LEIDSCH DAGBLAD Openbaar vervoer rond Leiden totaal ontwricht Schip brandde als een fakkel Goldberg kreeg order naar vrede te streven SPOORSTAKING IN ENGELAND? KOSMOS 107 alles Vlieland ""Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 FEBRUARI 1966 No. 31794 Directeur: E. A. E. van Dishoeck hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 IJZEL MAAKT WEGEN TOT EEN IJSBAAN Ook elders in het land kwamen vanochtend talrijke ongelukken voor. Amsterdam was één grote Jaap Edenbaan. Tegen acht uur begon het vervoerbedrijf in Amsterdam heel voorzichtig te proberen trams en autobussen op de weg te krijgen. Verscheidene auto's zijn in het water gegleden, evenwel zonder persoonlijke ongelukken. De startbanen van Schiphol waren vanochtend door de ijzel niet te ge bruiken. Ook het binnenkomend ver keer werd ernstig belemmerd. Onze weerkundige medewerker is niet optimistisch voor wat het week einde betreft. Hg meldt: vanochtend lag de vorstgrens van Roterdam naar Ngmegen en trok nog steeds lang zaam naar het zuiden. Zeeland meld de nog plus zes graden tegen zeven graden vorst in noord-Nederland. Ook tijdens het weekeinde zal het grootste deel van ons land in de kou de lucht blijven liggen. over de overweg aan de Gemeneweg half gesloten waren en het belsignaal klonk. Maar een trein was in geen velden of wegen te bekennen. Het op onthoud kostte vier bussen bijna een uur. Pas tegen tien uur reden de bus sen van Citosa en Maar se en Kroon normaal. Gestremd De ijzelmoeilijkheden zijn van het noorden naar het westen en lidden van ons land verplaatst. Spiegelglad waren de wegen van- chtend. Slip- en glijpartijen, vallen en opstaan, treinen en bussen ie doelloos stilstonden, mensen die veel te laat op hun werk ver dienen, chaotische toestanden en ontelbare ongelukken zo was et beeld vanochtend. Gistermiddag kondigde de gladheid zich al an met de regengrens die over het midden van ons land naar het oorden trok, en de langzaam naar het zuiden zakkende vorstgrens. ién nachtvorst en de wegen waren ijsbanen. 'reinverkeer eiden-Utrecht ang gestoord In de noordelijke provincies was tl treinverkeer vanochtend vrg nor- laar nu concentreerde zich de (rtragingen rond Utrecht, Arnhem in Twenthe. Vastgevroren wissels duimendikke ijzellagen waren de naak. Op de Ign Leiden-Utrecht vanochtend geen elektrische trein fiden. Wel vertrok een dieseltrein uit ttrecht naar Leiden. Vandaar ging diesel om half elf op de terug leg dat was de eerste trein die uit «Iden naar Utrecht vertrok. In de an Hazerswoude heeft lange elektrische trein gestaan, die loor 'n diesel werd weggesleept. Om- treeks twaalf uur vanmiddag was de oestand nog zeer onoverzichtelijk en It dienstregeling volkomen in de iu. Op de lijn Den Haag—Amster- ondervond men weinig moeilijk eden. De Nederlandse Spoorwegen raden jle reizigers in deze barre tijden al bi] voorbaan rekening te houden met lertragingen en dus bijtijds te ver trekken. Bussen De busdiensten kwamen vanoch tend pas omstreeks acht uur op gang. De NZH-bussen hadden een groot Heel van de ochtend met ernstige Moeilijkheden te kampen. Tot acht tour was alle verkeer van Leiden naar tbuitengemeenten gestremd. Een ltstreekse verbinding Leiden— irlem was zelfs om tien uur nog öiet mogelijk. Slechts tot Lisse was het traject berijdbaar. Ook in de Rijnstreek ondervond 't verkeer grote vertragingen. De bus sen van Citosa vertrokken vanoch tend wel op tijd uit de garage in Waddinxveen, maar kwamen heel laat op de plaats van bestemming aan. De weg Hazerswoude-dorp-Leiden was versperd, doordat