Collectie 25 inzendingen voor de „Wedgwoodprijs" Nu het toch P moet zijn, rook dan het allerbeste VERKLARINGEN VAN VALERY kunst TARSIS IN LONDEN kc\lei6oscoQP Actuele stromingen vertegenwoord igd DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Morris i cie beeldende taal van Marjan de Glopper. represent an te van de jon geren. weer zoekend langs andere fi guratieve wegen" Wie op de hoogte wil blijven van al hetgeen zich in de hedendaagse schil- I derkunstige ontwikkeling afspeelt, mag zeker niet verzuimen deze ex positie, welke tot 1 maart duurt, te bezichtigen. H. Grieks klooster gedeeltelijk door brand verwoest Kunstschatten behouden Gisterochtend is brand uitgebro ken in het uit de elfde eeuw dateren de klooster van Vatopedi op het schiereiland Athos in Griekenland, de brandweer uit Saloniki kwam de plaatselijke politie te hulp bij het 1 bestrijden van het vuur. De brand bleef zich aanvankelijk uitbreiden omdat hij werd aangewakkerd door een felle wind. De brand brak uit in de oostelijke v'.eugel van het klooster en verspreid- j de zich naar de cellen van de mon- niken en vandaar naar de kostba- j re bibliotheek, die 8.000 boeken be vat. Van deze bibliotheek maken deel uit van de Octateuch. een verzame ling van de eerste acht boeken van het Oude Testament, geilustreerd met l 162 miniaturen, alsmede het Boek j der Psalmen, het Evangelie en ma nuscripten van de geografie van Pto- lemeus, die o m. 42 gekleurde kaarten j bevatten. De zeldzame boeken in de biblio- theek en de uit de 10de eeuw da- terende mozaieken en fresco's zijn i echter onbeschadigd gebleven. De politie, de brandweer en te hulp geroepen legereenheden slaag den er tenslotte in de brand te blus- Een 60-jarige monnik werd gewond. Een deel van het klooster Is ver- woest. De schade wordt geschat op ruim f 600.000. Philip Morris. de sigaret, die om zijn internationaal niveau overal ter wereld wordt gerookt, handhaaft zijn prijs van f 1.50 Aan vooravond van proces „Hij zal geen politiek asiel vragen" De Russische schrijver Valery Tarsis rustte gisteren uit in het Ritz hotel in Londen terwijl in Russische en Westerse hoofdsteden de controverse rond zijn naam in alle hevigheid woedde. Tarsis. die zijn anti-Sowjet roman ..Zaal zeven" naar het westen heeft gesmokkeld, is gelijk gemeld uit Moskou naar Londen gevlogen. ..Ik ben niet gekomen om politiek asiel te vragen, maar als Rus sisch schrijver om lezingen te houden en mijn lezers te ontmoeten". Tarsis zal lezingen geven aan de universiteit van Leicester over ..de Russische kritische hou dn g tegenover de realistische Franse schijvers van de negentiende eeuw". Een persconferentie die zou worden gehouden en waarop Tarsis de we reldpers en de televisiejournalisten zou ontmoeten, is afgelast en naar vandaag verschoven. „De heer Tarsis is zeer vermoeid en zal vandaag niemand spreken" al dus gisteren een woordvoerder voor de nitgeverjj Collins die de pers regelingen voor de Russische schrRver behandelt. „Lafaards" U eer hoge pri jzen voor sch ilderi jen Een confrontatie niet de 25 uitverkoren schilde- derijen van de niet minder dan 510 inzendingen voor de Wedgwoodprijs 1966, welke van gister avond af in liet Museum „De Lakenhal" te zien is, schenkt een enorme mengeling aan indrukken, zó veel actuele stromingen zijn er vertegenwoordigd. Over het geheel genomen staat deze interessante expositie op hoger niveau dan de voorgaande: voor de derde maal wordt zij gepresenteerd, de opgaan de