Oratie prof. Gomperts in de Pieterskerk Ik kom f4000.- te kort Uw Bank GOED EN GOEDKOOP GAAN SAMEN BIJ DE VRIES SUPERMARKT HAAR LEMMER STRAAT 164 Belgen speuren naar ontvoerde agent Jd WIJ# NV SLAVENBURG'S BANK Leidenaar dienst van 40 jaar in ambassade LEIDSE VEEMARKT Nog geen nieuwe perspectieven ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Twee wegen van dé kritiek i ,,De literatuur heeft veel meer met het leven te maken dan met i de geleerdheid. Men kan ook zeggen, dat alleen die geleerdheid y betekenis heeft, die de nauwe betrekking van de literatuur tot leven in het oog houdt." Aldus prof. H. A. Gomperts, die gister- middag het ambt van buitengewoon Leids hoogleraar in de mo- I derne Nederlandse letterkunde officieel aanvaardde met een L oratie over ,.De twee wegen van de kritiek". Dit citaat vormde niet alleen het besluit van zijn oratie, het r was tevens de rechtvaardiging voor een bijzonder aspect van i deze ambtsaanvaarding: zo grote belangstelling uit brede kring werd voor de oratie verwacht, dat zij niet zoals gebruikelijk in het Groot Auditorium doch in de Pieterskerk plaats vond. De tweede methode, die berust op het oude beginsel van de eenheid van mens en stijl, was in overeenstem ming met de ideeën van Multatuli. de Tachtigers en de critici van de Beweging. Eerst na de eerste wereld oorlog propageren enkele be schouwers in ons land (Nijhoff, Bin nendijk) een literatuuronderzoek, dat de tekst los van de auteur, als een „autonoom" object bekijkt. Gelijk soortige tendenzen, waarbij de vorm in het buitenland voorgedaan ons land kwam die richting o.a. door de krachtige tegenstand van het tijd schrift Forum (Ter Braak, Du Per ron) niet tot ontwikkeling. De Vijftigers hebben een tussen- st-andpunt ingenomen, maar een overwegend formalistische kritiek, die Essayist en journalist I De heer Gomperts, die een nieu- i we leerstoel bezet naast die van prof. dr. C. A. Zaalberg Nederland- 1 se taal- en letterkunde) heeft zich grote bekendheid verworven als es- J sayist en dichter en tevens als re- 7 dacteur letteren en toneel van Het over de inhoud (de betekenis» pre- ParooL Hij blijft zijn journalistieke fleert, hadden zich bij formalisten*' arbeid voortzetten naast zijn hoog- leraarschap. De heer Gomperts, die jj in 1915 in Amsterdam werd geboren, if studeerde in de hoofdstad, vertrok in mei 1940 naar Londen en werd in 1946 na zijn terugkeer aan Het Parool verbonden, eerst als corres- A pondent te Parijs, later als redac teur. tt Het litetaire werk van Gomperts 2 werd herhaalde malen bekroond. Zo verwierf hij de Wijnands Franken- ii prijs van de Maatschappij der Ne- J derlandse letterkunde (1953). de 1 Pierre Bayle-prijs van de Rotter damse Kunstkring (1960). de Essay- prijs van Amsterdam (1963) en de prijs voor televisiekritiek (eveneens 1963). fj Stromingen <1 Er zijn twee methoden van lite- Ja ratuurbeschouwing die ook door Bus- ia ken Huet tegenover elkaar zijn ge steld: zich richten op de tekst als enig object van onderzoek en. daar- tegenover, de auteur en zijn om standigheden in het onderzoek van de tekst betrekken, aldus prof. Gom- perts in zijn oratie. De eerste metho- de was volgens Huet die van de 18de eeuwse „Letteroefeningen"; de twee de, „de nieuwere", zag hij ondanks J bepaalde nadelen als de verkieslijke methode. Prof. Gomperts wordt tijdens de receptie na de oratie geluk gewenst door prof. Minderaa. (Foto L.D.,'Hol vast) de draad van de 18de eeuwse neo- classicisten dus weer opnam, is bij ons voor het eerst systematisch aan dc orde gesteld in het tijdschrift Mer- lyn. Dit blad