G. J. Thieme-prijs voor typograaf uit Leiden Roolvink kabinet over Cals Haal heerlijke rookworst in huis! Vanavond zuurkool? ZWANENBERG ^Wam Leidse schooljeugd ziet stuk van Staal IN LEIDEN EN OMGEVING Geringe stijging van werkloosheid Huwelijksgeschenk Beatrix Volgende week Leidse inzameling Socialist en liberaal lichten beginsel' toe DONDERDAG 10 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 R. Lacourt onderscheiden •hr aat De in 1918 ingestelde Ger- Mi] rit-Jan Thieme-prijs is van- ,net ochtend in Leiden voor het naa eerst uitgereikt aan een mono- n?n typegieter. De prijs, die wordt toegekend aan mensen in het ?m 9rafi5ch vak, die uitblinken in llmhun studieprestaties, werd uit gereikt aan de 27-jarige Leide- 'naar R. Lacourt. De heer La st, court is werkzaam bij de N.V. n u Drukkerij en Boekhandel v/h N E.J. Brill. :kei De Gerrit-Jan Thieme-prijs is in- m igesteld om de vakkennis en de liefde 26 voor het grafische vak te stimuleren. lte'De prijs wordt slechts in bijzondere uujgevallen toegekend en de heer M. H. Groenendaal. directeur van de grafi- ,rufBche vakopleidingen in Amsterdam, urg noemde het vanochtend dan ook „een ^tlnjearvuUe gebeurtenis, zowel voor de gneer Lacourt als voor het bedrijf. De 2 ■heer Groenendaal overhandigde de heer Lacourt een diploma en penning voor de bijzondere prestatie, die de heer Lacourt in de anderhalf jaar durende opleiding heeft gele verd. Tijdens de korte plechtigheid in het bedrijf aan de Plantijnlaan werd de heer Lacourt verder toegesproken door zijn directeur, de heer F. C. Wie der. „Het behalen van deze prijs is voor ons het bewijs, dat je je wilt ontwikkelen in het grafische vak en dat je er liefde voor hebt", zei de heer Wieder, die de succesvolle mono- typegieter een vulpenset („voor je verdere studie") overhandigde. De heer M. H. Groenendaal feliciteert de heer Lacourt (1) met zijn succes. Geheel links (met bril) de. directeur van het bedrijf, de heer F. C. Wieder ROOKWORST "'BsïSSsngg'gJ 'ssSsmSmgssss^Ê „De schilderijenoor log^ De mens leeft bij de gratie van het feit, .dat hij de ander nodig heeft en de andere op zijn beurt hèm. Dit thema van de medemense lijkheid dus is cenraal gesteld in „De schilderijenoorlog" van Jan Staal. De schrijver, wiens opmerkelijke stuk gistermiddag onder auspici- van de Commissie Jeugdvoorstel lingen, uitgaande van K en O en (Foto L D /Holvast) I L.J.A., in de Leidse Schouwburg voer j een grote schare Ulo- en UTS-leer- De heer Lacourt, die al ruim twaalf lingen werd opgevoerd, heeft in een jaar bij de fa. Brill in dienst is, werd wat vrijere toneelvorm willen aan- (naast zijn theoretische scholing) in tonen, dat de mens zich niet of het bedrijf opgeleid door de voorman nauwelijks staande kan houden als de monotypegieterij, de heer A. hij niet leeft vanuit de beslotenheid Prins. nenselijk contact. Dag Religie en politiek bij de bosnegers U?°U! iarifeb J*** De heer H. U. E. Thoden van Vel- emifcen heeft gisteravond in het Ryks- "jjnuseum voor Volkenkunde een lezing houden over het onderwerp „Re- politiek in de Bosnegermaat- ni'n»chappij". ■sr Onder auspiciën van het Amster- uurdamse Instituut voor culturele an- r )- :ropologie verbleef de heer Thoden ran Velzen in 1961 en 1962 bij een t-onDosnegerstam in het Surinaamse uuri>rietabbetje. Hij verdiepte zich in tiet bijzonder in het godsdienstig en ^politieke leven van de Djoeka-stam. bosnegers in Suriname hebben 14 fen vrij grote mate van ontwikke- 2 3dng. Zo zijn zij volledig vertrouwd het gebruik