lijn is opmerkelijk. De eerste prijs 4000 gulden— Sterk geïnspireerd op Meile zijn B. is door de jury. samengesteld uit de i Blankert met zijn driedelig ..Land heren J. Diederen. prof. dr. H. L. C. schap", waarin oude en nieuwe mo- Jaffé, Hans Redeker. Jaap Wage- 1 tieven harmonisch dooreen gestren- niaker, H. Westerik en H. Klein toe- geld zijn en C. Dolaard met diens gekend aan de Haagse schilder Kees Vogel". Ook zij getuigen ervan, dat van Bohemen voor zijn „Hommage het „figuratieve" zij het met zeer aan de door Cassius Clay gevelde persoonlijke visie, weer meer in de Floyd Patterson": men ziet de laatste [belangstelling komt te den. Met sterk beeldend vermogen. j^uj presenteert zijn origineel meeslepend en fors is dit geweldda- jwarte bouten vertikaal op rood". sterke kleuren opgezet. Een eervolle vermelding Viel ten aeel aan W. Bouthoorn, eveneens uit Den Haag voor zijn „Compositie met organische vormen., minder uitbun dig dan Van Bohemen. maar even eens expressief en intens. Nog een eervolle vermelding ontving Marjan dit Glopper voor haar schilderij „Voor mijn moeder op haar verjaardag", een min of meer autobiografisch ver slag met opgeschreven tekst. Gelijk dat bjj veel jongeren het ge val is: naief. maar volstrekt open hartig. W. DE HAAN: ..Gewond hart" Nog andere schilderijen op deze exclusieve expositie verdienen volle attentie: zo die van Lei Molin („Witte neger"). Hans Nahuys wiens „Cy cloon van bloesems" monumentaal aandoet, het subtiele „Jardin" van Laszlo Nagy, Sam Middleton's jazz- collage „Blue Silk" en „Solemn Me ditation" van Cees Okx. Imposant en treffend reslistisch is ook „Het schilderij" van G. Hadeier met de symbolisch aandoende lichaamsdelen Paula Nieuwenhuis-Thies verrast met haar „Beauty Com petition". maar waarom toch zoveel Engelse ti tels? A. Verhoog frappeert meer door het grote formaat van zijn doek „Twee figuren in een grasveld*' dan door de inhoud daarvan. Nog noe men wij J. Dibbets („Echtpaar"). K. Wit („Zonder titel") en P. van Soest („Bloemen voor mevrouw"), in leven dige kleuren vervat. De eerste prys werd door de jury unaniem aan Kees van Bohemen toegewezen. Deze behoort dan ook tot de meest prominente schilders van deze tijd. Hij wordt geprezen om „de zuiver picturale kwaliteiten, die in geen der andere werden evenwaardig werden aangetroffen". Bouthoorn's compositie is genoemd „een by uit stek serieuze, grondige en van alle uiterlijkheden en bijkomstigheden ge speende synthese van de elementen van een non-figuratieve schilder kunst". Voorts roemt de jury „de zui verheid. eerlijkheid en echtheid van Een schilderij van vrij geringe af metingen van een kleine meester, na melijk van Gilles Rombouts (1630— 1678). maar in opvallend gave toe stand. bracht gisteren op de voort gezette kunstveiling bij Mak van Waay in Amsterdam het respectabele bedrag van f 8600 op. Een rivierland schap met op de achtergrond een kasteel van Muyen kocht een Neder- Studenten bewaken expositie De 21-jarige Prins Richard van Gloucester xal met vijf andere stu denten van Cambridge de wacht hou den bij een in de Magdalene Gallery in Cambridge van 28 februari tot 11 maart te houden schilderijententoon stelling. Zij zullen er bij toerbeurt blijven slapen. Een alarmstelsel met bellen zal aangebracht worden om hun werk te vergemakkelijken. De tentoonstelling, die door Prins Richard georganiseerd is. omvat schilderijen ter waarde van 100.000 pond sterling (een miljoen gulden). Een stuk dat