Zenuwen gespannen op liedj esfeest Luxemburg Cl Bogaers deelt mening Geduputeerde Staten Eerste praktijkproef niet links voorrang ZATERDAG 5 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. VANAVOND WEER S (Van onze r.t.v.-medewerkster) Milly Scott zal het vandaag wel goed doen. Gistermiddag is de generale repetitie voor het Eurovisie Song festival gehouden. Daar de beeldregie niet vlekkeloos was en de geluidsinstallatie ook niet onberispelijk werkte (al hielden de zangers de microfoon in hun mond, dan nog waren zij haast niet te horen, boven het geweld van het orkest uit), kwam niemand erg best naar voren. Ook Milly dus niet. maar dat ligt niet aan haar. Ze werkt en repeteert hard en probeert het haar liedje te halen. Spanje grote kanshebber Spanje wordt op dit moment in Luxemburg de grote kanshebber van het festival genoemd. Rafaël heeft een goed liedje en speelt helemaal op de jury. Zijn presentatie is heerlijk geëmotioneerd en vertederend. Ook Portugal komt uitstekend voor de dag en Luxemburg wordt steeds bfj de eerste drie genoemd. Duitsland zal wel geen hoge ogen gooien en hoewel Denemarken een aardig liedje heeft, zal het toch ook niet in de prijzen vallen. België heeft he winnende liedje het winnende liedje Het is wel aardig origineel ger te imitaie vorig jaar. i vorig jaar. toch niet zo zijn winnende voorgan- Joego-Slavië kwam een goed stuk muziek, evenals uit Noorwegen, Finland en Zwe den, maar geen van drieën zijn toch werkelijke kanshebbers. Oostenrijk probeert het maar weer eens met Udo Jürgens. Udo zit weer achter de piano zichzelf te begeleiden, maar helaas komt hij niet verder dan het uitroepen, regelslang, van „Merci cherie" en „Adieu cherie". Een ern stig en theatraal gedoe, zonder enige overtuigingskracht. Nestor Modugno, constateerden wij. gilt tegenwoordig niet meer. Modugno valt een klein beetje uit de toon op dit festival, waar de gemiddelde leef tijd ongeveer 24 jaar is. Hij loopt hard naar de veertig, ook al doet hij zijn uiterste best om dit te verber gen. Hier en daar werd al wat sma lend gezegd: „Een jeune premier op z'n retour". Engeland stuurde weer een man met een bijzonder mooie stem, alleen het liedje deugt niet voor een der gelijk festival. Het is typisch geïnspireerd op de schrale, Engelse musicalstijl. In zo verre viel Milly Scott dan toch wel op dat zij de enige was die tenminste behalve zingen, ook nog wat aan be weging doet. De rest van de zangers (voornamelijk vrouwen ditmaal) staat stokstjjd achter de microfoon. Gekibbel Intussen i kaarten. Fotografen en andere be langstellenden, die op het laatste mo ment komen, hebben de grootste moeite om de zaal te betreden. Wat de t.v. studio zelf betreft: een echte studio is dit bepaald niet. Er is veel geïmproviseerdde ruimte is beperkt, de akoestiek is slecht, en de verzor ging van de artiesten en gasten laat trouwens ook wel het een en ander te wensen over. Ergens op de derde eta ge is een koffieautomaat. Ergens in de kelder is een cola-automaat. En dat is alles waar de artiesten, het orkest en de gasten het op een lange dag mee moeten stellen. Dat is dan ook de reden. dat. hier en daar men sen de koppen bij elkaar hebben ge stoken en zich beraden over het feit of het niet mogelijk is om het fes tival voortaan steeds in Cannes te laten plaats hebben. Dit is de plaats, waar men de beste outillage heeft, het weer is er altijd goed en Cannes is redelijk centraal gelegen. De spanning in Luxemburg is op het ogenblik voel baar. Iedereen is nerveus. De zaal wachten, die moeten controleren of niemand zonder geldig toegangsbe wijs binnenkomt, hebben hun aan dacht verscherpt. Het orkest is nu keurig aangekleed. Hier en daar val len enkele tranen en harde woorden die het allemaal