LEIDSCH DAGBLAD TWEE VLIEGRAMPEN BINNEN EEN ETMAAL classic Rusland zet dem* Westen in Utrecht naar «KlltS# open Bijna tweehonderd doden in Japan Pyromaan weer aan het werk BEN CO NY MEER ECONOMEN NAAR INDONESIË Nieuwe regering in Ghana is al door vele landen erkend al 75jaar HoogeHuys teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 5 MAART 1966 N». 34813 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwez DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Bijna looo munten C.a.o.'s naar minister in Serooskerke Voor de derde maal in korte tijd is in Japan een groot straal- passagiersvliegtuig verongelukt: Op 4 februari stortte een Boeing- 727 in de Baai van Tokio (133 doden), gisteren vloog een DC-8 van de Canadian Pacific Airlines in dichte mist op het interna tionale vliegveld van Tokio, Haneda, in brand, waarbij slechts acht van de 81 inzittenden de ramp overleefden en vanochtend (Japanse tijd: vanmiddag) was het een Boeing-707 van de Britse luchtvaartmaatschappij BOAC, die op ongeveer honderd kilo meter ten zuiden van Tokio in het oerwoud aan de voet van de met sneeuw bedekte Foejijama verongelukte. De wrakstukken van dit toestel zijn over een gebied van bijna twintig kilometer verspreid en kwamen zelfs op de stad Gotemba terecht. Het toe stel had 130 passagiers en bemanningsleden aan boord; er zijn reeds honderd doden geborgen. Britse Boeing tegen berg Het toestel van de BOAC was om half twee Japanse tijd uit Tokio naar Hongkong vertrokken en boorde zich op 10 km van de krater van de hei lige Japanse berg in de zwaarbe- groeide hellingen. Daarna vloog het toestel in brand. Zeer vermoedelijk heeft geen van de inzittenden de ramp overleefd. Intussen heeft zich nog een vlieg tuigongeluk in Japan voorgedaan: een hefschroefvliegtuig van de Ja panse marine, dat speurde naar stof felijke resten en brokstukken van de Boeing-727, die vorige maand ver ongelukte, is vandaag in de Baai van Tokio neergestort. Van de vijf be manningsleden werden er twee gered. Uit berichten, die tot omstreeks half elf hedenochtend binnenkwa men. blijkt, dat het toestel en het (Omringende bos twee uur na de ramp nog steeds brandden. Het weerkundig instituut van Tokio had gewaar schuwd voor slecht weer in de Ja panse berggebieden. Volgens een mededeling van de Ja panse politie bevonden zich 84 Ame rikanen aan boord van de Boeing. Aanvankelijk waren er geruchten, dat de Boeing in de lucht in botsing was gekomen met een vliegtuig van de Amerikaanse marine. Maar een woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrachten deelde mee. dat er geen Amerikaans marinevliegtuig wordt vermist. WEL HULP VAN NOORWEGEN AAN INDIA t De Noorse regering heeft het par lement goedkeuring gevraagd om een en een kwart miljoen gulden uit te trekken voor hut p aan India. Eer der was gemeld dat de regering haar voorstel niet zou indienen met het oog op tegenstrijdige berichten over de voedselsituatie in India. De Noor se minister van Buitenlandse Zaken eei gisteren echter, dat de verkla ring van premier Ghandi, dat India pet alleen wel kon klaren, in eerste instantie tot de Indiërs zelf scheen te zijn gericht. Volgens inlichtingen van de Noorse ambassade in Nieuw Delhi is de voedselsituatie inderdaad zo slecht als aanvankelijk was ge meld, zo zei de minister. Op een inschrijving, die het Vati caans blad „Osservatore Romano" na een oproep van Paus Paulus heeft opengesteld, is tot dusver in totaal Tuim twaalf miljoen gulden binnen gekomen. Advertentie (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse pyromaan heeft opnieuw toegeslagen. Gistermorgen omstreeks drie uur probeerde hy brand te stichten op de trap tussen de eerste en tweede etage van een woning aan de Van Ostadestraat. Hier woont o.m. mevrouw J. Simons, de moeder van de vrouw van de heer Worst, die onlangs met vyf anderen de dood vond bij de verschrikkelijke brand in de Bethaniëndwarsstraat. De brand werd door haar op tjjd ontdekt. Met behulp van een bene denbuurman zag zij kans het vuur met een paar emmers water te blus sen. Het brandpiket van de Amster damse politie trof later op de trap enkele lucifers en sporen van petro leum aan, evenals bij de drie voor gaande branden in de binnenstad. De laatste drie dagen