Aan die jeugd heb je houvast FRANKRIJK IN CIJFERS Skin Dew Helena Rubinstein Rietsuiker, honing tarwekiemen en gistprodukten gATEBDAO 5 MAART 1968 LEmSCH DAGBLAD L.D.*EnmiA 8 In Frankrijk zijn, dat wist u misschien niet, 21 miljoen he- renpyjama's in gebruik. Het geen betekent dat iedere Fransman anderhalve pyjama bezit (om welke pyjama-helft het hier gaat. laten we buiten beschouwing; halve pyjama's worden overigens in Frankrijk niet verkocht, behalve in een heel luxe winkel). Volgens de statistieken, waaraan bovenstaande gegevens zijn ont leend, koopt voorts één op de drie Fransmannen jaarlijks een nieuwe pyjama. Waaruit we kunnen con cluderen dat hij nog slechts een halve pyjama over heeft als hij op een hele uitgaat. Niet voor de tijd dus. als je bedenkt dat de pyjama van de Fransman maar al te vaak tevens zyn „kamerjas" is. man drinkt elke vier uur een kop thee. De gemiddelde Fransman nuttigt hoogstens één kop thee in achttien dagen. En wat meer is; die gemiddelde Fransman be staat niet. De meeste Fransen drin ken zelfs in 30.000 dagen, oftewel hun hele leven, geen kop thee. Fransen zyn koffiedrinkers. 83 van de inwoners van de Republiek begint de dag met koffie, slechts 8% drinkt chocolademelk aan het ontbijt, 3% drinkt gewone melk, 2% thee en de resterende 4% iets dat niet nader gedefinieerd wordt. Bij zonder interessant statistische ge gevens: viervijfde van de koffiedrin kers dlrinkt zijn ochtendkoffie niet uit een kop, maar uit een kom: een echt bakje koffie dus. De Place de l'Etoile in Parijs, trekpleister voor toeristen. Orchideeën Echte. Binnenkort zullen kersver se orchideeën 5 a 6 F gaan kosten inplaats van de huidige 25 F voor een niet eens zo heel erg verse bloem. Zodra de lange vliegbaan op het Franse lie de la Réunion (aan de Oostkust van Afrika) klaar is, en de weelderige opbrengst van de orchideeënkwekerijen waarmee vier jaar geleden werd begonnen naar Frankrijk kan worden overge vlogen, zal de orchidee goedkoper zijn dan het dagelijks vlees. twee maanden toekomt en/ dat in 40% van de Franse gezinnen één tandenborstel voor elke twee per sonen aanwezig is. De Fransman besteedt meer geld aan zijn kleren dan me vrouw. Behoort hij tot de 17% die zich een costuum laat aan metendan spendeert hij ge middeld 443 F voor een pak; koopt hij confectie dan is de ge middelde prijs voor een costuum 266 F (ongeveer f 200, Per jaar geeft Monsieur 580,80 F aan kleding uit, terwijl de reke ning van Madame slechts 499,40 F bedraagt. Maar mevrouw neemt revanche waar het accessoi res betreft. Rietsuiker Rietsuiker komt zowel als witte suiker, als in de vorm van ruwe suiker in de handel. Met ruwe riet suiker bedoelt men de ongeraffi neerde suiker waarop minder kunstgrepen zijn toegepast dan op de witte, geraffineerde suiker. Bei de soorten hebben een behandeling met kalk-, koolzuur- of zwavelver- bindiingen ondergaan, die voor de winning noodzakelijk zijn. Aan de ruwe rietsuiker wordt vaak bijzondere voedingswaarde Bakje koffie Ook in Frankrijk stijgen de huurprijzen voortdurend. En niet alleen de huren. Maar daar staat een prijsverlaging van 80% te genover. En dat niet eens in de uitverkoop. Die drastische prijsverlagnig betreft het ommisba- re artikel: orchideeën. Dat dagelijks vleesDe Frans man is, in West-Europa, de grootste vleesconsument. Hij verorbert 78 kg vlees per jaar, tegen de gemid delde Nederlander 48 kg. Terwijl de Belger. en de Luxemburgers, die 65 kg vlees per jaar per persoon consumeren, en de Duitsers die met 64 kg toekomen, ons de baas zijn, zijn alleen de Italianen soberder dan wij. De