Het geval WORDT KASTEEL HEESWIJK WEER BEWOOND? van de verdwenen kamer EEN SHERLOCK HOLMES MYSTERIE EATERDAG 26 FEBRUARI 1968 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA k kan u een foto laten zien van de kamer", zei de Engels man. „Kunnen we het vertrek zelf niet bezichtigen?", vroegen ,.Dat zal moeilijk gaan", was het antwoord, „de kamer bestaat niet meer". Nee, lezers, we waren niet op zoek naar kamers, maar naar Sherlock Holmes. In Londen natuurlijk. Al bent u mogelijk meer vertrouwd met de vrouwenveroveraar James Bond van deze generatie, u kent ongetwijfeld toch ook de wereldberoemde Engelse detective met zijn haviksneus, zijn ja gerspet, pijp en kijker, de romantische figuur van een driekwart eeuw terug die het tegenovergestelde van een Don Juan was, de vrijgezel die meer ingenomen was met misdaad dan met liefde, die slechts één niet-professionele passie had, zijn viool, en een vriend, dr. Watsch. Zelfs de moderne geweldenaar Bond duwt de rationele, toegewij de en ietwat vreemse Sherlock Hol mes, stamvader van alle moderne detectives, niet naar de achter grond. Integendeel. Meer dan elf miljoen Engelsen volgen vorig Jaar iedere zaterdagavond de Sherlock Holmes televisiestukken. In Ameri ka was de musical „Baker Street" onlangs een enorm succes. En als de plannen doorgang vinden, zul len zowel de televisiefilms alsd e musical in tegenovergestelde richtingen de Atlantische oce aan oversteken, op zoek naar een nog grote gehoor. „Sherlock Holmes is onze held omdat kuj rechtstreeks spreekt tot de schooljongen die in ons allen leeft" deze uitspraak is van Dou glas Wilmer, de acteur die alles wat hij maar over Holmes kon vin den, bestudeerd heeft, voordat hij de hoofrol in de Engelse televisie films aanvaardde. van 1951, toen onze bouwvereni ging, ter gelegenheid van het Fes tival of Britain toestond, dat een Sherlock Holmes tentoonstelling ln dit gebouw werd opgezet. Een deel van de tentoonstelling was een ko pie van de zitkamer van Sherlock Holmes. Elk detail was „authen tiek", van de scheikundige appara ten en potjes tot het theegerei op het Marokkaanse tafeltje toe, de pitrieten leunstoel de fluwelen fau teuils, de verreldijker op de schoor steenmantel en de muurlampjes daarboven. Om het extra echt te FANS Sherlock Holmes heeft evenals de Beatles zijn fans. Fans van al le leeftijden en uit de gehele we reld zoals het Californische jon getje dat in een brief aan de gro te detective om een foto ver zocht en vroeg of hij lid kon wor den van „uw fan-club". Zoals de Italiaan die naar het bekend adres in Baker Street schreef en Holmes om een handtekening verzocht. Zo als de Amerikaan die wilde weten of hij lid kon worden van de „Ba ker Street Irregulars" (Holmes' li teraire club). En de Deen die zijn felicitaties zond ter gelegen heid van Holmes honderdste ver- Jaardag Alle post voor Holmes is geadres seerd 221B Baker Street, Londen, gaerde van Terbrugge is een waar, zoals iedereen weet, de de- v i tective met zijn vriend dr. Watson opvallend man in het Zo DU tel- op kamers woonde, zyn viooM*- lende landelijke Brabantse ont-' dorpje Heeswij k. Willem baron van den Bo- speelde, scheikundige proeven deed, als pijprokend zijn theorieën ont wikkelde en ontelbare misdaden tot een oplossing bracht. Het vreemde is echter, dat 221 B Baker Street helemaal niet bestaat, ofschoon Holmes' correspondenten toch een antwoord ontvangen. Hol mes' post wordt afgeleverd aan een groot kantoorgebouw in Baker Street en komt terecht op het bu reau van een employé van een bouwvereniging, gevesetigd op de plaats waar nummer 22 IB had kunnen zijn. „Zolang