LEIDSCH DAGBLAD MEVR. GANDHI: „GEEN HONGER IN INDIA" SCHOTEN IN VOLLE KERK PROEFLANCERING MAANCAPSULE Expresse- zending in vuilnisbak Wel een tekort aan rijst9 geen algemeen tekort aan voedsel Droog Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 FEBRUARI 1966 No. 31808 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 31507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Manoeuvres van mijn politieke tegenstanders in verkiezingsjaar (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) De premier van India. mevr. Indira Gandhi, ontkent dat er in haar land hongersnood bestaat. Berichten over een algemeen voedseltekort zijn volgens haar het gevolg van manoeuvres van politieke tegenstanders. De inzamelingen in Nederland beschouwt zij als een goede gelegenheid om India beter te leren kennen. ,.Er is geen hongersnood in India". Dit waren de woorden van een geprikkelde mevr. Gandhi, India's eerste minister sinds 24 januari, tegenover mij. Zij ontkende niet dat er een rijsttekort is. maar zei met nadruk dat er geen sprake is van een algemeen voedseltekort. Mevr. Gandhi wees erop dat er een verkiezings jaar op stapel staat in India en dat de noodkreet van haar mi nister voor Voedselvoorziening, Soebramaniam, die geen lid is van haar partij, gezien moet worden als een politieke maneouvre. „Wij kunnen, zo nodig, onze eigen boontjes doppen" Ik vroeg haar: „Bent u nu meer hoopvol gestemd over het dreigende voedseltekort?" Mevr. Gandhi antwoordde: „Ik ben nooit zonder hoop geweest, of wat het woord ook mag zijn. Er tal geen hongersnood zijn. Wij heb ben gebrek aan bepaalde voedsel- soorten, maar al die praatjes over hongersnood zijn niet juist. Het is allemaal zeer overdreven. Wanneer wij hulp ontvangen, dan is dat wel kom, en wanneer wij niets krijgen dan kunnen wy onze eigen boontjes doppen". Op mijn vraag: „Wat is uw reactie op de voedselacties en inzamelingen in Holland?" antwoordde mevr. Gandhi: „Het geeft de mensen die zich daarvoor inspannen, de gelegen heid ons land te leren kennen. Er was destijds een campagne in Noor wegen om de visserij in Kerala op gang te helpen en het resultaat was dat heel Noorwegen iets over Kerala vernam. Dit zijn acties die veel vriendschap en wederzijds begrip scheppen „Wij hebben inderdaad veel hulp nodig, maar wij hebben iets tegen de Omwenteling in Syrië had een bloedig verloop Het nieuwe Syrische bewind heeft officieel bevestigd dat bij de revolu tie van woensdag 41 personen omge komen zijn en 95 personen gewond werden. Dit in tegenstelling tot be richten. dat er 400 doden zouden zijn gevallen. Dit is de bloedigste van de 15 omwentelingen geweest, welk Syrië ïr. de afgelopen 17 jaar heeft meege maakt. Volgens officieuze zegslieden zou het aantal doden dichter bij de 150 liggen. De afgezette president getieraal Hafez is door de rebellen uit het ziekenhuis waar een kogel uit zijn voet verwijderd was, overgebracht naar het fort Mezza. WEERBERICHT Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavondwisse lend bewolkt en tot de avond op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige wind. aanvankelijk ruimend naar west tot noordwest, later weer krimpend naar zuidwest. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.15 uur). 1 MAART Zon op: 7.27 uur; onder: 18.19 uur Maan op: 11.06 uur; onder: 3.