van de buiten- otor en als zij op stap gaan Paramaribo dragen zij door gaans westerse kleding. Bosnegers m$ijn in oorsprong Afrikaans. Zij wer- len als slaven naar Suriname ge- 'Wacht, waar velen wisten te ont- zonlnappen om zich in het oerwoud te- sda»ug te trekken. De religie van de josneger bevat zowel Afrikaanse als '^j^hristelijke elementen. Er is een 007jroot aantal goden, die zijn inge- leeld in hogeren en lagere. De be- ap^ngrijkste is de „Grote Godheid", en god met bovennatuurlijke, maar 8V)k heel menselijke eigenschappen. Hah het verleden —zo geloven de zomWoeka's ging Grote Godheid de 1 Ajtam voor in de strijd en stonden onder zijn voortdurende bescher- aing. Grote Godheid laat zich in- noJens in met de dagelijkse gang van nken in de Dj oeka-gemeenschap en Pm<,let godsdienstig leven is van grote jetekenis voor de sociale structuur an de bosnegermaatschappij. Ande- kenmerken van de kerk in de Etyoekasamenleving zijn de regel maat in de bijeenkomst en de 0Ulundamentele gezagsrelatie en taak verdeling tussen de priesters. De heer g rhoden van Velzen lichtte zijn le- 5 lng toe met lichtbeelden en een kor- H fe film. Advertcnac ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook in briljant. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Gedurende de maand januari steeg de bij het Gew. Arbeids bureau te Leiden geregistreerde arbeidsreserve van mannen van 403 tot 430. De stijging van de werkloosheid in januari is een normaal verschijnsel. De weersomstandigheden zijn dan vaaV van invloed op de werkgelegenheid. Normaal verschijnsel In het bijzonder geldt dit voor de beroepsgroepen bouwvakperso- neel, landarbeiders en de beroepen in aanverwante bedrijfstakken. Het grootste aanbod vinden wij thans terug in de beroepsgroepen bouw vakarbeiders (91), metaalbewerkers (29), landarbeiders (39), vissers (18), horeca personeel (24), kantoor personeel (29) en losse arbeiders (41). De openstaande vraag naar man nen nam sedert vorige maand toe in 907 tot 925. De vraag naar bouwvakpersoneel vertoonde een geringe afneming. In het aanbod van metaalbewerkers (29) kwam geen wijziging. De vraag gaf echter een lichte stijging te zien (plus 19) en bedroeg eind januari 448. waarvan de helft betrekking had op jeugdige arbeidskrachten. Evenals vorige maand ontbrak ook thans het aanbod voor de textielnij verheid. De vraag in deze sector bleef constant en had ondermeer betrekking op spinners en wevers. De werkloosheid onder de land arbeiders nam in januari toe van 17 tot 39. Onder de ingeschrevenen bevinden zich 19 tuinarbeiders. die het merendeel werkloos kwa- door seizoenslapte in de peen- bedrijven. De vraag, die uiteraard in de wintermaanden gering is. had be trekking op bloemistknechten (5) en bloembollenarbeiders (5 Als gevolg van de tekorten op de vissersvloot was er een vraag naar vissers (27). In verband met deze vraag wordt dan ook verwacht, dat het nog beschikbare aanbod (18) spoedig emplooi zou hebben. In de sector handelspersoneel wa in er zowel in het aanbod (13) als de vraag (21) sedert vorige maand slechts geringe wijzigingen. Het aanbod omvat om. 5 vertegen woordigers en 5 winkelbedienden terwijl de vraag zich eveneens be paalt tot vertegenwoordigers (4) en winkelbedienden (15 w.v. 8 jeugdi gen). Sedert vorige maand is er een daling in het aanbod van hore- capersoneel door tewerkstelling van koks en kelners. Het aanbod thans heeft betrek king op 2 koks, 15 kelners en 7 overige beroepen in deze sector. De huidige vraag is