LEIDSCH DAGBLAD Leger moet Soekarno bescherming bieden willis# Rumoer rond huisartsen STOCK GOED EN GOEDKOOP GAAN SAMEN BIJ Tmrrr 9 1 DE VRIES SUPERMARKT HAAR BREESTRAAT 173 LEMMER STRAAT 164 SAMENSCHOLINGEN VERBODEN UITGAANSVERBOD INGESTELD Vannacht in Hen Haag Mensenpakhuis" in brand: Turk gedood Betoging Februaristaking 1941 herdacht ïocli nog akkoord in bouw iIEMCON.v. Vermouth en Brandy ""55 (Sud Qlie, teuwo j Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1966 No. 31807 Directeur: E. A. E. van Dishoeck I Hoofdredacteur: J. Brouwex DAGBLAD VÜOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 pei maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Half miljoen voor ontslagen Rijnstaal De regeling, die de werknemers bonden hebben getroffen met de di rectie van de in moeilijkheden verke rende N.V. Rijnstaal in Arnhem, zal ongeveer een half miljoen gulden ver gen als alle 450 ontslagen arbeiders daarvan volledig gebruik zullen moe ten maken. Een Turkse arbeider is vannacht bij een brand in een oud pand aan het Oranjeplein in Den Haag om het leven gekomen. Er woonden 31 Turken. Vier personen waren oe- dwelmd en moesten in ziekenhuizen worden opgenomen. Eén Turkse ar beider sprong van de tweede ver- Officiële kringen in Djakarta hebben naar aanleiding van be richten over een eventuele afzetting van president Soerkarno wals die gisteren in Singapore de ronde deden gezegd dat hier de wens de vader van de gedachte is geweest. Zij verraden een jammerlijk gebrek aan begrip van president Soekarno s positie aldus deze kringen. Be president is overigens op het ogenblik te beschouwen als zijn eigen gevangene. Zijn paleis wordt bewaakt door mariniers en legereenheden. Op alle wegen die naar Soekarno's verblijfplaats leiden, zijn prikkeldraad versperringen opgericht en staan tanks geposteerd. Pantserwagens pa trouilleren door de stad. Ook in Bandoeng, Makassar en Soerabaja zou ie toestand gespannen zijn. teren nog twee Indonesische studen ten door wachten zijn doodgeschoten. Ondanks het verbod van Soekarno verwacht men dat de studenten zul len blijven protesteren tegen de af zetting van generaal Nasoetion. Een Indonesisch radiostation dat zich „Radio Vrij Indonesië" noemde heeft gisteren gezegd dat troepenver sterkingen Djakarta zijn binnenge gaan met de speciale opdracht de ontslagen minister van Defensie, ge neraal Nasoetion. te beschermen. De radio moet ergens in west-Java staan. I De uitzending werd in Singapore op- gevangen. Beweerd werd dat er een j chaos in Djakarta is. Tweeduizend soldaten zouden zich door de stad hebben verspreid. i Een opgewonden omroeper schreeuwde door de microfoon „Laat ons tegen Soekarno vechten" en „Hang Soebandrio op". Radio-Djakarta meldt dat presi dent Soekarno alle studentenbetogin gen heeft verboden. Ook de leiding van de grote anticommunistische stu dentenactie „Kami", die de felle be togingen tegen de kabinetsreorgani satie in het begin van de week op touw heeft gezet, heeft hij verboden. Met ingang van vandaag zijn samen scholingen van meer dan vijf perso nen verboden. Er is voorts een avond klok ingesteld. Van 's avonds zes uur tot 's ochtends negen uur mag nie mand zich op straat begeven. De studentenactie „Kami" heeft gisteren ook de begrafenis georgani seerd van de student die donderdag bi) betogingen door de paleiswacht werd doodgeschoten. Vele tienduizen den woonden de begrafenis bij. Toen de stoet langs het huis van de vice- premier dr. Soebandrio trok, werden euzen geschreeuwd