zijn de op gravingen in Serooskerke verlegd naar de kelder van de heer Chris- tiaanse. Deze kelder is destijds ge vuld met grond afkomstig van de goudakker. De laatste dagen kwa men er uit deze nog onontgonnen goudader 114 munten tevoorschijn. De totaalstand is nu gekomen op 938 exemplaren. Optimisten ver wachten, dat de komende week het 1000ste exemplaar gevonden zal wor den. (Van onze Haagse correspondent) Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren een ongunstig oordeel geveld over zes nieuwe c.a.o.'s. Het heeft minister Veldkamp van Sociale Zaken geadviseerd bepaalde onderdelen van de arbeidsovereenkomsten voor de hout bedrijven, schoonmaakbedrijven, glazenwassers en drie kleine on- dernemings-c.a.o's (Twentse Kabel, Sinprodo en Gielissen ten- toonstellingsbouw) onverbindend dus ongeldig te verklaren. Deze c.a.o.'s voorzien in een loonsverhoging, die boven het re geringsmaximum van 6 a 7 procent is gelegen. Moeilijkheden worden ook voorzien voor andere c.a.o.'s, die thans bij de Stichting%van de Arbeid zijn gedeponeerd. Grootste inzending op Jaarbeurs Rusland zet dit voorjaar de deur naar het Westen in Utrecht open. Voor de derde maal ne men de Russen aan de Utrecht se voorjaarsbeurs deel, ir nooit tevoren was hun inzen ding zo omvangrijk als thans. Een rijk assortiment wordt getoond in een paviljoen in de Merwedehal en ook op het buitenterrein van het Croeselaanterrein nemen de Russen een omvangrijke plaats in. De Russi sche inzending, die ruim 2300 vier kante meter expositieruimte inneemt, is zelfs de grootste van alle landen- inzendingen op de voorjaarsbeurs, die maandag door minister Den Uyl van Economische Zaken wordt geopend. Meer handel „Uitbreiding van de handel met alle landen is een van de belangrijk ste taken, die in de ontwerp-richt- ltfnen aan het 23ste partijcongres AARDBEVING IN NIEUW-ZEELAND De stad Gisborne aan de oostkust van het Noordereiland van Nieuw- Zeeland is vandaag getroffen door een zware aardbeving. Aan de ge bouwen werd aanzienlijke schade .ngericht. Van persoonlijke slacht offers is tot dusver geen melding ge maakt. De aardbeving had een sterkte van 6 2 volgens de schaal van Richter en durde tien minuten. Vele zwaar be- hadigde huizen zullen ontruimd moeten worden. Schoorstenen vielen en in een aantal gebouwen ont stonden scheuren. Gedurende korte tijd viel ook de elektrische stroom uit. Dodelijke val bij vechtpartij op een schip Op het Nederlandse schip „Esso Amsterdam", dat gisteren de haven van Oranjestad op Aruba is binnen gelopen, heeft zich een vechtpartij met dodelijke afloop voorgedaan. De 48-jarige chef-hofmeester H. Schoo- neman uit Rijswijk was tijdens een gevecht met de 20-jarige kok van het schip, eveneens een Nederlander, van een vijf meter hoge trap gevallen. By aankomst op Aruba werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar hy aan de opgelopen verwondingen overleed. De kapitein van de „Esso Amsterdam" heeft aangifte gedaan bij de politie. De dader is vastge houden en kan in de Nederlandse Antillen worden berecht. Dit is de uitgebrande staart an het Canadese toestel op Ha neda, de internationale vliegha- i van Tokio. VOLAUTOMATISCHE WEERBERI! ZONNIG Boven de Golf van Biscaje ligt vry sterk hogedrukgebied, een uitloper ook de barometers in ons land flink heeft doen stygen. Het weer zal dit weekeinde een rustig ka rakter hebben en ook droog blijven. Van de Noordzee zijn enkele mist- en wolkenvelden binnengedreven. Daar door kwam de temperatuur gister- Ij middag in Den Helder niet hoger dan 6 graden, op 'n moment dat in Zuid- Holland tijdens opklaringen 11 gra- den werd gemeten. Op de meeste plaatsen zal de zon doorbreken en daarbij heeft het weer een wa* voor jaarsachtig karakter. In deze toe- p stand zal tot begin volgende week 6 maart Zon op: 07.16 uur; onder: 18.28 uur. Maan op: 17.36 uur; onder: 07.34 uur. Hoogwater in Katwijk te 02.40 en 14.58 uur. Laagwater te 10.48 en 23.16 uur. (7 maart: hoogwater te 03.25 en 15.42 uur; laagwater te 11.40 uur). bestaat uit 22 pagina's De Indonesische minister tenlandse Zaken en eerste vice-pre mier, dr. Soebandrio, en de Neder landse ambassadeur in Djakarta, mr. E. L. C. Schiff, hebben in de In donesische hoofdstad besprekingen gevoerd