vnl. gericht op koks. Het aanbod in de beroepsgroep „niet varend verkeerspersoneel", dat voor het merendeel betrekking heeft op chauffeurs (12), nam toe van 10 tot 19. Voor de chauffeurs is de plaat singsmogelijkheid gering omdat de meeste van hen slechts in het bezit zijn van het zgn. klein rijbewijs. In de beroepsgroep „kantoorper soneel" is er een toename in het aanbod van kantoorbedienden. De vraag liet een verdere daling zien en omvat thans boekhouders en kantoorbedienden. Bij de groep „losse arbeiders" is er een wat groter aanbod als gevolg van de weersomstandigheden (vorst) in januari. In de vraag naar losse arbeiders (thans 29) kwam t.o.v. vorige maand slechts een geringe wijziging. In de geregistreerde arbeidsreser ve van vrouwen kwam t.o.v. vorige maand vrijwel geen wijziging. In geschreven staan thans 79 werkloze Het aanbod heeft vnl. betrekking op handelspersoneel (11), horeca- personeel (14). kantoorpersoneel (16) en huishoudelijk personeel (14). In de overige beroepsgroepen steeg van 479 tot 488. Het tekort aan vrouwelijk personeel is duide lijk waarneembaar in de beroeps groepen naaisters (44), wasserij per soneel (34), handelspersoneel (61), kantoorpersoneel (96), huishoudelijk personeel (135) en personeel in al gemene dienst (73). Promotie Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is de heer J. D. van der Meulen, geboren te Delft en thans wonende te 's-Gra- venhage, juridisch medewerker bij de Economische Controle Dienst van het ministerie van Economische Zaken, gepromoveerd tot doctor in de facul teit der rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld ..Beschouwingen over het wapengebruik van de politie in Nederland". Promotor was prof. mr. J. M. van Bemmelen. Op deze basis is een verhaal op gebouwd, dat wel aanvaardbaar is, maar niet sterk tot de verbeelding van de jeugd spreekt. Misschien ligt de tijd van streng opgevoede wees meisjes en zure, oude tantes, van komenyswinkeltjes en deftige dorps burgemeesters, waarin het stuk speelt, in een tè ver verleden. Wellicht is er teveel dialoog en te v.einig hand'eling om het stuk vol doende „pakkend" te doen zijn. Bovendien, een stuk als dit moet het vooral van sterke karaktertype ringen hebben. Wat de opvoering betreft, die de Nieuwe Komedie voor de Leidse scho lieren gaf, niet alle typeringen wa ren even raak. Innemend en overtuigend spel liet Wjeteke van Dort als het weesmeis je Jannie zien, dat door haar tante Dora, een vereenzaamde, naar lief de hunkerende vrouw-op-leeftyd, wordt opgevoed. Tante Dora, die na veel innerlijke strijd de genegenheid van haar begaafde zuster (Truus Dekker) verkiest boven de liefdes betuigingen van de sluwe Bob by Slijmen (Frans Koppers), werd voortreffelijk gespeeld door Mart Ge- Deze actrice meende haar spel te moeten onderbreken om de beweeg lijke, maar beslist niet rumoerige jongens en meisjes tot meer stilte te manen. Dit maakte haar bij het jeugdige publiek verre van sympa thiek. Jammer overigens, want zij had een grotere waardering zeker verdiend. Dat een omvallend decor stuk en een tussen het draai-toneel verdwijnend requisiet bij dit publiek hilariteit verwekt is vanzelfspre kend. Afgezien daarvan mag de de Kleine Komedie over gebrek aan welwillende belangstelling bij de Leidse schooljeugd zeker niet klagen. Teneinde de werkzaamheden van 't Nationaal Comité „Huwelijks geschenk" te ondersteunen is ook in Leiden een plaatselijk comité van aanbeveling in het leven geroepen, waarin de Leidse bevolking in vrijwel