als „Hang Soe- mdrio öp". Niet alleen duizenden studenten, maar ook honderden personenauto's jen militaire wagens volgden de baar m de gedode student. Op de kist |j van de student lagen tientallen kran sen. waaronder één van generaal Wi- tahadikoesoema, bevelhebber van het strategisch commando van het leger. Langs de acht kilometer lange weg stonden marniers en politie met auto matische wapens maar zij grepen niet in. De student is op dezelfde begraaf- ter aarde besteld als het doch tertje van de afgezette minister van Defensie, Nasoetion. Het vijfjarige meisje is by de staatsgreep op 30 sep- door de communisten dood geschoten. Doden Radio-Maleisië heeft meegedeeld dat bfj de grote betogingen van gis- Tengevolge van het verbod, aldus welingelichte zegslieden, is het moge lijk dat het leger de bedekte steun aan dc studenten zal intrekken. De houding van het Indonesische leger is nog altijd uiterst vaag. Zegslieden hebben ongemerkt dat het leger nog niet weet of het Soekarno nu wel of niet moet steunen. Het is niet bekend waar generaal Nasoetion na zijn ontslag is gebleven. Militaire leiders zeggen niets en poli tici menen dat het leger hem op eigen verzoek een soort asiel verleent. Zij verwachten ook niet. dat de gene raal iets zal doen waardoor het zou lijken alsof hij protestbewegingen te gen zijn ontslag zou goedkeuren. Als toegewijd moslim beschouwt hij elke persoonlijke of nationale tegenslag als de wil van God, zeiden de politici. (Van onze Utrechtse correspondent) Een emotionele vergadering over de ziekenfondshenoraria heeft gister avond de landelyke huisartsen ver eniging haar bestuur gekost. Daarmee is ook het overleg met de ziekenfond sen over de honorariumverhoging, met inschakeling van drie neutrale „wijze mannen", voorlopig op losse schroeven komen te staan. Het enige dat op de vergadering duidelijk werd. was dat het in dit stadium voor de artsen geen haalbare zaak meer is om nog per 1 januari een extra ver hoging te krygen. Zoals bekend hebben de huisartsen voor dit jaar circa 50 procent ver hoging van het honorarium voor zie kenfondspatiënten geëist. De zieken fondsen wilden daarentegen niet ver der gaan dan 13,27 procent. Toen kwam het idee deskundige buitenstaanders te laten beoordelen of de artsen recht hebben op méér. Dat gaf echter een nieuw geschil. De artsen eisten, dat een door deze des kundigen eventueel vast te stellen hogere verbetering per 1 januari moest ingaan. De ziekenfondsen za gen slechts kans tot een aanpassing in de tweede helft van het jaar. Tot juli zouden de artsen dan toch ge noegen moeten nemen met 13,27 pro- De vergadering over dit alles ver liep gisteravond in Utrecht zo vol rumoer en meningstegenstellingen, dat het bestuur van de huisartsen vereniging zijn zetels beschikbaar stelde. Er werd een voorlopig bestuur aangesteld, een nieuw zal nu nog moeten worden gekozen. Gezien het eindstandpunt van de meesten ter vergadering lijkt het erop, dat de be stuurscrisis de kans op extra voor deel in het eerste halfjaar voor de artsen definitief onmogelijk heeft ge maakt. dieping uit het raam en raakte licht gewond. De overigen konden zich zonder letsel In veiligheid stellen. De brand brak ongeveer kwart over twee uit. Voor de brandweer arriveerde, was een van de bewo ners in paniek het raam uitgespron gen. Hij raakte geblesseerd aan zijn voet. Andere bewoners vluchtten in paniek via het trappenhuis de straat op of via de zolderverdieping naar .het dak. Een persoon moest door de