Temperament en techniek bij Carmencita Lozada 25 dichters droegen voor kunst kaleiöoscoap Areegfer WdS CONCERT „KUNSTKRING' Waarschuwing tegen i eenzijdigheid TEKENING HUWELIJK: ktijd alles feeter... GOLD SPUR „De onmogelijke misdaad" DRONKEN MUSICUS DRONG IN DE NACHT RIJKSMUSEUM BINNEN In komend seizoen Concertgebouworkest brengt premières DINSDAG 1 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Techniek en temperament: dat zijn de twee kenmerkende Heigenschappen van de Philippijnse violiste Carmencita Lozada. die gisteravond voor de ..Kunstkring voor Allen", tezamen met de accompagnateur Istvan Hadju haar intrée maakte. Hierop was _ook voornamelijk het uiteenlopend programma afgestemd. I Deze jeugdige musiciënne beschikt over een in alle liggingen ■prachtig verzadigde toon uit een verwonderlijk schoon klinkend instrument, zij onderscheidt zich voorts door een resoluut en manmoedige aanpak, veel durf en élan, alsmede een virtuositeit, die tegen de zwaarste opgaven zonder enige inspanning be stand is. Zij had het zich niet gemakkelijk jemaakt. Wie het waagt om met Tar- tinl's sonate in g. kl. t., de befaam de Duivels trillersonate, de solo-so nate in g. kl. t. no 1 van Bach, Mozarts sonate in Bes gr. t. KV 454, de „Suite Itallenne" van Strawinsky diens eigen stijl breekt in het kaatste deel plotseling sterk door jn tot besluit Paganini's „La Cam- Opdracht aan twee kunstenaars B. en W. van Amsterdam hebben ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Claus von Amberg aan twee Amsterdamse kunstenaars. W. Vaarzon Morel (die destijds 2^de tekeningen van het jubileum nummer van het Leidsch Dag- /plad maakte) en J. M. Groene- /stein, opdracht gegeven tot het maken van een tekening. Vaar zon Morel zal de plechtigheid in de raadzaal, Groenestein die in de Westerkerk in tekening brengen. Beide kunstwerken zijn be stemd voor de historische ver zameling van Amsterdam. Toneelvoorstelling „Uno Snmus Animo" De jaarlijkse toneelavond van de Leidse Gymnasiasten Bond „Uno Bum us Animo" vindt plaats op 12 maart in de Leidse Schouwburg. Opgevoerd zal worden: „Er zijn altijd twee mogelijkheden" van An- ny Tichy. Forum' brengt vier opera-premières Het operagezelschap Forum te Enschede heeft twee nieuwe zan gers, gecontracteerd Norberth Orth die pas is afgestudeerd en Joop van Koppen, die tot nu in het koor van Forum zong. Voor het seizoen 1966 1967 heeft Forum vier werken in studie genomen, „Die Meistersinger von Nümberg" van Richard Wag ner, „De Barbier van Sevilla" van Rossini, „Der Freischlitz" van Carl Maria von Weber en „Cosi fan tut te" van Mozart. >r den dag te komen, moet speciaal technisch veel, zo niet alles in zijn mars hebben: is dit niet het geval, dan wordt het een débacle. Maar Carmencita Lozada heeft blijkbaar de hogeschool der violistiek met succes doorlopen en gaf daar de overtuigendste bewijzen van. Alle denkbare moeilijkheden be heerst zü met gemak en al zou men wensen, dat de persoonlijke verinner lijking, b.v. in Bach, sterker ac cent verkrijgt, dit neemt niet weg, dat deze violeste tot de uitzonder lijk begaafden behoort, wier natuur talent het grootst denkbare succes waarborgt. Hetgeen dan ook het ge val is geweest: men heeft haar na drukkelijk de hulde betuigd, welke na zulk kloek, vurig, in menig op zicht briljant spel welverdiend is. Men kan vanzelfsprekend bezwa ren aanvoeren tegen de conventio nele keuze der nummers, zeker is, dat de violiste ze qua structuur hel- der belichtte en alle technische pro blemen met het grootste gemak heeft opgelost, waarbij zij zich 'n musicien ne pur sang betoonde, voor wie bij verdere geestelijke diepgang, nog een bijzondere toekomst open staat. Een suggestieve zeggingskracht ligt aan dit zonder onderbreken boeiende spel ten grondslag. Geen wonder, dat de enthousiaste toejuichingen als toe gift de Fantasie op de g-snaar van Paganini op een thema van Rossini tegenvolge