LEIDSCH DAGBLAD Militaire staatsgreep in Ghana: Nkroemah afsrezet President juist in -Peking aangekomen nieuwe man: Kotokr, Tekort van 75 miljoen door vorstverlet Oentoeng wijst alle beschuldigingen af Premier Wilson had een ontmoeting met een Noordvietiiamees LENTE IS OP KOMST! (§ud $1, leuivs 5 Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 24 FEBRUARI 1966 No. 31805 Directeur: E. A. E. van Dishoeck ^Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 pet maand, f 0.88 per week, losse nummers f 0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Premier Pengel O Zorgen over stijging van in Nederland ziekteverzuim in boinv Pa? I In Ghana het Westafrikaanse land. dat in 1957 als eerste Britse kolonie onafhankelijkheid verkreeg hebben leger en po litie vanochtend de macht in handen genomen. De 56-jarige presi dent Nkroemah, die op reis is naar Peking (waar hij vanochtend is gearriveerden de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, is aan de kant gezet. Voorts is het parlement ontbonden en is de Volkspartij, de enige toegestane politieke beweging, onwettig verklaard. Volgens onbevestigde berichten, die in de hoofdstad van het wngrenzende Togoland. Lome, zijn ontvangen, zou een zekere Kotoka aan het hoofd staan van de militaire actie. In Lon- werd medegedeeld dat er reeds sinds half tien gisteravond contact met Accra is geweest. Met als voornaamste doel het bij wonen van het huwelijk van Prin ses Beatrix op 10 maart is gister middag premier Pengel van Surina me met vrouw en dochter in Ne derland aangekomen. Van de delega tie van 5 statenleden, die Surina me naar het huwelijk afvaardigt, ar riveerden er met de premier reeds twee. De overige drie worden volgen de week verwacht. De heer Pengel is reeds thans naar I ons land gekomen om „in Euro- j pa" zoals hij met nadruk zei, be sprekingen te voeren over de bouw van een tweede stuwdam in de Suri- name-rivier. ..Ik verwacht bovendien i besprekingen te voeren over de olie- I vondsten, die in Suriname zijn ge- daan", zo zei h(J verder zonder nade- I ™nstelt|ke Aannemers- en Bouw re toevoeging. I vakpatroonsbond (N.C.A.B.) gister- Elke week dat er in ons land door de vorst niet kan worden ge werkt. moet het vorstverlet fonds van de bouwnijverheid 16 miljoen gulden uitkeren. Op het ogenblik dat men deze winter inging, be schikte het fonds over 45 miljoen gulden. Thans heeft men al een tekort van 75 miljoen. Heidinga. middag mee in Utrecht op een ver- leger is goed geoefend ii een radio-uitzending uit Ac- is medegedeeld, dat alle politieke zullen worden vrygela- werd een oproep gericht •niet nadere aangeduide troepen voor het middaguur de wapens te leggen. Anders zouden hun ieren worden aangevallen. Het Ghanese radiostation zendt overi gens lichte muziek uit, uitgevoerd i door Britse militaire orkesten. Volgens de grondwet is de presi dent opperbevelhebber van de strijd krachten. In juli van het vorige jaar wekte Nkroemah het misnoe gen van de militairen door zonder opgave van redenen generaal Otoe te vervangen door generaal Aferl. Het Ghanese leger telt omstreeks 4.000 man, verdeeld over vier ba taljons. De infanterie is bijzonder goed geoefend. Eenheden hiervan hebben bi) de VN in Kongo gediend. Ghana beschikt voorts over vier ex- cadrilles transport- en jachtvliegtui gen, die van Britse of Canadese ma kelij zijn. De piloten zijn door de Britten opgeleid. Tenslotte heeft Ghana een oorlogsvloot die bestaat uit twee korvetten, een mijnenveger en enkele hulpschepen. De machtsoverneming in Ghana is de jongste in een reeks militaire staatsgrepen in Afrikaanse landen. De hevigste actie vond plaats in Nigeria, waar de federale eerste-mi- nister en twee regionale premiers werden gedood. In de afgelopen twee maanden hebben ook in de voormalige Franse gebieden Daho- mey, de Centraal-Afrikaanse repu bliek en Opper-Volta militairen de macht aan zich getrokken. Betogingen in Djakarta Luitenant-kolonel Oentoeng, de ge- beurd was wist hij niet. Had er geen wezen commandant van een der pre- „raad van