brandweer via de ladderwagen naar de begane grond worden gebracht. Bedwelmd De brandweer was reeds aan het blussen, toen werd ontdekt, dat nog niet alle bewoners in veiligheid wa ren. Vyf Turken waren door de rook bedwelmd geraakt. Drie van hen werden in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen, van wie voor twee van morgen om vijf uur het levensgevaar was geweken, terwijl er goede hoop werd gekoesterd, dat de derde er ook weer bovenop zal komen. De andere twee bewusteloze oe- woners van het oude pand, dat voor heen een opslagplaats voor snoep goed was, werden naar het zieken huis Westeinde gebracht Een van de bedwelmde mannen overleed korte tijd later aan de gevolgen van de brand. Sigaret Vluchthelpers staan terecht 1 'Oostduitse rechtbank terecht moeten j paan omdat zij gepoogd heeft een wstduitser bij te staan tijdens zijn llucht naar het Westen, aldus is in Oost-Berlyn vernomen. Hellen Battle *erd in nov. j.l. gearresteerd toen uit het westelijk stadsdeel naar Oost-Berlyn reisde. Voorts wordt binnenkort de be- j Wchting verwacht van een jonge Ne-1 derlander, wiens naam door „Reuter" wordt opgegegevn als Anton van Es. j werd vorig jaar omstreeks Kerst mis aangehouden toen hij zich per trein van Oost- naar West-Berlijn j begaf. Volgens niet-bevestigde be lichten zou hij getracht hebben een vriendin naai- West-Berlijn te smok kelen. WEERBERICHT OPKLARINGEN Februari stond vanmorgen in De Bilt nog op een tekort van ongeveer dertig uren zon en daar zou deze drie d*gen nog iets van moeten worden «gehaald. Het regenfrontje, dat Joornamelijk in de nacht passeerde wacht acht tot twaalf mrr neerslag. Vandaag zijn er flinke opklaringen te Eerwachten evenals morgen. Wel *ordt de buienactiviteit morgen iets fruter, maar in zijn geheel genomen mogen we van een gunstig februari- i«scheid spreken met een iet- hoger ton normale temperatuur. Alleen in noord-Europa blijft het nog winter. 27 FEBRUARI Zon op: 7.31 uur; onder: 18.15 uur. Jtoan op: 10.04 uur; onder: 1.03 uur «oogwater in Katwijk te 7.24 uur en 19.44 uur; laagwater te 3.04 en 15.29 '28/2 hoogwater te 8.05 en 20.32 uur. ®*«*atrr te 3.41 en 16.10 uur). Dit nummer bestaat ult 24 pagina's Op massale, maar sobere wijze is gistermiddag in de hoofdstad by het beeld van de dokwerker op het Jonas Daniël Meyerplein ln het hart van de voormalige jodenbuurt de roem ruchte februaristaking van 1941 her dacht. Toen, nu 25 jaar geleden, kwam Amsterdams bevolking een drachtig in een machtige staking in verzet tegen de maatregelen van de Duitse bezetters tot wegvoering van de joodse stadgenoten. Deze staking werd een wekroep tot actief verzet tegen de onderdrukkers. Deze herdenking was, in tegenstel ling tot voorafgaande jaren, een ge meenschappelijke en onverdeelde, die georganiseerd was door het hiervoor geformeerde comité herdenking fe bruaristaking 1966. Bij het monu ment was de stadsvlag met het de vies „heldhaftig vastberaden, barm- iiartig" halfstok gehesen. Om half vyf nam het défilé, waar- jy bloemen bij het monument werden neergelegd, een aanvang. Het werd geopend door het college van B. en W. met daarachter leden van de ge meenteraad. Als eerste legde burge meester Van Hall namens het stads bestuur een grote krans aan de voet van de Dokwerker (foto boven). Na hem legden de beeldhouwer Mari S. Andriessen die de Dok- verker heeft gemaakt en prof. dr. J Presser namens het herdenkings- omité een krans. Daarna werden namens allerlei or ganisaties, verenigingen, buurtcomi- té's