Leidse koppelbazen „gehuurd" door onderaannemer uit Zeist Eerste paal(tje) voor de Leidse Mytylschool Mr. J. van der Plas (Katwijk): ^Recherche is blind' VERKOOPSTERS VERKOPERS alles Normale studieduur ver overschreden KINDER. ASPIRIN WOENSDAG 16 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 Advertentie De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft sistermiddaa we- Ideze hele af,falr<; de 1i ide schermen, de planne achter 1 1 1 o I de schermen, de plannenmaker, de gens gebrek aan bewijs vrijspraak gevraagd van de één der twee Leidse koppelbaas die zeif buiten schot wu koppelbazen tenlastegelegde „bedriegelijke bankbreuk" (het onttrekken van inkomsten aan een faillissement), het voornaamste punt van de ten lastelegging in de zaak tegen de oudste verdachte, die door de officier werd gekenschetst als de hoofdpersoon in de Leidse koppelbazen-affaire. „Hoe zeer ook tot mijn spijt, ik kan niet tot het bewijs komen", zei mr, Lulofs let terlijk. blijven door zijn sociale verplichtin gen af te wentelen op anderen, ter wijl hij zelf grof geld verdient. HU huurde de verdachten om het vuile werk te doen, aldus pleiter, maar de oudste verdachte was zo slim om zich aan geen enkel strafbaar feit schuldig te maken (de jongste er kent dat hij valse kwitanties heeft opgemaakt en dat hij de stro-man Den Helder tot hetzelfde heeft ge- Terzake van de tioee overgeble ven punten van de tenlasteleg ging: het gebruikmaken van een vervalst boekje van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voor het verkrijgen van vakantiebonnen en uitlokking van valsheid in ge schrifte, eiste de officier tegen de 34-jarige koppelbaas dezelfde straf welke hij ook eerder op de dag had geëist tegen diens 24- jarige medeplichtige: 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar en met aftrek van voorarrest. De behandeling van de koppelba- tenaffaire door de Haagse rechtbank gisteren was een voortzetting van de zitting van 18 januari. De zaak werd toen aangehouden voor het horen van de voornaamste getuige, een 59- Jarige onderaannemer uit Zeist, die volgens de jongste verdachte hun op- drachtgever was geweest inzake alle gepleegde malversaties. Zoals viel te voorzien beriep deze man zich vandaag op zijn recht te zwijgen, teneinde zichzelf niet aan I* strafvervolging bloot te stellen. „Dus u hebt ook strafbare feiten gepleegd", constateerde de president. „Het is mogelijk", zei de getuige. „Dat is een zaak van de officier van Justitie in Utrecht", besloot de president, waarna hij besliste dat de getuige in elk geval moest antwoor den °P vragen voor zo ver hij zichzelf daarmee niet zou belasten. De onderaannemer uit Zeist ver- I klaarde hierna dat hij bouwwerken j van de oudste verdachte had overge- I nomen die toen directeur was van haar faillissement tegemoet gaande n.v. en dat hij hiervoor bedragen van f 15.000 en f 18.000 had betaald, telkens in gedeelten, de j laatste keren nadat de Leidenaar failliet verklaard was. „Ik betaal meestal aan de oudste, naar na zijn faillissement liet hij I alle kwitanties tekenen door de jongste. Hij zei: ik durf niet te teke- I nen, want ik ben bang dat ik buiten m'n boekje ga". Stro-mannen i Tijdens het urenlange verhoor ver klaarde getuige voorts dat hij van j de verdachten werken had overgeno- men in het Botlekgebied van Euro poort en in het reactorcentrum te Petten en dat na de overname de werken door de verdachten opnieuw waren overgedaan, eerst aan een „onderaannemer" in Katwijk die in I feite chauffeur van beroep en stro- I man voor bijverdienste is, en vervol gens aan een soortgelijke figuur in i Den Helder. De man uit Zeist hield telkens tien procent van de aannemingssom. Volgens zijn eigen verklaring keerde hij in de mening dat de ken echt waren overgedragen en ont dekte hij pas aan het slot van de affaire dat de onderaannemers al leen maar stro-mannen waren, dat de verdachten hem bedrogen hadden en dat hij, om zichzelf te dekken, nu aan de fraude moest meewerken door te helpen met het opmaken van valse contracten en kwitanties en het be talen van de Katwijkse stro-man voor diens moeite deze vervalsingen van zijn handtekening te voorzien. De onder ede afgelegde verklaring van de Zeistenaar werd door de oudste verdachte afgedaan met de repliek „allemaal leugens". De man ontkende dat hij meer dan een salaris had ontvangen van de onderaannemer uit Zeist en dat hij later op naam van de stromannen in Katwijk en Den Helder zijn zaken gedurende zijn faillissement gewoon voortgezet had, hij ontkende dat hij iets te maken heeft gehad met de gefingeerde overdracht van de wer ken aan de stro-mannen (die daar door formeel aansprakelijk werden voor de door de werkgever voor zijn arbeiders te betalen sociale lasten) en hij ontkende gebruik te hebben gemaakt van een vervalst vakantie- bonnenboekje. Miljoenen VERKOPEN DIEREN HOUDEN Als U dat kunt, wacht U in één van de grootste dieren speciaalzaken van Nederland een goed betaalde afwisselende baan met 5-daagse werkweek en 3 weken vakantie. Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 1 7 10) Hij verklaarde gistermiddag dat de autoriteiten op talrijke conferenties tevergeefs hebben getracht een op lossing te vinden voor dit probleem. „Er bereikt de autoriteiten een voortdurende stroom van klachten over koppelbazen, die zich telkens failliet laten verklaren en op wie we nooit vat hebben. Zij hebben zich ingedrongen in de arbeidsmarkt, ge bruik makend van de overgrote vraag naar arbeidskrachten, en de rege ling van hun status is nooit hele maal voor elkaar gekomen. Na al dat failliet verklaren kwam hier dan tegen de jongste koppelbaas al uit- j eindelijk een concrete klacht over eengezet dat de Nederlandse staat I onregelmatigheden in een faillisse- miljoenen schade lijdt door het in- mentaldus de officier, die stituut der koppelbazen, die veelal j zijn spijt betuigde dat hy juist op dit punt zijn bewys tegen de oudste verdachte niet „rond" kan krijgen. Op de verklaring van de Zeistenaar durfde hij zich kennelijk niet te ver laten. Vuil iverk De Katwykse advocaat mr. J. van der Plas erkende dat de kwalijke praktijken van koppelbazen een maatschappelijk kwaad vormen, om dat zij veelal de sociale lasten en de loonbelasting niet afdragen. Het instituut is ontstaan omdat de gro te aannemers niet zelf de zwarte lo nen willen uitbetalen: zij laten het knoeien liever over aan de tussen- geschoven koppelbazen. Van deze lieden bestaan twee soor ten. aldus pleiter: de groep die de sociale lasten niet betaalt om tijdig te verdwijnen tegen de tyd dat de bom zal barsten en de groep die de verplichting tot het betalen van so ciale lasten afschuift op bezitloze stro-mannen, zich daarmede schul dig makend aan een strafbaar feit. De tweede groep kan worden aan gepakt door de strafrechter. Het is de eerste groep die de autoriteiten hoofdpijn bezorgt omdat men er niets tegen kan uitrichten. De beide verdachten horen tot de eerste groep, aldus mr. Van der Plas, de getuige uit Zeist daarentegen is „De recherche was van het begin af blind. Het is mij een raadsel waarom de recherche en in het voetspoor van de recherche ook de officier altyd heeft geageerd tegen de Leidenaar en waarom de grote baas in Zeist de hand boven het hoofd werd gehouden", aldus pleiter, die op alle punten vrijspraak bepleitte voor zijn cliënt. Uitspraak 1 maart. Universitaire stndieresnltoten Studenten uit de qeneraties 1948 1950 deden qemiddeld 7 tot 7 jaar en 9 maanden over hun studie. In de faculteit der rechts geleerdheid was dit korter (5 jaar en 9 maanden) in de faculteit der geneeskunde langer (8 jaar en 6 maanden). Dit blijkt uit een statistiek van het wetenschappelijk onderwijs van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het numeriek rendement, de studiediscipline van enige na-oor- logse studentengeneraties (1948 1950). Deze „generatiestatistiek" heeft betrekking op alle personen die in 1948, 1949 of 1950 voor het eerst aan een Nederlandse instelling voor we tenschappelijk onderwijs gingen stu deren. Uitgezonderd werden de stu denten, van wie verwacht zou wor den, dat zij de uitkomsten van .het onderzoek zouden vertroebelen, zo als studenten, de bij eerste inschrij ving ouder dan 29 jaar waren of die reeds aan een buitenlandse univer siteit studeerden. De generatiestu denten werden gedurende dertien jaar in hun studieloopbaan gevolgd. Onder numeriek studierendement wordt het percentage studenten ver staan, dat in een gegeven tijd een bepaald examen met gunstig gevolg aflegt. De gemiddelde studieduur is het aantal kwartalen waarin de helft van de uiteindelijk geslaagden een bepaald examendiploma ver wierf. De studiediscipline geeft de tijdsduur aan. waarbinnen tachtig procent van de studenten een studie of een onderdeel ervan voltooit. De overige twntig procent zyn de snelst