de spoorbomen WEERBERICHT Licht© vorst Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: zwaar be wolkt met plaatselijke opklaringen, hier en daar mist en gee:, neerslag van betekenis meer. Vannacht lichte tot matige vorst, toorgen overdag lichte vorst tot tem peraturen om het vriespunt. Matige tot zwakke wind, aanvanke lijk noordoostelijk, later uit uiteen lopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 u.) 12 FEBRUARI Zon op: 8.02 uur; onder: 17.48 uur. Maan op: 1.51 uur; onder: 10.58 u. Hoogwater te Katwijk te 8.13 en 20.40 uur; laagwater te 3.58 en 16.25 DU nummer bestaat tit 18 pagina's Vanochtend om half zeven slipte een Belgische oplegger op Rijksweg 4a ter hoogte van Wou brugge en kwam dwars op de weg te staan. Een tankauto botste tegen de oplegger en daardoor was tot ongeveer negen uur het verkeer in de richting Rotterdam Amsterdam volledig gestremd. Op de Herenweg in Woubrugge slipten drie auto's en zorgden voor grote stagnaties. Op de Europaweg in Zoeterwoude, kwam vanochtend om half acht een autobus door de gladheid dwars op de weg te staan. Er ontstond in de rich ting Leiden een grote opstopping met een file auto's van anderhalve kilo meter lengte. Het verkeer kon later via De Vrouwen weg woiden omge leid. In Oegstgeest raakten drie auto's van de weg, waarbij er een in een sloot terecht kwam. Bij een botsing tussen twee perso nenauto's op de Pronvinciale weg 3 Op provincialeweg 3 in Sas sen/j eim slipte gistermiddag door de gladheid een personenauto. Een inzittende werd gedood en drie ernstig gewond. Dit is één van de zwaar beschadigde auto's. (Foto'L.D./Holvast) in Sassenheim is gistermiddag een inzittende van één van de auto's, de 70-jarige mevrouw Derksen-Van Duyn uit Der Haag. om het leven gekomen. Een autobestuurder werd levensgevaarlijk gewond, de andere en een passagier werden zwaar ge wond. Het ongeluk gebeurde tijdens een inhaalmanoeuvre, waarbij een slippartij ontstond. Geen voethal I>ij amateurs De KNVB heeft alle voor zaterdag op het programma staande wedstrij den in de amatcurcompetitie en de jeugdcompetitie betaald voetbal afge last in verband met de slechte ge steldheid van de terreinen. Ook de wedstrijden voor de zondag amateur competitie zijn afgelast, behalve in district zuid-2 en in de afdeling Lim burg, waar de keuring van de velden aan de consuls en scheidsrechter wordt overgelaten. Dit laatste geldt eveneens voor het betaalde voetbal op die dag. Ook de hockeycompetitie is afgelast. WERELDRAAD VAN KERKEN Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft vandaag dr. Eugene Carson Blake van de Verenigde Pres byteriaanse Kerk van de Ver enigde Staten ais opvolger van dr. W. Visser 't Hooft geko zen tot secretaris-generaal van deze Wereldraad. Brood duurder Na overleg met de Nederlandse Bak kerij Stichting heeft de minister van Economische Zaken zich er mede ak koord verklaard, dat met ingang van maandag de prijs van het brood met één cent per 800 gram wordt ver hoogd. Aanleiding hiertoe zgn de ge stegen prijzen van bloem en meel als gevolg van hogere grondstofkosten. Georganiseerde smulnarren stellen eisen De Oosterhoutse smulnarren heb ben de actuele kwestie georganiseer- den/ongeorganiseerden aangegrepen om een deel van de bevolking van deze 27.000 inwoners tellende Bra bantse gemeente onder druk te zet ten. De smulnarren zgn georgani seerde carnavalvierders, die heel wat geld aan het jaarlijks vastenavond- festijn spenderen en die het eigen lijk niet kunnen verkroppen, dat de ongeorganiseerde Oosterhouters gra tis profiteren van door