LEIDSCH DAGBLAD LUISTERRIJK GALABAL DINER IN NA DERBY COLA DRINK Prijzen van boter, kaas en rijst fors omhoog MEST In romantisch verlichte Burgerzaal INTERMEZZO Belgische socialisten niet akkoord met kabinetsformateur Britten speuren naar olietankers voor Rhodesië STRAALJAGER VERLIEST SLEEPVLAG „LIFT" VOOR SCHAATSERS Voorstellen Europese Commissie: 'n ster matras n soorten alles Vlieland (SucJ QU OpgeHcht 1 maart 1860 WOENSDAG 9 MAART 1960 No. 31816 „irecteur: E. A. E. van Dishoec* Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers 10,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no 57055 (Van onze Amsterdamse correspondent) iil Het was gisteravond om kwart over elf, dat in de bijna be lli dwelmend geurende Burgerzaal van het paleis op de Dam een Weense wals klonk. Claus von Amberg leidde zijn bruid in drie Jjkwartsmaat over de glanzend gewreven dansvloer. Het bal van Prinses Beatrix, van haar vorstelijke en haar vele jeugdvrienden ^was begonnen. Het zou duren tot half vier in de ochtend. c Ongeveer vijfhonderd "personen dansten op de opgewekte tonen van de Dutch Swing College Band, de Skymasters en een strijkorkestje. Kaars- jicht verleende dit feest een romantische waas. Rond de vloer waren ii ritjes gegroepeerd: goudkleurige stoeltjes uit de 19de eeuw en op de tafeltjes goudkleurige kleedjes. Langs de muren van de gerestaureerde Burgerzaal bloemversieringen van rozen, seringen, hyacinten en amarylissen. In totaal waren er voor dit galabal zo'n 20.000 bloemen en duizenden vaste planten in het paleis Prinses Margriet zorgde voor een Opgewekt intermezzo door tezamen E net h ar verloofde enkele liedjes te "togen ter ere van bruid en bruide- gom. „^Hoewel de weergave niet feilloos was r,Lwerd een luid applaus haar deel. De Tiendinnen van Prinses Beatrix he iderden haar avondtoilet van sa- Itin duchesse, wit, gecompleteerd met ^enkele orchideeën. Prinses Irene viel opnieuw op in een sublieme roze m vondjurk, fraai gedrapeerd. Ook prinses Christina was in het roze en roeg een opvallende stola. Prinses aola van België oogstte veel lof i haar bolero boven een fel oran- i avondrok. Tegen half één vannacht begon het ouper in de Krijgmanszaal, êen ouper dat zeer licht was gehouden mdat de meeste gasten nog maar inkele uren tevoren hadden aange- leten aan het diner in het Hilton- :otel. In de Krijgsmanszaal twee erdiepingen boven de Burger- laal, stond het orkest van zigeu- ier-primas Tata Mirando, geliefd or- est an de koninklijke familie. Irenlang brachten hij en zijn zonen le gasten in verrukking met hun wurige, dan weer smeltende muziek. Diner In het Hiltonhotel was tevoren on der groot vertoon van luister het of ficiële diner gehouden voor de ko ninklijke gasten, die de bruiloft bij wonen. Vijftienhonderd maanden WEERBERICHT Morgen g feestweer (Van onze weerkundige medewerker) De feestdag kan morgen in de meeste provincies, na het optrek ken van enkele mistbanken, een droog en zonnig begin hebben. Een regenfrontje bereikt van avond Schotland en Ierland en zal morgen langzaam de Noord zee oversteken om op zijn vroegst ■in de namiddag van het noord westen uit ons land te bereiken. De temperatuur die morgen in Amsterdam ongeveer tussen 9 en U graden ligt, beweegt zich iets ooven normaal. De westenwind zal in de loop van de dag iets sterker worden. Op io maart 1890 werd in utrecht 20 graden gemeten, maar JP 9 maart 1958 vroor het 's och tends in het westen van ons land *09 6 graden en op 9 maart 1955 m het noorden nog 12 graden. Zo gezien valt het feestweer sterker naar de goede dan naar de koude ongunstige kant uit. Het KNMI is iets minder optimis- kch- Het verwacht van heden- tot j morgenavond: in de nacht en och tend hier en daar mist. Morgen