er deel van uitmaakt is „De wederopstanding van Sint-Se- bastiaan", dat door prof. Michael Jaffé van King's College is geïdenti ficeerd als een echte Rubens. Dit stuk staat ook bekend als de „Pekelfabriek Rubens", omdat het lang onopge merkt in een pekelfabriek in Essex heeft gehangen. nog zoveel meei de moeite loont daar is bijv. het uitermate navrante, gruwelijke, in lichte kleuren gehouden „Liggend halfnaakt" van Peter Jansen, die in dertijd impressies weergaf van con centratiekampen. doch nu zijn ma cabere inspiratie ontleent aan poli tierapporten. Hij herinnert aan Ba con. Merkwaardig is „Gewond hart" van W. J. den Haan: deze gebruikt allerlei attributen, een reusachtige spijker doorboort dat hart van hout. Het doet popart-achtig aan. evenals Let veelkleurige „Ballengooientent 1945" van J. van der Pol. Deze nieuwe Russi sche postzegel toont een schilderij van de Russische meester P. Fedotow, ge naamd „De hofma kende burgemees terDe zegel is uit gegeven ter gelegen heid van de 150ste geboortedag van de schilder. landse verzamelaar voor f 20.100. Hoog geboden werd ook op „Het gan zen trekken in een dorp aan een vaart" van Molenaar. Het ging weg voor f 12.500. Veel geld noemde men de f3100, die grif werd betaald voor een aquarel van A Mauve. Dit werd ook gezegd van de resp. f 6400 en f 7800. die men voor twee werken van Kruseman over had. „Het bruilofts feest", een romantisch werk uit de 19e eeuw van de onbekende meester Lamme werd afgemijnd op f5700. Happening van Salvador Dali De vermaarde schilder Sal vador Dali is gisteren afge- laald in het riool van Man- \attan (New Yorkl, gekleed in een verguld ruimtepak en met een stok met gouden J knop in de hand. Hij werd vergezeld door ongeveer 50 J journalisten en vrouwen, een dozijn arbeiders en 'n ocelot. (Amerikaans katachtig roof- dier). „Er bestaan ondergrondse J bioscopen, ondergrondse mu- i ziek, ondergrondse kunst", Dali, eenmaal beneden. Het ondergrondse Manhatten be vat de ondergrondse activi- J teiten die de stad leven ge- geven hebben. Dali houdt er- van de samensmelting van de creativiteit te tonen, de ver- borgen werkelijkheid van ze tijd". De afdaling van Dali in het riool ivas bedoeld als voorspel tot de happeningJ die hij op 23 februari in de J Philharmonic Hall zal geven. Dali trok onder de grond een laars, een schoen en een sok uit, stak 2ijn voet in porseleinen baken een ar- beider goot er melk over uit. Dali morste daarna met de - melk in het rond, om het i riool te „dopen", zoals hij zei. Daarna vertrapte hij met zijn voet een gitaar. Iemand vertelde dat dit in Spanje J symbolisch it voor „leven en dood". Dali legde uit: „een echte happening is iets waarbij J niemand weet wat er beurt En dat was het dan ook zo ongeveer! VALERY TARSIS Meestereollectie in Palm Beach geveild Tc Palm Beach in Florida is een veiling gehouden van een meester eollectie van schilderijen van Renoir. Picasso. Toulouse-Lautrec en vele an deren. Zij bracht ongeveer anderhalf miljoen gulden op. In totaal waren er 125 werken: olieverfschilderijen, tekeningen en schilderyen. Zij waren het eigendom van Edgardo Acosta, een rijke kunst beschermer uit Beverley Hills, die ze in een periode van 20 jaar heeft bij eengebracht in de V.S.. Mexico en Europa. Ook waren er nog schilde rijen van Pisarro, Utrillo, Dufy en Braque. Er werden veel stukken verkocht aan mensen, die optreden als agent voor verzamelaars en musea. Een stuk van Braque bracht 39000 dollar op. evenals