en de traagst studerenden. Wens van jaren gaat in vervulling Uit de statistiek valt op te maken, dat in de meeste faculteiten de ge middelde studieduur anderhalf jaar tot 1 jaar en negen maanden langer is dan de normale studieduur. In de faculteiten van technische weten schappen, landbouwkunde, aard rijkskunde, psychologie en voor wat de vrouwen betreft bovendien lette ren en wiskunde en natuurweten schappen, is de gemiddelde studie duur twee tot tweeënhalf jaar langer dan de normale. Het aantal studen ten, dat de studie voltooit in de nor male tijd, is in bijna alle faculteiten tien procent of minder van de uit eindelijk geslaagden. Uit enkele vergelijkende cijfers over andere generaties, blijkt het numeriek rendement bij de genera ties 19541956 in bijna alle facultei- en hoger te liggen dan bij de gene raties 1948—1950. Dit is niet het ge val met de gemiddelde studieduur. De na-oorlogse verlenging van deze studieduur is bij de jongste genera ties opnieuw bevestigd. I Zoekt O een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS. KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG. Maandags gesloten. L.T.B. GAAT BOUWEN De definitieve Rijksgoedkeuring voor de nieuwbouw van de Onderl. Waarborg Mij „Verzekeringen van de LTB", thans gevestigd aan de Rijnsburgerweg in Leiden, is ont vangen, zodat thans op zeer korte termijn met de bouw een begin kan worden gemaakt. Het nieuwe com plex komt aan de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude. De bouw is gegund aan Werninks Beton- en Aannemingsmaatschappij NV in Leiden. De totale bouwkosten zullen globaal f 2.500.000 bedragen. Men verwacht in begin 1968 de nieuwbouw te kunnen betrekken. Fusie in (Ie rimdveefokkerij Een eerste paal slaan is een werkje, waar de meeste functio narissen weinig moeite mee heb ben: een ruk aan een lijntje en de hei-installatie treedt luid knallend in werking. Burge meester mr. G. C. van der Wil ligen van Leiden had het van ochtend moeilijker. Op een ter rein achter de Anna-Kliniek bij de Vinkenstraat werd de eerste paal geslagen voor de nieuwe Mytylschool en dat gebeurde (omdat de grond bevroren was) symbolisch. Daarom moest de Leidse burgemeester met hand- kracht een houten paaltje de grond indrijven. Papieren slingers, vuurwerk en blijde gezichten: het werd een vro lijke gebeurtenis daar op dat kale stukje winters land achter de An- nakliniek. Voor die vrolijkheid was dan ook wel reden, want de Leidse Mytylschool snakt letterlijk naar een goede behuizing, al jarenlang. Het pand aan de Zuidsingel waar de school nu is gevestigd is volkomen verouderd en ongeschikt voor het verzorgen en onderwijzen van spas tische kinderen. De Leidse Mytyl school werd als tweede in Nederland kort na de oorlog opgericht. De school heeft op het ogenblik 36 leer lingen, die als de bouw van het nieuwe gebouw naar wens verloopt in het voorjaar van 1967 een ideale accomodatie krijgen. Na het sym bolische paalslaan werd de plaats van handeling verlegd naar het res taurant „Boerhaave", waar gemeen te-architect ir. T. K. J. Koch de ge nodigden een uiteenzetting gaf over het toekomstige schoolgebouw, nadat burgemeester Van der Willigen de Gespannen volgen enkele leerlingen van de Leidse mytyl school (links) de verrichtingen van burgemeester mr. G. C. van der Willigen .die een symboli sche eerste paal de grond in drijft. (F.vo L.D./Holvast) vreugde van het gemeentebestuur tot uitdrukking had gebracht. De nieuwe school krijgt twee vleu gels, één voor het medisch gedeelte van de verzorging, één voor het klassikale onderwijs. Het gebouw wordt uitgevoerd in het systeem HB 80, een bouwwijze die in Leiden al voor veel scholen met succes is toe gepast. Tijdens een vanochtend in hotel i Centraal in Alphen aan den Rijn ge- j houden ledenvergadering van de j Kond Rundveefokvereniging in de Rijnstreek, werd besloten per 1 maart een fusie aan te gaan met de Bond voor de Rundveefokkerij in Zuid- IIolland. j De provinciale Bond is van plan deze fusie op de morgen te houden jaarvergadering te bespreken. Natuurhistorici herdenken 65- jarig bestaan De afd. Leiden van de Nederlandse Natuurhistorische Vereniging her dacht gisteravond, dat gó jaar gele den de vereniging werd opgericht. In 't Rijksherbarium begroette voorzitter dr. S. J. van Ooststroom de vele le den. in het bijzonder de heer Den Hartog. hoofdbestuurder en enige vertegenwoordigers van het gewest Den