaere ne- ntien hondert ses en de (- tich in den houwelycken ef verbonden sullen wor- I i Bare Doorluchtige locheut Beatrix Wilhel- na Armgard princesse van '3-ngien ende Nassau, ncesse von Lippe Biester- d ende l den Heere Claus George illem Otto Frederik Geert j i Amsberg. Ben yeder segge het den volgen. Spreker dankte tenslotte de leden van het comité, die het ge varieerde programma hadden sa mengesteld en wekte de burgerij op er vandaag een feest van te maken. Met een „Leve het Bruidspaar" be sloot de burgemeester zijn korte toe spraak. Artvprienu» ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft nem. Ook tn briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten In museum Volkenkunde Boeiende lezing over Indianen Voor de Leidse Vereniging Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde sprak gisteravond de heer Th. J. C. Brasser over het on derwerp: „Indianen in „Nieuw Ne> derlant", vroeger en nu". Aan de hand van kleurendia's zette de inleider uiteen dat de Indianen veel van de blanken hebben overge nomen, maar ook blijkt er veel In diaanse invloed te zijn in de blanke maatschappij. In 1600 was het aantal in Amerika wonende Indianen onge veer 1.000.000; in 1965 bedroeg dit 1.025.000. De heer Brasser toonde aan dat de Indianen niet hun grond aan de blanken verkochten, maar deze in bruikleen gaven; iets wat door de Fransen, Engelsen en Nederlanders anders werd opgevat. Vele oorlogen hebben deze volkeren dan ook ge voerd om de Amerikaanse grond in handen te krijgen, wat tenslotte dan ook gelukte. De huidige Amerikanen worden door talloze borden gewezen op het bestaan van de oudste inwo ners van hun land, die thans in re servaten hun onderkomen vinden. De weinige aanwezigen hebben on getwijfeld zeer genoten van deze zeer leerzame lezing. K. en G. Deze korte plechtigheid welke ook door de N.T.S.-journaal-dienst werd opgenomen werd voorafge gaan door een mars door de stad van K. en G. In de stoet waren ook zeven herauten te paard opgenomen. Na het voorlezen van de proclamatie en de toespraak van de burgemeester speelden de pijpers van K. en G. het Wilhelmus. De proclamatie werd hier na nog op diverse punten in de stad voorgelezen. Het vroege ochtenduur en het- feit, dat vrijwel iedereen een vrije dag had, deden de belangstelling maar zeer gering zijn. Katholiek-liberaal kabinet in België? Na zyn afwijzing door de socia listen als minister-president is de Belgische kabinetsformateur Van den Boeynants, gisteren begonnen met het overleg over de vorming van een katholiek-liberale regering. Van den Boeynants, die voorzit ter is van de Christelijke (katholie ke) Volkspartij, verkreeg daarvoor gisteren toestemming van het CVP- bestuur. Als gevolg van het „veto" van de socialistische partij tegen Van den Boeynants wordt de kans op een nieuw rooms-rood coalitiekabin- net thans niet groot meer geacht ondanks het feit, dat de socialis ten zich wel bereid hebben verklaard de onderhandelingen met de Chris telijke Volkspartij voort te zetten. De liberalen hebben echter dinsdag een uit 12 pagina's bestaand tegen voorstel ingediend op het ontwerp programma van Van den Boeynants zodat ook de moeilijkheden voor de vorming van een rooms-liberale re gering nog aanzienlijk worden ge acht. Het programma van Van den Boeynants is vooral gericht op de sanering van de staatsfinanciën. Een katholieke-liberale regering zou in de Kamer van Volksvertegen woordigers beschikken over een meerderheid van 125 op 212 stemmen. Van den Boeynants verklaarde eerder deze -week, dat er naast een katholiek-liberale regering ook de mogelijkheid bestaat van een zaken kabinet. Consulaat-generaal van China door scholieren aangevallen Tot rijksgecomitteerden bij het verkeersexamen aan de kweekscholen zijn benoemd de heren G. A. N. Cor- nelisse alhier, J. L. Arbouw, G. J. Boven en P. C. Schuurman, allen te Wassenaar. DUITS SCHIP IN BRAND Zeven Rotterdamse brandweermannen zijn gisteravond door koolmonoxyde bedwelmd bij het blussen van een hardnekkige brand in de twee ruimen van het Duitse vrachtschip Schauenburg (4069 brt). Vijf van hen zijn voor nader onderzoek naar een zie kenhuis gebracht. De