heeft nuttig werk ge daan door ruime aandacht te geven aan gedetailleerde tekst-analyse, maar de beperking daartoe, he; terugdeinzen voor een comple te menselijke reactie, moet een ver arming worden genoemd. Omringende realiteit De literatuurbeschouwer moet veel meer doen dan gedetailleerde uit spraken over de tekst, die hij, ge woonlijk ten onrechte, voor ..contro leerbaar" uitgeeft. De criticus kan hem alleen begrijpen, als hij de schrijver en zijn omstandigheden, d.wz. voor de mo derne literatuur: de ons omringende realiteit, in zijn onderzoek betrekt. De druk bezochte receptie na af loop van de oratie vond overeen komstig het gebruik plaats in de ont vangstzaal van de Academie. Prof. Gomperts tijdens zijn oratie op de kansel van de Pie terskerk. (Foto LD./Holvast) Ds. W. M. Kalmijn beroepen In vacature van ds. D. J. Vossers De Centrale Kerkeraad der Leidse hervormde gemeente heeft gister avond in de vacature van ds. D. J. Vossers een beroep uitgebracht op ds. W. M. Kalmijn, hervormd predikant te Rotterdam-Zuid. Ds. Kalmijn, die 43 jaar is, staat sinds januari 1954 te Rotterdam, waar hy werkzaam is in het voor malig Charlois. Na korte tijd als hulp prediker in Utrecht werkzaam te zijn geweest, aanvaardde hij op 7 septem ber 1947 te Geertruidenberg de evan geliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Op 24 januari 1954 verwisselde hij deze standplaats met zijn huidige ge meente. Indien ds. Kalmijn dit be roep aanneemt komt hij te werken in de wijkgemeente Vredeskerk. Examen politicdiploma Tot gecommitteerde, tevens plaat selijk voorzitter bij de examens in de Opleidingsschool voor gemeente politie te Wassenaar is benoemd de heer J. van der Poel in Den Haag; tot gecommittteerden elders zijn be noemd de heren mr. J. Blanken te Katwijk, G. van Dijk te Voorschoten N. G. Groothuyse te Alphen aan den Rijn, A. Kieft te Wassenaar, A. Koerten te Oegstgeest. C. G. J. Pe ters te Voorschoten. B. Roeleveld te Wassenaar. A. Sluimers te Wasse naar. J. Vermeulen te Oegstgeest en W. van der Worp te Wassenaar. Door Ned. Politiebond: „HOOGSEIZOEN" IN DEN BURCHT] Een by zonder gelukkige greep heeft de Leidse afdeling van de Neder landse Politiebond wel gedaan door het biyspel „Hoogseizoen" (..Beside the sesside") op haar programma te I nemen. Onder grote belangstelling j werd dit stuk van Leslie Sands in de bewerking van Hans de Ryk gister avond in de grote zaal van „Den I Burcht" opgevoerd. De hele hande- 1 ling speelt zich af in de salon van „Paradiso" een pension, ergens aan de kust. In dit tehuis zyn allerlei gasten neergestroken, vogels van ver schillende pluimage. Zo treft men er onder meer aan een artiestenpaar, een paartje op huwelijksreis en een I gezin, dat eens echt uit de dagelijkse beslommeringen wil zyn. Geen van de j personen had kunnen vermoeden dat I hun vakantie, waarin zy niet ge stoord wilden worden, zo enerverend zou verlopen, want vanaf het ogen blik dat men in „Paradiso" vertoeft is het gedaan met de rust. De bazige eigenaresse, de niet bepaald tactische gedienstige en de vele regels waar men zich aan moet houden, hebben een ongunstige invloed op het humeur van de gasten. De regie van het spel was in goede handen van de heer G. A. N. Cor- nelissen, die, behalve op dit gebied uitstekend werk verricht, ook de meest dankbare rol goed vertolkte. Het was dan ook alleszins begrij pelijk dat het talrijke pubüek de tonelisten met een warm applaus be loonde voor deze bijzonder genoeg lijke avond. IEDEREEN EN ALLES WORDT GECONTROLEERD om een auto te kopen hoe kom ik op een voordelige M I I f manier