LEIDSCH DAGBLAD Vierhonderd staatsgreep doden bij in hyrie Ghanese generaal leidt „Nat. Bevrijdingsraad" Schaatskampioenen iconen huwelijk bij Soekarno afgezet? Tank Zes paarden voor ponden koets GOED TUINGEREEDSCHAP IS NIET DUUR alles Vlieland Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 FEBRUARI 1966 No. 31806 pirecteur: E. A. E. van Dishoeck J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 TWEE ZOONS VAN PRESIDENT GEDOOD Radio-Bagdad heeft gisteravond gemeld dat ongeveer vierhon- i en wraakzuchtig en terroristisch op- derd personen om het leven zijn gekomen bij de staatsqreep van trecJen tegen de Syrische nationalis- oensdag in Syrië. Door de coupe is de :.g. ..internationale vleu- ^ht^ren hTbSS jel" van de aan het bewind zijnde Baath-partij verdreven. Vele bij honderden opzij geschoven en ver- tgeringsleiders en leden van deze partij zijn gevangen gezet. Vol- j vangen door de partij welgevallige oens een groot Beiroets dagblad is de leider van het nieuwe regime elementen. „die gehoorzame werktui- 'eneraal Salah Djadid. bijgedaan door «stien officieren. De Koning Hoessein van Jordanië heeft in verband met de in het nabu rige Syrië gepleegde staatsgreep zijn strijdkrachten in staat van paraat heid laten brengen. ENGELAND OP 31 MAART A.S. NAAR STEMBUS Engeland zal vermoedelijk op 31 maart naar de stembus gaan. Dit nieuws deed in het parlement de ronde, nadat premier Wilson gis teren van zijn driedaags bezoek aan Moskou was teruggekeerd. Wilson zal de verkiezingsdatum in dit weekeinde of in het begin van Uitnodiging voor Kees en Ard (Van onze Haagse correspondent! i verplichtingen. Ik vind het een O'" neSc„ uur>.ern,orse„ vond Verkerk dacht er precies zo over „Hij was", vertelde Schenk, „er enorm van onder de indruk". Dat wii overigens niet zeggen, dat Schenk dat niet was. Maar de lange Noord hollander uit zich nu eenmaal wat In Singapore doet het gerucht de ronde dat president Soekarno van Indonesië bij een nieuwe staats- peep zou zijn afgezet. Ook in Lon den heeft men deze geruchten ge hoord. Er is hierover echter nog geen tnkele officiële bevestiging beschik baar. De uitzendingen van radio- Djakarta die in Singapore worden fevolgd, gingen vanochtend gewoon door, zonder de geringste aanwijzing lat er een staatsgreep gaande was. Wel is bekend geworden dat de wnmandant van noord-Sumatra, feneraal Mokoginta zijn troepen het onsigne „weest paraat" heeft gege ten en een beroep op de studenten heeft gedaan „nieuwe offers voor het land te brengen." Mokoginta is een aanhanger van generaal Nasoetion, Ce onlangs door Soekarno ontslagen minister van Defensie. Volgens rei- ngers, uit Djakarta in Singapore aangekomen, is er geen wijziging ge komen in de fel anti-communistische houding van de legerleiders. In het pas gereorganiseerde kabinet heeft Soekarno veertien ministers opgeno men die bekendstaan om hun com munistische gezindheid. Bij de KLM heerste vanochtend Terwarring of de lijnvlucht om even over een. met o.a. prof. J. Tinbergen aan boord, wel kon doorgaan. Het toestel is toch op de vastgestelde tijd vertrokken. Mochten de geruchten luist blijken te zijn dan heeft de KLM nog voldoende tijd om te beslis- aen of het toestel van Singapore naar Djakarta zal doorvliegen of niet. „al Achram" noemt de staatsgreep in Syrië de uitbarsting van een crisis in de Baath-partij. die „slechts aan de macht kon komen dank zij liqui datie- en onderdrukkingsmaatregelen jtaatsgreep zou onder meer zijn gepleegd om de toenadering, die de vorige regering weer met president Nasser van Egypte