Leo Pappenheim dirigeert Baehs Johannes Passion' kunst Een wetenschappelijke bibliotheek: 7 talen Niet het niveau van vorige jaren bereikt BENDER Hee, da's een goed idee, moet u vaker doen Leidse hoogleraren werken er aan mee Goedgevoede mensei verwerpen een B totalitair systeem5 PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 MAAR] Concert „Leids Kamerkoor" De eerste uitvoering in de Stadsgehoorzaal van Bach's ..Johan nes Passiononder leiding van de bekende, reeds bejaarde Arn hemse dirigent Leo Pappenheim. heeft die, welke in onze stad zo veelvuldig onder de diep betreurde Willem Mizée zijn gegeven, niet doen vergeten. Zij miste, ondanks de ongetwijfeld vakbekwame en gerouti neerde directie, toch te zeer het sterk persoonlijke stempel van de helaas overleden koorleider, aan wie het .Leids Kamerkoor'' zo oneindig veel te danken heeft gehad. Mizée wist tot de wezenlijke waarden van deze. speciaal in het tweede deel, heftig dramatisch - bewogen ..Passion" zó kernachtig, dan weer subtiel tot in détail door te dringen, dat slechts enkelen hem in dat opzicht kunnen evenaren. Het bleef nu in het algemeen een vloeiend doorstromend, doch te veel aan de oppervlakte blijvend geheel, met snel genomen tempi in de ko- Advertentle MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnen! deskundig in klank Artaudofoon: nieuw slagwerkinstrument Maandagavond a.s. zal in de Klei ne zaal van het Concertgebouw in Amsterdam in het kader van een vriendenkringconcert, een nieuw slagwerkinstrument, worden gede monstreerd, genaamd „artaudofoon". Dit instrument is gebouwd door Frans de Boer-Lichtvelt (Beeldhou wer), Peter Schat (componist) en Jo Scherpenisse (elektrotechni cus van de studio voor elektronische muziek in Utrecht). Zij werden daar toe in staat gesteld door een subsi die van het Prins Bemhardfonds. Het instrument bestaat uit zes on derdelen: vijf metaalplastieken en een elektronische regietafel. De tril lingen van de verschillende, speciaal op de klank uitgezochte metalen, werden door contact-microfoons af getast en elektronisch versterkt en of gemoduleerd aan /de regietafel. Het instrument is ontstaan uit de behoefte om het arsenaal van ge bruikelijke metaalgeluiden (bek kens, klokken enz.) sterk uit te brei den en tevens om de elektronica in de Instrumentale muziek te betrek ken. De naam van het instrument is bedoeld als een hommage aan An- tonin Artaud, die er in de dertiger jaren al op heeft gewezen dat on gebruikelijke klankkwaliteiten en trillingen moeten worden gezocht en dat daartoe nieuwe instrumenten moeten worden gecreëerd. ralen na een tamelijk zwaar en te langzaam gehouden openings koor maar deze uitvoering be lichtte te weinig diepgaand en ex pressief de velerlei uiteenlopende en contrastrijke facetten, waarin juist de bij uitstek sensitieve Mizée een meester was en waarmee hij de on zegbare ontroering schonk welke aan dit werk, dat als een soort „predi king" te beschouwen is, eigen kan zijn, en waaraan wij thans nauwe lijks toekwamen Vanzelfsprekend is dit koor, na veeljarige studie, technisch ten vol le tegen de vele eisen glansrijk be stand. Het beluisteren van dit waar devolle en homogeen op elkaar in gestelde materiaal gaf vanzelfspre kend weer veel te genieten, de macht ervan is ondanks het be trekkelijk getal overtuigend en ook verlerlei nunaceringen kwamen uitstekend tot haar recht. In het ver loop van de avond waren er na de pauze diverse suggestieve, innig en bezield klinkende chorale hoogtepun ten, doch bij dit alles misten wij toch in voldoende mate de indrin gende zeggingskracht, ook van het „woord", waarmee de uitvoeringen onder Mizée zulke sterke herinne ringen hebben nagelaten. Wjj zullen moeten afwachten, in hoeverre