aan dat geld? m J11 Zouden zij mij kunnen helpen? T wij gaan na of u zo'n last wel op uw schouders kunt nemen, staan u bij met advies en tip pen u dan welke financierings maatschappij voor u het beste, het meest coulant is. Kunnen u desgewenst met deze in verbin ding brengen en hen 'n zetje in de rug, in uw richting geven. Uw persoonlijke adviseur op de Kort Rapenburg 20 Leiden telefoon 40848 ■Van onze Belgische correspondent) landse politieposten gevraagd uit te België is sedert gisterochtend een kÜken naar een vry grote auto van het type Mercedes, Peugeot, of Sim- ca 1300 of 1500, die beschadigd is door kogels uit automatische wa pens. belegerde veste, waar niemand uit komt zonder dat hij zich volledig heeft gelegitimeerd. Geen auto, Als chauffeur van zwarte Rolls Rovee De Leidenaar Leen van der Luit, sinds 1926 chauffeur in dienst van de Britse ambas sade in Den Haag, kreeg vanmiddag een zilveren si garettendoos met inscriptie. De heer Van der Luit. die in zyn veertigjarige loonbaan als chauf feur tien hoofden van Britse di plomatieke missies diende en in Nederland ook chauffeur van Churchill was. ontving deze siga rettendoos uit handen van de hui dige ambassadeur Sir Peter Gar- ran. Het geschenk werd hem aangeboden mede namens Lady Garran en de nog in leven zynde Britse (oud)- ambassadeur, Lady Russell, Sir Ne ville en Lady Bland. Lady Nicholls Sir Neville en Lady Butler, Sir Paul en Lady Mason en Sir An drew en Lady Noble. De jubilerende chauffeur, die in 1926 door de Britse gezant. Lord Gran ville, in dienst is genomen, werkt nog slechts enkele keren voor de ambassade. Om gezondheidsrede nen werd hy ruim een jaar gele den afgekeurd, zodat hy niet lan ger in de zwarte Rolls Royce kan ryden. De heer Van der Lult blyft evenwel tot zyn pensioen in dienst van de Britse ambassade. De Paryse politie heeft meegedeeld dat de Franse identiteitskaart die na afloop van de schietparty op straat werd gevonden, toebehoort aan de 29-jarige Lucien Sarti, een specialist in overvallen uit midden- Frankryk. De naam op de kaart was die van Lucien Sabatier, volgens de politie een valse naam. De identiteit van Sarti is vastgesteld aan de hand de foto op de kaart. De Brusselse hoofdcomissaris politie heeft veel kritiek moeten ho ren over het feit dat men een agent alleen een dergeiyke riskante dracht heeft gegeven, als het bewa ken van een gestolen auto die waar- schynlyk voor een overval moest dienen. Hy heeft zich verontschul digd door te zeggen dat hy 250 man politie tekort komt. Examen handenarbeid Het examen handenarbeid A voor het landelijk diploma „Creatieve Handvaardigheid voor Jeugdleiding" werd ditmaal afgelegd door 15 Leidse cursisten, die waren opgeleid in een cursus van de Stichting Leidse Jeugd Actie door de heren A. Labordus en B. Rosdorff. Het examen had een praktisch en een theoretisch gedeelte. Het onder werp voor het praktisch gedeelte luidde: maak een mask» van papier en een sieraad van hout. De namen van de 15 geslaagden zyn: de dames M. A. C. de Jong, C. A. M. Wolvers, M. C. M. G. Verstee- gen, mevrouw G. de GrootGiliam, A. E. M. de Koninck. D. W. van Nie- kerk, E. J. M. v. d. Valk, G. Oost, Zuster Imelda Zuiderwyk, Zuster Francisca M. Vermeulen, D. Durieux, L. Ju. E. Ouwerkerk, C. P. C. M. Sik- king en de heer K. Gans. De voorzitter van de examencom missie, de heer H. Steenhof, reikte de diploma's uit, waarna de heer G. Steinbach van de L.J.A. een dank woord sprak, waarin hy in het by- zonder de docenten betrok. OPHALEN EXTRA HUISVUIL IN LEIDEN Maandag Herensingel van Lage Ryndijk tot Prinsenstraat. Alle