L.B.F. BESTAAT MAANDAG 100 JAAR Doel: „handel in deugdzaam brood Leidenaar uit „aukr in de cel Boutique Viouet toont V.V.S.L.-leclen mode Van Israël naar Somaliland Eis tegen Duitser: 2l/2 maand WOENSDAG 2 MAART 1968 LEIDSCH DAGBLAD „Voor het geheele publiek, en in zonderheid voor alle hand werkslieden, is het eene zaak van het hoogste belang, dat zij thans voor hetzelfde geld een vierde meer brood kunnen koopen dan voorheen, en dat van eene uitmuntende qualiteit", aldus het Leidsch Dagblad van 25 maart 1867, ruim een jaar nadat de thans honderdjarige L.B.F. in de toenmalige stoombroodfabriek aan de Mare met ,,het vervaardigen van- en den handel in deugdzaam brood" was begonnen. Een publikatie, wélke was bedoeld als een aanvulling op een toen nog wel op de eerste pagina op genomen ingezonden stuk, waarin een lezer schreef: ,,Ik had wel al met mijne vrouw besprokendat sedei't die fabriek bakte het brood dan al erg goedkoop was, maar dat het zooveel scheelde, neen, dat hadden wij nooit kunnen denken". In tegenstelling met thans, nu de omzet voor 75% bestaat uit witte brood en voor het overige percenta ge uit tarwebrood, had deze waar dering betrekking op het tarwe- en roggebrood, waarmee indertijd de produktie werd begonnen. Hoewel de plannen tot oprichting van een broodfabriek reeds uit 1864 dateren, houdt men als datum van vestiging 7 maart 1866 aan. Op die dag werd n.l. de „Koninklijke Be williging" op de akte van oprichting verkregen. Tot de initiatiefnemers behoorden indertijd o.a. de heren H. C. Hartevelt, B. F. Krantz, J. J. van Wensen, J. van Heukelom, S. J. Le Poole en J. E. Goudsmit. Namen, welke in het Leidse leven van die tyd een goede klank hadden. In het begin van 1866 stonden reeds zove le ingezetenen voor ruim 420 aan delen werd ingeschreven sympa thiek tegenover het plan. dat de uit voering niet lang op zich liet wach ten. Ook een directeur kon spoedig worden aangetrokken. Een oproep in ons Blad van januari 1866 (zie foto) zyn indien hij met circa f 450,- (per jaar) naar huis ging. Ofschoon de statuten in de loop der jaren nog wel eens gewijzigd moesten worden, heeft men tot op vandaag de clausule gehandhaafd, dat het er de vennootschap om is te doen „om goed en goedkoop brood te vervaardigen". De moeilijkheid is echter, dat men tegenwoordig voor geschreven krygt, welk brood men mag verkopen en tegen welke prijs. In het verleden en vooral in de beginjaren was men geheel vrij in de samenstelling van de melange en de broodprijs. Dat de oprichting bij de Leidse bevolking goed aan sloeg. valt af te leiden uit de eer ste bedrijfsresultaten. Reeds enkele jaren na de oprichting liep het meel- verbruik in de tienduizenden balen. Sedertdien ging het steeds crescendo, met als resultaat, dat bij een sterk verminderd broodverbruik. de huidi ge omzet, vergeleken bij een topjaar in de vorige eeuw, is verdubbeld. Zoete broodjes bakken In het begin van deze eeuw is de thans jubilerende L.B.F. begonnen met het „bakken van zoete broodjes", men ging zich n.l. toeleggen op het vervaardigen van koekjes en banket, terwijl ook de produktie Leydsehe Broodfabriek. Zij;, the voor $i&KCÏ£ü& oj> <wo jaarlyktch mkbrnep t voorioopig var, weutchftft in aaunafrJttng to.k.p- geiievoo eki» «ei /tastca brieves tot deu Oaderge- levkoode te wonden* ÏMHtfliVvao a<Moi$tr*tio oo eemge omring iu «ene on- doroeaung «^verbeid wordt vereisehiterwijl hekend- beid mot grneo tot ganbeveliog esl «trekken, •Nament Commlwaritteo Ux+.h VAN HJ5DK&LÖM, hnvoTMt 13 January 1886, had tot resultaat, dat de heer G. J. do Casparis uit Amsterdam tegen een Jaarlijks inkomen van f 1.200 als zo danig werd benoemd. Voor die tijd een ongekend