Kerkdienstoecumenisch en ook internationaal OP VERZOEK BEATRIX EN CLAUS Zang in vier talen Glanzende kronen GEYSER SAILLANT VAILLANT Oostenrijkse leger: te klein en volstrekt onvoldoende uitgerust Demonstraties in San Domingo eisen zeven mensenlevens Kostbare vrachten uit P e r z i Verkouden vorst IERDAG 10 FEBRUARI 1966 LEIDSCH DAGBLAD Opbrengst vastendag*': 350 gulden (Van onze Amsterdamse correspondent) Vandaag over een maand precies zullen de ruim 1900 aanwe- gen in de Westerkerk in Amsterdam het lied „A Toi la gloire" zetten, als om half één 's middags het bruidspaar-van-het-jaar i jcr een speciaal voor deze dag vervaardigde 42 meter lange per van groen mocuette, het drie eeuwen oude godshuis be- eedt. Daarmee breekt het hoogtepunt aan van de huwelijks- echtigheid van de Kroonprinses, die de komende vijf kwartier UHcn met haar echtgenoot niet meer door de televisie-camera's J worden losgelaten. kan die kerkdienst van vijf kwartier zullen op dat ogenblik vijf maan- n voorbereiding zijn voorafgegaan. Honderden mensen, van de beide j iikanten tot de koperpoetsers, van de vergaderende commissieleden i I de stoker die de kerk als sinds weken dag en nacht op temperatuur j luff, zullen dan hun aandeel in die voorbereiding hebben gehad. Eu >h zal de huwelijksinzegening een vrij sobere plechtigheid zijn. wens van de Prinses om een interna- tionaal karakter aan de plechtigheid i te geven. Ook het Duits en Engels en uiteraard het Nederlands, komen daarna in de zang nog tot hun recht. Preek Ier wijl een ploeg werklieden het mek van de Wester markt van jw plaveisel voorzag en felle poli- londen de kerk bewaakten, heeft H. J. Kater, die op 10 maart het relijk zal inzegenen, gisteren In i ontta kelde kerkgebouw binnen- buitenlandse per.svertegenwoordi- I ingelicht over de liturgie, die r de kerkdienst Is vastgesteld, kt het bruidspaar bij het betre- i de kerk door de hele ge in het Frans wordt toege- pn, zal gebeuren op speciale Een échte heet altijd Heetwaterapparaat? U zegt reet GEYSER, omdat die eigen van VAILLANT al bijna een favoriet is - een begrip voor chnische perfectie en degelijk- Btd, dus van trouwe dienst! aarom: Voor heet water, warm warmer water een échte Vaillant- eyser. die U razendsnel bedient iet wat U nodig hebt: in keuken, adkamer of douchecel - dat ge- an heet water, dat een shoefte is geworden! Echt on- l'sbaar I De VAILLANT-Badgeyser °P felle tappunten temperstuurregeli in heel Europa: Geysers Zoals bekend wordt de dienst ge leid door de hervormde predikant, ds. H. J. Kater (54) en wordt de preek gehouden door de gerefor meerde vlootpredikant dr. J. H. Sil- levis Smitt (69). Hi) heeft er de voorkeur aan gegeven hiervoor niet de kansel te bestijgen, maar om nauwer contact te hebben met het bruidspaar vanachter de voor de kansel opgestelde avondmaalstafel te preken. Over de inhoud van die preek is nog niets bekend. Ds. Sille- vis Smitt heeft gezegd deze te zullen aanpassen aan de omstandigheden van het ogenblik, zodat hij de tekst zelfs niet vlak voor de dienst op pa pier heeft. Na de preek zal de aria uit de Mattheuspassion „Ioh will dir mein Herze schenken" worden gezongen. Het bruidspaar wilde voor deze so praanpartij een „bekende zangeres met een mooie hoogte". De keuze viel op Annette de la Bije. De inzegening van het huwelijk die zal geschieden door dominee Kater sluit hierop aan. Ds. Kater zal het formulier voorlezen, dat een eigen bewerking zal zijn van het aanhangsel van het dienstboek der Nederlands Hervormde Kerk. In zijn vraagstelling zal hij de Prinses géén gehoorzaamheid aan haar echtgenoot vragen. Ds. Kater zei hiervan: „Dit is niet op verzoek. Het is mijn gewoonte het formulier te be werken en ik vraag een vrouw nooit en te nimmer gehoorzaamheid. Dat is immers