als dit gebouw hier staat sinds voor de oorlog hebben we brieven voor Sherlock Holmes ontvangen", zegt de heer Greaves, die het dossier „post voor Sherlock Holmes" kreeg toegewe zen, omdat hij secretaris van de Dickens Vereniging was en zijn su perieuren veronderstelden dat hij derhalve wel raad zou weten met fictieve en literaire figuren. „Een groot aantal van mijn ik bedoel Holmes' fans zijn Amerikanen, maar uit de gehele wereld komen brieven voor hem op dit kantoor aan. By wijze van foto stuur ik ge woonlijk een afdruk van een por tret van Holmes, een schets die lang geleden eens in een tijdschrift verscheen. Of een foto van zijn kamer." „Zijn kamer? Is die te bezichti- gen?" „Maar u weet het antwoord al, lezers, de kamer is verdwenen. KOPIE „En ik weet ook niet waar hij is gebleven, vervolgt Greaves, „ik heb alleen nog de foto's. En die dateren Opvallend door zijn martiale ge stalte: de krasse 83-jarige meet ruim 1.90 meter en loopt nog zo recht als een kaars. Opvallend door zijn feodale opvattingen: hij deel de enige tijd geleden in het open baar mee, dat de gemeenteraden van Dinther en Heeswij k hadden besloten om het grondgebied van beide plaatsen samen te voegen zonder hem, „heer Van Heeswijk", daarover te raadplegen. Opvallend door de ridderlijkheid, waarmee hij zijn „horigen" gunsten schenkt: tal van oude HeeswJjkse verenigin gen krijgen elk jaar niet onbelang rijke donaties van de baron. Op vallend tenslotte door het feit, dat hij het grootste deel van zijn tijd doorbrengt in Duitsland in het kasteel van een door hem geadop teerde dochter, terwijl zijn kinder loos gébleven vrouw de uit een Gelders adellijk geslacht stammen de baronesse A. van den Bogaerde van Terbrugge-Van Heeckeren Keil in een tot woonhuis ingericht koetshuis naast het eeuwenoude kasteel Van Heeswijk blijft. Het feit dat de Baronesse in het koetshuis woont, is een gevolg van een merkwaardige clausule in het testament van jonkheer Donat van den Bogaerde van Terbrugge, de laatste bewoner van het kasteel, die in 1895 de laatste adem uitblies. Jonkheer Donat. die de bezittingen in Heeswijk beslist in één hand wilde houden, bepaalde dat het kasteel pas opnieuw bewoond mocht worden als de toen 12-jarige Otto een broer van de huidige baron Willem tachtig Jaar k>u I -fa Het uithangbord van I I de Londense pub met de I I zo bekende naam uit de I l wereld der fictie. I maken lag er zelfs een „muffin" (een Engels theegebak dat met bo ter wordt besmeerd) waar Holmes zojuist in had gebeten op tafeL We hadden elke dag een verse, warme „muffin". „Maar waar is de kamer nu?" „Ik weet het echt niet", bekent Holmes' secretaris-tegen-wil-en- dank. „Het is wat je noemt „The Case of the missing room" (Het geval van de Verdwenen Kamer). Toen het Festival over was, werd de kamer naar Amerika verscheept en sindsdien heb ik er niets meer over gehoord. „De foto's zyn het enige bewijsstuk dat er op of na bij 221B Baker Street ooit een Sherlock Holmes kamer was. Het geval van de verdwenen ka mer... wie zou het beter kunnen op lossen dan Sherlock Holmes zelf? Maar Sherlock Holmes' populari teit mag op dit ogenblik nog steeds groot zijn, de man zelf heeft nooit bestaan. Hij is de fictieve hoofd persoon uit Sir Conan Doyle's be kende boeken, die nu (36 Jaar na zijn. Otto stierf op 4 juli 1947. HU had twee dochters. Deze zijn inmiddels getrouwd en wonen respectievelijk in Londen en Lissabon. Met hun oom Willem zijn zU de wettige erfgenamen van het miljoenenbezit van jonkheer Donat. In 1963 het jaar, waar in Otto tachtig jaar zou zijn ge worden kwam het kasteel dus „vrij". Van dat Jaar af dateren de moei lijkheden tussen de oude baron Van Heeswijk en zijn beide „bui tenlandse" nichten. Willem ba ron van den Bogaerde van Ter brugge zou het erfdeel van zijn vaderen het kasteel. 