al haar geledingen is vertegenwoordigd. Jaarfeest van Volksonder i vijs De leden van de Woubrugse afde ling van Volksonderwijs hielden gis teravond in Het Oude Raedthuys het jaarfeest van deze vereniging. De heer J. Sligman, het hoofd van de school, deed onder meer de medede ling dat dit jaar een driedaags schoolreisje naar Schoorl zal worden georganiseerd. Over het onderwijs zelf zei de heer Sligman dat de middelen belangrijk zijn gemoderniseerd; van gemeente wege is reeds medewerking toegezegd voor de aanleg van centrale verwar ming in de school. De heer M. Karsemeijer uit Alphen aan den Rijn, voorziter van de fede ratie Zuid-Holland van Volksonder wijs, hield vervolgens een indringen de propagandarede, waarin hij onder meer pleitte voor het zo breed moge lijk openstellen van deze school voor kinderen uit alle lagen der bevolking. Het toneelgezelschap Tavenu uit Boskoop voerde tot slot de klucht „Gozewijn maakt carrière" op. De muziek voor het hal werd verzorgd door The Rowdies. Dit comité, waarvan wij de sa menstelling onlangs publiceerden, stelt zich ten doel plaatselijk een zo groot mogelijk bedrag bijeen te bren gen om dit later in zijn totaliteit als aandeel van de Leidse burgerij lijkt den te voegen. Een deel van de gelden wordt be stemd om Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg t.z.t. een geschenk aan te bieden. Voor het resterende bedrag zal de Prinses na haar huwelijk een bestemming, met een algemeen doel, aanwijzen. Terwijl reeds nu giften kunnen worden overgemaakt door storting of overschrijving van het Comité bij de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V., Kantoor Leiden, of op de postreke ning van deze bank nr.9200, onder vermelding ...Huwelijksgeschenk", zullen de plaatselijke activiteiten zich toespitsen in de komende week. Van maandag t.e.m. zaterdag in de week van 14 tot en met 19 februari a.s. Gedurende die dagen zullen o.m. in de vestibule van het Stadhuis, in de hal van het Post kantoor aan de Breestraat, bij plaat selijke postagentschappen en bij de te Leiden gevestigde bankinstellingen collectebussen worden geplaatst, waarin een ieder zijn of haar bij drage kan deponeren. Hoewel de rector-magnificus, prof. dr. J. Dankmeijer en de praeses van de V.V.S.L., mej. H. Beermans, wel deel uitmaken van het plaatselijke comité van aanbeveling, ligt het in de bedoeling van de universitaire ge meenschap het bruidspaar, waarvan de bruid haar studietijd in Leiden doorbracht, een afzonderlijk cadeau aan te bieden. Ook het gemeente bestuur zoekt voor zijn oud-st id' genote naar een passend geschenk. Het plaatselijk comité vertrouwt er op, dat ook de bevolking van Lei den er aan zal medi werken, dat aan onze Kroonprinses en haar toekom stige echtgenoot een huwelijksge schenk kan worden aangeboden, dat als een getrouwe afspiegeling kan worden aangemerkt van onze gevoe lens jegens het bruidspaar. Willem Noske met Residentie-Orkest Dinsdagavond a.s. zal het Residen tie-Orkest onder leiding van Wil lem van Otterloo concerteren in de Stadsgehoorzaal (abonnementscon cert nr.6), met solistische medewer king van Willem Noske, viool. WILLEM NOSKE, le concertmees ter van het R.O., heeft naast zijn grote carrière als solist en concert meester tevens de tijd en de mo gelijkheden gevonden om belangrij ke musicologische onderzoekingen te verrichten. Hij heeft ook speurwerk verricht naar werken van buitenlandse com ponisten. Eén van de concerten die hij reeds eerder in ons uitvoerde een werk, dat volkomen