mannen waren zonder persluchtmaskers doorgedrongen in de brandende ruimen van de Schauenburg, waar enige uren tevoren grote hoeveelheden stikstof in waren gepompt om het vuur te verstikken. brand aan boord van de Schauenburg is vermoedelijk kort na het middaguur ontstaan, toen het schip in de Waalhaven in Rotter dam gereed was om te vertrekken. De brand ontstond in het derde ruim, waar zich zwavel bevond. Via een houten afscheiding brak de brand door naar ruim twee, waar katoen, autobanden, koffie-automa- ten en andere stukgoederen waren opgeslagen. De Rotterdamse brandweer boor de gistermiddag gaten in het voor dek om de vuurhaard te bereiken. Later besloot men de brand te ver stikken. Luiken en luchtkokers wer den met zeilen afgedekt en stikstof werd in de ruimen gebracht. In het begin van de avond wilde Klaus formateur in Oostenrijk De Oostenrijkse president Jonas heeft dr. Josef Klaus, het hoofd van de (r.-k.) Volkspartij gisteren ge vraagd een nieuwe regering 'te vor men. Klaus had bij de nationale ver kiezingen van afgelopen zondag een absolute meerderheid bereikt. Klaus, die ook aan het hoofd stond van de vorige regering, heeft de opdracht aanvaard. Verwacht wordt, dat hy volgende week onderhandelingen zal beginnen met de socialistische partij. De beide grote partyen hebben hun bereidheid te kennen gegeven de samenwerking voort te zetten, maar geen van beide partyen heeft haar voorwaarden be kend gemaakt voor een nieuwe coa litie. de brandweer zelf weer actief optre den; de luiken werden opengegooid, mannen met persluchtmaskers dron gen met waterstralen tot het vuurfront door, anderen volgden, maar zonder masker. Zeven brandweerlieden werden onwel. Zij vertoonden allen tekenen van koolmonoxydevergiftiging. Het vuur brandt echter nog steeds door. Brandweermensen zeiden dat de brand aan boord van het Duitse schip nog wel dagen kan duren. Leerlingen van middelbare scholen hebben vanochtend vroeg het Chinese consulaat-generaal in Djakarta geplunderd. Ruiten en meubilair werden vernield en officiële papieren verscheurd op het grasveld voor het consulaat gesmeten. Ook de auto's van het kan toorpersoneel moesten het ontgelden. Dit was de eerste keer dat d*e al elf dagen betogende scholieren niet een regeringsgebouw als doelwit kozen. gen worden geklad, worden 's nachts weer weggeveegd door mensen, die j kenneiyk toestemming van de mili taire autoriteiten hebben gekregen om na het ingaan van de avondklok op straat te zyn. Dit karwei zou worden uitgevoerd onder bescher ming van de Indonesische lucht macht. Zoals bekend zou Omar Dani, voormalig bevelhebber van de lucht macht, achter de mislukte staats greep hebben gestaan. Soebandrio Een eenheid parachutisten van de luchtmacht heeft de wacht overge nomen voor de ambtswoning van de minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio. Waarnemers hebben in dit verband gewezen op het feit, dat Soebandrio van communistische sympathieën beschuldigd is. Inmiddels heeft de commandant van Djakarta, brigade-generaal Machmoed, zyn troepen bevolen „krachtig op te treden", maar toch zo dat hierby „niet onnodig slacht offers vallen". De generaal verklaar de dat er „profiteurs" zyn, die de spontaniteit van de jeugd „ten eigen bate willen gebruiken". Er verschij nen steeds meer versperringen in de straten van de stad. Ook worden er steeds meer troepen per trein, vlieg tuig en vrachtauto's naar Djakarta gebracht. Het zwaarst bewaakt wordt het paleis van Soekarno. De twee correspondenten en hun uitgebreide staf van vertalers bleven naar verluidt ongedeerd. De aanval op het kantoor van de Chinese pers bureau volgde op de bezetting van een gebouw van het ministerie voor basisonderwys door een tienduizend scholieren. Honderden andere scholieren trok ken intussen door de straten, auto's aanhoudend om er anticommunisti sche leuzen op te kalken. Weer an deren reden schreeuwend en joelend met vrachtwagens door de stad. Men vreest dat uit het gebouw van het ministerie van Buitenlandse Zaken, waar betogers dinsdag huishielden, verscheidene belangryke documen ten zyn verdwenen, zo meldt radio- Djakarta. De veiligheidsofficier van het