160 ha grond en acht boerderijen het liefst in één (zyn eigen) hand houden en toonde zich bereid zyn nichten daarvoor een flinke som te betalen. Deze eisten echter een buitensporig hoog bedrag ge ruchten spreken zelfs over 21 mil joen gulden, maar dit is waar schijnlijk schromelijk overdreven en dat kan (of wil) de baron Van Heeswijk niet op tafel bren gen. Reden waarom hU besloten zou hebben dit jaar nog tot open bare verkoop van het kasteel en de daarbij behorende bezittingen over te gaan, in de hoop dat hij zelf in staat zal zijn het kasteel te kopen. Patriciërs Het kasteel van Heeswijk is waarschijnlijk even oud als de „heerlijkheid Dinther en HeeswUk" zelf: ongeveer 850 jaar. Het werd door vele adellijke families be woond tot het in 1740 in handen kwam van de patriciërsfamilie Speelman. In 1833 verkocht Jonk heer Abraham Florentius Speel man, heer van Wulverhorst. de Hees wij kse bezittingen aan An dreas Joannes Ludovicus baron van Bogaerde van Terbrugge, de eerste gouverneur (commissaris des ko- nings) van de provincie Brabant na de Franse overheersing. Toen gouverneur Andreas in 1833 het Heeswij kse kasteel kocht, begon hij meteen met het opbou wen van een kunstcollectie, die zó bizar en zó uitgebreid was, dat ze haar weerga niet had in de Neder landen. Harnassen, beulszwaar den, kostbare schilderijen, cibories, antieke bijbels en grafzerken be gonnen het kasteel langzaam, maar zeker te vullen. Zijn zoons Louis en Donat zetten na de dood van hun vader diens werk voort. De Hees wij kse burcht werd zelfs te klein om alle kunstschatten te be vatten: kelders, gangen trappen en bijgebouwen werden in gebruik ge nomen voor het opslaan van de duizenden preciosa, waarop alle Nederlandse musea terecht jaloers waren. Jonkheer Donat van den Bogaerde van Terbrugge, die ook het kasteel in 't Brabantse Haaren verwierf en die uiteindelijk het Heeswijkse kasteel met al zyn kost bare bezittingen erfde, wilde dat de ontzag afdwingende kunstverzame ling van Heeswijk na zijn dood be waard zou biyven en voor iets te bezichtigen zou zyn. „Uitverkoop'" In hetzelfde testament, waarin hU bepaalde dat het kasteel pas bewoond mocht worden als Otto tachtig jaar werd, liet hy ook en kele clausules opnemen om ver strooiing van de kunstschatten en antiquiteiten tegen te gaan. Eind vorige eeuw bepaalde het Bossche gerechtshof, dat enkele clausules uit het testament als niet geschre ven dienden te worden beschouwd. Dat betekende het einde van de Heeswykse collectie kunstschatten. De Nederlandse regering heeft nog geprobeerd om een deel van de Brabantse verzameling in eigen land te houden. De minister van Binnenlandse Zaken bracht zelfs een post van tienduizend gul den op zUn begroting voor het doen van inkopen op de Heeswyk se veilingen, maar de Tweede Ka mer keurde dit voorstel af. Tevoren hadden vier ministers en dertig senatoren meer dan de helft van de toenmalige Eerste Kamer een bezoek aan het Heeswykse kasteel gebracht om de verzameling met eigen ogen te be kijken. Het gezelschap toonde zich bijzonder enthousiast, maar de Eerste Kamer kreeg niet eens de kans om zich uit te spreken over de begrotingspost van de minister, omdat de Tweede Kamer deze in tussen verwierp. In 1899 en 1900 werden tien veilingen gehouden zes in de yrês. *3* Bossche Casinoschouwburg aan de Papenhulst en vier in Amsterdam in de veilingzaal van de Firma Muller aan de Doelenlaan waar op vrijwel het hele