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.00 en 21.41 uur, laagwater te 4.29 en 17.03 wone volk wordt naar een gazon ge leid, waar zes grote tapijten zijn neergelegd waarop zij de komst van Pandit Nehroe's dochter afwachten. Twee particuliere secretaressen vol gen India's eerste minister wanneer zij verschijnt en nemen petities, brieven en onbeholpen beschreven blaadjes papier in ontvangst. Een lid van het parelement, dat zijn zetel verloor, komt afscheid nemen en zij zegt hem de moed niet te verliezen. Even later poseert zij gewillig met een bruid, uitgedost in traditionele tooi, studenten, boeren, priester, be devaartgangers, allen wisselden een paar woorden met mevr. Gandhi, ter wijl zij de ronde doet. gekleed in sari. Als het warm wordt geeft zij een zware stola aan een van de se cretarissen. Haar stijl is aristocra tisch en kalm. maar in het gesprek kan zij zich onverwacht fel laten gaan. Is er hongersnood of geen hon gersnood? In Nieuw-Delhi is deze vraag misschien minder urgent en moeilijker te beantwoorden dan in de naar de regentijd snakkende uit gedroogde streken van dit grote, over bevolkte, rusteloze India. In aansluiting op de „eten voor India"-acties, is onze reisredacteurmr. H. L. Lef felaar, i ia ar India gereisd. Hij had daar kort na zijn aankomst een onderhoud met mevr. Indira Gandhi, India's eerste minister, die hem vertelde dat er geen hongersnood is. Haar com mentaar, dat de berichten over de hongersnood gezien moeten worden als een poli tieke zet in een verkiezings jaar, is op zichzelf vermoe delijk ingegeven door politie ke overwegingen. Hoe het ook zij, de heer Leffelaar zal in volgende artikelen in deze reeks verslag uitbrengen van een interview met de minis ter van Voedselvoorziening Soebramaniam. Onze reisre dacteur zal tevens een bezoek brengen aan het platteland om zich op de hoogte te stel len van de daar heersende omstandigheden. suggereert aai ieuer- een hier op sterven na dood is. Dit is een verkiezingsjaar, vandaar de verschillende demonstraties en rellen. En er zijn altijd mensen, die daar gebruik van maken. Er is een tekort aan rijst, maar er is geen algemeen voedseltekort. Bij alle algemene ver kiezingen komen deze ongeregeldhe den voor, zoals nu in Bengalen, waar men zegt dat het voedsel de bevol king niet bereikt. Maar die kwestie wordt nu onderzocht en gecorri geerd". Mijn volgende vraag luidde, „niet temin wijzen de cijfers uit. dat er een tekort blijft van enkele miljoe nen tonnen". Mevr. Gandhi: „Er is inderdaad een tekort, maar dit wordt gedeelte lijk aangevuld met zendingen uit het buitenland". Vraag: „Volgens de statistieken wordt het tekort daarmee niet opge vangen". Mevr. Gandhi: „Ik ben niet zo ze ker van al die statistieken en ik ken iemand dit dat wel is. Iedereen heeft andere cijfers". Vraag: „Wat is dan op dit ogen blik het probleem dat uw meeste aandacht vraagt?" Mevr. Gandhi: „Het voedselvraag- stuk, maar ik erger me aan de ma nier waarop het overdreven wordt. De mensen hier hebben het gevoel dat zy, als het op deze manier moet worden opgelost, liever zonder doen. Zelfs zeer arme mensen komen hier en zeggen dat zij niet van deze be delarij houden. In de Britse tijd was er elk jaar een grote hongersnood. Dat is nu veranderd, de mensen zijn nu beter in staat daar iets aan te doen. Ik ben er zeker van dat er nu geen mensen van de honger zul len omkomen. Het probleem is niet in de eerste plaats dat van een te kort, maar dat van rechtvaardige verdeling. Als er niet genoeg is, dan moet iedereen minder eten". Ontvangst in bungalow Elke ochtend vanaf half negen wachten honderden Indiërs in de tuin van de bescheiden bungalow waar mevr. Gandhi nog woont. Zij