volkomen uit de tijd. In dit geval vraag ik de heer Von Ams- berg zijn echtgenote lief te hebben en te beschermen en de Prinses haar man lief te hebben en hem ter zijde te staan". Bij de vraagstelling zal ds. Kater het1 bruidspaar zonder titulatuur aanspreken maar gewoon bij de naam. dus „Beatrix Wilhelmina I Armgard van Oranje" en „Claus 1 George Otto Frederick Geert von j Amsberg". Na de vraagstelling heeft i de ringuitwisseling plaats. (Van onze Arnhemse correspondent' Zelfs in het buitenland is de jeugd j van Rheden ten voorbeeld gesteld. De j Westduitse radio-omroep en enkele buitenlandse kranten maakten giste- ren en vanmorgen melding van de acties, die in Rheden worden gevoerd 1 om geld bijeen te brengen voor de hongerende bevolking van India. Vanzelfsprekend staat vooral de bur- j gemee3ter de Bruinschool voor ulo in de belangstelling. De dag vasten, die j de leerlingen zich vrijwillig oplegden om het daardoor uitgespaarde geld te j bestemmen voor de actie India, heeft internationaal weerklank gevonden. Deze zelfopoffering van de 125 leer- j lingen heeft ruim 350 gulden opge- j bracht. De initiatiefnemer, de heer C. S. Sohagen, wordt nog steeds over- i i stroomd met telefoontjes, brieven, j telegrammen en persoonlijke bewijzen van instemming en sympatie. trim cnocolade-mints: van binnen hard. zachte mint, van buiten fijne chocolade. Verras uzelf - met trim! CHOCOLADE-MINTS „Geschaakt" meisje is weer thuis Het 18-jarige „geschaakte" meisje uit Breda is gistermiddag Iaat weer naar huis teruggekeerd. Pastoor Oomen heeft het meisje op haar verlangen gehaald uit een stad in Nederland, die betrokken partijen nog steeds weigeren te noemen. Vol gens verklaringen van het meisje is ze eind mei van het vorig jaar me* haar nu gedetineerde werkgever ver trokken naar het zuiden. In Frank rijk hebben ze van hotel naar hotel gezworven om. in Parijs en Dyon. Ook zijn ze enige tijd in noord- Spanje geweest. Het verblijf in ho tels werd echter te duur, zodat het tweetal besloot tot de aankoop van een caravan. BjJ hun vertrek had de man naar schatting 15 000 tot 20.000 gulden meegenomen. Met de caravan zijn ze eveneens aan het zwerven geslagen. Via België zijn zij in december naar Nederland terug gekeerd en hebben onder een valse naam in een p>ension geleefd, waar hij werkte voor zijn boekhoud kan toor. De politie heeft het meisje gis teravond verhoord en naar huis la ten gaan, omdat ze volgens de wet niet strafbaar is. PAUS OVER HONGER EN CARNAVAL In zijn toespraak op de algemene audiëntie van woensdag heeft Paus Paules gerept van een eventuele vreedzame oplossing van de Vietna mese kwestie en verder opgeroepen I tot grotere hulp aan de hongerende in de wereld. De paus i er op, dat meer dan ing antiek meubilair nog naar twee gelijke stoelen, die kunnen dienen ais zetels voor de Prinses en Claus von Amsberg in de Westerkerk. Die stoelen moeten aan bepaalde voorwaarden voldoen. Zo mag de rugleuning met het oog op het tollet van de prinses niet te hoog zijn en zij moeten goed passen in de meubilering van de Westerkerk. Het bruidspaar zit tegenover de tafel waarbij een ruimte van 5 meter is gelaten. Vóór het bruidspaar wordt een knielbank geplaatst die speciaal wordt vervaardigd. Dc knielbank zal met de nog uit te kiezen stoelen worden bekleed met een passende stof. Ds. H. KATER geen gehoorzaamheid worden en buiten de kerk op straat eindigen op de plaats waar de gouden koets en de volgkoetsen zul len stoppen. De fabrikant heeft op dracht gekregen het tapijt (circa 300 vierkante meter) zoveel mogelijk in één geheel te vervaardigen. Na de tiende maart zal het tapijt niet in de Westerkerk blijven. Het wordt eigen dom van de Rijksgebouwendienrt. Restauratie Tapijt Uit r.