departement heeft verklaard dat tot de documenten die op het ogen blik worden vermist overeenkomsten en verdragen met andere landen behoren. Merkwaardig In Djakarta betitelt men het ver zet van de jeugd tegen Soekarno's politiek en regering als „de verfoor- log". Sinds het vorige weekeinde doet zich daarbü iets merkwaardigs voor. Alle leuzen die overdag met vette letters op muren en schuttin- Identiteit van terrorist in Dublin bekend De Ierse politie heeft de identiteit vastgesteld van de organisator van de aanslag op het Nelson-monument in Dublin, dat in de nacht van maan dag op dinsdag werd opgeblazen. Het is de 26-jarige elektriciën Richard Behal, die een Franse vader en een Ierse moeder heeft. Behal, die twee weken geleden uit de gevangenis is ontsnapt, wordt beschouwd als de leider van een afgescheiden groep van de ondergrondse nationalistische organisatie IRA (het „Ierse republi keinse leger"), die inmiddels heeft ontkend betrokken te zyn geweest by de aanslag. De jonge terrorist was vorig jaar gearresteerd nadat hy met een ba zooka had geschoten op een Brits oorlogsschip, toen dat na een be leefdheidsbezoek de haven van Wa terford uitvoer. Hy werd veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf. Behal zou ook de hand hebben ge had In de bomontploffing, vorig jaar, in de nabyheid van het huis waarin de Engelse prinses Margaret tydens haar bezoek aan Ierland haar intrek zou nemen. Verwacht wordt, dat de acties van de scholieren binnenkort de steun zullen krijgen van anti-cimmunisti- sche organisaties, aangesloten bü het „pantjasila-front". Dit front werd na de mislukte staatsgreep opgericht door anti-communistische politieke partijen en massa-organisatie met de bedoeling de mensen, die direct of indirect bij de staatsgreep betrokken zijn geweest, uit te schakelen. Het personeel van verscheidene maatschappyen heeft al opdracht gekregen deel te nemen aan de komende betogingen. In Djakarta zyn al vele scholen, zonder vooraf gaande kennisgeving, gesloten. Vrouwendag Ter gelegenheid van de viering van de „interntaionale vrouwendag" heeft president Soekarno in het sportpaleis in Djakarta tegen de aanwezige In donesische vrouwen gezegd dat zy de resolutie, die in deze vergadering zou worden aangenomen, moesten ver anderen. Er moest niet alleen „de Amerikaanse agressie in Zuid-Viet- nam" in worden veroordeeld maar „de Amerikaanse agressie in geheel Vietnam", zy moesten eraan toevoe gen: „Wy eisen dat de Amerikanen Vietnam onmiddeiyk verlaten" In de originele tekst stond ook dat de dames een topconferentie met de Philipynen en Maleisië „harteiyk steunden". Dat moest er uit. Soekar no riep in zyn toespraak uit: „Ik wil de toenkoe niet ontmoeten zolang Maleisië bestaat". Waarnemers in Djakarta menen dat Soekarno Indonesië onder de houdige omstandigheden liever niet verlaat. Zy menen dat hij bang is dat er dan hetzelfde zal gebeuren wat vorige week in Ghana voorviel. Dr. H. L. A. van Wyk alhier Is benoemd tot ondervoorzitter van de examencommissie Spaans m.o. Prof. C. Soeteman alhier is be noemd tot voorzitter van de examen commissie Duits m.o. Drama Nootdorp voor rechter (Van onze Haagse correspondent) Een 59-jarige ex-overwegwehter van de Nederlandse Spoorwegen, die op 11 november vorig jaar ln Noot dorp vergeten had de spoorbomen te sluiten, waardoor een autobestuurder de dood vond, is gisteren door de Haagse politierechter terzake van dood door schuld veroordeeld tot 200 gulden boete en een maand voor waardelijke hechtenisstraf, met drie jaar proeftijd. De politierechter nam by het doen van zyn uitspraak in aanmer king, dat de als spoorwegwerkej af gekeurde man wellicht een taak toe bedeeld was geworden waarvoor hy niet was berekend (hy was tevoren wegwerker) en dat het ongeluk ook voor de overwegwachter dramatische gevolgen heeft gehad, omdat de man sinsdien geesteiyk gebroken is. Verdachte was wachter aan een overweg in Nootdorp op de spoor- ïyn Rotterdam Hofplein, Den Taag. By zyn post passeerden steeds twee treinen uit verschillende richtingen met twee minuten verschil. Op 11 november meenden hy, dat belde treinen geiyktydig waren ge passeerd. Een van de treinen