zy- straten gelegen tussen Herensingel en W. de Zwijgerlaan (Prinsenstraat inbegrepen) en Marnixstraat van W. de Zwygerlaan tot Volkstuinen. Anna van Buurenhof, Jul. van $tol- berghof. Charl. de Bourbonhof en Alb. Agnesstraat. Dinsdag Hoge Ryndyk geheel en Utrechtseveer geheel en zy stra ten. Gehele Rivierbuurt. Donderdag Kooipark met om liggende straten en W. de Zwyger laan van spooriyn tot Abr. Crynzen- straat. Vrijdag - Zoeterwoudsesingel van af Fruinlaan tot Hoge Ryndyk en alle zystraten gelegen tussen Hoge RUndyk en de De Gyselaarstraat. Het huisvuil mag eerst buiten wor den gezet op het moment, dat bel- geluid de komst van de vuilnisauto aankondigt. (Van een deskundige medewerker) Dit is de foto. die de Belgische politie aantrof op het identiteits bewijs dat in de straat van de schietpartij werd gevonden. De foto is van de Fransman Sarti. een ..expert" in overvallen. geen bus, geen trein, geen vliegtuig, een schip, geen voetganger kan het Belgisch grondgebied verlaten zon der dat iedereen en alles is gecon troleerd. Een paar duizend man rykswacht en politie zoeken daarenboven naar de auto waarin zich mogelyk het gedrukt en van vette kalveren weer iets lager. De gisteren gehouden veemarkt opende nog steeds geen nieuwe perspectieven. De handel sleepte zich. evenals op alle andere markten, moeizaam voort. De prijzen van slachtrunderen waren stoffeiyk overschot van de 35-jarige Brusselse politie -agent Albert de Leener bevindt. Er is zelfs een ter gende onzerkerheid over zyn toe stand, want het is heel goed mo gelyk dat hy. zwaar gewond, nog in leven is en opgesloten ligt in de kofferruimte van de auto waarmee de overvalleers na de schietparty zijn gevlucht. De getuigen, bewoners uit de stille voor afbraak bestemde buurt achter het gebouw van de Nationale Bank van België, die waren gewekt door het schieten, hebben de agent zien vallen en zij hebben gezien hoe zyn lichaam in de koffer van de auto is gestopt. Het staat echter niet vast dat hy is gedood. In elk ge val heeft hy zelf vyf revolverscho ten kunnen lossen en hy of één van de bandieten moet veel bloed hebben veloren. Naar Nederland De Belgische politie acht het niet uitgesloten dat de gangsters per auto over de Nederlands-Belgische grens zyn gevlucht. Men neemt aan dat zy de vluchtpogingen hebben ondernomen in de gestolen wagen die zij gisteravond kwamen ophalen en waarbij zy politiebewakers aan troffen. Via interpol zyn alle Neder- FREEK SACHS WEER OP DE PLANKEN Na een lang stilzwijgen, o.a. ten gevolge van een keelaandoening, zal Greek Sachs op dinsdag 22 maart in de foyer van de Stadsgehoorzaal zyn artistieke „come-back" maken. Deze avond gaat nl. zyn gedegen voorbe reid kleinkunst-recital 1966 in pre mière. De pianobegeleiding is in handen van Charles Gebhardt. De avond staat onder auspiciën van de leerlingen vereniging lak. van de Leidse Chr. Kweekschool, aan welke school Freek Sachs als logopedist is verbonden. Ruime aanvoer bij gedrukte prijzen Het aanbod is te ruim voor de binnenlandse vraag. Er zal hierin niet eerder verbetering komen dan 1 nadat het mond- en klauwzeer weer tot het verleden behoort en handel en export weer genormaliseerd kun nen worden. De berichten, dat de heersende vee ziekte sterk afneemt en op haar re tour is. zullen hopelyk weer iets nieu we moed geven. De totaal-aanvoer bedroeg 733 dieren. Gebruiksvee. Zowel de afdeling melk- en kalf- koeien als de afdelng varekoeien kwamen met goede aanvoeren voor de dag. Daar de meeste boeren him stallen nog vol hebben staan en in verband met het natte land de be langstelling voor de weiderij nog ge ring is, was er weinig kooplust. De handel verliep dan ook zeer rustig tot matig en moeiiyk prijshoudend. No tering: melk- en kalfkoeien van f 1000,— tot f 1275,— en f 1400,—, varekoeien van f 675,tot f 975,— en f 1300.