-k. mis Het bruidspaar wilde niet alleen een internationaal karakter aan de kerkdienst verleend zien maar er ook iets van de oeucumene in weerspie geld hebben. Deze wens wordt ver vuld door een uitvoering door koor en orkest van het Gloria in D. gr. uit de r.k.-mis van Vivaldi. De liturgie (die aan ds gemeente in druk zal worden uitgereikt) ver meldt daaropvolgend de uitreiking van de huwelijksbijbel aan de brui- I degom. De keuze is gevallen op de I Mart-Kemper bijbel, die voor deze gelegenheid is gebonden in een ivoorkleurige perkamenten band. Dit is een geschenk van de hervormde gemeente en het Nederlands bijbel genootschap. De Westerkerk zal op de tiende maart een maximale zitgelegenheid krijgen. Dat wil zeggen 1946 stoelen. Hiertoe moet het eigen stoelenbezit worden aangevuld. Men heeft reeds de beschikking gekregen over enige bonderden stoelen uit de thans in restauratie zijnde Nieuwe Kerk en zetels uit de Ridderzaal en de Rolzaal in Den Haag. Die laatste zetels zijn met een lichtrode stof bekleed en dat heeft de adviserende museumdirec teuren doen besluiten om de kleur van de vloerbedekking hierbij aan te De Westerkerk die op dit ogenblik een lege ruimte is. is inmiddels voor zien van een houten vloer, die de ongelijk liggende grafzerken bedekt. Als alle stoelen zijn geplaatst blijft er een circa 6 meter breed looppad en ruimte voor de kansel over. Hier wordt een tapijt gelegd, een zoge naamd Hiltonkarpet. Als kleur is groen gekozen, dat iets is gemeleerd. Het tapijt, dat in het looppad „ka merbreed' moet- zijn. zal 42 meter lang De Westerkerk is aan restauratie toe. Toen bekend werd dat dit ge bouw was uitgekozen voor de huwe lijksvoltrekking had de heer C. J. Worp. inspecteur van de gebouwen der Nederlandse hervormde gemeen te in Amsterdam, de hoop zijn kerk nu in goede conditie te krijgen. Maar hij vertelde ons hierover: „Het bleek al spoedig dat er lijd te kort zou zijn voor een goede res tauratie. Wjj hebben ons moeten be perken tot een opknapbeurt. Op het ogenblik zijn we zover dat we bijvoor beeld alle pleisterwerk hebben bijge- streken en opnieuw hebben geschil derd. Het heeft echter een voorlopig karakter. Over een half jaar zie je er niets meer van". In elk geval zal de Westerkerk er op 10 maart fraai uitzien. Fraai, maar sober, zoals het interieur trou wens al drie eeuwen is geweest. De koperen kroomluohters echter, waar van de oudste kerkgangers zich zelfs de glans niet meer kunnen herinne ren, zijn ten koste van enorm veel poetsarbeid tot glanzende sieraden gemaakt Baeh-orkest De muzikale omlijsting van de kerk dienst is geheel in handen van Si mon C. Jansen, die in 1952 tot orga nist van de Westerkerk werd be noemd. Zijn toenmalige streven om i een koor van geschoolde stemmen samen te stellen blijkt nu goed van j pas te komen. „Ik beschik over een koor van 45 leden, dat uitsluitend uit goed-ge- j schoolde stemmen bestaat", aldus Si mon Jansen. „Bovendien zijn we erin geslaagd een orkest samen te stellen van uitstekende musici, onder andere uit het Concertgebouworkest en het Noordholland Philharmonisch Or kest". Het heeft de naam van Bach- orkest gekregen en bestaat uit 13 strijkers. 2 fluittisten, 3 hoboïsten. 2 trompettisten, aangevuld met het or gel en een klavecimbel. Tijdens de kerkdienst zal geen col lecte worden gehouden, omdat de op stelling van de stoelen dit technisch onmogelijk maakt. Dat is dus een fi nanciële tegenvaller voor het kerkbe stuur dat in dit speciale geval ook al niet de nota van f 75.