had: een effectvolle op gaaf, die de componist zelf haar moeilijk had kunnen verbeteren. Gezien en gehoerd het feit, dat deze avond in hoofdzaak op dat ef fent was toegespitst, menen wij de violiste te moeten waarschuwen voor te grote eenzijdigheid, hetgeen een gevaar voor de toekomst inhoudt. Maar wie weet komt zij nog eens terug en kan dan andere facetten De violiste Carmencita Lozada wü wel benieuwd zijn! van haar ontegenzeggelijk virtuoos kunnen openbaren. In Istvan Had- ju bezit zij een volgzaam compa rant, wie wij echter iets meer van haar gedecideerdheid en tempera ment toe wensen, hetgeen een fon- kelender twee-eenheid kan bevorde- i haar begeleider Istvan Hadju. (Foto L.D./Holvaet) Vrees voor de St.-Janskerk Gouda Het Tweede-kamerlid Nederhorst (P.v.dA.) vreest voor schade aan de St. Ja-nskerk in zijn woonplaats Gouda als gevolg van het doorbre ken van de geluidsbarrière door straaljagers. Buitendien wordit de be volking overlast aangedaan, aldus het Kamerlid in schriftelijke vragen aan de ministers van Defensie en Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk, waarin hij aandringt op een onderzoek. In dit verband wijst hij erop dat de kathedraal van Straatsburg schade heeft opgelopen door het doorbreken van de geluids barrière. Londen bezorgd over Brooke Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard „ern stig bezorgd" te zijn over de gezond heid van Gerald Brooke, de Britse lector, die een gevangenisstraf van zeven jaar wegen „staatsgevaarlij ke activiteiten" in de Sowjet-Unie uitzit. Brooke heeft maagklachten. Pre mier Wilson heeft vorige week een beroep op de Russische premier Ko- sigin gedaan om Brooke te begena digen, maar het verzoek werd gene geerd. Enige tijd geleden hebben de Rus sen voorgesteld Brooke in vrijheid te stellen in ruil voor twee Ameri kanen, Morris en Helen Kroger, die gevangenisstraffen van 20 jaar uit zitten in Engeland wegens het ste len van Britse marinegeheimen voor de Russen. Wilson verbood elke even tuele uitwisseling van gevangenen en zei dat een dergelijke overeenkomst de Russen in de verleiding zou bren gen .onschuldige Engelse toeristen te arresteren en gevangen te zetten, tel kens wanneer er een Russische spion gepakt wordt. Ook geval van nekkramp in Assen Een leerlinge van de tweede klas van de openbare lagere school in Kloosterveen, gemeente Assen, Gees- je Graver, is gisteren in het Wilhel- mina Ziekenhuis in Assen opgenomen nadat zich verschijnseletn van nekkramp bij haar hadden voorge daan. Het hoofd van de school, de heer D. S. Bouwema, deelde mee, dat hij tot dusver geen maatrege len heeft behoeven te nemen. De leerlingen bezoeken normaal de school. De geneeskundig inspecteur van het lager onderwijs is van het geval door de schoolarts, dokter I. Woensdregt, op de hoogte gesteld. Uit preventief oogpunt wordt op de school thans meer aandacht besteed aan de hygiëne. Vragen over het Boekenkartel Het Tweede-Kamerlid Reehorst (P.v.d.A.) heeft de staatssecretaris van Economische Zaken en de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk schriftelijk gevraagd naar hun mening over de afwijzing door de Nederlandse boek verkopersbond van het compromis voorstel voor een nieuw boekenkar tel. Hij wil weten of het mogelijk is, dat op korte termijn alsnog overeen stemming wordt bereikt tussen de Kon. Nederl. Uitgeversbond en de Nederl. Boekverkopersbond en welke agen de bewindslieden daaraan kunnen geven. Verder vraagt hij herziening van het bestaande kartel absoluut noodzakelijk achten en wat de consequenties zijn voor resp. de kopers, de verkopers en de uitgevers boeken, indien het huidige kar tel gehandihaaft blijft of een kartel loos tijdperk zou in treden. Tenslotte vraagt de heer Reehorst van de staatssecretaris van Economische Zaken de toezegging dat hij bij zijn kartelbeleid rekening zal houden met de belangen van alle drie betrokken groepen en zal streven