zocht, teniet te doen. Radio-Bagdad meldde verder, dat n tank de woning van president jmin al-Hafez had aangevallen en dat twee zoons van de president in het gevecht werden gedood. De woning werd platgebrand, maar de president zelf ontsnapte, aldus radio-Bagdad, die eveneens berich ten uitgezonden heeft van de Iraaks- Syrische grens volgens welke vlieg tuigen van de Syrische luchtmacht woensdagavond het radio-station Al- leppo. in het noorden van Syrië, heb ben gebombardeerd. Beiroet In de Libanese hoofdstad Beiroet la bekendgemaakt dat buiten Syrië een waarnemend Interarabisch be stuur van de Baath-partij is gevormd na de arrestatie in Damascus van dr. Razzaz. de secretaris-generaal van de partij, en andere leiders. Dit waar nemend bestuur bestaat volgens de Libanese pers uit de Libanees dr. Bialil. de Iraakse oud-premier al- lir en een Syriër, een Jordaniër en es Saoedi-Arabiër. I Het gezaghebbende Egyptische blad Prof. Tinbergen als adviseur naar Djakarta De Nederlandse econoom prof. dr. J. Tinbergen is vandaag van Schip hol naar Djakarta vertrokken om de Indonesische regering te adviseren over het saneren van de uit de hand gelopen nationale economie. De in Den Haag wonende hoogleraar, die de reis maakt op uitnodiging van de Indonesische regering, zal ongeveer een week in Djakarta verblijven. Prof. Tinbergen, die aan de Eco nomische Hogeschool in Rotterdam de problematiek van de ontwik kelingslanden behandelt. maakte reeds in 1964 een reis naar Indone sië. Dat gebeurde op invitatie van de Centrale Bank in Djakarta. De uitnodiging voor het huidige bezoek I is uitgegaan van president Soekar- no. Prof. Tinbergen was van 1945— 1955 directeur van het Centraal Planbureau. Hfj is thans o.m. voor zitter van de Nationale Raad van advies inzake hulpverlening aan minder ontwikkelde landen In de loop van dit jaar zullen nog enkele Nederlandse economen naar Indonesië gaan. Zij worden daartoe aangezocht door het Nederlands Eco nomisch Instituut. Prof. Tinbergen noemde vanochtend een bericht, dat hij geheel de vrije hand zou hebben bij het veranderen of uitbreiden van het door de Indonesiërs opge stelde economische herstelprogram ma. overdreven. „Wij treden slechts als adviseur op", aldus de heer Tin bergen. President Soekarno zou wel hebben verklaard dat hij grote open hartigheid zeer op prijs zou stellen. DRIE DODEN BIJ BOTSING Drie personen zijn gisteravond om het leven gekomen bij een ongeluk op de Provinciale weg Middenmeer Alkmaar, even buiten het dorp Waarland (N.H.). Een vrachtauto, bestuurd door een i 42-jarige inwoner van Oude Niedorp j reed op de provinciale weg achter I een landbouwtrekker en moest rem- j men bij de nadering van een uit de tegenovergestelde richting komend busje. Door een slippartij kwam de vrachtauto op het linkerwegdekhelft terecht en een botsing met de bestel auto was het gevolg. Drie inzitten- den van het busje kwamen om het leven. Het waren A. de Reus 19 jaar. uit Beverwijk. G. Wijnker, 49 jaar uit Egmond Binnen, en H. Pot. 55 jaar, uit Castricum. Drie andere in zittenden zijn zwaar gewond in het Sint Elisabethziekenhuis in Alkmaar opgenomen. Een zevende inzit tende werd gewond, maar kon na behandeling naar huis terugkeren. De bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd.- Pleun Verkerk, caféhouder in Put- tershoek, vader van een wereldkam pioen op de schaats en als zodanig ook al bijna verheven tot een na tionale figuur, tussen de vele hon- de volgende week bekendmaken, derden brieven een zeer bijzon- De leiders van de conservatieve der epistel: Kees Verkerk wordt door laconieker dan zunjmend^de^we- oppositie, Heath, heeft besloten j het ho' uitgenodisd om op 10 maart aanwezig te zijn in de Westerkerk tijdens het weeke.nde met naar |n Amsterdam bij de inzegening van Parijs te gaan om daar een rugby- huwelijk tussen prinses Beatrix interland bij te wonen. Ook dit en Claus von Amsberg. wijst op een spoedige aankondiging. Onmiddellijk een telegram naar I Kees" schalde de stem van vader Spoedige verkiezingen zouden mede Verkerk door „Het Veerhuis" en en- het gevolg zijn van een motie, die kele uren later wist Verkerk in Noor- de conservatieven gisteravond in wegen, dat hij nu toch echt wel tot het Lagerhuis hebben ingediend. ktTiocirt waarin er bü de regering op wordt Qp de nertsfarm van Klaas aangedrongen besprekingen met Schenk in Anna Paulowna bezorgde premier Smith en de Rhodesisehe een hijgende besteller een soortgeltf leiders te voeren teneinde de zeer belangrijken in den lande grondwettige regeling in Rhodesië te komen. Dit betekent in feite, dat de conservatieve oppositie, die totnutoe terzake van Rhodesië met Labour had samengewerkt, die sa menwerking heeft opgezegd. Volgens een Gallup-onderzoek, dat vanochtend door de „Daily Tele graph" werd gepubliceerd, zou Wilson thans met 9 procent lei den op de conservatieven. Drie weken geleden bedroeg Wilsons voorsprong nog slechts 6 procent. Bjj algemene verkiezingen zou een voorsprong van negen procent een meerderheid van ongeveer 120 ke briefook Europees kampioen Ard Schenk wordt gevraagd in de Westerkerk te willen zijn. „Gewel dig", oordeelde vader Schenk wat een eer voor onze sport. „Er is aan de uitnodiging één moeilijkheid ver bonden, maar dat zal een geringe blijken te zijn. Verkerk en Schenk hebben contracten getekend om op 10 maart in het Noorse Tromso een wedstrijd te rijden. „Vader belde me gisteravond meteen op", zei vanmorgen Ard Schenk in hotel Larsens in Trond- heim, waar Verkerk en Schenk gis teren aan wedstrijden hebben deel genomen. „Wij zullen natuurlijk al les in het werk stellen om erbij te kunnen zijn. Dat zal wel lukken. De mensen hier in Noorwegen zijn ge weldig voor ons. Ik neem aan. dat de organisatoren in Tromso ons na reldkampioen. „Ik zal er graag bij zijn", zei Schenk schuchter. De officiële tekst van de uitnodi ging luidt: In opdracht van Hare Majesteit de Koningin en van Zijne Koninklij ke Hoogheid de Prins der Nederlan den heeft de opperceremoniemeester de eer uit te nodigen de heer Kees Verkerk tot bijwoning van de plech tige inzegening van het huwelijk van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Beatrix der Nederlanden met de heer Claus von Amsberg op donder dag 10 maart 1966 im de Westerkerk in Amsterdam. Kleding dames: lange japon of middagjapon, beide met hoed. Kle ding civiele heren: Ambtskostuum, jaquet of donker colbert. Kleding militaire heren: ceremoniele tenue. Probleem voor Ard Schenk: „Ik ben soldaat. Moet ik nu in mijn mili taire pak?" Dak van oude kerk vernield door brand GENERAAL HAFEZ Verzacht Het onmiddellijk na de staatsgreep uitgevaardigde uitgaansverbod werd donderdag verzacht. Tot nader order mag men van 07.00 tot 18.00 uur plaatselijke tijd de straat op. De havens en vliegvelden zijn van daag weer geopend. De grenzen ble ven echter nog gesloten Een brand in de rooms-katholieke kerk op het Vrijthof in Echt heeft zetels in het Lagerhuis opleveren, tuurlijk zullen ontslaan van onze het gehele dak van de kerk vernield. Er is een gat in het gewelf geslagen, doch de kerk is niet ingestort. De kerk dateert uit de middeleeuwen, maar