worden in twee groepen verdeeld, de voornamen nemen onder een kleurig DU nummer bestaat «lt 18 pafta»'* baldakijn plaats op stoelen, het ge- Experiment prima verlopen De krachtigste raket, waarover Amerika thans beschikt, heeft zaterdag een 4990 kg wegende onbemande Apollo-capsule voor een korte ruimtevlucht gelanceerd. De capsule werd na een vlucht van 8529 kilometer, tijdens welke het hitteschild bij de terugkeer in de dampkring werd beproefd, uit het zuiden van de Atlantische Oceaan opgevist. Het eerste onderzoek van de capsule toont aan, dat de capsule de beproeving van start, vlucht, terugkeer in de dampkring en landing goed heeft doorstaan. Verlopen ook komende proeven bevredigend, dan kan reeds eind van dit jaar een door drie ruimtevaarders bemande Apollo- capsule naar een baan om de aarde worden gelanceerd, en eind 1967 of begin 1968 een bemande capsule naar de maan: het uiteindelijke doel van het project-Apollo. Bij twaalfde vlucht eind '67 naar de maan? Vorige week werd de lancering eerst enkele malen uitgesteld wegens slechte weersomstandigheden. Zater dag werd een nieuwe poging tot lan cering tot tweemaal toe uitge steld wegens technische storingen. Om 17.11 uur Nederlandse tijd ver hief de machtige 43 meter hoge en 650.000 kg wegende Saturnus IB- raket zich van de startplaats op Kaap Kennedy. De raket werkte feil loos en de Apollocapsule kwam tot een hoogte van 495 km. Van die hoogte af nam de capsule, aanvan kelijk nog aangedreven door hulp raketten. een duik naar de dichtere lagen van de atmosfeer. Daarbij kreeg het hitteschild een tempera tuur van 2800 graden Celsius te door staan. Aan parachutes landde de capsule in het zuidelijk gedeelte van de Atlantische Oceaan na een vlucht van bijna 40 minuten. Daar werd de capsule opgevist door het vliegkamp- schip Boxer. Zoals gezegd heeft het eerste onderzoek aangetoond, dat de capsule de vlucht goed heeft door staan. Indien (kleine vertragingen daar gelaten) de komende experimenten even gunstig verlopen, zal in novem ber of december van dit jaar de eer ste bemande Apoilo gelanceerd kun nen worden. De twaalfde Apolio- vlucht, die thans geprojecteerd is voor januari 1968 maar eventueel vervroegd kan worden tot de herfst van 1967, zou reeds de eerste (Ame rikaanse) bemande vlucht naar de maan kunnen zijn! Saturnus De Saturnus IB is de krachtigste raket waarover Amerika thans be schikt. De stuwkracht bedraagt 725.000 kg. Ter vergelijking diene dat de Titan II waarmee over twee we ken weer een bemande Gemini in de ruimte moet worden gebracht, een stuwkracht heeft van 195.000 kg. De stuwkracht van de machtigste Russische raketten, waarmee thans wordt geëexperimenteerd, zal waar schijnlijk die van de Saturnus IB overtreffen, maar gegevens zijn daar over door de Russen niet bekend ge maakt. De maanvlucht van de Apollo In 1967 of 1968 moet gebruik maken van de nog in ontwikkeling zijnde Satur- Stroom van geschenken in Soest dijk -3WT.. -JÊKÊÊKÊÊLl f Poreuze maar vaste materie op de maan Russische natuurkundigen hebben verklaard, dat de maan bestaat uit sponsachtig gesteente. Een groep van drie geleer den uit Gorky deelde mede te hebben bevonden, dat het maange- steente is bedekt met een dikke laag vaste maar poreuze materie, gelij kende op kunstmatige schuimstoffcn. De geleerden zeiden, dat deze laag zes tot tien meter dik is. Tass deelde mede, dat de geleerden hun bevindingen baseren op radio uitzendingen van de maan. maar niet of het hier gaat om uitzendin gen van de Loenik IX. de