over dag half tot zwaar bewolkt met plaat- rÜ? enige regen of motregen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Aanvankelijk zwakke, later matige en langs de kust af en toe vrij Jachtige wind tussen zuidwest en west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 10 MAART Zon op: 7.07 uur; onder: 18.35 uur. Maan op: 23.29 u.; onder: 8.42 u Hoogwater in Katwijk te 5.31 en 1750 uur. Laagwater te 1.26 en 13.52 uur. DU nummer bestaat uit 20 pagina's tevoren voor deze ene gelegenheid gekweekte ranje nassau-rozen, sierden de Oranjebalzaal van 't hotel, waar zestig personen aan een grote rechthoekige hoofdtafel zaten, terwijl de andere genodigden waren gegroepeerd aan 22 kleinere ronde tafels voor 8 personen, alle gedekt met zachtgeel tafellinnen en over- schenen door het licht van speciaal vervaardigde zachtgele kaarsen. Het bedienend personeel droeg feloranje jasjes. Het serveerde een menu van 5 gangen. Een hors d' oeuvre van Noorse garnalen, gerookte zalm, ge rookte paling en kaviaar delices de la mer du Nord: artisjokken gegarneerd met een mousse van ver se zalm of tarbot, genappeerd met chaud-froid saus en gegarneerd met kaviaar consommé a 1' essence d' estragon: een heldere dragon, ge serveerd met een kleine soepstengel selle de veau a l'Orangè: een gebraden kalfsrug geglaveerd met een gebonden saus, bereid met sjelotten Curasao, sinaasappelen, zure room, bouillon en kantarellen la bienvenue Hollandaise met calvados ijssorbet, geserveerd in een nougatvorm, ge garneerd met het embleem van de Prinses en de heer Von Amsberg. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische (katholieke) kabi netsformateur Van den Boeynants zal met een homogeen katholiek ka binet of met een dat bestaat uit li- Wachten Onder de langzaam vallende regen heeft een hondertal Amsterdammers er langdurig wachten voor over ge had om het af en aanrijden van de vele tientallen auto's gade te slaan. Op de dam bestond er nog een aanmerkelijk grotere belangstelling voor de aankomst var, de gasten voor het Hofbal. De 232, die in het Hil tonhotel hadden aangezeten waren daar uiteraard, maar ook o.a. stu dentenafvaardigingen en vele vrien den van de Prinses, die het totaal aantal balgangers op 430 heeft ge bracht. De burgerzaal, ruim 30 me ter hoog, door 54 knappe vakmensen in 24 uren werken schitterend ge decoreerd. De Britse marine en luchtmacht hebben, naar aanleiding van ge ruchten volgens welke tankers met olie voor Rhodesië op weg zijn naar Beira (Mozambique), hun speurtocht geïntensiveerd. Tot de eenheden, die aan het speurwerk deelnemen be hoort het 43.000 ton metende vlieg- dekschip „Ark Royal". Vliegtuigen van dit schip verkennen de scheep vaartroutes naar Beira. Groot-Brit- tannië heeft voorts aan Malagasië (Madagascar) om faciliteiten voor Britse militaire vliegtuigen ge- De tuinman S. Koopal in St. Ja- cobiparochie (Fr.) is maandagmid dag ternauwernood aan de dood ont komen, toen een 300 meter lange sleepvlag van achter een Hunter- straaljager neerstortte. Het toestel, van de vliegbasis Leeuwarden, ge bruikte de sleepvlag voor schietoefe ningen. Door een technische storing moet de vlag voor een deel ge maakt van een 10 cm dikke ijzeren staaf zijn losgeraakt, zo vertelde men op de vliegbasis. De Nederlandse consul-gene raal in India, drs. J. H. Delgor- ge, (lange man achter tafel) heeft in Bombay de eerste voed- selzending overhandigd, die in ontvangst werd genomen door de regionale directeur voor de voedselvoorziening, de heer S. Tilak (links in het wit). Geheel links: de heer Th. Meigsenberg, de Nederlandse vice-consul in Bombay. Tijdens het diner in het Hiltonhotel. Van links naar rechts: Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, Groothertog