— zal overleg gen, die ieder bruidspaar voor een huwelijksvoltrekking in de Wester kerk moet betalen. Het kerkbestuur hoopt echter dat het gemis aan deze inkomsten achteraf op de een of an dere manier wordt goedgemaakt Stoelen j Intussen zocht dr. A. F. E. van I Schendel, hoofddirecteur van het Rijksmuseum in Amsterdam in zjjn Bjj ongeregeldheden voor het presi dentiële paleis in de hoofdstad van de Dominicaanse republiek zijn gis teren twee politiemannen, drie de monstranten en nog twee andere personen gedood en verscheidene po litiemannen en ongeveer veertig betogers gewond. De gevechten ontstonden toen de po litie een einde aan een betoging van studenten wilde maken en vuurwa pens gebruikte. Volgens de politie zou men vanaf het dak van een ge- houw op haar hebben gevuurd. Di rect was de straat vervuld van het geratel van automatische wapens en de knallen van ontploffende traan gasgranaten. Bij de gevechten werd een politieman bewusteloos geslagen en levend verbrand. Een kind van tien jaar stak de benzine aan waar mee men de man had overgoten. De andere politieman werd doodgescho- de de bevolking van San Domingo de straat op en barricadeerde de hoe ken. Passerende voertuigen werden met stenen bekogeld en drie auto's één van de Amerikaanse en twee van de Canadese ambassade werden in brand gestoken. Later verspreidde de menigte zich. De studenten eisten, dat de regering tot spoedige uitbeta ling van de subsidies voor de uni versiteit van San Domingo zal over gaan. Ongeveer 600 van de demon stranten voornamelijk leerlingen van middelbare scholen droegen in de stoet borden met anti-Ame rikaanse leuzen mee. Na het invallen van de duisternis trokken nog steeds groepen opgewon den jongeren door de straten. Som migen verklaarden, dat ze vier po litieagenten wilden doden voor elke omgekomen demonstrant. In de za kenwijk kon men af en toe ontplof fingen horen, maar het zou hier om knalbommen zijn gegaan, die dienen om opstootjes uiteen te drijven. (Van onze correspondent in Wenen) Geheel vrijwillig heeft Oostenrijk zich in 1955 tot ..eeuwigdurende neu traliteit" verplicht. Dat wil niet al leen zeggen, dat het geen oorlog zal beginnen, maar ook dat het zich bij geen enkel militair blok ma? aanslui ten. Deze status heeft zijn voordelen. Maar men mag niet vergeten, dat neutraliteit ook verplichtingen oplegt en offers vraagt. Oostenrijk zou, on danks zijn afzijdigheid, bijvoorbeeld moeten zorgen over een krachtige defensie te beschikken. Dat is niet al leen een kwestie van eigenbelang, maax ook de veiligheid in centraal- Europa is ermee gemoeid. Door zijn bijzondere ligging is het Land name lijk de ideale doorgangsweg tussen de flanken van Oost en West. Oostenrijk moet eventuele agressieve passanten tot staan kunnen brengen, of op zijn minst tijdelijk kunnen tegenhouden. In vergelijking met andere neutrale landen, als Zweden en Zwitserland, neemt Oostenrijk echter weinig maat regelen ter versterking van zijn de fensie Er wordt wel iets gedaan, maar minder dan mogelijk is. Oorzaak hier van is de onenigheid over het defen siebudget. die binnen de coaiitie-i regering van Katholieke Volkspartij en socialisten heerst. Na de laatste oorlog had Oostenrijk in het geheel geen militair materiaal en tijdens zijn bezetting door de ge allieerden mocht het tien jaar lang niets aan zijn bewapening doen. Maar sinds 1955 was het daartoe wèl in de gelegenheid. De verschillende mini steries hadden echter de .staatsin komsten zo grondig onder elkaar ver deeld, dat er voor de nieuwe begro tingspost defensie vrijwel niets over bleef. Het resultaat is. dat Oostenrijk, dat driemaal groter is dan Nederland, over een leger van nauwelijks 50.000 man beschikt, dat bovendien vol strekt onvoldoende is uitgerust (aan de andere zijde van de grens heeft het eveneens alleenstaande Joego slavië tienmaal zoveel manschappen onder de wapenen). De regering in Wenen stelt voor de defensie slechts 1.39 procent van het bruto nationale produkt beschikbaar, ofwel nog geen 410 miljoen gulden. Driekwart van dit bedrag is al bij voorbaat gereser veerd voor lopende kosten, zodat slechts één vierde overblijft voor het aanschaffen van nieuwe wapens. Terwijl de Volkspartij vindt dat er meer geld voor de defensie ter be schikking moet worden gesteld, be pleit haar socialistische coalitiepart ner juist een verlaging van het bud- De KLM vervoerde in de laatste maanden verscheidene tonnen Per zische tapijten als luchtvracht van Teheran naar Schiphol, in opdracht van het bekende internationale Im porthuis. DUTCH EAST INDIA CARPET WHOLESEALERS Capu- cijnenstraat 55. TILBURG N.