het dak boven het altaar is nog ouder, namelijk uit de dertiende eeuw. De brand werd om tien minuten voor half vijf vanochtend ontdekt. Vermoedelijke oorzaak is kortsluiting. Om tien uur was de brandweer van Echt nog met nablussen bezig. De brand ontstond in het dak naast de toren. Mede door de harde wind kon het vuur snel ora zich heen grijpen. De kerk heeft veel water schade opgelopen. De totale schade wordt voorlopig op vele tienduizen den guldens geraamd. Ex-president Nkroemah in Peking in pijnlijke situatie In Ghana, de Westafrikaanse staat waar het leger gisteroch tend een geslaagde staatsgreep heeft ondernomen, is de 50-ja- rige generaal Ankrah, opperbe velhebber van de strijdkrachten, WEERBERICHT Aanhoudend zacht Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond Vanavond en vannacht zwaar be volkt met nu en dan regen, morgen *isselend bewolkt met plaatselijk tokele buien. Matige tot krachtige tussen zuid en zuidwest. Aan houdend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). 26 FEBRUARI Zon op: 7.33 uur; onder: 1813 uur. Maan op: 9.45 u.; onder: u. Hoogwater in Katwijk te 6.46 en 19.03 uur. Laagwa;er te 2.34 en 14.56 uur. f nummer bestaat tit 18 pagina's (Van onze Haagse correspondent' (Jeüurenue ue laatste weken zijn de paarden zorgvuldig getraind op lawaai: op de binnenplaats van het De gouden koets zal tijdens de hu welijksplechtigheid in Amsterdam niet met acht. maar met zes paar den zijn bespannen, omdat de Ko ninklijke stallen anders te weinig trekdieren ter beschikking zouden rebben voor de rest van de koetsen: de glazen koets en vier gala-Berli- ners. De staatsierijtuigen worden op 2 maart op trekkers met oplegger ge laden en de volgende dag. met de paarden naar Amsterdam gebracht. De stallen van de Heinekens brouwe rij zullen daar fungeren als tijdelijke hoofdstedelijke dependance van het gebouwencomplex aan HogewaL staldepartement hebben dienstplich tigen van de Koninklijke Militaire Kapel, dertien man sterk, met succes een drumband nagebootst, waarlangs de paarden steeds opnieuw werden rondgereden. Als flauwe afspiegeling van de versieringen, waarmee in Amsterdam wordt gerekend, stonden tevens enkele staken met vlaggen ge reed. waaraan fladderende serpetines waren bevestigd. Maar de paarden hebben zich niet laten afschrikken. De gouden koets en de glazen koets, vertrouwde sierkarossen bij koninklijk vertoon, zyn terdege ge- Het interieur van de gou den koets. De sponningen zijn opnieuw bekleed met het nieuwe laken van de Leidse lakenspinnerij Krantz en de ruiten zijn ver nieuwd met normaal veiligheids glas. dat ook in auto's wordt ge bruikt. inspecteerd. Voor de gouden koets zijn schijfremmen gemaakt, die by het afdalen van de Amsterdamse burggen de 3.000 kilo zware koets met meer gemak kunnen tegenhou den dan de paarden. tot voorzitter van de nieuwe Na tionale Bevrijdingsraad be-1 noemd. Er heeft zich gisteroch tend nog een gevecht in de hoofdstad Accra voorgedaan, toen de lijfwacht van president Nkroemah weigerde zich over te geven. Lang heeft die strijd niet geduurd: kolonel Kotoka slaagde erin de lijfwacht tot overgave te dwingen. Bij de gevechten zou den enige slachtoffers zijn geval len. Er zijn intussen vele tientallen politieke gevangenen op vrije voeten gesteld en er zullen er nog meer volgen. Mevr. Nkroemah. de echtge note van de afgezette president, is met haar drie kinderen (van 7. 