bezit aan bui tenlanders werd verkocht. Op de in totaal 31 veilingdagen werden meer dan 10.000 catalogusnummers verkocht, die naar schatting ruim drie miljoen gulden moeten hebben opgebracht. Een van Europa's grootste wapenverzamelingen, kost bare meubels (met onder meer een renaissancekast uit 1538), waarde volle schilderyen (waaronder wer ken van Teniers, Terborch en Jan Steen), porselein, koper- en zil verwerk, munten en uitzonderlyk kostbare boeken (waaronder 120 merkwaardige bybeldrukken uit de 15de, 16de, 17de en 18de eeuw en wiegedrukken uit de eerste jaren na het uitvinden van de boekdruk kunst) gingen in de jaren rond de eeuwwisseling onder de hamer. Tegen de uitdrukkelijke wil van erflater jhr. Donat van den Bo gaerde van Terbrugge werd de ver zameling, zyn levenswerk, ver spreid over heel Europa. Wellicht nooit eerder in de Nederlandse ge schiedenis is er op een dergelyke manier gehandeld tegen de laatste wil van een overledene. Overigens op een wettige manier, gezien de uitspraken van het gerechtshof in Den Bosch. Na de „uitverkoop" van de Hees wykse kunstschatten werd het stil op het kasteel, waar alleen de in de slotgracht nog „be kijks" opleverden. Baron van den Bogaerde van Terbrugge, die in beide wereldoorlogen meestreed aan de zijde van de geallieerden en die in de laatste oorlog enige tyd in Duitse krygsgevangenschap verkeerde, heeft wel veel gedaan om het kasteel in goede staat te houden in '56 financierde WI zelf de restauratie van een deel van de oude burcht, zes Jaar later werd het resterende deel met steun van Monumentenzorg opgeknapt maar hy verkeerde veel ln het buitenland. Baronesse A. van den Bogaerde van Terhrugge-Van Heeckeren Keil, die meestentyds wel in het kasteel verbiyft, althans in het voormalig# koetshuis, is een stille dame. On danks het feit, dat de Heeswykse burcht toen volgens het testament van jhr. Donat weer bewoond mocht worden, bleef het kasteel leeg staan. Misschien dat daar bin nenkort verandering in komt, ais de plannen van Willem baron van den Bogaerde van Terbrugge tot verkoop verwezenlykt worden. Een eventuele bewoner of bet nu de baron zelf is of een ander zal echter nog heel wat moeten la ten veranderen ln het historisch» j gebouw, want er is geen licht en geen water en nauwelyks stookg** legenheid. de dood van de arts, reiziger en schrijver) een fanmail ontvangt die geen fictieve figuur, op Sinter klaas na, ten deel valt. PUB Nu hoef Je echt geen Sherlock Holmes of zelfs een mindere speur dersfiguur te zyn om in het Lon dense telefoonboek onder S de naam Sherlock Holmes te vin den. Het is de naam van een „pub" („pub", afkorting van „public hou se" is café). En als je Whitehall 2644 belt of naar de Northumber land Street tygt, kom je er al heel gemakkelijk achter dat daar, in die pub, een andere Sherlock Hol mes kamer is, even authentiek als de verdwenen kamer van Baker Street, even propvol en met vol komen identiek meubilair en bric- k-brac, van de scheikundige appa raten en potjes tot het theegerei op het Marokkaanse tafeltje toe. Het enige dat in deze kamer ont breekt is de muffin uit Baker Street en... Sherlock Holmes zelf: de Baker Street replica werd be- -jJj- De kamer van Sher lock Holmes, een perma nente tentoonstelling in een Londense pub. die naar de bekende speurder is vernoemd. Sherlock Holmes-fans kunnen de kamer bezichtigen op de uren dat de pub in Nörth- humberland Street open is. woond door een wassen pop, con- terfeitsel van de beroemde detec tive, die met de vorige onroerend» goederen naar de Nieuwe WereM verdween.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12