hen betaal de evenementen zoals de grote en dure optocht. Onder aanvoering van Prins Minus de eerste, stelden ze daarom gisteren hun eisen, o.m. van iedere kastelein een dubbeltje op el ke consumptie tijdens de carnavals dagen en van de manufacturers tien procent van de omzet in car- navalsstoffen. Wordt aan die eisen niet voldaan het ultimatum loopt 20 februari af dan organiseren de smulnarren geen carnaval meer in Oosterhout. Zelf hebben de ge- organiseerden er niet zoveel pijn van, want de protestbijeenkomst van gisteravond liep uit op een dende rend carnavalsfeest. Schipbreukelingen in <le Hoek aan land gebracht iVan onze R'damse correspondent) |de passagiers, die v Vierentwintig berooide zeelieden weL. ":i_a^?Ae!3raCilt' de overkant gemengd gezelschap var Fondurezen en Peruanen kwa men vanmorgen om half 8 van dc Harwichboot „Avalon". Er waren ei onder, die zo uit de machinekamer De Liberiaan, een stoomschip 5361 brt. gebouwd in 1947 en eigen dom van de Empite Shipping Corp. ir Monrovia was met een lading vis meel op reis van Peru, via DJiboeti Rood-China valt Russische leiders scherp aan Totnutoe hebben de Amerikanen in een massale operatie, de z.g. ope ratie-Van Buren, die nu drie weken aan de gang is, 230 man Vietcong- strgders gedood. De operatie is be doeld om te voorkomen dat de rijst oogst van naar schatting 48.000 ton van de Vietcong valt. Een dagblad in Hanoi beweert dat Amerikaanse vliegtuigen bij een aanval op Noord-Vietnam 57 school kinderen hebben gedood of gewond. Het blad werd voor Radio-Hanoi ge- Het verbond van Britse spoorwegemployées heeft giste ren het „laatste aanbod" van de Labourregering om de sala rissen met ingang van septem ber met 3yf° te verhogen, van de hand gewezen. Men hand haaft het algemene stakings parool dat maandag van kracht wordt. De minister van Economische Za ken, Brown, zal vandaag alsnog een poging doen de staking te voorko men. Hij heeft de vakbondsleiders uitgenodigd voor een onderhoud. Van gezaghebbende zgde werd mee gedeeld dat de minister geen enkele concessie zal doen. Een algemene staking bij de Brit se spoorwegen zou de zesde in haar geschiedenis zijn, waarvan drie voor de oorlog Terwijl de vakbondsleiders verga derden zei premier Wilson in het Lagerhuis, dat hij alles had gedaan om de verschillende overheidsacties in geval van een staking te coördi neren. Een conflict bij de spoorwe gen zou een kritieke proef voor de regering betekenen aangezien het voortspruit uit een door de nationa le raad voor prijzen en inkomsten uitgevaardigde rem op de lonen ten einde de inflatie te bestrijden. De raad wil stabiele prgzen, waardoor loonsverhogingen zoveel mogelijk aan de produktiviteit ten goede kun nen komen. Tot dusver is de rege ring erin geslaagd de prijzen betrek kelijk in toom te houden, doch bg de spiraal sprej lonen kan ken. De druk van werkgevers om haar loonpolitiek sorteren als zij aa spoorwegmannen spoorwegstaking zi de regering op de medewerking bij zou weinig effect i de eisen van de :ou toegeven. Een >u voorts politieke nadelen voor de Labourregering kunnen hebben aangezien de socia listen veel steun van de vakbonden genieten, maar ook vanwege de on tevredenheid van het volk ten aan zien van vervoersstakingen in het verleden, die premier Wilsons partij al eens meer stemmen hebben ge kost. De bond van mijnwerkers kon digde gisteren een verbod af op over werk en arbeid tijdens de weekein den als reactie op het afwijzen door de nationale steenkoolraad van een looneis. De Sowjet-Unie heeft gisteren de 107de Kosmos-satelliet