Jan van Luxemburg, Prinses Beatrix. Claus von Amsberg. Koningin Juliana. Prins Bernhard. Koning Constantijn van Griekenland en Prinses Paola van België. Ard en Kees toch tiaar huwelijk (Van onze correspondent) Als de weersomstandigheden het toelaten zal de Kon. Luchtmacht in de komende nacht de schaatskam pioenen Verkerk en Schenk naar Nederland vliegen, zodat ze toch nog op tijd thuis zijn om het huwe lijk van Prinses Beatrix te kunnen bijwonen. De schaatsers verblijven op het ogenblik in Tromsö in Noord-Noor- wegen. Niet ver daar vandaan, in Bödö, assissteert de Nederlandse Luchtmacht bij een NAVO-oefening „winterexpress" en omdat de F-27, die tenten en materiaal aanvoerde, toch leeg naar Nederland terugmoet is de Luchtmacht in de gelegenheid dit vriendelijke gebaar jegens de schaatsers te maken. Het enige pro bleem is het weer. dat ter plaatse erg slecht is en een nachtelijke start onmogelijk zou kunnen maken. De kosten van levensonderhoud in Nederland zullen met één procent stijgen, indien de voorstellen van de Europee Commissie voor de invoering van een aantal gemeenschappelijke prijzen voor landbouwprodukten worden aanvaard, aldus hebben des kundigen in Brussel berekend. De scherpste prijsstijgingen in ons land zullen boter en kaas ondergaan, waarvan de marktprijs met niet min der dan 34% zal stijgen. De markt prijs voor rundvlees zou met bijna 10% omhoog gaan en die voor rijst met ruim 25 De Europese Commissie heeft voorgesteld Nederland toe te staan door een tot eind 1969 in grootte af nemende subsidie de prijsstijging voor boter en kaas geleidelijk te doen verlopen om in het bijzonder het verbruik van boter niet in gevaar te brengen. Deze subsidie zal ech ter niet door het landbouwfonds van de Europese Economische Gemeen schap worden gefinancierd, maar uit de Nederlandse schatkist moe ten worden betaald. Eén van de ar gumenten van de Europese Commis sie is, dat de consument in ons land in dat geval toch al tot aan het ein de van de overgangsperiode van het Verdrag van Rome een kunst matig lagere boterprijs kan profite- De prijsvoorstellen van de Europe se Commissie houden in, dat op 1 juli 1967 of het daarna beginnende verkoopseizoen (voor melk is dit op 1 april) gemeenschappelijke prijzen voor alle zes EEGlanden van kracht worden voor melk, zuivelpro- dukten, rundvlees, suiker, oliehou dende zaden en olijfolie. De richtprijzen voor elk in de „Zes" zullen niet hoger mogen zijn dan 37 cent per kilogram en niet lager dan 31 cent per kilogram. In een verder streven naar de toe nadering ran de gemeenschappelij ke richtprijs, die voor de gehele EEG zal gelden, nam Nederland op zich de overheidssubsidie aan de in- dustriemelk opnieuw te verminderen met f. 0.90 per 100 kg. In de komende drie maanden zul len voorts de voorstellen ter tafel komen voor gemeenschapsregels voor produkten zoals tabak, de vis serij en sierteeltprodukten. Daarna moeten nog hop en vlas aan de or de komen. Ook in Frankrijk Aanvaarding van het niveau, dat de Europese Comissie voorstelt voor deze prijzen zou behalve in Neder land ook in Frankrijk en België prijsstijgingen veroorzaken, ztf het in mindere mate. Prijsdalingen zou den zich voordoen in Italië en in de Duitse Bondsrepubliek. Berekend is, dat de gemeenschap pelijke financiering van het land bouwbeleid bij de volledige werking ervan in 1970 het Europese land bouwfonds bijna 2.5 miljard gulden per jaar zal kosten op basis van het door de Europese Commissie voorge stelde prijsniveau. Dit bedrag zou nodig zijn voor terugbetalingen aan de 6 nationale schatkisten van resti tuties om de uitvoer van landbouw produkten naar landen buiten de EEG mogelijk te maken, van de kos ten voor interventies in de EEG zelf en enkele