onbekend is in de concertzaal is het Viool concert in G. gr. t.. op. 12 nr. 1 van Karl Stamitz, <17461801) de oud ste zoon van Johann Stamitz. HU componeerde talrijke concerten voor viool en orkest, werken, die typische voorbeelden zijn van de „jonge Mannheimer"-stijl, hoewel zij onder invloed van het Franse vioolconcert zijn geschreven. Het concert op. 12 nr. 1 is vol frisse gedachten, ont worpen met een dankbare, zangeri ge vioolpartij als basis, en met een opvallende virtuositeit. Willem van Otterloo zal het con cert openen met een uitvoering van de in 1952 geconponeerde Sympho- nische Etude van Hendrik Andries- se n. Dit werk, dat door het R.O. in 1952 voor het eerst werd uitgevoerd, is een voorbeeld van Andriessens fraai klinkende, gematigd moderne stijl. Hierna zal Willem Noske het Vi oolconcert van Stamitz vertolken. Het concert zal worden besloten met de Symfonie nr. 4 van Anton Bruck- Leids Jongeren Parlement Het Leids Joaigerenparlement, dat donderdagavond 17 februari bijeen komt, zal zich in deze zitting bezig houden met de defensiepolitiek van het koninkrijk der Nederlanden. De nota over dit onderwerp zal verde digd worden door de „Minister van Defensie", Titus Spoelstra (A.R.). LEIDER A.R. TWEEDE KAMERFRACTIE VOOR GROOT PUBLIEK IN BODEGRAVEN De heer B. Roolvink. de frac tievoorzitter van de ARP in de Tweede Kamer heeft gister avond meer Bodegravers „ge trokken" dan enig andere poli tiek voorman sinds jaren staat was. Een half jaar gele den, zo vertelde de heer H. A. van Dam, voorzitter van de A.R. Kiesvereniging van Bode graven en Nieuwerbrug, had ACAD. EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht de heer S. P. Berger (Den Haag) Voorde J.O.V.D. Drs. E. van Thljn, fractievoorzitter i De PvdA. aldus de heer Van Thljn, van de PvdA in de Amsterdamse ge- is principieel van mening, dat de taak meenteraad, hield gisteravond op een i van de overheid eerder zal vergroten bijeenkomst van de JOVD in restau- j dan verkleinen. rant Van der Heijden een inleiding op avond d<_ hKT Vonhoff gelegenheid om het stand punt van de V.VD. te verdedigen. Hij principiële zaken Als politiek tegenstander van deze socialistische Amsterdammer belicht te de VVD-er H. J. L. Vonhoff, schrijver van „De Zindelijke Burger heren", op dezelfde jongerenbijeen komst de liberale beginselen van de partijpolitiek. De eerste inleider ging ervan uit, dat het niet juist is om, zoals maar al te vaak het geval is, te spreken van vervagende politieke tegenstellingen. Naast de politiek van alledag spelen volgens de heer Van Thljn principiële kwesties nog steeds een grote rol. Op het punt van de sociale rechtvaardig heid bijvoorbeeld bestaan tussen de politieke partijen nog grote verschil len. De strijd om sociale rechtvaar digheid is met veel succes gestreden, maar zij is nog niet gewonnen, zo gaf de heer Van Thljn als zijn mening te kennen. Daar zijn bijvoorbeeld nog vraag stukken als inkomensverdeling „een derde van de Nederlandse bevol king kan de touwtjes nauwelijks aan elkaar knopen" vermogensverde- ging er van uit, dat het liberalisme een zo groot mogelijke ontplooiing van de mens voorstaat. De liberalen zijn volgens hem van mening, dat collectieve voorzieningen nodig zijn, wanneer de kracht van het individu tekort schiet. De heer Vonhoff herinnerde er in dit verband aan, dat de liberalen de grondslag voor sociale voorzieningen hebben gelegd. Colectieve voorzienin gen behoren echter te worden afge schaft als een veranderde maat schappijstructuur