Leo Pappenheim er op den duur in kan slagen een uitvoering van zodanige hoogstaande allure te realiseren, als waartoe Mizée in staat was: het gedisciplineerde koor is op zichzelf stellig in staat de ons als ideaal voor ogen staande spanningen van deze partituur welke in grote tegenstelling staat tot deveel con- templatievere „Mattheaus Passion", haar volle rechten verkrijgt. Deze zware eis is ditmaal onvol doende verwezenlijkt, ook al kon de koor-epiloog, het „Ruht wohl", ihr heiligen Gebeine" als een weldadige vertroosting gelden. Met solisten, die ook al onder Mi zée bewijzen hebben gegeven tegen hun veelzijdige opgaven opgewassen Dirigent en solisten bij de uitvoering van de .Johannes Passion'' door het Leids Kamer koor. V.l.n.r. Ruth Pos (tenor). Henk Driessen (bas). Ank Reinders (sopraan), Leo Pap penheim (dirigent)Rijkje Wol- Ie winkel (alt). Chris van Woer- kom (tenor). Herman Schey (bas) en Gerard Akkerhuis (or- te zijn, kon Pappenheim met ver trouwen zijn verantwoordelijke taak volvoeren. Met een Herman Schey, ondanks zijn hoge leeftijd, nog steeds onver woestbaar zijn Christuspartij zin gend, bereikt de samenwerking het hoogste niveau, ook al blijft deze fi guur hier meer op de achtergrond. Dan de lyrische tenor Chris van Woerkom (Evangelist», wiens Bach- stiJl al evenzeer superieur „die nend" is. Hij levert daarbij met per fect geschoold materiaal het bewijs tot het einde toe onvermoeid, leven dig en boeiend te kunnen blijven. En dat zegt hier héél wat! Deze twee reiken samen naar het vol maakte. De bas Henk Driessen (Pilatuspar- tij en aria's) en Ruth Pos (moeilij ke tenoraria's) pasten zich op lager niveau tevredenstellend1 bij hen aan, waarbij vooral een compliment mag gelden voor de muzikaal door voelde karakteristieke interpretatie. De sopraan Ank Reinders en de Alt Rijkje Wolleswinkel zijn hier sinds jaren geziene, aan deze Passi on verknochte gasten, die met vol ledig begrip haar bijdragen, tevens met vocaal bijzonder gunstig resul taat, leverden. Als steeds was Hans Schouwman kundig en uiterst betrouwbaar aan het klavecimbel op zijn post, waar- bil zich de organist Gerard Akker huis, de ziek geworden Bram Mar tin vervangend, weloverwogen aan sloot, overigens helaas nog steeds op het „imitatie"-instrument. Hoe lang duurt dat nog? Het Zuid Hol lands Orkest begeleidde verdienste lijk, zonder nochtans tot opvallend hoogreikende prestaties te komen. Dit wijdingsvolle, traditionele jaarlijkse muzikale gebeuren genoot deze keer niet de intense belang stelling van andere jaren: wellicht zijn hieraan „het huwelijk" of „de voetbal" debet geweest. En wat de omgeving betreft: per soonlijk prefereren wij voor een werk als dit beslist de Zuiderkcrk. H. Kleinood van Braque voor Haags Gemeentemuseum De collectie van het Haagse Ge meentemuseum is uitgebreid met van de Franse kunstenaar Georges Braque. Het is een hanger, in de vorm van een vogelfiguur, van groen email op gouden grond. Het sieraad is geschonken door de heer Heger de Lowenfeld uit Parijs, die bijoux van Braque maakt. Vorig jaar werd in het Haagse Gemeentemuseum een expositie gehouden van sieraden van Georges Braque. UNIEKE ONDERNEMING: Fruit sinaasappel bijv.J met slagroom. Lekker en gezellig Afschaffing Britse theatercensuur? Het Britse Lagerhuis heeft in eerste lezing een wetsontwerp aangenomen tot afschaffing van de theatercensuur. Volgens de indiener, de socialist Foot, zijn Engeland en Spanje de enige landen in de westelijke wereld waar een dergelijke censuur nog bestaat. Danser Antonio naar Rusland De Spaanse danser Antonio heeft medegedeeld, dat hij voornemens is in juni drie weken met zijn Spaanse dansgroep in Moskou en Leninegrad op te treden. Hij is maandag in Londen aan