Italiaan stelt zich te- vree met 90 gram vlees per dag, waar de Fransman 213 gram op zijn bord heeft. Maar 90 gram Ita liaans vlees is dan ook wel een bord vol. .ravioli. CLEANSER CONCENTRATE 5-95 Gdul idm! Ter kennismaking, slechts korte tijd, een speciale tube (Normale waarde 7.75) Het reinigingspreparaat, dat zonder masseren alle make-up onmiddellijk oplost, ook van de ogen. Bijna de helft van de Franse vrouw werkt en 68% van die helft werkt in de textiel. Nu hoef je geen fabriek binnen te gaan, al leen maar een paar dagen in Pa rijs te verkeren om het gevoel te hebben met heel het werkende vrouwdom in aanraking te zijn ge weest. Waar je maar kijkt z(jn vrou wen aan het werk op de kelners en de 13.425 taxichauffeurs na. De overige 575 taxichauffeurs zijn vrouwen (in 1958 waren er nauwelijks honderd). Waar je ech ter alsmaar minder vrouwen treft is op de boerderij. Frankrijks boe renbevolking wordt steeds geringer in aantal. Waar in 1954 21% van de Franse bevolking in de agricultuur was, daar zal het percentage in 1970 naar schatting nog slechts 11 12% bedragen. Sieraden en kleding De Fransen besteden bijna net zoveel geld aan sieraden als aan de bioscoop of sportartikelen, 12,2% koopt een gouden horloge. Dat klinkt aannemelijk. Maar had u gedacht dat er in Frankrijk 10.000 juwelierszaken zijn tegen slechts 2700 parfumerieën? En dat in een land waar, alleen in Parijs al, 18.000 paar valse oogwimpers per maand worden verkocht, terwijl de gehele Franse bevolking jaarlijks 5 miljoen deodorants verbruikt. Daar staat weliswaar tegenover dat de Frangaise met één stuk zeep Een zonnige foto om vast een beetje in vakantiestemming te komen. Binnenkort meer foto's van modieuze vakantiekleding. 7t Is kind al was me niet _he- lemaal duidelijk wat de mensen met „welopgevoed" bedoelden. Bestond er dan ook xoiets als „nietes-opgevoed"? j Iedereen werd toch min of L meer opgevoed, dat wil zeg- j flen: gevoed om op te groeien? a^MODE^ in exclusief jonge itijl maataorleiing 34 36 38' 40 42 44 Breeatraat U2 leiden lel.3037a Later werd ik minder taalbewust en veranderde de klank in een be grip: Wie met twee woorden sprak, keurig een hanidije gaf en „dag mevrouw" lispelde, wie rustig zijn beurt afwachtte, grote mensen niet in de rede viel en bij de aanbie ding van iets lekkers het kleinste stukje koos. was „welopgevoed" en werd als 'n braaf kind beschouwd. Die zou later een goed mens war den, een geacht mens bovendien, 'n voorbeeldig staatsburger, kort om: 'n deugdzaam wezen. Zo werd het me geleerd en ik geloofde het nog ook. Nu hoor Je dikwijls klagen over de „moderne Jeugd". Die Jeugd heeft geen manieren. Met twee woorden spreken is er niet meer bij. Zijn beurt afwachten? Laat me niet lachen. Niemand in de rede vallendat is onmogelijk als ouderen zoveel onzin uitkramen, waar je als moderne Jeugd naar moet luisteren. De beste stukjes en brokjes voor anderen laten liggen. waarom eigenlijk? Zijn die ande ren zoveel beter? Diplomaten, staatshoofden en politici zijn in de regel welopge voede mensen, bijzonder beleefd en vreselijk onbetrouwbaar. Ze we ten precies hoe ze iemand een hand moeten geven, een tegenstan der ten val moeten brengen, een stad met één klap moeten vernie tigen. Ik ken ook vele volwasse nen die nooit tegen de wet of de etikette zondigen, maar die hun [overpeinzing J vrouw minachten, hun kinderen vernederen en hun ondergeschik ten doen krimpen van ellende. Ik ken keurig opgevoede mensen wier voornaamste karaktertrek wreed heid. of hebzucht, of hovaardigheid is en dde toóh algemeen geacht, ge respecteerd