over de economische betrek kingen tussen Indonesië en Neder land. Zij bespraken ook de mogelijk heden om de handel tussen de twee landen te intensiveren. Dr. Soebandrio vertelde later aan journalisten, dat de besprekingen be- Advertentle Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 Bui- trekking hadden op de uitvoering van een onlangs gesloten economisch verdrag tussen Indonesië en Neder land. Minister Soebandrio zei reden tot optimisme te hebben, dat han gende financiële vraagstukken (de Nederlandse schadeloosstellingseisen en kredieten) zodanig opgelost zou den worden, dat beide partyen er tevreden over zouden kunnen 4jn. In antwoord op vragen over het bezoek van prof. Tinbergen aan In- donsië, zei Soebandrio, dat een groep Nederlandse deskundigen in mei in Indonesië zou arriveren. Prof. J. Tinbergen van het Ne derlands Economisch Instituut in Rotterdam, is gisteren weer uit Dja- Dit karta naar Nederland teruggekeerd. Hy is een kleine week in Indonesië geweest. Zyn bezoek aan het land was op uitnodiging van de Indone sische regering om advies te geven over economische vraagstukken. Prof. Tinbergen heeft besprekingen ge voerd met een 16 leden tellende In donesische groep. In aansluiting op het bezoek van prof. Tinbergen aan Indonesië zullen de Nederlandse eco noom professor Bos en het hoofd van het bureau in Amsterdam voor economische planvorming en ont wikkeling, de heer T. B. de Wit, bin nenkort naar Indonesië gaan. Het nieuwe bewind in Ghana, dat een einde maakte aan de dictatuur van president Nkroe- mah, is reeds door een groot aantal staten erkend: Amerika, Engeland. West-Duitsland, Bel gië, Israël. Niger. Liberia. Nige ria. Ivoorkust. Malagasië. Tu nesië. Senegaal en Ceylon. De nieuwe machthebbers in Accra hebben besloten hun ambassade in Conakry, Guinee, te sluiten en de diplomatieke missie van Ghana in Guinee terug te roe pen. Dit besluit is een gevolg van Nkroemah's aankomst ir Guinese hoofdstad en het nog niet geheel opgehelderde be richt, dat Nkroemah tot presi dent van de ..unie van Ghana en Guinee" zou zijn benoemd. De Nationale Bevrijdingsraad van Ghana heeft intussen een boodschap aan Guinee gestuurd, waarin hij zegt met ontsteltenis te hebben kennisge nomen van het feit, dat het perso neel van de Ghanese ambassade in Conakry huisarrest heeft gekregen. ordt een ernstige inbreuk op de Conventie van Wenen genoemd en op de diplomatieke inmuniteit en privileges. Guinee wordt verantwoor delijk gehouden voor de veiligheid van het Ghanese ambassadeperso neel. In de verklaring van Ghana's Na tionale Bevrijdingsraad wordt verder gezegd, dat de regering van Guinee niet alleen de internationale conven ties met betrekking tot diplomatieke vertegenwoordigingen geschonden heeft, maar drt zij ook een van de beruchtste tirannen en misdadigers van Afrika herbergt, Kwame Nkroe mah. die zich Guinee noemt. De verklaring zegt, dat Nkroemah zijn functies blijkbaar heeft gekregen in de gedachte dat de unie tussen Ghana en Guinee nog bestaat, maar deze is sinds lang opgeheven als ge volg van de dictatoriale neigingen van Nkroemah. Verder wordt gezegd dat als Sekou Tourè niet meteen zijn houding herziet, voorspeld kan worden dat zijn bewind dat van Nkroemah achterna zal gaan. „Als die roemrijke dag arriveert, zal de Nationale Bevrijdingsraad het her stel van de normale betrekkingen tussen Ghana en Guinee verwelko- Intussen heeft de Guinese ambas sadeur in Addis Abeba, Diallo Ab- doulay, die donderdag het eerst be kendheid gaf aan Sekou Tourés i bod. gisteren nader verklaard, dat Sekou Touré „de leiding van het land aan Nkroemah heeft toevertrouwd, maar zelf president van Guinee blijft". Een gewezen financiële adviseur m de afgezette Ghanese president Nkroemah heeft meegedeeld dat Nkroemahs vermogen niet minder dan 25 miljoen gulden bedraagt. Hij heeft het, vlak voordat hij naar het buitenland ging. volgens deze advi- vermaakt aan zijn Volkspartij. Deze partij zou dan moeten zorgen Nkoemahs vrouw, kinderen en moeder. De adviseur bevindt zich in Ghana in voorlopige hechtenis. Ook Kongo-Brazzaville heeft be sloten zyn delegatie naar de confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid, welke in Addis Abeba wordt gehouden, terug te trekken. Een