sowj et- sa teliet, die enkele weken geleden een zachte landing op de maan heeft gemaakt. De geleerden van Gorky hebben het maangesteente de naam .loeniet' gegeven en verzekerd, dat het op aarde niet bestaat. „Loeniet" be staat uit vulkanische as en slakken, tuf- en puimsteen", en metoorstof, heeft een geringe warme- en gelei dingsvermogen en een dichtheid in de buurt van die van water. Terwijl op een diepte van een meter de temperatuur van deze stof vijfender tig graden onder nul bedroeg, was ze een paar meter verder naai- bene den twintig graden hoger. Claus von Amsberg heeft za- terdag in paleis Soestdijk een pijp gerookt. Geen zware, maar wel een bijzonder lange. Het was een cadeautje van het landelijk comité tot verzameling van Ne- derlandse volksklederdrachten, dat om de lange witte steel voor de bruidegom naar oud-folklo- ristisch gebruik een lint met 1 tuiltjes bloemen had gebonden. 1 „Kostelijk", vond Prinses Bea- 1 trix het, toen haar verloofde er 1 na enkele vergeefse pogingen in- 1 lerdaad in slaagde grote blauwe 1 rookwolken aan de pijp te ont- 1 lokken. Voor haar had het co- mité een beugeltas meegenomen. 1 De zilveren beugel dateerde uit 1 1782, de tijd van de „prinsgezin- 1 den en patriotten". 1 Het comité was een van de on- 1 geveer 40 deputaties, die de 1 Prinses en de heer Von Amsberg 1 in de Lcuvenzaal van het paleis gelukwensten en cadeaus aanbo- 1 den. De prinses droeg een blauw grijs geruit pakje, waar een glin sterend draadje doorheen was geweven. Als corsage gebruikte ze de orchidee, waarmee de eer ste deputatie, die van de Samen werkende Instituten voor Kunst studerenden in Amsterdam was versierd. De heer Von Amsberg moest de bloem opspelden. De camera's ratelden natuurlijk om i di huiselijk tafereeltje vast te i leggen. waarop de Prinses I smeekte: „Laat ons alsublieft even, anders lukt het nooit". 9 Slot pag. 2 Amsterdammer schiet op zijn voormalige vriendin (Van onze Nijmeegse correspondent). Met een diepe wrok tegen zijn ex- vriendin een 21-jarige Nijmeegse telefoniste drong gistermorgen om streeks tien uur een 46-jarige gehuw de Amsterdamse groothandelaar in elektrische artikelen de Nieuw-Apos- tolische kerk aan de Graafsedwars- straat in Nijmegen binnen, met het voornemen het meisje te vermoorden. In de deuropening ontwaarde de va der van het meisje, die toevallig op het spreekgestoelte stond, een man met een pistool in de hand. Na in zijn dolle opwinding een schot te hebben gelost, rende de Amsterdammer met het getrokken wapen op het meisje toe. Het motief van deze waanzinnige daad moet gelegen hebben in het feit dat de man enige tijd omgang had gehad met het meisje. De telefoniste was de avances van de groothande laar waarschijnlijk beu geworden en verbrak enkele maanden geleden de verbintenis. Het was niet de telefoniste, die het slachtoffer werd van de moordlustige Amsterdammer, maar haar drie jaar oudere, getrouwde, zuster. Terwijl de groothandelaar met het pistool in de vuist de kerk binnenstormde werd hy in zijn ren gestuit door één van de ruim honderd kerkgangers. Onmid- deUijk kreeg de koelbloedige Nijmege- naar steun van andere kerkbezoekers en zo kon de Amsterdammer van zijn i afschuwelijk voornemen worden afge- j houden. Tijdens de hevige worsteling, die volgde nadat enkele kerkgangers zich op de man hadden gestort, slaagde de Amsterdammer er evenwel toch nog in vuurschoten in het wilde weg te lossen. Een van de kogels trof de 24- jarige zuster van de telefoniste in het linker bekken. De