generaals" bestaan dan i sidentiële lijfwachtregimenten die was er, zo zei hij, ook geen revolutio- een hoofdrol heeft gespeeld in de naire raad geweest, mislukte staatsgreep in Indonesië, heeft alle tegen hem ingebrachte be- Studenten schuldigingen verworpen. Waarnemers bij het proces in Dja- I karta vertelden, dat Oentoeng giste- ren categorisch ontkende dat hij had j deelgenomen aan een samenzwering tot omverwerping van de regering, een gewapende opstand had geleid en verantwoordelijk was voor de moord op zes generaals. De aanklager bracht door Oentoeng ondertekende documenten op tafel, wF*ror der de proclamatie van een „revolutionaire Honderden studenten en scholieren poogden vandaag in Djakarta de be ëdiging van de nieuwe ministers van het door Soekarno gereorganiseerde kabinet te verhinderen door al e toe gangswegen naar het presidentiële paleis te versperren met auto's, waar van de banden lek waren gestoken. Zy lieten al!etn militairen passeren Hun doel bereikten ze echter niet. De pre sident liet de ministers per helikop- i ter naar zijn paleis brengen Daar raad en wees op verklaringen van j ïerltlaarde hy dat het optreden van de studenten „krankzinnig* was „Ik waarschuw U", zo zei hij tot zijn mi- 00K VOOR PER WEEK onze Haagse correspondent) ister Veldkamp wil dat voor 'en In zogenaamde gemengde ook het minmum inkomen f 120,per week gaat gelden. Op -~le termijn Is hierover een beschik- "king van het College van Rijksbemid delaars te verwachten. Het minimum van f 120,gaat Mjvoorbeelr van kracht worden voor vrouwelijke werkneemsters, zoals ver koopsters, die precies hetzelfde werk doen als verkopers. Opmerkelijk ge volg van de beslissing van de minis ter van Sociale Zaken is, dat de CAO voor het schoonmaakbedrijf, waarvan ïijksbemiddelaars vonden dat loons verhoging te groot was, nu vermoede lijk onder de maat blijft, omdat hier in het minimum voor vróuwen nog tiet is toegepast. Dictatuur De staat Ghana ontstond op 6 maart 1957 toen de voormalige Brit se kolonie Goudkust en Tiet beheer - schapsgebied Togoland tezamen de dominionstatus kregen. De naam werd ontleend aan een machtig ko ninkrijk, dat tussen de vierde en de dertiende eeuw in het gebied van de midden-Niger bestond. Het land is verdeeld in negen districten met Accra als hoofdstad. Het aantal inwoners is ongeveer zeven miljoen, waarvan er 340.000 in Accra wonen. De thans 56-jarige Nkroemah heeft in de laatste jaren verscheide ne aan slagen overleefd. Hij was eer- ste-minister toen Ghana onafhanke lijk werd. Toen het land in 1960 een republiek werd, koos de bevol- krng Nkroemah els eerste president. Nadat in 1959 al de regionale volks vertegenwoordigingen waren ontbon den, voerde de president in januari 1964 het één-partystelsel in, waar bij zyn Conventievolksparty als eni ge politieke organisatie overbleef. Deze maatregel werd in een volks stemming met een meerderheid van 99.99 goedgekeurd De Britse premier Wilson heeft I vandaag zyn bezoek aan Moskou besloten na een onverwachte ontmoe- ting met de Noordvietnamese zaak gelastigde in Moskou om de voor- waarden na te gaan voor het stich ten van vrede in Vietnam. Op het laatste ogenblik werden J enige wyzigingen aangebracht in de plannen van Wilson, waarvoor geen reden werd opgegeven. Oorspronkelyk zou hij een laatste j ontmoeting hebben gehad met de Sowjetrussische premier Kosigin en een persconferentie geven. Een Brit se woordvoerder deelde mede. dat geen van beide zou plaats vinden op de tijden, die op het programma ver meld stonden en mogelijk in het ge heel vervallen. De enige afspraak, waarin geen verandering kwam was de ontmoeting met de voormalige- president Mikojan, om half tiqn van ochtend. Wilson zou niets bereikt hebben in zijn besprekingen met de Sowjetrus- sische leiders. kou. Lee Tsjang zou beloofd hebben, dat Noord-Vietnam enkele van zyn voorwaarden voor een vredeseonfe- rentie zal ophelderen. Britse zegslie den hebben meegedeeld, dat het mo gelijk schijnt dat Hanoi niet zal eisen dat alleen het Nationale Bevrijdings- fro.it (Vietcong) Zuid-Vietnam ver tegenwoordigt. Amerika zal alleen vertegenwoordiging door de Vietcong niet aanvaarden. Oentoeng tijdens het vooronderzoek. De beklaagde hield echter vol dat 't j hem ten laste gelegde niet in over eenstemming was met de feiten. Op de vraag of hij het kabinet had willen vervangen door de revolutio naire raad antwoordde Oentoeng dat president Soekarno hem gelast had de activiteit van de raad stop te zet ten en „het is een feit dat het kabi- I net niet werd ontslagen". De raad was ingesteld om de strijd te bundelen tegen de „raad van ge neraals", die een staatsgreep in de zin had, aldus Oentoeng. Op de vraag van een van de rechters of hy het bestaan van laatstgenoemde raad kon aantonen, antwoordde beklaag de: „Het is mijn overtuiging en ik heb getuigen", waarop de rechter re pliceerde dat er geen getuigen nodig waren om een overtuiging U beves tigen. Oentoeng ontkende ook dat hy lid was van de Indonesische commu nistische partij. Wel gaf hy t>e drie belangrijke militaire eenheden te hebben geleid, die belast waren met de „wegvoering van de generaals", en handhaving van het gezag en de vei ligheid. Gevraagd wat hij afwist van de moord op de generaals zei hjj, dat hij alleen opdracht had gegeven hen weg te voeren. Wat er daarna ge- gadering van deze bond. Mocht het deze winter nog een paar we ken gaan vriezen, dan komt men ver over de honderd miljoen. De christeiyke aannemers maken zich ernstige zorgen over den aan zienlijke toeneming van het aantal ziektedagen in de bouw. Gisteren ga ven zy uiting aan hun ongerustheid. In 1963 gingen er in de bouw In totaal 2.9 miljoen arbeidsdagen ver loren door ziekte In dat jaar werd er 55 miljoen gulden aan ziekengeld uitgekeerd. In 1964 noteerde men 4,? miljoen verloren arbeidsdagen en een totale uitkering van 100 miljoen gulden. Voor 1965 zyn deze cyfers respectievelyk 5,2 miljoer. arbeids dagen en 140 miljoen gulden In de ze jaren is het aantal arbeiders in de bouwvakken weliswaar toegeno men en zyn de lonen verhoogd, maar daarmee is deze aanmerkeiyke stijging niet volledig verklaard, aldus de N.C.A.B.-leden. Misbruik Eén van de leden formuleerde het aldus: „Er zyn er die al thuis blij ven als hun vrouw griep heeft of als ze denken dat zij zelf griep krygen". Andere leden zelden er van over tuigd te zijn dat er van de ziekte regeling misbrui'- wordt gemaakt. Ztf waren er tegen dit misbruik te sti muleren door de sociale uitkeringen nog meer uit te breiden. Er werd op Aangedrongen de controle op het ziekzijn te verscherpen. nisters, „dat U niet behoeft te denken dat ik verdrongen kan worden. Ik versta myn vak. Ik weet wat me te doen staat. Denk niet dat ik zal be zwijken voor welke druk ook van welke kant". In sommige delen van de stad kwam het tot botsingen tussen stu denten en militairen, welke laatste zo nu een dan waarschuwingsschoten losten om de betogers te verspreiden. Kosigin naai* Engeland De Sowjetrussische premier Kosi gin heeft een uitnodiging aanvaard van de Britse premier Wilson om een bezoek aan Engeland te brengen. De datum van het bezoek moet nog vast gesteld worden. Een overeenkomst om het persoon lijk contact tussen de twee regerin gen op hoog niveau te onderhouden in het belangrijkste akkoord dat uit de besprekingen van drie dagen is voortgekomen. Verwacht wordt, dat een commu niqué. dat na de terugkeer van Wil son in Londen uitgegeven zal wor den. geen verrassende resultaten van overeenstemming zal bevatten. Landmacht koopt motorfietsen De landmacht heeft voor vier mil joen gulden aan motorfietsen besteld. In totaal zyn dat 1100 exemplaren van het merk Triumph. Het zijn machines van het type 3 TA die in een speciale legeruitvoering worden geleverd. De motor is een twee-cilin der kopklepper van 350 cc die voor zien is van een speciaal luchtfilter. Nog dit jaar zullen de motorfietsen worden afgeleverd. Geen verkorting van werktijd voor half 1967 WEERBERICHT Enige regen f Het KNMI vervacht van heden tot jmorgenavondhalf tot zwaar bewolkt riet tydeiyk enige regen. Matige tot 