gelanceerd. Deze is gekomen in een baan die ligt tussen de 204 en 322 km van de aarde. De satelliet werkt goed, aldus de Russische mededeling. Officieel wordt altijd gezegd dat de Kosmos-satellieten wetenschappe lijke onderzoekingen verrichten. In het westen gelooft men dat ze soms ook militair verkenningswerk ver richten. citeerd door het Noordvietnamese persbureau. De vliegtuigen zouden nl. op 9 februari een middelbare school in de provincie Ha Tinh heb ben gebombardeerd en beschoten. Vice-president Humphrey zal na zijn huidige bezoek aan Zuid-Viet- nam ook Thailand, Laos, Pakistan, India, Australië en Nieuw-Zeeland bezoeken. De vice-president zal mo gelijk nog andere plaatsen bezoeke voor hij naar de Verenigde Staten zal terugkeren van zijn reis die nog twee weken zal duren. De Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Goldberg, heeft gisteren een bespreking gehad met president Johnson. Na afloop ver klaarde hij dat hij naar de Verenig de Naties teruggaat met nieuwe en nadrukkelijke orders van de presi dent om te streven naar vrede in Vietnam op de kortst mogelijke ter mijn. Goldberg verklaarde tegenover journalisten dat hij in de Verenigde Naties sterker zal staan door de re sultaten van de conferentie van Ho- noloeloe tussen de Verenigde Sta ten en Zuid-Vietnam. Alles wat no dig is om het Vietnamese conflict naar de eonferentietafel te krijgen, aldus Goldberg, is dat de Sow jet-Unie „onze wens deelt voor een vreedzame regeling gebaseerd op het Geneefse akkoord". President Ho Tjsi-minh van Noord-Vietnam heeft president Nas ser van Egypte verzocht zijn goede diensten te gebruiken om de vrede in Vietnam te herstellen. aldus wordt van betrouwbare Egyptische zijde meegedeeld. Ho zou geschreven hebben, dat hij vrede in Vietnam wil op voorwaarde, dat de Amerikanen de bombardementen van Noord-Viet nam beëindigen, de militaire opera ties daar stopzetten en hun troepen terugtrekken. Communistisch-C'hina heeft de Sowjetrussische leiders ervan be schuldigd, dat zij de Verenigde Sta ten helpen Zuid-Vietnam perma nent bezet te houden. Ook proberen zg onenigheid te zaaien tussen Ha noi en Peking en de Verenigde Sta ten te helpen bij het verwezenlijken van hun vredesonderhandeüngen- komplot, zo zegt Peking. De Chinezen verwerpen ook de Russische suggestie gezamenlgk op te treden in het conflict in Viet nam. Zij zeggen dat de Russen erop uit zijn een Russisch-Amerikaans- Japans bondgenootschap tot stand te brengen dat gericht is tegen Chi- a, Noord-Korea en de revolutionai- 6 volksbewegingen in andere delen an Azië. De besehuldiging is vervat in een artikel van 6500 woorden in het Chi- s theoretische blad Rode Vlag. De ondertekening luidt „Commenta tor". r weggelopen, toen kapitein naar Stanislaus Columbus het bevel gaf j „schip verlaten". Dat schip was het j Liberiaanse s.s. „South America", op 10 mijl ten westen van het j lichtschip „Goeree". Om 2 uur had de gezagvoerder de brand gemeld en hulp verzocht. Om kwart over 3, toen de toestand blijk baar onhoudbaar werd, gaf hij het internationale noodsein SOS. Van vier kanten kwamen schepen op de .South America" aanvaren. Het eg zijnde stoomschip „Amsterdam", de Harwichboot „Avalon", die naar de Hoek op weg was, een Zweeds schip en de sleepboot „Maasbank". Het Poolse haven. „Te gevaarlijk" „We konden het vuur, dat in ruim 5 woedde wel in bedwang houden", vertelden ze, „maar vannacht om 12 uur werd het ernstiger. De vlammen sloegen uit het ruim. We zijn toch doorgegaan met blussen, maar veel hielp het niet. Toen riep de kapi- ten ook hulp van de wal in. Het was ■HP te gevaarlijk om te blijven. We heb- Hoek van Holland naar Harwich op ^en in de haast pog wat van onze bezittingen kunnen bijeenrapen. De bagage is nog op de sleepboot". Zo als altijd werd de mobiele kolonne van het Rode Kruis in Hoek van Holland gewaarschuwd. Met koffie I Ier' co8nac konden de schipbreuke- Aail boord linSen in het gebouw van het groene kruis voorlopig op verhaal komen. tenslotte de „Maasbank". 