en bewonderd worden; voorbeeldige staatsburgers, zolang het hun voordeel oplevert, kleine, tirannen wanneer ze dat zonder gevaar kunnen zijn. De moderne jeugd moge dan minder beleefd zijn, zij is in elk geval eerlijker. Moderne jongelui pralen met hun domheden, ruw heden en deugden. Ze hebben een eigen mening, slingeren die in je gezicht zonder zich af te vragen of je al was uitgesproken. Ze ko men er rond voor uit dat het groot ste en lekkerste brok hen bekoort en dat ze het willen hebben. Als zij iemand minachten of haten, doen ze dat niet in het geheim, maar openlijk, zodat de ander zich althans kan verdedigen. Wanneer ze iets belangrijk vinden, zijn ze bereid er voor te vechten, en dat tónen ze ook. Zij ontzien niets en niemand, maar je weet wat je aan hen hebt. Vandaar de klacht over de ver ruwing van de zeden, de toenemen de verwildering, een overcivilisatie die in wantoestanden ontaardt, 't Zal allemaal wel waar zijn. Maar een Jongeman, die een bejaarde omverloopt, uitscheldt en zonder meer weer verder rent, is doorzich tig als glas, in zo"n wezen vergis je Je niet. De hoffelijke heer daaren tegen kén een goed mens zijn, de vriendelijke dame kan een echte lieverd zijn, alle keurige persona ges kunnen beste brave, eerlijke medemensen zijn maar zeker ben je er nooit van. Eer je de we! - opgevoede persoon nader hebt le ren kennen en weet wat hij waard is, doe je er goed aan je niet te veel bloot te geven ->n niets te ris keren. Dat maakt de omgang met moeizaam. In hoeverre zijn zij oprecht, in hoe verre is het allemaal pose, zand- strooierü, schijnheiligheid? Ze wachten beleefd tot je bent uitgesproken, maar hebben zij ge luisterd en hun best gedaan zich in je standpunt te verplaatsen? Ze la ten het niet blijken, want tegen spreken is onhoffelijk, fel in de re de vallen is niet beleefd, een ver veeld gezicht zetten is al héél on beleefd en zeggen: „Alstublieft, zwijgt u toch, dit is gezwam" is ronduit onbeschoft. Neen, zij blij ven correct. Pas later ontdek je, dat je Juist over die correcte, schijn baar geïnteresseerde mensen Je nek hebt gebroken, omdat je din gen had gezegd die hen niet aan stonden. wat ze je nooit kunnen vergeven. Maar hoe kon je dat we ten? Daartegenover staat dan de pu ber, een knul van een jaar of zes tien. die ernstig en eerlijk zegt: „Hoor eens, ik weet dat je 't goed bedoelt, maar Je begaat toch wel 'n stommiteit". Ziezo, dat is klare taal. Nu kun je, als welles-opge voede volwassene twee dingen doen: Je diep beledigd voelen en klagen over die „jeugd-van- tegenwoordig" of je afvragen of het jongmens misschien gelijk heeft in zijn onbarmhartige oor deel en hem dankbaar zijn voor zijn kritiek, die maakt dat je in het vervolg dergelijke domheden nalaat. En als hij toevallig onge lijk had welnu, dan is dat ook geen ramp, dan kun je in de bat treden waar de vonken afvlie gen en waaruit je beiden, welis waar enigszins gehavend maar in elk geval wijzer te voorschijn treedt. Geef mij maar de loslippige, oprechte en nietes-opgevoede jeugd van tegenwoordig. Daar heb je houvast aan. THEA BECKMAN Ruwe rietsuiker bevat sporen mi neralen (o.a. 0.5 mg ijzer) en vitamine B. Deze hoeveelheden zijn echter zo gering, dat men elke dag een grote hoeveelheid rietsui ker zou moeten gebruiken om enig profijt hiervan te hebben. De ruwe rietsuiker bestaat voor 98 uit suiker en heeft da&rdoo* vrijwel dezelfde calorische waarde als de witte suiker. By overmatig gebruik kan de invloed) hiervan, op het lichaamsgewicht en het gebit, even nadelig zyn als van de ge wone suiker. De resten ruwe riet suiker die