dat mogelijk maakt aktus de VVD-er. „Er is een indivi duele besteding en er is een collec tieve besteding en dat evenwicht mag nooit uit het oog worden verloren". De heer Vonhoff uitte aan het eind van zijn betoog felle kritiek op mi nister Vondeling. „De overheidsuitga ven zijn in het afgelopen jaar sterk gestegen, dat in financieel-econo misch opzicht een zeer gevaarlijke situatie dreigt te ontstaan". Wat het plan Joekes betreft, dit is volgens de heer Vonhoff bepaald geen bezuini gingsplan. ling, medezeggenschap ln de bedrjj- Het plan geeft alleen maar aan hoe ven. vermogenaanwasbelasting en ge- bepaalde stijgingen kunnen worden meenschapsmvloed op de produktie. ingeperkt". Op beide Inleidingen die alle om een oplossing schreeuwen. volgde een levendige discussie. men de heer Roolvink reeds uitgenodigd en daarom was het voor het bestuur bijzonder verheugend, dat kennelijk zo- velen dit initiatief op prijs heb ben gesteld. De heer Roolvink wilde deze avond voor alles discussiëren, omdat er bU alle partijen een toenemend uit el kaar groeien van partyleiders en partyleden te constateren is. De oor zaak daarvan is, dat er via radio, televisie en pers slechts sprake is van een éénrichtingsverkeer, van de voormannen naar het volk en de gelegenheid voor het volk om een weerwoord te spreken niet mogeiyk is, meende de inleider. De heer Roolvink zette in zyn in leiding op die discussie uiteen, dat de taak van de overheid is om het volk te dienen en ten goede te zyn. Daarby moet de overheid rekening houden met de behoeften van het volk en aandacht schenken aan de leefbaarheid van het bestaan. Het kabinet Cals probeert dit te doen in iets sterkere mate dan het kabinet Marynen. Er is duidelyk sprake van een stroomversnelling. By deze poli tiek vallen vier punten duidelyk op. In de eerste plaats is er de snelle groei van de bevolking, die vele vraagstukken oproept, zoals ten aan zien van de woningbouw. Dan is er de enorme welvaartsontwikkeling. Het gaat het volk goed, het inko men verdubbelde sinds 1945. Door dit alles worden de eisen echter ho ger. Er is een versterkte behoefte aan betere woningen, aan auto's en daardoor aan wegen en bruggen en i ecreatiemogeiykheden. Er ontstaat door dit alles ook een toenemende verontreiniging van o.a. de lucht. Een derde punt dat opvalt is de be hoefte aan concentratie en sanering in de landbouw, de middenstand, by grote bedrijven en bankinstellingen, terwyi er tenslotte de structurele veranderingen zyn, zoals de sluiting van de mijnen. In deze versnelde ontwikkeling, die dit kabinet beoogt, zit een ge vaar. Kan de overhead de situatie wel in de hand houden, wil men niet te veel tegeiyk aanpakken en ver der springen dan de stok lang is? De doelstellingen van dit kabinet zyn mooi, maar de ARP-fractie waarschuwt steeds opnieuw, dat het niet te veel op één kaart mag zet- *~n, zei de heer Roolvink Over de prijsstijging en het ge- lar van inflatie vertelde de heer Roolvink. dat de prijzen in 1964 stegen met 6\i en in 1965 met 5 1966 naar mei. verwacht met 4H Dit percentage is nog te hoog, maar het is onjuist om dit kabinet dat nog geen jaar aan het bewind is verantwoordelijk te stel- n voor de prjjsstUgingen van 1964 i 1965. De heer Roolvink zag een neer gaande tendens by de prijsstygin- gen en een afnemend gevaar voor inflatie. Hy ging in op de noodzaak verdere ontwikkeling en sane ring van landbouw en middenstand, waar zich grote moeilijkheden voor doen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3