naar een be vredigende oplossing op korte ter mijn. Advertentie Grootvaders, overgrootvaders en bet-overgrootvaders, allemaal zeggen ze éénmaal "vroeger, toen ik nog jong was"... Maar geef ze een Gold-Spur en ze zwijgen beschaamd want Gold-Spur doet hun de ijdelheid van hun beweringen inzien. Elke tijd heeft zijn goede kanten, déze tijd heeft Gold-Spur. onbegrijpelijk goed! Hoe was een 30-jarige Eindhovense musicus-schilder erin geslaagd om vier uur in de nacht het terdamse Rijksmuseum binnen te dringen juist in het gedeelte dat wegens restauratiewerkzaamheden zorgvuldig was afgesloten, terwijl hij bovendien zo dronken was, dat hjj zich later niet eens meer kon herinneren dat hij er geweest is? Noch de politierechter mr. De Waard, noch de Officier van Justitie mr. H. W. P. de Vries, noch de uitvoerder die met de restauratie was belast noch de verdachte, kon hier een zinnig antwoord op geven. Iedereen die van de situatie terplaatse op de hoogte was, leek het eenvoudig onmogelijk. Dit is nu eens niet „de perfecte mesdaad", maar „de onmogelijke misdaad", merkte mr. De Waard gekscherend op. De Eindhovenaar stond terecht wegens vernieling, omdat hij van uit de eerste verdieping van het gereedschapskist, 20 Kostbare presse-papier Een Franse glazen presse-papier heeft op een veiling in Londen de record-prijs van 5200 pond sterling (14.560) opgebracht. Het vorige re cord werd in 1963 gevestigd met 3900 pond (10.920 dollar). De cliché presse-papier met bloem motieven dateert uit de 19de eeuw. Hij weegt precies 900 gram. Dat be tekent dat hij ongeveer 14 maal zo veel waard is als een even zware presse-papier van zuiver goud zou zijn. Edo de Waard dirigeert „experimentele concerten" Het Concertgebouworkest te Amsterdam zal op 2 april een werk voor de allereerste maal ten gehore brengen, n.l. de Zevende Symfonie van onze landgenoot Mathijs Vermeulen. Voorts ver meldt het programma werken die nog niet eerder door het orkest werden uitgevoerd, o.m. ,,Discorsi Capricciosi" van Nico Schuyt (26 en 27 okt.) en Signalement" van Peter Schat (12 febr.). Tot de aan enkele concerten mede werkende ensembles behoort het Nieuw Ned. Philh. Koor. Bernhard Haitink zal zoals voorgaande jaren bijna de helft van alle concerten leiden. Edo de Waard die vorig jaar het dirigentenconcours in New York won is benoemd tot assistent-diri gent van het Concertgebouworkest. HU zal 13 november voor 't eerst voor het orkest staan en leidt dan het „eerste van de drie „experimentele concerten". Van de gastdirigenten is Karl Richter de enige die op 26 de cember voor de eerste maal op het Amsterdamse podium verschijnt. Op die tweede kerstdag brengen het orkest en het Amsterdamse Toon kunstkoor onder zijn leiding de eers te drie delen van Bach's „Weih nachtsoratorium ten gehore. De uit voering van de overige drie delen volgt 5 januari. Op 1 en 2 februari dirigeert Pierre Boulez de eerste uitvoering door het Concertgebouworkest van zijn werk „Doublés". De enige vande solisten die voor het eerst met het orkest optreedt op 27 november is de pianist Peter Zerkin, zoon van de vermaarde Ru- dolf Zerkin, die zelf solist is op de concerten van 1 en 2 maart. De Ne derlandse pianist Theo Bruins, zal het a.s. seizoen met het orkest alle drie pianoconcerten van Bartok ten gehore brengen, en wel op de zon dagen 11 december, 5 februari en 19 april. Een uitvoering van de Jo hannes Passion met het Groot Om roepkoor van de NRU op 18 maart '67 wordt door Eugen Jochum ge dirigeerd. „Een 25-koppige Toon Her mans". Met deze aanhef van een in allerijl ter plaatse geschreven gedicht, gaf Adriaan Morrieii gis teravond in het Amsterdamse Theater Carré een rake typering van Nederlands eerste massale poëzie-avond. 