WIST U DAT... 0 BIJ DE BOMMEN- EN MIJNENOPRUI- MINGSDIENST van de Kon. Marine in Den Helder rinkelt de telefoon. De burgemeester van een dorp aan onze kust meldt dat bij strandpaal nummer zoveel een mijn is aangespoeld. „We komen", zegt de man die de telefoonwacht heeft. „Laat u de omtrek afzetten. Niemand erbij". Dan geeft hij het alarm voor de ploeg die aan bod is. een officier, een onder-officier, een paar manschap pen en een verpleger, allen deskundigen in demonteren. Tas met gereedschappen mee. Met een marinevaartuig erheen. Of met de snelle uitrukwagen. Soms ook met een heli copter. De mijn wordt gedemonteerd of opgeblazen of uitgebrand of uitgestoomd. Klaar. Een visserman bij onze kust meldt Sche veningen-Radio dat hij een inyn in zijn net heeft. Het onding ligt aan dek. Den Helder wordt gewaarschuwd, neemt contact op met de schipper. „Hoe ziet het ding er uit Niks aan doen. Vaar naar dat en dat bestek. We zullen daar ook zijn en zien hoe we je helpen. Over en sluiten". De demonteerploeg vaart uit. De zaak wordt gefixt. hoe dan ook. By baggerwerk op de Waterweg vlakby dc Caltex komt een knaap van een magnetische myn in een der emmers naar boven. Stoppen. Den Helder waarschuwen. De ploeg komt. Het bul wordt van alle kanten bekeken. En geïdentificeerd. Demonteren is onmogelijk. Hier aan boord zeker niet. We zullen hem meenemen. De baggeraars opgelucht. Ze krygen de mijn op een sleepboot. Naar een plaats die afgelegen is. De Oude Maas bij Poortugaal. Scheepvaart stopzetten. Midden in het vaarwater laten zakken en tot explosie brengen. Hij klapt. Dat is dan ook weer dat. Risico Dikwyls wel omdat er geen andere oplossing is. Het ding moet onschadelyk worden gemaakt. rrm van de avonturiers om het avontuur. Roekeloos heid is hen vreemd. Het is meer een sportief gevecht met een dikwijls onbekende tegenstander die in dat stalen omhulsel wellicht op de loer ligt. Een geluk voor ons dat ze er zijn. Ze zijn als de redders langs onze kust. Als er nood is. gaan ze zonder mankeren. Dan vragen ze niet of het een zacht karweitje is of een moeilijke en gevaar lijke opgave. Het werk. dat ze volkomen vrij willig op zich namen, moet gedaan worden. Het is in deze jaren weliswaar geen dagelijks werk meer maar dan toch altijd nog iets meer dan wekelijks. In 1965 maakte de Bommen- en Mijnenopruimingsdienst van de Koninklijke Marine veertig mijnen onschadelijk en moesten veertig bommen hun detonator en aanvuurlading afstaan aan de sleutelaars of werden ze ge dwongen op een veilige plaats tot explosie te komen. ye bewaren zo allen hun eigen ervaringen bij *J dit werk in hun herinnering, de commandant ltz Woudstra zo goed als zijn beide huidige medewerkers, de luitenants ter zee De Noover en Smit, onder-officieren als opperschipoer Molier en bootsman Boshamer en anderen. Ge makkelijke demonteringen maar ook voorvallen waarvan ze zeggen: 't Is achteraf gezien nog goed afgelopen. Een ervaring van luitenant ter zee De Nooyer. Het zal zijn eerste eigenhandig uitgevoerde demontage worden als op een vrijdagmiddag de Landmacht vraagt naar de Leusderhei te komen waar een buldozer een Duitse magnetische miin heeft blootgelegd. Het ding behoorde officieel in zee thuis maar hij lag nu eenmaal op de hei. En aangezien de marine Ze gingen met de uitrukwagen. Het bul bekeken. Een magnetische mijn. De ..bijbel" er ook nog maar even bijgehaald. Kans dat onder die kap van de unit foto-elektrische cellen zitten. Een lijn eraan en een eind verder in dekking. Het is aardedonker als ze aan de liin de kap eraf trekken. De mijn klapt niet. Zegt nog niets want het is nacht. Voorzichtig naderen ze het onding. In het donker op de tast de unit onderzocht. De foto-elektrische cellen zitten er. Dichtgeplakt met plakband. Daar kan geen licht meer bijkomen. Eén gevaar geëlimi neerd Dan gaan ze aan het werk draden doorknippen en direct isoleren om elk risico uit te sluiten. Nog even stokt hun adem als ze iets ontdekken dat een slagpen of iets dergelijks kan ziin dat ze niet kennen. De bombuis kan er niet uit maar ze klaren het Of die spannende ervaring van luitenant ter zee Smit met die Duitse magnetische mijn in IJmuiden die ze sleutelend te lijf willen gaan. Ze horen dat in het inwendige een klok gaat tikken. Wegwezen! Als ze terug zijn, is de klok gestopt, maar het kan zijn dat hij weer begint en dan misschien od een paar seconden staat afgesteld om de detonering te veroorzaken. Alles goed en wel maar het ding moet onschade lijk worden gemaakt. Ze