-Br. (tel. 04250—25884). Een gedeelte van deze uitsluitend gave en streng geselecteerde kerncol lectie van handgeknoopte volkstapij ten uit de verschillende knoopgebie- den van Perzië zal wederom wor- ten tentoongesteld van 12.00 tot 22.00 uur in de FOYER van de Stadsgehoorzaal te LEIDEN op ZATERDAG 26 EN ZONDAG 27 FEBRUARI a.t. Geïnteresseerden zijn van harte wel kom van deze gelegenheid gebruik te maken onze nieuwste collectie te be zichtigen. Onze jarenlange ervaring en gunstige inkoop, stellen ons we derom in staat het beste aan te bieden. Elk tapijt voorzien van Certificaat gewaarborgd door de Kamer van Koophandel te Teheran. Iran. get. En zelfs daarmee zijn de socia- I listen niet te vreden: zjj (en ook de! uit deze partij stammende staatsse- I Cretans van defensie Rosch doet daaraan mee) dringen er tevens krachtig op aan, dat de toch al korte diensttijd van negen maanden tot zeseneenhalve maand wordt terugge bracht. Zolang echter het leger door zijn geringe uitrusting en omvang op straat of in de trein ziet men zelden een soldaat zo weinig tot de ver beelding spreekt, zal de bevolking alle uitgaven die voor de defensie worden gedaan, als weggegooid geld blijven beschouwen de helft van het mensdom de duidbare beproeving van de hon ger ondergaat en dat deze ramp in India, ondanks de traditionele ge latenheid van de massa, zodanige vormen heeft aangenomen dat de mensen er niet meer tegenop kun- en, wat de autoriteiten ook probe- >n te doen. De Paus deed een beroep op de re serves van de welvaart. Hij herin nerde daarbij aan de reeds door de V.S, Canada en andere landen ge zonden en toegezegde hulp, de actie van „Caritas" en andere organisaties. Voorts sprak de Paus van het vele geld, dat ter gelegenheid van car naval dat weer nadert voor dik wijls onmatige en overbodige mani festaties wordt uitgegeven en waar mee de nood van ontelbare mense lijke wezens gelenigd zou kunnen worden. Koning Frederik van Denemarken heeft een stevige kou gevat bij de ontvangst van het Belgische vorstenpaar, dat gisteren voor een officieel bezoek van drie dagen in Kopenhagen arriveerde. Er heerst op het ogenblik een hevige kou in Denemarken. De Belgische koning bracht gisteren in gezelschap van de Deen se vorst, een bezoek aan een permanente voedseltentoonstelling. Beide koningen kregen hier een groot stenen beeld van een kalf aangeboden. Het exemplaar was zo zwaar dat de aides van de vorsten er bijna van door de knieën gingen. Koning Boudewijn vroeg voorts aan een Deens meisje hoe lang een Deense huisvrouw nodig heeft voor het bereiden van een maaltijd. „Een uur, maar dan moet ze een grote dosis ervaring bezitten", luidde het antwoord. De koning keek daarna bedenkelijk. Het Belgische vorstenpaar bracht daarna een bezoek aan een der grootste fabrieken voor kantoormachines. De koning bracht zoveel tijd door met praatjes met arbeiders, dat men hem herhaaldelijk moest waarschuwen dat hij het tijdschema in de war bracht. Aan een der arbeiders vroeg de koning: Staken jullie hier veel?" De man antwoordde „Neen. alleen als het nodig is". Het bood de ko ning weinig hulp om de arbeidsrust in eigen land tc verminderen

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13