en particulieren, kransen en bloemen rond het indrukwekkende oeeld neergelegd. Dit zwijgend voor bijtrekken in de regen van de offi ciële deputaties en de vele duizenden oudere en jonge Amsterdammers uit alle lagen der bevolking was een in drukwekkend eerbetoon aan hen, die indertijd wetend dat zij weerloos zouden staan toch de moed haddon n staking ta sran 'foto onder) Op het laatste moment hebben de onderhandelingsdelegaties van werk gevers en werknemers in het bouw bedrijf (200.000 werknemers) toch nog overeenstemming bereikt over de inhoud van de nieuwe c.a.o. Dat ge beurde na een langdurige vergadering in de afgelopen nacht. De oude c.a.o. loopt maandag af. Deze week nog staakten de werk nemersbonden het overleg, omdat ze het met de werkgevers niet eens kon den worden. De nieuwe c.a.o., waar over thans een akkoord tussen par tijen werd bereikt, heeft een looptijd vj^n een jaar. Ten aanzien van de lonen is een verhoging van ruim ze ven procent overeengekomen, zo is van de zijde van de Raad van Be stuur Bouwbedrijf vernomen. De be langrijkste punten, waarover voorts overeenstemming werd bereikt, zijn de volgende: Het bedrag, waarmee de uurlonen worden verhoogd ter verwerking van de bestaande huurcompensaties, ver hoging van de jeugdlonen, uitbrei ding van de vakantie *roor jeugdige werknemers met één dag. verhoging van de uitkering bij vorstverlet van negentig tot honderd procent, af schaffing vai: de tweede gemeente klasse, verruiming van de mogelijk heid tot toepassing van maximaal vyf procent ondernemingsgewijze differentiatie en verruiming van de mogelijkheid tot toepassing van pres tatiebeloning. ben van de Turken werd door de brandweer van zijn bed ge licht en naar buiten gedragen. De brand is ontstaan op de par terre. vermoedelijk door een bran dende sigaret. De brandweer kon na een half uur het sein „brand mees ter" geven. De ruimte op de begane grond, waarin zeven mannen woon den. brandde geheel uit. De twee verdiepingen, waar in vier kamers achttien mannen huisden, liepen schade op. De zolder, bewoond door zes Turken, bleef vrij van brand-, rook- of waterschade. De eigenaar van het pand had het verhuurd aan een Hagenaar, die het op zyn beurt verhuurde aan de 31 I Turkse arbeiders. De eigenaar van het „mensenpakhuis" had juist en kele dagen tevoren een verzekering tegen brandschade gesloten. Advertentie Advertentie VOLAUTOMATISCHE Advertentie Lid Stichting Bontwaarborg. Advertentie iS overal in Nederland de échte Italiaanse T.S, A polio-lancering Opnieuw zal vandaag een poging worden ondernomen om met een „Sa- turnus-bl-raket" het eers.Ameri kaanse „Apollo"-ruimteschip te lan ceren. Met de krachtige raket moet de Apollo-capsule gebouwo om drie man te vervoeren in de ruim te gebracht worden om 40 minuten na de lancering in het zuiden van de Atlantische Oceaan terecht te komen. NASA. het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, kondigde vrijdag aan dat de Essa-II weersatel- liet maandag zal worden gelanceerd. Oorspronkelijk zou de lancering gis teren plaats hebben doch het slechte weer gooide roet in het eten. Uit het Leidsch Dagblad van l 27 Februari 1866: i Volgens den dezer dagen uitgekomen Groninger stu- i denten-almanak voor dit i jaar bedraagt het getal stu- i denten aan de hoogeschool te i Groningen 206. Sedert eenige dagen be vindt zich te Praag een jonge Boheemsche vrouw, die 22 iaar oud is en 208 pond weegtzij is ruim 7 voet lang.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1