woordvoerder zei. dat deze stap een gevolg was van de al gemene sfeer op de conferentie en de resolutie over Rhodesië. Kon go-Brazzaville is het achtste land dat zyn delegatie terugtrekt. partij voor de eerstvolgende vijf jaar aan de orde zijn gesteld", zo ver klaarde de directeur van de Russi sche inzending, de heer F. Sacharow, op een persbijeenkomst in Utrecht. Hij zwaait de scepter over de ruim 70 Russen, die in beide paviljoens de 2.000 geëxposeerde produkten van 18 Russische organisaties voor de bui tenlandse handel aan de man zullen proberen te brengen. De omvang van de Industriële pro- duktie moet volgens de heer Sacha row in de komende vijf jaar met 50% stijgen. Dat betekent, dat de Russen hun handelspartners elk jaar een steeds uitgebreider assortiment aan goederen van hoge kwaliteit willen gaan aanbieden. Op deze wijze wil Rusland, aldus de heer Sacharow, een bijdrage leveren aan de verdere ontwikkeling van de internationale handel, „hetgeen op haar beurt weer bevorderlijk zal zijn voor een beter wederzijds begrip voor de vriend schap tussen de volken". Franse vrouw die baby roofde aan grens gepakt (Van onze Parijse correspondent) De Fran?aise, die woensdag een Algerijnse baby van acht dagen had geroofd, is gisteren aan de Frans- Belgische grens door de politie ge grepen. Zoals wy gisteren al bericht ten had een politie-inspecteur de baby al in goede welstand terugge vonden. De kidnapster, die 50 jaar oud is, blijkt inderdaad een vrouw te zyn die leed aan gevoelens van teleurstelling. Nadat ze enkele jaren geleden bij een auto-ongeluk haar enige 20-jarige zoon had verloren werd haar hele leven beheerst door het vurige verlangen nog eens een tweede kind te zullen krygen. Uit dat verlangen, waarvan ze ook haar 70-jarige moeder diep door drongen had, was het plan geboren gezamenlijk de Algerijnse baby te roven. De dag van de kinderroof had de man van de vrouw, die me disch assistente in een hospitaal was, een telefoontje van haar gekre gen dat hij vader was geworden. Hij moest onmiddelijk naar het zieken huis komen om zijn nieuwe zoon in ogenschouw te nemen. Toen de Algerijnse baby door de politie was teruggevonden kon het niet lang meer duren dat ook de kidnapster gegTepen werd. Ze zal in een gevangenis eerst aan een psy chiatrisch onderzoek worden onder worpen alvorens mettertijd voor de rechter te verschijnen. W ereldprimeur Rusland neemt dit Jaar deel aan 12 jaarbeurzen en internationale ten toonstellingen, maar buiten het ijze ren gordijn zal Rusland zich wat Europa betreft alleen in Utrecht pre senteren. De bezoekers aan omvang rijke paviljoens in de Merwedehal maken niet alleen kennis met de beeltenissen van de succesvolle Rus sische ruimtevaarders en een pano ramafoto van de maan (genomen door de Loena 9), indrukwekkend is vooral de wereldprimeur ,Pyat 1". een apparaat waarmee uitwendig nierstenen kunnen worden verpul verd. De behandeling duurt slechts 20 a 30 minuten. Als gruis verlaten de stenen via de urineweg het lichaam. Sinds vorig jaar waren voor het eerst 1.000 patiënten met dit apparaat be handeld. Het succes was groot. Het apparaat wordt voor het eerst buiten Rusland gedemonstreerd. De 70 Russische medewerkers in beide paviljoens laten zich bijstaan door twee vrouwelijke tolken, die de Nederlandse taal uit boeken hebben geleerd en voor het eerst in ons land zijn. Een van de dames heeft het eerste Russisch-Nederlands woorden boek samengesteld. De ander maakte zich onder meer verdienstelijk by het rondleiden in Rusland van de voet balteams van Feijenoord, Blauw-Wit en GVAV. Heeft U onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING (9ucJ Mevr. Boucifde Algerijnse moeder, die haar baby van acht dagen enige tijd door ontvoering heeft moeten missen, is ver heugd, dat het kindje terug is, 6 Maart 1866: Te Scheveningen is van het Nieuwe Diep bericht ont vangen, dat aldaar een der pinken van den reeder Vroolijk is binnengeloopen met een walvisch op sleep- touio. Volgens het register der Roomsche Kerk van Detroit moet een zekere Joseph Crele de oudste mensch ter wereld i zijn welke thans is overleden. Hij was n.l. in 1725 gedoopt, zoodat hij 141 jaar was bij zijn overlijden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1