zullen de klokken, het instrumentarium bevriezen. Met koolzuursneeuw veroorzaken ze zulk een koudp in de unit dat ze kunnen aannemen dat voor zeker twintig minuten de hele zaak vastzit en niet kan werken. tuig komt, de invloedsmijnen waaronder de accoustische mijn, de magnetische mijn en de drukmijn ressorteren met allerlei combinaties. Het zijn vernietigingsinstrumenten die een „be hoorlijke" klap geven en enorme vernielingen kunnen aanrichten met hun 300 tot 800 kg. springstof. En als het nu maar bij de constructie bleef die nodig is om de mijn zijn normale vernielende werk te laten doen, dan was het al erg genoeg, zeggen die van de demonteerploeg. Maar de mens heeft een aantal gemenigheidjes uitge vonden om de medemens te vernietigen die, als mijn of bom, hun doel hebben gemist en blind ganger zijn geworden, het vernietigingsinstrument moet demonteren. Men kan veilig aannemen dat de moderne mijn en de moderne bom nog geboobitrapt zijn bovendien. Die foefjes zijn soms juweeltjes van technisch denken en kunnen maar een betere zaak waardig dan een moord aanslag op één enkel mens. I j door Kees Borstlap Om het eens simpel te zeggenhet verwijderen van de detonator en de aanvuurlading maken de mijn of bom al onschadelijk. Dan bevat een bom of mijn nog, buiten de springlading, de unit een met een kap afgesloten ruimte onderaan het projectiel waarin zich het instrumentarium bevindt dat mede de explosie moet veroorzaken. Met bombuis. detonator en unit zijn talloze alles behalve fraaie boobitrap-trucjes uit te halen die bij het demonteren noodlottig kunnen worden de bombuis die uit twee delen bestaat en bij verwijdering van het eerste deel het onzichtbare onderste deel doet ontploffen kleine tril- schakelaars die bij het demonteren gaan werken en de explosie veroorzaken. Het zijn dikwijls zeer kleine en vrij eenvoudige instrumentjes die dan de catastrofe kunnen veroorzaken. De foto- elektrische cel komt de vernietiger ook al te hulp en zelfs bij het eenvoudig losdraaien van schroeven bij het demonteren kan het voorkomen dat een van de schroeven een boobitrap in bom of mijn in werking brengt. Sleutelen hoort bij het werk van de man die demonteert. Maar dikwijls moet er ook gehakt en gebijteld worden als corrosie schroeven en bouten muurvast heeft gezet TToe alles te weten om het gevaar van een J-T demontering zo gering mogelijk te maken. In de eerste plaats een uitgebreide kennis van alles wat er op dit gebied maar bestaat. Overleg wat zo'n bul voor gemenigheden in zich kan bergen als het eenmaal is geïdentificeerd. En dan hebben ze een lijvig boek bij zich dat ze hun demonteer-bijbel noemen (foto onder) waarin alles wat er op het gebied van mijnen en bommen op de wereld bestaat. Daarin komen projectielen voor uit Amerika, Engeland, Duitsland, Japan, Frankrijk en Nederland. Uitvoerig staat vermeld wat zo'n projectiel kan bergen aan gevaarlijke ongewetenheden en hoe de demontering het best kan worden uitgevoerd. Zo gewapend dan maar op weg naar de plaats waar het stalen omhulsel met zijn vernietiging brengend innerlijk kwasie vredig ligt te sluime ren. Identificeren, de mogelijkheden en onmoge lijkheden rustig overwegen en dan kalm en ge concentreerd aan het werk. Als het kan één man het werk laten uitvoeren. De anderen van de ploeg op veilige afstand in dekking. Kunnen ze niet gemist worden, dan komen ze er bij. Verhoogd risico? Het is er natuurlijk. Maar als men in aanmerking neemt dat er sinds 1945 mijnen, bommen en andere projectielen bij hon derden, zelfs bij duizenden zijn opgespoord en gedemonteerd dan betekent het enkele ongeluk bij een demontering slechts een geringe fractie van een procent. Ze bagatelliseren het gevaar, dat aan dit werk kleeft, niet. Maar ze over schatten het ook niet, al brengt elke moeilijke of gecompliceerde demontering zijn eigen span ningen mee. Het is mooi werk, zeggen ze, omdat elke demon tering weer anders is. Avontuur, spanningen? Ze zullen het glimlachend en een beetje schoor voetend toegeven dat ze die spanning over de afloop, het onbekende dat voor hen ligt als een integrerend deel van hun werk en hun leven als marinemannen beschouwen. Dat begint al met het duiken. Dat is ook andys dan anders en het bijzondere dat hen trekt. Ze zijn het tegendeel TVTaweeën van de oorlog die we nog tientallen jaren lang onder de ogen zullen moeten zien. In zee, in rivieren, op het land onder de grond zitten nog overal massa's gevaarlijke explosieven. In zee zelfs afkomstig uit