steunmaatregelen. Naar de mening van de Europese Commissie zal aanvaarding van haar voorstellen de gemeenschappelij ke markt „een heel eind" dichter bij haar voltooiing brengen. Niet alleen komt een vrije markt voor land bouwprodukten tot stand, maar wordt ook door de vaststelling van gemeen schappelijke prijzen voor alle land bouwprodukten (voor granen ge beurde dit al in december 1964) richting gegeven aan de landbouw- produktie op middellange termijn en wordt de voortzetting van de onder handelingen in de „Kennedy-ronde" mogelijk gemaakt. Advertentie Voor goed auto-onderhoud Advertentie Advertentie Op de nationale feestdag ter gelegenheid van het huwelijk f van Prinses Beatri - met de heer i i Von Amsberg zullen onze kan- i f toren gesloten zijn f Ons Blad. zal morgen op het f gebruikelijke tijdstip verschijnen i f en uiteraard in woord en beeld f uitvoerige aandacht schenken f aan de verschillende plechtig- f heden en feestelijkheden. i Geef borders en gazons de juiste behandeling en een goede voedings bodem; grote zak compost grote zak teelaarde grote zak stalmest 4.25 4,65 8,25 Droge, gemalen KOEMEST in zakken 2.15; 4.15 en extra grote zak voor 8. Geen geknoei; strooien, af. TURFPOTJES voor vroegere bloei en sterke planten. heeft Nieuw* Rijn SO Tfn 2 OS 24 (01710) beralen en katholieken voor de dag moeten komen. De Belgische socia listische partij heeft hem namelijk gisteravond laten weten dat de BSP geen bezwaar heeft tegen een coali tie met de katholieke CVP, maar wel tegen de persoon van de formateur. Dat bezwaar is drieledig: 1) hij geldt in socialistische krin gen als een te reactionaire figuur, 2) men heeft bezwaren tegen de wijze waarop hij het voorlopige re geringsprogramma zowe-1 aan de li beralen als aan de socialisten heeft gezonden, zonder eerst te zeggen met wie van beide hij een regering wilde vormen. 3) men neemt hem kwalijk dat hij gisteren verscheidene socialisti sche politici met name minister Spaak heeft gepolst, om te weten of zij bereid zouden zijr in een rege ring zitting te nemen, zonder dat hij daarin eerst de leiding van do BSP heeft gekend. De liberalen zijn ook niet zonder meer bereid deel te nemen aan een nieuwe regering. Zij hebben v. d. Boeynants gisteravond laat een no ta van 12 pagina's doen toekomen, waarin het liberale standpunt ten opzichte van het programma van de regering wordt uiteengezet. De for mateur zou dit vandaag bestuderen er. men verwacht niet voor morgen avond laat of vrijdagochtend een beslissing omdat Koning Boudewijn morgen in Amsterdam het huwelijk van Prinses Beatrix met de heer Von Amsberg bijwoont. In Brusselse politieke kringen heeft men gisteren wel de indruk gekregen dat de liberalen bereid zijn aan een nieuwe regering deel te ne men. Het blijft echter de vraag of dergelijk kabinet een lang le ven zou zijn beschoren wanneer de BSP in de oppositie gaat. Advertentie Conditiemassage werkt doeltreffend. Conditiemassage is veelzijdig! Voorkomt rugklachten. Spit en vermoeidheid verdwijnen absoluutl Conditiemassage houdt u jong, fris en actief! Maak NU een afspraak. Wij behandelen de gehele dag (ook bi] u aan huls) F. X. GODDIJN I Medisch gedipl. masseur COSIJNSTRAAT 7 (H. Rijndijk) Leiden. Tel. 01710-332 6 9 Nieuw lekker pittig meesterlijk! teutoo Bij ministeriëele beschik- 1 king h aan J. Knijff Az. te Woerden vergunning ver leend voor een schroefstoom- bootdienst van Woerden op Amsterdam en Leiden. Heden heeft aan de bu- f reaux voor de Staatsspoorwe- f gen te 's Hage de aanbeste ding plaats gehad voor het leveren van een aantal lan taarnpalen. De minste in schrijvers waren de heeren D. -è A. Schretlen en Comp. te Lei- den voor f 10570,

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1