gekomen om met ingang van van daag zes weken in het Londense Cambridge Theater op te treden. Vanavond vindt een speciale liefda digheidsvoorstelling plaats. Antonio, zijn partner Rosario en zijn dansgroep hebben juist een tournee in de V.S. achter de rug. Na Londen gaan zij voor drie weken naar Italië en dan naar Finland. Rembrandt-expositie in Londen De Britse Koninklijke Acade mie is van plan om in december schilderijen, etsen en tekeningen van Rembrandt ten toon te stel len. die een waarde vertegen woordigen van ruim 500 miljoen gulden. Werk van Dali siert zeil van vlot De schilder Salvador Dali heeft gisteren op een persconferentie een doek geschilderd voor een gezelschap dat voornemens is met een vlot van Peru naar Australië te zeilen. Het werk van Dali in rood en goud zal tijdens de vaart het grootzeil sie ren. Zes mannen zijn voornemens in mei te vertrekken voor „Expedition pacifica" van Lima naar Sydney. De 32-jarige taalleraar Vital Alsar, een Canadees die in Spanje woont, heeft de leiding van de expeditie. (Van onze Londense correspondent) De internationale uitgeverij in Londen heeft dezer dagen in tegenwoordigheid van ministers, diplomatenwetenschapsmensen en journalisten de uitgever George Weidenfeld. de ..World University-Library"een internationale boekerij van bijzondere op zet. officieel van stapel laten lopen. Het is een unieke onderneming, waarbij een groep van acht uitgevers in verschillende landen de handen ineen heeft geslagen. Dit is de eerste maal dat op uitgevers- gebied de nationale grenzen op deze wijze werden doorbroken. Het project, dat vier jaar lang is voorbereid, bevat voorlopig honderd titels, welke gelijktijdig in 8 landen en 7 talen zullen verschijnen. De re dactionele leiding berust bij een in ternationale raad van advies, die reeds tot de uitgave van 85 titels in paperbag-vorm heeft besloten. Alle boeken worden in „offset" in Italië gedrukt. In de eerste serie bevinden zich niet minder dan 11 Nederlandse ti tels. Voor auteurs openen zich wat hun honorering betreft wjjde pers pectieven, omdat hun werk ineens een enorm afzetgebied krygt. De Ne derlandse oplage van de eerste Ln maart te verschijnen vyf paperbags van „De Wereldacademie"-reeks is 6000 exemplaren, de Engels-Ameri kaanse 30.000 stuks. De totale eerste oplaag is 75.000 exemplaren per titel. In het najaar van 1966 verschijnen er nog drie titels. De samenwerking in de periodiek In verschillende landen vergaderende wetenschappelijke internationale ad viesraad, waarin de Nederlandse le den prof. dr. S. Dresden, prof. dr. ir. Forbes en prof. dr. A. N. J. den Hol lander zitting hebben, is uitstekend, zo vertelde ons de heer W. Bloemena, directeur van Meulenhoff en De Haan in Amsterdam, een van de sa menwerkende uitgeverijen. Dt andere zfjn: Mc. Grawhill (Ver. Staten), Hachette (Frankrijk), Mondadori (Italië), Kindier (Duitsland), Aldus/ Bonnier (Zweden), Guadarrama (Spanje) en Weidenfeld and Nichol son (Engeland). Poolse schilder Stefanow overleden Christo Stefanow, een uit Bulgarije afkomstige kunstschilder, is in de ouderdom van 67 jaar overleden. Stefanow, wiens werken in vele steden van Europa, Afrika en Azië zijn geëxposeerd, had de laatste jaren van zijn leven een kunstzaal in het dorp Val David in Quebec. Hij kwam in 1951 naar Canada na zes jaar tevoren met zijn vrouw uit het concentratiekamp Bergen-Belsen bevrijd te zijn. Beiden waren in 1943 door de Gestapo in Polen gear resteerd. De 19 jaar voor zijn arrestatie heeft Stefanow reizen door vier werelddelen gemaakt en daar overal tentoonstellingen van zijn werken gehouden. Stefanow leerde zijn vrouw in 1934 in Polen kennen. De na-oorlogse Jaren hebben zij in Nederland ge woond. De eerste In Nederland