hoog salaris in dien men zich realiseert, dat vele onderwijskrachten in die tijd moes ten zien rond te komen van een jaarwedde van f 500,- a f 600,- en een geschoolde arbeider al blij mocht Advertentie Zoekt D een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTUD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. broodjes hand over hand toenam. Met de komst van de elektriciteit, verdwenen ook de stoomketels uit het bedrijf, hetgeen de modernise ring men moest tot driemaal toe uitbreiden zeer ten goede is ge komen. Nog dit jaar denkt men het be- dryf vrijwel volledig automatisch te laten draaien. De eerste aankopen zijn hiervoor reeds gedaan. Met de ze modernisering heeft de bezorging gelijke tred gehouden. Was de stad in het verleden nog met „een bak ker achter zijn karretje" te bedie nen, de sterke stadsuitbreiding maakte het noodzakelijk, dat in 1961 de eerste elektrische wagentjes in het stadsbeeld verschenen. Aan de ontwikkeling van dit hon derdjarige bedrijf hebben vier di recteuren leiding gegeven. Na de heer Casparis. was dit de heer L. J. Bos, die op I juni 1926 zijn direc teursfunctie overdroeg aan de heer Th. J. Mulder, die dit op zijn beurt op 1 juli 1939 deed aan de huidige directeur, de heer J. Bosma. die nu al 26 Jaar de L.B.F.-teugels in vaste handen heeft. De heer Bos ma heeft in de bezettingsjai en dank baar en volledig gebruik gemaakt van de mogelijkheden, die zijn positie hem bood. om langs illegale wegen hulp te bieden bij de voedselvoorzie ning, waar dit langs legale weg niet mogelijk was. Op een voor aanstaande post naast hem treffen wij mr. H. R. Goudsmit als presi- Hoe het begon Op het te geltableau, dat bij het 75-jarig bestaan van de L.B.F. werd aan geboden. is de oude stoombrood- fabriek afgebeeld. (Foto L.D./Holvast) dent-commissaris aan. Een man, die in de L.B.F.- dienst is „vergrijsd". Reeds 40 jaar maakt hij deel uit van van het College van Commissa- 21 jaar als president- et. is ook mr. Goud smit, die. in L.B.F.-verband de bijna honderdjarige Goudsmit-traditie voortzet. Maandag receptie Ter gelegenheid van dit eeuwfeest houden commissarissen en directie maandagmiddag van 3 tot 5 uur in één van de koffiekamers van de Stadsgehoorzaal een receptie, om half zes in het Antoniusclubhuis ge volgd door een huldiging van het personeel. Op 16 april is dan de gro te L.B.F.-familie weer byeen, doch nu in de Stadsgehoorzaal, waar het personeel een feestavond wordt aan geboden. Zangdienst huwelijk Prinses Beatrix Een 26-jarige olieventer uit Leiden bleek weinig respect te kunnen op brengen voor politie en justitie. Zijn rijbewijs was voor de duur van twee jaar ingetrokken en zoals de Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix organiseert de Ring van Chr. Zangverenigingen Leiden en omstreken maandagavond in de Geref. Oude Vestkerk een zang- dienst. Aan deze dienst werken mede de chr. gem. zangvereniging „Excel sior" in Leiderdorp, de chr. gem. zangver. „De Lofstem" in Woubrugge, het Ned. Herv. Kerkkoor in Oegst- geest, het koor van de Ned Prot. Bond in Alphen aan den Rijn, net gemengd dubbelkwartet „Musica" in Leiden, de Chr. Gemengde Zangver eniging uit Katwijk en het koper- j Haagse politierechter constateerde kwartet „Arti et Religioni" uit Alphen j dat is ook niet voor niets gedaan, aan den Rijn. Ds. H. Post zal deze Niettemin ging de olieman rustig avond een korte toespraak houden, [achter het stuur van de auto zitten. De Leidse politie moest de man zelfs tweemaal in één week achter het autostuur vandaan halen. „Dat gaat zo maar rustig door en v;e kunnen van de ene ontzegging naar de andere gaan, zonder dat verdachte zich er iets van aantrekt", aldus