1 frnrltnet;or.ll" cie de opvarenden aan boord nam, 99-*- cl 11 Ida lISGil toen het achterschip van de Libe riaan een grote brandende fakkel leek. En de „Avalon" zond een sloep naar de „Maasbank" om de schip breukelingen over te nemen en naar cie Hoek te nemen. Alleen zes offi cieren bleven op de „Maasbank" achter, die de bestrijding van het vuur aanving. Twee dagen al was er brand in ruim 5, vertelden de schip breukelingen, toen ze in Hoek van Holland aan wal kwamen, nadat in vliegende haast alle passagiers wa ren gedebarkeerd, want het had de altijd op tijd varende „Avalon" 5 kwartier gekost om de eerste plicht van de zeeman te vervullen: de zee- man-in-nood bijstaan. De internationale treinen stonden in Hoek van Holland te wachten op Na vijf dagen van erupties heeft de Etna op Sicilië een nieuwe kegelvormige krater ge vormd op de noordoostelijke helling. Het tempo van de ont ploffingen bedraagt thans vijf tien tot twintig per minuut. Hon derden tonnen vulkanisch ge steente en lava worden tot een hoogte van 300 meter de lucht ingeslingerd. Er vloeit nog steeds een zware lavastroom uit de krater, maar er bestaat geen onmiddellijk gevaar voor de lager gelegen dorpen. De stroom is drie km lang en vloeit in een dal. omsloten door dijken van gestolde lava van eerdere erup- „Het was een fantastisch, maar ook een luguber gezicht, dat schip te zien branden". Dat vertelden twee Nederlandse passagiers van de „Ava lon". die toevallig tegen half vier vannacht aan dek kwamen. Nie mand van de overige passagiers heeft iets gemerkt van de redding. „We zagen vlakbij een vuurgloed en merkte, dat de Avalon stil lag. Toen zagen we ook dat we dicht bij 'n brandend schip waren. We hoor den ontploffingen van de olievaten aan dak en zagen grote steekvlam men op het achterschip. Het was een felle brand. Toen zagen we ook een sloep van de Avalon, die bg de sleepboot kwam en daarna naar de Avalon terugkeerde. De schipbreuke lingen kwamen aan boord en wer den direct in de tweede klasse on dergebracht. De sleepboot is blijk baar direct gaan blussen, want het leek ons toe dat de brand minder hevig werd toen we de rets voort zetten". Advertentie Hondemandje 5,95 Hondedekentje 5,95 9,99 Hondemanden voor kleine, grote, ras- of vuilnisbakkenrassen, ln alle maten, prijzen en vormen. Metalen, inklapbare slaapbanken, met zwaar doek overtrokken, zeer praktisch. Poezemanden, reismanden, duive- manden, fietsmanden. Kussens in gezellige en leuke dessins. Reuze keuze. drinkbak- Vraag raad bij vakmensen. Nieuwe Rijn 50 Tin 2 08 24 (0 17 10) Advertentie (9uc/ Qlte, teuwa Uit het Leidsch Dagblad van r 12 Februari 1866: f Advertentie) Men vraagt ten spoedigste een bekwame J Meid als meU. alleen, die J t goed met de pot kan omgaan, J tegen een loon van f 60,— per J f jaar. Brieven onder letter P. J f P. bv Gébr. v. der Hoek. J Als bewijs van het tegen- J woordig buitengewoon zachte J f weder wordt vermeld, dat imen sedert eenige tijd de spi- nazie, bloemkool en krop- J salade te velde ziet staan bui- J ten de Rijnsburgsche Poort a alhier.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1