in voorbe reiding zijnde bijdrage zijn van de hand van prof. S. Dresden (Leiden) prof. H. Freudenthal (Utrecht), prof. A. C. S. van Heel (Delft), prof. C. A. van Peursen (Leiden), prof. J. Tin bergen (Rotterdam), prof. E. M. t)h- lenbeck (Leiden) en rabbijn J. Soe- tendorp. Perzische keizerin vertaalde Andersens „De kleine zeemeermin" Honderden Perzische kinderen stonden gisteren in Teheran (Perzië) in de rij om bij boek verkopers de Perzische vertaling van „De kleine zeemeermin" van Hans Cristian Anderson te kopen. De vertaling is van de hand van Keizerin Farah, die deze ook heeft geïllustreerd. De 28-jarige keizerin, die in Parijs de kunstacademie be zocht voor zij met de sjah trouwde, heeft de afgelopen winter in de periode dat zij haar derde kind verwachtte het boek vertaald en er de illustraties voor vervaardigd. Zij verwacht het kind volgende maand. In het voorwoord bij de vertaling zegt de keizerin dat zij besloot het verhaal te vertalen nadat zij het aan haar eigen kinderen, de vijfjarige kroonprins Reza en prinses Farahnaz had voor gelezen. „zy vonden het zo mooi dat ik besloot alle Perzi sche kinderen dezelfde kans te geven". De opbrengst van het boek komt ten goede aan een fonds voor geestelijk achtergebleven kinderen. Weer klandestiei rebellenkamp ii Ghana ontdekt Voor de tweede maal is in Gt een kamp ontdekt waar opstandt gen uit andere Afrikaanse lat een militaire opleiding ontvin, Dertien personen uit de repntt Nigeria volgden er een cursus. kamp lag een paar kilometer het na de omverwerping van pij dent Nkroemah ontdekte opleidit terrein. Een grote voorraad spri stoffen en militaire uitrusting, onder vyf Russische jeeps, we op het terrein aangetroffen. Ghana is gisteren in Peking te, gekeerd, zo meldt het persbia Nieuw China. Eerder was een gr, van 125 Chinesen naar huis ge» in verband met de staatsgreep tij het bewind-Nkroemah. Arbeidsconflict dreigt in Zweden In Zweden dreigt gevaar voori algemene staking nu de loononj handelingen tussen de werkgeii vereniging en de algemene fedi tie van vakbonden zijn mislukt,; werknemers hebben nu gewei} verder overwerk te verrichten, wv op de werkgevers dreigen te s woorden met uitsluiting. De onderhandelingen zyn in vember reeds vastgelopen. De den was dat de werkgevers, dir telkens nieuwe CAO's telkens n: we opslagen hadden gegeven, jaar besloten daarmee te stoppel verband met de inflatoire invloed' ervan uitging. De werknemers vroegen voor nieuwe CAO voor twee jaar tien; cent opslag, terwijl de werkg» slechts enkele procenten wilden: ven. Een bemiddelingsorgaan vas regering stelde vier procent maar ook op die basis kon overeenstemming bereikt wordei Freeman over Vietnam: Kennis en kunde op het gebied van voedsel en landbouw kunnen het totalitarisme van het aardoppervlak wegvagen. De Amerikaanse minister van Landbouw, Freeman, zei dit van daag op een bijeenkomst van een landbouworganisatie in Munneapolis. Goedgevoede, tevreden, ontwikkelde mensen verwerpen het totalitarisme, aldus de minister. De minister, die onlangs een be zoek aan Zuid-Vietnam heeft ge bracht, sprak zijn vertrouwen uit dat Zuid-Vietnam en zijn bondgenoten een militaire overwinning over het totalitarisme zullen behalen, maar zei dat zo'n overwinning niet duur zaam kan zyn als de landbouw niet met de troepen oprukt. Volgens de minister hebben com munistische landen, die „zoge naamde nationale bevrydingsoor- logen" voeren, een duidelijk record op het gebied van mislukkingen by de voedselproduktie, zulks in tegen stelling tot de overvloedige land- bouwopbrengsten in de vrije wereld. Onder de negersoldaten in Viet nam vallen naar verhouding meer doden dan onder hun blanke kame raden. Volgens een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van