de officier van Justitie. Voor f 250 had verdachte dan zijn „auto" gekocht. Dat was zo gemak kelijk voor z'n echtgenote om bood schappen mee te doen .Natuurlijk, een auto hoort er te genwoordig bij, al kan men het niet velijks betalen", constateerde de officier. En een rijbewijs is voor rouw ook al vreselijk belang- Tegen een dergelijk optreden zullen krachtige maatregelen nodig aldus de officier en hij eiste weken gevangenisstraf. ver beurd verklaring van het vehikel en opnieuw twee jaar ontzegging van ae rijbevoegdheid. De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf, een jaar ont zegging en verbeurd verklaring van de auto. Bezoek aan Leidse musea In het bericht, dat wij de vorige week onder het opschrift „Volken- kimde boekt recordbezcek" plaatsten, is een storende fout geslopen. In deze publicatie zijn de totalen van 1964 en 1965 met elkaar verwisseld, waardoor een tegenovergesteld beeld ontstaat van de bezoekcijfers van de Leidse musea in 1965. Volkenkunde boekte geen recordbezoek, doch viel van 95.923 bezoekers in 1964 terug op 38.355 in 1965. Ock het Rijksmu seum van Oudheden trok minder be zoekers. In 1965 bezochten 32.569 personen dit museum (1964 - 42.106). Het Rijksmuseum van Natuurlijke Historie daarentegen trok meer be zoek, nl. 3600 in 1964 tegen 3757 in Heer in het verkeer Naar aanleiding van de publicatie van de heer van Assen, in ons blad van gisteren: hebt u misschien zelf een leswagen? Of bent u moge lijkerwijs een rij-instructeur? U durft de buschauffeurs er zo on geveer van te beschuldigen dat zij de lesauto's min of meer moedwillig aanrijden. Maar al te dikwijls ge beurt het dat de leswagens aanrij dingen veroorzaken. Voorrang behoort men te krijgen, niet door dik en dun te willen nemen, zoals het gros der leswagens doet. Verdraagzaamheid en soepelheid, gepaard gaande aan objectief beoor delingsvermogen zijn bijzonder nut tige eigenschappen in het heden daagse verkeer. P. J. F. van Poppel. (Van redactiewege verkort). Wie helpt Het is bekend dat er in de Pedo logische Kliniek „Curium" te Oegst- geest prachtig werk wordt verricht om kinderen, die door allerlei oor zaken uit het evenwicht zijn geraakt of die andere geestelijke stoornissen te venverken hebben, over hun moei lijkheden heen te helpen. Na een doelgerichte behandeling kunnen deze kinderen vaak weer terug naar huis. Maar het komt voor dat er ge zinsmoeilijkheden in het. ouderlijke huis zelf zijn en in dat geval is op name in een pleeggezin wenselijk. Zo is er momenteel een dringende behoefte aan pleegouders, die bereid zijn een pleegkind tot zijn meerder jarigheid in hun gezin groot te bren gen. Hier ligt de moeilijke taak voor de directie: gezinnen te vinden waar een pleegkind geplaatst kan worden, voor welke plaatsing uiteraard vergoeding wordt gegeven. Ouders, die menen dat zij kunnen medewerken aan deze mooie taak gelieven contact op te nemen met de directie van „Curium", waar met open armen zal worden ontvan gen. Er is momenteel een viertal kinderen waarvoor dringend behoef te bestaat aan een passend pleeg gezin. voerlloegangsbewijzen uit. In gebouw aan het Rapenburg in Leiden Jeugdhonk „De Zolder" •Voor de jeugd van de hervormde wykgemeente Morskwartier is het a.s. dinsdag groot feest, 's Avonds zal het boven de Chr. Kleuterschool aan de Morsweg 114 gezellig ingerichte Jeugdhonk ,,De Zolder" feestelijk worden geopend. A (1 verten ti Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem direct 2 'ASPRO's. 