op het ter de scher Ruim 400 miljoen radio's in wereld Het totale aantal radio-ontvangers op de wereld, zo meldt de Unesco, be draagt tRans meer dan 400 miljoen. Dat is een gemiddelde van dertien toestellen per honderd bewoners en totaal zestig procent meer dan tien jaar geleden. Maar ze zijn nog wel ongelijk ver deeld. Het gemiddeld aantal ontvan gers per 100 inwoners bedraagt in Afrika en Azië niet meer dan twee, vergeleken met eenentwintig in Oceanië en de Sowjet-Unie, 23 in Europa en 72 in Noord-Amerika. Er zijn op het ogenblik 12.600 adiozenders in bedrijf. Dat is twee maal zoveel als tien jaar geleden. Slechts 27 procent van dit aantal staat in Afrika, Azië en Latijns-Ame- rike en van deze hebben de meeste m gering vermogen. Het aantal t.v.-ontvangers varieert u van 0,05 per honderd inwoners in Afrika tot 24,5 in Noord-Amerika. In 1963 had de wereld 130 miljoen ont vangers en 2380 zenders. In Europa stonden 1160 zenders tegenover 15 in 1950. Sjouke van der Zee OVERLEDEN Met leedwezen maken wij melding van het overlijden in Enschede op 66-jarige leeftijd van de heer Sjou ke van der Zee, die gedurende vele jaren in ons Blad de rubriek „Kijk jes in de Natuur" heeft verzorgd. De heer Van der Zee getuigde op een geheel eigen wijze van zijn grote liefde voor alles wat in de na tuur leeft en hij slaagde erin deze liefde op velen uit zijn grote le zerskring over te brengen. De zelf- verzorgde illustraties, waarmede hij zijn artikelen verluchtte, verhoog- j den in niet geringe mate de aan- trekkelükheid ervan. Onze lezers moesten reeds gerui me tijd zijn bijdrage missen, omdat I zijn gezondheidstoestand te wensen overliet en hij het op medisch ad- vies rustig aan moest doen. Thans is er de droevige zeker- heid, dat hij zijn artikelenreeks I niet zal voortzetten n. dat vele lezers en !e- n goede herinnering aan zullen bewaren. I NEDERLAND 1— NCRV 7.05 uur 11.55 uur Onder de loep. postzegelrubriek. Achter het stuur, autoprogramma Kinderprogramma Sluiting Nieuws in het kort NTS Klaas Vaak, voor de kleuters. Waarom? Daarom!, pop. wetenschappelijk. Station. Petticoat, tv-film Morgen is het zondag NTS-journaal Kwartet Ad van den Hoed Interland Geldermalsenllalle Eurovisie-songfestival Attentie, actualiteiten NTS-journaal Sluiting Hu isvestingkwestie - Looy Minister Bogaers (Volkshuisves- onder de aandacht brengen van de ting) heeft zich geplaatst achter de 1 organen, die ermee te maken heb- beslissing van Ged. Staten vanben. Hij zal daarbij I NEDERLAND 2 VPRO 6.00 uur Wereldkampioenschappen üshockey 7.30 uur Hollywood a go go. tienerprogramma 8.00 uur NTS-journaal 8.01 uur Patrouillewagen '54, tv-film 8.25 uur Wat bezielt U?, magazine 9.00 uur Onaantastbaar, tv-film 9.45 uur Het eeuwige leven?, reportage 10.10 uur NTS-journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 8.05 uur Hoorspel Populaireklassieken iï Milly Scott zal vanavond in Luxemburg proberen Neder land wat hoger op de lijst te brengen dan in de voorgaande laatste moment nog zo goed mogelijk willen doen. Luxemburg geef in het tv journaal al geregeld blikken ach- voorrang geven van het verkeer van links voldoet aan de verwachtingen, die men daarvan heeft. Vijftig le den van de automobielclub Den Hel der gaan nl, in een speciaal voor deze proef afgezette stadswijk, met hun auto's een bepaald circuit rij den. In totaal worden er drie proe ven genomen. Eerst worden de ge wone verkeersregels gevolgd dus rechts voorrang). Vervolgens wordt het links voorrang in de praktijk gebracht en daarna worden in de wijk tijdelijk voorrangskruisingen gemaakt. Tellers en waarnemers zul len vervolgens waarnemingen doen, waaruit men later conclusies hoopt te kunnen trekken voor wat betreft wachttijden op de kruising, vlotheid van de verkeersafwikkeling etc. i.l. op 12 tv-uitzendingen, die getiteld is „We reld op wielen". In deze tv-uitzen- ding er komt er een per zes we ken zullen allerlei zaken die het verkeer betreffen aan de orde wor den gesteld. Overweg beveiligd door televisie (Van onze Roermondse correspondent) In Hoensbroek is een spoorweg overgang in de spoorlijn van de staatsmijn Emma naar Nuth bevei ligd met een t.v.