5 en 4 jaar) in Cairo aangeko men. Zij is een Egyptische van geboorte. Haar vertrek geschied de met instemming van de nieu we leiders. Advertentie Generaal Ankrah, de nieuwe leider in Ghana als opvolger van de afgezette Nkroemah. zaal rond om het applaus van de 400 gasten in ontvangst te nemen. Zon- In Accra was weinig te bespeuren der te glimlachen stapte hij recht- van teleurstelling over het afzetten streeks naar de hoofdtafel, begeleid van de man. die de Ghanese natie door een eveneens ernstig kijkende - an 7,3 miljoen inwoners met ijzeren j president Lioe Sjao-tsji en premier Tsjoe En-lai. Na de toespraak van Nkroemah, werd beleefd maar niet geestdriftig geapplaudiseerd zoals dikwyls het gebruik is. hand bestuurde. Volgens de radio heeft hü Ghana aan de rand van een nationaal bankroet gebracht. „Alle Ghanezen hebben op de een of an dere wijze geleden van het ernstige economische wanbeheer van de oude *>e voornaamste politieke tegen regering Wij hebben een radicale stander van Nkroemah, dr. Boesia, omwenteling in ons financieel en eco- nomisch beleid nodis. Deze omwente- j heeft m Londen "rklaard z.ch over ling zal vrijwel onmiddellijk komen diens val te verheugen. Boesia is lei- en wij hopen in de eerstkomende da- drr vande in Ghana Terboden Ver- gen de maatregelen tot verbetering i van de toestand bekend te kunnen enled,! l :'rt" H« vertoeft al zeven maken". jaar als balling in Londen. Boesia zei I.0If.nLdl ™u."' T!V!"a l'f b"I' I zi<h l" beschikking van zijn land te houden. Een goed stuk gereedschap is het halve werk. Modern, met zorg geko- sen, is onze collectie: SPADEN, V.a. 4,95 HARKEN, v.a. 2.95 SCHOFFELS, v a. 2,45 ONKRUID WIEDERS GRASKANTSTEKERS HANDGEREEDSCHAP Deze week: jxtra koopjes in overjarige modellen grasmaaimachines met volledige garantie. weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Advertentie bonbonnière ven van de Verenigde Naties, de Or ganisatie van Afrikaanse Eenheid en het Britse Gemenebest. „Wjj zullen evenwel geen inmenging van een vreemde staat dulden". In tussen zyn in de Roodchinese hoofdstad Peking, waar de afgezette president Nkroemah ziel' op het ogenblik bevindt, alle formele recep ties afgelast. Het was niet zeker of Nhroemahs besprekingen met de Chinese leiders doorgang zouden vin den. Tijdens een banket, dat hem gis teravond werd aangeboden, zag Nkroemah er gespannen en ernstig uit en de sfeer onwezenlijk. Zijn Chi nese gastheren repten met geen woord van de gebeurtenissen in Gha na. Nkroemah kwam 75 minuten te laat op het diner en ln tegenstelling tot het gebruik ging hij niet eerst de In Rhodesië en Zuid-Afrika is men ronduit verheugd over het afzetten van Nkroemah, die een felle tegen stander is van het bewind in beide landen. In Salisbury werd het radio bericht over de val van Nkroemah ln vele bars met gejuich door de blan ken ontvangen. De Britse generaal-majoor Henry Alexander, die door Nkroemah ln 1961 als bevelhebbei van de Ghanese strijdkrachten werd afgezet, noemde in een interview met de BBC de staatsgreep een gelukkige gebeurtenis voor Ghana. De generaal, die nu ge pensioneerd is zei dat hij de militai ren die de macht hebben gegrepen voor het merendeel kent. Zi. zijn allen goede soldaten zonder bepaalde politieke richting. niet duur wel heerlijk (£)uc/ Qiieuwo i Gewezen vonnis in straf- 4 zaken door het Kantonge- 4 recht op 19 Febr. 1866 o.a. 1 wegens harder dan op een 4 matigen draf te rijden. i 3de tentoonstelling van bloeijende hyacinthen. tulpen f en verdere bolgewassen te f Oegstgeest in 't Stations-kof- 4 fiehuis Zomerzorg, zal ge- 4 opend zijn op Zate) dag .n 4 Zondag 3 en 4 Maart tegen l betaling van 50 cents de per-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1