'ASPR0' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. Kunstveiling ten bate van „Hongerend India" Morgenavond in „De Waag" Morgenavond wordt in de daartoe gratis door de gemeente Leiden be schikbaar gestelde „Waag" een kunstveiling gehouden ten bate van „Hongerend India". Een aantal kuns tenaars uit onze stad en omgeving heeft, eveneens gratis, werken voor dit mooie doel afgestaan. Tot hen behoren Pieck. Buurman, Jonk, Herfst. Dijkstra en Breddels. Aangeboden worden schilderijen, grafiek, potterie enz. Als veilingmees ter zal optreden de van de Leidse markt bekende Japie Stikkelorum, die voor dit goede doel wel de har- !ten zal weten te winnen. De deuren van „De Waag" gaan open om half zeven, de veiling be gint om half negen. Men heeft dus tevoren alle gelegenheid rustig het geen zal aangeboden worden te be kijken. Mogen velen zich gedrongen voelen deze kunstveiling bij to won nen en zich in het bezit willen stel len van een kunstwerk, dat blijvende waarde heeft. Een groot aantal leden van de Vereniging voor Vrouwelijke Stu denten Leiden heeft gisteravond in het gebouw van de V.V.S.L. aan het Rapenburg bijzonder genoten van de show die werd gegeven door het Leidse modehuis Bouti que Vionet in samenwerking met Hans van Bellen coiffuresen n.v. Van Dongen (chaussures). Het leuke van de show was. dat van de acht mannequins er zes waren, die lid zijn van de V.V.S.L. Zij oogst ten by hun medestudenten heel veel byval, toen zy zeer charmant hun fraaie creaties toonden. Deze gelegenheids mannequins wer den direct bij het begin van de show op hun gemak gesteld door Karin Kraaykamp, die op vlotte en geestige wyze toelichting gaf bij de getoonde modellen. Dat de voorj aars- en zomermode dit jaar anders is dan die van 1965 is een vaststaand feit. Er werden zeer veel modellen van buitenlandse modehuizen getoond, onder andere uit Engeland. Verschillende stoffen waren ge bruikt voor de vervaardiging van de toiletjes, zoals zijde met rayon. Op vallend was, dat de ceintuur vrijwel overal achterwege was gelaten. Ook de rok boven de knie veelal ge- plisseerd heeft nu zijn intrede ge daan. Van de stijlvolle, traditionele pak jes ging men over naar een soort narrenpak. Of er moedige dames of meisjes zyn, die daarin durven rond wandelen is beslist een vraag! Dit narrenpak liet duidelijk zien, dat de Nederlandse couturiers niet uitslui tend op het buitenland zijn aangewe zen, maar dat zij ook zelf opvallende creaties weten te ontwerpen. Dat de „Modriaan-styi" in de smaak valt bleek duidelyk uit het enthousiasme, dat deze vlakverdeling op jurken teweeg bracht. Natuurlijk kwamen ook strandpak- jes in deze show voor. Zij waren niet hyper-modem, maar wel zeer smaak vol en charmant. De bij deze pakjes gedragen hoeden leken heel veel op zuidwestei's, in ons regenachtige landje geen overbodige luxe. De kapsels waren zeer modieus en de schoenen, vaak in dezelfde klem- als de toiletten, zeer apart en goed gekozen. Een alleraardigste show. waarvan de meisjesstudenten bijzon der hebben genoten! Uit Israël arriveerden gis teren twee Nederlandse meisjes, die daar een opleiding tot diëtis te hebben gevolgd. Binnenkort zullen zij als diëtistes worden uitgezonden naar Somaliland. een uitzending onder auspiciën van de Europese Werkgroep. Op de foto links mejuffrouw Adri Broekman uit Leiden en rechts mejuffrouw Gertie Adri- aansens uit Terneuzen. Humanistisch bejaardenoord Rijnland Ruim een jaar geleden werd, na voorbereidende arbeid van de plaat selijke besturen van het Humanis tisch Verbond en Humanitas. de stichting Humanistisch Bejaarden oord „Rijnland" opgericht. Tot voorziter van deze stichting werd de heer H. J. van Eerde, lid van de gemeenteraad van Voorschoten benoemd. Teneinde de belangstellende be jaarden, niet behorende tot enig kerkgenootschap, over de stand van zaken in te lichten met betrekking tot het