Feest, ook in Hitzaeker Manifestatie liep uit de hand Binnendringer maakt Prinses zijn excuus Gratie in liet leger Cals in Kras Charge van politie vannacht op de Dam ,fj pONDERDAG 10 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD g begin van in dif>e na*'onale manifestatie „Bruids- ui boeket" is door een verre van vlek- I keloze regie geen volledig succes ge- pei )C(j worden. Duizend geheel in het wit geklede Amsterdamse scholieren °r i slechts één viel op door zwarte sok- ken en zwarte schoenen moesten enj door een niet geringe hoeveelheid va! fouten in de organisatie een half t I uur lang werkloos en vrijwel bewe- de' gingloos in R.A.I.'s Europahal staan in afwachting, van de Konin gin en de Prins, het bruidspaar en hun gasten. En de ongeveer acht duizend door de diverse commis si sarissen van de Koningin zorgvul- dig geselecteerde toeschouwers kon den eveneens niet anders doen dan wachten Het. door Marius Kruijne ontworpen en geregisseerde „Bruidsboeket", waarvan tekstspreker Joop Rein- I boud aan het begin hoopvol zei: j „Zo willen Wij in een feest van kleur en beweging blijheid toveren Jap in de harten van Beatrix en Claus" begon wel uiterst traag. De Am- is i sterdamse Tramharmonie, de KLM-harmonie en de Amsterdamse Politiekakel onder leiding van ka pelmeester Pinkse konden daar met de dansende jeugd ook niets aan doen. Nico van der Linden repe teerde het welkomstlied zelfs tot vier keer toe. iï Het bruidspaar (links) is nauwelijks te ontdekken tussen de menigte Amsterdamse scho lieren. Met moeite komt de auto vooruit. Omstuwd wandelend zijn plaats opzoeken. Maar het liep weer uit de hand, toen de hofauto met het bruidspaar arriveerde. Na zes uur repeteren renden de scholieren toe en om stuwden de wagen. Geheel volgens plan. Maar daarna faalde de regie dusdanig, dat zelfs burgemeester Van Hall een (vergeefse) poging deed orde in de chaos te scheppen. Op de bovengalerij geplaatste foto grafen gaven met luid boe-geroep uiting aan hun misnoegen, dat de kinderen de auto bleven omstuwen, waardoor voor vrijwel geen van de aanwezigen enig uitzicht op het bruidspaar mogelijk was. Klassiek Toch werd het nog het kleurrijke schouwspel, waarop Joop Reinboud in gedragen volzinnen speculeerde. Een bijna klassiek schouwspel met een nationaal ballet, dat enkele ge makkelijke danspasjes ten beste gaf en dertien delegaties uit de provincies en de overzeese rijksde len met ieder een bruidspaar, dat een deel van het later aan het ko ninklijke bruidspaar aan te bieden boeket aandroeg en daarnaast stuk voor stuk het gebied van herkomst op de eenvoudigste wijze symboli seerde. Een en ander uiteraard in kleurige kostuums en met veel vlagvertoon. Ton slot lieten de aan wezigen een massaal Wilhelmus klinken en voerden de delegaties wilde rondedansen uit. Nadat het bruidspaar was weggere den en de gasten naar de uitgang waren gewandeld, gaven de 1.600 deelnemers nog een tableau de la troupe. De manifestatie, die het op de televisie wel beter zal hebben gedaan dan in werkelijkheid was 'i Feest, in het wlAmstelhotel ■gii ge Koningin en Prins hebben aan rajde vooravond van Prinses Beatrix' huwelijksdag aan driehonderd lelejbzrmen- en buitenlandse gasten souper-dansant aangeboden efein het Amstelhotel, waar het me- rendeel van de buitenlandse ko- minklijke gasten logeert. .^i Het feest speelde zich af in ktjbijna alle zalen van het riante ;hef Amstelhotel. Drie orkestjes ver borgden de dansmuziek. Ook de feestelijkheden van gisteravond Au.1 ies^droegenevenals eerder de „wel- Aiékomstborrel", het officiële diner stil71 HM-011 en Let galabal in het )ilojpaleis, een strikt privé karakter. 0611 Op de foto een Nederlands-Bei en^ y^gisch onderonsje. Van links naar rechts Pruis Bernhard, Claus von Amsberg, Prinses Beatrix, Konin- gin Fabiola, Koningin Juliana en K'v.ing Boudeivijn. Duits journalist niet uitgeivezen Het groie succes in NetMond Op vrijdagnamiddag daags na het huwelijk Prinses Beatrix en Jsnldieer CScsys brengt KWIK een speciaal nummer taf huwelijk van het jaar 100 exclusieve foto's en prachtige kleurenpagina's Een unieke redaktionele prestatie in snelheid en vakmanschap Prijs 0.45 gulden Verkrijgbaar bij de bona fide tijdschriftenhandel en veel sigarenwinkels N.V. UITGEVERIJ DE VRIJBUITER TILBURG TEL. 04250 - 32870 - 30760. festatie. Na een desbetreffende beslissing van de