was echter een minuut te laat. Intussen had verdachte de bomen openge draaid, en reed een autobusje de overweg op. Het busje werd door de trein gegrepen. De bestuurder van het busje was op slag dood. Het pacifisme en de tweede wereldoorlog In de rubriek „Lezers sehryven" van jJ. maandag tekent W. Meyers protest aan tegen een uitspraak van de redactie in de kolom van zater dag J.I.: „Had het brave, maar by- ziende pacifisme de militaire kracht van het Westen destyds niet onder- mynd, dan was het mogelijk geweest tydig tegen het nazi-gebroed op te treden". Terecht wyst Meyers erop, dat ty dig politioneel ingrijpen in het begin van de dertiger jaren (overeenkom stig de bepalingen van Versailles) het Derde Ryk in de kiem had kun nen smoren. Hierop reageert de redactie met een vraag en een opmerking, die m.i. beide onjuist zyn: „Vraag: als de overeenkomsten van Versailles nageleefd hadden moeten worden, hoe zou men dan hebben kunnen doen zonder de mogeiykheid een militaire vuist te maken? En daartegen verzette zich toch niet „het in machtspolitiek denkende Westerse militarisme maar wel de pacifistische actie van het gebroken geweertje" De vraag acht ik in zoverre on juist, als zy suggereert, dat voor een dergelyk politioneel optreden een groot militair potentieel vereist was. Nog niet zolang te voren was het mo gelijk omwille van uitbiyvende her stelbetalingen met een leger Rynland te bezetten en de Duitse herbewapening kwam pas goed op gang toen Hitier aan de macht kwam. Wat het Westen ervan weerhield om in te grypen was op dat moment zeker geen militaire zwakte maar po litiek onvermogen en onwil. In de lei dende kringen in Europa en de V.S. leaf den toen vooral opvattingen als: „We moeten Duitslands drang naar het oosten niet tegengaan", Hitler is een bolwerk tegen het communisme' en „laat dit twee (Duitsland en Rus land) elkaar maar te ïyf gaan, dan kunnen wij als lachend» derde toe- kyken" Dat soort overwegingen heeft niets met pacifisme te maken. Het waren toen vooral de politiek nu eenmaal meestal wat fyngevoeliger pacifisten, die waarschuwden tegen de opkomst van het nazisme. Ook de redactie van het Leidsch Dagblad weet toch wel, dat de ver schillen tussen pacifisme en milita risme verder gaan dan het dragen van een heel of een gebroken ge- veertje. Het gaat cm de algehele anpak van de buitenlandse- en voor een groot deel ook de binnenlandse politiek. Het hele optreden van de Westelijke Geallieerde i tegen het Duitsland van na de eerste wereld oorlog is een typisch voorbeeld van politiek van macht en geweld. Natio nalisme en kapitalisme waren de dry fveren bij het ontstaan van de z.g. Vrede van Versailles (zoals Cle- menceau zeivrede is voortzetting van oorlog met andere middelen) en de toepassing daarvan, die een zeer belangryke bydrage vormde voor het klimaat waarin het nazisme kon ge- dyen. Als men toen gehandeld had in de geest van de pacifisten (lees hierover b.v. „De zondeval van het Christendom") was de ontwikkeling van een sociaal-democratisch Duits land mogelyk geweest. Drs. G. J. de Bruyn, Leiden Inzender suggereert, dat de Westelijke passiviteit jegens Hit- Ier niet het gevolg is van militaire zwakte, maar van politiek onver mogen en onwil. Het verloop van de oorlogshandelingen heejt het tegendeel bewezen: wèl militaire zwakte en géén politieke onwil. Als het „de leidende kringen in Europa en de V.S." er inderdaad om begonnen was Hitier te ge bruiken als „bolwerk tegen het communisme" en „Duitslands drang naar het oosten niet tegen te gaan", waarom was de Duitse inval in Polen dan de aanleiding tot het uitbreken van de tweede wereldoorlog? Ofschoon de Wes telijke geallieerden later, met eni ge kwade wil, de rollen hadden kunnen omdraaien en samen met nazi-Duitsland de Sowjet-Unie hadden kunnen afmaken, is daarvan geen sprake geweest. Het Westen is met de Russische bond genoot schouder aan schouder blijven staan totdat Hitier-Duits land volledig vernietigd was. Dat het Westen tussen 1933 en 1940 niet eerier ingreep was geen kwestie van politieke onwil" maar wel degelijk van „onvermo gen". Red. L.D

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9