een „Clown" van Rouault. Twee schilderyen van Renoir werden verkocht voor 24000 dollar elk. Het waren „Een dame met kin in de hand" en een „Stilleven met rozen". Een olieverfschilderij van Maurice Utrillo. getiteld „Le lapin agile" werd voor 22000 dollar verkocht. Een klein olieverfschilderij van de Duitse kun stenaar Max Ernst bracht 46000 dol lar op. een landschap van-Maurice de Vlaminek 25000 dollar. te maken omdat „De Russische auto riteiten my liever niet in Moskou zagen aan de vooravond van het proces tegen Sinjawsky en Daniel". Tarsis noemde deze beide schrij vers „lafaards" omdat zjj onder pseudoniem hebben geschreven. „Schrijvers behoren onder hun eigen naam te schrijven", aldus Tar sis. „Er zijn pogingen gedaan om mjjn boeken onder een schuilnaam te publiceren maar ik heb dat niet gewild. Deze mensen verdienen de naam Russische schrijver niet. Hun optreden is immoreel, maar niet misdadig. Misdaden worden bedre ven door hen die hun proces voor bereiden. Men behoort een misdaad- proces voor een politierechter niet te verwisselen voor een morele be risping. Het proces behoort „open" I te zijn en te worden bijgewoond I door vertegenwoordigers van de we- i reldpers. Als men dit proces achter i gesloten deuren verbergt, bewijst men alleen maar de zwakheid van het Russische regime". j „Ik houd van Rusland'9 Sommigen menen dat de Russen willen dat er tijdens de berechting van Sinjawsky en Daniël een beken- I de „opstandige" zoals Tarsis in het j We6ten is om daar vryelyk voor zyn mening uit te komen. In die positie zou hy de ongun stige publiciteit kunnen verzachten over het toezicht op de kunst in de Sowjet-Unie die waarschijnlijk op een proces als dit zal volgen. Tarsis verklaarde dat hy een in reisvisum voor de Sowjet-Unie heeft en dat hij drie maanden in Enge land zou kunnen blijven. „Ik houd van mijn land, van mijn Rusland, myn volk en ik ver wijt het volk niet de onrechtvaar digheid van de politie", aldus Tarzis. „Het zyn de communisten geweeat die mij in een gekkenhuis hebben gestopt en niet het volk". Proces in Moskou tegen auteurs begonnen Vandaag staan in Moskou twee schrijvers terecht tengevol ge van het publiceren onder pseudoniem in het buitenland van geschriften waarin het Sow- jetrussische systeem bekritiseerd wordt. Andrei D. Sinjawski. een voor aanstaand literair criticus en Joefi M. Daniel, een vertaler en criticus, worden beschuldigd van anti-Sowjet propaganda. Dit kan gestraft worden met 7 jaar gevangenisstraf en 5 jaar verbanning naar Siberië. De uit gever in Parijs van geschriften onder de namen Abram Tertz en Nikolai Arzajak heeft de auteurs geïdentificeerd als resp. Sinjaw- ski en Daniel. Vernomen wordt, dat zij dit bekend hebben in de vijf maan den dat zij reeds in arrest zitten. Een woordvoeder voor de persafde ling van het ministerie van Justitie zei. dat het proces „openbaar" is om dat het persbureau Tass het verslaat, maar dat de ruimte beperkt is. Vol gens Tass hebben de schrijvers .in de periode van 1956 tot 1963 hun werk onder schuilnamen naar het buiten land gezonden en gepubliceerd, waar bij de Sowjet-staat en het maat schappelijke systeem belasterd wer den". „Hun werken worden gebruikt in de ideologische worsteling tegen de Sowjet-Unie. „Een dergelijke activi teit is een misdaad"aldus Tass. Hierdoor bestaat er by sommige waarnemers geen twyfel over de uit spraak in deze zaak. IN MUSEUM DE LAKENHAL":

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7