vrouw werd in ijltempo naar het Sint-Canisius-ziekenhuis overge bracht. Daar moest operatief worden ingegrepen om de kogel te verwijde ren. „Het slachtoffer maakt het naar omstandigheden redelijk goed", aldus verklaarde de Nijmeegse politie-com- H. J. Gielens. Fit geleverd Twee van de drie andere kogels werden teruggevonden in het plafond. Het derde projectiel boorde zich via een damestasje in een van de houten banken. Nadat de kerkgangers de Amster dammer hadden overmeesterd hebben zij hem ongeveer 10 minuten in be dwang moeten houden voordat de man aan de politie kon worden uit geleverd. Tegenover de ma'a en van de sterke arm verklaarde de arres tant zondagmorgen per auto naar Nijmegen te zijn gekomen. Het moordwapen had hij volgens zijn ver klaring drie jaar geleden van een buitenlander in de hoofdstad gekocht. Het is niet gebleken, dat de man al eerder heeft geprobeerd de Nij meegse telefoniste naar het leven te staan. Hij is ingesloten in het hoofd bureau van politie in Nijmegen en zal terecht staan op beschuldiging van poging tot doodslag en het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Direct na de moordaanslag, die een enorm tumult in de kerk veroorzaak te, is de dienst ongevuur een hall uur oud gestaakt. De start van de Saturnus IB 1 voor de proefvlucht van de Apollo, I Advertentie Q N.V.v. d. velde Citroën ZOETEHWOUDSEW EG 23 - LEIDEN - TELEFOON 21156 (Van onze Adamse correspondent) De Amsterdamse mevrouw Lange- veld, die met haar man op het sta tion van Castricum op de trein wachtte, heeft zaterdagavond de ontdekking van haar leven ge daan. Nadat zij een sinaasappel had gegeten en de schillen in een vuil nisemmer wilde gooien, trof zij daar een zo te zien ongeopend pakje aan. Nieuwsgierig haalde ze het pakje uit de emmer en opende het. Het was een expresse-zending, die dezelfde dag uit Amsterdam was ver zonden en een 20-tal horloges bleek te bevatten ter waarde van f 2.000,—. Een Zaandamse juwelier, de heer W. II Grabijn. bleek het pakje zaterdag per expresse te hebben verstuurd naar een firma in Castricum. Daar zich in het pakje een rekening bevond, was de eigenaar niet moeilijk te achterhalen. De verraste juwelier gaf mevrouw Lan- geveld als beloning een horloge ca deau. De P.T.T. krijgt een klacht te incasseren. Hoe de doos in de vuilnisbak te recht is gekomen wordt thans on derzocht. Auto in Delft te water geraakt DRIE PERSONEN VERDRONKEN Een verkeersongeluk op de Schie- weg in Delft heeft zaterdagavond aan drie jongelui het leven gekost. Een personenauto, komende uit Rot terdam, reed nabij het Kruithuis tegen een lichtmast en raakte ver volgens in het water van de Schie. Doordat na de botsing met deze lichtmast, het licht in enkele wonin gen in de omgeving uitviel, werden de bewoners gealarmeerd, die vervol gens de poUtie waarschuwden. De drie inzittenden van de auto waren toen echter al verdronken. Het waren de 28-jarige G. Kinds uit Delft, zijn 21- jarige broer, de dienstplichtige mili tair A. J. M. Kinds uit Apeldoorn en diens meisje, mej. W. A. Zwartjens (17) uit Delft. DIJ lfU( uu (9uc/ Uit het Leidsch Dagblad van 28 Februari 1866: Naar men verneemt zul- len de schouder-bedekkingen, thans bij de infanterie in ge- bruik, wederom door epau- letten worden vervangen. De administratie over gasthuizen te Parijs heeft T maatregelen genomen ten einde den handel :n haren en tanden te keer te gaan. De bedienden beroofden de lij- 1 ken van de haren en tanden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1