minister van Defensie hebben de bevelhebbers van de drie krijgs machtdelen in verband met het huwelijk met ingang van de reveille van vandaag algehele kwijtschelding verleend van de opgelegde krijgs- tuchtelijke arreststraffen. De straf van plaatsing in de tuchtklasse zal verminderd worden met 'n kwart gedeelte, met 'n min. van 14 dagen. Deze vermindering is van toepassing op militairen, die zich thans in het deport voor discipline voor het onder gaan van hun straf bevinden en of militairen, wier straf uiterlijk op 10 maart 1966 onherroepelijk geworden is. De regeling van kwijtschelding van straffen sluit aan op het konink lijk besluit van 28 februari 1966, I Staatsblad 73, houdende 'n algemene gratieverlening in verband met het huwelijk van de Kroonprinses, welke gratieverlening ook de door de mili- I taire rechter opgelegde on voorwaar- j delijke tijdelijke vrijheidsstraffen en I geldboeten omvat. De 28-jarige Duitse journalist Max Glauner van het weekblad „Die Bildzeitung", die dinsdag avond illegaal het paleis op de Dam wist binnen te dringen en zich daarna gedurende bijna een uur tussen de gasten mengde, heeft zijn excuses, vergezeld van een orchidee, per brief aan Prinses Beatrix aangeboden. Max Glauner schrijft, dat zijn weekblad nooit de bedoeling heeft gehad het Nederlandse koningshuis of het Nederlandse volk te krenken. „Men verwacht echter van de Bild-verslaggevers, dat zij met alle middelen probe ren objectief en als ooggetuige te berichten, en zich dus niet te vreden stellen met het in ont vangst nemen van droge teksten op officiële persconferenties", zo vervolgt de Bild-verslaggever. Aan het slot van de brief spreekt hij namens het uit elf man be staande Bild-team de hoop uit, dat dit kleine incident geen af breuk heeft gedaan aan de feestvreugde van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg. Max Glauner is niet uit het land gewezen. Boze functionaris sen van de veiligheidsdienst en de RVD hebben aanvankelijk weliswaar deze maatregel geno men, maar die later ingetrokken. Nadien werd bepaald, dat voor straf alle kaarten van de ver slaggever zouden worden inge nomen, zodat hij niet verder aan de verslaggeving zou kunnen deelnemen. Deze straf bleek ech ter weinig zin te hebben, omdat de Duitse journalist geen kaar ten had aangevraagd. De Duitse journalist gelooft, dat hij ontdekt is door Claus von Amsberg, terwijl deze een foxtrot danste met Prinses Beatrix. Vol gens Max Glauner was het plot seling onderbreken van de dans door het bruispaar voor hem een teken geweest, dat de heer Von Amsberg, over wie hij eens een artikel had geschreven, hem had herkend. De journalist werd daarop benaderd door iemand van de veiligheidsdienst, die hem naar zyn uitnodigingskaart vroeg. Hij wendde daarop voor. dat deze kaart zich in zijn jas in de garderobe bevond en pro beerde de aftocht te blazen. Hij slaagde er weliswaar in de MAX GLAUNER hoofdingang aan de voorkant te verlaten, maar werd een tien tal meters verder bij de arm ge pakt en weer naar binnen ge leid. De verslaggever vond overi gens, dat hij over de behande ling tijdens de verhoren niet te klagen had. De man had zich eerst toe gang weten te verschaffen tot het diner in het Hiltonhotel. Met een Nederlandse generaal en een Duitse diplomaat reed hij daar na in een hofauto AA-120 naar het paleis waar hij gewoon met de andere gasten binnenstapte zonder dat hem een duimbreed in de weg werd gelegd. (Van onze speciale verslaggever) FEEST, ook in Hitzaeker. De huizen zijn vrijwel allemaal ver sierd met foto's van het konink lijk bruidspaar en van de overige leden der koninklijke familie en met vlaggen. Loco-burgemeester Karl Guhl, die gisteren nog witbestoven achter zijn oven in de 'bakkerij tegenover het raadhuis stond, heeft zich nu getooid met de zilveren ketting van zijn waardigheid fop andere hoogtijdagen siert „Onkel Julius" zich ermee). Hij heeft reeds gisteren de Harmonie uit Meerssen verwelkomd: „Dank, vielen dank, das Sie gekommen sind!" Verbroedering Meerssen was gisteren met vaandel en slaande trom Hitzaeker binnenge marcheerd als teken dat het grote feest van huwelijk en verbroedering kon beginnen. Zo immers zien de in woners van het stadje aan de Elbe, het feest vooral. Hitzaeker vlagt: in de rood-wit groene kleuren van Hitzaeker, in oranje en rood-wit-blauw. Dat het eigenlijk blauw-wit-rode vlaggen