-circuit tussen over weg en de seinpost, die 850 meter verderop ligt. Een normale beveili ging met knipperlichtinstallaties of automatische halve overwegbomen werd in de kinderrijke buurt onvol doende geacht. Op de spoorlijn rijden alleen maar kolentreinen van de mijn naar het rangeeremplacement in Nuth. Op een mast bij de overgang is in een stevige glazen kast een camera opgesteld. Om het oog van die camera een helder uitzicht te garanderen is op de voorruit van de kast een elektrische ruitenwisser en een dito voorruitverwarming aange bracht, die vanuit de seinpost in werking zijn te stellen. Nadert een kolentrein de overgang van de Hoens- broekse wingerdweg, dan wordt van uit de seinpost een knipperlichtin stallatie in dienst gesteld. Via de camera houdt de seinpostwachter de overweg in het oog. Ziet hij op het scherm kinderen of wandelaars op de spoorlijn dan kan hij die via een microfoon in zijn post en twee sterke luidsprekers bij de overweg op het naderend gevaar attent maken. Om de camera ook 's nachts de situatie op de overgang feilloos naar de wachtpost te laten seinen, is een ver- lichting aangebracht, die ongèveer vijf keer zo sterk is als normale straatverlichting. Kunstenaarsactie voor India afgelast (Van onze correspondent) De in landelijk verband opge zette actie van kunstenaars ten bate van hulp aan India, die 16 maart zou beginnen, is afgelast in verband met de vele tegen strijdige berichten over de hon gersnood en de mogelijkheden van hulpverlening in dat land. Men is er niet meer zeker van dat de actie onder de huidige omstandigheden nog bij het pu bliek zal aanslaan. Nederlandse inzending filmfestival Cannes De minister van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk Werk, Vrolijk, heeft op advies van de raad voor de kunst besloten de speelfilm „De dans van de Reiger" van Fons Rademakers en de korte film „De f wonde" van Theo van Haren Noman aan te melden voor het filmfestival Cannes, dat van 5 tot 20 r Noord-Holland om het besluit van de gemeente Amsterdam te vernietigen, waarbij woonruimte werd gevorderd ten behoeve van bet als urgent ge val van woningnood aangemerkte ge zin van vrachtwagenchauffeur Looy. In antwoord op vragen van het tweede-kamerlid Bommer (P.v.d.A.) zegt de minister, dat hier geen sprake is van een „doorkruisen" van het ge meentelijk beleid. Het gaat hier om een administratieve rechtspraak. Ged. Staten beslisten zoals burge meester en wethouders hadden beho ren te beslissen. De minister meent, dat het nood zakelijk is, dat met de belangen van een huiseigenaar rekening wordt ge houden. Als men op de gerechtvaar digde voorkeur va geen acht behoeft de belangstelling voor de exploitatie van particuliere huurwoningen nog minder worden. Bovendien zal met zo'n voorkeur gerekend moeten den als het gaat door verenigingen in het belang hun leden worden geexploiteerd. Anders liggen de zaken, deze voorkeur gegrond is op een wel bewuste discriminatie tussen landge noten op grond van ras, huidskleur levensovertuiging of maatschappelijke stand. De minister is van oordeel, dat de overheid met een aldus ge fundeerde voorkeur van de verhuur der geen rekening mag houden. De minister zal dit standpunt binnenkort dat het in het algemeen bij de vordering gaat om een afwegen van belangen, waarbij de urgentie van de woningbehoefte