25 dichters uit Ne derland en België lazen voor een volkomen gevulde zaal (1800 per sonen) onder leiding van Simon Vinkenoog (37) voor uit hun al dan (nog) niet gepubliceerde werk. Een voor een kwamen zij van achter een met witte lakens, gla zen en flessen rode wijn gedekte tafel op het Carré-toneel naar vo ren om zeven minuten lang het grotendeel jonge publiek te ver gasten op een „one-man-shon Opmerkelijk succes oogstte de 77- jarige ..grand old man" van de Nederlandse poëzie A. Roland Holst. Het dieptepunt werd ge- -ÜV V J vormd door een optreden van kat in de zak tot een tijger in uw „Johnny de sef-kicker"achter welk bij happenings gevormd pseudoniem de jonge Arnhemmer Jan van Doorn schuil gaat. Hij zag geen kans, behalve zich zelf. ook de zaal een „kick" te bezorgen en werd dan ook prompt uitgeflo ten. Tussen deze twee uitersten een geheel in het wit gestoken met „Nader tot u", een vervolg op „Op weg naar het einde", als dichter debuterende C. K. van 't Reve en o.m. Koos Schuur, die als één van de eersten die voor het voetlicht trad een „mitraïllade van woor den voorspelde en die de vraag stelde „Wie transformeert deze De nestor der Nederlandse dichters A. Roland Holst tijdens zijn voordracht. tank?" Met zijn voorspelling kreeg hij gelijk. Op zijn vraag kwam geen antwoord. Ook niet van Simon Vinkenoog, die als laatste optrad en met mede-organisator van de naar Engels voorbeeld opgezette bijeenkomst Olivier Boelen (25) tenslotte door enkele collega's een bloemenkrans kreeg omgelegd. Misschien is het te vinden in de binnenkort bij De Bezige Bij te verschijnen bundel waarin de ten gehore gebrachte gedichten, foto's en resultaten van het onder het publiek gehouden enquete (waar om bent u hier?, heeft u ooit een gedichtenbundel gekocht?) gepu bliceerd zullen worden. Voor het zover is komt er eerst nog een re prise van de poëzie-avond voor diegenen die voor de eerste geen kaarten konden krijgen. Op de foto: de dichters nemen na afloop de hulde van het pu bliek in ontvangst. houtwolcementplaten en een boortof had geworpen. Politierechter: „U was net in on dertrouw gegaan, nietwaar?" Verdachte: „Wij waren dit aan het vieren, maar ik ben mijn echt genote op de een of andere wijze kwijtgeraakt". Politierechter: „Ja, maar daar is de ondertrouw nu juist niét voor! Het is de bedoeling bij elkaar te blijven. Heeft u wel meer de neiging om gebouwen binnen te dringen en over hoge schuttingen te klimmen?" De verdachte vertelde dat hij daar nog nooit eerder last van had ge had. Officier: „Waar bent u uw vrouw verloren?" Verdachte: „Op het Thorbecke- plein. zy ging een broodje eten. Ik j ben zeker naar een ander café ge- gaan". I Officier: glimlachend) „U heeft toch geen LSD gebruikt? Dat zou het binnendringen kunnen verkla ren. Dan kan Je natuurlijk een hele boel méér". Verdachte: „Wie zal het zeggen Misschien hebben ze wel een klontje in mijn glas gedaan". Mr De Vries meende dat het wel altijd in de schoot der goden ver borgen zal blijven hoe de verdachte het goeddoortimmerde Rijksmuseum kon binnendringen. HU achtte opzet bewezen en eiste f 50 boete. Ook de politierechter achtte opiet aanwezig. Hy nam echter In aan merking dat dc musicus-schilder d* schade geheel had vergoed een blan co-strafblad had en overigens een correcte indruk maakte. „Om te voorkomen dat u In de toekomst weer een» te veel drinkt en dan gekke dingen gaat doen leg ik u een geheel voorwaardelijke geldboete op van f 100, met een proeftijd van drie jaar", luidde het vonnis. Kogeltje luchtbuks treft jongen De 16-jarige H. Ebussen werd ln Blerick getroffen door een kogeltje uit een luchtbuks -Het ongeluk ge beurde in een huiskamer, waar iemand wilde demonstreren hoe een buks het snelst geladen kan wor den. Hoe dan ook, op eens sloeg het kogeltje uit de loop en boorde zich in het hoofd van de Jongen. Het ko geltje drong door de opperhuid heen en schuurde even over het schedel- oppervlak waar het tenslotte bleef steken. In het St. Josephzlekenhuia in Venlo werd het projectiel operatief verwijderd.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13