zijn, geleend in Sleeswijk-Holstein, waar men die kleuren nu eenmaal heeft en dat ze dus omgekeerd aan de vlagge- masten zijn opgehangen, doet aan de feestvreugde niets af. Sinds het Holland-comité in Hitz aeker in de afgelopen maanden actief is geweest, vindt men onze driekleur in papier ook tussen de forse carbo- nades in de etalages van de plaatse lijke slagers en als paddenstoelen uit de grond gerezen stalletjes met foto kaarten en aan de fietsen van de jeugd. Naast de Harmonie uit Meerssen is er een delegatie uit de Gelderse gemeente Wisch, het dorp waarmee Hitzaeker al geruime tijd vriend schappelijke betrekkingen onder houdt en tenslotte zijn er acht Ne derlandse militairen van de NAVO- brigade, die in het Duitse Seedorf is gelegerd. De militairen kwamen de vooravond van de dag, waarop haar kleinzoon met veel pracht praal in Amsterdam in het huwelijk treedt, Claus' 89-jarige grootmoeder op het buiten Dutzingen een bloem stuk aanbieden. In het perscentrum Krasnapolsky, waar gisteravond een paar honderd journalisten liepen te wachten tot alles zou beginnen, verscheen tot ieders verrassing opeens de minister president met zijn echtgenote. Aan de vooravond van wat ook voor hem een drukke en inspannende dag zou worden vond mr. Cals toch nog de i gelegenheid om te komen kijken naar I de mensen, die „het sprookje" dat Nederland ging opvoeren zouden i doorvertellen aan de wereld. i De minister-president dronk een glaasje mee op de cocktailparty, die i de Rijksvoorlichtingsdienst de ver- zamelde persmensen aanbood, liet j zich rondleiden in de verbindings- centra van radio- en televisie en kon tenslotte de verleiding niet weer staan om op het grote Eidorphor- scherm een stuk van de Spaans-Bel- j gische voetbalwedstrijd te bekijken. Toen ging hij vrijwel onopgemerkt j weer weg. j Maar de verwarring na zijn vertrek was groot. Iedere journalist, die hem niet gezien had fluisterde het gerucht I verderblijft in de buurt, want straks I komtClaus. Het bleef echter by I Cal». Tientallen auto's moesten vannacht in Amsterdam met kraanwagens worden verwij derd. omdat ze zich op plaatser Van onze A'damse correspondent) De Dam in Amsterdam is van nacht het toneel geweest van een schermutseling tussen de politie en een aantal vooral jeugdige Amster dammers. Temididen van het publiek, dat tegen twee uur nog in vidJ grote getale op de Dam aanwezig was, lie ten onbekenden vijf rookbommetjes ontploffen. Dit was voor de politie aanleiding een hardhandige charge uit te voeren. Mensen, onder wie eni- Duits commentaar op het huwelijk In een commentaar op het huwe lijk tussen Prinses Beatrix en Claus von Amsberg schrijft Jürgen Tern in het Westduitse blad „Frankfur ter Allgemeine Zeitung" dat het hu welijk geen verandering zal bren gen in de Duits-Nederlandse verhou ding „die voorlopig in de schaduw van de kwade herinneringen aan oorlog en bezetting, moord en plun dering" blijft. Men moet zich daarom in Duits land ervan bewust zijn dat hoewel het huwelijk een zaak is van het bevonden, waar va) geven, dat er niet t geparkeerd. gen, die zich met klapstoeltjes reeds van een plaats langs de route van de bruidstoet hadden verzekerd werden onder de voet gelopen. De charge leidde op diverse plaatsen tot vechtpartijen. Met behulp van mo toragenten, die de trottoirs opstoven, veegden de paleisbewakers de Dam echter in korte tijd schoon. Er wer den geen arrestaties verricht. Wel werden vannacht elders in de stad twee jongelui aangehouden, die tegen het huwelijk gerichte pamflet ten aanplakten. Dit op vrij groto school gebeurd. Ook vanmorgen wa ren op verschillende plaatsen nog plakkers actief. Tegen acht uur be gonnen enige politieauto's de ach tervolging van een groene auto met vier plakkers, die in het westelijk stadsdeel opereerden. Ze werden spoe dig aangehouden. geluk van twee mensen, het toch in velerlei opzicht een politieke beteke nis heeft en bovendien nog politieke gevolgen kan hebben. De protesten laten daarover geen twijfel bestaan. „Vele Nederlanders kunnen nu eenmaal niet vergeten dat 104.000 Nederlandse joden en 23000 andere Nederlanders in de jaren van de Duitse bezetting op afschuwelijke wijze zijn omgebracht. Wij in Duits land moeten dat zwijgend eerbiedi gen en uit dit respect ons zelfs wel eens het ongerijmde laten welgeval len".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7