de Eerste Wereldoorlog. Mijnen van het beste materiaal gemaakt en zelfs nu na vijftig jaar in staat hun vernielend werk te doen. Ze komen nog dikwijls in de netten van onze Noordzeevissers. En het gevaar zou heel wat minder zijn als ondeskundigen het nalieten zelf aan zo'n mijn, bom of granaat te gaan knut selen. uit nieuwsgierigheid meestal, dikwijls ook uit winstbejag. Zo'n onverantwoordelijke knoeier heeft dan, als hij er goed afkomt, al die tijd vleugeltjes gehad, heeft op de rand van leven en dood gebalanceerd. Dat doen de kerels van de opruimingsdiensten ook wel maar hun kansen op een goede afloop zijn oneindig veel groter, al lopen ze meer risico dan de man die rustig op kantoor zijn werk verricht. De mannen van de opruimingsdienst die de min of meer gezapig voortlevende burger wel in het goud mag vatten omdat zij het altijd toch riskante avontuur van het demonteren van explosieven aandurven en dat riskante decimeren met hun veelomvattende kennis van deze materie, hun gezond verstand, hun rekening houden met alle mogelijkheden en dan eerst beslissen of zij zullen gaan sleutelen of een andere methode moeten kiezen om zo'n bul de tanden uit te trekken opdat hij niet meer kan bijten. Nederland kent drie van deze diensten: de Bommen- en Mijnenopruimingsdienst van de Kon. Marine die onder het Duikbedrijf van de Mijnendienst ressorteert. Elke marine-duiker wordt op den duur ook vertrouwd gemaakt met het demonteren. Het hoort nu eenmaal bij de duikerij. De marine ruimt alles op wat op en onder de waterlijn wordt gevonden. De Landmacht heeft zijn eigen dienst in de EOD, de Explosieven Opruimings Dienst. En dan is er nog de meer burgerlijk georiënteerde Hulpverleningsdienst. Ieder heeft zijn eigen terrein van werken. De marine-mannen hebben wel het meest met mijnen en bommen te maken. En daarin bestaan een groot aantal variëteiten de contactmijn die ontploft als deze in aanraking met een vaar de eerste zeemijn werd gebruikt in 1777 tijdens de Amerikaanse vrijheidis- oorlog er in de Eerste Wereldoorlog 236.000 mijnen werden gelegd ...er in de Tweede Wereldoorlog 700.000 mijnen werden gelegd die de As-mogend- heden 1588 schepen kostten en aan ge allieerde zijde 1098 schepen verloren deden gaan de mijnenveegvloot van de Duitsers 3000 schepen, groot en klein, omvatte met 100.000 man personeel dat in de betrekkelijk ondiepe Noordzee mijnen bij duizenden werden gelegd, die onmogelijk allen geruimd kunnen worden ...dat daarom de geveegde routes nog moeten worden aangehouden, al worden ze door voortdurende veegoperaties telkens verbreed Dan hangen ze het bul aan een hefbaUon dl* het zwevend in het water houdt. Een tros eraan een sleepboot ervoor en het ding op veilige afstand achter de sleepboot meezeulen. Klapt-ie dan is er nog niks aan de hand. Hij was niet geklapt toen ze op de munitiestortplaats in zee, op zu mijl van IJmuiden aankwamen. De zaak was toen gauw gepiept met het lesteken van de hefbaUon. Tros gekapt en het gevaarte zonk op de plaats waarvoor de scheepvaart op elke zeekaart wordt gewaarschuwd. Qf het verhaal van bootsman Boshamer dle ïn november j.l. naar de tanker Esso Winchester werd gezonden omdat die. ten anker liggend op de Westerschelde, bij het ankerhieuwen een magnetische mijn omhoog haalde. Slecht weer. Zo niet te demonteren. Op de tanker voelden ze zich allesbehalve lekker. Een boei erop zetten en de mijn dan weer te water zien te krijgen. Dan kan de tanker weg en wij gaan wel verder. Wat er moest gebeuren hebben ze op de tanker niet goed begrepen. Daar zetten ze alles vrij zodat de mijn zonk zonder boei. De tanker als een haas weg. Wat ze er ook in beestenweer aan hebben gedaan .de mijn was niet meer te vinden. prappante voorvallen genoeg. En het werk gaat door. Ze zijn dag en nacht optrommelbaar. Up de Soemba, die bij Den Oever ligt, worden de nieuwe krachten voor dit werk opgeleid. Er zijn altijd liefhebbers voor. Daar wordt onder richt gegeven by vele modeUen. Elk projectiel dat onschadelijk wordt gemaakt kan de onvoor zichtige knutselaar niet meer bedreigen. De schrootboer heeft ook het nakijken. En de goeden niet te na gesproken, zouden ze tot de vissers willen zeggen: „Zet. als je een mijn in je net krijgt, het ding niet vrij. Je maat kan er een volgende keer slachtoffer van worden. Waarschuw Scheveningen Radio en we helpen je. De Noordzee ligt nog vol met dit ontuig en d« oorlog heeft al slachtoffers genoeg gemaakt".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11