De fensie, die dit meedeelde, is dit een bewys voor de dapperheid van de neger in de stryd. Hy sprak uitla tingen van congresleden en leiders Fabrikant van snelheidsmeters reed te snel Een Zandvoortse fabrikant van snel heidsmeters heeft gisteren voor de Delftse kantonrechter terechtgestaan omdat hy op de ryksweg tussen Den Haag en Rotterdam onder Delft de maximum snelheid van 70 kilometer zou hebben overschreden. Blykens de elektronische snelheidsmeter zou hy met een snelheid van 86 kilometer hebben gereden. Verdachte verzocht een deskundig rapport over de apparatuur, een ver zoek dat werd onaersteept door zyn raadsman. Reeds in 1958 was een rapport over de gebruikte snelheids meters uitgebracht en in 1962 was dit opnieuw gebeurd naar aanleiding van overtredingen, die in Utrecht waren gepleegd. De beide rapporten werden uitgebracht door deskundigen van de Technische Hogeschool te Delft. Maar beide rapporten bevredigden verdachte niet. Hy meende, dat de gebruikte snelheidsmeter een provi sorische en gammele indruk maakte. De kantonrechter besloot dat een derde rapport zal worden gevraagd. Dat zal echter moeten worden samen gesteld door deskundigen van de T.H. in samenwerking met de elektroni sche afdeling van T.N.O. Verdachte had er zyn verwondering over uitge sproken, dat door de enige bevoegde instantie in ons land, zoals hy het noemde, T.N.O. nog nimmer een rap port was uitgebracht. van burgerrechtbewegingen t* dat er discriminatie zou bes waardoor negers op het slap zwaardere verliezen lyden. Het kamp Asjau, aan de grens sen Zuid-Vietnam en Laos, is j ochtend vroeg door de Vietcongt overd. Het is 24 uur lang best De laatste uren is er man U man gevochten. Het garnizoen 400 man: drie compagnieën pla« ïyke dienstplichtigen, een com; J nie van het Zuidvietnamese lege twaalf Amerikanen. Het kamp ligt honderd kilonj ten westen van Da Nang. Wifi" ongeschikte weersomstandighf kon de luchtmacht niet snel ge) steun verlenen. Austraf' hl De Australische oppositiewi Calwell heeft een beroep gedaa: de Australische regering een ve: zing uit te schryven of een reldn dum te houden voordat zy hel re sluit tot het zenden van dienstp! tigen naar Zuid-Vietnam, ten,1li voer legt. Calwell noemde dit bes dat gisteren door premier Holt lel parlement werd bekendgemaakt,;bi aanfluiting van de Australische mocratie en iets waarvoor de ij ring geen mandaat van de kirc had gekregen. je Calwell, de leider van de Au; lische socialistische party, besd digde de regering ervan de diefcc plichtigen tegen hun wil naar nam te zenden om daar te ste: Maar aan de andere kant wildl P[ Australische regering de uitvoer l wol en metalen naar China enl dere communistische landen vei*V' ten. re Man gemolesteerd DRIE JONGEN MAAND CEL II (Van onze Haagse correspond* Overeenkomstig de eis van cier van Justitie legde de E politierechter, mr. Gieben, gic een maand onvoorwaardeiyke ge genisstraf op aan drie jeugdige I tenaren, die op vry dagavond 1' tember in de Delftse Coenderfl voorbygangers hadden gemolest' Een 19-jarige inpakker, een jarige byryder en een 19-jariget dersknecht vielen eerst een n>' met haar verloofde lastig dp" trachten het meisje haar scbo: tas te ontrukken en vervolgen! paar tafeltennisbats van het pv te pakken. Toen keerde het trio zich tegt voorbyganger met een pyp mond. „Twee rotkoppen aan steel" was de opmerking waarinf offensief werd geopend, waai» drietal de man zyn bril van hetl sloeg, hem tegen de grond w hem schopte en trachtte een v* benen om te draaien. Voor de rechter stond het trie teren met de mond vol tanden, hadden wat te veel pilsjes g* ken", wist de byryder in het te brengen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 6