uiteraard een belangrijk eigen gewicht in de schaal legt. HILVERSUM 2 NEDERLAND 1 AVRO mité links-voorrang en de VPRO- zal WOrden gehouden. Sikkensprijzen toegekend >e Nederlandse Sikkens-prijs X- 1965 is toegekend aan Johan- Itten te Zürich. grondlegger de Vorkurs van het Bauhaus, eur van „Farbenlehre". oud-di- :eur van het Kunstgewerbe Mu- ran de Kunstgewerbe Schule helft toegekend aan Jan Slothouber William Graatsma, tentoonstel lingsarchitecten van de voorlich- tingstdienst van de Staatsmijnen, de andere helft aan Peter Struycken, beeldend kunstenaar in Den Haag. Nederlandse Sikkens-prijs wordt jaarlijks toegekend Padvinders gaan meer samenwerken (Van onze Haagse correspondent) De vier padvindersorganisaties gaan in de nabije toekomst veel nauwer samenwerken. Er is een werkgroep geformeerd, die het nau wer samengaan moet waar maken. Tijdens een vei-gadering op „topni- >au" in Den Haag zijn de hoofd- xmmissarissen van de „Vereniging 'w'ónineên"diëlde Nederlandse padvinders", van „Het Nederlandse padvindstersgilde" van de „Nedei'landse gidsen bewe ging" (de rooms-katholieke meisjes) en van de „De katholieke verken ners" tot de conclusie gekomen, dat samenwerking op basis men'lijke doelstellingen en methodiek lijkt te venvezelijken. Elke vier organisaties heeft twee jeugdige leiders aangewez werkgroep zullen Bescherming tegen Siciliaanse zeden De christendemocratische afge vaardigde Franco Evangelisti heeft in het Italiaanse parlement de i nister van Binnenlandse Zaken bescherming gevraagd voor een jarige Siciliaanse, die de ongeschre ven wetten van haar eiland heeft overtreden door te weigeren met de man te trouwen die haar ontvoerde en gedurende een week verborgen hield. Wetende dat volgens de Sici liaanse zeden een „onteerd" meisje niets anders kan doen dan met haar ontvoerder te trouwen ging de m naar de vader van het. meisje vroeg om haar hand. Zij weigerde, gesteund door haar vader. De liefde ontvoerder werd daarop i de gevangenis gestuurd. Sedertdien maakt de bevolking van het dorp. waar een en ander plaatsvond, het familie het leven H Woord voor woord, kerkelijk programma De Jetsons, tekenfilm Opspraak NTS-journaal Sport in beeld Kunstgrepen Een beeld van een meisje, tv.-spel NTS-journaal Sluiting NEDERLAND 2 NTS 7.00 uur Sport in beeld. Engelse les Peters avonturen, tekenfilm Het geheim van de oude molen, tv-film NTS-journaal De Zweedse gouvernante, tv.-film Wereldkampioenschappen ijshockey NTS-journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM 1 10.45 uur HILVERSUM 2 eit cpóteren Slap interview over de B.V.D. „Telixer", bijgenaamd een jong tijdschrift, bleek gisteravond een zeer verteerbaar twenner-pro- gramma te zijn. dat reminiscen ties opriep aan het Hilversum Ill-programma van de KRO. Het onderdeel over de mala fide „Academie" te Haarlem, waar de leerlingen bedrogen uit kwamen, verdient de aanvulling dat het hier niet de academie 63 betrof, die zeer bonafide is, maar een af ander door één man ge leid tekeninstituut. Ook Brandpunt was weer goed op dreef, met onderwerpen van eigen makelij. Minister Smallen- broek werd zeer oppervlakkig ge- interviewd door Ad Langenbent. Voor zo'n slap interviewtje hoef je een minister niet hele maal naar de studio te laten komen. Gelukkig stond er een snelle en uitstekende reportage over de première van het toneel stuk „Opstand der officieren", van Kirst in Berlijn tegenover (Hans Keiler was er de maker van), en in Los Angelos inter viewde Willebrord Nieuwenhuis de priester Du Bay, die een vak bond voor priesters wil oprich- .Koppie-koppie", over de foto's tienersterren, had vele aar dige momenten, maar was met zijn drie kwartier toch te lang, terwijl het op den duur zelfs een uitzending van „Dit is