Haag. Allen hebben op beschei den, maar gezellige wijze het 65-ja- rige bestaan gevierd. Dr. van Ooststroom ging in korte trekken de geschiedenis na van de j vereniging. „Het is typerend zei dr. van Ooststroom, dat rond de vorige I eeuwwisseling vele natuurhistorische verenigingen werden opgericht". De leden van ae afdeling Leiden betaal- j den toen f 1 per jaar aan contribu- tie Mej. dr. A. S. Timmermans, die reeds 30 jaar secretaresse van de j vereniging is. werd door de voorzit- j ter op hartelijke wyze toegesproken 1 evenals mej. Van Rijn, het oudste vrouwelijke lid van de afdeling. De voorzitter noemde haar voor haar I verdienstelijk werk rond vijf decem ber: „de vrouwelijke Sinterklaas". Beide dames kregen bloemen aange- boden. Vervolgens werden enkele films van de Shell vertoond, waarvan „Opsporing van aardolie in Nigeria" het. meest werd gewaardeerd. Na de j overige kleurenfilms: Darwin and the i insects of Brasil en Palaeonthologie. i schakel met het verleden, bleef het gezelschap nog geruime tijd in feest- j stemming bijeen. Dr. J. J. v. d. Werff ten Boseh lector Leidse Universiteit Dr. J. J. van der Werff ten Bosch, benoemd tot gewoon lector aan de Leidse Universiteit in de experimentele endocrinologie, heeft gistermiddag in het Groot Auditorium zijn ambt aanvaard. In zyn rede schonk de niei tor aandacht aan het XYZ der ge slachten, twee sociaal-endocrinologi- sche problemen. De twee in de titel aangeduide pro blemen, aldus spreker, zyn de sociale discriminatie tussen de beide ge slachten, ten nadele van het vrou welijke, en de regeling van het kin dertal. Enkele biologische geslachts verschillen werden besproken, met name die welke de ongelijkheid in (sociale) ontplooiingsmogelijkheden tussen de beide geslachten begrijpe lijk zouden kunnen doen zijn. Hier- by wordt voornamelijk gedacht aan mogelijke geslachtsverschillen in her senfuncties, waarvan enkele bespro ken werden. Bij de mens moet vooral aan de I invloed van de menstruele cyclus op j de prestatievermogens van de vrouw I worden gedacht. Een van de gevolgen [van de biologische geslachtsverschil len is thans het veelal te grote kin dertal, te groot voor de behoefte van de ouders en, als gevolg van de sterke daling van de kindersterfte, te groot voor het in stand houden van een bevolking van redelijke omvang, al dus spreker. Individuele en maat schappelijke belangen eisen drasti sche beperking van het geboorte overschot. De overheid heeft volgens dr. Van der Werff ten Bosch tot taak individuen de gelegenheid te geven in vrijheid het kindertal te regelen, door aan die individuen de daartoe benodigde voorlichting en middelen te doen verschaffen: de grote om vang van de aantallen ongewenste kinderen en vruchtafdrijvingen to- lan dat daaraan behoefte bestaat, ïieuwe methoden, de pil van Pincus en de intra-uterine plastics, werden vervolgens kort besproken. Een goede pil schept de mogelijkheid ■en hoog percentage vrouwen te Dr. J. J. v. d. Werff ten Bosch bevryden van de psychische druk die enerzijds veroorzaakt wordt door belemmerende verschijnselen die met de menstruele cyclus samenhangen, anderzijds door dreigende onge wenste zwangerschap. Deze bevrij ding zal de sociale kansen van de w doen toenemen. Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. Negro - spirituals en Palestina bij Leidse NCVB De bijeenkomst van de afdeling Leiden-noord van de Nederlandse Christenvrouwenbond, die gister avond in de Petrakerk werd gehou den, begon met een kleihe verras sing. Op het programma stond na melijk een lezing over Palestina door de legerpredikant ds. J. Bos, maar deze bleek ook een aantal negro spirituals op zijn band-recorder te hebben. Daarom begon het program ma na het openingswoord van de presidente mevr. A. Reyneveld-Van der Gugten (waarin zy opwekte tot deelneming aan de wereldvrouwen- gebedsdag) met deze meeslepende geestelijke negermuziek. Ds. Bos be gon pas daarna aan zyn inleiding over Palestina. Hy deed dit met een op de band opgenomen causerie met muziek en met dia's. Ds. Bos gkf de dames van de afdeling Leiden-noord een boeiend overzicht van de pro blemen, waarmee Israël op het ogenblik heeft te kampen. Het land leeft namelyk nog steeds in oorlog met het buurland Jordanië. Ook liet ds. Bos de plaatsen zien. waarover in de bijbel wordt gesproken, de Pteatsen, waar Jezus leefde en werk-

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3