tussen de tanden en kie zen achterblijven, geven evenals by witte suiker aanleiding tot zuurvorming in de mond. Het ge bruik van deze suiker gaat dus het tandbederf niet tegen. Wil men ruwe rietsuiker gebruiken, dan ia ook hier matigheid van belang. Honing Eeuwenlang honing het enige zoetmiddel geweest. Honing is af komstig uit suikerhoudende sap pen van bloemen (nectar). Deze sappen worden door de bijen op gezogen en verzameld in de zgn. „honingblaas". In de honingblaas wordt dit sap door fermenten om gezet in de eigenlijke honing, die in raten gedeponeerd wordt. Aan honing mogen krachtens het honingbesluit geen kunstmati ge stoffen worden toegevoegd. In tegenstelling tot witte suiker, die geheel uit koolhydraten bestaat, bevat honing een kleine hoeveel heid van enkele mineralen en vi tamines. Deze hoeveelheden is ech ter zo gering, dat men de honing geen byzondere plaats in het dag menu mag toekennen. Over een eventueel genezende werking van honing op verschillen de ziekten is niets wetenschappe- ïyk bewezen. De honing heeft voornameiyk waarde om de fyne geur en smaak als boterhambeleg ging of als onderdeel van een ge recht. Tarwekiemen Iedere tarwekorrel bevat een klem, waaruit later de plant zich ontwikkelt. By de gebrulkeiyke meel- en bloem bereiding worden de kiemen van de tarwekorrels ver- wyderd, omdat ze het bederf van het meel in de hand zouden wer ken door him gehalte aan vet. In het zgn. volkorenmeel zyn de kiemen mee vermalen. Hiervan wordt onder meer het volkoren brood bereid, dat minder lang houdbaar is en duurder dan ge woon bruin brood. De kiemen worden om hun voe dingswaarde voor een groot deel tot veevoeder verwerkt. Een kleine hoeveelheid wordt voor de mense- ïyke consumptie geschikt gemaakt, hetzy in de vorm van olie, hetzy als droge kiemen. De kiemen en ook de olie zyn byzonder rijk aan vitamine E. Dit vitamine komt zeer verspreid in de natuur voor, dus ook in de meeste voedingsmidde len. Het is niet bekend in hoeverre vitamine E voor de mens noodza kelijk is. De tarwekiemen en de tarwe- kiemolie hebben een vrij hoog ge halte aan sterk onverzadigde vet zuren, waaraan men een gunstige invloed toeschrijft op de ontwik keling van bepaalde vaataandoe- ningen. Deze sterk onverzadigde vetzuren komen ook voor in mats en zonnebloemolie. RUWE HANDED do,uitgedokterde HANDCREAM Gistprodukten De glstprodukten zyn ryk aan vitamine BI en B2. Ze zyn te on derschelden in gistextract en glst- vlokken of -poeders. Het gistextract een bruine pasta kan by de bereiding van soepen en sausen gebruikt worden en desgewenst als broodbelegging dienst doen. Door de sterk uitko mende smaak kan men er maar heel weinig van gebruiken. De dro ge gistvlokken of -poeders kunnen door verschillende spyzen en dran ken gemengd worden. De smaak wordt niet door ieder gewaardeerd. Door het ruime gebruik van wit brood, suiker en van produkten be reid met sterk gezuiverde bloem zo als koekjes, biscuitjes en crackers, kan de vitamine Bl-voorziening in onze voeding in het gedrang ko men. In dat geval kunnen deze gistprodukten een goede aanvulling geven. Een goed vitamine BI ge halte in de voeding kan ook be reikt worden met een regelmatig gebruik van de donkere broodsoor ten en vitamine Bl-ryke graan - produkten zoals b.v. havermout, gaar tarwegrles en gort of met boekweitprodukten. (W)ETE NS WAARD Als we ons afvragen of deze produkten door hun voedingswaarde en kwaliteit van bijzonder belang zijn voor onze voeding, moeten we na gaan hoe hun bereiding en samenstelling is.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11