uw leven" leek te worden met de fabrikant die foto's als hoofdper- Boeiende discussie over atoomwapens Het KRO-programma werd be sloten met een uitermate inte ressante discussie over de ont wapening en de spreiding van de atoomwapens tussen Robert Kennedy (in Washington), lord Chalfont (in Genève», Franz Jozef Strauss (in München) en generaal Gallois (in Parijs), een soort simultaanpartij, waarbij de presentator. Eric Sevareid van CBS, via Early-Bird over de band speelde, beurtelings de vier staatslieden interrumperen als Gallois met Lord Chalfont, of Kennedy met Strauss was slaags geraakt. Want dat was het aar dige van deze discussie: het ging soms fel toe, waarbij generaal Gallois overigens duidelijk het onderspit dolf, Strauss zich aar dig staande wist te houden zon der aan de winnende hand te raken en Kennedy, maar vooral de Engelsman Chalfont de beste papieren bleken te hebben. Gal lois bleek een fel kemphaantje, maar toen Kennedy hem voor de consequenties van zijn standpunt plaatste, namelijk dat alle lan den, groot en klein, recht had den op hun eigen atoombom, ontweek hij een antwoord. Ook Strauss stelde een dergelijke ultimatieve vraag aan zijn En gelse opponent, maar deze was met zoveel Straussiaanse voor onderstellingen omhangen, dat Lord Chalfont er in wezen het antwoord niet op schuldig bleef, zoals Strauss aan 't slot pro beerde te suggeren. Het was een boeiend debat, des te boeiender omdat bleek dat alle opponenten wisten, waar over zij het hadden, en bereid waren er voor te vechten. IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllillilllllllilillllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll CVK IKOR RKK 19.00- voor woord, bijbelvertel- ad. NTS: 19 06 De Jet- tekenfilm. CVK IKOR: 19.30 Op- ld AVRO: 20.30 Ku 21.00 Een beeld van een m ipel. NTS: 22.25 Journaal. 19.35 Het geheim oude molen, fllmfeullleton Jeugd. 20.00 liedenens 12.22 Voor boer en tuinder. 12.27 Meded t.b.v land- en tuinbouw 12.30 Nws 12 40 Variant: act., repor tages en lichte gram. 13.30 Promenade ork. en solist: operamuz. 14.05 School radio. 14.35 Mod. Spaanse orkjnuztek. 15 00 Bijbeloverd 15 30 Oude Neder landse kamermuz. 15.55 Klass orkest- muz. 16.20 Herh. iUt ben Je van donderdag 24 17 00 V. d. kleuters. 17.15 »eorjr. V d Jeugc». leners 17.50 Suriname Tekst: D. Hlllen. 20.05 De Zweed s-film. 20.30 Wereld kampioenschappen ijshockey, tage uit Llubijana. 22.40 Journaal. MA De FransJ die destijds een belangrijke rol heeft gespeeld in de Algerijnse crisis, is thans commandant van het Franse leger in Duitsland. Massu bevindt zich op het ogen- oorts een bezoek aan het Ame rikaanse leger in Heidelberg. V.l.n.r.: een erewacht, de Ame rikaanse generaal O Meara en generaal Massu. 17 00 Geref. kerkdienst NCRV: Toornvliet. Uitzending van de dienst 18 Gewijde muz. 18 20 Geestelijke I met belangstellende, huismuz 18.40 Van mond tot oor: dag 'ir7 reeks uitzendingen gewijd aan de I diens •houden op 5 15 uur K' de. L. Rlngnalda. NCRV: 7.00 Nws. en herht. SOS-ber. 7.10 Dagopening 7.20 Lichte gram. (Om 7.30 Nws 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Lichte gram. 9.00 Verzoekprogr. v. d. zieken. 9.00 Waterstanden. 9.40 V d. hulsvrouw. 10.10 Klass. granv 10.20 7.10 Och tend- 8.00 Nws. 8 10 De groente- Sm. 7.20 Llc chte gram. man). 8.45 M< Juwelen. 9.40 begeleiding. 10.00 Arbeidsvitaminen. iu.uu-uxb nws 12.00 Lichte ork .muziek. 12.27 Meded t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Modern platteland, praatje. 12.37 Lichte ork - muz. 13 00 Nws. 13.10 Journ en beurs berichten. 13.30 De ontwikkeling van de opera (XII): muz. klankbeeld 15 15 Progr. v. d. vrouw 16.15 Voor 1 16.30 Utrechts kamermuziekens

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5