stichten van een bejaarden oord voor Leiden en omgeving, hield de heer Van Eerde gisteravond in „Ons Centrum" een causerie. Na een inleidend woord van de voorzitter der Gemeenschap Leiden van het Humanistisch Verbond, ir. J. van der Kleij, wees de heer Van Eer- deg op de toenemende aantallen be jaarden in onze samenleving. Bij de volkstelling van 1960 bedroeg het aantal bepaarden ruim een mil joen of 9.12% van de bevolking, ter wijl dit cijfer voor 1980 begroot wordt op 1,5 miljoen of 12%. De behoefte aan bej aarden tehuizen is reeds groot en zal in sterke mate sty gen. Speciaal voor bejaarden, die niet tot enig kerkgenootschap behoren, is er op het gebied van de huisvesting een enorme achterstand. In 1960 was het percen tage niet-confessionele bejaarden 16 en zal in 1980 zijn opgelopen tot 25%. Voor Leiden en omgevirg is het tot stand komen van een bejaardenoord voor buitenkerkelijken ook uiterst ur gent. De stichting Humanistisch Bejaar denoord „Rynland" stelt zich ten doel het bouwen van een tehuis voor 150200 bejaarden en de bouw van een nader te bepalen aantal wonin gen. De heer Van Eerde zette vervolgens uiteen, welke stappen het bestuur by enige overheids-instantier heeft on dernomen en wat men zich in de naaste toekomst voorstelt in het be lang van de bouw te doen. Ook bij de gewijzigde inzichten, die er bestaan bij deskundigen op het gebied van de aanpak van het be jaarden-probleem, stond spreker uit voerig stil. Was voorheen het streven, de be- I Jaarden in een rustige omgeving te huisvesten, thans wint het inzicht veld, hen meer in het volle leven te plaatsen, in de nabyheid van winkels, scholen e.d. Na enige gedachten te hebben ont wikkeld met betrekking tot een doel matige inrichting van een bejaarden oord, beantwoordde de heer Van Eerde een aantal tot hem gerichte vragen. Leidse vrouw beroofd Tien weken gevangenisstraf met af trek eiste gistermiddag de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank te- een 18-jarige Duitser uit Emme rik, die op 7 januari in de Burgsteeg in Leiden een vrouw heeft beroofd van haar tas met een portemonnee (inhoud) f3,een hoeveelheid medicijnen en een paar pakjes vlees- Samen met een vriend die in Duitsland nog twee jaar gevangenis straf te goed had was de Jeugdige onverlaat in een gestolen auto naar land gekomen. De vriend is in middels al weer uitgeleverd aan de justitie te Emmerik. De roofovervan- ler zal na het uitzitten van zyn straf eens over de oostgrens worden gezet. Hy zal zich in Emmerik dan nog hebben te verantwoorden voor diefstal van de auto. Uitspraak op 15 maart. Géén wachtverbod in de Mozartstraat De Kroon heeft een beroep van de heer P. C. de Boer te Leiden tegen het besluit van B. en W., waarby zijn verzoek om een wachtverbod in de Mozartstraat aan de zijde van de ééngezinswoningen is afgewezen, niet-ontvankelijk verklaard. De reden hiervan is, dat de appellant de ter mijn, waarbinnen beroep heeft open gestaan, niet In acht heeft genomen. Hy had het betreffende verzoek ge daan ten einde het parkeren van auto's voor zijn woning te voorkomen. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het groottentamen god geleerdheid de heer F. Luitjes (Schie dam) doet. ex. geologie de heer K. Schrijver (Amsterdam»; doc. ex. na tuurkunde de heer F. W. Gorter (Lei den); doet. ex. scheikunde de heer C. D. Voorhorst cum laude (Leiden); kand. ex. wis- en natuurkunde de heren N. A. J. G. v. d. Vlugt (Lisse), B. J. Horsten (Leiden). M. A. M. v. Maarle (Den Haag), H. J. J. M. v. Winkel (Lelden), A. L..J. Burgmans (Leiden) en de dames A. v. d. Burg Leiden) en E. J. Brinkman (Lelden)»

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3