'drachtige wind tussen zuid en zuid west. Aanhc udend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) 25 FEBRU \RI Zon op: 7.36 uur; onder: 18.12 uur. Maan op; 9.30 uur; onder: 23.58 uur Hoogwatei te Katwyk te 6.13 en 18.25 ritf, laagwater te 2.04 en 14.24 uur. Dit nummer bestaat alt 20 pagina'* Groko b®""l PRIMA DIEPVRIES IS VOOR U AALBAAR Spinazie, fris als de lente 600 gram, slechts 9 9 Ct Andijvie, heerlijk vers 700 gram, slechts 9 9 Ct betaalbare diepvries! Gisteren heeft de ontwapenings- deskundige van Wilson. Lord (hal- fr.nt, een ontmoeting gehad met Lee Tsjang, het hoofd van de diplomatie ke missie van Hanoi in Mos- Hoofdkwartier van NAVO vóór 1969 uit Parijs Het militaire hoofdkwartier van het Noordatlantisch bondgenoot schap (de NAVO» zal binnen 2 jaar uit Frankryk naar Luxemburg. Bel gië of West-Duitsland worden ver plaatst. Functionarissen in Pa rijs achten dit het logisch gevolg van de door president De Gaulle aangekondigde opzegging van de samenwerking in haar huidige vorm in NAVO-verband. Uit officiële bron in Parijs wordt vernomen, dat de Franse regering allereerst haar strijdkrachten uit het NAVO-ver band zal halen, met inbegrip van de troepen die in Duitsland zyn ge legerd. Vervolgens zal zy alle buiten landse dwz. Amerikaanse ba- j ses in Frankryk in eigen beheer ne men. Het wordt voorts mogelyk ge- I acht dat Frankryk voor 1969 ook al- I De lente dient zich aan. Het le gebouwen en landeryen. die de zonnetje doet niet alleen de men- NAVO in Frankryk ter beschikking sen na zovele sombere en koude staan, zal overnemen. dagen, maar ook de eerste krokus- Defensie houdt rekening met verkiezingen O De minister van Defensie, P.J. S De Jong, heeft aan aantal voor zieningen getroffen, waardoor mili tairen in de gelegenheid zullen zyn hun stem by de aanstaande verkie zingen voor de provinciale staten en i gemeenteraden uit te brengen. Hy zei dit gistermiddag in de Tweede Kamer in antwoord op mon- j delinge vragen van de heer Wierda 'PvdA» Aan alle militairen, ook aan hen die binnenkort voor eerste oefe- j r.ing of voor herhalingsoefeningen opkomen, is schrifteiyk meegedeeld, dat ze. hetzy in een andere gemeen te in dezelfde provincie, hetzy by I volmacht kunnen stemmen wanneer ze op de verkiezingsdata niet in hun woonplaats verbiyven. By het hou den van oefeningen in Neoerland zal zoveel mogelyk met de verkiezingen rekening worden gehouden Wanneer een militair door plotselinge over plaatsing toch uitsluitend in zyn eiRen woonplaat» zijn stem zal kun nen uitbrengen, zal hem vry ver voer worden verleend. Op een vraag van de heer Lank- seti goed. Als een vroege lente-horst (P.S.P.) of deze voorzieningen bode steken ze nog wat aarze- ook gelden voor gewetensbezwaar - lend boven het gras. den, werd door de bewindsman be- I vestigend geantwoord. (Van onze Haagse correspondent) Minister /eldkamp (Sociale Zaken) heeft de Stichting van de Arbeid la ten weten dat het kabinet heeft ge kozen voor het werkgeversstandpunt dat er voor half 1967 geer werktyd- verkorting mag plaatshebben. Zoals bekend willen de vakcentrales de mo gelijkheid daartoe ook voor dit jaar bij voorbaat uitsluiten. Wel stonden zy, met dt werkgevers, op het stand punt dat de arbeidsduur voorlopig niet verder moet worden verkort dan met een kwartier per dag. Van regeringszijde is er echter veel- vuldig op gewezen dat werktydver- korting thaiis een hacheiyke zaak ia. AdvertentU in 't vrije kwartiertje niet duur wel heerlijk I Uit het Leidsch Dagblad van 24 Februari 1866: I In de Haarlemsche Cou- rant leest men de volgende advertentie: Iemand die gaarne rijk wenscht te wor- i den, stelt voor, aan ieder zij- ner landgenooten, die 't mis- I sen kan, hem toe te zenden de somma van vijf centen. j Zegge f 0,05. Br. franco bij den boekhandelaar B. Colen- brander, Zutfen. Uit Napels wordt gemeld dat gedurende deze maand J vijf geestelijken, waaronder een Franciscaner monnik, in het huwelijk zullen treden. Deze huwelijke., zullen zeer toenemen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1