—. Vette koelen. Ook deze afdeling gaf weer een ruime aanvoer te zien en overtrof het aanbod de vraag. De handel, die traag verliep, gaf nog geen verbete ring te zien. Men moest zich tevreden stellen met iets lagere pry zen. Note ring per kg geslacht gewicht: vette koeien van f 3.30 tot f 3,90 en f 4,30; enkele topkwaliteiten nog tot f 4,50; worstkoeien van f 3,tot f 3,25. Vette kalveren. De aanvoer op deze afdeling was nagenoeg gelijk aan die van verleden week. In afwachting van betere prij zen hebben veel mesters hun dieren aangehouden maar moeten toch tot ruimen overgaan. Het aanbod is dan ook te groot voor de binnenlandse STADSGEHOORZAAL Tel. 0171031704 'n Gastvrij huis in Leiden Fiësta Gitana An Explosion of wild Gipsy Dance op zondag 6 maart a.*., 20.15 unr. Plaatsbespreken aan de kassa 4 maart van 1012 uur, 5 maart van 1416 uur. Ook telefonische besprekingen van 1012 uur en 1417 uur. markt. Geen wonder dat de handel lui verliep met opnieuw lagere prij zen. Notering per kg. levend gewicht: van f 2.30 tot f 2,60 en f 2,75; enkele beste dieren tot f 2,85. Nuchtere- en mestkalveren. Gezien de tyd van het jaar zagen we ook hier een ruimere aanvoer. De vraag naar slachtnuka's bleef vrij normaal. De handel had een redelyk tot rustig verloop. In verband met de slechte pry zen voor vette kalveren neemt men met betrekking tot de mestkalveren nog een afwachtende houding aan, welke in prys dan ook iets gedrukt waren. Notering: slacht nuka's van f 1,30 tot f 1,55 per kg levend gewicht; mestkalveren van f 70,tot f 135,enkele betere dieren tot f 150. Wol vee. Op deze afdeling ook nog geen verbetering. Een iets ruimere aanvoer dan vorige week, doch al met al biyft de handel in wol vee zeer mistroostig, zolang er geen export mogelyk is. De handel was traag. Notering: vette schapen van f 95,tot f 110,— en f 120,vette lammeren van f 90, tot f 100 en f 115.—. Varkens (buiten de markt) De handel In varkens voor fok- en mestery was in de achter ons liggen de week bij een goede vraag en wei nig aanbod vry redelijk en goed prijs houdend. De biggen waren zelfs duur en lie pen iets ln prys op. Het aanbod van slaohtvarkens daarentegen was ten opzichte van de vraag aan de ruime kant. Hoewel de prijzen zich nog wel wisten te handhaven vertoonden die aan het weekeinde toch een iets da lende tendens. Prijzen: drachtige zeugen van plm. f 325.— tot plm f 450.—; schrammen van plm f 85, tot plm. f 115,biggen van plm. f 60,— tot f 65,— en plm f 72,— lichte slachtvarkens van plm. f 2,15 tot f 2,18 per kg. levend gewicht; slachtzeugen van plm f 1,65 tot f 1,75 per kg levend gewicht. „Eureka" orgniseert dansavond in Leiden In het Antoniusclubhuis in Lei den organiseert „Eureka" vanavond een byeenkomst, waar gedanst kan worden op muziek van de Moenpie- pers. „Eureka" organiseert deze avond voor de jeugd ten behoeve van gebrekkige kinderen. Van trap gevallen De 2H- -jarige Hans Hoogenboom is gistermiddag omstreeks half één in de ouderiyke woning aan de Jan Vossensteeg van de trap gevallen. Het ventje werd met onbekend let sel door E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Adrertcnm gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree Juwelier v. cL WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 18L Zeer grote keuze Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3